Siófok Város Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (II. 29.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről

Hatályos: 2024. 03. 01

Siófok Város Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (II. 29.) önkormányzati rendeletének indokolása

2024.03.01.
az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről
Részletes indokolás
Az 1–8. §-hoz és az 1–11. melléklethez
SIÓFOK VÁROS ÖNKORMÁNYZATA KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK
az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről
Általános indokolás
Az önkormányzat és intézményei 2024. évi költségvetési javaslatának összeállítására az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (továbbiakban Áht.), az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII.31.) Korm. rendelet (továbbiakban Ávr.) és Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvény rendelkezéseinek megfelelően került sor. Az Áht. előírásai szerint a helyi önkormányzat költségvetési bevételeit és költségvetési kiadásait működési bevételek és működési kiadások, felhalmozási bevételek és felhalmozási kiadások, kiemelt előirányzatok, és kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban kell elkészíteni. A helyi önkormányzat által irányított költségvetési szervek költségvetési bevételi előirányzatait és költségvetési kiadási előirányzatait kiemelt előirányzatok, kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban kell elkészíteni.
A 2024. évre beterjesztett összesített költségvetési javaslat Siófok Város és Intézményei részére 13.311.075.670 Ft összegben határozza meg a 2024. évi feladatok megvalósításához szükséges forrást, ez az összeg 1.685.062.873 Ft-tal magasabb az előző évben tervezettnél. A 2024. évi költségvetési tervezet elkészítése során a kiadásokat olyan szinten terveztük, amelyre a tárgyévi bevételek fedezetet nyújtanak, hitel felvétellel továbbra sem számoltunk.
Siófok Város 2024. évi összevont költségvetése az Önkormányzat költségvetésén túl tartalmazza az Önkormányzat alábbi költségvetési szervei, intézményei költségvetését is:
Siófok Város Önkormányzata
Siófoki Közös Önkormányzati Hivatal
Siófok Város Gondozási Központja
Siófoki Napsugár Óvoda
Siófok Város Csicsergő Bölcsődéje
BRTK. Könyvtár és Kálmán Imre Emlékház
Kálmán Imre Művelődési Központ
Részletes indokolás
1. SIÓFOK VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
BEVÉTELEI
Az önkormányzat működőképességének megtartását tartottuk változatlanul a legfontosabb célnak az önkormányzat költségvetésének tervezésekor.
Az önkormányzat vonatkozásában a beterjesztett költségvetési javaslat 12.670.216.456 Ft összegű bevétellel és kiadással számol.
A működéshez kapcsolódó központi költségvetésből származó általános támogatások várhatóan 128.459.787 Ft-tal növekednek, ezáltal 5,4 %-kal eredményeznek magasabb bevételt a 2023.évre tervezettnél.
Az önkormányzati hivatal működési kiadásaihoz a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) szerint működő hivatali struktúrának megfelelően a 2023.január 1. lakosságszám szerint jár a támogatás, az elismert hivatali létszám alapján a személyi és dologi kiadások elismert átlagos költségének figyelembevételével. Közös önkormányzati hivatal esetében a támogatásra a székhely önkormányzat jogosult, amelyet a Kincstár által közölt adatok alapján megosztunk Balatonvilágossal és Siójuttal. Az őket illető támogatási hányad beszámításával került meghatározásra a Közös hivatal kiadásaihoz történő hozzájárulásuk összege. A támogatás összege növekedett, mintegy 60 millió Ft-tal, így 370.115.304 Ft lett.
A feladatfinanszírozás keretében az általános működéshez és ágazati feladatokhoz kapcsolódó támogatásokból származó bevétel csak a kötelezően ellátandó feladatokra fordítható. A településüzemeltetés, közvilágítás, útfenntartás, stb. feladataihoz a különböző feladatmutatóktól és az önkormányzatok jövedelemtermelő képességétől is függő általános jellegű támogatás jár, amely önkormányzatunk vonatkozásában 289.186.992 Ft összegű. Az idei évben már nem jár az energia áremelkedés miatti központi támogatás, amely a tavalyi évben 308 millió forinttal növelte a forrásainkat.
A köznevelési ágazatban az önkormányzatok fő feladata az óvodai ellátás, - a jogszabályi előírásokhoz alkalmazkodva a költségvetés 580.375.600 Ft átlagbéralapú bértámogatást biztosít az óvodapedagógusok és a nevelőmunkát közvetlenül segítők illetményéhez a jogszabályi előírások alapján elismert létszámuk alapján. A támogatás összege 38,5 % -kal magasabb az előző évinél, amely tartalmazza a 2024. évi pedagógus béremelés fedezetét.
Kiegészítő támogatás jár 25.718.000 Ft összegben az óvodapedagógusok minősítéséből és a pedagógus szakképzettséggel rendelkezők, Pedagógus II. fokozatba történő átsorolása miatti többletkiadásokhoz, létszámuk alapján.
Az óvoda működtetés költségeinek ellentételezésére szolgáló támogatás 2024. évi összege 92.392.464 Ft, a támogatást az óvodát fenntartó önkormányzatok az óvodai nevelést biztosító eszközök, játékok és felszerelések beszerzéséhez, és a feladatellátásra szolgáló épület folyamatos működtetésének kiadásaihoz használhatják fel. A támogatás az előző évinél 16.433.464 Ft-tal magasabb.
A szociális és gyermekjóléti ellátórendszerben az önkormányzatok szerepe alapvetően az idei évben is az alapellátások biztosítása, az előző évi tervhez viszonyítva várhatóan 22,0 %-kal,157.480.975 Ft-tal magasabb összegű támogatás kerül folyósításra.
Az önkormányzatok által ellátható szociális szakosított ellátásokra (idősek, bentlakásos ellátásához) kapcsolódó támogatás elve nem változik: két részből tevődik össze, a szakmai dolgozók bértámogatásából, valamint az intézmény-üzemeltetési támogatásból, melyek együttes összege jelentősebben 87.760.463 Ft-tal emelkedik
A gyermekétkeztetés továbbra is önkormányzati kötelező feladat, az igénybevételek csökkenése következtében 8.937.949 Ft-tal kisebb összegű lesz.
