Balatonfenyves Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2015. (II.27.) önkormányzati rendelete

A szociális ellátások helyi rendszeréről

Hatályos: 2015. 09. 19- 2018. 12. 31

Balatonfenyves Község Önkormányzat Képviselő-testületének

2/2015.(II.27.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátások helyi rendszeréről

(egységes szerkezetben a módosításokkal)


Balatonfenyves Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 1. § (2) bekezdésében az Szt. 10. § (1) bekezdésében, az Szt. 26. §-ában , az Szt. 32. § (1) bekezdés b) pontjában, az Szt. 32. § (3) bekezdésében, az Szt. 48. § (4) bekezdésében, az Szt. 58/B. § (2) bekezdésében, az Szt. 62. § (2) bekezdésében, az Szt. 92. § (1) bekezdés a) pontja, az Szt. 92. § (2) bekezdésében, az Szt. 132. § (4) bekezdésében, az Szt. 134/E. §-ában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:




I. FEJEZET


ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK



1.§.


  1. A rendelet hatálya kiterjed Balatonfenyves község közigazgatási területén az Szt. 3§.-ban foglalt személyekre.


  1. E rendelet alkalmazásakor az értelmező rendelkezések tekintetében az Szt. 4.§.-ban foglaltak az irányadók.


2.§.


  1. E rendeletben meghatározott hatásköröket

  1. a Képviselő-testület,

  2. átruházott hatáskörben a Polgármester,illetve a Jogi és Gazdasági Bizottság gyakorolja.



3.§.


Az Önkormányzat a következő ellátásokat biztosítja:


  1. Szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátás:

  1. települési támogatás


  1. Természetben nyújtott szociális ellátás:

  1. köztemetés


  1. Szociális alapszolgáltatások:

    1. étkeztetés

    2. házi segítségnyújtás

    3. családsegítés

    4. jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

    5. tanyagondnoki szolgáltatás



4.§.


A települési támogatás egészben, vagy részben természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható.

A folyósítás módjáról az ellátást megállapító határozatban rendelkezni kell.




ELJÁRÁSI RENDELKEZÉSEK


5.§.


  1. A szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátások iránti kérelmet a Balatonfenyvesi Polgármesteri Hivatalban, erre a célra rendszeresített nyomtatványon lehet benyújtani, amelyben a kérelmező a saját, valamint a vele egy háztartásban lakó személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól köteles nyilatkozni, továbbá a jövedelmi adatokra vonatkozó igazolásokat a kérelem benyújtásával egyidejűleg becsatolni. Kérelméhez a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006.(III.27.) Kormányrendeletben (továbbiakban: 63/2006. (III.27.)Korm.rend) meghatározott mellékleteket köteles csatolni.


  1. A jogosulatlanul igénybevett ellátás megtérítése az Szt. 17.§-ában foglaltak alapján történik.


  1. A Képviselő-testület a bizottság hatáskörébe átruházott szociális ellátás esetén az eljárás során a végzési döntési formába tartozó hatáskörök gyakorlását a Polgármesterre ruházza.


  1. A fűtési idény adott naptári év október 15. napjától következő naptári év április 15. napjáig tart.


  1. A 12.§. szerinti ellátás igénylésekor az igénylő köteles nyilatkozni, hogy részben, vagy egészben fával fűt.




6.§.


  1. A jövedelem igazoláshoz csatolni kell:


    • a 63/2006.(III.27.) Kormányrendelet 3. számú mellékletének I. II. pontja szerinti személyi adatokról és jövedelmekről szóló igazolást mellékleteivel,

    • havonta rendszeresen mérhető jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap nettó átlagkeresetéről szóló munkáltatói igazolást,

    • álláskeresési ellátásról a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátás igazoló szelvényét, ennek hiányában a munkaügyi kirendeltség által kiállított igazolást,

    • a társadalombiztosítás keretében folyósított valamint a nyugdíjszerű ellátások esetében a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényét, ennek hiányában az utolsó havi bankszámla kivonatot,

    • gyermektartásdíj esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap összegéről postai szelvény vagy folyószámla egyenleg,

    • vállalkozó esetében az illetékes adóhivatal igazolását, a kérelem benyújtását megelőző gazdasági év személyi jövedelemadó alapjáról, illetve a töredék hónapokban elért jövedelemről szóló nyilatkozatot.


