Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2011. (IX. 15.) önkormányzati rendelete

A távhőszolgáltatásról

Hatályos: 2024. 12. 19

Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2011. (IX. 15.) önkormányzati rendelete

A távhőszolgáltatásról

Hatályos: 2024. 12. 19

Záhony Város Önkormányzata a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tszt.) 6. § (2) bekezdés a) és d) pontjaiban kapott felhatalmazás valamint a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény végrehajtásáról 157/2005.(VIII.15.) Korm. rendelet végrehajtására a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya Záhony város közigazgatási területén a távhőtermelőre, a távhőszolgáltatást végző távhőszolgáltatóra és a szolgáltatást igénybevevő felhasználókra terjed ki.

Ellátási kötelezettség

2. § (1) A települési önkormányzat köteles biztosítani a távhőszolgáltatással ellátott létesítmények távhőellátását.

(2) Ellátási kötelezettséget az önkormányzat az engedélyesen keresztül valósítja meg, úgy, hogy a tulajdonában lévő távhővagyon üzemeltetésére az engedélyessel szolgáltatási szerződést kötött.

(3) Az engedélyes ellátási kötelezettsége kiterjed azon távhőellátásra kijelölt övezetekre is, ahol az új (vagy növekvő) hőigények kielégítésére a szolgáltató és a felhasználó hosszú távú közüzemi szerződést köthet környezet és egészségvédelmi okok miatt.

Felhasználói közösség működése

3. § (1) A felhasználói közösség tagjai díjfizetésre kötelezettek.

(2) A felhasználói közösségnek egy személyt (képviseli) fel kell hatalmaznia a távhőszolgáltató felé történő képviseletre. A képviseleti jogosultsága kiterjed:

a) a szerződéskötésre,

b) a szerződésmódosításra,

c) a szolgáltatással összefüggő ügyintézésre,

d) a távhőszolgáltatás megkezdésére vagy befejezésére,

e) a vételezett távhő díja szétosztási módjának meghatározására, - illetve megváltoztatására,

f) a főmérőn és az almérőkön megmért HMV mennyiségkülönbségének a felosztására.

(3)1 Felhasználói közösség képviselőjét az egy fogyasztási mérőkörön ellátott felhasználók legalább 50%-a + 1 fő választhatja meg. A felhasználói közösség képviselője jogosult és köteles az általános közszolgáltatási szerződést megkötni és a (2) bekezdésben foglalt feladatokat ellátni. Az általános közszolgáltatási szerződés feltételei és annak betartása, következményeinek viselése a felhasználói közösség valamennyi tagjára kötelező érvényűek.

Fogyasztóvédelem

4. § (1)2 A képviselő-testület a távhőszolgáltatás feltételeit szabályzó rendeletek képviselő-testületi előterjesztéseit előzetes véleményeztetés céljából megküldi a következő szerveknek:

a) Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal Közlekedési, Műszaki Engedélyezési és Fogyasztóvédelmi Főosztály, Fogyasztóvédelmi Osztály, 4400 Nyíregyháza, Hatzel tér 10.

b) Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, 4400 Nyíregyháza, Széchenyi u. 2.

(2) A távhőszolgáltató fogyasztóvédelmi panaszok esetén köteles az üzletszabályzatban és a mindenkor hatályban lévő fogyasztóvédelmi rendelkezéseknek megfelelően eljárni.

Közüzemi szerződés

5. §3 A távhőszolgáltató köteles a felhasználókkal a mindenkori érvényes Üzletszabályzat előírásai szerinti közszolgáltatási szerződést kötni.

A távhőszolgáltatás csökkentett mértékű szolgáltatása (korlátozása) és felfüggesztése (kizárása)

6. § (1)4

(2) A távhőszolgáltatás szüneteltetésére, vagy korlátozására a Tszt. 40-41. §-a alapján, az ott szabályozott esetekben kerülhet sor.

7. § (1) A távhőszolgáltató jogosult Tszt. 41. § (3) szerint felsorolt esetekben korlátozni a szolgáltatást.

(2) A korlátozási sorrendet az 1. melléklet határozza meg.

