Balatonlelle Város Önkormányzata 14/2005. (VIII.26.) önkormányzati rendelete

a közterület használat szabályairól.

Hatályos: 2014. 03. 29- 2016. 04. 02

[1]Balatonlelle Város Önkormányzata Képviselő-testülete, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) pontjában meghatározott feladatkörében a következőket rendeli el:


ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK


1.§. A rendelet célja azoknak a helyi szabályoknak a megállapítása, amelyek városképi, városrendezési, környezetvédelmi, ellátási, közlekedésbiztonsági szempontok figyelembe vételével határozzák meg a közterület használatot, ezen belül a közlekedési és zöldterületek használatát.


2. §. (1) E rendelet hatálya kiterjed:

a.) az ingatlan-nyilvántartásban közterületként (közút, járda, tér, park) nyilvántartott belterületi földrészletekre, továbbá

b.) a közterületi jelleggel funkcionáló, de nem önkormányzat tulajdonban lévő területre, illetőleg építményre, amelyekre az önkormányzat számára a tulajdonos a Ptk. alapján használati jogot biztosít.


(2) E rendelet hatálya nem terjed ki:

a.) Balatonlellei Város Önkormányzata által üzemeltetett piacok és alkalmi vásárok területére,

b.) a közút nem közlekedési célú igénybevételével kapcsolatos eljárásra. (1988. évi I. tv. valamint a 19/1994. (V. 31.) KHVM rendelet.)


A KÖZTERÜLET-HASZNÁLAT


3. §. (1)[2]  A közterületeket rendeltetésüktől eltérő célra csak a közterület-bérleti szerződés alapján szabad használni. A rendeltetéstől eltérő, ideiglenes jellegű használat a (2) bekezdésben leírt átruházott hatáskörben, az e rendeletben meghatározott célokra – legfeljebb 3 évre adható. Három évet meghaladó időtartamra, illetve a rendeletben nem nevesített sajátos, a közterület használatát huzamosabban akadályozó célra, a polgármester előterjesztése alapján a képviselő-testület – egyedi határozatával – adhat közterület-használati engedélyt. Az engedélyezéssel a közterület-használat megkezdése előtt az e rendeletben nem szabályozott feltételeket rögzítő írásbeli megállapodást kell kötni.


(2) A közterület-bérleti szerződés megkötésével kapcsolatos jogkörét a képviselő-testület a polgármesterre ruházza át.


(3) Közterület-bérleti szerződés megkötését bármely magánszemély, jogi személy vagy gazdálkodó szervezet kezdeményezheti. (Ptk. 685. §. c. pont.)


(4) A közterület-bérletére vonatkozó kérelmeket minden év május 30-ig lehet benyújtani a várés polgármesteréhez. Amennyiben ezen határidőig a képviselő-testület által engedélyezett  helyek mindegyikére nem érkezett be jelentkezés, a polgármester a beérkezések sorrendjében mindaddig köthet közterület-bérleti szerződést az egyes használati célokra, míg azok száma el nem éri az engedélyezettet.


(5) A közterület használati jogviszony közterület-bérleti szerződés (1. sz. melléklet) keretében jön létre abban az esetben, ha a bérlő a bérleti díjat elfogadta és megfizette, a szerződést pedig a bérlő és a polgármester aláírta.


4. §.


(1)[3] Közterület-bérleti szerződés azzal köthető, aki:

  • a polgármester által meghatározott esetekben elkészítteti, és annak rendelkezésére bocsátja a közterületen általa elhelyezendő, nem állandó jellegű szerkezetek helyszínrajzát és műszaki terveit.
  • a közterület használatáért megállapított és a közterület-bérleti szerződés tervezetben rögzített díjat maradéktalanul megfizette.


(2) A polgármester nem köthet közterület-bérleti szerződést azzal:

- akivel szemben a közterület használatára kötött szerződés súlyos megszegése miatt a szerződés felmondásra került,

- akit jogosulatlan kereskedés, szolgáltatás-gyakorlás miatt szabálysértési bírsággal sújtottak,

- akinek az önkormányzattal szemben köztartozása, vagy polgári jogi megállapodásból eredő egyéb tartozása van,

- aki a közterület bérleti díjat nem fizette meg.[4]


(3) A közterület-bérleti szerződés megkötése nem mentesíti a bérlőt a használathoz és a közterületen folytatott tevékenységhez szükséges egyéb hatósági engedélyek és hozzájárulások beszerzésének kötelezettsége alól.


(4) A képviselő-testület minden év március 31-ig a kiemelt közterületeken megállapítja az azokra köthető bérleti szerződések számát és a tevékenységek profilját.