A bölcsődék finanszírozási rendszerében sem történt változás, a szociális célú támogatáson belül 192.133.050 Ft támogatás jár a kisgyermeknevelők és bölcsődei dajkák béréhez, valamint az ehhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó kifizetéséhez és a bölcsőde üzemeltetéséhez, ez a támogatási forma is magasabb összegű lesz 42.360.050 Ft-tal.
A könyvtári és a közművelődési feladatok finanszírozásához az előző évinél 19.685.634 Ft-tal alacsonyabb összegű, 54.796.093 Ft támogatást kapunk. Az idei évben már nem jár a kulturális feladatokhoz bértámogatás.
Az egyéb működési támogatások főként a közfoglalkoztatáshoz, és a Hajléktalan mintaprogramhoz kapcsolódnak. Az évközben induló a közmunka programhoz adott támogatás is a települések adóerő képességének függvényében alakul. Önkormányzatunk esetében ez azzal jár, hogy csak a közmunkára kifizetett bérösszegek 50-60 %-ra kapunk támogatást, és többnyire nem jár a programokhoz közvetlen költség támogatás sem, így a közmunka programok önerejének biztosítására 9.400.000 forint céltartalékot képeztünk.
Működési bevételt eredményez a Gondozási Központ által átadott 40.377.600 Ft pénzeszköz, mely az OEP-től a védőnői szolgálat finanszírozására érkezik az intézmény elkülönített számlájára, és 5.871.000 Ft tervezett összegben a háziorvosi feladat ellátás támogatására, de az intézmény személyi jellegű kiadásainak és járulékainak összegét az önkormányzat rendezi a MÁK központi számfejtési adatai alapján a nettó finanszírozás keretében, ezért ezt az összeget át kell adniuk az önkormányzat részére.
Egyéb működési támogatás államháztartáson belülről a Közös hivatal működtetéséhez történő hozzájárulásként érkezik 83.101.846 Ft összegben Balatonvilágos Önkormányzata részéről, valamint 17.970.000 Ft összegben a Fogászati ügyelet fenntartására társult önkormányzatoktól.
Továbbá a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódóan várunk kisebb összegű támogatásokat.
A Dél-Balatoni Sióvölgyi Nagytérségi Konzorcium kiadásainak fedezetéhez is várunk 13.790.246 Ft bevételt.
Felhalmozási bevételt eredményez a Krúdy sétány fejlesztése projektre lehívható 49.000.000 Ft támogatási előleg.
Közhatalmi bevételeink, a helyi adóbevételek az előző évinél magasabb összegben kerültek tervezésre a 2024. évi adókivetések és az előző évi adóbevételek ismeretében. Építményadó esetében bevétel növekedést, az időközben használatba vett új építésű ingatlanok adóztatásba történő bekapcsolódása és a következetes adó végrehajtási munka eredményezhet.
Iparűzési adó bevételünk az előző évi tervhez képest várhatóan nőhet, az adómérték 2 %, de központi jogszabályok alapján a kis és középvállalkozások választhatnak egy számukra kedvezőbb általány jellegű adózási formát. A pontos tervezést nehezíti, hogy a vállalkozói bevételek alakulása nehezen prognosztizálható.
Jelentősebb összeggel 150.000.000 Ft-tal nő a közterület használatból származó bevétel, a Balaton-parti Kft.-től 120.000.000. Ft bevétel csoportosul át az önkormányzathoz és nő 10.000.000 Ft-tal az autóbusz megállóhelyek közterület használati díja.
A szolgáltatások ellenértékéből származó bevételek aktualizált összegben kerültek tervezésre, parkolási díjbevételből növekedéssel számoltunk.
A továbbszámlázott szolgáltatások bevétele az előző évihez viszonyítva várhatóan kis mértékben nő, de ehhez a kiadási oldalon is növekvő tétel társul, így nincs jelentősebb pénzügyi hatással a költségvetésre.
Az ellátási díjak főként az iskolák tanulóinak étkezési térítési díj befizetéseiből adódnak.
Az általános forgalmi adó visszaigénylésből származó összeg a tervbe vett feladatok ÁFA vonzata és az ISPA Konzorcium részére a Gép vásárlás után visszaigényelhető ÁFA összeg következtében növekedik.
Kamat bevételre 250 millió Ft összegben számolunk az esedékes kifizetésekhez nem szükséges szabad pénzeszközök kamatozó betétben történő elhelyezéséből.
Vagyonértékesítésből nettó 100 millió Ft bevételt tervezünk.
A pénzmaradvány az előző évi költségvetési valamint finanszírozási bevételek és kiadások egyenlegeként jelentkezik, összege áthúzódó forrást biztosít a 2024. évre tervezett feladatok megvalósítására,1.322.478.997 Ft összegben. A szabad pénzeszközök az előző évben is kamatozó betétben kerültek elhelyezésre, év végi egyenlegük 2.600.000.000 Ft összegben finanszírozási bevételt eredményez a 2024. évi költségvetésben. Önkormányzatunk Hulladékgazdálkodással kapcsolatos feladatokra Gesztorként elkülönített pénzeszközöket kezel, ez az összeg saját célra nem használható fel, az ISPA elkülönített számla egyenlegét és a visszaigényelhető Konzorciumot illető ÁFA együttes összegét céltartalékba kell helyeznünk.
KIADÁSOK
A helyi önkormányzat költségvetési kiadásai között kell megtervezni az önkormányzat nevében végzett beruházások, felújítások kiadásait, a város fenntartásához, üzemeltetéshez kapcsolódó kiadásokat, a választott tisztségviselők juttatásaival kapcsolatos kiadásokat, és az önkormányzati intézmények finanszírozását, valamint, - a helyi önkormányzat által a lakosságnak juttatott támogatásokat, szociális, rászorultság jellegű ellátásokat, és a tartalékot. A kötelező önkormányzati feladatok prioritását helyeztük előtérbe, mivel az önként vállalt feladat a költségvetésben akkor tervezhető, ha annak pénzügyi fedezete az önkormányzat saját bevételéből megteremthető.