8. § A távhőszolgáltatót a Tszt. 41. § (3) szerint felsorolt esetekben történő korlátozás esetén kártalanítási kötelezettség nem terheli. Nem terheli a távhőszolgáltatót kártalanítási kötelezettség, ha a korlátozásra, szüneteltetésre a felhasználó hibájából kerül sor.

Mérés, elszámolás, díjfizetés

9. § (1)5 Távhőszolgáltató a szolgáltatott fűtési célú távhő mennyiségét a felhasználói hőközpontban illetőleg a szolgáltatói hőközpontban köteles mérni. A használati meleg víz célú távhő mennyiségét a szolgáltatói hőközpontokban felszerelt, a távhőszolgáltató tulajdonában lévő mérőberendezéssel méri. Az egyes lakásokban felszerelt használati meleg víz mérők a felhasználó díjfizetők tulajdonában vannak, mely vízmérők elszámolási szempontból költségmegosztó funkciót töltenek be.

(2) A felhasználónál felszerelt használati meleg víz mérők megfelelő használatáról, rongálás elleni védelméről, a plombák épségéről és hitelesítéséről a felhasználó saját költségén köteles gondoskodni.

(3) A távhőszolgáltató tulajdonában lévő hőmennyiség mérők működésének biztosítása, hitelesítése a távhőszolgáltató feladata.

(4) A felhasználóknál felszerelt költségosztó készülékek a felhasználók tulajdonában vannak, azok sértetlenségét, működőképességét, plombáinak épségének megóvását, a készülékek leolvashatóságát a felhasználónak kell biztosítania.

(5)6 A felhasznált távhő mennyiségét a fűtési időszakot követően a felhasználó képviselőjével közösen leolvasott hőmennyiségmérő adatokból számítja a távhőszolgáltató. A felhasznált hőmennyiséget az egyes felhasználási helyeken felszerelt költségosztó készülékek leolvasási eredményei és a felhasználó képviselőjével kötött szerződésben rögzített feltételek alapján a távhőszolgáltató az egyes felhasználók között megosztja, és elkészíti az egyéni elszámolásokat.

(6) A használati meleg víz elszámolása: az egyes mérőkörök hőmennyiség mérőn mért átadott távhő mennyiségét az egyes felhasználási helyeken felszerelt meleg víz mérőkön mért vízm3-ben kifejezett egységekre osztja fel a távhőszolgáltató és az egyes felhasználók részére az elfogyasztott mennyiségnek megfelelően számlázza tovább. A távhőszolgáltató évente két alkalommal (június 30., december 31.) olvassa le a meleg víz mérő állásokat. A távhőszolgáltató a közbenső időszakokban átlag fogyasztás, vagy egyéni bejelentés (telefonon, e-mail-en, vagy személyesen történő diktálás) alapján előleg számlázást végez.

(7)7

10. § (1) A díjalkalmazás feltételeit az önkormányzat a Tszt. 47. §-a szerint külön rendeletben határozza meg.

(2) A díjalkalmazási feltételek tartalmazzák a szolgáltatás fajtáját, mértékét, minőségét, időtartamát és helyét, valamint a díjelszámolás alapját, mértékét.

11. § (1) A szolgáltatás díjának megfizetése a távhőszolgáltatóval szerződéses jogviszonyban álló felhasználó kötelessége, díjalkalmazás feltételeiről szóló rendeletben foglaltak figyelembevételével.

(2) Ha a tulajdonos személye nem egyezik meg a távhőszolgáltatóval jogviszonyban álló felhasználóval és ha a felhasználó nem fizeti a távhőszolgáltatás díját, abban az esetben a fogyasztási hely tulajdonosa köteles a távhőszolgáltatási díjakat kiegyenlíteni.

(3)8 A felhasználó/díjfizető személyében bekövetkezett változást mind a régi, mind az új felhasználó/díjfizető (igénybevevő) – igazolható módon – köteles a változás bekövetkezésétől számított 15 napon belül a szolgáltatónak írásban bejelenteni. A számlázás módosítását a bejelentésben megjelölt időponttól – ha a bejelentés az előírt határidőn (15 nap) túl történik – legkorábban a bejelentés beérkezése időpontjától lehet igényelni a távhőszolgáltatótól.