(5) Az alkalmi rendezvények helyét és idejét a polgármester esetenként állapítja meg.



5. §.


(1) Közterület-bérleti szerződés nélkül használható a közterület:

 - közút (járda) építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közút (járda) területének elfoglalásakor,

 - az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések lehelyézesekor,

 - a közterületen, illetve az alatt vagy felett elhelyezett távközlési kábelek hibaelhárításánál végzett munkáknál,

 - A közterületbe a járdaszinttől mér 3,0 m magasságig legfeljebb 10 cm-re, 3,0 m magasság felett legfeljebb 150 cm-re benyúló üzlethomlokzat, kirakatszekrény, hirdető berendezés, fényreklám, cég- és címtábla elhelyezésénél.


(2)[5] Nem köthető közterület-bérleti szerződés az alábbi célokra:


      - város és utcaképbe nem illő berendezés létesítésére,

      - elárusítóhelyek és üzletek környékén áru és göngyöleg tárolására,

      - üzemképtelen jármű tárolására,

      - autóbusz, tehergépkocsi, pótkocsi, utánfutó, mezőgazdasági jármű és erőgép, lakókocsi tárolására,

      - cirkusz és állatbemutató elhelyezésére az üdülőterületen,

      - mutatványos tevékenység folytatására, az alkalmi rendezvényeket kivéve,

      - építési terület céljára az üdülőterületen június 1-től augusztus 31-ig.


(3) A (2) bekezdés második francia bekezdése nem vonatkozik a polgármester által engedélyezett alkalmi árusításokra (karácsonyi, szilveszteri, népművészeti, könyvvásár), illetve azokra, amelyekre a képviselő-testület egyedi elbírálás alap adott felmentést.


KÖZTERÜLETI SZOLGÁLTATÓ HELYEK VERSENYTÁRGYALÁS KERETÉBEN TÖRTÉNŐ BÉRBE ADÁSA


6. §.


(1) A bérbe adható helyek listáját  és azokra köthető közterület-bérleti szerződések számát a képviselő-testület döntését követően hirdetményként a polgármester teszi közzé.


(2) A hirdetménynek tartalmaznia kell:

     a.) a hasznosításra meghirdetett közterületek helyét (pl.: Szabadstrand, Szt. István tér, stb.),

     b.) a közterület-használat célját és a folytatható tevékenységek számát,

     c.) a jelentkezés határidejét.


(3)[6] Amennyiben a képviselő-testület által engedélyezett keretszámnál egy-egy tevékenységre többen jelentkeznek, úgy meghívásos liciteljárást kell tartani. Az eljáráson az vehet részt, aki a közterületen folytatni kívánt tevékenység végzésére jogosult és a meghívóban közölt bánatpénzt -  mely a rendelet 2.sz. mellékletében meghatározott, adott tevékenységre vonatkozó m2 ár 2 hónapra kiszámított összege - befizette.


(4) A közterületre bérleti szerződés azzal köthető, aki a liciteljárás feltételeinek megfelelt és a lefolytatott eljárás során a legnagyobb összegű bérleti díj megfizetésére tesz ajánlatot és ezt a bérleti díjat meg is fizette.


(5) A liciteljáráson a területigénylők, a polgármester vagy megbízottja, a műszaki irodavezető valamint a közterület-bérleti szerződések előkészítésével megbízott ügyintéző vesz részt. A tárgyalásról jegyzőkönyvet kell készíteni, amely tartalmazza:

    - a területigénylők nevét és címét,

    - az eljárás keretében megajánlott legmagasabb bérleti díj kialakulásának folyamatát,

    - a legmagasabb bérleti díjra tett ajánlat összegét, az ajánlattevő nyertes nevét, adatait.


(6)[7] Ha a liciteljárás nyertese a tárgyalást követően bejelenti, hogy a közterületet nem kívánja igénybe venni, úgy a liciteljáráson részt vett következő legmagasabb bérleti díjat felajánló – az általa felajánlott bérleti díjon – jogosult a közterületi bérleti szerződés megkötésére. Több azonos ajánlatot tevő közül sorsolással kell eldönteni, hogy ki a szerződéskötésre jogosult. Amennyiben minden ajánlattevő visszalép, a területet csak a liciteljárásban részt nem vett újabb bérbe vevő részére lehet - újabb liciteljárás nélkül - bérbe adni, a bérleti díj azonban nem lehet alacsonyabb a liciteljárás során megajánlott legalacsonyabb összegnél.


(7)[8] Ha a liciteljárás nyertesével a liciteljárás lefolytatását követő 15 napon belül, neki felróható okból, nem kerül sor a közterület-bérleti szerződés megkötésére, úgy az általa befizetett bánatpénzt elveszti és a licitált közterületi helyre a 6.§. (6) bekezdésében szabályozott eljárás keretében új bérlő léphet.


