Igal Város Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2016. (XI.30.) önkormányzati rendelete

önkormányzati rendelete a helyi adókról

Hatályos: 2024. 04. 17

Igal Város Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2016. (XI.30.) önkormányzati rendelete

önkormányzati rendelete a helyi adókról

2024.04.17.

Igal Város Önkormányzata Képviselő-testülete a helyi adókról szóló többször módosított 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 1. § (1) bekezdésében, 6. §-ban, valamint a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről 1991. évi XX. törvény 138. §. (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdése h) pontjában meghatározott eredeti jogalkotói feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

Az adó bevezetése

1. § 1. Az Önkormányzat illetékességi területén az alábbi helyi adókat ( a továbbiakban adó) vezeti be:

a) építményadó

b) telekadó

c) kommunális jellegű adó

d) idegenforgalmi adó

e) helyi iparűzési adó

E rendelet alkalmazásában: település övezetei:

2. Üdülőövezet: A következő utcákból és térből áll:

a) Napsugár, Szegfű, Akácfa, Kemping, Gábor, Acsai u. belterületi része, Hegyi u. belterületi része, Rét, Nyár, Tavasz, Orgona, Rákóczi tér

3. Lakóövezet: A következő utcákból, terekből és telepekből áll:

a) Táncsics telep, Petőfi S., Ady E., Szent István, Farkas János, Budavár, Mátyás Király, József A, Kupavezér, Kaposvári, Szabadság tér, Zrínyi, Dózsa telep, Gábor u. Rákóczi tér rendezési tervben szereplő KEL,FL elnevezésű területei.

2. §

Az építményadó alapja

Az adó alapja az építmény m2-ben számított hasznos alapterülete.

3. §

Az adó évi mértéke

(1) Az üdülőövezetben:
a) lakás, üdülő és nem lakás céljára szolgáló építmény után: 740.Ft/m²,
(2) A lakóövezetben:
a.) vállalkozói tevékenységgel kapcsolatban használt valamennyi üzleti célú építmény után: 740.Ft/m²
(3) A külterületi övezetben:
a) egyéb építmény után (pl nem növénytermesztésre szolgáló és nem növénytermesztéshez kapcsolódó építmény): 670.Ft/m²,
b) a növénytermesztés céljára szolgáló és a növénytermesztéshez kapcsolódó építménynek a pihenés céljára használt helyiségcsoportja után: 280.Ft/m²,
c) vállalkozói tevékenységgel kapcsolatban használt építmény után: 280.Ft/m²

4. §

Adómentesség

(1) Mentes az adó alól:
a. a szükséglakás,
b. a szociális, egészségügyi és gyermekvédelmi, illetőleg a nevelési-oktatási intézmények céljára szolgáló helyiség,
c. Gyógy, vagy üdülőhelynek nem minősülő kistelepülésen fekvő komfort nélküli lakásból 100 m2.
d. a költségvetési szerv, az egyház tulajdonában álló építmény,
e. e) a lakás és üdülő épülethez tartozó kiegészítő helyiség,
f. az ingatlan-nyilvántartási állapot szerint állattartásra, vagy növénytermesztésre szolgáló épület vagy az állattartáshoz, növény-termesztéshez kapcsolódó tároló épület (pl. istálló, üvegház, terménytároló, magtár, műtrágyatároló), feltéve, hogy az épületet az adóalany rendeltetésszerűen állattartási, növénytermesztési tevékenységéhez kapcsolódóan használja.
g. [1]lakóövezetben lévő lakás, garázs és gépjármű tárolására szolgáló helyiség, továbbá minden egyéb építmény, mely nem vállalkozási tevékenység célját szolgálja

2. Telekadó

5. §

Az adó alapja

Az adó alapja a telek m2-ben számított területe.

6. §

Az adó mértéke

a) lakóövezetben: 23.Ft/m²
b) üdülőövezetben: 0,-Ft/m²
c) Orgona és Budavár utca közötti közmű nélküli telkek: 2.Ft/m²

