Barcs Város Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2004.(III.26.) önkormányzati rendelete

a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelésről,

Hatályos: 2016. 04. 01- 2016. 04. 21

BARCS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA


11/2004.  (III.26.) számú


r e n d e l e t e (1)-(18)


a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelésről,  

a helyi közszolgáltatás kötelező igénybevételéről



Barcs Város Képviselő-testülete a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (a továbbiakban Hgt.) 23. §-ában kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:


I. FEJEZET


Az önkormányzati rendeleti szabályozás célja


1. §


(1)   (15)A rendelet célja a települési  hulladékkal  összefüggő – közszolgáltatás útján megvalósuló – kötelező helyi közszolgáltatás szabályozása, a köztisztaság, a településtisztaság, a közegészségügyi rendelkezések betartásának biztosítása, valamint az épített és a természeti értékek védelme. A kötelező közszolgáltatásra vonatkozó rendelkezések célja a tevékenység kiszámítható, biztonságos ellátása, a kötelezettségek ellenőrizhetősége.


(2)   (15)A képviselő-testület annak érdekében, hogy az egyéb jogszabályokban meghatározott hulladékgazdálkodási feladatait a környezetvédelmi követelmények szerint teljesítse, a    helyi közszolgáltatás kötelező igénybevételének meghatározásával szervezett hulladékgazdálkodási közszolgáltatást tart fenn.


(3)   (15)Barcs Város Önkormányzata a hulladékgazdálkodási célok elérése érdekében érvényesíti a Ht.-ben foglalt alapelveket, meghatározza a hulladékgazdálkodás körében a hatáskörébe tartozó kérdésekben a hulladékgazdálkodás általános követelményeit, az érintettek jogait és kötelezettségeit.


A rendelet hatálya


2. §


(1)   (15)A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás Barcs város közigazgatási területére terjed ki.


(2)   (15)A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás kiterjed Barcs város közigazgatási területén lévő valamennyi ingatlan tulajdonosánál, tulajdonosi közösségénél, birtokosánál vagy használójánál (a továbbiakban együtt: ingatlanhasználó) keletkező települési  hulladékra. Az ingatlanhasználó az ingatlanán keletkező települési  hulladék gyűjtéséről és annak begyűjtésére feljogosított és engedéllyel rendelkező közszolgáltatónak történő átadásáról az e rendeletben meghatározott módon köteles gondoskodni.



(3)   (15)Az ingatlanhasználó a jelen rendeletben meghatározottak szerint jogosult és köteles igénybe venni a hulladékkezelési közszolgáltatást.


(4)(6),(10),(15)A közszolgáltató végzi Barcs város települési  és lakossági veszélyes hulladékainak gyűjtését és elszállítását, és gondoskodik a hulladék elhelyezéséről a Szigetváron található hulladéklerakón, vagy más, környezetvédelmi műszaki engedéllyel rendelkező hulladéklerakón.


(5)   Az együttműködés tartalmát és feltételeit külön szerződés rögzíti.


II. FEJEZET


Értelmező rendelkezések

3. § (15)



III. FEJEZET


A közszolgáltatás ellátása


4. §


(1) (10),(15)Barcs város közigazgatási területén a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás teljesítésére kizárólagosan jogosult közszolgáltató a „Dél-Kom” Dél-Dunántúli Kommunális Szolgáltató Nonprofit Kft. (Pécs, Siklósi út 52. sz.) (a továbbiakban: Közszolgáltató), amely a kötelező közszolgáltatónak minősül. A közszolgáltató a vele kötött külön szerződésben foglaltak alapján Barcs város közigazgatási területén a települési  hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatás teljesítésére jogosult, illetve kötelezett.


(2)   (15)Az ingatlanhasználó köteles a közszolgáltató által nyújtott közszolgáltatást igénybe venni, az ingatlanán keletkező települési hulladékot a külön jogszabályban előírtak szerint gyűjteni, és a közszolgáltatónak átadni.

Az ingatlanhasználó köteles a közszolgáltatás végrehajtásában jelen rendeletben meghatározott módon és mértékben közreműködni.


(3)   (15)Az ingatlanhasználó e rendeletben meghatározott hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás esetében kizárólag a közszolgáltatót veheti igénybe.


(4)   (15) A gazdálkodó szervezet a Ht. 31. § (2) bekezdésében foglaltak szerint gondoskodik a háztartási hulladékhoz hasonló hulladék részét képező elkülönítetten gyűjtött hulladék kezeléséről.