(8) A liciteljárás nyertese által befizetett bánatpénzt a bérleti díj részeként kell elszámolni, a további pályázóknak pedig a versenytárgyalás napját követő 8 napon belül vissza kell utalni.



A KÖZTERÜLET-BÉRLETI SZERZŐDÉS


7. §.


(1) A közterület-bérleti szerződést és annak tartalmát e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.


(2) Az építési munka végzésére vonatkozó bérleti szerződésben a 1. számú mellékletben foglaltakon túl:

     - szükség szerint elő kell írni a városképi követelményeknek is megfelelő kerítés létesítését,

     - ha a járdát teljes szélességében el kell foglalni és a forgalmat a másik oldalon lévő járdára nem terelhető át, a bérlő köteles a gyalogosok számára védőtetővel ellátott átjárót létesíteni és azt szükség szerint nappal is megvilágítani és a közlekedés utjában álló oszlopokat figyelmeztető színnel lefesteni.

     - be kell foglalni a járda- és útburkolatok, kertészeti létesítmények, fák, csatornák, árkok, korlátok, szobrok, építmények, úttartozékok kímélését és az esetleges rongálások saját költségen történő kijavítását, pótlását.


(3) A közterület-bérleti jog másra nem ruházható át.


(4)[9] A közterület-bérleti jogviszony létrejöttéről tájékoztatni kell:

   - a közterület-felügyeletet,

   - a helyi adóhatóságot,

   - a kereskedelemmel kapcsolatos ellenőrzésekre jogosult hivatali ügyintézőt.



A KÖZTERÜLET-BÉRLETI DÍJ


8. §.


(1) A polgármester azzal jogosult bérleti szerződést kötni, aki ezen rendelet 2. számú mellékletében  foglalt, és a képviselő-testület által megállapított, területbérleti díjat, illetve a versenytárgyaláson felajánlott bérleti díjat megfizette.


(2) Kivételen megindokolt és különös méltánylást érdemlő esetekben - 300 ezer Ft bérleti díj felett - egyedi kérelemre a polgármester a bérleti szerződésben részletfizetéshez járulhat hozzá.


(3) A polgármester az e rendelet 2. sz. mellékletében foglalt bérleti díjaknál alacsonyabb bérleti díjjal is köthet bérleti szerződést, ha:

    a.) a közterület-használat különösen fontos önkormányzati érdeket szolgál,

    b.) önkormányzati intézmény a közterület használó,

    c.) a közterület-használó olyan módon ellentételezi a bérleti díjat, amellyel az önkormányzat  tulajdonában vagyonnövekedést eredményez, vagy önkormányzati feladatot vállal át.


(4) A közterület bérleti díj meghatározásakor minden töredék m2  egésznek számít.


(5) Az egy évet meghaladó bérlet esetében ki kell kötni, hogy a bérleti díj a képviselő-testület döntésének megfelelően változhat és a változás megállapítását követő évben az új díjtételnek megfelelő díjat kell fizetni. Erre vonatkozóan a bérleti szerződést módosítani kell.


A KÖZTERÜLET-BÉRLETI JOG MEGSZŰNÉSE


9. §.


(1) A közterület-bérlet a szerződésben meghatározott idő elteltével megszűnik.


(2)[10] A határozott időtartam lejárta előtt azonnali hatályú rendkívüli felmondással élhet a polgármester, ha a közterületet bérlő:

   - a közterületet nem a közterület-bérleti szerződésben foglalt célra használja,

   - nem, vagy nem csak azt a közterülete használja, amelyre a bérleti szerződés megkötése alapján jogosultságot szerzett,

   - a közterület-bérleti szerződésben foglalt kötelezettségeit súlyosan megszegi, különösen, ha a bérleti díj részletekben történő megfizetésének az előírt határidőig nem tesz eleget.

      illetve, ha

   - a kereskedelmi tevékenység ellenőrzésére jogosult hatóságok a tevékenység végzését megtiltják


(3) A bérlőt is megilleti a határozott időtartam lejárta előtt a rendkívüli, azonnali hatályú felmondás joga, ha a bérbeadónak felróható okból a közterületet a szerződésben meghatározott célra nem tudja használni.


(4) Ha a bérlő érdekkörében felmerülő bármely okból (pl.: betegség, kereskedelmi jogosultság, stb.) elvesztése a használt közterületen a határozott időtartam lejárta előtt tevékenységét megszünteti, egyoldali felmondással nem élhet, de kezdeményezheti a bérbeadónál a közterület-bérlet közös megegyezéssel történő megszüntetését.


