Somogysárd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2025. (III. 25.) önkormányzati rendelete

a helyi jelentőségű védett természeti emlék védettségének fenntartásáról

Hatályos: 2025. 03. 26

Somogysárd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2025. (III. 25.) önkormányzati rendelete

a helyi jelentőségű védett természeti emlék védettségének fenntartásáról

Hatályos: 2025. 03. 26

[1] Somogysárd Község Önkormányzata Képviselő-testülete a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24. § (1) bekezdés b) pontjában, a 36. § (1) és 55. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 62. § (2) bekezdésében és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva,

[2] a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 55. § (2) bekezdésében biztosított véleményezési jogkörében eljáró területileg illetékes Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

1. A rendelet célja

1. § A rendelet célja a Somogysárd község közigazgatási belterületén található „Somogysárdi kastélypark” természeti terület védelme és fejlesztése. Az emberi környezet, továbbá a lakosság egészségének megóvása érdekében azon szabályok megállapítása, amelyek meghatározzák a települési környezettel történő harmonikus, rendezett gazdálkodás formáit.

2. A rendelet hatálya

2. § A rendelet hatálya kiterjed az Somogysárd község közigazgatási területén található „Somogysárdi kastélypark” helyi jelentőségű védett természeti terület, védettségére, valamint a vele kapcsolatos kezelésére és fenntartására.

3. Helyi jelentőségű védett természeti emlék védettségének fenntartása

3. § (1) Somogysárd Község Önkormányzata Képviselő-testülete fenntartja az Somogy Megyei Tanács Végrehajtó Bizottságának 157/1978. (IX. 5.) VB számú határozatával védetté nyilvánított „Somogysárd, Kastélypark” helyi jelentőségű védett természeti terület védettségét.

(2) A helyi jelentőségű védett természeti terület kiterjedése 22,03 ha.

(3) A védetté nyilvánított terület ingatlan-nyilvántartási számát az 1. melléklet tartalmazza.

(4) A védett területről készült térkép a rendelet 2. mellékletét képezi.

4. § A védettség indoka és természetvédelmi célja a „Somogysárdi kastélypark” területén található értékes telepített növényanyag, valamint az ott élő értékes növény- és védett állatfajok állományainak megőrzése.

5. § Az „Somogysárdi kastélypark” helyi jelentőségű védett természeti terület kezelési és fenntartási tervét a 3. melléklet tartalmazza.

4. Záró rendelkezések

6. § Hatályát veszti a helyi jelentőségű védett természeti terület védettségének fenntartásáról szóló 11/2007. (XI. 29.) önkormányzati rendelet.

7. § Ez a rendelet 2025. március 26-án lép hatályba.

1. melléklet az 5/2025. (III. 25.) önkormányzati rendelethez

A Somogysárdi kastélypark ingatlan-nyilvántartási helyrajzi száma

Fekvés

Területi lehatárolás ingatlan-nyilvántartási helyrajzi száma

1

Belterület

101

2. melléklet az 5/2025. (III. 25.) önkormányzati rendelethez

Somogysárdi kastélypark helyi jelentőségű védett terület

1. null

3. melléklet az 5/2025. (III. 25.) önkormányzati rendelethez

Somogysárdi kastélypark helyi jelentőségű védett természeti terület természetvédelmi kezelési és fenntartási terve

1. Természetvédelmi célkitűzések

1.1. Az Somogysárdi kastélypark (továbbiakban: Park) természeti állapotának fenntartása, javítása.

1.2. A Park kerttörténeti értékeinek megőrzése.

1.3. A Park jellegének, térszerkezetének, növényanyagának, biológiai sokféleségének megőrzése.

1.4. Törekedni kell a gyorsan terjedő özönnövények visszaszorítására, melyek irtása során előnyben kell részesíteni a mechanikai módszereket, de szükség esetén a kémiai módszerek alkalmazása is megengedhető.

1.5. A biológiai sokféleség és az értékes növény- és védett állatfajok életfeltételeinek biztosítása, különös tekintettel a madarak fészkelésére, táplálkozására.

2. Természetvédelmi stratégiák

2.1. A Park környezetének megóvását és az egyéb természetvédelmi célkitűzések elérését segítő tevékenységek támogatása.

2.2. A Park ökológiai állapotának megőrzése, a telepítés feltételeinek biztosításával az ökológiai állapot javítása. A növényzet sokféleségének növelése.

2.3. A Park további fejlesztése lombfáinak jellege szerint.

2.4. A Park esztétikumának növelését eredményező fajok alkalmazása.

2.5. A Park idős, kiöregedett faegyedeinek egészségi ápolása, állapotának javítása. A fák egyedi kezelése, egyedi alakítása.

2.6. Nem megengedettek a Parkot veszélyeztető vagy károsítását, megsemmisítését eredményező tevékenységek.

3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak

3.1. Művelési ághoz nem köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak

3.1.1. Élőhelyek kezelése, fenntartása

3.1.1.1. A helyi jelentőségű védett természeti területen a természetvédelmi jogkört a helyi jegyző gyakorolja. A jegyző hozzájárulása szükséges a védett természeti emlék állagát, illetve állapotát befolyásoló tevékenységek végzéséhez.

3.1.1.2. A faápolás során megengedett a korona alakítás, a sérült és beteg koronarészek, a tősarjak, a gombakárosodott faegyedek érintett részeinek, valamint az esetlegesen megtelepedő fagyöngy és borostyán folyamatos eltávolítása.

