Barcs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (IX. 15.) önkormányzati rendelete

a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer helyi szabályozásáról

Hatályos: 2022. 09. 16- 2022. 09. 16

Barcs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (IX. 15.) önkormányzati rendelete

a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer helyi szabályozásáról

2022.09.16.

Barcs Város Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 10. § (2) bekezdés meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) E rendelet célja, hogy meghatározza a Barcs Város Önkormányzata által biztosított Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj (a továbbiakban: Ösztöndíjrendszer) pályázati feltételeit, mértékét, odaítélésének rendjét.

(2) Az Ösztöndíjrendszer pályázati kiírásának, beadásának, elbírálásának határidejét, a pályázati kiírás tartalmát a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat Általános Szerződési Feltételeiben foglaltaknak megfelelően kell megállapítani.

(3) Fontos célkitűzés a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázatok elbírálásánál az esélyegyenlőség megteremtése, a szociális rászorultság figyelembevétele.

2. § E rendelet hatálya kiterjed a Barcs város közigazgatási területén állandó lakóhellyel rendelkező, hátrányos szociális helyzetű

a) felsőoktatási hallgatókra, akik felsőoktatás intézményben, felsőoktatási hallgatói jogviszony keretében, teljes idejű alapképzésben, mesterképzésben, osztatlan képzésben vagy felsőfokú, illetve felsőoktatási szakképzésben folytatják tanulmányaikat („A” típusú pályázók), vagy

b) utolsó éves, érettségi előtt álló középiskolásokra, felsőfokú végzettséggel nem rendelkező, felsőoktatási intézménybe még felvételt nem nyert érettségizettekre, akik felsőoktatási tanulmányok keretében teljes idejű alapképzésben, mesterképzésben, osztatlan képzésben vagy felsőfokú, illetve felsőoktatási szakképzésben kívánnak részt venni („B” típusú pályázók).

3. § Barcs Város Önkormányzata évente csatlakozik az Ösztöndíjrendszerhez. Az adott évben erre fordítható forrás mértékéről Barcs Város Önkormányzata Képviselő-testülete Oktatási, Művelődési, Sport Bizottsága (a továbbiakban: Oktatási, Művelődési, Sport Bizottság) javaslata alapján Barcs Város Önkormányzata Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) a pályázatok beérkezését követő 15 napon belül határoz. A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert arra, hogy az Ösztöndíjrendszerhez való csatlakozásról szóló nyilatkozatot évente aláírja.

2. Az ösztöndíjra jogosultság feltételei

4. § (1) Az ösztöndíjra való jogosultság megállapítása szempontjából szociálisan rászorulónak kell tekinteni azt a pályázót, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 400 %-át.

(2) Az ösztöndíjra való jogosultság szempontjának vizsgálatánál figyelembe kell venni a család lakáscélú hiteleinek összegét.

(3) Nem lehet szociális rászorulónak tekinteni azt a kérelmezőt, aki, illetve akinek a családja a lakóhelyként bejelentett lakáson kívül további lakáscélú vagy üdülő ingatlannal rendelkezik.

(4) A pályázatok elbírálásakor az anyagi rászorultság mellett a hallgatók családi körülményeiből adódó szociális hátrányos helyzetet is figyelembe kell venni.

3. Az ösztöndíj igénylésének szabályai

5. § (1) A Barcsi Polgármesteri Hivatal (a továbbiakban: Polgármesteri Hivatal) Szervezési és Koordinációs Irodájának ügyintézője a pályázati felhívást közzéteszi a Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatán, hirdetőtábláján, Barcs város hivatalos honlapján (www.barcs.hu), valamint a helyi médiában közzéteszi a pályázati felhívás kiírásának tényét.