(5)  (15)


(6)   (15)


(7)   (15)

A hulladékkezelési közszolgáltatás tartalma


5. §(10)


       A hulladékkezelési közszolgáltatás – a tevékenység tartalmában – az alábbiakra terjed ki:


       a)  (15)az ingatlanhasználó által a közszolgáltató szállítóeszközeihez rendszeresített és szabványos gyűjtőedényben, vagy a rendeletben megjelölt egyéb módon, a közterületen vagy az ingatlanon összegyűjtött és a közszolgáltató rendelkezésére bocsátott települési hulladék begyűjtésére és elhelyezés céljából történő rendszeres, illetve alkalmi elszállítására;


       b)  (15)az ingatlanon összegyűjtött lomtalanítás körébe vont települési  hulladék évente kétszeri – a közszolgáltató által meghatározott időpontban és helyen, erre a célra biztosított szállítóeszközén – történő begyűjtésére és a közszolgáltató általi elszállítására;


c) a települési hulladék ártalmatlanítását, lerakását szolgáló létesítmény létesítésére és működtetésére.


       d) (15)a közszolgáltató által működtetett szelektív hulladékgyűjtő szigeteken gyűjtött

           települési  hulladék begyűjtése,


       e) a háztartásokban keletkező veszélyes hulladéknak előzetesen egyeztetett időpontban

           történő évi kétszeri összegyűjtése és elszállítása,

      

       f) Barcs Város közterületein kihelyezett hulladékgyűjtő szigetek üzemeltetése,


       g) (15)az a) és d) pontokban foglaltak szerint begyűjtött és elszállított települési

           hulladék hasznosításra történő átadása,


       h) a települési zöldhulladéknak begyűjtése, elszállítása és kezelése évi három

           alkalommal,


       i) (15)az önkormányzati intézményi települési hulladék begyűjtése és elhelyezés

          céljára történő rendszeres elszállítása.


A Közszolgáltatási szerződés


5/A. § (15)


 (1)   A közszolgáltatási szerződés részletes feltételeit és tartalmi követelményeit a magasabb szintű szabályokkal összhangban jelen rendelet állapítja meg. Az Önkormányzat a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátását a közszolgáltatóval kötött hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés útján biztosítja.

(2)    A közszolgáltatási szerződés tartalmi elemei:

  • a közszolgáltató azonosító adatai,
  • a közszolgáltatási tevékenység megnevezése,
  • a közszolgáltatási terület,
  • a közszolgáltatási tevékenység végzésének időtartama,
  • a közszolgáltatási díjszámlázásának és megfizetésének módja,
  • a közszolgáltatás teljesítésének feltételei,
  • a közszolgáltató kötelezettségei,
  • az önkormányzat kötelezettségei.



A Közszolgáltató hulladékgazdálkodási közszolgáltatással kapcsolatos jogai és kötelezettségei


5/B. § (15)


(1) A Közszolgáltató kötelezettsége az e rendeletben és a közszolgáltatási szerződésben         foglaltak szerint – a környezetvédelmi, valamint az egyéb jogszabályi előírások megtartásával – a közszolgáltatás igénybevételére köteles, vagy azt igénybevevő ingatlanhasználótól

  • a Közszolgáltató szállítóeszközeihez rendszeresített gyűjtőedényben vegyesen és elkülönítetten gyűjtött háztartási hulladék és a háztartási hulladékokhoz hasonló jellegű és összetételű hulladékok rendszeres begyűjtése és elszállítása,
  • a Közszolgáltató által működtetett szelektív hulladékgyűjtő szigeteken szelektíven gyűjtött települési hulladék begyűjtése,
  • a Közszolgáltató által erre a célra biztosított szállító eszközén az ingatlanon összegyűjtött és a Közszolgáltató rendelkezésére bocsátott nagy darabos, lomtalanítás körébe vont települési hulladék évente kettő alkalommal történő begyűjtése és elszállítása,
  • a háztartásokban keletkezett veszélyes hulladéknak – a Közszolgáltató által meghatározott időpontban és helyen – évi kettő alkalommal történő összegyűjtése és elszállítása,
  • a Közszolgáltató által erre a célra biztosított szállító eszközén az ingatlanon összegyűjtött és a Közszolgáltató rendelkezésére bocsátott zöldhulladék évente három alkalommal történő begyűjtése és elszállítása,
  • a közterületi hulladéknak a Közszolgáltató szállítóeszközeihez rendszeresített gyűjtőedényben vagy más eszközben, egyedi megrendelés alapján történő alkalmi begyűjtése és elszállítása,
  • az a) – b) pontokban foglaltak szerint begyűjtött és elszállított települési hulladék hasznosításra történő átadása,
  • az önkormányzati intézményi települési hulladék begyűjtése és elhelyezés céljára történő rendszeres elszállítása.