(5)[11]    A használatba adó a határozatlan időre szóló megállapodást 15 nap felmondási idővel felmondhatja, amennyiben a terület más célú hasznosítását várospolitikai okok (városrendezés, városkép javítása, vagy egyéb ingatlanhasznosítás, stb.) indokolják.


(6)   A használatba adó a megállapodást azonnal hatállyal felmondhatja, ha a közterület-használatot közérdekből kell megszüntetni.


10.§[12]


(1) A megállapodás nélküli, valamint a megállapodásban meghatározott időtartam lejárta utáni használat esetén a jogosulatlan használó köteles:

a.) a használatot azonnal megszüntetni és a közterületet eredeti állapotában saját költségén - minden kártalanítási igény nélkül - helyreállítani a megadott határidőn belül,

b.) az igénybevett közterület nagyság és igénybevételi időtartam figyelembevételével a jelen rendeletben meghatározott díjakat köteles megfizetni.


(2) Jelen rendeletben illetve a közterület bérleti szerződésben előírtak teljesülését a Közterület-felügyelet jogosult ellenőrizni, és a szabálysértési törvény alapján jogosulatlan közterületi értékesítés esetén helyszíni bírságot szabhat ki.


11. §[13]


12. §.[14]


A közterület bérletére egyebekben a Ptk-nak a szerződésekre vonatkozó rendelkezései az irányadók.



Filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat szabályai[15]


12/A. §


(1) A mozgóképekről szóló 2004. évi II. törvény (továbbiakban: Mgtv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (továbbiakban: filmforgatás célú közterület használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.


(2) A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, Mgtv-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.


(3) Mentesség kizárólag közérdekű célokat szolgáló filmalkotások forgatása esetén adható. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, a tudományos és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.

    

(4) A filmforgatás célú közterület-használat nem haladhatja meg az egy hét – a vasúti 

pályatesttől É-ra fekvő területen minden év június 15-től augusztus 31-ig tartó időszakban a 3 nap – időtartamot.


(5) A közterület-használat naponta 7 és 22 óra közötti időtartamra vonatkozhat.


(6)  A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleg kárelhárítást és helyre állítást követően újra biztosítani kell.


(7) A filmforgatás során a szomszédos lakó ingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.


(8) Ha az Mgtv. szerinti hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan érvényes közterület-használati szerződés van, a közterület-használat jóváhagyását meg kell tagadni.


(9) A hatósági szerződés abban az esetben hagyható jóvá, ha a kérelmező a következő feltételek teljesítését vállalja a hatósági szerződésben:


a.) az eredeti állapot helyreállítása,

b.) az igénybe vett közterület és a közterületen elhelyezett tárgyak rendben és tisztán tartása,

c.) a keletkezett hulladék elszállításáról való gondoskodás,

d.) a filmforgatással érintettek és az önkormányzat tájékoztatása a filmforgatással kapcsolatos lényeges információkról

e.) a filmforgatás miatti vagy azzal összefüggésbe hozható esetleges károk megtérítése.

  

(10) Amennyiben a filmforgatás során helyi közút igénybevétele válik szükségessé, úgy a hatósági szerződés jóváhagyásának feltétele a közút kezelői hozzájárulás megléte. 


12/B §[16]


Önkormányzati tulajdont képező ingatlanon létesített felépítmény által elfoglalt terület-használat szabályai


(1) Önkormányzati tulajdont képező ingatlanon – önkormányzati hozzájárulással – létesített épület, felépítmény által elfoglalt területre vonatkozóan földhasználati szerződést kell kötni, a földhasználati jogot az ingatlan nyilvántartásba be kell jegyeztetni. A földhasználati szerződés tartalmi követelményeit jelen rendelet 3.sz. melléklete tartalmazza.


(2) Amennyiben a felépítmény tulajdonosa a felépítményt értékesíteni kívánja, úgy az Önkormányzatot elővásárlási jog illeti meg.

A tulajdonjog változás ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséhez az Önkormányzat írásbeli hozzájárulása szükséges.

A hozzájáruló nyilatkozat kizárólag abban az esetben adható meg, ha a felépítmény tulajdonosának az Önkormányzat felé fölhasználati díjhátraléka nem áll fenn, és a vevő az önkormányzattal a földhasználati szerződést jelen rendeletben foglaltak alapján megkötötte.


(3) Jelen rendelet hatályba lépését követően kötött földhasználati szerződés esetében a  földhasználati díj mértékét jelen rendelet 2.sz. mellékletének 24) pontja alapján kell megállapítani.