(4)9 A távhőszolgáltatással ellátott lakóépületek és a vegyes célra használt épületek esetén a felhasználó köteles gondoskodni – a közös használatban lévő épületrészek kivételével – az épületrészekben az elfogyasztott fűtési célú távhő elszámolása érdekében hiteles távolról kiolvasható fűtési hőfogyasztásmérő felszereléséről, valamint használati meleg víz szolgáltatás esetén a használati meleg víz elszámolás érdekében hiteles használati meleg víz hőfogyasztásmérő és használati meleg víz vízmennyiség-mérő alkalmazásáról

a) új csatlakozás esetén, ha az új épületben kerül kialakításra, vagy

b) meglévő épület esetén, ha az épületrészenkénti hiteles mérés utólagos kialakítása műszakilag megoldható és a lehetséges energiamegtakarítással való arányosság tekintetében költséghatékony.

(5)10 Amennyiben az épületrészenkénti mérés kialakítása műszakilag nem megvalósítható, vagy nem költséghatékony, úgy a távolról kiolvasható költségmegosztók alkalmazásának lehetőségét szükséges megvizsgálni, melyre szintén költséghatékonysági vizsgálatot kell végezni.

(6)11 A Tszt. Vhr. költséghatékonysági vizsgálat fűtési célú hőmennyiség épületrészenkénti hiteles mérésének kialakítása, vagy fűtési költségmegosztók alkalmazása esetére című 8. mellékletének 6. sorában meghatározott Megtakarítási arány (E) értéke a Záhony város ellátási területén 0,13.

(7)12 A felhasználók kötelesek nyilatkozni a megvalósíthatóságról és a költséghatékonysági vizsgálat eredményéről a távhőszolgáltató felé annak elkészítésétől számított 8 napon belül, de legkésőbb 2025. december 31. napjáig. Műszakilag megvalósítható és költséghatékony beruházás esetén a felhasználó a költséghatékonysági vizsgálat elvégzése utáni egy éven belül gondoskodik a közös használatú épületrészek kivételével a fűtési célú távhőfelhasználás épületrészenkénti hiteles mérésének kialakításáról és alkalmazásáról.

A szerződésszegés és következményei

12. § (1) A távhőszolgáltató részéről szerződésszegésnek minősül a Tszt. 49. § (1) bekezdésében meghatározottak.

(2) A felhasználó, illetőleg díjfizető részéről szerződésszegésnek minősül a Tszt. 49. § (2) bekezdésében meghatározottakon túl:

a) olyan magatartást tanúsít, amellyel a többi felhasználó részére kárt okoz

b) a felhasználási helyen nem az épület, illetve a felhasználási helyen kialakított rendszernek megfelelő fűtési illetve használati meleg víz előállító berendezést szabálytalanul, engedély nélkül üzemeltet

13. § (1)13 A közszolgáltatási szerződés megszegésének következményeként a Tszt. 50. §–ban meghatározottakat kell alkalmazni azzal a kitétellel, hogy a díj nem fizetés miatt a szerződésszegés következményei (távhőszolgáltatás felfüggesztése, csökkentett mértékű szolgáltatás) nem vonja maga után a közszolgáltatási szerződés megszűnését.

(2) A szerződésszegés miatti felfüggesztés (kizárás) és csökkentett mértékű szolgáltatás (korlátozás) időtartama alatt a felhasználót nem mentesíti az alapdíj és a felhasználó képviselőjével kötött szerződés szerinti fűtési díj hányad fizetési kötelezettsége alól.

14. § A távhőszolgáltató a Tszt. 49. §, valamint az 51. §–ban foglaltak szerint köteles a felhasználó vagy a díjfizető (a díjfizetés kötelezettje) részére a hivatkozott jogszabály szerinti eljárni.

15. § (1) A távhőszolgáltató jogosult a felhasználó vételezését, a felhasználói berendezés állapotát a felhasználási helyen ellenőrizni. Az ellenőrzést a lakás, a helyiséget használó, illetőleg a lakossági felhasználó lakásában, helyiségeiben a személyes érdekeinek figyelembevételével kell elvégezni. Az ellenőrzést 8.00 és 20.00 óra között, munkanapokon kell elvégezni, és az ellenőrzést végző személyt az arra feljogosító igazolvánnyal kell ellátni.

