Tuzsér Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2000. (XII. 19.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról

Hatályos: 2008. 07. 04

Tuzsér Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2000. (XII. 19.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról

2008.07.04.

A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §.(1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. §. (1) bekezdésében foglaltakra, Tuzsér Nagyközségi Önkormányzat Képviselő-testülete a következő rendeletet alkotja:

Általános rendelkezések

1. § A rendelet célja, hogy

a) meghatározza a közterületek használatának rendjére vonatkozó szabályokat, figyelemmel a helyi adottságokra, a lakossági igényekre, a műemlékvédelmi, a községrendezési, közlekedésbiztonsági szempontokra,

b) megállapítsa a közterület-használati díj mértékét és fizetésének módját,

c) szabályozza az engedély nélkül tárolt, üzemképtelen járművekkel kapcsolatos eljárást.

2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a Tuzsér nagyközség közigazgatási területén belül az önkormányzat tulajdonában, kezelésében lévő, az ingatlan-nyilvántartásban közterültként (pl. közút, járda, tér) nyilvántartott belterületi földrészletekre, továbbá a belterületi földrészletek közhasználatra átadott részére (továbbiakban együtt: közterület).

(2) Rendelkezései minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre vonatkoznak, akik lakó vagy tartózkodási hellyel rendelkeznek, vagy a község területén tevékenykednek.

(3) A közutak igazgatásáról szóló 19/1994.(V.31.) KHVM. rendelet hatálya alá tartozó területek vonatkozásában – különösen az engedély iránti kérelem tartalma, a használati díj mértéke és miniszteri rendelet egyéb kötelező rendelkezései tekintetében – az ott meghatározottak szerint kell eljárni.

3. § A közterületeket, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit rendeltetésüknek megfelelően – állaguk sérelme nélkül és az általános magatartási szabályok betartásával – mindenki ingyenesen használhatja.

4. § (1) A közterületek rendeltetéstől eltérő használatához közterület-használati engedély vagy Képviselő-testületi hozzájárulás és területbérleti szerződés szükséges.

(2) Közterület-használati engedélyt kell beszerezni:

a) a közterületre néző üzlethomlokzat, kirakatszekrény, üzleti védőtető, hirdető-berendezés, cég- és címtábla elhelyezésére,

b) közterületen mobil elárusítófülke, pavilon ideiglenes elhelyezésére,

c) a köztisztasággal kapcsolatos – nem önkormányzati - építmények és tárgyak közterületen történő elhelyezésére,

d) szobor, emlékmű és köztárgyak közterületen történő elhelyezésére,

e) önálló hirdetőberendezések, figyelmeztető- és tájékoztató táblák közterületen történő elhelyezésére, (közterületre néző és közterületre telepített pl. óriásreklám),

f) építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék közterületen történő elhelyezésére,

g) alkalmi és mozgóárusításra közterületen.,

h) kiállítás, alkalmi vásár céljára közterületen ,

i) közterületen: vendéglátó-ipari előkert, kitelepülés céljára, üzleti szállítás, illetve rakodás alkalmával göngyölegek elhelyezésére, árukirakodásra,

j) üzemképtelen jármű ideiglenes tárolására közterületen,

k) közterületen teher- és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, munkagép, pótkocsi tárolására vonatkozóan.

5. § Nem kell közterület-használati engedély:

a) a közút (járda) építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban, a közút (járda) területének elfoglalásához, de műemléki környezetben egyeztetést kell kérni az OMVH-tól,

b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányítását szolgáló berendezések elhelyezéséhez,

c) a közterületen, illetve az alatt vagy felett elhelyezett kábelek, további közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához, illetve lerakásához, feltéve, hogy az a közlekedést nem akadályozza.

6. § (1) A közterület-használati engedély iránti kérelmet a Polgármesteri Hivatalhoz, az 1. melléklet szerint kell benyújtani. Az engedély megadása a Polgármester hatáskörébe tartozik. A döntés meghozatalára az önkormányzati hatósági ügyekre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(2) Az engedély

a) ideiglenes jelleggel, meghatározott idő elteltéig,

b) a megállapított feltétel bekövetkeztéig, illetőleg

c) a visszavonásig adható meg.

(3) Élelmiszer utcai árusítására közterület-használati engedélyt csak idény jelleggel, meghatározott idő elteltéig lehet kiadni.

(4) A határozott időre szóló közterület-használat legrövidebb időtartama 1 nap, kérelemre többször meghosszabbítható.

(5) Ha az engedély hatályát veszti vagy annak időtartama lejár vagy azt visszavonják, az engedélyes saját költségén köteles az eredeti állapotot – minden kártalanítási igény nélkül- helyreállítani.

7. § (1) A közterület tartós, állandó jellegű használatához – feltéve, hogy a használat módja nem esik a 4. §. (2) bekezdés hatálya alá – képviselő-testületi hozzájárulás és területbérleti szerződés szükséges.