A felépítmény tulajdonjogában bekövetkező változás során az új tulajdonossal megkötendő földhasználati szerződésben a díj mértéke nem lehet kisebb, mint a felépítményre vonatkozóan már előzőleg megkötött földhasználati szerződésben szereplő díj mértéke.

A megállapított földhasználati díj mértéke évente a KSH által közölt előző évre vonatkozó hivatalos inflációs ráta mértékének megfelelően nő.


(4) Önkormányzati tulajdont képező ingatlanon történő épület, felépítmény megvalósításához kiadott önkormányzati tulajdonosi hozzájárulás időtartama a földhasználati szerződés alapján fizetendő földhasználati díj megfizetéséhez igazodik. Amennyiben a földhasználati szerződésben megállapított díj – az önkormányzat által történő írásban tett - felszólítás ellenére nem kerül megfizetésre, a felszólítás kézhezvételétől számított egy év után a földhasználati jog megszűnik, és az épület, felépítmény tulajdonosa azt saját költségén és veszélyén, kártalanítás nélkül köteles elbontani.



A RENDELET HATÁLYA


13. §.[17]


(1) E rendelet 2005. szeptember 1. napjával lép hatályba. Ezzel egyidejűleg Balatonlelle Város Önkormányzatának a közterület-használat rendjéről és annak engedélyezésével kapcsolatos eljárásról szóló 27/2003. (X. 31.) Önk. rendelete, valamint ezen rendeletet módosító 9/2004. (III. 25.) és 16/2004.(VI.17.) Önk. rendeletek hatályukat vesztik.


(2) E rendelet kihirdetéséről, annak a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján való közzétételével a  jegyző gondoskodik.




Dr. Kovács Tamás  s.k.                                                                  Kenéz István s.k.

          aljegyző                                                                                  polgármester


Módosította a testület a 2014. március 28-i ülésen.


Kihirdetve:

Balatonlelle, 2014. március 28.




Dr. Kovács Tamás  s.k.      

         aljegyző                      




1.számú melléklet a 14/205.(III.26.) önkormányzati rendelethez                                                                                                          


Ügyiratszám: ............/200...



KÖZTERÜLET- BÉRLETI SZERZŐDÉS



amely létrejött egyrészről Balatonlelle Város Önkormányzatának képviseletében  ..................... polgármester (8638. Balatonlelle Petőfi u. 2. sz.) mint Bérbeadó (továbbiakban: Bérbeadó), másrészről .................................................. név...........................................lakcím

mint Bérbevevő (továbbiakban: Bérbevevő) között alulírott helyen és időben az alábbi feltételekkel:


1./ Bérbeadó kizárólagos tulajdonát képező a Balatonlelle ..................................... elnevezésű, ............. hrsz-ú ingatlan.


2./ Szerződő felek megállapodnak, hogy a Bérbeadó ezennel bérbe adja, Bérbevevő megtekintett állapotban bérbe veszi, az 1./ pontban leírt ingatlan ........... m2 térmértékű részét 200................. tól 200...............ig terjedő időtartamra, ............................. céljából .................Ft, azaz ............................Ft bérleti díjért.

(Bérleti díj= ................ alapdíj  x igényelt m2 x időtartam) A bérleti díjat az önkormányzat 11743064 - 15401005 számlájára kell megfizetni.

Bérbevevő a bérleti díjat arra tekintet nélkül köteles megfizetni, hogy a bérleményt ténylegesen használta-e. A bérleti díjat jelen szerződés aláírásával egyidőben, az aláírás feltételeként, maradéktalanul meg kell fizetni.

A bérleti díj szempontjából minden megkezdett nap és m2 egésznek számít.


3./ Szerződő felek megállapodnak abban, hogy a 2./ pontban meghatározott bérleti díjat Bérbevevő ...... részletben ..................................... határideig fizetheti meg. A bérleti díj részleteinek befizetése jelen szerződés érvényességének a feltétele.


4./ Bérbevevő köteles:

     - az általa bérelt területet és környékét tisztán tartani,

     - a bérlet befejezésével az eredeti állapotot saját költségére helyreállítani,

     - a területen keletkező szemét elszállítására szerződést kötni.


5./ A Bérbeadó jogosult azonnali hatályú felmondással élni, ha a Bérbevevő:


     - a közterületet nem a közterület-bérleti szerződésben foglalt célra használja,

     - nem, vagy nem csak azt a közterületet használja, amelyre a bérleti szerződés megkötése alapján jogosultságot szerzett,

     - a közterület-bérleti szerződésben foglalt kötelezettségeit súlyosan megszegi, különösen,

       ha a bérleti díj részletekben történő megfizetésének az előírt határidőig nem tesz eleget.

     - bérleti jogát másra ruházza át.

