Balatonlelle Város Önkormányzata Képviselő-testületének 40/2012. (XII. 19.) önkormányzati rendelete

a balatonlellei 0117/1 és 0117/4 hrsz.-ú ingatlanok helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításáról

Hatályos: 2013. 01. 01

Balatonlelle Város Önkormányzata Képviselő-testületének 40/2012. (XII. 19.) önkormányzati rendelete

a balatonlellei 0117/1 és 0117/4 hrsz.-ú ingatlanok helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításáról

2013.01.01.

Balatonlelle Város Képviselő-testülete a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24. § (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás, továbbá az Alaptörvény 32. cikk (1) a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § Helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánítja a „Kishegyi helyi természetvédelmei terület” nevű területet.

1. § (1) A helyi jelentőségű védett természeti terület kiterjedése 2,5 ha, ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számai: 0117/1, 0117/4.

(2) A terület természeti értékeinek felsorolását és természetvédelmi kezelési tervét a rendelet melléklete tartalmazza.

1. § A védetté nyilvánítás indoka és természetvédelmi célja a jelenlegi természeti állapot megőrzése, ezen belül a tájra jellemző szőlőművelés, az extenzíven kezelt gyepfoltok növénytani és állattani természeti értékeinek megóvása.

1. § Az 1. és 2. §-ban meghatározott területeken a jegyző engedélye szükséges a Tvt.-ben foglalt engedélyköteles tevékenységek és korlátozások esetében.

1. § A terület természetvédelmi kezelési feladatait Balatonlelle Város Városüzemeltetési Szervezete az ingatlan tulajdonosa közreműködésével látja el.

6. § (1) Ez a rendelet 2013. január 1.-én lép hatályba.

(2) A rendelet kihirdetéséről és végrehajtásáról, valamint egy példányának a működési területe alapján érintett nemzeti park igazgatóság részére történő megküldéséről a jegyző gondoskodik.

1. melléklet

Természetvédelmi kezelési terv
A 3/2008. (II. 5.) KvVM rendelet a természetvédelmi kezelési tervek készítésére, készítőjére és tartalmára vonatkozó szabályokról melléklete alapján

1. Természetvédelmi célkitűzések

A védett területen a természetvédelmi cél a jelenlegi állapot megőrzése, úgymint az tájra jellemző szőlőművelés, az extenzíven kezelt gyepfoltok fenntartása.

2. Természetvédelmi stratégiák

A fő természetvédelmi kezelési irányelv a konzerváló jellegű, a jelenlegi állapotokat megőrző fenntartás. A természetvédelmi értékek megőrzéséhez szükségesek az állapotfenntartó, de aktív beavatkozások is.

3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak

3.1. Művelési ághoz nem köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak

Élőhelyek kezelése, fenntartása
A természetvédelmi kezelés során az egyes természeti értékek megőrzéséhez a következőket kell betartani.
Gyepfoltok esetében extenzív kezelés. Évi kétszeri kaszálás szükséges, mely során az első – a virágzás és a rovarvilág védelme érdekében – június közepén vagy utána történjen. Nem alkalmazható műtrágyázás és vegyszeres védelem a gyepfoltok esetében.
Fajok védelme
Kiemelt fontosságú a területen megtalálható növényvilág védelme. Emellett fokozott figyelmet kell fordítani a többi védett és fokozottan védett állat, illetve életközösségekre.
Táj- és kultúrtörténeti értékek
A tájra jellemző évszázados szőlőművelési kultúra fontos kultúrtörténeti érték, melynek megőrzésére és fenntartására fokozott figyelmet kell fordítani. Az eddigi gazdálkodási formát hosszú távon fenn kell tartani.
Látogatás
A Balatonlelle, Kis hegy 0117/1 és 0117/4 hrsz.-ú magántulajdonban lévő területek látogatása a tulajdonos hozzájárulásával lehetséges.
A terület látogatása során fokozott figyelmet kell fordítani a természeti értékek védelmére!
Oktatás és bemutatás
A terület oktatási célból való bemutatása során a látogatásra vonatkozó előírások az irányadóak.
Kutatás, vizsgálatok
A terület kutatása során a látogatásra vonatkozó előírások az irányadóak. A védett és fokozottan védett fajok kutatása a vonatkozó jogszabályok betartásával lehetséges.
Terület- és földhasználat
A területen a gazdálkodási és egyéb tevékenységek fejlesztésének tervezése és megvalósítása során figyelembe kell venni a védett természeti értékeket, biztosítani kell azok hosszú távú fenntartását.
Természetvédelmi infrastruktúra
A természetvédelmi értékek fenntartását szolgáló kezelések külön létesítményeket nem igényelnek.
3.2. Művelési ághoz, illetve földhasználati módhoz köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
Szőlő művelési ágú területek kezelése
A területen található természeti, táji értékek megőrzésére, fenntartására céljából a szőlőművelés során a jelenleg alkalmazott, a tájra jellemző technológiák betartása szükséges.