(2) A képviselő-testületi hozzájárulást tartalmazó határozatban rendelkezni kell a bérleti szerződés időtartamáról, a bérleti díjról, valamint a bérleti szerződéssel kapcsolatban felmerülő további kikötésekről.

(3) A közterület állandó jellegű használatát építmény létesítése céljára a funkció megkötésével hagyja jóvá a Képviselő-testület.

(4) A közterület állandó jellegű használatára az igénybevevővel bérleti szerződést kell kötni. Amennyiben a közterület-használat építmény elhelyezését szolgálja, a bérleti szerződés érvényességi feltételeként ki kell kötni, hogy a bérlő meghatározott időn belül az építési engedélyt köteles megszerezni. A bérleti szerződést – a képviselő-testületi hozzájárulás alapján – a polgármester köti meg.

8. § Nem adható közterület-használati engedély, illetőleg képviselő-testületi hozzájárulás

a.) közlekedési területre, csak a közlekedési szakhatóság előzetes hozzájárulásával, műemlékileg vagy egyéb szempontból védett területre, csak a műemléki, illetve egyéb szakhatóság előzetes hozzájárulásával,
b.) tűz- és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására, az eseti rendezvények kivételével szeszes ital árusítására, szexuális áruk forgalmazására, cirkusz és mutatványos tevékenység céljára,
c.) a lakosság nyugalmát (lásd. HÉSZ 27. §.), vagy a közerkölcsöt sértő tevékenység végzésére.

9. § (1) Amennyiben a közterületen folytatni kívánt tevékenységet (ide értve az önálló hirdető-berendezések, figyelmeztető és tájékoztató táblák elhelyezését is) jogszabály valamely hatóság vagy más szerv engedélyéhez, hozzájárulásához köti, a közterület-használati engedély, illetőleg képviselő-testületi hozzájárulás csak az engedély, hozzájárulás megléte esetén adható ki.

(2) Az engedélyes köteles az igénybe vett területet és környezetét tisztán tartani, gondozni. Az engedély érvényének meghosszabbítására irányuló eljárás során a jegyző köteles ellenőrizni, hogy a jogszabály által előírtakat betartja-e.

A közterület-használati díj mértéke, fizetésének módja

10. § (1) Az engedélyes, a bérlő a közterület használatáért díjat (bérleti díjat) köteles fizetni. A díj mértékét a 2. melléklet tartalmazza, a fizetendő díjat (bérleti díjat) és megfizetésének határidejét, módját a határozatban, illetve a szerződésben kell meghatározni.

(2) Az engedélyes a közterület-használati díjat a közterület tényleges használatára, illetőleg a közterületen lévő létesítmény tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.

(3) A létesítményekkel elfoglalt közterületek nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és használathoz szükséges csatlakozó terület mértékét az OTÉK szerint kell figyelembe venni. Cég-, cím- és hirdetőtábla, hirdető-berendezés, transzparens elhelyezése esetén annak felületét kell alapul venni. A díj szempontjából minden megkezdett hónap, nap m2 egésznek számít.

(4) A díj befizetésének tényét a polgármesteri hivatalnál a befizetésre megszabott határidő lejártát követő 15 napon belül a kifizetési csekkel igazolni kell.

Mentesség a közterület-használati díj fizetése alól

11. § A polgármester a következő esetekben a közterület-használati díj fizetésének kötelezettsége alól-kérelemre-részben vagy egészben felmentést adhat:

a) ha azt az engedélyes jövedelmi, vagyoni, szociális helyzete indokolja,

b) jótékony és közcélú rendezvényhez, illetve

c) a választásokkal kapcsolatos hirdetések engedélyezésére történő igénybevétel esetén. A polgármester érintettsége esetén a felmentést a Településfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság adhatja meg.

A közterület-használati engedély visszavonása

12. § Az engedélyt meg kell vonni, ha az engedélyes a közterületet az engedélytől eltérő célra vagy módon használja, vagy a díjfizetés tényét az esedékesség időpontját követő 15 napon belül nem tudja bizonyítani. Ezekre az engedélyest a határozatban figyelmeztetni kell.

Az üzemképtelen járművek közterületen történő tárolása

13. § (1) A rendelet alkalmazása szempontjából üzemképtelen jármű:

a) a hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező az a jármű, amely egyébként közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt,

b) baleset folytán megsérült és elhagyott jármű,

c) műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan, mert hiányos vagy roncs, vagy sérült.

(2) Közterület főútvonalnak minősülő részén üzemképtelen jármű nem tárolható. Mellékútvonalon az üzembentartó vagy tulajdonos (továbbiakban: üzembentartó) az üzemképtelenné vált járművet közterület-használati engedély nélkül legfeljebb 30. napig tárolhatja, ez időn túl a járművet saját költségén köteles eltávolítani.

14. § (1) Üzemképtelen jármű közterület-használati engedélyét az üzemben tartónak kell megkérni.