    - a kereskedelmi tevékenység ellenőrzésére jogosult hatóságok a tevékenység végzését         

       megtiltják


6./ A bérbevevőt is megilleti a határozott időtartam előtt a rendkívüli, azonnali hatályú felmondás joga, ha a Bérbeadónak felróható okokból a közterületet a szerződésben meghatározott célra nem tudja igénybe venni.


7./ A Polgármesteri Hivatal jogosult a szerződésszerű és jogszabályoknak megfelelő használat ellenőrzésére, az ellenőrzés esetére a Bérbevevő köteles jelen szerződést a helyszínen magánál, vagy megbízottjánál tartani.


8./  Bérbevevő tudomásul veszi, hogy amennyiben tevékenységéhez szakhatósági hozzájárulás vagy egyéb engedély szükséges, azt beszerzi, és annak előírásait betartja.


9./ Az itt nem szabályozott kérdésekben Balatonlelle Város Önkormányzata Képviselő-testületének 14./2005. ( VIII.26.) Kt. számú rendelete, valamint a Polgári Törvénykönyv vonatkozó rendelkezései az irányadók.


10./ Szerződő Felek jelen szerződésből eredő esetleges jogviták rendezésére kikötik a Fonyódi Városi Bíróság kizárólagos illetékességét.


Szerződő Felek jelen szerződést elolvasták, és mint akaratukkal mindenben egyezőt, jóváhagyólag aláírták.


Balatonlelle .......... év ......................... hó ....... nap



               .......................................                              ..................................................

                       Bérbeadó                                                            Bérbevevő




2.számú melléklet a 14/205.(III.26.) önkormányzati rendelethez



sorsz.:                      kategória:                                                         bérleti díj:


                       

1./                    üzleti előkert:   vendéglátó                                          1.600.-Ft/m2/hó

                                               kereskedelmi                                       5.000.-Ft/m2/hó


2./                    vendéglátó előkert közterülettől lekerítve

                        fedéssel, éves használattal                                         3.200.-Ft/m2/év


3./                    idényjellegű árusítás                                                       800.-Ft/m2/nap


4./                    alkalmi árusítás (max. 10 nap)                                    2.100.-Ft /m2/nap

                       

5./                    éves kihelyezésű reklámtáblák és egyéb

                        hirdető berendezések                                                13.000.-Ft/m2/év


6./                    idényjellegű, ideiglenes reklám- és hirdető

                        táblák                                                                           4.000.-Ft/m2/hó


7./                    Taxi állomáshelyek                                                   12.000.-Ft/hely/év


8./                    szeméttároló edény:   max. 550 l-es kuka                  5.000.-Ft/db/év

                                                          konténer                                  20.000.-Ft/db/év


9./                    építési anyag, építési állvány, közterület

                       építési célú felhasználása:                                              500.-Ft/m2/hó

                

10./                  őstermelői gyümölcsárusítás                                         300.-Ft/m2/nap


11./                  tüzelőanyag 10 napon túli közterületen

                       történő tárolása:                                                              200.-Ft/m2/nap


12./                  újság, könyv, folyóirat, képeslap árusítás

                                                                     pavilonból:                      5.000.-Ft/m2/év

                                                                     asztalról:                            200.-Ft/m2/nap


13./                  portrérajzolás: (min. 3 m2-en)                                     1.300.-Ft/m2/nap


14./                  légvár, ugrálóasztal, vizifoci, strandröplabda,

                       és egyéb sport és szabadidő céljára használt terület       1.200.-Ft/m2/hó


15./                  kiállítás, népi- és iparművészeti vásár                               600.-Ft/m2/nap 

16./                  film és TV felvétel                  alkalmanként, egyedi megállapodás alapján


17./                  Lellei Borhét rendezvényei:    a területhasználat térítés mentes, de a hasz-

                                                                       nálatra külön megállapodást kell kötni a

                                                                       polgármesterrel

18./                  szolgáltató egységeknél autóparkolásra ki nem

                        jelölt területen idényjellegű parkolóhely                                                                

                                                                                                           15.000.-Ft/gk/szezon


19./                  helyi művészeti, képzőművészeti szakkörök, LIONS Club,

                       nyugdíjas szervezetek által szervezett alkalmi jótékonysági árusítás                                                

                      

                                                                       kérelem egyedi elbírálással, területhasználat

                                                                             külön engedéllyel, térítésmentesen


20./                Vizijármű kölcsönzés céljára a szabadstrandon 5 hely adható bérbe:


                      - yacht kikötő kerítése melletti partszakasz,

                      - Jázminvirág utcai partszakasz,

                      - Zöldlugas köznél lévő partszakasz,

                      - Margaréta és Mályva utcák közötti partszakasz,

                      - Virág utcai móló keleti oldalán lévő partszakasz.

