Penészlek Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (VI. 1.) önkormányzati rendelete

A falugondnoki szolgáltatás létrehozásáról és Működtetéséről

Hatályos: 2022. 06. 01

Penészlek Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (VI. 1.) önkormányzati rendelete

A falugondnoki szolgáltatás létrehozásáról és Működtetéséről

2022.06.01.

Penészlek Község önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 60. §-a (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésének a. pontja, valamint, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CXXXIX. Törvény 13. §-a (1) bekezdése 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a alábbi rendeletet alkotja.

A falugondnoki szolgáltatás célja, személyi és tárgyi hatálya

1. § (1) A falugondnoki szolgáltatás célja a Penészlek község külterületi Koller tanya, Csiri tanya, Nagybergel tag, Kisbergel tag és Gyilkostanya területén élőknek az intézményhiányból eredő települési hátrányok enyhítéséhez - az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatásokhoz, egyes alapellátásokhoz való hozzájutásuk biztosítása.

(2) A falugondnoki szolgáltatás az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenőn biztosítja a helyi adottságokhoz és sajátosságokhoz igazodó egyéni és közösségi szintű igények kielégítését.
(3) A falugondnoki szolgálat feladata az elöregedő, egészségügyi és szociális okokból rászoruló személyek települési hátrányainak enyhítése, esélyegyenlőségük növelése, az itt élők életfeltételeinek javítása, egy jobb életminőség elérésében való közreműködés, valamint az aktív korú nem foglalkoztatott lakosság intézményhiányból eredő települési hátrányainak enyhítése. A falugondnok a tevékenységével a helyi adottságokhoz és sajátosságokhoz igazodó egyéni és közösségi szintű igényeket elégíti ki, valamint segíti az önkormányzati tevékenységet.
(4) A rendelet hatálya kiterjed a Penészlek község közigazgatási területén élők:
magyar állampolgárra, bevándorlókra és letelepedettekre, hontalanokra, a magyar hatóságok által, menekültként elismert személyekre
(5) A falugondnoki szolgálat alapellátási feladatait Penészlek község külterületén és egyéb belterületi részén látja el.
(6) A rendelet meghatározza a falugondnoki szolgáltatás körében ellátandó feladatokat, azok mértékét és módját, a szolgáltatás rendszerét, szervezetét, és a szolgáltatáshoz jutás feltételeit, módját.
A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatok

2. § Alapellátási feladat:

a.) közreműködés
b.) az étkeztetésben,
c.) házi segítségnyújtásban,
d.) közösségi és szociális információk szolgáltatásában,
e.) az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása, így különösen:
f.) háziorvosi rendelésre szállítás,
g.) fogorvosi alapellátást biztosító szolgáltatáshoz jutás biztosítása,
h.) egyéb egészségügyi intézménybe jutás biztosítása szállítással,
i.) gyógyszerkiváltás, gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása,
j.) óvodás és iskolás korú gyermekek szállítása, így
k.) óvodás is iskolás gyermekeknek a helyi intézménybe szállítása és hazaszállítása,
l.) egyéb gyermekszállítási feladatok ellátása,

Étkeztetésben való közreműködés

3. §

Az étkeztetésben való közreműködés során a falugondnoki szolgálat biztosítja azoknak a személyeknek az étel házhoz történő kiszállítását, akik az önkormányzattal szerződött konyhán elkészített étel személyesen történő átvételében egészségi állapota, mozgáskorlátozottsága, vagy egyéb ok miatt akadályoztatva vannak. Ez az egyéb alapszolgáltatási feladatok ellátását, így különösen az óvodás és iskolás gyermekek hazaszállítását nem akadályozhatja.
Házi segítségnyújtásban való közreműködés

4. § (1) A falugondnoki szolgálat a házi segítségnyújtási feladatok ellátása során részt vesz a település közigazgatási területén tevékenykedő, Kelet-Nyírségi Többcélú Kistérségi Társulás által foglalkozatott gondozónőknek a gondozottakhoz jutásában azokban az esetekben, amikor a gondozott állapota, a gondozási tevékenység ellátása a gondozónő soron kívüli jelenlétét teszi szükségessé.

(2) A tevékenység soron kívüli ellátására a település polgármestere ad a falugondnoknak utasítást.