  1. A Közszolgáltató az információs önrendelkezési jogról és információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 5. § (1) bekezdés b) pontja alapján a hulladékról szóló törvény és végrehajtási rendeleteiben meghatározott feladatainak ellátásával  összefüggésben jogosult kezelni a közszolgáltatást igénybevevő nevét, lakcímét, születési helyét és idejét, anyja nevét.


  1. Az érintett kérelmére a Közszolgáltató tájékoztatást ad az általa kezelt adatairól, az adatkezelés céljáról, jogalapjáról, időtartamáról, arról, hogy kik és milyen célból kapják vagy kapták meg az adatokat.


  1. Az ingatlanhasználó közszolgáltatási díjtartozásának adók módjára történő behajtása érdekében a Közszolgáltató a (2) bekezdés szerinti adatokat átadja a követelés egyéb jogosultjának a hulladékról szóló törvény és végrehajtási rendeleteiben meghatározottak szerint.


(5) (17) A Közszolgáltató jogosult megtagadni a hulladék elszállítását:

  • az Önkormányzat e rendeletében előírttól eltérő tárolóedény kihelyezése esetén,
  • ha a tárolóedényben a települési szilárd (kommunális) hulladék körébe nem tartozó anyag került elhelyezésre (pl. forró hamu, kő-, építési törmelék, állati tetem, maró, mérgező anyag, elektronikai hulladék, folyékony vagy befagyott zsiradék, gyúlékony vagy robbanó anyag, nagyobb terjedelmű, súlyú tárgy), amely veszélyezteti a hulladékszállítással foglalkozó alkalmazott egészségét, vagy megrongálhatja a gyűjtőberendezést, illetve ártalmatlanítása során veszélyezteti a környezetet.
  • a hulladék nem a szabványos, zárt tárolóedényben, illetve nem a Közszolgáltatótól vásárolt jelzett zsákban kerül kihelyezésre,
  • a hulladék oly módon kerül kihelyezésre, hogy a tárolóedény mozgatásakor a kiszóródás veszélye fennáll (nem lezárt, illetve sérült edény),
  • ha a tárolóedény körül szabálytalanul, annak mozgatást és ürítést akadályozó módon többlethulladék került kihelyezésre,
  • amennyiben a tárolóedények jelzése bevezetésre kerül - a tárolóedények matricájának hiánya, illetve sérülése esetén.



Az ingatlanhasználó és a gazdálkodó szervezetek hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételével kapcsolatos jogai és kötelezettségei


5/C. § (15)


(1)     Az ingatlanhasználó köteles az Önkormányzat által szervezett közszolgáltatás igénybevételére: az ingatlanán keletkező települési hulladék e rendeletben előírtak szerinti gyűjtésére, a Közszolgáltatónak történő átadására, valamint a közszolgáltatási díj megfizetésére.


(2)     Az ingatlanhasználót nem terheli az (1) bekezdésben foglalt kötelezettség az olyan beépítetlen ingatlana tekintetében, ahol senki sem tartózkodik, és ahol települési hulladék nincs, vagy nem keletkezik.


(3)     Az ingatlanhasználó, akinek ingatlanán települési hulladék keletkezik, de az ingatlana egyidejűleg gazdálkodó szervezet cégnyilvántartásban bejegyzett székhelyéül, telephelyéül vagy fióktelepéül is szolgál, köteles a települési hulladékát a gazdálkodó szervezetnek az ingatlanon folytatott gazdasági tevékenysége során keletkezett települési hulladéktól elkülönítetten gyűjteni.


(4)     Az ingatlantulajdonos alapvető kötelessége, hogy:


a)    az ingatlanán keletkező települési hulladék kezelésére az önkormányzat által szervezett közszolgáltatást igénybe vegye, és a hulladékot az e rendeletben feljogosított hulladékgazdálkodási közszolgáltatónak adja át, illetve a közszolgáltatási díjat megfizesse,

b)   a veszélyes hulladékot külön gyűjtse és a közszolgáltatónak a veszélyes hulladék gyűjtési napokon átadja,

c)(18)      az ingatlanon képződött települési hulladékból a szelektív gyűjtőedénybe – a vegyes hulladéktól elkülönítetten – gyűjtse a műanyaghulladékot és fém hulladékot, valamint a papírhulladékot,

d)(18)      a települési üveg hulladékot elkülönítetten gyűjtse és azt a hulladékgyűjtő szigeteken helyezze el.


 (5)     Tilos a hulladékot elhagyni, a gyűjtés, a begyűjtés, lerakás szabályaitól eltérő módon felhalmozni, ellenőrizetlen körülmények között elhelyezni, kezelni.