A kiadások tervezése során elsődleges szempontnak tekintettük az intézmények működtetésének és szakmai színvonalának megőrzését lehetővé tevő források biztosítását. Kiemelten figyeltünk továbbá a jogszabályban meghatározott kötelező feladatok ellátásához szükséges és az előző évben megkezdett áthúzódó beruházások befejezését lehetővé tevő forrásokra. A költségvetési javaslat szerint 2024-ben a tervezett önkormányzati feladatok megvalósítására 12.670.216.456 Ft kiadási előirányzat áll rendelkezésre.
Városüzemeltetés 2024. évi költségvetésben szereplő szakfeladatainak bemutatása:
A városüzemeltetési szakfeladatok kiadási előirányzatainak tervezésekor alapvetően a korábbi években szerzett tapasztalatokat, az újonnan megfogalmazott igényeket, valamint a 2023. év során elkészült beruházások, valamint a 2024. évben évközben belépő új feladatok elvégzését vettük alapul. A korábbi évekhez képest jelentős mértéket öltött az átlagosan 17,8 %-os mértékű infláció, amelyre figyelemmel kellett lenni a korábbi években megkötött szerződések teljesítéséhez szükséges pénzügyi forrás biztosítása miatt. A vandalizmus által okozott károk helyreállítási munkálatai és az önkormányzati területekre illegálisan lerakott hulladék elszállítása várhatóan továbbra is növekvő tendenciájú kiadást eredményez.
Az egyes szakfeladatokra az alábbiak jellemzőek:
Zöldfelületek, parkfenntartási faladatok:
A kiemelten kezelt parkjaink és zöldterületeink költségét a jelenleg érvényben lévő szerződésekben szereplő összegek határozzák meg, amelyek átalakítást és névváltozást követően a Siókom Kft. és a Siófoki Temetkezési Kft. átalakulásából létrejött, Siófoki Városüzemeltetési és Temetkezési Kft. fenntartásába kerültek. Az előirányzat azzal számol, hogy az elmúlt évben megkötött szerződésben racionálisabb, a hulladékgazdálkodással összevont módon történik a zöldterületek kezelése. A köztéri villanyoszlopok virágdíszítésére az idén továbbra is csökkentett mértékben a takarékosság szempontjainak figyelembe vételével terveztünk. Szerződést kötünk a közterületen elhelyezkedő egyes fafajták növényvédelmére, betegségeik megelőzésére, kártevők elterjedésének megakadályozására, melynek pénzügyi vonzatát a költségvetésben az előző évek szerződéses összegével számoltuk ki. A játszóterek három évenkénti kötelező felülvizsgálatát is szerepeltetni kellett a karbantartásra és a balesetveszély elhárításra vonatkozó feladatokon felül.
Az időjárási viszonyok miatt megnöveltük Siófok város közigazgatási területén lévő zöldterületek gépi és kézi kaszálásának összegét, melyet az idei évi tervezésnél is figyelembe vettünk. Siófok Város Önkormányzata tulajdonában lévő, Fonyódon és Balatonbogláron található területeken a parlagfű és allergén növények gyommentesítése és kaszálása szükséges, a feladat költségeinek összegét kiegészítettük a siófoki ingatlanok területeinek kezelési költségeivel.
A Rózsakert II. – III. ütemének üzemeltetése az idei évtől jelentősebb ráfordítást igényel, mivel a locsolóhálózat és szökőkutak üzemeltetéséről, illetve 6000 tő rózsa kezeléséről kell gondoskodni egy igen igényesen megvalósított parkrészről a fenntartó VÜT Kft-nek.
A korábbi évekhez képest a köztéri bútorok és hulladékgyűjtők rongálásával kapcsolatos javítási munkák összegét a költségvetési tervezetben megemelt összeggel számoltuk. A tavalyi évben, Siófokot két esetben is érintő viharos szeles időjárás óvatosságra int minket, nem kerülhető el a város területén, a közterületeinken lévő számos koros faállomány ütemezett gondozási feladatainak ellátása. A költségvetés az utcafasorok gallyazását a tavalyi évben elvégzettel megegyező mértékben irányoztuk elő. A szélsőséges időjárás viszontagságaira fel kell készülni, hogy a lehető legminimálisabbra szorítsuk a közterületi fák által okozott károkat, és ez által a lakosságnál keletkező- Önkormányzat felé érvényesíthető kárigényeket.
Közutak, hidak, járdák, pakolók:
A 2024. évi költségek tervezésénél elemezve a korábbi évek tapasztalatait, figyelemmel a 2023. évben tapasztaltakat, az előző évihez képest, az infláció mértékével megnövelt összegű kiadásokkal számoltunk. Az idei évben a veszély és azonnali hibaelhárítási feladatokon túlmenően, sort kellene kerítenünk a már tovább nem halasztható leromlott állapotú aszfaltos utak kopórétegeinek megjavítására, amelyre a kátyúzási munkálatok befejezését követően rendelkezésünkre álló keret terhére végezhetünk. Városunk úthálózata alapvetően „elöregedett”, nem kerülhető el nagyobb összefüggő felültek javítása a foltszerű kátyúzások mellett. Az idei évben terveztük a leginkább leromlott állapotú kopóréteggel rendelkező útszakaszok újra szőnyegezését. A gondos karbantartással lassítható az-az amortizációs folyamat, amelynek eredményeként teljes rekonstrukció elvégzése elkerülhetetlenné válik.
A folyamatos karbantartási munkák elvégzése ugyanilyen fontos a zúzalékos utak, parkolók esetében is. A költségvetés elkészítésénél figyelemmel voltunk a parkolási terület megnövekedésével a Vásárcsarnoki és a Vitorlás utcai körforgalom melletti területek karbantartásával, amely területeken a kátyúzási feladatok elvégzése ránk hárul, évente legalább négy alkalommal.
Új feladatként jelentkezik - a gyalogosok biztonságának növelése érdekében - az elmúlt években telepített az úgynevezett okos zebrák üzemeltetésének költsége, amelyre szintén fedezetet kell biztosítani.
A KRESZ táblák, üzemeltetése folyamatosan ellátandó feladat, így ezek költségkerete az infláció mértékével megnövelve került a költségvetésbe.
A parkolók, hidak, burkolatfestések javításaira vonatkozó keretösszege hasonlóan alakul a tavalyi összeghez képes.