(2) A távhőszolgáltató hozzájárulása nélkül végzett átalakítás esetén a felhasználó köteles a felszólítástól számított 15 napon belül az eredeti állapotot visszaállítani. Az átalakítás időtartamára, amennyiben ennek kezdő időpontja nem meghatározható az előző ellenőrzéstől számított időtartamra a felhasználó a távhőszolgáltatás díjalkalmazásának feltételeiről szóló önkormányzati rendeletben meghatározott felemelt díjat köteles fizetni.

(3) A távhőszolgáltató által nem engedélyezett, a felhasználói rendszeren végzett átalakításból adódó hiányosságokat a szolgáltató megszünteti, amennyiben a felhasználó ezt felszólítás ellenére nem végzi el. A helyreállítás költségei a felhasználót terheli. A helyreállítást a felhasználó tűrni köteles.

16. §14

Egyéb rendelkezések

17. § (1) A távhőszolgáltató köteles legalább olyan mennyiségű hőenergiát a teljesítési helyre eljuttatni, hogy az emberi tartózkodás céljára szolgáló fűtött helyiségekben a belső hőmérséklet fűtési és pótfűtési időszakban naponta 8.00-20.00 óra között az állandó +20 Co léghőmérséklet biztosítható legyen. A távhőszolgáltató csökkentheti a teljesítési helyre eljuttatott hőenergia mértékét 20 és 8 óra között, az egy hőközponthoz tartozó felhasználói közösségekkel egyetértésben.

(2) A távhőszolgáltató és az egy hőközpontból ellátott felhasználó összessége ettől eltérően is megállapodhat.

(3) Pótfűtési időszakban is lehet fűteni (a szakaszolási lehetőségek figyelembevétele mellett), ha azt a felhasználói közösség tagjainak többsége (50 %-a + 1 fő) igényli és azt írásban a meghatalmazott személy (közös képviselő) által megrendeli a szolgáltatótól. A pótfűtésre vonatkozó minőségi paraméterek azonosak az általános szabályokban /(1) bekezdés/ leírtakkal.

(4) Távhőszolgáltatás keretében a használati melegvizet úgy kell szolgáltatni, hogy annak hőmérséklete a kifolyócsapoknál legalább +40 C° legyen.

(5) Tartózkodási zónák:

a) A helyiségek tervezett téli eredő hőmérséklete (az üzemeltetés-technológia követelményeit kivéve) a rendeltetés alapján tervezett tartózkodási zóna mértékadó (szélső) részén (pl. tanterem szélső üléshelyein) elégítse ki a vonatkozó jogszabályok és kötelező szabványok előírásait. A Kormány 253/1997.(XII.20.) rendelete az országos településrendezési és építési követelményekről /OTÉK 93. § (2) bekezdése/

b) A tartózkodási zóna mértékadó része a padlófelülettől mérve, jellemzően álló helyzetű tevékenység céljára szolgáló helyiség 1,0 m., jellemzően ülő tevékenység céljára szolgáló helyiségben, továbbá csecsemők, gyermekek, fekvőbetegek tartózkodására szolgáló térben 0,50 m. /OTÉK 93. § (3) bekezdése/

(6) Az előírt hőmérséklet a (5) bekezdés szerinti tartózkodási zónákban megjelölt helyeken és magasságban kell mérni.

Ármegállapítás

18. § A távhőszolgáltatás legmagasabb hatósági árának megállapításával kapcsolatos szabályokat az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény tartalmazza.

Vegyes és hatályba léptető rendelkezések

19. § Ez a rendelet 2011. szeptember 15-én 8.00 órakor lép hatályba, ezzel egyidejűleg a 12/2008.(VII.09.) önkormányzati rendelet hatályát veszti.

1. melléklet a 15/2011.(IX.15.) önkormányzati rendelethez a 15/2011. (IX. 15.) önkormányzati rendelethez

A felhasználói korlátozás fokozatai

1. Fokozat:

Amikor megelőzési céllal a korlátozást a létesítményeket ellátó hőközpontban az egyedi közüzemi szerződésekben szereplő hő teljesítmény érték 10 %-os csökkenésével kell elősegíteni. (Polgármesteri Hivatal, Ady E. u. 27-33. szám alatti közületek)

2. Fokozat:

Ha az 1. fokozat szerinti korlátozáson túl, amennyiben a korlátozás oka továbbra is fennáll, a használati melegvizet is előállító hőközpontban a használati meleg víz termelését le kell állítani.