(6)    A gazdálkodó szervezet ingatlanhasználó a közszolgáltató felhívásától számított 8 napon belül a közhiteles nyilvántartás szerinti nevét, székhelyének, telephelyének címét, adószámát köteles megadni.


IV. FEJEZET

A közszolgáltatás ellátásának és igénybevételének fő szabályai

6. §

(1) (15) A települési hulladék gyűjtése és tárolása csak zártan, szabványos gyűjtőedényben, vagy a közszolgáltató által rendszeresített más edényzetben vagy ideiglenes tárolására szolgáló berendezésben (a továbbiakban: gyűjtőedény) történhet.

A gyűjtőedények mérete a következő:

  •   60 vagy 80, 110, illetve 120 literes zárt gyűjtőedény. A 60 literes gyűjtőedényt csak a lakóingatlant egyedül és életvitelszerűen használó természetes személy választhatja. Annak tényét, hogy a lakóingatlant egyedül és életvitelszerűen használja az önkormányzat által kiállított igazolást kell benyújtania a közszolgáltató részére,


  • 770, 1100 liter űrméretű zárt edényzet, illetve 3 m3, 5 m3 –es konténer (közös edényhasználat esetén),
  • Az elkülönítetten gyűjtött hulladékot a természetes személy ingatlanhasználó a Mecsek-Dráva Regionális Szilárdhulladék Kezelő Rendszer Létrehozását Célzó Önkormányzati Társulás  által térítésmentesen biztosított 240 literes, a minimum 12 lakásos társasházak tulajdonközössége 1100 literes az elkülönített gyűjtésre utaló jelzéssel ellátott gyűjtőedényben  adja át a közszolgáltatónak.
  • Barcs Város Képviselő-testülete a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás végzésének feltételeiről szóló 385/2014.(XII.31.) Korm. rendelet 7. § (1b) bekezdése szerinti igazolás kiadásának hatáskörét a jegyzőre ruházza át.

 (2)  (15)A települési  hulladék gyűjtése, tárolása során olyan gondossággal kell eljárni, hogy a hulladék sem az ingatlanon, sem a közterületen, sem a szállító járműbe való ürítéskor ne szóródjon szét, és egyéb módon környezetszennyezést ne idézzen elő. A települési  hulladék szállítását zárt konténerben vagy a kiporzást és a kiszóródást megakadályozó ideiglenes takarású konténerben, vagy e feltételeket biztosító célgéppel, szállítójárművel, környezetszennyezést kizáró módon kell elvégezni.

(3)   Az ürítésből vagy szállításból eredő szennyeződés esetén a szállító a hulladék eltakarításáról, a területszennyeződés mentesítéséről, valamint az eredeti környezeti állapot helyreállításáról köteles gondoskodni.

(4)   (15), (18)A vegyes hulladék gyűjtéséhez szükséges gyűjtőedényeket az önkormányzat tulajdonában lévő lakásokhoz és a közterületre Barcs Város Önkormányzata Városgazdálkodási Igazgatósága, az önkormányzat intézményeihez az intézmény, minden más esetben – eltérő megállapodás hiányában – az ingatlantulajdonos köteles biztosítani.

7. §

(1)   (15)A közszolgáltató a közszolgáltatással összefüggő tevékenységét mindenkor a vonatkozó jogszabályi előírásokban foglalt műszaki, közegészségügyi és egyéb feltételeknek megfelelően – az önkormányzattal és az ingatlanhasználóval gazdálkodó szervezettel kötött szerződésben, valamint a Ht.-ben és e rendeletben foglaltak szerint – köteles ellátni.

(2)   A közszolgáltató a rendelet hatálya alá tartozó települési hulladékot köteles rendszeresen gyűjteni, az általa összegyűjtött hulladékot a megfelelő hatósági engedélyekkel rendelkező hulladéklerakó telepre szállítani és ártalommentes elhelyezéséről gondoskodni.


(3)   A hulladékot a közszolgáltatónak az általa megjelölt napokon, de legalább heti két alkalommal kell elszállítani, kivéve Somogytarnóca és Drávaszentes városrészeket, ahol a szemétszállítás heti egy alkalommal történik. Amennyiben a beütemezett járatterv szerinti szállítási napon valamilyen oknál fogva a szállítás kimarad, úgy azt a rá következő munkanapon a közszolgáltató pótolni köteles.


8. §


(1)   (15)Az ingatlanhasználó alapvető kötelessége, hogy a hulladék keletkezését a lehető legalacsonyabb szinten tartsa.


(2)   (15)Az ingatlanhasználó az ingatlanán keletkező vagy birtokába került települési  hulladékot az elszállításra való átvételig a környezet szennyezését megelőző, károsítását kizáró módon köteles gyűjteni, illetve tárolni.