  1. Amennyiben kérelmezőnek illetve a vele közös háztartásban élő aktív korú személynek nincs munkaviszonya és rendszeres pénzellátásban sem részesül, köteles csatolni a lakóhelye szerint illetékes Munkaügyi Kirendeltség igazolását az ellátatlanságáról, köteles nyilatkozni arról, hogy ellátásban nem részesül, keresőtevékenységet nem folytat.


  1. A jövedelemszámításnál irányadó időszak a havonta rendszeresen mérhető jövedelmek esetében a kérelem benyújtását megelőző hónap, mely időszak nettó jövedelméről állít ki igazolást a munkáltató. A nem rendszeres jövedelmek esetében az irányadó a kérelem benyújtását megelőző 1 év.


  1. Kérelmező és a vele közös háztartásban élő aktív korú személy köteles nyilatkozni arról, hogy rendelkezik-e egyéb szálláshely üzemeltetési engedéllyel és abból a kérelem benyújtását megelőző idegenforgalmi évben milyen összegű bevétele volt.


  1. Gyermekét egyedül nevelő szülő a gyermek elhelyezéséről szóló bírósági ítéletet köteles csatolni. Amennyiben hivatalos okirat nem áll rendelkezésre, a gyermeket saját háztartásában nevelő szülő büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozata is elfogadható.


  1. Kérelmezővel közös háztartásban élő tanköteles korú gyermekek, illetve nagykorú, de közép vagy felsőoktatási intézményben tanuló gyermekek tanulói jogviszonyának igazolására –amennyiben nem a helyi általános iskola tanulói- iskolalátogatási bizonyítványt kell csatolni.




II. FEJEZET


SZOCIÁLIS RÁSZORULTSÁGTÓL FÜGGŐ PÉNZBELI ELLÁTÁSOK


Települési támogatás


7.§.


  1. A Képviselő-testület az Szt. rendelkezései alapján nyújtott pénzbeli és természetbeni ellátások kiegészítéseként, e rendeletben meghatározottak szerint, eseti jelleggel települési támogatást biztosít.

  2. Települési támogatás formái:


  1. gyermeknevelési célú támogatás,

  2. gyógyszerkiadások viseléséhez kapcsolódó támogatás,

  3. átmenetileg nehéz anyagi helyzet mérsékléséhez kapcsolódó támogatás,

  4. szülési célú támogatás,

  5. temetési célú támogatás,

  6. természetben nyújtott ellátásként – lakhatási célú támogatás,

  7. természetben nyújtott tűzifa támogatás,

  8. rendkívüli települési támogatás.



8.§.


  1. Egy naptári éven belül egy személy, illetve egy család legfeljebb 4 alkalommal részesülhet települési támogatásban a 7.§ (2) bekezdés, a), b), c), f), g) pontjai alapján.


  1. A települési támogatás egyszeri maximális összege a 7.§. (2) bekezdés a), b), c) f) pontjai esetében az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 50%-a.


    1. A települési támogatás évente egy személy, illetve család részére adható maximális összege a - 7.§. (2) bekezdés d), e), g), h) pontjai kivételével – az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-a, mely összeg a 7.§. (1) bekezdés a), b), c), f) pontja esetében - különösen indokolt esetben - egy összegben is kiadható.



9.§.



  1. A települési támogatás iránti kérelem elutasítható, ha


  1. a települési támogatáshoz megállapításához szükséges körülmények nem állnak fenn,

  2. a kérelmező (családja) egynél több üzemben tartott gépjárművel rendelkezik,

  3. a felajánlott közmunkát nem fogadja el,

  4. Az SZt. 4.§-ban meghatározott vagyonnal rendelkezik,

  5. az önkormányzatnak nem áll rendelkezésére közterületről kivágott fa.



10.§.