      

        A fentebb felsorolt területeken max. 12. db. vizijármű üzemeltethető és a bérleti díj he-

        lyenként                                                                                              350.000.-Ft/szezon

        Ezen járműállományt meghaladó minden egyes további jármű üzembe tartásáért

        további                                                                                                  25.000.-Ft/szezon

        bérleti díjat kell fizetni.

        Bérleti szerződés hiányában üzemeltetett minden egyes vizijármű után

                                                                                                                      50.000.-Ft/szezon

        pótdíjat kell megfizetni.


21./                helyben készült egyedi önarcképes balatonlellei képeslap árusítására a Szent                                                

                      István téren (1 hely ) maximum 3 m2, 1.300.-Ft/m2/nap


22./                napozóágy kölcsönzői tevékenység ( min.10m2) és napernyő kölcsönzési           

                      tevékenység  (min.5 m2) 400 Ft/m2/nap.



[18]23. / Mozgóbolt útján folytatott kereskedelmi tevékenység:10.000.- Ft/gépkocsi/hónap

                   ( Nem kell közterület használati díjat fizetni Rádpuszta és Irmapuszta településrészeken.

                   A Rendezvénypark területén rendezvények ideje alatt történő területhasználat

                   nem esik jelen rendelet hatálya alá.)


 [19]24) Önkormányzati tulajdont képező ingatlanon létesített felépítmény által elfoglalt terület után fizetendő földhasználati díj mértéke:


      Balatonlelle,Szabadstrand területén és a 5084/8 hrsz-ú ingatlanon :

                                                          2200.- Ft/m2/év

      Balatonlelle, Napfény Strand területén, Szent István téren levő üzletsoron, Móló sétányon ( ide értve a Móló sétány és a Napfény Strand Ny-i bejárata közötti útszakaszt ), Napospart utcában, Szirom közi Strand területén:

                                                          5000.- Ft/m2/év




3.számú melléklet a 14/205.(III.26.) önkormányzati rendelethez [20]



Földhasználati jogot alapító szerződés



Melyet kötöttek egyrészről


Balatonlelle Város Önkormányzata (Székhely: 8638 Balatonlelle, Petőfi u. 2., KSH szám: 1433862, Képv.: Kenéz  István   polgármester, adószám: 15401005214 ) tulajdonos

(továbbiakban: Önkormányzat) másrészről 

  

…………….. felépítmény tulajdonos ( lakhely:……………………………………………..., an.:………………………………………született……………………………………………..

adószáma:…………………………………….(továbbiakban: Földhasználó), együttesen Felek


alulírott helyen és napon az alábbi feltételek  szerint:



  1. Felek kijelentik, hogy az Önkormányzat 1/1 arányú tulajdonát képezi a balatonlellei …..hrsz. alatt felvett, „……” megnevezésű, ……. m2 alapterületű belterületi ingatlan.


  1. Felek kijelentik továbbá, hogy a …………-én kelt adás-vételi szerződés alapján Földhasználó tulajdonát képezi a balatonlellei  ………… hrsz-ú „ ….” megnevezésű ….m2 területű felépítmény.


  1. Felek megállapodnak abban, hogy az Önkormányzat a földhasználó tulajdonában álló, jelen szerződés 2.) pontban megjelölt ingatlanra feltétlen és visszavonhatatlan földhasználati jogot biztosít az épület fennállásáig.


  1. A Földhasználó a földhasználatért évente földhasználati díjat köteles fizetni, amelynek összegét felek az önkormányzat …../2014 (III….) rendelete alapján ….. m2 területre vonatkozóan …...- Ft/m2/év, azaz összességében ……...- Ft/év összegben, azaz ………… forint/év összegben állapítják meg.


  1. A földhasználati díj mértéke évente a KSH által közölt előző évre vonatkozó hivatalos inflációs ráta mértékének megfelelően nő.


  1. A Földhasználó az éves díjat két egyenlő részletben minden év március 15. napjáig, illetve szeptember 15. napjáig tartozik megfizetni. A Földhasználó tudomásul veszi, és jelen szerződés aláírásával nyugtázza, hogy a fizetési határidő eredménytelen elteltétől számítva a hátralékos összeg után kamatot köteles fizetni, melynek mértéke évi 20 %.


  1. A Földhasználó jelen szerződés aláírásával feltétlen és visszavonhatatlan hozzájárulását adja ahhoz, hogy legalább félévi díjhátralék esetén az Önkormányzat a felépítményre a hátralékos díj és járulékai erejéig jelzálogjogot, és ennek biztosítására elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztessen be az ingatlan-nyilvántartásba.