3. Fokozat:

Ha az 1. fokozat szerinti korlátozáson túl, amennyiben a korlátozás oka még továbbra is fennáll, a létesítményeket ellátó hőközpontokban az egyedi közüzemi szerződésekben szereplő hőteljesítmény érték legfeljebb 50 %-os csökkenését, kell alkalmazni úgy, hogy az emberi tartózkodás céljára szolgáló helyiségekben a hőmérséklet + 12 °C érték alá nem süllyedhet. (Polgármesteri Hivatal, Ady E. út 27-33. szám alatti közületek)

4. Fokozat:

Ha az 1., 2., 3., fokozatok szerinti korlátozásokon túl, amennyiben a korlátozás oka továbbra is fennáll, a létesítményeket ellátó hőközpontokban az egyedi és az általános közüzemi szerződésekben szereplő hőteljesítmény érték legfeljebb 10 %-os csökkentésével kell végrehajtani. (Ifjúság úti 56 db., Baross Gábor úti 90 db, Arany János úti 25 db, Ady Endre úti 245 db, EÜ. épület 3 db. lakás)

5. Fokozat:

Ha a 4. fokozat szerinti korlátozásokon túl, amennyiben a korlátozás oka továbbra is fennáll, a létesítményeket ellátó hőközpontokban az egyedi és az általános közüzemi szerződésekben szereplő hőteljesítmény érték legfeljebb 50 %-os csökkentését kell alkalmazni úgy, hogy az emberi tartózkodás céljára szolgáló helyiségekben a hőmérséklet + 12 °C érték alá nem süllyedhet. (Ifjúság úti 56 db, Baross Gábor úti 90 db. Arany János úti 25 db, Ady Endre úti 245 db, EÜ. épület 3 db. lakás.) Az alábbi intézményekre nem terjed ki a felhasználói korlátozás: Hétszínvirág Óvoda, Egészségügyi Központ, gyógyító részlegei, Árpád Vezér Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény oktatási épületei.

2. melléklet a 15/2011. (IX. 15.) önkormányzati rendelethez15

1. A használati melegvíz-felhasználás normatív mennyiségei mérési adatok hiányában:

a) 28 m2-ig 6 vízm3

b) 28,1 - 35 m2 9 vízm3

c) 35,1 - 44 m2 11 vízm3

d) 44,1 - 53 m2 14 vízm3

e) 53,1 - 62 m2 17 vízm3

f) 62,1 - 70 m2 20 vízm3

g) 70,1 - 85 m2 23 vízm3

h) 85,1 m2 felett 27 vízm3

2. A pótdíj az egy hónapra jutó alapdíj kétszerese, melyet a felhasználó esetenként egy alkalommal köteles megfizetni.

1

A 3. § (3) bekezdése a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 4. § (1) bekezdése a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

3

Az 5. § a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

4

A 6. § (1) bekezdését a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 8. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

5

A 9. § (1) bekezdése a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 4. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

6

A 9. § (5) bekezdése a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 4. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

7

A 9. § (7) bekezdését a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 8. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

8

A 11. § (3) bekezdését a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 5. §-a iktatta be.

9

A 11. § (4) bekezdését a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 5. §-a iktatta be.

10

A 11. § (5) bekezdését a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 5. §-a iktatta be.

11

A 11. § (6) bekezdését a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 5. §-a iktatta be.

12

A 11. § (7) bekezdését a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 5. §-a iktatta be.

13

A 13. § (1) bekezdése a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 6. §-ával megállapított szöveg.

14

A rendelet 16. §-át hatályon kívül helyezi a 14/2012.(V.31.) önkormányzati rendelet 11. §-a. A módosítás hatályba lép 2012.VI.01. napján.

15

A 2. mellékletet a Záhony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2024. (XII. 18.) önkormányzati rendelete 7. §-a iktatta be.