(3)   (15)Az ingatlanhasználó köteles a hulladékot úgy kezelni, hogy az mások életét, testi épségét, egészségét és jó közérzetét ne veszélyeztesse, Barcs város természetes és épített környezetét az elkerülhetetlen mértéken felül ne szennyezze, a növény- és állatvilágot ne károsítsa, a közrendet és a közbiztonságot ne zavarja.


(4)   (15)A gyűjtőedény tisztán tartásának és fertőtlenítésének elvégzése az ingatlanhasználó kötelessége, melynek gyakorisága május 1-i és szeptember 30-i időtartam között havonta legalább egy alkalom.

9. §


(1)(8),(15)A kötelező szemétszállításba bekapcsolt területen az ingatlanhasználó a hulladékot  csak egységes és jelenleg is forgalomban lévő, zárható tetővel ellátott, a szállító gépjárműhöz tartozó, szabványos gyűjtőedényben tárolhatja.


(2)   (15)A lakosság – ha a gyűjtőedényben nem tudja elhelyezni – a keletkezett hulladékot a gyűjtőedény mellé, a gyűjtést végző gépjárművel megközelíthető és az ürítésre alkalmas helyen, matricával ellátott műanyag zsákban a szállítási napon elhelyezheti. A közszolgáltató a lakosság részére háztartásonként a keletkezett többlethulladék elszállítására rendszeresített 6 db matricás zsák biztosítását és elszállítását ingyen vállalja. A közszolgáltató a 6 db ingyenes matricás zsákon felül térítés ellenében további matricával ellátott zsákok megvásárlási lehetőségét biztosítja.  

Az ingyenes matricás zsákokat átvenni, illetve a matricás zsákokat megvásárolni a közszolgáltató Ügyfélszolgálati Irodáján lehet.

       Az ingatlanhasználónak a zsákot az ingatlanon belül – és ha erre lehetőség van – védett helyen kell tárolnia.

(3)   A kihelyezett gyűjtőedény illetve zsák nem akadályozhatja a jármű- és gyalogosforgalmat, és elhelyezése egyébként sem járhat baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével, vagy mások jó közérzetének illetve a településképnek indokolatlan megzavarásával.


(4)(4)Az önkormányzat által kijelölt helyeken konténeres (3 m3 vagy 5 m3 űrméretű) vagy kiskonténeres (770 liter vagy 1100 liter űrméretű) gyűjtés és szállítás végezhető. A kijelölt helyeket az 1. melléklet(11) tartalmazza.


(5) (17) 


(6)   (15), (17)


(7)   A hulladék elszállítása céljából kihelyezett gyűjtőedény fedelének a közterület szennyezésének elkerülése érdekében lecsukott állapotban kell lennie. A hulladékot a gyűjtőedényben úgy kell elhelyezni, hogy az az edény mozgatásakor és ürítésekor ne szóródjon, valamint a gépi ürítést ne akadályozza.


10. §


(1)   (15)A települési  hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedényt a szolgáltatással érintett ingatlanon belül kell tárolni, úgy, hogy ahhoz illetéktelen személyek és állatok ne férjenek hozzá. Gyűjtőedényt közterületen tartósan csak a közterület használatára vonatkozó hatósági engedély alapján – zárt sorú, tömbös, nem családi házas beépítésnél a jegyző által kijelölt és engedélyezett helyen – szabad elhelyezni.


(2)   (15)Az ingatlanhasználó a gyűjtőedényeket köteles a szállítási napon a közszolgáltató által megjelölt időpontban az ingatlan előtti útszakasz melletti közterületre, a begyűjtést végző járművel megközelíthető és ürítésre alkalmas helyen kihelyezni úgy, hogy az a közlekedést ne akadályozza, a biztonságot ne veszélyeztesse, a közterületet ne szennyezze és abban kárt ne tegyen. A gyűjtőedényt az ingatlanhasználó köteles az ürítést követően még aznap az eredeti helyére visszahelyezni.


(3)(4)A közszolgáltató a gyűjtőedények ürítését a szállítási napokon reggel hat és este húsz óra között végzi. A szállítási napokat a 2. melléklet(11) tartalmazza. Ha a közszolgáltató a rendelet 2. számú mellékletében meghatározott szállítási rendet rajta kívülálló okok (például: üzemzavar, rendkívüli időjárási viszonyok) miatt nem tudja teljesíteni, akkor erről a tényről a lakosságot a helyben szokásos módon (helyi televízió, helyi rádió), és ezzel egyidejűleg Barcs Város Önkormányzatát írásban (levél, fax, e-mail) értesíti. 