7. §

Adómentesség, adókedvezmény

(1) Mentes az adó alól:
a) az építmény hasznos alapterületével egyező nagyságú telekrész
b) a belterületen fekvő,az ingatlan-nyilvántartásban művelés alól kivett területként nyilvántartott, 1 hektárt meg nem haladónagyságú földterület,feltéve, ha az adóévben annak teljes területe tényleges mezőgazdasági művelés alatt áll, és e tényt a telek fekvése szerint illetékes mezőgazdasági, igazgatási szerv az adó évben igazolja.
c) a telek épülettel való beépítése félévének utolsó napján szűnik meg
d) az adóalany termék- előállító üzeméhez tartozó jogszabályban vagy hatósági előírásban megállapított védő- biztonsági terület (övezet), feltéve ha az adóalany adóévet megelőző adóévi, évesített nettó árbevétele legalább 50 %-ban saját előállítású termék értékesítéséből származik.
e) a 4 § b)-d) pontjában meghatározott építményekhez tartozó teleknek az a része, amely a Htv.19 § a) pontjában meghatározott mértéket meghaladja.
f) Mentes továbbá magánszemély tulajdonában álló teleknek az a része , amely a Htv 19 § a) pontjában meghatározott mértéket meghaladja.

3. Magánszemély kommunális adója

8. §

Az adó éves mértéke

(1) Az adó évi mértéke lakásonként:
a) Lakóövezetben létesült lakás után 16.500.-Ft/év,
b) Nem magánszemély tulajdonában álló lakásbérleti joga után 16.500.-Ft/év

9. §

Adómentesség, adókedvezmény

Mentes az adó megfizetése alól:
(1) Az üdülőövezetben és a külterületi övezetben található:
a) nem lakás céljára szolgáló építmény,
b) a beépítetlen belterületi földrészlet.
c) Lakás (lakóépület)
d) Nem magánszemély tulajdonában lévő lakás bérleti joga
(2) A lakóövezetben lévő: l
a) nem lakás céljára szolgáló építmény
b) beépítetlen belterületi földrészlet
(3) Alanyi adómentességet kapnak az Igali Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr Egyesület tagjai közül a készenléti szolgálatot ellátó önkéntes tűzoltók a Tűzoltóparancsnok tárgyév február 28.-ig beérkezett kérelme alapján.

4. Idegenforgalmi adó

10. §

Az adó alapja

Az adó alapja a megkezdett vendégéjszakák száma.

11. §

Az adó mértéke

Az adó mértéke személyenként és vendégéjszakánként: 300,-Ft/fő

12. §

Adómentesség

(1) Idegenforgalmi adó alól mentes:
a) a 18. életévét be nem töltött magánszemély;
b) a gyógyintézetben fekvőbeteg szakellátásban részesülő vagy szociális intézményben ellátott magánszemély;
c) a közép- és felsőfokú oktatási intézménynél tanulói vagy hallgatói jogviszony alapján, hatóság vagy bíróság intézkedése folytán, a szakképzés keretében, a szolgálati kötelezettség teljesítése, vagy a településen székhellyel, vagy telephellyel rendelkező vagy a Htv. 37. §-ának (2) bekezdése szerinti tevékenységet végző vállalkozó esetén vállalkozási tevékenység vagy ezen vállalkozó munkavállalója által folytatott munkavégzés céljából az önkormányzat illetékességi területén tartózkodó magánszemély, továbbá
d) aki az önkormányzat illetékességi területén lévő üdülő tulajdonosa vagy bérlője, továbbá a használati jogosultság időtartamára a lakásszövetkezet tulajdonában álló üdülő használati jogával rendelkező lakásszövetkezeti tag, illetőleg a tulajdonos, a bérlő hozzátartozója, valamint a lakásszövetkezet tulajdonában álló üdülő használati jogával rendelkező lakásszövetkezeti tag használati jogosultságának időtartamára annak hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pontja];
e) az egyházi jogi személy tulajdonában lévő építményben, telken vendégéjszakát – kizárólag az egyházi jogi személy hitéleti tevékenységéhez kapcsolódó részvétel céljából – eltöltő egyházi személy.

5. Helyi iparűzési adó

13. §1 Az adó mértéke az adóalap 2%-a.

13/A. §2 (1) Helyi iparűzési adóból számított adókedvezményt vehet igénybe az a vállalkozás, amely az Önkormányzat illetékességi területén a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerint számított legalább olyan 500 millió Ft aktivált értékű beruházást létesít, amelyet első alkalommal a vállalkozás vesz használatba, és a beruházás eredményeképpen a Htv. szerinti vállalkozási szintű – Igal Város Önkormányzatára osztott – adóalap legalább 15 %-kal nő az aktiválást megelőző évhez képest. Amennyiben e feltétel nem teljesül, az igénybe vett adókedvezményt vissza kell fizetni.

(2) A helyi iparűzési adóból számított adókedvezmény mértéke a fizetendő adó 15 %-a.

