Balatonlelle Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2001. (IV.1.) önkormányzati rendelete

Balatonlelle város helyi értékei védelmének szabályozásáról.

Hatályos: 2001. 04. 01- 2018. 05. 30

[1]


Balatonlelle Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az 1990. évi LXV. törvény 16.§.(1) bekezdésének és az Épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII törvény 6.§. (1) bekezdésének c) pontjának felhatalmazásával élve, - tekintettel az Országos településrendezési és építészeti követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) sz. Kormányrendelet 4.§. (5) bekezdés b) pontja és a 66/1999. (VIII. 13.) FVM rendelet előírásaira is - az alábbi rendeletet alkotja:


  1. 1. §[2]


A helyi érték fogalma és a védelem célja


  1. (1) Helyi érték – a Képviselő-testület rendeletével elfogadott – minden olyan településtörténeti, helyi építészeti, városképi, néprajzi, ipartörténeti, régészeti, képzőművészeti, iparművészeti szempontból jelentős egyedi vagy együttes alkotás, annak részei és tartozékai (különösen épület, építmény, épületrész, utca vonalvezetése, településrész, kilátás, település-sziluett) valamint az ezeket körülvevő építészeti környezet, amely nem országos műemléki védettség alá helyezett.


  1. (2) E rendelet célja a (1) bekezdésben meghatározott értékeknek a fokozott megőrzése, a jövő nemzedékei számára, a város történelmi folytonosságát bizonyító helyi építészeti értékek megtartása, fenntartása és jó karban tartottságuk biztosítása az itt élők önbecsülésének, városszeretetének elősegítése érdekében.



  1. 2. §[3]


A rendelet hatálya



A rendelet hatálya Balatonlelle Város közigazgatási területén lévő, az 1. §-ban meghatározott és e rendelet alapján védetté nyilvánított, helyi értékekre terjed ki.


  1. 3. §[4]


A helyi védelem fajtái


(1) A helyi értékek védelme

a.) egyedi védelem és

b.) területi védelem lehet.

(2) Az egyedi védelem kiterjedhet

a.) az épület egészére

b.) az épület utcai homlokzatára

c.) épület tartozékára illetve kőkeresztre


(3) A területi védelem kiterjedhet

a) a település olyan összefüggő részére, amely a jellegzetes településszerkezet történelmi folyamatosságát képviseli;

b) olyan városrészre, térre, utcára, utcaszakaszra, település-sziluettre, kilátásra, ahol a város, illetve a környék arculatát meghatározó építmények együttest alkotnak.


4.§.[5]


A helyi védelem irányítása


  1. (1) A helyi értékek védelmének irányítása az Önkormányzat Képviselő-testületének hatáskörébe tartozik.


(2)[6]A helyi értékek védelmével kapcsolatos döntések és feladatok előkészítése a települési főépítész, végrehajtásának szervezése a település jegyzőjének feladata.


5.§.[7]


Védetté értékek nyilvánítása


(1) [8]A védendő értékek körét a város helyi építési szabályzatáról szóló ezen Önkormányzati rendelet 1. számú melléklete tartalmazza. A védendő értékek körének bővítése az önkormányzat képviselő-testülete által elrendelt, építészmérnök által készített építészeti vizsgálat, illetve kertészmérnök által készített tájérték vizsgálat tehet javaslatot.


  1. (2) A védetté nyilvánítást vagy megszüntetést bármely jogi vagy természetes személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet is kezdeményezheti, ez esetben azonban ki kell kérni a települési, ennek hiányában viszont a területi főépítész szakvéleményét.


(3) A helyi értékek védelmére vonatkozó előterjesztésnek tartalmaznia kell:

  1. a.) a védett érték megnevezését, pontos helyét, tulajdonosainak, kezelőinek, használóinak nevét, címét és a védelemről alkotott véleményüket,
  2. b.) a javasolt védelem fajtáját,
  3. c.) a védetté nyilvánítás szakmai indokait,
  4. d.) a védendő érték fényképét, helyszínrajzát.


(4) A jegyző a helyi védelem alatt álló értékekről törzslapot készíttet és nyilvántartást vezet.


(5) A törzslap az alábbi adatokat tartalmazza:

a) a védett érték megnevezését, pontos helyét (utca, házszám, hrsz.) és tulajdonosát,

b) a védelem fajtáját, a védetté nyilvánítás vagy megszűntetés indokolását,

c) az értékeket bemutató térképet, terv- és fotóanyagot,

d) a védetté nyilvánítást vagy megszűntetést elrendelő önkormányzati rendelet számát,

e) a helyi értékek védelmére adott önkormányzati támogatás biztosításának, időpontját, mértékét és rendeltetését.


