Penészlek Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2006. (VII.26.) számú rendelete

A személyes gondoskodást nyújtó gyermekvédelmi ellátásokról

Hatályos: 2014. 02. 24- 2015. 02. 27

Penészlek község képviselő-testülete – a helyi önkormányzatokról szóló többször módosított 1990. évi LXV. törvény 16. §. (1) bekezdésében – a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló többször módosított 1977. évi törvényben (a továbbiakban: Gyvt.) kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:


ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK


  1. §


E  rendelet célja, hogy Penészlek községben a gyermekek védelme, veszélyeztetettségének megelőzése és megszűntetése érdekében meghatározza a helyi önkormányzat által biztosított egyes szociális és gyermekjóléti pénzbeli és természetben nyújtott ellátások formáit, a jogosultsági és eljárási szabályokat, illetve azok igénybevételének és érvényesítésének módját és feltételeit.


2.§

(1)A rendelet hatálya kiterjed Penészlek község területén bejelentett lakóhellyel rendelkező, vagy tartózkodó magyar állampolgárságú, valamint állandó tartózkodásra jogosító személyi igazolvánnyal rendelkező bevándorolt, valamint a magyar hatóságok által menekültként elismert gyermekekre, fiatal felnőttekre és szüleikre.


(2) A rendelet hatálya a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás tekintetében az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően kiterjed az Európai Szociális Kartát megerősítő országok állampolgárainak a külföldiek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2001. évi XXXIX. törvény rendelkezési szerint jogszerűen Magyarországon tartózkodó gyermekre is.


(3) E rendeletet kell alkalmazni az (1) bekezdésben meghatározott személyeken kívül a község közigazgatási területén tartózkodó, nem magyar állampolgárságú gyermek esetében is, ha az ideiglenes intézkedés elmulasztása a gyermek veszélyeztetettségével vagy elháríthatatlan kárral járna.

3. §


E rendelet alkalmazása során a Gyvt. 5. §-ban meghatározott értelmező rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.







ELJÁRÁSI   RENDELKEZÉSEK

4. §


(1)E rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni ellátások megállapítására irányuló kérelmet a polgármesteri hivatalnál lehet előterjesztetni.


(2) Az ellátásokra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles a maga, valamint a családjában, háztartásában élők személyi adatairól, jövedelmi viszonyairól nyilatkozni, továbbá a jövedelmi viszonyokra vonatkozó adatokat, bizonyítékokat becsatolni. Az olyan adatok igazolására, amelyet valamely hatóság jogszabállyal rendszeresített nyilvántartásának tartalmaznia kell, az ügyfél nem köteles, ha annak a Hivatal általi beszerzését törvény lehetővé teszi, vagy az ügyfél írásban felhatalmazást ad az igazolások beszerzésére.


(3) A jövedelem számításához felhasználható bizonyítékok:


a.) a havonta rendszeresen mérhető jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző három hónap nettó átlagáról kiállított munkáltatói igazolás, amelytől eltérni csak akkor lehet, ha a jövedelmi viszonyokban igazolható ok miatt tartós romlás vagy javulás vélelmezhető,


b.) a társadalombiztosítás által nyújtott ellátások esetében a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság igazolása,


c.) egyéb ellátások, GYED, GYET, GYES, családi pótlék esetében a tárgyhavi vagy megelőző havi szelvény, illetőleg utalási folyószámlára utalás esetén a pénzintézet kifizető szerv igazolása a teljes havi összegről,

d.) munkanélküli ellátás esetén a megállapító határozat,

e.) vállalkozó esetében az illetékes APEH igazolása a kérelem benyújtását megelőző gazdasági év személyi jövedelemadó alapjáról,

f.) egyéb jövedelmek esetében (alkalmi munkából származó jövedelem) a kérelmező büntetőjogi felelőssége mellett tett nyilatkozata a havi átlagos nettó jövedelemről,

g.) ösztöndíj, szociális támogatás összegéről igazolás.


(4) A (3) bekezdésben meghatározott jövedelemszámítási időszaknál rövidebb időről szóló igazolás is elfogadható és kérhető, ha a fentiekben meghatározott időszakok jövedelmi viszonyairól szóló igazolások nem tükrözik reálisan a kérelmező és családja anyagi helyzetét.


(5) Az ellátásban  részesülő gyermek szülője, gondozója a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül írásban köteles értesíteni az ellátást megállapító szervet.


(6) Amennyiben az önkormányzat vagy annak jegyzője hivatalos tudomása alapján a kérelmező életkörülményeire való tekintettel a Gyvt. 129. §. (2) bekezdése szerinti jövedelemnyilatkozatban foglaltakat vitatja, felhívja a kérelmezőt az általa lakott lakás, illetve saját és vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozója tulajdonában álló vagyon fenntartási kötelezettségeit igazoló dokumentumok benyújtására.


(7) A vagyonnyilatkozatra, fogalmára és mértékére a Gyvt. 19. §. (6), (7), (8) bekezdéseit kell alkalmazni.


JOGOSULATLANUL IGÉNYBE VETT ELLÁTÁS MEGTÉRÍTÉSE

5. §


Az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőkre a Gyvt. 133. §-aban foglaltakat kell alkalmazni.