(3) A helyi iparűzési adóból számított (2) bekezdés szerinti adókedvezményt a beruházás aktiválása és az azt követő évben az elszámolást meg kell kezdeni.

14. §

Adómentesség

1. Adómentes a háziorvos vállalkozó, ha a vállalkozási szintű adóalapja az adó évben 20 millió forintot nem haladja meg.
2. Az 1) bekezdésben meghatározott adókedvezmény formájában nyújtott támogatás csekély összegű támogatásnak minősül, melyet kizárólag az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2013. december 18-ai 1407/2013/EU Bizottsági rendelet (HL L 352, 2013. 12. 24. 1.o) (a továbbiakban 1407/2013/EU bizottsági rendelet) szabályai alapján lehet nyújtani.
3. A kedvezményezett az adókedvezmény következtében megszerzett előnyt – az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 1. cikke (2) bekezdésének kivételével – nem használhatja az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 1. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kivételek szerinti célokra, továbbá – az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikk (2) bekezdésének megfelelően – közúti kereskedelmi árufuvarozás ellenszolgáltatás fejében történő végzése céljából teherszállító jármű vásárlására.
4. A kedvezményezettnek az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 5. cikkének (1) bekezdése figyelembevételével – az ott meghatározott feltételek teljesítésének megállapítására alkalmas módon- e rendelet mellékletében foglaltak szerint nyilatkoznia kell a részére a támogatás odaítélésének évében és az azt megelőző két pénzügyi évben nyújtott csekély összegű támogatások támogatástartalmáról.
5. A kedvezményezett és az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 2. cikk (2) bekezdése szerinti, egy és ugyanazon vállalkozás részére a folyó pénzügyi évben, valamint az azt megelőző két pénzügyi év során az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalma tagállamonként nem haladhatja meg a 200.000 eurónak, közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében végző vállalkozások esetében a 100.000 eurónak megfelelő forintösszeget, figyelembe véve az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikkének (8) és (9) bekezdését is. (Az átváltásnál az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III.22) Korm. rendelet 35. §-a alapján kell eljárni.)
6. Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott csekély összegű támogatás az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének az általános gazdasági érdekű szolgáltatást nyújtó vállalkozások számára nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2012. április 25-i 360/2012/EU bizottsági rendeletnek (HL L 114., 2012. 04. 26., 8. o.) megfelelően nyújtott csekély összegű támogatással a 360/2012/EU bizottsági rendeletben meghatározott felső határig halmozható,. Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet szerinti csekély összegű támogatás más csekély összegű támogatásokról szóló rendeleteknek megfelelően nyújtott csekély összegű támogatással az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében meghatározott felső határig halmozható.
7. A csekély összegű támogatás nem halmozható azonos támogatható költségek vonatkozásában vagy azonos kockázatfinanszírozási célú intézkedés vonatkozásában nyújtott állami támogatással, ha a támogatások halmozása túllépi bármely csoportmentességi rendeletben vagy a Bizottság által elfogadott határozatban az egyes esetek meghatározott körülményeire vonatkozóan rögzített maximális intenzitást vagy összeget.
8. A kedvezményezettnek a támogatáshoz kapcsolódó iratokat az odaítélését követő 10 évig meg kell őriznie, és a támogatást nyújtó ilyen irányú felhívása esetén a támogatott köteles azokat bemutatni. A csekély összegű támogatási jogcímen nyújtott támogatásokról az Európai Bizottság kérésére 20 munkanapon belül információt kell szolgáltatni.
9. E §. alkalmazásában állami támogatás: az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásokról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III.22.) Korm. rendelet 2. §. 1. pontja szerinti támogatás.
10. E §. alkalmazásában egy és ugyanazon vállalkozás: az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 2. cikk (2) bekezdése szerinti vállalkozás.”

15. § Az Ör. az e rendelet szerinti melléklettel egészül ki.

6. Záró rendelkezések

16. § (1) Ez a rendelet 2016. január 1-én lép hatályba.

(2) Hatályát veszti 3/2015.(III.5) Igal Város Önkormányzat Képviselő-testületének rendelete.

(3)3 E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a helyi adókról szóló 1990. évi C törvény és az adózás rendjéről szóló 2017.évi CL törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

1

A 13. § az Igal Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (IV. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 13/A. §-t az Igal Város Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2021. (VI. 4.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.

3

A 16. § (3) bekezdése az Igal Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (IV. 16.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.