  1. Felek megállapodnak abban, hogy amennyiben a Földhasználó a felépítményét értékesíteni kívánja, úgy az Önkormányzatot elővásárlási jog illeti meg.


  1.  Földhasználó tudomásul veszi, hogy tulajdonjogának 3. személyre történő átruházása esetén – a tulajdonjog-változás ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséhez az Önkormányzat írásbeli hozzájárulása szükséges. A Fölhasználó köteles eladási szándékáról az Önkormányzatot írásban értesíteni, és a kapott vételi ajánlatot közölni. Az ajánlati kötöttség az értesítés kézhezvételét követő soron következő rendes testületi ülés megtartásáig, de legfeljebb 60 napig áll fenn. Amennyiben az Önkormányzat e határidőn belül vételi szándékáról nem nyilatkozik, úgy Földhasználó jogosult a felépítményt szabadon értékesíteni.


Földhasználó tudomásul veszi, hogy a jelen szerződés 9. pontja szerinti hozzájáruló nyilatkozatot az Önkormányzat kizárólag abban az esetben adja meg, ha a Földhasználónak az Önkormányzat felé fölhasználati díjhátraléka nem áll fenn, és a vevő az önkormányzattal a földhasználati szerződést jelen rendeletben foglaltak alapján megkötötte.


  1. Földhasználó kijelenti, hogy cselekvőképes magyar állampolgár, ügyletkötési képességét sem jogszabály, sem határozat nem korlátozza.


  1. Jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv vonatkozó rendelkezései az irányadók.


  1. A felek a szerződésből eredő vitás ügyeik rendezésére kikötik a Fonyódi Városi Bíróság kizárólagos illetékességét.



Felek jelen szerződést átolvasták, közösen értelmezték, és mint akaratukkal mindenben megegyezőt jóváhagyólag aláírták.



Balatonlelle, …..………………...





            Kenéz István                                                      ……………………………

            polgármester                                                         felépítmény tulajdonos





[1]

Módosította a 26/2012.(VI.1.) önk. rendelet 1.§-a. hatálybalépés napja: 2012. június 1.

[2]

A bekezdés szövegét módosította a 9/2006.(IV.28.) Önk. rendelet 1.§-a. Hatálybalépés napja: 2006.június 1.

[3]

A bekezdést az 5/2010.(III.26.) számú rendelet 2.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2010.04.30.

[4]

Módosította a 8/2014.(III.28.) önk. rendelet 1.§-a. Hatályos: 2014.03.29.

[5]

A bekezdést az 5/2010.(III.26.) számú rendelet 3.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2010.04.30.

[6]

A bekezdést a 10/2007.(III.30.) számú Önk rendelet 2.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2007.április 30. 

[7]

A bekezdést a 10/2007.(III.30.) számú Önk rendelet 2.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2007.április 30. 

[8]

A bekezdést a 5/2010.(III.26.) számú rendelet 5.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2007.április 30.  

[9]

A bekezdést a 5/2010.(III.26.) számú rendelet 6.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2007.április 30. 

[10]

A bekezdést a 5/2010.(III.26.) számú rendelet 7.§-a módosította. Hatálybalépés napja: 2007.április 30. 

[11]

Megállapította a 26/2012.(VI.1.) önk. rendelet 3.§-a. Hatálybalépés napja: 2012.06.01.

[12]

Módosította a 8/2014.(III.28.) önk. rendelet 2.§-a. Hatályos: 2014.03.29.

[13]

Megállapította a 26/2012.(VI.1.) önk. rendelet 3.§-a. Hatálybalépés napja: 2012.06.01.

[14]

A paragrafus számozását módosította a 26/2012.(VI.1.) önk. rendelet 5.§-a. Hatálybalépés napja: 2012.06.01.

[15]

Megállapította a 15/2013.(VIII.30.) önk. rendelet 1.§-a. Hatálybalépés napja: 2013.08.31.

[16]

Megállapította a 8/2014.(III.28.) önk. rendelet 4.§-a. Hatályos:2014.03.29.

[17]

A paragrafus számozását módosította a 26/2012.(VI.1.) önk. rendelet 6.§-a. Hatálybalépés napja: 2012.06.01.

[18]

Megállapította a 12/2012.(III.30.) számú rendelet 1.§-a. Hatálybalépés napja: 2012. április 30.

[19]

Megállapította a 8/2014.(III.29.) önk. rendelet 5.§-a. Hatályos: 2014.03.29.

[20]

Megállapította a 8/2014.(III.28.) önk. rendelet 6.§-ában hivatkozott 1. számú melléklet. Hatályos:2014.03.29.