A téli hó- és síkosság mentesítési feladatok ellátására szánt összeget a megkötött szerződésnek megfelelően határoztuk meg.
Évről évre előtérbe kerül, majd forrás hiányában elmarad a hidak komolyabb felújításának tervezése. Ez nagy feladat a város számára, a közeljövőben számolni kell a Beszédes híd felújításával, amely viszonylag nagy forgalmat bonyolít le. A Fő utcai Beszédes híd felújításának tervezése, valamint a hídvizsgálatban foglalt minimum feladatok elvégzésén túl felújítási munkák elvégzése fontos feladat lesz az elkövetkezendő években.
Építési és településfejlesztési feladatok:
A feladatok ellátásánál a korábbi évekhez hasonlóan jelentkező munkák elvégzését szerepeltettük. A város digitális földmérési alaptérképén történt változások adatainak megszerzésére, valamint a térkép tárgyévi használatára vonatkozó, a Budapesti Kormányhivatal Földmérési, Távérzékelési és Földhivatali osztályával megkötendő összeget szerepeltettük. A GISPÁN térinformatikai rendszer karbantartásának és változásvezetésének, illetve a csapadékcsatorna elektronikus nyilvántartásának költségelőirányzatait az elmúlt évekkel megegyező összegekkel szerepeltettük.
Közvilágítás:
A közvilágítás kiadásainál jelentős mintegy 40 %-al csökkentett összeget terveztünk az elmúlt évi tényszámhoz képest és így 300 millió forintot tesz ki a betervezett előirányzat. Várhatóan az előirányzat akkor lesz elegendő, ha az elvégzett jelentős mértékű közvilágítás korszerűsítés megvalósítása a várt eredményt hozza. Az önkormányzati tulajdonú kandeláberek állagmegóvási költségeit, a bennük keletkező károk helyreállításának többletköltségeit terveztük.
A tulajdonunkban lévő jellemzően Siófok típusú kandeláberek esztétikai megjelenésén kívánunk javítani gyakoribb tisztítási és újrafestési munkálatok elvégzésével.
Tószabályozás, szárazulatok gondozása:
A költséghelyen, a partvédőművekben keletkezett károk helyreállítási, javítási és karbantartási feladatainak elvégzését irányoztuk elő. Az idei évben az Aranypart és Ezüstpart partvédőmű kőrakatának rendezésére és kőpótlásra kerülne sor. A munkálatok elvégzése időszerű, mivel a partszakaszon a tavalyi évben nem végeztettünk kőfelhúzási és kőpótlási munkálatokat.
Az Önkormányzat tulajdonába került Siófok, Tárta utca végén található ipari vízmű móló és az azt körülvevő növényzet karbantartása.
A móló két oldalán náddal és sással benőtt Balaton mederben kialakulóban lévő sajátos vizes élőhely megőrzésére, természet közeli állapotban történő hasznosítására vonatkozó tervek előkészítése az élőhely nemcsak nyári szezonban történő bemutatása, tanösvény kialakítása céljából.
Siófok, Szent L. u. vége „Mici öböl” elnevezésű partszakasz kotrásából származó iszap elszállítása.
Egyéb városi feladatok:
A költséghelyhez tartozó feladatokat két nagy csoportra oszthatjuk. Az egyik a közterületeken található pl: közlekedési lámpák, ivó kutak, szökőkutak, zöldfelületek locsolásához szükséges vízkivételi helyeken keletkező áram- és vízfogyasztás díjának kifizetése. A közületi fogyasztók vízdíj változásának következtében mintegy 30 %-os emelkedéssel számoltunk.
A másik feladatcsoport a kötelezően ellátandó üzemeltetési, karbantartási feladatok - pl: az állami és nemzeti ünnepek alkalmával jelentkező zászlózási feladat, a karácsonyi díszvilágítás biztosítása, az ivó kutak, szökőkutak, párakapu üzemeltetése, faszerkezetű utcabútorok javítási munkái - elvégzéséhez szükséges költség, melyhez vállalkozó bevonása szükséges. Az anyagárak és a bérköltségek emelkedése miatt ebben az esetben is többletkiadással kell számolni.
Jelentős költséget jelent a közvilágítási oszlopokban okozott károk, búra, komplett oszlop kitörések helyreállítása, mely javítási munkákat minél előbb szükséges elvégezni.
Az idei évben le kell mondanunk a Jókai parkban a Mártírok útja felőli és a Batthyány Lajos utca felőli faszerkezetű díszkapu tartószerkezetének teljes felújítási munkáinak elvégzéséről, melynek csak az anyagigénye is nagy kiadással járna.
Természetvédelmi és Sóstói magas parti területek fenntartása:
A területeken kaszálási és erdőápolási feladatok elvégzése mellett a vandalizmus és az illegálisan lerakott hulladék elszállítása miatt számoltunk költségnövekedéssel.
A Töreki természetvédelmi terület kezelőjével a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósággal egyeztetett formában terveztük a növény és állatvilágot bemutató szemléltető eszközök megújítását. A területeink fenntartására, kezelésére ajánlattételi felhívást teszünk közzé.
Állategészségügyi feladatok:
A gyepmesteri feladatok ellátására és az állati tetemek közterületről történő elszállítására terveztük a költséghely összegét. Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998.évi XXVIII. törvény alapján a helyi önkormányzatok az eb rendészeti feladatainak elvégzése érdekében, illetve a veszettség elleni oltás járványvédelmi vonatkozásaira tekintettel háromévente legalább egy alkalommal kötelesek eb összeírást végezni, a költséghelyen szerepeltettük az ezzel járó kiadásokat.
A Balatoni Szövetség előzetes tájékoztatása szerint a 2024. évben a légi kémiai szúnyoggyérítés környezetvédelmi korlátozás miatt nem megengedett, ezért a tavaszi időszakban két biológiai védekezéssel számoltunk. A nyári üdülési szezon időszakában földi kémiai védekezésre lesz lehetőség. A csípő szúnyogok számának függvényében további megrendelések válhatnak szükségessé.
