Kadarkút Város Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2018.(VII.31.) önkormányzati rendelete

a gyermekvédelem helyi rendszeréről; a gyermekjóléti, gyermekvédelmi ellátásokról, a személyes gondoskodást nyújtó ellátások formáiról, igénybevételéről, a fizetendő térítési díjakról

Hatályos: 2019. 09. 01- 2023. 04. 30

Kadarkút Város Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2018.(VII.31.) önkormányzati rendelete

a gyermekvédelem helyi rendszeréről; a gyermekjóléti, gyermekvédelmi ellátásokról, a személyes gondoskodást nyújtó ellátások formáiról, igénybevételéről, a fizetendő térítési díjakról

2019.09.01.

Kadarkút Város Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint (2) bekezdésében meghatározott jogalkotói hatáskörében eljárva, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (továbbiakban: Gyvt.) 29. § (1), (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján – a Gyvt. 147. § (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel – a következőket rendeli el:

I.

Bevezető rész

1. §

A rendelet célja

A rendelet célja, hogy a Kadarkút Város Önkormányzat közigazgatási területén – a Gyvt-ben, a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997.(IX.10.) Korm. rendeletben, továbbá a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 328/2011.(XII.29.) Korm. rendeletben foglaltakkal összhangban – megállapítsa azokat az alapvető eljárási szabályokat, ellátásokat, amelyek hozzájárulnak a gyermek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődésének, jólétének, a családban történő nevelésének elősegítéséhez, a veszélyeztetettség megelőzéséhez és a kialakult veszélyeztetettség megszüntetéséhez, valamint a gyermek családjából történő kiemelésének a megelőzéséhez.

2. §

A rendelet hatálya

(1) A rendelet
a.) területi hatálya Kadarkút város közigazgatási területére terjed ki;
b.) személyi hatálya kiterjed a Kadarkút város közigazgatási területén lakóhellyel rendelkező gyermekekre és szüleikre.

II.

Személyes gondoskodást nyújtó ellátások (a továbbiakban: személyes gondoskodás)

3. §

A személyes gondoskodás formái

(1) Kadarkút Város Önkormányzata az alábbi személyes gondoskodás keretébe tartozó gyermekjóléti alapellátásokat biztosítja:
a) gyermekjóléti szolgáltatás keretében család- és gyermekjóléti szolgálat;
b) gyermekek napközbeni ellátása keretében mini bölcsődei ellátás;
c) Biztos Kezdet Gyerekház.

4. § (1) Kadarkút Város Önkormányzata

a) a család- és gyermekjóléti szolgálatot a Kadarkúti Szociális Alapszolgáltatási Központon keresztül;

b) a mini bölcsődei ellátást a Kadarkúti Gyermekkert Óvoda és Mini Bölcsődén keresztül;

c) a Biztos Kezdet Gyerekház ellátást a Csupaszív Biztos Kezdet Gyerekházon (továbbiakban: gyerekház) keresztül

biztosítja.

III.

A személyes gondoskodás igénybevétele, megszűnésének esetei

5. §

A gyermekjóléti szolgáltatás igénybevétele

(1) A gyermekjóléti szolgáltatás igénybevétele történhet
a) önkéntesen, az ellátást igénylő kérelmére;
b) a gyermekvédelmi jelzőrendszer jelzése következtében.
(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti esetben a kérelem elbírálásáról a Kadarkúti Szociális Alapszolgáltatási Központ vezetője dönt.
(3) A gyermekjóléti szolgáltatás megszűnik a Gyvt. szerinti esetekben.

6. §

Gyermekek napközbeni ellátása keretében nyújtott mini bölcsődei ellátás igénybevétele

(1) A mini bölcsődei ellátás iránti kérelmet írásban kell benyújtani a Kadarkúti Gyermekkert Óvoda és Mini Bölcsőde intézményvezetőjénél (továbbiakban: intézményvezető). A kérelem elbírálásáról az intézményvezető dönt.
(2) Az ellátás igénybevételének megkezdésekor az intézményvezető a kérelmezővel megállapodást köt.
(3) A mini bölcsődei ellátás megszüntetésének módjai:
a) megszűnik a mini bölcsődei ellátás:
- határozott idejű elhelyezés esetén a megjelölt időtartam leteltével;
- a jogosultsági feltételek megszűnésével;
- ha a gyermek a 3. életévét betöltötte, és a bölcsődei gondozási-nevelési év végéhez ért;
- ha a gyermek harmadik életévét betöltötte, de testi vagy értelmi fejlettségi szintje alapján még nem érett az óvodai nevelésre, a gyermek negyedik életévének betöltését követő augusztus 31-én;
- ha orvosi szakvélemény szerint a gyermek egészségi állapota miatt bölcsődében nem gondozható.
b) az intézményvezető megszünteti a mini bölcsődei ellátást:
- ha a szülő (törvényes képviselő) a házirendet ismételten súlyosan megsérti;
- ha az ellátás feltételei, okai már nem állnak fenn;
- a térítési díj meg nem fizetése esetén;
- a szülő (törvényes képviselő) kérelme alapján.
c) Az intézményvezető a mini bölcsődei ellátás megszüntetéséről, valamint az ellene tehető panaszról írásban értesíti a szülőt (törvényes képviselőt). Egyet nem értés esetén a szülő (törvényes képviselő) az értesítés kézhezvételétől számított nyolc napon belül a fenntartóhoz fordulhat.