(4)   A kihelyezett gyűjtőedényekből hulladékot kiszedni, közterületre kiszórni, válogatni (guberálni), valamint másnak a gyűjtőedényébe – annak engedélye nélkül – hulladékot elhelyezni tilos.


A közszolgáltatás igénybevételének módja és feltételei


11. §


(1)   (15)Az ingatlanhasználó és a közszolgáltató közötti jogviszonyt vagy a közszolgáltatás igénybevételének ténye hozza létre, vagy az a tény, hogy a közszolgáltató a közszolgáltatást az ingatlanhasználó részére felajánlja, illetve a közszolgáltatás teljesítésére rendelkezésre áll.


(2)   (15)A jogviszony kezdő időpontja az a nap, amelyen a közszolgáltató a közszolgáltatás teljesítésének megkezdéséről és lényeges feltételeiről az ingatlanhasználót írásban értesítette, illetve felhívás közzététele útján tájékoztatta. 


(3)   (15), (17)Az ingatlan használója köteles a közszolgáltatónak bejelenteni, ha ingatlanhasználó – változás vagy egyéb ok miatt – a közszolgáltatás igénybevételére kötelezetté válik. Az ingatlanhasználó személyében és az alkalmazott tárolóedény adataiban bekövetkezett változást a Közszolgáltatónak 15 napon belül írásban köteles bejelenteni.


(4)(4)    

12. § (15)



A gazdálkodó szervezetekkel megkötendő szerződés egyes tartalmi elemei


13. § (15)



A Szolgáltatás szüneteltetése (17)


14. § (17)


  1. Szüneteltethető a szolgáltatás igénybevétele – a közszolgáltatás igénybevételére egész évben kötelezett ingatlanhasználó számára – a bejelentéstől számított legfeljebb 1 év időtartamra, ha a tárolóedényt egyedül használó, írásbeli közszolgáltatási szerződéssel rendelkező ingatlanhasználó két naptári hónapnál hosszabb ideig az ingatlant nem használja, és az üresedés várható időtartamát – legkésőbb a szüneteltetés megkezdését megelőző 8 munkanappal bezárólag – a Közszolgáltató részére írásban adott nyilatkozattal, faxon, levél, vagy e-mail formájában a bejelenti a Közszolgáltatónak.

A bejelentés megtételére csak a Közszolgáltatóval szerződéses viszonyban álló, vagy meghatalmazottja jogosult.


  1. Az ingatlan további lakatlansága esetén a szüneteltetésre vonatkozó igénybejelentés – 8 nappal a szüneteltetés lejárta előtt – írásban adott nyilatkozattal, faxon, levél vagy e-mail formájában – megismételhető.


  1. A bejelentésben foglaltak valóságtartamát a Közszolgáltató ellenőrizni jogosult. A szüneteltetés jogszerűtlen igénybevétele esetén a Közszolgáltató jogosult a szüneteltetést visszavonni.


  1. Ha az ingatlan a szüneteltetési időtartam lejárta előtt újból lakottá válik, annak tényét a Közszolgáltatóval szerződött fél, vagy meghatalmazottja köteles legalább 3 nappal korábban a Közszolgáltatónak írásban adott nyilatkozattal, faxon, levél vagy e-mail formájában bejelenteni.



A lim-lom akcióra és a karácsonyfa begyűjtésére vonatkozó rendelkezések


15. §


(1)   A nagy darabos hulladék (lom) gyűjtéséről, elszállításáról és ártalmatlanításáról a közszolgáltató évente két alkalommal (április és október hónapban) a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás keretében gondoskodik.


(2)   (15)A közszolgáltató kizárólag a lakosságnál, a háztartásokban képződött, de a rendszeres hulladékszállításra használatos gyűjtőedényekben el nem helyezhető nagy darabos hulladék elszállítására köteles. A közszolgáltató az ingatlanhasználók számára a háztartásokban képződött veszélyes hulladék elkülönített gyűjtését az előírásoknak megfelelő konténerek kihelyezése útján, kizárólag a lim-lom napok keretében végzi. A közszolgáltató által a közszolgáltatás keretében szervezett lomtalanítási szolgáltatás semmilyen más hulladékra (így pl. inert hulladékra, építési törmelékre, járműroncsra, trágyára, állati tetemre) nem terjed ki.


(3)   (15)A hulladékot az ingatlanhasználó legfeljebb a szállítást megelőző nap 18 órája után helyezheti ki az ingatlana előtti közterületre úgy, hogy az a jármű és a gyalogos forgalmat ne akadályozza, a zöldterületeket és a növényzetet ne károsítsa, ne járjon baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével, valamint a begyűjtő szállítóeszköz által jól megközelíthető legyen.