Vízrendezés:
A szakfeladatnál a zárt csapadékcsatornák tisztítását, az élővízfolyások, földmedrű árkok iszapoló kotrására kerülhetne sor a korábbi éveket meghaladó mértékben. Az átemelők és olajfogók üzemeltetésénél az elmúlt években szereplő költségek jelentős mértékű emelésével kell számolnunk, mivel a Déli városrész vízrendezése projektben megvalósított nagy teljesítményű olajleválasztó üzemeltetését is biztosítanunk kell 2024 évtől. Az átemelők szivattyúinak javítására nagyobb gyakorisággal kell sort keríteni, a magas Balatoni vízszint következtében felmerülő többletszivattyúzás miatt. A vízelvezető műtárgyak és burkolt árkok karbantartásánál a korábbi évekkel megegyező összegű kiadást terveztünk. Rövidtávon szükséges lesz felülvizsgálni a város csapadékvíz elvezetési rendszerét, hiszen a partközeli utcák csapadékvíz elvezetési rendszere az évekkel ezelőtti alacsonyabb vízálláshoz lett tervezve, kialakítva. Az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási viszonyok, a hirtelen lezúduló özönvíz szerű csapadékvíz gyors és hatékony elvezetése abban az esetben lehetséges, ha a csapadékvíz elvezetési rendszer megfelelően mértezett, és megfelelően karbantartott. A burkolatra kerülő csapadék gyorsabb levezetése érdekében 1500 db víznyelő akna tisztítását irányoztuk elő.
Köztisztasági feladatok:
A város útjainak, járdáinak, buszmegállóinak gépi és kézi tisztítására, a hulladékgyűjtők ürítésére a hulladék elszállítására kötött szerződés összegét terveztük a költséghelyre, egy meghatározott mennyiségű illegálisan lerakott hulladék mennyiséggel, az ezen felüli mennyiség elvitelére is állítottunk be egy összeget. A közterületeken eseti megrendelések költségeivel is számoltunk, és a tavalyi évben plusz feladatként megjelent a Balaton parti szabad-strandok területén található hulladékgyűjtők ürítése és ártalmatlanítása is ezt a költséghelyet terheli. Az idei évben a Balaton parton már az egész évben erről a költséghelyről fizetjük a hulladékgyűjtők ürítését és ártalmatlanítását.
Mezőgazdasági erdőterületek kezelése:
A Töreki erdőterületek és a Fonyódi elerdősült területek kezelési, ápolási feladatainak elvégzését terveztük meg elvégezni.
Környezetvédelmi feladatok:
A költséghelyen az idei évi kiadásoknál a Balatonszabadi, Zamárdi, Balatonkeresztúr, Ordacsehi rekultivált hulladéklerakók környezetvédelmi hatóság által előírt utógondozásának (talajvíz vizsgálatok, depóniagáz vizsgálatok, süllyedésmérések, kaszálások) költségeivel számoltunk, valamint a szemléletformálást segítő tevékenység költségeit jelenítettük meg.
Temető fenntartás:
A temetők fenntartási kiadások között azokkal a feladatokkal számoltunk, amelyek a temető tulajdonosainak törvényi kötelezettségeinek való megfeleléshez kell elvégezni. A temetők belső útjainak javítását karbantartását terveztük elvégezni, illetve a fák ápolási munkát irányoztuk elő. A Kiliti köztemetőben az urnahelyek számát bővítenénk.
Közfoglalkoztatás:
Az éves közfoglalkoztatási program előzetes létszámigényének tervezésekor az elmúlt évben előirányzott, mintegy 10-12 fővel számoltunk, akik a közterületeken végeznek munkát, elsősorban hulladékgyűjtést, önkormányzati területeken kaszálási, irtási feladatokat, ároktisztítást, parlagfű-mentesítést. Az alkalmazási létszám tervezésekor az intézményeink előzetes igényét, nem igazán tudtuk figyelembe venni, mivel az ott alkalmazhatók a munkaerőpiacon elhelyezkedtek. Az intézmények által alkalmasnak tartott személyek magasabb képzettségűek, akik felvételére a közfoglalkoztatási program nem biztosít lehetőséget. Az idei évben várható lehetőségeket még nem ismerjük teljes körűen, de a dolgozókat be fogjuk vonni az idegenforgalmi szezonra történő felkészülés időszakába. Városunk adóerő képességének vizsgálata alapján, a támogatás mértékét 50-60 % között határozzák meg. Dologi költségek tervezésekor a munkavégzéshez szükséges fenntartási költségekkel számolunk. Amennyiben lehetőség nyílik a program során támogatott beszerzések felhasználásra, természetesen ki fogjuk használni.
A hajléktalan közfoglalkoztatási program folytatódhat 5 fővel, 100 %-os támogatással. A hajléktalan szálló területén felállított fólia sátorban zöldségtermesztéssel, az épület takarításával illetve az intézmény zöldterületének fenntartásában, valamint a szálló környezetében a közterületek takarításában vesznek rész egész évben. Képzéssel összekötött induló közmunkaprogramokról még nem kaptunk tájékoztatást a 2024-es évet érintően.
Az egyéb feladatok esetében az önkormányzat kiadásai között tervezett Ösztöndíj alapra 13.480.000 Ft előirányzatot képeztünk. A Civil szervezetek támogatására 10.000.000 Ft összegben továbbra is biztosításra került egy támogatási keret.
A Sport egyesületek részére 25 millió Ft összegű támogatási keret került meghatározásra, ez a rendelkezésre álló forrás, pályáztatás alapján kerül felosztásra a Sport egyesületek között.
Az állam által biztosított támogatási formákon túl a települési támogatás bevezetésével az önkormányzatok az általuk támogatandónak ítélt, rendeletükben szabályozott élethelyzetekben segítséget nyújthatnak az arra rászorulóknak.
A települési támogatásra tervezett összeg 30.200.000 Ft, az előirányzat összegének meghatározásakor figyelembevételre került Siófok Város Önkormányzata által biztosítható települési támogatásokról, a szociális és gyermekvédelmi ellátásokról, és a bölcsődés korú gyermeket nevelő családok támogatásáról szóló önkormányzati rendelet, valamint a segélyezés terén szerzett több évi gyakorlati tapasztalat. Az előirányzat 2024. évre elegendő fedezetet jelent Siófok Város Önkormányzata által biztosított települési támogatásokra.