(3) Az előzőekben foglaltak szerint kell eljárni abban az esetben is, amikor a falugondnoki szolgálatnak a gondozónő az ellátott számára jelentősebb súllyal bíró áruk, felszerelési tárgyak, berendezések, kisebb mennyiségű tüzelő gondozott részére történő kiszállításában kell intézkedést tennie.

Közösségi és szociális információk szolgáltatása

5. § (1) A falugondnoki szolgálat folyamatos kapcsolatot tart a egyéb belterületi lakott helyen, valamint Koller tanya, Csiri tanya, Nagybergel tag, Kisgergel tag és Gyilkostanya külterületi lakott helyen élőkkel. Ennek során az ott élőket tájékoztatja az önkormányzat folyamatban lévő, lakosság széles körét érintő ügyeiről, intézkedéseiről, kézbesíti a részükre átadandó hivatalos iratokat, tájékoztatja őket a szociális ellátásukat, életfeltételeiket érintő támogatási lehetőségekről, részükre bianco nyomtatványokat visz, illetve igény esetén segít ezek kitöltésében, valamint a Hivatali Kirendeltséghez történő visszaszállításban.

A falugondnoki szolgálat az ellátási területéhez tartozó területen összegyűjti és a település polgármesteréhez, illetve az intézkedésre hatáskörrel rendelkező szervhez továbbítja a területen a lakosságot érintő ellátási problémákat, vagy egyedi ügyekkel kapcsolatos, jelzéseke, igényeket.
(2) A falugondnoki szolgálat közreműködésével kell eljuttatni az önkormányzat, a település polgármestere, az önkormányzati hivatal által előállított helyi újságokat, szórólapokat.
(3) A falugondnok a tevékenysége során tudomására jutott személyes adatokat hivatali titokként köteles kezelni, s azokat csak a hivatali eljárásban használhatja fel.
Egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása

6. § (1) A falugondnok köteles közreműködni a mozgásában korlátozott, vagy mozgásképtelen betegek háziorvoshoz történő szállításában, illetve kórházba, vagy más egészségügyi vagy szociális intézménybe történő szállításában úgy, hogy az az egyéb alapellátási tevékenysége folytatását ne veszélyeztesse.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak szerint kell eljárni azokban az esetekben is, amikor a szolgáltatást kérő a fogorvosi ellátásra történő beszállítását kéri, s azt önerejéből más módon nem képes biztosítani.

(3) Gyógyszer kiváltás, illetve gyógyászati segédeszköz kiváltásának biztosítása elsődlegesen a településen működő helyi fiókgyógyszertár közreműködésével történhet. Erre akkor kerülhet sor, ha az ellátást kérő más módon a szolgáltatáshoz jutást nem tudja megoldani, s a feladat vállalása a falugondnok egyéb, folyamatosan ellátott feladatait nem veszélyezteti.

(4) Az előzőekben foglaltak szerint kell eljárni azokban az esetekben is, amikor az ellátást kérő kórházi vagy szakrendelésre történő szállítását és hazaszállítását kéri.

(5) A szolgáltatás biztosítását a település polgármestere jogosult engedélyezni úgy, hogy a szállítási feladatok ellátása a falugondnoki szolgáltatás egyéb alapszolgáltatási feladatai ellátását ne akadályozza.

Óvodás és iskolás korú gyermekek szállítása, egyéb szállítási feladatok

7. § (1) A falugondnok alapfeladatának minősül a település távoli településrészén és a Koller tanya, Csiri tanya, Nagybergel tag, Kisgergel tag és Gyilkostanya részén élő jelentkező óvodás és általános iskolás korú, az intézményt más módon megközelíteni nehezen képes gyermekek intézménybe és haza szállítása.

(2) A falugondnoki szolgálat szállítási feladataként jelenik meg a településen működő óvodás és általános iskolás gyermekek csoportos szállítása versenyekre, kirándulásokra, egyéb intézményi látogatásokra, amennyiben az intézmény igénye ezt szükségessé teszi, s a helyi koordinációval el lehet érni, hogy a tanyagondnoki szolgálat ismétlődő napi feladatai ellátását a vállalt feladat ne veszélyeztesse.

(3) A falugondnoki szolgálat feladata a jelentkező igények figyelembe vételével a rendelet 6. §-ában foglalt szállítási feladatok ellátása is.

