Nagyatád Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2002. (III.29.) önkormányzati rendelete

A sportról

Hatályos: 2002. 03. 29

NAGYATÁD VÁROS ÖNKORMÁNYZATA

KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK


6/2002. (III. 29.) rendelete


 a sportról


(Egységes szerkezetben)*



„Nagyatád Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a sportról szóló 2004. évi I. törvény 55. § (1) bekezdésére tekintettel, az 55. § (6) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja: (2)(3)


 


I.

Általános rendelkezések


1. §


A rendelet célja, hogy megalapozza és létrehozza Nagyatád Város Önkormányzata (továbbiakban: önkormányzat) sportkoncepciójának megvalósításához szükséges feltételrendszert, s meghatározza a helyi sporttevékenység finanszírozásának módját.


2. §


A rendelet hatálya kiterjed:


  • a helyi sporttevékenységben résztvevő magánszemélyekre;(3)
  • az önkormányzat által fenntartott és működtetett sportlétesítményekre, testnevelési és sporttevékenységet végző önkormányzati költségvetési szervekre;
  • az önkormányzat illetékességi területén működő nagyatádi székhelyű, hivatalosan bejegyzett sporttevékenységet végző jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező társaságokra és ezek által fenntartott, illetve működtetett szervezetekre;
  • a képviselő-testületre és szerveire, valamint a polgármesteri hivatalra.


II.

Az önkormányzat sportfeladatai


3. §


Az önkormányzat sportfeladatait a sportról szóló törvény és az önkormányzat hosszú távú városi sportkoncepciója részletesen tartalmazza. (2)

________________________________________________________________________

* A módosítások dőlt betűvel szedve, számozva kerültek beszerkesztésre az alábbiak szerint:


(1)    52/2003. (XII. 19.) rendelet                                                            Hatályos: 2004. január 1.

(2)    17/2004. (VI. 1.) rendelet                                                                Hatályos: 2004. június 1.

(3)    24/2009.(IX.25.) rendelet                                                               Hatályos: 2009. szeptember 25.

(4)    29/2014.(XII.2.) önkormányzati rendelet                                      Hatályos: 2014. december 5.


A.




Az önkormányzat kötelező sporttevékenységgel kapcsolatos részletes feladatai


A városi sportkoncepció kialakítása


4. §


Az önkormányzat a városi sportkoncepció meghatározása, megvalósítása és önkormányzati ciklusonként történő felülvizsgálata során kiemelt figyelmet fordít:


  • a sportszervezetek utánpótlás nevelésének támogatására;
  • a diáksporttal kapcsolatos feladatok meghatározására és támogatására;
  • a meglévő sportlétesítmények többfunkciós használatának biztosítására;(3)
  • a tradicionális nagyatádi sportágak stabil és eredményes működésének segítésére.


A sporttal foglalkozó helyi szervezetekkel való együttműködés


5. §


(1)  Az önkormányzat – testnevelési és sportfejlesztési célkitűzéseivel összhangban – mindenkori lehetőségeinek megfelelően támogatja a sporttal foglalkozó helyi szervezeteket.


(2)  Az általa fenntartott sportlétesítmények használatát biztosítja az önkormányzat vagyonának hasznosításáról szóló rendelet speciális szabályai szerint.(3) A sportegyesületekkel, a sporttevékenységet is folytató civil szervezetekkel a létesítmények tartós és rendszeres használatának feltételeit illetően megállapodásokat köt.


(3)  A közterületek és a közterületeken lévő önkormányzati tulajdonú kiszolgáló létesítmények, műszaki berendezések sport célú használatát biztosítja az erre vonatkozó a közterület használatáról, a közterület-használati díj megállapításáról, az alkalmi árusítások rendjéről, valamint az üzemképtelen gépjárművek közterületen történő tárolásának tilalmáról szóló rendelet alapján (2)(3)


Az önkormányzat tulajdonában álló sportlétesítmények fenntartása, működtetése


6. §


Az önkormányzat a tulajdonában lévő sportlétesítmények működéséhez, állagmegóvásához, indokolt fejlesztéséhez szükséges fedezetet éves költségvetésében biztosítja.