A Máltai Szeretetszolgálat és a Ferences Szegénygondozó nővérek feladataihoz változatlan összegben biztosítjuk a hozzájárulást a velük kötött megállapodásoknak megfelelően. Továbbá kérelmek alapján egyedi kiemelkedő sport rendezvényekhez is támogatást, szponzorációt biztosítunk. A Civil ház működtetéséhez 13.000.000 Ft támogatást terveztünk.
A kismamák részére biztosított helyi tömegközlekedési bérlet beszerzésére a korábbi igénybevételek alapján az előző évivel megegyező összeget terveztünk. Új feladatként jelentkezik a Fogászati hétvégi ügyelet biztosítása, az igénybe vett szolgáltatási díj fedezetére 26.400.000 Ft-ot terveztünk.
A gyermekétkeztetési kötelező feladatból adódó kifizetésekhez szükséges előirányzatok nagyságát a beszerzett ételadagok ára és az étkezést igénybevevők létszáma határozza meg. Az ételadagok beszerzési ára várhatóan tovább emelkedhet az étkezést igénybevevők száma viszont teljes pontossággal nem tervezhető. Mindezek figyelembevételével kerültek meghatározásra az étkeztetésre fordítandó előirányzatok összegei, amely az előző évhez viszonyítva várhatóan növekedést mutat a legtöbb intézménynél.
Az ingatlan kezelés kiadására több mint 111.824.000 Ft forrást biztosítottunk, figyelembe kellett venni a közműdíjak emelkedését, továbbá azt is, hogy az ingatlanaink korosodnak, használódnak, ezáltal a fenntartásuk is többe kerül. A tervezett ingatlan értékesítésekhez, bérbeadásokhoz szükséges értékbecslések kiadásainak a fedezetét is ezen a feladaton biztosítjuk.
Az egyéb feladatok között szereplő PR. marketing kiadás tervezett összege 109.690.000 Ft.
Az ÁFA befizetés előirányzata összefüggésben van a tervezett feladatainkkal, az ÁFA köteles tevékenységünkkel. A tervezett összeg magasabb az előző évinél.
Az idei évben lényegesen emelkedett a szolidaritási hozzájárulás fizetési kötelezettségünk 595 millió Ft-ról 734 millió Ft-ra.
A különböző pályázati lehetőségek minél eredményesebb kihasználása érdekében a pályázat előkészítési munkákra 5 millió forint előirányzatot biztosítunk.
A korábbi Képviselő-testületi döntések szerint, és a Pünkösdi szezon nyitó kiadásaira, valamint az átrendezett közterület hasznosítás következtében kieső bevétele pótlásaként tervezésre került 245 millió FT támogatási keret a Balaton-parti Kft. részére.
Várhatóan folytatódnak az idei évtől az iskolai csereprogramok, a kérelmek alapján előirányzatokat biztosítottunk a megvalósításukhoz.
Ismét indul néhány év kihagyás után az Erdei iskola program, amelynek a megvalósításához 8.000.000 Ft támogatást biztosítunk a Siófoki Tankerületnek.
A fejlesztésekhez, pályázott beruházásokhoz kapcsolódó dologi kiadások is nagyobb összeget 331.904.767 Ft-ot jelentenek, ezek nem aktiválható kiadások, ezért működési kiadásként kerültek tervezésre.
Jelentős kiadási tétel 4.626.235.577 Ft az a finanszírozási összeg, amelyet az önkormányzat biztosít intézményei és a Közös Önkormányzati Hivatal számára a saját bevételeiket meghaladó kiadásaik teljesítéséhez.
2024-ben erre a célra az alábbi megosztásban biztosítunk forrást:
Siófoki Közös Önkormányzati Hivatal 1.617.016.340 Ft
Siófok Város Gondozási Központja 790.608.673 Ft
Siófoki Napsugár Óvoda 1.212.123.245 Ft
Siófok város Csicsergő Bölcsődéje 326.429.071 Ft
BRTK Könyvtár és Kálmán Imre Emlékház 168.554.923 Ft
Kálmán Imre Művelődési Központ 511.503.325 Ft
ez az összeg az előző évi tervszámhoz viszonyítva várhatóan 16,6 %-kal magasabb lesz. Az intézmény finanszírozási kiadások egy része az állami támogatások és hozzájárulások formájában megtérül.
Gazdálkodásunk, működésünk biztonságát jelenti a 300.000.000 Ft összegű általános tartalék.
Ezen túl 240.958.992 Ft összegű céltartalék került elkülönítésre, céltartalék biztosításával tudjuk pénzügyileg kezelni év közben a közmunka programok kiadásainak fedezetét, mivel az induló programok részletei nem ismertek. A KEHOP –os Hulladék Konzorcium elkülönített bankszámláján szereplő Ft-ot is céltartalékba szükséges helyezni, mivel ezen összeg a felhasználásáról az önkormányzat önállóan nem rendelkezhet, az a Konzorcium hatáskörében van. Az önkormányzati és EP képviselő választások központi normatíváinak összegei még nem ismertek, ezért 10.000.000 Ft saját forrás is elkülönítésre került a felmerülő kiadások fedezetére.
Az Önkormányzat 2024. évi fejlesztési feladatainak bemutatása:
Fejlesztési és felújítási célokra az idei évre 2.042.173.657 Ft-ot terveztünk, amely kiegészül a fejlesztésekhez kapcsolódó 331.904.767 Ft működési kiadással. Az előző évi fejlesztési lehetőséghez viszonyítva 273.601.911 Ft-tal nőtt a fejlesztésre fordítható forrás és ennek következtében a tervezhető fejlesztési feladatok köre is.
A fejlesztésre rendelkezésre álló saját forrás összege behatárolt a költségvetésben, először biztosítani kell a kötetező önkormányzati feladatok és az intézmények működtetési kiadásainak a fedezetét. Ezen túl a felelős gazdálkodás és a működés biztonsága megköveteli a tervezett, de esetleg nem teljesülő bevétek és az előre nem tervezhető nem várt kiadások és események finanszírozhatósága érdekében történő tartalék képzést is. Az adott évi költségvetésben ezért csak az előzőeken felüli saját források és a kizárólag fejlesztési célra biztosított támogatások fordíthatók fejlesztési célra. A fejlesztési kiadások részletezését az önkormányzati 3. számú melléklet mutatja be.