  1. Települési támogatásban lehet részesíteni a 7.§. (2) bekezdés a), b), c), f) pontja szerinti esetekben :


  1. azt a személyt, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 180%-át nem haladja meg,

  2. azt az egyedülálló, egyedül élő, valamint gyermekét egyedül nevelő szülőt, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át.


Szülési célú támogatás


11.§.


  1. A szülési célú települési támogatásban részesíthető a szülő gyermekének születése jogán. A szülő akkor jogosult a szülési célú települési támogatásra, ha a gyermek születési anyakönyvi kivonatában származási helyként Balatonfenyves szerepel.

  2. A szülési célú települési támogatás összege gyermekenként a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150%-a.

  3. A szülési célú települési támogatás iránti kérelmet a szüléstől számított 60 napon belül lehet benyújtani.



Temetési célú támogatás


12.§.


  1. Temetési célú települési támogatást az elhunyt személyt eltemettető hozzátartozó igényelhet. A kérelméhez csatolni szükséges a temetés költségeiről- a kérelmező nevére kiállított számla eredeti példányát, és a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.


  1. A temetési célú települési támogatás iránti kérelmet a temetéstől számított 60 napon belül lehet benyújtani.


  1. A temetési célú települési támogatás összege, ha a családban az egy főre jutó jövedelem:


  1. az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-át nem haladja meg, az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-a,

  2. az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-át meghaladja, de nem haladja meg ezen összeg 300%-át, az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-a.



Lakhatási célú támogatás


13.§.


  1. Lakhatási célú települési támogatás –természetben nyújtott szociális ellátásként- közüzemi díj megfizetéséhez igényelhető, mely a kérelemben megjelölt szolgáltató részére történő utalással állapítható meg.



Tűzifa támogatás


14.§.


  1. Amennyiben az Önkormányzatnak rendelkezésére áll közterületekről kivágott fa, a készlet erejéig, természetben nyújtott szociális ellátásként ingatlanonként 2 m3 fa állapítható meg fűtési idényenként 1 alkalommal annak a fával, illetve részben fával fűtő:


  1. személynek, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összegének 180%-át,

  2. egyedülálló, egyedül élő, illetve gyermekét egyedül nevelő szülőnek, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összegének a 300%-át.




Rendkívüli települési támogatás


15.§.


  1. A Képviselő-testület a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került személyek részére rendkívüli települési támogatást biztosít.


    1. Rendkívüli települési támogatásban elsősorban azokat a személyeket indokolt részesíteni, akik:


  1. önmaguk és családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni,

  2. alkalmanként jelentkező többletkiadásaikat (pl.: váratlan súlyos baleset, betegség, elemi kár elhárítása) nem tudják fedezni.


    1. Rendkívüli települési támogatás egy személynek, illetve családnak adott naptári évben 1 alkalommal állapítható meg, egy főre jutó jövedelemhatárra tekintet nélkül, melynek maximális összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400%-ig terjedhet.







III. FEJEZET


TERMÉSZETBEN NYÚJTOTT SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOK




Köztemetés


16.§.


A köztemetésre az Önkormányzat az Szt. 48. §-át alkalmazza.





Szociális célú tűzifa támogatás


17.§.


  1. Az önkormányzat rendelkezésére álló szociális célú tűzifa keretéből vissza nem térítendő természetbeni juttatásként, támogatási esetenként legfeljebb 2 m3 tűzifa támogatás állapítható meg annak

    1. az egyedülálló, nyugdíjas, nyugdíjszerű ellátásban részesülő személynek, akinek havi jövedelme nem haladja meg a nyugdíjminimum három és félszeresét,

    2. nyugdíjas, nyugdíjszerű ellátásban részesülő családos személynek, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum két és félszeresét,

    3. annak az egyedülálló személynek illetve gyermekét egyedül nevelő szülőnek, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum két és félszeresét,

    4. akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum kétszeresét.