HATÁSKÖRÖK  GYAKORLÓJA

6.§



(1)A Gyvt-ben és e rendeletben meghatározott szociális és gyermekvédelmi hatósági feladat és hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.


(2)  A hatáskör gyakorlója dönt a támogatás megállapításáról, módosításáról, megszűntetéséről. Elrendelheti a jogtalanul felvett ellátás visszafizetését, erre indokolt esetben részletfizetést engedélyezhet. Elvégzi a jogszabályban előírt felülvizsgálati kötelezettséget és folyamatosan ellenőrizheti a jogosultság fennállását

PÉNZBELI  ÉS  TERMÉSZETBENI  ELLÁTÁSOK

7.§


Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás


(1)A képviselő-testület a Gyvt. 21. §-ában foglalt feltételek fennállása esetén a gyermeket, közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozaton tanuló fiatal felnőttet önkormányzati segélyben (a továbbiakban: segély) részesítheti.


(2) A segély mértéke gyermekenként és alkalmanként 2.000,- – 20.000,-Ft-ig terjedhet. Segély évente egy gyermekre legfeljebb 2 alkalommal adható.


(3) A segély iránti kérelmet a szülő, törvényes képviselő, illetőleg nappali oktatásban részesülő fiatal felnőtt nyújthatja be e rendelet 4. §-ban szabályozottak szerint.


A rendelet 7. §-át módosította az 1/2014. (II. 21.) számú önkormányzati rendelet. Hatályos 2014. február 24. napjától


Természetben nyújtott ellátások

8.§


(1)A rendkívüli támogatás természetbeni ellátás formájában is nyújtható.


(2) Természetbeni ellátás különösen – a megállapított támogatás, illetve segély összegének erejéig:

            a.) az általános iskolás gyermekek tankönyv- és tanszerellátások támogatása,

            b.) a gyermekintézmények étkezési térítési díjkedvezménye, tandíj támogatás,

            c.) egészségügyi szolgáltatásért fizetendő térítési díj támogatása,

            d.) egyéb ellátás kifizetésének támogatása.


A pénzbeli ellátásként megállapított támogatást természetbeni ellátásra kell átváltoztatni, ha bebizonyosodik, hogy a szülő (gondozó) nem a gyermek érdekében használná fel.


SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ  ELLÁTÁSOK


            Általános szabályok

9.§


(1)A személyes gondoskodás igénybevétele – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel önkéntes, az ellátást igénylő vagy törvényes képviselője (továbbiakban: kérelmező) kérelmére történik.


(2) Ha a gyermek védelme a személyes gondoskodást nyújtó ellátás önkéntes igénybevételével nem biztosított, a jegyző a védelembevétel során az ellátás kötelező igénybevételét rendelheti el.


(3) Az önkormányzat a következő gyermekjóléti alapellátásokat biztosítja:


a., gyermekjóléti szolgáltatás,

b., gyermekek napközbeni ellátása keretében: óvoda, iskolai napközis foglalkozás

Gyermekjóléti szolgáltatás

10.§


(1)A képviselő-testület a Gyvt. 39-40. §-aban meghatározott szolgáltatást családgondozó útján biztosítja.


(2) A gyermekjóléti szolgáltatás szervezési, gondozási és szolgáltatási feladatokat lát el a Gyvt-ben meghatározottak alapján, együttműködve a gyermekvédelemmel foglalkozó más intézményekkel és személyekkel.

Gyermekek napközbeni ellátása

11.§.


(1)Az önkormányzat gyermekek napközbeni ellátását a Gyvt. 41. §. (1) és (2) bekezdésében foglaltak figyelembe vételével biztosítja.


(2) A gyermekek napközbeni ellátása a következő formában történik: - óvodában – általános iskolai napközi keretében.


(3) A gyermekek napközbeni ellátásaként a családban élő gyermekek életkorának megfelelő nappali felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatást és étkeztetést kell megszervezni azon gyermekek számára, akiknek szülei, nevelői, gondozói munkavégzésük, betegségük vagy egyéb ok miatt napközben ellátásukról nem tudnak gondoskodni.


(4) A gyermekek napközbeni ellátását az oktatási intézmények vezetői szervezik meg.






A gyermekek átmeneti gondozása

12. §



(1)A gyermekek átmeneti gondozása keretében a gyermek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődésének elősegítéséről, az életkorának, egészségi állapotának és egyéb szükségleteinek megfelelő étkeztetésről, ruházattal való ellátásáról, egészségügyi ellátásáról, neveléséről, lakhatásáról kell gondoskodni a Gyvt. 45-48. §-aban foglaltaknak megfelelően.


(2) A gyermekek átmeneti gondozását az önkormányzat a gyermekek átmeneti otthonában biztosítja, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat által fenntartott átmeneti otthonokban.


(3) A gyermek átmeneti gondozása iránti kérelemre, valamint az ellátás igénybevételének feltételeire a Gyvt. 31-32. §-aban foglaltakat kell alkalmazni.


VEGYES  ÉS ZÁRÓ  RENDELKEZÉSEK

13. §


(1)E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, de rendelkezései 2006. július 01. napjától a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.


(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti az 5/2004. (V. 29.) Kt. Számú rendelet.




Penészlek, 2006. július 26.



                        Klenik Sándorné                                            Dr. Fekete Erzsébet

                          polgármester                                                            jegyző