A fejlesztési és beruházási feladatok elvégzéséhez szükséges pénzeszközök tervezésénél elsősorban az elkészült tervdokumentációk tervezési költségbecsléseire, az előző évek tapasztalataira támaszkodtunk. A 2024. évi fejlesztési feladatok egyik részét a 2023. évben már megkezdett saját és pályázott beruházások befejezése jelenti, amelyeknél már megtörtént a kötelezettségvállalás, szerződéskötés. A másik részét pedig az újonnan induló fejlesztések képviselik.
I. Áthúzódó beruházások
A 2024. évi tervezett költségvetés e fejezetében - a Képviselő testület által 2023. évi költségvetésben jóváhagyott - azon tervezések és beruházások kerültek megadásra, amelyek megvalósítása 2023-ban megkezdődött, ám az egyéb befolyásoló tényezők miatt év végéig csak részlegesen valósulhattak meg, illetve a pénzügyi teljesítés áthúzódott 2024. évre. Ezek a tételek 67.576.068,- Ft összegben szerepelnek a költségvetésben.
A jelen fejezetben szereplő munkák egyrészt 2023-ban tervezéssel indított, hosszabb megvalósítási idejű munkák kivitelezését jelentik, másrészt évközi rendelet-módosítással kerültek be a megvalósítandó munkák közé, esetleg a megvalósításhoz többlet-forrásbiztosítás vált szükségessé, melyhez a döntés az év második felében történt meg, s emiatt a befejezés nem történt meg 2023. december 31-ig.
II. Pályázott beruházások
A 2024. évi költségvetés e fejezetében a támogatási döntéssel vagy szerződéssel rendelkező, előkészítő vagy megvalósítási szakaszban lévő pályázott beruházások kerültek nevesítésre. Itt található a kivitelezési fázisban lévő TOP_Plusz 1.2.1-21-SO1-2022-00001 azonosító számú pályázat (Rózsakert IV. ütem és Isztria sétány fejlesztése), a TOP_Plusz 1.1.3 -21-SO1-2022-00014 azonosító számú Orgona utcai szabadstrand felújítása, valamint a TOP_Plusz 1.2.1-21-SO1-2022-00009 azonosító számú pályázat (A Krúdy sétány fejlesztése).
IV. Egyéb fejlesztések (Városfejlesztési és Üzemeltetési Osztály beruházásai)
A költségvetés ezen fejezete tartalmazza a városüzemeltetési feladatok elvégzéséhez szükséges eszközök beszerzéséhez tervezett fedezetet (szemétgyűjtő edények beszerzése, buszváró építmények beszerzése). Ezen túlmenően az engedélyezési és forgalomba helyezési eljárások kapcsán keletkező eljárási díjak, közmű egyeztetési díjak kifizetéséhez szükséges fedezet, a kivitelezésekhez szükséges műszaki ellenőrzések díjai, valamint a 2024-ben újonnan induló tervezési és kivitelezési feladatok kiadásai szerepelnek e fejezetben.
Intézményi Beruházások Felújítások
Továbbra is kiemelt feladat a Víztorony új funkcióiból adódó átalakítások véglegesítése. Ezzel párhuzamosan zajlik a tűzbiztonsági hatósági kötelezések teljesítése; a tűzjelző- és a hűtés-fűtés rendszer rekonstrukciója.
Az intézmények körében a víz- és hőhatások elleni megoldások beépítése, felújítása, javítása; egyes helyiségcsoportok – lakrészek, irodablokkok- felújítása (Gondozási Kp., Hajléktalanszálló, KIMK, Hivatal), valamint külső, belső részleges szakági rekonstrukciók ( KIMK szellőzés, klíma – fűtés elemek,) teszik ki a ráfordítások meghatározó részét. Feladat a Könyvtár beázásos tetőszerkezetének javítása, a K-i külső faburkolatnak a felújítása, a Kálmán Imre Emlékház pinceszinti vízszigetelése és nyílászáró cseréi. A Hivatal főbejárati átalakítása, belső irodai, üléstermi felújítások kivitelezése is tervbe lett véve.
Az óvodai intézmény esetében várhatók – az elhelyezés, az épített környezet tekintetében- a legjelentősebb változások:
folytatjuk a homlokzati hőszigeteléseket, idénre 1100 m2 felület lett betervezve a Nyolcszínvirág és Nyitnikék óvodáknál
az óvodai játszókertek felújítása, játszóeszközök felújítása, cseréje;
a Napsugár Óvodában 200m2 padlóburkolat kerül felújításra; továbbá folytatódik a nyílászárók cseréje.
teraszfedés épül 160m2 -en a Micimackó óvodában,
terveink között szerepel a Nyolcszínvirág dolgozói szociális blokkjának kialakítása.
a Pitypang óvodában kazáncseréket fogunk végrehajtani.
Folytatódik a vizesblokkok részleges felújítása több helyszínen, a belső fal- és padlófelületek javítása, felújítása, cseréje, mely minden óvodát érint.
A KIMK esetében a szabadtéri Színpad felújítása és a Színházterem légtechnikai rekonstrukciója a feladat.
A siófoki lakásállomány közel 5.000 m²-nyi alapterületet tesz ki, napi üzemeltetési és hibajavítási feladatait a Termofok-Sió Kft.-vel együttműködve hajtjuk végre. Folyamatos feladatot ad a tetőszerkezetek, tetőfedések, a beázások, víz elleni szigetelések, a külső és belső fal- és padlóburkolatok felújítása. A lakások és lakóépületek elektromos és gépészeti hálózatai úgyszintén egyre több ráfordítást igényelnek.
Az Egészségháznál az érintésvédelmi és tűzvédelmi szabálytalanságok megszüntetése, valamint a folyamatosan elduguló szennyvíz aknák átépítése és a napelemes rendszer üzembe helyezése a feladat.
A köztemetőknél együttműködünk a Siófoki Városüzemeltetési és Temetkezési Kft.-vel, a Kiliti és Szépvölgyi ravatalozóépületek felújítása tárgyában.