(4)   A közszolgáltató a karácsonyi ünnepeket követően, február 1-ig – az általa előzetesen meghirdetett napokon – a lakossági gyűjtőedények mellé kihelyezett karácsonyfát külön díj felszámolása nélkül elszállítja. Ettől az időponttól eltérő időszakban karácsonyfát közterületre kihelyezni tilos.



Lakossági veszélyes hulladékok gyűjtése


15/A. § (15)


      (1) A Ht.-ben kihirdetett hulladékjegyzékekben nem szereplő, vagy ismeretlen összetételű hulladékot veszélytelenségének, illetve veszélyességének megállapításáig veszélyes hulladéknak kell tekinteni.


(2)   Minden tevékenységet, amelynek végzése során veszélyes hulladék keletkezik, úgy kell végezni, hogy a veszélyes hulladék mennyisége, illetve veszélyessége a lehető legkisebb legyen, illetve hasznosítását minél nagyobb mértékben segítse elő.


(3)   A veszélyes hulladék birtokosa köteles megakadályozni, hogy tevékenysége végzése során a veszélyes hulladék a talajba, a felszíni, a felszín alatti vizekbe, a levegőbe jutva szennyezze vagy károsítsa a környezetet.


(4)   Az (1)-(3) bekezdésben meghatározott követelmények teljesítése érdekében a háztartásokban keletkezett veszélyes hulladékokat az ingatlanhasználó köteles a települési hulladék más összetevőitől elkülönítetten gyűjteni és a veszélyes hulladék átvételére feljogosított hulladékkezelőnek átadni, illetve az egyes veszélyes hulladékoknak a többi hulladéktól való elkülönített gyűjtését biztosító gyűjtőhelyeket igénybe venni.


(5)   A háztartásokban keletkezett veszélyes hulladékokat évente két alkalommal (április és október hónapban) a közszolgáltató térítésmentesen gyűjti és szállítja, valamint gondoskodik az ártalmatlanításukról.


Lakossági zöldhulladékok gyűjtése


15/B. § (15)


   (1)  A zöldhulladékot (kizárólag a kertekben, udvarokban, konyhában keletkező növényi szerves hulladék, kaszálék, fanyesedék, falomb, egyéb növény eredetű hulladék) évente három alkalommal (április, augusztus és október hónapban) a közszolgáltató a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás keretében.


(2) A zöldhulladékot az ingatlanhasználó ép és zárt fóliazsákban, vagy kötegelve helyezheti ki.


Építési törmelék elhelyezésére vonatkozó előírások


16. §(18)


Az építési törmeléket az ingatlan tulajdonosa, illetve az, akinek tevékenysége révén a hulladék keletkezett a Barcsi Hulladékudvarba (0479. hrsz.) szállíthatja el.


A közszolgáltatás díja


17. §


(1)(2),(15)A települési szilárd hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételére köteles, illetve a közszolgáltatást igénybe vevő ingatlanhasználónak települési hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjat - továbbiakban:  közszolgáltatási díjat - kell fizetnie.


(2) (10),(13)


(3)(4),(13)


(4)(7),(8),(9),(10),(13)


(5)(7),(10),(13)


(6)(7,11),(13)


(7) (13)  A közszolgáltató a tevékenységéről – ideértve bevételeit és kiadásait – évente egy alkalommal köteles beszámolni a képviselő-testületnek.


A közszolgáltatási díj fizetési módjának és fizetésének meghatározása


17/A. § (10),(18)


A közszolgáltatási díjat a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. szedi be. Az ingatlanhasználó azt a  részére  megküldött számla alapján köteles megfizetni a hulladéktörvényben és végrehajtási rendeleteiben meghatározottak szerint.



Díjkedvezmények


17/B §  (2)


(1)   A közszolgáltatás igénybevételére köteles magánszemély kérelmére a következő kedvezményekben részesül, ha az egy főre eső havi jövedelme a ténylegesen együttlakó (házastárs, élettárs és a Ptk. 685. § b.) pontjában meghatározott közeli) hozzátartozók jövedelmét is figyelembe véve nem haladja meg a nyugdíjak legkisebb összegéről szóló jogszabályban meghatározott mértéket az alábbiak szerint:


       a./ ___________________________________________________________________

            Egy főre eső jövedelem a nyugdíjminimum %-ában A kedvezmény mértéke______

                                                    0 - 50 %                                                                                                   100 %

                                             50 - 75 %                                                                                                          50 %

                                       75 - 100 %                                                                                                   25 %____    ______


       b./ 50 %-os kedvezmény illeti meg:

            - az egyedülálló nyugdíjasokat az általuk lakott lakásingatlan esetén,

                amennyiben a nyugdíjuk nem haladja meg a mindenkori nyugdíjminimum 2x-ét.


       c./ (11) 50 % kedvezmény illeti meg azt:

            - aki egyedülálló és 70. életévét betöltötte, vagy a család minden tagja 70 évnél

               idősebb.