(2) A pályázatokat a mindenkori pályázati kiírásban szereplő, az EPER-Bursa rendszerben kitöltött, kinyomtatott és aláírt pályázati űrlapon kell benyújtani, melyhez csatolni kell az 1. számú melléklet szerinti nyilatkozatokat a jövedelmi és vagyoni helyzetről, továbbá az alábbi dokumentumokat:

a) a felsőoktatási intézmény igazolását arról, hogy a pályázó a pályázati kiírásban felsorolt képzési formák valamelyikében részt vesz,

b) nyilatkozat az eltartottak számáról,

c) ha a pályázó eltartó, az erről szóló nyilatkozatot,

d) ha a pályázó árva vagy félárva, az erről szóló nyilatkozatot,

e) a tartós betegségről, rokkantságról szóló igazolás,

f) a munkanélküliségről szóló igazolás,

g) a kollégiumi felvétel elutasításáról szóló igazolás,

h) nyilatkozat arról, hogy a szülő vagy eltartó a gyermeket egyedül neveli

i) a lakáscélú hitel fennállásáról szóló banki igazolás.

(3) Hiányosan kitöltött, vagy a szükséges mellékleteket nem tartalmazó pályázatok esetében a Polgármesteri Hivatal 8 napos határidővel hiánypótlásra szólítja fel a pályázót.

(4) Amennyiben a pályázó a kért adatot, iratot határidőre nem pótolja, pályázata a bírálatból kizárásra kerül. A kizárást írásban indokolni kell.

4. A pályázatok elbírálásának szabályai

6. § (1) A pályázatokat az Oktatási, Művelődési, Sport Bizottság a személyes adatok védelmére vonatkozó szabályok megtartásával zárt ülésen bírálja el, döntéséről köteles tájékoztatni a Képviselő-testületet.

(2) Az Oktatási, Művelődési, Sport Bizottság a kérelmező és családja vagyoni helyzetének vizsgálatát rendelheti el, amennyiben valószínűsíthető, hogy a kérelmező életkörülményei nem felelnek meg a jövedelem-nyilatkozatban szereplő adatoknak. A vagyoni helyzet vizsgálata céljából a szociális ügyintéző a pályázó bejelentett lakóhelyén környezettanulmányt készít. Amennyiben megállapítja, hogy az életkörülmények nincsenek összhangban a jövedelem-nyilatkozatban foglaltaknak, abban az esetben a szereplő adatok valótlansága miatt a pályázat elutasítható.

(3) Az ösztöndíj elbírálása kizárólag szociális rászorultság alapján, a pályázó tanulmányi eredményétől függetlenül történik.

(4) Az ösztöndíjra való jogosultság megállapítása szempontjából szociálisan rászorulónak kell tekinteni azt a pályázót, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg e rendelet 4. § (1) bekezdésében meghatározott összeget.

(5) Az elbíráláskor az Oktatási, Művelődési, Sport Bizottság a pályázó szociális helyzetét az alábbiakban felsorolt szempontok szerint vizsgálja:

a) mekkora a családban élő eltartottak száma, különösen, ha az három vagy annál több,

b) a pályázó vagy vele együtt élő testvérei árvák-e, vagy van-e félárva,

c) van-e a családban élő krónikus betegségben szenvedő vagy folyamatos ellátást igénylő beteg,

d) van-e a családban munkanélküli vagy nyugdíjas,

e) van-e a pályázónak gyermeke,

f) a pályázó kollégiumi ellátásra jogosult-e, kollégiumi ellátásban részesül-e vagy helyhiány miatt elhelyezéséről maga gondoskodik-e,

g) rendelkezik-e a pályázó, illetve családja az állandó lakóhelyként bejelentett ingatlanon kívül más ingatlannal, illetve a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 200-szorosát meghaladó értékű gépjárművel,

h) van-e a családnak lakáscélú hitele.

5. A pályázók rangsorolásának szempontjai

7. § (1) A Képviselő-testület a települési önkormányzati ösztöndíjrész összegét minimum 5.000,- Ft/hó, maximum 15.000,- Ft/hó összegben állapítja meg pályázónként.