(4) A falugondnoki szolgálat feladata az önkormányzati rendezvényekre a településen működő civil szervezetek (Nyugdíjas Klub, Polgárőr Egyesület) tagjainak, valamint a lakosság önkormányzati közmeghallgatásra, rétegtalálkozókra, szavazásra szállítása.

Önkormányzati rendezvények, összejövetelek szervezésével, lebonyolításával kapcsolatos feladatok

8. § (1) A falugondnoki szolgálat ellátja az alábbi kiegészítő szolgáltatási feladatokat is, így különösen:

a.) művelődés, szabadidős tevékenység szervezése, segítése (színház, kirándulás, helyi rendezvényekre szállítás
b.) lakossági szolgáltatások: kórházi látogatások, családi eseményekre szállítás, különféle ügyintézés szállítással és közreműködéssel,
c.) közreműködés az önkormányzati feladatok megoldásában (árubeszerzés idős korú lakosság és intézmények részére, pénzszállítás, pénztáros szállítása kifizetési helyekre, elnyert pályázatokban történő személyes részvétel, tájékoztatók, információt tartalmazó nyomtatványok, szórólapok szállítása, kézbesítése,
d.) egyéni és önkormányzati hivatalos ügyek intézésének segítése, helyi szervezetek tevékenységének elősegítése,
e.) játszótér rendjének biztosítása, játékok rendszeres ellenőrzése, közparkok rendjének és rendeltetésszerű használatának ellenőrzése,
f.) sportpálya rendeltetésszerű használatának ellenőrzése,
g.) egyéb lakossági szolgáltatások, illetve az alapfeladatokban meghatározottakon kívüli egyéb alapszolgáltatások biztosításában való közreműködés
(2) Az (1) bekezdésben foglalt feladatok tekintetében önkormányzati rendezvénynek számít:
- képviselő-testületi ülés,
- közmeghallgatás, választás, népszavazás
- egyéb lakossági fórum, rétegtalálkozó,
falunap,
nyugdíjas találkozó, karácsonyi rendezvények,
egyházi rendezvények,
egyéb rendezvények
(3) A szállítási feladat vállalásának, valamint a rendezvények szervezésével kapcsolatos tanyagondnoki feladatokat a település polgármestere e rendeletben, valamint a Szakmai Program figyelembe vételével határozza meg.

9. § (1) A falugondnoki szolgáltatásra vonatkozó rendelkezések:

a.) az önkormányzati információk közvetítése a lakosság részére, valamint a lakosság által megfogalmazott közérdekű kérdések, javaslatok továbbítása a hatáskörrel rendelkező intézményvezető felé.
b.) falugondnoki szolgálat működésével kapcsolatos teendők ellátása.
(2) A falugondnoki feladatok ellátására az önkormányzat 1 fő főállású falugondnokot foglalkoztat. A falugondnok helyettesítése megbízásos, vagy egyéb jogviszonyban foglalkoztatott, legalább B kategóriás gépjármű vezetői engedéllyel jogosítvánnyal rendelkező, s az önkormányzattal jogviszonyban álló személy közreműködésével valósítható meg.
(3) A falugondnok fölött a munkáltatói jogkört a település polgármestere gyakorolja.
(4) A polgármester jogosult a falugondnoki szolgálat által ellátandó napi operatív feladatok meghatározására is.
(3) A falugondnok tevékenységét tevékenységi naplóban köteles dokumentálni. A szolgáltatást igénybevevő aláírása mellőzhető.

10. § A falugondnoki szolgálat igénybevételének rendszere, szolgáltatásért fizetendő díjak (1) A falugondnoki szolgálat a feladatai körébe tartozó feladatait térítésmentesen látja el. A falugondnoki szolgáltatás körébe tartozó, falugondnok által nyújtott szolgáltatások térítésmentesen vehetők igénybe. (2) A falugondnoki szolgáltatás keretében nyújtott ellátások igénybe vétele alanyi jogon, kérelem benyújtásával történik. A kérelem írásban, vagy szóban is előterjeszthető az Encsencsi Közös Önkormányzati Hivatal Penészleki Kirendeltségén, vagy a falugondnok útján. A szóbeli kérelemről jegyzőkönyvet kell felvenni. (3) A kérelem elbírálása a település polgármestere hatáskörébe tartozik.

11. § Ez a rendelet 2022. június 02. napján 16:00 órakor lép hatályba.