6. §.[9]


Védetté nyilvánításról, illetve annak megszüntetéséről a Képviselő-testület rendelettel dönt. A döntésről tájékoztatni kell a tulajdonost és a kezdeményezőt, a Körzeti Földhivatalt. Helyi területvédelem esetén az érintett közművek és utak fenntartóit.


  7. §.[10]


A helyileg védett értékké nyilvánítás, illetőleg megszűntetés tényét az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyeztetni. A bejegyzés elmaradása a védettség hatályát nem érinti. A helyi védelem tényének ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyeztetéséről vagy a bejegyzés törlésének kezdeményezéséről – a külön jogszabályban[11] foglaltak szerint – önkormányzati hatósági hatáskörben a polgármester dönt.


8.§.[12]


A védetté nyilvánítási eljárás


  1. (1) [13]A védetté nyilvánításról, illetve annak megszüntetéséről a képviselő-testület a város helyi építési szabályzatáról szóló önkormányzati rendelet 1. számú mellékletének módosításával dönt.

  2. (2) A döntésről tájékoztatni kell a tulajdonosokat, illetve a kezdeményezőt.

  3. (3) Ha a védettség megszűnik, a jegyző gondoskodik az épület és telek dokumentációjának elkészíttetéséről és annak a megyei levéltárban történő elhelyezéséről; valamint az értékes építészeti és szerkezeti elemek, tárgyak megmentéséről, elhelyezéséről.

  4. (4) A helyi védett értékké nyilvánítás, illetve megszüntetés tényét a jegyzőnek az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyeztetni.


9.§.[14]


A védett érték használata, fenntartása


  1. (1) A tulajdonos köteles a helyileg védett létesítmény karbantartásáról, rendeltetésszerű használatáról gondoskodni.

  2. (2) A használat a védett értéket nem veszélyeztetheti.

  3. (3) A védett érték fenntartásának költségei a tulajdonost terhelik.


10.§.[15]


A helyi védelem önkormányzati támogatása


  1. (1) Helyi védelem alatt álló épületek építmény illetve ingatlan adója az Önkormányzat helyi adókról szóló rendeletében meghatározott érték 50%-a.

  2. (2) A védett értékek megóvása, állagának megőrzése érdekében a tulajdonosok kérelmére pályázat útján önkormányzati támogatás adható.

  3. (3) A helyi védelem támogatására felhasználható összeget minden évben a költségvetési rendeletben elkülönítve kell meghatározni.

  4. (4) A támogatás feltételeit, folyósításának, elszámolásának módját, az elvégzett munkák bizonylatolásának rendjét a támogatásban részesített tulajdonossal kötött szerződésben kell rögzíteni.

  5. (5) Az önkormányzati támogatással felújított épület védettsége nem törölhető a támogatást követő 10 éven belül.


11.§.[16]


A helyileg védett értékek hasznosítására, fenntartására, átalakítására,

bővítésére és bontására vonatkozó általános előírások


  1. (1) A helyileg védett építészeti értékek fennmaradásának feltétele, megőrzésének módja elsősorban a rendeltetésnek megfelelő használat.

  2. (2) A védett épületet eredeti (hagyományos) tömegében, tetőformájában kell megtartani, érintetlenül hagyva az eredeti homlokzati elemeket (nyílások, tagozatok, díszek).

  3. (3) A védett épület belső korszerűsítését, átalakítását – hacsak a védelem nem terjed ki az épületbelső, vagy valamely belső részlet hangsúlyozott megtartására – illetve bővítését a védettség nem akadályozza.

  4. (4) Védett épületet úgy kell bővíteni, hogy az eredeti épület tömegformája, homlokzatai, utcaképi megjelenése ne változzon, illetve gondosan mérlegelt kompromisszum árán az a legkisebb kárt szenvedje, és a tervezett bővítés a régi épület formálásával, szerkezetével, anyaghasználatával összhangban legyen.

  5. (5) Védett épület elbontása, védett növényegyed kivágása csak rendkívül indokolt esetben, a Képviselő-testület védettséget megszüntető határozatát követően engedélyezhető.