  1. 1A jogosultak közül előnyben kell részesíteni azt a személyt,


  1. akinek a tűzifával való fűtésen kívül más fűtési lehetősége nincs,

  2. aki az adott naptári évben még nem részesült természetbeni juttatásként biztosított tűzifában a rendelet 7.§. (1) bekezdés g) pontja alapján,

  3. azt a személyt, aki

    • aktív korúak ellátásban,

    • időskorúak járadékában részesül, vagy

    • települési támogatásra (különösen a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viselésével kapcsolatos támogatásban részesülők) jogosult.

  1. aki gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvényben szabályozottak alapján a családjában halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket nevel.

  2. aki egyedül élő nyugdíjas igénylő.


​3.A kérelmet az erre rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani.






IV. FEJEZET


SZOCIÁLIS ALAPSZOLGÁLTATÁSOK


18.§.



Balatonfenyves Község Önkormányzata a szociális alapszolgáltatásokat, a tanyagondnoki szolgáltatás kivételével társulási megállapodás alapján a Fonyód-Balatonfenyves Alapszolgáltatási Központon keresztül biztosítja.


19.§.


Balatonfenyves Község Önkormányzata az Szt. 60.§. –ában foglaltak szerint tanyagondnoki szolgáltatást biztosít. A Tanyagondnoki Szolgálatot külön intézmény létrehozása nélkül, szakfeladaton biztosítja.



Tanyagondnoki Szolgálat


20.§.


Balatonfenyves Község Önkormányzata Tanyagondnoki Szolgáltatást biztosít az Imremajor külterületi településrészen élő, szociálisan rászorult személyek részére az Szt. 60.§. –ban foglaltaknak megfelelően. A Tanyagondnoki Szolgálat a külterületen élő lakosság hátrányainak enyhítésére közvetlen, személyes alapfeladatokat, kiegészítő feladatokat valamint az önkormányzati feladatok megoldását segítő közvetett szolgáltatásokat végez.



21.§.


  1. A Tanyagondnoki Szolgálat végzi az Alapszolgáltatási Központtal együttműködve Balatonfenyves község közigazgatási területén az étkeztetés házhoz szállítását.


  1. A szolgáltatás során a tanyagondnoki szolgálat a közvetlen, személyes szolgáltatások keretein belül alapfeladatként:


  1. közreműködik

  • az étkeztetésben,

  • a házi segítségnyújtásban,

  • a közösségi és szociális információk szolgáltatásában;


    1. az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosításában pl:

  • a háziorvosi rendelésre szállítás,

  • az egyéb egészségügyi intézménybe szállítás,

  • a gyógyszerkiváltás és a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása;


    1. az óvodáskorú, iskoláskorú gyermekek szállításában:

  • eseti jelleggel az óvodába, iskolába szállítás, illetve egyéb gyermekszállítás.


  1. A szolgáltatás során a tanyagondnoki szolgálat közvetlen, személyes szolgáltatások keretein belül kiegészítő feladatként

  • segíti a közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezését,

  • segédkezik az egyéni hivatalos ügyek intézésében, lakossági igények továbbításában,

  • segít az egyéb lakossági szolgáltatások, illetve közreműködik az egyéb alapszolgáltatások biztosításában


    1. A szolgáltatás során a tanyagondnoki szolgálat az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatás keretein belül

  • közreműködik önkormányzati intézmények közötti ételszállításban (óvoda, iskola)

  • közreműködés az önkormányzat és a lakosság közötti információcserében

  • ellátja a falugondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendőket

  • ellát egyéb teendőket.



Eljárási rendelkezések


22.§.


  1. A személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatás igénybevétele kérelemre történik. Az étkeztetés, a házi segítségnyújtás, a családsegítés, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás iránti kérelmeket a Fonyód-Balatonfenyves Alapszolgáltatási Központ (továbbiakban: Alapszolgáltatási Központ) balatonfenyvesi telephelyén lehet előterjeszteni a 9/1999. (XI.24.) SzCsM rendelet 1. számú melléklete szerinti formanyomtatványon. A kérelmekről az intézmény vezetője dönt a telephely szerinti vezetőgondozó javaslata alapján.