1. Siófoki Közös Önkormányzati Hivatal
BEVÉTELEI
A Közös önkormányzati Hivatal költségvetési bevételeinek és kiadásainak meghatározásához az Mötv. és az ágazati jogszabályok az irányadók. Elsősorban a Közös Hivatal nevében végzett tevékenységekhez, a jegyzőhöz telepített államigazgatási feladatok elvégzéséhez szükséges személyi, tárgyi, feltételek biztosításához kapcsolódó bevételek és kiadások jelennek meg a költségvetésében.
A Közös Hivatal vonatkozásában 2024. évre az előző évinél 223.922.484 Ft-tal magasabb 1.677.106.691 Ft bevétellel számolunk, amelyből 48.259.000 Ft a hivatal tervezett működési bevétele. Az előző évhez viszonyítva a működési bevétel csökkenést az okozza, hogy az igénybe vett és a továbbszámlázott szolgáltatások és a kapcsolódó ÁFA vonzatuk csökkent, így azok megtérülése is kisebb összegű bevételt eredményez.
A bevételeken belül a hivatal tevékenysége és szerepe alapján az önkormányzattól kapott 1.617.016.340 Ft összegű irányító szervi támogatás jelenti a legnagyobb hányadot, amely18,6 %-os növekedést mutat, az előző évi tervhez viszonyítva.
KIADÁSOK
A Közös Hivatal 2024. évre tervezett kiadása 1.677.106.691 Ft összegű, amely a két társ önkormányzat hivatali kiadásait is tartalmazza.
A személyi kiadásoknál a minimál bér és a garantált bérminimumra történő kiegészítéssel, és 15 % illetmény emeléssel számoltunk, valamint a soros előrelépések, a törzsgárda és a jubileumi jutalmak kiadási többletét is figyelembe kellett venni a tervezés során. A központi költségvetési törvényben meghatározott kereten belül évi 240.000 Ft/fő nettó összeggel került tervezésre a cafetéria juttatás. A cafetéria juttatatást a költségvetési szervek esetében a költségvetési törvény szabályozza, a juttatás összege 2024-ben nem haladhatja meg személyenként a nettó 400.000 forintot.
A közös hivatalon belül a Siófoki Hivatal elkülönült működési kiadása 1.560.909.053 Ft, amely 14,4%-kal magasabb összegű az előző évben tervezettnél. Az igazgatási feladatok várható kiadása 1.068.321.652 Ft, amely egyrészt a központi bérintézkedések, az infláció és a közműdíjak növekedése hatására 15.9 %-kal magasabb lehet az előző évinél.
Balatonvilágos Község elkülönült tervezett működési kiadása: 102.938.597 Ft.
Hozzájárulásuk a hivatal működéséhez az Önkormányzaton keresztül történik, beszámítva a Közös Hivatal működéséhez kapott támogatás lakosságarányosan felosztott összegét, amelyet Balatonvilágosnak ki kell egészítenie várhatóan 83.101.846 Ft-tal.
Siójut Község elkülönült tervezett működési kiadása 13.259.041 Ft, amelyre teljes egészében fedezetet nyújt a kapott támogatás összege, ezért Siójut község önkormányzata a közös működtetés kiadásaihoz hozzájárulást a beszámításra kerülő állami támogatáson felül már nem fizet.
III. Intézmények
BEVÉTELEK
Az intézményi saját bevételek valamennyi intézménynél az előző évi terv számokhoz viszonyítva várhatóan növekednek.
Az intézmények saját bevételeket alapfeladatuk ellátása során érnek el. A Gondozási Központnál a feladatokban átrendeződés történt, a Háziorvosi ügyelet központosításra került és új feladatként jelentkezett két körzetben a háziorvosi ellátás. A bölcsődének saját bevétele csak az étkezési térítési díjakból származik, valamint az étkeztetéssel kapcsolatban visszaigényelhető ÁFA jelenik meg bevételi tételként. Az óvodáknál is ugyan ez a fő bevételi forrás, de kiegészül az óvodai helyiségek külön foglalkozás megtartása céljából történő bérbeadásából származó bevétellel. A BRTK Könyvtár és Kálmán Imre Emlékháznál a Víztorony felsőszintjének kiállító teremként történő üzemeltetése folyamatos lesz az év során ebből adódóan várhatóan több bevétele is származik.
A Kálmán Imre Művelődési Központnál az előző évi ÁFA visszaigénylés idén januári realizálódása növeli a szokásos bevételt.
KIADÁSOK
Az intézményi kiadások tervezése során elsődleges cél volt a működésükhöz szükséges források biztosítása, amely lehetővé teszi szakmai munkájuk színvonalának megtartását. A tervező munkába az Intézményvezetők is bevonásra kerültek, javaslataikat figyelembe vettük az előirányzatok meghatározása során.
Minden intézmény vonatkozásában a személyi jellegű kiadások növekedését eredményezte a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, valamint növekedés adódott a kötelező közalkalmazotti átsorolásokból és a központi intézkedések alapján bevezetett és fenntartott ágazati pótlékokból is. Különösen érvényesült ez az Óvodák vonatkozásában, ahol 32,2 %-os központi béremelési rendelkezés történt.
A dologi kiadások az előző évinél mérsékeltebben növekednek, kivétel a Kálmán Imre Művelődési Központ jelent, esetükben a közművelődési tevékenység keretében szervezett előadások szolgáltatási díj emelkedése okozza a növekedést. A BRTK Könyvtár és Kálmán Imre Emlékháznál a Víztorony felsőszintjének kiállító teremként történő üzemeltetése folyamatos lesz az év során, ebből adódóan várhatóan mintegy 15 millió Ft működési többlet kiadás is felmerül.
A Gondozási központ költségvetésében a kiadások között 40.377.600 Ft mutatkozik átadott pénzeszközként az Önkormányzat részére az OEP finanszírozás elszámolása miatt a védőnői tevékenységhez, és 5.871.000 Ft összegben a Háziorvosi ellátáshoz. Ez egy technikai elszámolás az Önkormányzat és a Gondozási Központ között és ezzel ténylegesen nem nő az intézmény kiadása.
A könyvtár esetében felhalmozási kiadással is számolunk, 4.500.000 Ft a könyvtári könyvbeszerzésre tervezett kiadás.