(2) A pályázatok elbírálása során e rendelet 4. §-ában meghatározott feltételek alapján az egy főre jutó havi jövedelmet el kell osztani százzal. Az egy főre jutó havi nettó jövedelem a 4. § (1) bekezdése alapján a maximum. 114.000,- Ft/fő, maximális pontszám: 1.140 pont. Az értékelő táblát, mely alapján a pályázatok elbírálásnak előkészítése történik a 2. melléklet tartalmazza, e bekezdés a)-l) pontjai szerinti körülmények fennállása esetén. A maximálisan adható pontszámból az alábbi pontszámok kerülhetnek levonásra:

a) árva -10 pont

b) félárva -5 pont

c) gyermeke van -5 pont

d) szülője, eltartója munkanélküli, vagy nyugdíjas -5 pont

e) szülője, eltartója gyermekét egyedül neveli -5 pont

f) családjában az eltartottak száma három -10 pont (további eltartottként -2 pont)

g) családjában súlyos, fogyatékos személy él -10 pont

h) családjában rokkant személy él -5 pont

i) állandó lakóhelyén kívüli intézményben tanul

ia) 150 km-en belül tanul -5 pont

ib) 150 km-en túl tanul -10 pont

j) kollégiumi felvételét elutasították -10 pont

k) a család lakáscélú hitellel rendelkezik, vagy egyéb külön méltánylást érdemlő élethelyzetben van, helyi ismeretek alapján -10 pont

l) gyermektartási díjat fizet -5 pont

(3) Az így kialakult pontszámok alapján kell a pályázókat - az A és B típusú pályázatok szerint – a pontszámok növekedése szerinti sorrendbe állítani.

(4) A kialakult sorrend alapján kell az ösztöndíjban részesülők számát meghatározni, legfeljebb a Képviselő-testület által költségvetési rendeletében rendelkezésre bocsátott anyagi fedezet erejéig.

6. Egyéb rendelkezések

8. § (1) A „B” típusú ösztöndíjasok szociális rászorultságát az Oktatási, Művelődési, Sport Bizottság évente egyszer felülvizsgálja az újonnan beérkezett pályázatok elbírálásával egyidejűleg. A felülvizsgálat e rendelet 1. számú melléklete szerinti jövedelemigazolások alapján történik. A jövedelemigazolást a hallgató nyújtja be a Szervezési és Koordinációs Iroda megkeresését követően. A döntésre előkészítés a Szervezési és Koordinációs Iroda feladata. Az ösztöndíjak éves felülvizsgálata során az ösztöndíj akkor folyósítható tovább, ha az ösztöndíjas továbbra is megfelel az e rendeletben előírt feltételeknek.

(2) Az Oktatási, Művelődési, Sport Bizottság határozatban visszavonja a támogatást abban az esetben, ha a támogatásban részesített az önkormányzat illetékességi területéről elköltözik, illetve „B” típusú pályázó esetén, ha a szociális rászorultság már nem áll fenn. A határozat csak a meghozatalát követő tanulmányi félévtől lép hatályba.

(3) A pályázat eredményéről a pályázót, a pályázati kiírásban közzétett határidőig és módon értesíteni kell.

(4) A pályázó az elbíráló szerv döntése ellen fellebbezéssel nem élhet, a támogatói döntés ellen érdemben nincs helye jogorvoslatnak. A támogatási döntéssel szemben kifogást eljárásjogi jogszabálysértésre történő hivatkozással, a döntésről szóló értesítés kézhezvételét követő 5 napon belül lehet benyújtani az illetékes önkormányzat jegyzőjénél. A felmerült kifogással kapcsolatban az önkormányzat jegyzőjének haladéktalanul értesítenie kell a Támogatáskezelőt.

(5) Aki a pályázatban valótlan adatot közöl, valótlan tartalmú igazolásokat csatol, illetve az ösztöndíjat ezek alapján jogosulatlanul és rosszhiszeműen vette igénybe, a pályázati rendszerből ki kell zárni és kötelezni kell a jogosulatlanul és rosszhiszeműen felvett ösztöndíj visszafizetésére.

7. Záró rendelkezések

9. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

10. § E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Barcs Város Önkormányzata Képviselő-testületének a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer helyi szabályozásáról szóló 39/2004.(X.28.) önkormányzati rendelet.