Balatonlelle Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2016. (V. 27.) önkormányzati rendelete
az ebtartásról
Hatályos: 2016. 07. 01Balatonlelle Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2016. (V. 27.) önkormányzati rendelete
az ebtartásról
Balatonlelle Város Önkormányzat képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontja, az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény, a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II. 26.) Kormányrendelet, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény alapján az ebtartásról az alábbi rendeletet alkotja.
1. Általános rendelkezések
1. § A rendelet hatálya kiterjed:
a) az Önkormányzat közigazgatási területén tartott – bele értve az ott ideiglenesen tartózkodó – ebekre,
b) az a) pontban meghatározott ebek tulajdonosaira és azokra, akik a tulajdonos felkérése alapján az állatok ideiglenes felügyeletét ellátják (a továbbiakban együtt: tulajdonos), függetlenül attól, hogy a tulajdonos:
ba) természetes személy,
bb) jogi személy vagy,
bc) jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet.
2. § E rendelet alkalmazásában:
1. Eb tartási helye az a hely, ahol az eb rendszeresen, hetente legalább 3 alkalommal tartózkodik.
2. Kistestű eb: a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdés c) pontjában meghatározott eb,
3. Közepes testű eb: a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdés d) pontjában meghatározott eb,
4. Nagytestű eb: a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdés e) pontjában meghatározott eb,
5. Csoportosan tartott eb: egynél több eb egy kennelben, udvaron, egyéb fizikailag körülhatárolt helyen való tarása. Nem minősül csoportos tartásnak a szuka kutya három hónapos kölykeivel történő együtt tartása.
6. OTÉK: az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Kormányrendelet.
2. Az ebtartás rendje
3. § Adott ingatlanon ebet tartani a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásról szóló 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet /továbbiakban: Korm. rendelet/ 14. § (5) bekezdés a) pontjában foglaltak szerint lehet, így tilos:
a) kistestű ebet 10 m2-nél,
b) közepes testű ebet 15 m2-nél,
c) nagytestű ebet 20 m2-nél kisebb területen tartósan tartani.
4. § Az ebet, illetve ebeket úgy kell elhelyezni, hogy az egymásra veszélyt jelentő, egymást nyugtalanító ebek megfelelően elkülönítésre kerüljenek .A város területén kertes családi házaknál legfeljebb 2 db. tartható.
5. § (1) Az ebek tartása az ebek, az állatok egészségét nem veszélyeztetheti, a környezetet nem károsíthatja.
(2) Transzponderrel megjelölve tartható, a négy hónaposnál idősebb eb, melynek betartását a jegyző,és a járási állat-egészségügyi hatóság ellenőriz.
6. § Az ebet úgy kell tartani, hogy ne veszélyeztesse más állat, illetve az ember biztonságát. Ennek érdekében:
a) Az ebet úgy kell tartani, hogy a tartási helyéről ki- vagy elszabadulni, elszökni ne tudjon.
b) A tartási helyet úgy kell kialakítani, hogy az ne okozhasson sérülést az ebnek.
c) Az ebet felügyelet nélkül közterületre bocsátani, vagy kóborolni hagyni nem szabad.
7. § Olyan területen, amely:
a) bekerítetlen és
b) egyéb elektromos védelemmel nincs ellátva
nem lehet ebet tartani.
8. § Az ebtartás módját úgy kell kialakítani, hogy az eb:
a) a tartási helyét ne tudja elhagyni, és
b) a tartási helyének közvetlen környezetét a kerítésen keresztül vagy a kerítés alatt, felett történő harapással se veszélyeztesse.
9. § Az ebek tartási helyének bejáratánál az eb harapására figyelmeztető, jól látható és olvasható, feltűnő táblát kell elhelyezni.
10. § Ebet nem lehet tartósan kikötve tartani.
11. § Az ebet úgy szabad tartani, hogy az a környezető lakóközösség kialakult élet-és szokásrendjét tartósan és szükségtelenül ne zavarja. (2) Az (1) bekezdésben foglaltak érvényesítése érdekében a kennel elhelyezésekor be kell tartani a melléképítmény elhelyezésre vonatkozó OTÉK követelményeit.
3. Az eb kímélete és a kínzás tilalma
12. § Tilos az ebnek indokolatlan vagy elkerülhető fájdalmat, szenvedést vagy sérülést okozni.