7. §

Biztos Kezdet Gyerekház ellátás igénybevétele

(1) A gyerekház célja a szociokulturális hátrányokkal küzdő, elsősorban a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek egészséges fejlődésének biztosítását támogató, fejlődési lemaradását kompenzáló, a szülői kompetenciákat erősítő, a szülő és az óvodába még nem járó gyermek számára együttesen nyújtott társadalmi felzárkózást segítő prevenciós szolgáltatás biztosítása.
(2) A gyerekház az (1) bekezdésben meghatározottak megvalósításának érdekében együttműködik különösen a család- és gyermekjóléti szolgálattal, a védőnői szolgálattal, az óvodával.
(3) A gyerekház igénybevétele önkéntesen, a szolgáltatást igénylő kérelmére történik.

8. §

A személyes gondoskodásért fizetendő térítési díjak mértéke

(1) A gyermekjóléti szolgálat és a Biztos Kezdet Gyerekház szolgáltatásai térítésmentesen vehetők igénybe.
(2) A gyermekek napközbeni ellátása keretében nyújtott mini bölcsőde esetében a gyermek gondozására, nevelésére, nappali felügyeletére és a vele történő foglalkozásra (a továbbiakban együtt: gondozására), valamint a gyermekétkeztetésre vonatkozó intézményi térítési díjakat e rendelet melléklete tartalmazza.
(3) A gyermekétkeztetés ellátás igénybevételéért fizetendő térítési díj összegét (továbbiakban: személyi térítési díj) a Gyvt.-ben foglaltak alapján az intézményvezető állapítja meg. A személyi térítési díjat az igénybevétel napjától, havonta előre, tárgyhónap 10. napjáig kell megfizetni.

Térítési díjkedvezmények

9. § 1. A képviselő-testület a Gyvt. 21/B. § (1) bekezdés a) és c) pontjában foglalt – az ingyenes intézményi gyermekétkeztetéssel kapcsolatos – rendelkezéseket változtatás nélkül alkalmazza.

2. A képviselő-testület azon – az önkormányzat közigazgatási területén bejelentett lakóhellyel rendelkező, a Kadarkúti Gyermekkert Óvoda és Mini Bölcsőde bölcsődei csoportjába járó – gyermekek részére, akik a Gyvt. 21/B. § (2) bekezdés c) pontja alapján 50 %-os térítési díjkedvezményre jogosultak, további 50 %-os térítési díjkedvezményt biztosít.

3. A képviselő-testület azon gyermekek részére, akik az (1), (2) bekezdés szerinti kedvezményekre nem jogosultak, 100 %-os térítési díjkedvezményt biztosít, abban az esetben, ha a szülő, törvényes képviselő a Kadarkúti Szociális Alapszolgáltatási Központ vezetőjének bemutatja a kedvezmény megállapítására irányuló eljárásban hozott végleges elutasító határozatot.

4. Abban az esetben, ha a gyermek az (1) és (2) bekezdés szerinti kedvezményekre nem jogosult, és a szülő, törvényes képviselő a (3) bekezdés szerinti dokumentum bemutatását elmulasztja, a térítési díj 100 %-ának megfizetésére kötelezett.

10. §

A térítési díj megfizetésének elmaradása esetén alkalmazandó eljárás

Az ellátás megszüntetése

(1) A térítési díj megfizetésének elmaradása esetén az intézményvezető a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 328/2011.(XII.29.) Korm. rendelet (továbbiakban: Gytr.) 16. § (2)-(3) bekezdésében foglaltaknak megfelelően köteles eljárni.
(2) Amennyiben az elmaradt személyi térítési díj megfizetésére kötelezett a Gytr. 16. § (2) bekezdése szerinti felhívás kézhezvételét követő 15 napon belül az elmaradt térítési díj hátralékát nem fizeti meg, az intézményvezető a fizetési határidő leteltét követő naptól az ellátást megszünteti.
(3) Az intézményvezető nyilvántartása, tájékoztatása alapján a Kadarkút és Térsége Óvodafenntartó Társulás, mint fenntartó - munkaszervezete útján - intézkedik a térítési díj hátralék behajtásáról (fizetési meghagyás, illetve a követelés bírósági úton történő érvényesítése).
(4) Behajthatatlan tartozás esetén a térítési díj tartozás a fenntartó döntésével elengedhető, törölhető.

IV.

Pénzbeli támogatás

11. § Kadarkút Város Önkormányzata Képviselő-testülete a Gyvt. 18. § (2) bekezdése szerinti pénzbeli támogatás megállapításáról nem rendelkezik.

V.

Záró rendelkezések

12. § (1) E rendelet 2018. szeptember 1. napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a gyermekvédelem helyi rendszeréről szóló 16/2009.(VI.26.) önkormányzati rendelet.

1. melléklet a 12/2018. (VII. 31.) önkormányzati rendelethez

A mini bölcsődei ellátás intézményi térítési díjai

Az ellátás fajtája

Térítési díj

Gondozás

0,-Ft/ellátási nap

Gyermekétkeztetés

572,-Ft/ellátási nap

A térítési díjak az általános forgalmi adó összegét nem tartalmazzák.