Az önkormányzati iskolai sporttevékenység megteremtése


7. §


(1)   Az önkormányzat az iskolai sporttevékenység végzéséhez szükséges személyi, tárgyi feltételek biztosításáról gondoskodik.



(2)   Az oktatási intézmények testnevelési alapfeladataik ellátásán túl részt vesznek a város sportegyesületeinek utánpótlás nevelésében, figyelembe véve a gyermek és ifjúság különböző korcsoportjainak életkori sajátosságait.

     Az oktatási intézmények és a település önkormányzati támogatásban részesülő sportszervezetei együttműködnek a tanórán kívüli sporttevékenységek szervezésekor.



B.


Az önkormányzat önként vállalt sportfeladatai


Az önkormányzati tulajdonban álló sportlétesítmények fejlesztése


8. §


Az önkormányzat Városfejlesztési és Gazdasági Programjának(3) megfelelően a mindenkori éves költségvetésében dönt a sportlétesítmények fejlesztéséről. A fejlesztéseknél előnyben kell részesíteni azokat a programokat, amelyek


a)   multifunkcionális létesítményeknek minősülnek;

b)   a sportturizmust is szolgálják. (2)


A szabadidősport feltételének fejlesztése


9. §


Az önkormányzat az egészségmegőrzés, a fizikai fittség fokozása, az egészséges mozgásgazdag életmód iránti igény további felkeltése érdekében szerepet vállal a szabadidősport feltételeinek fejlesztésében.


A gyermek- és ifjúsági sport, az utánpótlás-nevelés, a nők és a családok sportjának,

a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok és a fogyatékosok sportjának,

illetve a tömeges részvétellel zajló sportrendezvények lebonyolításának segítése


10. §


(1)   A gyermek- és ifjúsági sportot, az utánpótlás-nevelést, a nők és a családok sportját, a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok és a fogyatékosok sportját, illetve a tömeges részvétellel zajló sportrendezvények lebonyolítását az önkormányzat támogatja.


(2)  A gyermek- és ifjúsági sportot, az utánpótlás-nevelési tevékenységet a Felmérő-, Kiválasztó-, Foglalkoztató rendszer(3) támogatásával segíti, valamint vállalja az önkormányzat:


a)   a szabadtéri sportlétesítmények fejlesztését;

b)   játszóterek fejlesztését;

c)   a városban működő sportszervezetekben az amatőr versenyző utánpótlás nevelésének támogatását;

d)   az úszás oktatásának támogatását.


(3)  A tömeges részvétellel zajló sportrendezvények lebonyolításának területén az önkormányzat a visszatérő hagyományos sporteseményeket és rendezvényeket támogatja.

A nemzetközi sportkapcsolatokban való részvétel


11. §


Az önkormányzat adottságainak megfelelően részt vesz a nemzetközi sportkapcsolatokban


a)   a testvérvárosaival való sportkapcsolatok kiépítésével lehetőséget biztosít sportrendezvényeken való szereplésre,

b)   a nemzetközi jelentőségű városi sportesemények, tevékenységek, valamint a nagyatádi sportszervezetek nemzetközi sportrendezvényeken való részvételét támogatja.


III.

Az önkormányzat sportintézményei és létesítményei


12. §(4)



Az önkormányzat az alábbi sportlétesítményeket tartja fenn és működteti:

-     Nagyatádi Fürdők,

-     Nagyatádi Kulturális és Sport Központ,

-     az önkormányzat intézményeiben lévő tornatermek, sportpályák.

A felsorolt létesítmények feladatait az intézmények alapító okiratai valamint szervezeti és működési szabályzatai tartalmazzák.


IV.

A sporttevékenység irányítása


13. §


A sportról szóló törvényben és e rendeletben meghatározott sportfeladatokkal kapcsolatos hatásköröket a képviselő-testület, illetve átruházott hatáskörben a polgármester és a képviselő-testület által létrehozott, a sportügyekkel foglalkozó bizottság gyakorolja. A polgármester és a sportügyekkel foglalkozó bizottság feladat- és hatásköreit Nagyatád Város Önkormányzata Képviselő-testületének az Önkormányzat és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló önkormányzati rendelet szabályozza. (2)(3)


V.