3.1.1.3. A biológiai korhatárt elérő, gombásodó, kiszáradó, beteg, balesetveszélyes faegyedek eltávolítását – amennyiben balesetveszély elhárítása nem indokolja az azonnali beavatkozást – a vegetációs időszakon kívül végzi el a helyi önkormányzat „A természet védelméről szóló 1996. évi törvény (a továbbiakban: Tvt.) 62. § (2) A helyi jelentőségű védett természeti terület fenntartásáról, természeti állapotának fejlesztéséről, őrzéséről a védetté nyilvánító települési önkormányzat köteles gondoskodni.” szerint.

3.1.1.4. A kiöregedett, elhalt, balesetveszélyes faegyedek pótlása ajánlott.

3.1.1.5. Amennyiben a fákon a száraz ágrészek eltávolítása szükséges, azt szakemberrel kell végeztetni.

3.1.1.6. A fák törzsén lévő korhadt részt ki kell tisztítani és fakezelő viasszal le kell kezelni.

3.1.1.7. A fákon az esetlegesen megtelepedő borostyán folyamatos eltávolítása ajánlott.

3.1.1.8. A fákon folyamatosan vizsgálni kell a kártevők megjelenését, szükség esetén ellene a megfelelő védekezést – vegyszeres, fizikai – biztosítani kell.

3.1.1.9. Intenzíven terjedő idegenhonos fafajok alkalmazásának mellőzése.

3.1.1.10. Az idegenhonos, agresszíven terjeszkedő növényfajok egyedeinek visszaszorítása, melyek irtása során előnyben kell részesíteni a mechanikai módszereket, de szükség esetén a kémiai módszerek alkalmazása is megengedhető.

3.1.1.11. A gyepfelületeket folyamatosan gondozni kell.

3.1.1.12. Cserjeirtás csak szeptember 1. és február 28. közötti időszakban lehetséges, figyelembe véve az ott élő értékes növény és védett állatfajok szaporodási tulajdonságait.

3.1.1.13. A Parkban a műtrágya használata nem megengedett.

3.1.2. Fajok védelme

3.1.2.1. A Parkban természetvédelmi szempontból jelentős fák és bokrok megőrzése, életfeltételeinek biztosítása. Fokozott figyelmet kell fordítani a fákhoz köthető fajok (pl. rovarok, madarak, denevérek) megóvására.

3.1.2.2. Fészkelési, költési időszakban a parkfenntartási és a természetvédelmi kezelési tevékenységek során fokozottan ügyelni kell a fészkek biztonságára.

3.1.2.3. A Parkban a madárvilág és a denevérek életterének növelése érdekében javasolt odúk kihelyezése.

3.1.2.4. A helyben telelő énekesmadarak és a téli madárvendégek számára érdemes etetőket kihelyezni.

3.1.2.5. Fokozottan védett madárfaj fészkelése esetén a fészket és a fenntartásához szükséges védelmi területet kell kijelölni.

3.1.3. Táj- és kultúrtörténeti értékek

A természetvédelmi kezelés során a Park megfelelő színvonalú fenntartásáról és fejlesztéséről gondoskodni kell. A Park környezetét folyamatosan karban kell tartani.

3.1.4. Látogatás

A terület a tulajdonos és/vagy a vagyonkezelő engedélyével látogatható.

3.1.5. Oktatás és bemutatás

Oktatási és bemutatási célra kizárólag a tulajdonos és/vagy a vagyonkezelő engedélyével és előzetesen egyeztetett időpontban lehet a területet igénybe venni.

3.1.6. Kutatás, vizsgálatok

3.1.6.1. A területen kutatási tevékenységet kizárólag a tulajdonossal és/vagy a vagyonkezelővel, illetve a helyi jegyzővel előzetesen egyeztetett kutatási terv alapján, a természetvédelmi kezelést elősegítő ismeretek bővítése céljából engedélyezhető.

3.1.6.2. A kutatás során kizárólag olyan tevékenység végezhető, amely nem ellentétes a terület rendeltetésével, a kutatás és annak módszere nem veszélyezteti, károsítja a terület védett természeti értékeit, növény- és állatfajokat.

3.1.6.3. Bármely szervezet megbízásból készült kutatási eredményeket az Önkormányzatnak és az Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságnak el kell juttatni.

3.1.7. Terület-és földhasználat

3.1.7.1. A növényzet eltávolítása csak a természetvédelmi célkitűzésekkel összhangban folytatható.

3.1.7.2. A területrészek jellegének, a területhasználat módjának megváltoztatása - ideértve a nyomvonalas létesítmények építését vagy más beépítést is - kizárólag a természetvédelmi kezeléssel összhangban és a helyi jegyző által meghatározott feltételek mellett lehetséges.

3.1.7.3. A Park területén a hulladék és egyéb szennyező anyag lerakása nem megengedett.

3.1.8. Természetvédelmi infrastruktúra

A védett Parkot a 1996. évi LIII. törvény 26. § (1) bekezdésében meghatározottaknak megfelelően táblával kell jelölni, feltüntetve védettségét. A tábla fenntartásáról gondoskodni kell.

3.2. Művelési ághoz, illetve földhasználati módhoz köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak.

3.3. A védett természeti terület állapotát a Tvt.) 62. § (2) bekezdése szerint az önkormányzat rendszeresen figyelemmel kíséri, a szükséges természetvédelmi kezeléséket elvégezteti.

3.4. Ez a terv tíz éves időszakra szól. Felülvizsgálata 2035-ben ismét szükségessé válik, azonban a természetes körülményekben jelentkező, nem várt események korábbi felülvizsgálatát lehetővé teszik.