(2)   A kedvezményre vonatkozó illetékmentes kérelmet a Polgármesteri Hivatal Közgazdasági Irodájához (14) kell benyújtani.


(3)   Az egy főre eső jövedelem megállapításához a szükséges adatokat a díjfizetésre kötelezett a Polgármesteri Hivatal Közgazdasági Irodája(16) felé köteles igazolni, a számlázás a megállapított kedvezmény figyelembevételével történik.


(4)(5)Barcs Város Képviselő-testülete a díjkedvezményekre vonatkozó kérelmekben való döntést a polgármester hatáskörébe utalja.


(5) (17) A kedvezményes hulladékgazdálkodási díj számlázásának feltétele a jogosultságról kiállított önkormányzati igazolás benyújtása a Közszolgáltató felé, amelynek a Polgármesteri Hivatal tesz eleget.


17/C. § (2),(18)




Adatszolgáltatási és nyilvántartási kötelezettség


18. § (15)


Felelősség a hulladékgazdálkodási szabályok megtartásáért


19. §


(1)   Aki tevékenységével vagy mulasztásával a hulladékgazdálkodási jogszabályokban vagy a reá vonatkozó hatósági határozatban foglalt kötelezettségét megszegi és ezzel a környezetet veszélyezteti, szennyezi vagy károsítja, vagy tevékenységét a környezetvédelmi előírások megszegésével folytatja, a más jogszabályokban foglaltak szerinti (büntetőjogi, polgári jogi, közigazgatási jogi stb.) felelősséggel tartozik.


(2)(3) (12)


(3)(3) (12)


Vegyes és hatályba léptető rendelkezések


20. §


(1)   E rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba. 


(2)E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Barcs Város Önkormányzatának a települési szilárd hulladék elszállításáról és kezeléséről, a helyi közszolgáltatás kötelező igénybevételéről szóló 15/1997. (XI.28.) számú, valamint az ezt módosító 22/1997. (XII.27.) sz., a 17/1998. (XII.28.) sz., a 30/1999. (XII.24.) sz., a 20/2002. (XII.27.) sz. és a 21/2003. (XI.28.) sz. rendelete.


(3)(7)E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.



Barcs, 2004. március 18.




  Feigli Ferenc s.k.                                   Balázsné Dr. Vástyán Krisztina s.k.

                    polgármester                                                   jegyző



Az (1)-(18)  rendeletekkel  egységes szerkezetbe foglalt rendelet hiteles.


B a r c s, 2016. március 17.



                                                                                                            Balázsné dr. Vástyán Krisztina

                                                                              címzetes főjegyző



(1) Módosította a 44/2004.(XII. 27.) rendelet. Hatályos: 2005. január 1-től.

(2) 27/2006.(XII.29.)   rendelet. Hatályos: 2007. január 1-től.

(3) 13/2008.(V.30.)      rendelet. Hatályos: 2008.05.30-tól.

(4) 26/2008.(XII.30.)   rendelet. Hatályos: 2009. január 1-től.

(5) 9/2009.(IV.24.)       rendelet. Hatályos: 2009.04.24-től.

(6) 13/2009.(VI.26.)     rendelet. Hatályos: 2009.06.26-tól.

(7)  21/2009.(VIII.4.)   rendelet. Hatályos: 2009.08.04-től.

(8)  36/2009.(XII.28.)   rendelet. Hatályos: 2010.01.01-től.

(9)  21/2010.(XII.23.)   rendelet. Hatályos: 2011.01.01-től.

(10)16/2011.(VII.29.)   rendelet. Hatályos: 2011.08.01-től.

(11)24/2011.(XII.30.)   rendelet. Hatályos: 2012.01.01-től.

(12)11/2012.(V.25.)      rendelet. Hatályos: 2012.05.25-től.

(13)Hatályon kívül helyezte és módosította a 25/2012.(XII.28.)       rendelet.

     Hatályos: 2013.01.01-től.

(14)10/2013.(III.28.)    rendelettel módosított szöveg. Hatályos: 2013.03.29-től.

(15) 7/2014.(VI.19.)      rendelettel módosított szöveg. Hatályos: 2014.06.20-től.

(16) 2/2015.(I.22.)                rendelettel módosított szöveg. Hatályos: 2015.01.23-tól.

(17) 3/2015.(II.26.)       rendelettel módosított szöveg. Hatályos: 2015.02.27-től.

(18) 4/2016.(III.17.) rendelettel módosított szöveg. Hatályos: 2016.04.01-től.

Mellékletek