(2) Üzemképtelen jármű közterületen történő tárolására közterület-használati engedély a KRESZ-ben meghatározottakon túl legfeljebb 30 napra adható.

Ellenőrzés, az engedély, hozzájárulás nélküli használat következményei

15. § A közterület-használat szabályszerűségének ellenőrzéséről a Polgármesteri Hivatal gondoskodik.

16. § A közterület engedélyhez, hozzájáruláshoz kötött, de engedély, hozzájárulás nélküli vagy attól eltérő használata esetén a használót a Polgármester határidő kitűzésével felhívja a használat megszüntetésére, és a közterület – saját költségén, kártalanítási igény nélkül történő – eredeti állapotának helyreállítására.

17. § (1) Szabálysértést követ el, és – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – 30.000 Ft-ig terjedő bírsággal sújtható az, aki a közterületet - az e rendelet 4. § (2) bekezdésében meghatározott közterület-használati - engedély nélkül igénybe veszi, az engedélytől eltérő módon használja, és e tevékenységével a rendelet 16. §-ában meghatározott figyelmeztetés ellenére sem hagy fel.

(2) Aki hirdetőtáblát, hirdető-berendezést, hirdetés céljára szolgáló ábrázolást engedély, hozzájárulást nélkül e célra ki nem jelölt helyen létesít, azzal szemben az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999.(XII.28.) Korm.rendelet szabályai szerint kell eljárni.

Záró rendelkezés

18. § (1) Ez az önkormányzati rendelet az SZMSZ-ben meghatározott hirdetőtáblákon történő kifüggesztéssel kerül kihirdetésre és ezzel egyidejűleg lép hatályba.

(2) Hatályba lépésével egyidejűleg a 9/1993.(VI.11.) és azt módosító 6/1994.(VI.20.) ÖKT. számú rendelet hatályát veszti.

1. melléklet a 14/2000. (XII. 19.) önkormányzati rendelethez

A közterületek használatáról szóló rendelethez
K é r e l e m

1. A kérelmező neve, személyi ig. száma:

2. Állandó lakhely, székhely címe:

3. Közterület-használat célja: ……………………….. időtartama: ……………………

4. A közterület-használat

a) helye (telepítési helyszínrajz):

b) b) Módja, mértéke (m2-ben):

c) Az engedélyhez használt utca-berendezési tárgy műszaki leírása (anyaga, rögzítés módja, forgalmi rendszáma, típusa, megengedett legnagyobb összsúly stb.):

5. A közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat száma:

……………. 200. …………….. ……………………………

kérelmező

2. melléklet a 14/2000. (XII. 19.) önkormányzati rendelethez

A közterületek használatáról szóló rendelethez
a) Ideiglenes jellegű használat
A közterületek használati díja:

1.

A közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, üzleti védőtető ( előtető), ernyőszerkezet, hirdető-berendezés (fényreklám), cég és címtábla m2-enkénti díj tényleges felületre vonatkozik)

250 Ft/m2/év

2.

Árusítófülke, pavilon

400 Ft/m2/hó

3.

Pótkocsi, munkagép, mezőgazdasági vontató

1.000 Ft/hó

4.

Személygépkocsinként

3.000 Ft/év

-Teher- és különleges gépjárművek, valamint ezek vontatmányainak elhelyezésére

50 Ft/m2/év

5.

Önálló hiredető-berendnezések, táblák

500 Ft/m2 hó

-Transzparensek (felülete m2-ben)

50 Ft/m2/nap

6.

- Építési munkával kapcsolatos építőanyag- és törmeléktárolás, állványelhelyezés:

10 Ft/m2/hó

- Önerős, magánlakás-építésnél: ( sávonkénti időszakosan emelkedő mértékű)

10 Ft/m2/hó

- 30 napon belül

10 Ft/m2/hó

- 6 hónapig

15 Ft/m2/hó

- 6 hónapon túl

20 Ft/m2/hó

- Egyéb esetekben:

20 Ft/m2/hó

- Alkalmi és mozgóárusítás

400 Ft/m2/hó

8.

- Vendéglátó ipari előkert:

400 Ft/m2/hó

- Üzleti szállítás vagy rakodás alkalmával göngyölegek elhelyezése, árukirakodás

200 Ft/m2/év

9.

- Kiállítás

200 Ft/m2/nap

- Alkalmi vásár

500 Ft/m2/nap

- Rendezvények, a nem bevételes kulturális rendezvények kivételével:

10 Ft/m2/nap

10.

Közhasználatra még át nem adott közterületnek ideiglenes használata

10 Ft/m2/nap

11.

Egyéb: a díj mértékét - a fentiek figyelembevételével - esetenként kell megállapítani.

b) A 19/1994. (V.31.) KHVM rendelet mellékletében meghatározott területek vonatkozásában az ott meghatározott díjtétel alsó mértékét kell közterület-használati díjként megállapítani.