  6. (6) Védett épület felújítása, bővítése esetén a védett részértékeket meg kell őrizni, esetleges bontás esetén a megmenthető értékes részértékeket új épületen fel kell használni.


12.§.[17]


Építési engedéllyel vagy bejelentés tudomásul vételével végezhető 

munkák és tevékenységek


  1. (1) Az építésügyi hatóság az építési engedély kiadását vagy a bejelentés tudomásul vételét megtagadhatja vagy feltételekhez kötheti, ha a tervezett építési munka:


  1. a.) területi védettség esetén a meglévő utcaszerkezet, építési vonal, telekosztás, építmények tér- és tömegarányának, tetőformájának, párkány- és gerincmagasságának megváltoztatásával jár;
  2. b) egyedi védettség esetén az épület, építmény tömegének, homlokzatának, tetőzetének, homlokzati tagozatainak, díszítőelemeinek, burkolatának, tetőfelépítményeinek, kéményeinek, nyílászáró szerkezeteinek, valamint egyéb épülettartozékainak megváltoztatásával, eltávolításával vagy elbontásával jár;
  3. c) a környezetbe nem illő építéstechnológia, homlokzatkiképzés, felületképzés és színezés alkalmazását tervezi, és a védett érték megőrzését veszélyeztetné, jellegét hátrányosan megváltoztatná, vagy értékcsökkenését eredményezné.


13.§.[18]


Védett épületek építési engedély-kérelme


  1. (1) Az építési engedély iránti kérelemhez az építési és használatbavételi engedélyezési eljárásról szóló jogszabályban előírt mellékleteken kívül csatolni kell:
  1. a.) átalakítás esetén a jelenlegi állapotfelmérés rajzait 2 példányban
  2. b.)homlokzatot érintő munkák esetén a színezésre vonatkozó tervet egy példányban
  3. c.) a beavatkozás előtt készült fénykép-dokumentációt 1 példányban

  1. (2) Az építési hatóság indokolt esetben további mellékletek csatolását is előírhatja.


14.§.[19]


Záró rendelkezés


E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Kihirdetéséről a jegyző a SZMSZ rendelkezéseinek betartásával köteles gondoskodni.




Dr. Szummer György s.k.                                                                Kenéz István s.k.

           jegyző                                                                                      polgármester





Kihirdetve:

Balatonlelle, 2001. április 1.




Dr Szummer György s.k.                                                                                     

        jegyző               



[1] A rendelet eredeti 1-2 paragrafusinak hatályon kívül helyezéséről, az eredeti 3-11 §-ok 1-9.§-ra történő átszámozásáról a 7/2005.(IV.29.) Önk. rendelet  33.§ (2) (3) bekezdései rendelkeztek. Hatálybalépés napja: 2005.május 15.

[2] A paragrafust a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 1.§-a állapította meg. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.


[3] A paragrafust a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 1.§-a állapította meg. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.


[4] A paragrafust a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 1.§-a állapította meg. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.

[5] A paragrafus számozását a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 1.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.

[6] A bekezdést a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 2.§-a  módosította. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.


[7] A paragrafus számozását a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 3.§-a módosította, valamint a (4) és (5) bekezdést megállapította. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.

[8] A bekezdés szövegét a 7/2005.(IV.29.) Önk. rendelet 33.§ (3) bekezdése módosította. Hatálybalépés napja: 2005.május 15.


[9] A paragrafust megállapította a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 3.§-a. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.


[10] A paragrafust megállapította a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 3.§-a. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.


[11] Az építészeti örökég helyi védelmének szakmai szabályairól szóló 66/1999. (VIII. 13.) FVM rendelet 7. § (3) bekezdés.

[12] A paragrafus számozását a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 4.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.


[13] A bekezdés szövegét a 7/2005.(IV.29.) Önk. rendelet 33.§ (3) bekezdése módosította. Hatálybalépés napja: 2005.május 15.

[14] A paragrafus számozását a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 4.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.


[15] A paragrafus számozását a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 5.§-a módosította, valamint az (5) bekezdést megállapította. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.


[16] A paragrafus számozását és címét a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 6.§-a módosította, valamint az új (1) bekezdést megállapította és a meglévő paragrafusok számozását módosította. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.

[17] A paragrafus számozását és tartalmát a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 7.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.

[18] A paragrafus számozását a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet 8.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.


[19] A paragrafus számozását és tartalmát a 25/2009.(XI.27.) számú rendelet87.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2009. november 27.