13. § (1) Az eb tulajdonjogával, tartásával felhagyni nem szabad.
(2) Nem szabad az ebet elűzni, elhagyni, kitenni.
(3) Az eb életét elfogadható ok vagy körülmény nélkül kioltani nem szabad. Nem elfogadható ok, hogy az eb tulajdonosa nem kívánja az ebet tovább tartani.
4. Az ebtartó kötelességei
14. § (1) Az ebtartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni, az eb fajtájának és élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételekről gondoskodni.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában a jó gazda gondossága alatt az ebtartó azon tevékenységét kell érteni, amely arra irányul, hogy az eb számára olyan életkörülményeket biztosítson, amely az annak fajtájára és nemére, korára jellemző fizikai, élettani és etológiai sajátosságainak, egészségi állapotának megfelel, tartási, táplálási igényeit kielégíti.
15. § Az ebtartó köteles:
a) az ebet a veszettség elleni védekezés részletes szabályairól szóló 164/2008. (XII. 20.) FVM rendelet 4. § (1) bekezdésében meghatározott módon beoltatni,
b) az eb számára megfelelő tartásról és tartási körülmények kialakításáról, fenntartásáról gondoskodni,
c) az ebeket megfelelően táplálni, gondozni,
d) az eb megbetegedésekor az állatorvosi ellátás igénybe vételéről gondoskodni,
e) a szuka kutyájának szaporulatát nyolchetes korukig az anyjukkal tartani,
f) 15 napon belül az ebtartással kapcsolatos változást bejelenteni a Polgármesteri Hivatalban ( pl. szaporulatot,elhullást,)
16. § Amennyiben az állattartó az ebet nem kívánja, vagy nem tudja tovább tartani, úgy köteles:
a) megfelelő elhelyezésről gondoskodni,
b) felajánlani az állatvédő szervezetnek.
5. Az eb tartási helyétől eltérő helyen való tartózkodásának, valamint sétáltatásának szabályai
17. § (1) Belterület közterületén ebet csak pórázon és olyan személynek szabad vezetni, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes.
(2) A póráz rögzítéséhez nyakörvet vagy hámot kell használni úgy, hogy az az eb egészségét nem veszélyeztesse.
(3) Az eb tulajdonosának gondoskodnia kell arról, hogy az eb közterületen más állatot, embert harapásával ne veszélyeztessen.
(4) Szájkosarat - a kormányrendelet 17. § (3) bekezdése alapján - a jellemzően agresszív magatartást mutató eb esetében kell használni.
(5) Balatonlelle Város Önkormányzata által kijelölt természetes fürdőhelyre a 78/2008.(IV.3) Kormány rendelet 7. melléklet 7.) pontjában foglaltaknak megfelelően ebet a fürdőhelyre bevinni tilos.
18. § Az ebek közterületen tartására vonatkozóan az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 5. § (6) bekezdését kell alkalmazni, így az ebet közterületen felügyelő személy köteles a kutya ürülékét a közterületről eltávolítani.
6. A gazdátlan, kóbor ebekkel kapcsolatos eljárás
19. § A település belterületén kóborló ebek befogására az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 48/A. § (3)–(4) bekezdésében meghatározott szabályokat kell alkalmazni.
7. Ebnyilvántartás, eljárási szabályok
20. § (1) Az Önkormányzat az illetékességi területén tartott ebek tekintetében az ebrendészeti feladatainak elvégzése érdekében, illetve a veszettség elleni oltás járványvédelmi vonatkozásaira való tekintettel háromévenként ebösszeírást végez.
(2) Az eb tulajdonosa és tartója az ebösszeíráskor köteles az ebösszíráshoz szükséges adatokat rendelkezésre bocsátani, első ízben 2017. február 28-ig az erre rendszeresített nyomtatvány kitöltésével.
(3) E rendelet szabályainak megsértése esetén – amennyiben az intézkedésre jogszabály nem a jegyzőt vagy más szervet jogosítja fel- a polgármester az ebtartót megfelelő tartásra kötelezi, illetve az ebtartást korlátozhatja vagy megtilthatja. Az eljárásra a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény szabályai az irányadóak.
8. Záró rendelkezések
21. § E rendelet 2016. év július hó 1 napján lép hatályba. A rendelet kihirdetéséről - annak a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján való ki függesztésével -a jegyző gondoskodik