A sporttevékenység finanszírozása


14. §


(1)   Az oktatási intézményekben folytatott tanórán kívüli sporttevékenység éves pénzügyi feltételeit az önkormányzat az intézményi költségvetésben lehetőségei szerint biztosítja.


(2)   Az önkormányzat éves költségvetési koncepciójának elfogadása előtt az önkormányzat illetékes bizottsága az önkormányzati támogatásban részesülő sportszervezetek tájékoztatása alapján, a következő évi terveik ismeretében alakítja ki a költségvetés sporttámogatási koncepcióját.

     (Az önkormányzat éves költségvetési beszámolója előtt a támogatott szervezetektől tájékoztatót kér az előző évi szakmai és gazdálkodási munkájukról.)



(3)   Az önkormányzat a sportcélú támogatások összegéről az éves költségvetési rendeletében dönt. A támogatás forrásai a sporttörvény alapján az állam által biztosított normatív támogatás, valamint az önkormányzat saját bevételei.

       E döntés szerint az OEP és MEP finanszírozású intézmények működési kiadása nélküli, az éves költségvetés működési kiadásainak minimum 0,5%-át sportcélú támogatásra kell fordítani.(1)


(4)   A sportcélú támogatások elosztását átruházott hatáskörben a sportügyekkel foglalkozó bizottság (3) végzi.


(5)   A támogatás folyósításának, felhasználásának és elszámolásának feltételeit az önkormányzat – a vonatkozó jogszabályok figyelembe vételével – a támogatottal megkötött szerződésben rögzíti.


(6). (2)(3)


VI.

A sporttörvény végrehajtásával kapcsolatos helyi államigazgatási feladatok


15. §


(1)   A város közigazgatási területén a sporttörvény vonatkozó előírásai szerint lehet sportrendezvényt szervezni, a sportrendezvényért a szervező felel.


(2)   Az önkormányzati tulajdonban lévő sportlétesítményekben, a közterületeken és az önkormányzati intézményekben szervezett sporteseményeket illetően a szervezőnek az önkormányzat felé előzetes tájékoztatási kötelezettsége van.

A szervező a jogszabályokban foglalt engedélyek birtokában és az igénybe vett terület kezelőjének hozzájárulásával tarthatja meg a sportrendezvényeket.


(3)   Közterületeken rendezvények a közterületek használatáról szóló rendeletnek megfelelően szervezhetők és megtartásukhoz az önkormányzat (képviselőjének vagy megbízottjának) előzetes tulajdonosi hozzájárulása és közterület használati megállapodás szükséges.


(4)   Az önkormányzat tulajdonában vagy az önkormányzati intézmények tulajdonában, illetve kezelésében lévő sportlétesítmények, eszközök üzemeltetője köteles a sportlétesítményeket, eszközöket rendeltetésszerű állapotban tartani.


VII.

VEGYES RENDELKEZÉSEK


16. §


(1)  Az önkormányzat a város sportéletének fejlesztését elősegítő magán- és jogi személyeket, a sikeres sportolókat és sportszervezeteket a Nagyatád város kitüntető díjairól és címeiről szóló rendelete szerinti kitüntetésben részesíti. (2)


(2)  A városhoz kötődő országos és nemzetközi sikereket elért sportolóknak az intézmények, közterületek elnevezésekor méltó emléket állíthat.




17. §


Az önkormányzati sport célú támogatásban részesülők kötelesek a sporttörvény előírásai és az önkormányzattal kötött megállapodások szerint tevékenykedni; a törvényi előírások vagy a vállalt kötelezettségeik megszegése a támogatások megvonásával illetve az önkormányzattal kötött szerződések felmondásával járhat. A megállapodások megkötésére a tárgy évi költségvetés elfogadását követő két hónapon belül kerül sor. (2)


18. §


A rendelet kihirdetésének napján lép hatályba, kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.


19. §


E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.(3)


Nagyatád, 2002. március 29.



Ormai István s.k.

polgármester

Dr. Horváth Éva s.k.

jegyző




Egységes szerkezetbe foglalva:


Nagyatád, 2014. december 2.






Ormai István

Dr. Kovács Ildikó

polgármester

jegyző