  1. Az intézményvezető a személyes gondoskodást nyújtó ellátás igénybevételének időpontjában az ellátást igénylővel vagy törvényes képviselőjével írásbeli megállapodást köt az Szt. 94/C.§.-a alapján



  1. Az intézményi jogviszony megszűnésére az Szt.100-101§-a az irányadók.



Tanyagondnoki szolgáltatással kapcsolatos speciális eljárási rendelkezések


23.§.


  1. A tanyagondnoki szolgáltatás igénybevétele iránti kérelem benyújtható szóban és írásban a Tanyagondnoknál és a Balatonfenyvesi Polgármesteri Hivatalban. A kérelem elutasításáról 15 napon belül a Polgármester dönt, döntését a kérelmezővel írásban közli.


  1. A tanyagondnoki szolgáltatás igénybevételéért térítési díjat nem kell fizetni.


  1. A tanyagondnoki szolgáltatás igénybevételére a Szakmai programban foglaltak szerinti személyek, szervezetek jogosultak.


  1. Civil szervezetnek vagy intézménynek a tanyagondnoki szolgálta igénybe vételére írásbeli kérelmet kell benyújtania. A kérelmet a polgármester bírálja el a Szakmai Program és a Tanyagondnoki Szolgálat kapacitásának figyelembe vételével. A döntésről a kérelmezőt írásban tájékoztatja.

A személyes gondoskodást nyújtó ellátásért fizetendő térítési díj


24.§.


A személyes gondoskodást nyújtó ellátásért fizetendő térítési díj szabályait az Szt. 92.§-a alapján Fonyód Város Önkormányzat rendelete tartalmazza.


24/A.§.



  1. Az önkormányzat a társuláson keresztül helyi szociálpolitikai kerek asztalt – továbbiakban kerek asztal – hoz létre a szolgáltatásszervezési koncepcióban meghatározott feladatok megvalósulásának folyamatos figyelemmel kísérésére.


  1. A kerek asztal szükség szerint, évente legalább egy alkalommal ülést tart. Az ülés összehívásáról a társulás elnöke gondoskodik. Össze kell hívni a kerek asztal ülését, ha azt a cél/napirend megjelölésével a tagok egyharmada indítványozza. Össze kell hívni az ülést bármely tag írásbeli kérésére.



VEGYES ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK


25.§.

  1. E rendeletben szabályozott ellátásokban a hatáskör gyakorlását az 1. sz. melléklet szabályozza.


  1. A települési támogatás tekintetében a 8.§.(1) bekezdésében meghatározott alkalmak számát 2015. naptári évre kell figyelembe venni.


  1. E rendelet 2015. március 01. napjával lép hatályba.


  1. Hatályát veszti az 5/2000.(III.30.), 15/2000.(VI.30.), 7/2002.(IV.26.) 11/2002.(VIII.29.), 14/2003.(X.31.),17/2004.(VI.25.), 7/2005.(IV.01.), 13/2005.(VIII.26.), 4/2006.(III.31.), 12/2006.(IV.28.), 18/2006.(VI.30.), 3/2008.(III.21.), 5/2008.(IV.18.), 9/2008.(VII.04.), 9/2009.(III.26.), 14/2009.(VI.26.), 5/2010.(III.26.), 10/2010.(V.06.), 2/2011.(II.18.), 7/2011.(IV.01.), 12/2011.(VI.24.), 14/2011.(IX.19.), 1/2012.(II.20.), 4/2013.(IV.29.), 12/2013.(XI.09.), 17/2013.(XII.23.)önkormányzati rendelet.



Dr. Tóthné Dr. Sass Mónika                                                                  Lombár Gábor

jegyző                                                                                                    polgármester


Egységes szerkezetbe foglalva 2015. 09.18-án.


dr. Tóthné dr. Sass Mónika

jegyző


1. számú melléklet



Átruházott hatáskörök jegyzéke




Jogi és Gazdasági Bizottság


  1. Rendkívüli települési támogatás

  2. Szociális célú tűzifa támogatás




Polgármester


  1. Települési támogatás

  2. Tanyagondnoki ellátás igénybevétele


1 Módosította a 8/2015 (IX.18.) önkormányzati rendelet.§. Hatályos: 2015. szeptember 19.