Szakoly Község Önkormányzata Képviselő-testületének 22/2013. (XII.23.) önkormányzati rendelete

A szociális ellátásokról szóló 13/2012. (IX. 03.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2014. 01. 01- 2014. 01. 01

Szakoly Község Önkormányzata Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és a szociális ellátásról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés g) pontjában és 140/R. §-ában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el: 

1. §


A szociális ellátásokról szóló 13/2012. (IX. 03.) önkormányzati rendelet (továbbiakban: Rendelet) 4. §- a helyébe a következő rendelkezés lép:


Önkormányzati segély


4. §


(1) Az Önkormányzat az e rendeletben meghatározottak szerint nyújt önkormányzati segélyt eseti jelleggel a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő családok, illetve személyek részére elsősorban a Szoctv. 45. § (4) bekezdésében meghatározott esetekben.


(2) A Szoctv. 45. § (4) bekezdésében foglaltakon túl

a) rendkívüli élethelyzetnek kell tekinteni, ha a kérelmező

aa) bűncselekmény sértettjeként anyagi segítségre szorul, vagy

ab) nyugdíjkifizetése valamely ok miatt késik (nyugdíjazás elhúzódása, rokkantsági fok megállapítása)

b) létfenntartási gondnak kell tekinteni, ha a kérelmező

ba) egyedülálló és rokkantsági, öregségi vagy egyéb nyugdíjban részesül, és a jövedelme nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át,

bb) megélhetése valamilyen előre nem látható esemény bekövetkezése okán igazolt módon veszélyeztetve van.”

2. §


A Rendelet a következő 4/A – 4/E. §-okkal egészül ki:


4/A. §


(1) Önkormányzati segély igényelhető:

a) átmenetileg nehéz anyagi helyzetbe került személy vagy család kiadásainak mérséklésére

b) eseti gyógyszerkiadás mérséklésére (a továbbiakban: rendkívüli gyógyszersegély), így különösen:

ba) azon személyek kiadásainak csökkentésére, akik nem rendszeres jelleggel, de esetenként egy-egy betegség miatt jelentkező magas gyógyszer, gyógyászati segédeszköz kiadást jövedelmi helyzetük miatt nem képesek megfizetni, vagy

bb) azon családok támogatására, amelyekben az egyes családtagok eseti gyógyszer, gyógyászati segédeszköz költsége együttesen olyan nagymértékű, hogy azt nem képesek viselni, vagy

c) gyermek és fiatal felnőtt rászorultságára tekintettel nyújtott pénzbeli támogatásra vagy

d) elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra.


(2) A kérelmező és a vele közös háztartásban élő családtagjai számára ugyanazon rendkívüli élethelyzetre vagy létfenntartási gondra való hivatkozással 15 napon belül ismételten benyújtott kérelemre vagy hivatalból indult eljárására önkormányzati segély – kivéve az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás igénylése esetén – nem állapítható meg.


(3) A képviselő-testület és a 4/E. §-ban meghatározott esetben a polgármester az önkormányzati segély felhasználásának ellenőrzése keretében a felhasználást alátámasztó dokumentumok (számla, nyugta stb.) becsatolására hívhatja fel a jogosultat.


(4) Az önkormányzati segély kifizetéséről a megállapítást követő 15 napon belül a Szakolyi Polgármesteri Hivatal gondoskodik.


4/B. §


(1) Önkormányzati segély állapítható meg annak a személynek – a 4/E. §-ban foglalt kivétellel -, aki a 4. § szerint rendkívüli élethelyzetbe került vagy létfenntartási gonddal küzd és családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedül élő vagy egyedülálló esetén a 250%-át nem haladja meg.


(2) Az önkormányzati segély egyszeri összege – a 4/E. §-ban foglalt kivétellel – nem lehet kevesebb, mint 3.000 Ft.


4/C. §


(1) Rendkívüli gyógyszersegélyre benyújtott önkormányzati segély iránti igény megállapításának a 4/B. § (1) bekezdésében meghatározottakon túl további feltétele, hogy az igazolt gyógyszer, gyógyászati segédeszköz kiadás költsége eléri az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25 %-át, és a kérelmező a kérelem benyújtásának időpontjában nem részesül közgyógyellátásban.


(2) Rendkívüli gyógyszersegély iránt benyújtott kérelem kötelező melléklete a gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök eseti vagy havi költségéről szóló igazolás.


4/D. §


(1) A gyermek, és a nagykorú - 24. évét be nem töltött - fiatal felnőtt rászorultságára tekintettel nyújtott pénzbeli támogatásra igényelt önkormányzati segély (továbbiakban: támogatás) megállapításához csatolni kell a jövedelemigazolásokat és a segélyezésre okot adó körülmények igazolására szolgáló iratokat.


(2) A támogatást a gyermekre, illetve a fiatal felnőttre kell megállapítani és a törvényes képviselőjének, illetve fiatal felnőttnek kell folyósítani.


4/E. §


(1) Elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra igényelt önkormányzati segélyre jogosult az eltemettető, ha az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg

(a) családjában az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 200%-át

(b) egyedül élő vagy egyedülálló személy esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át.


(2) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra igényelt önkormányzati segély megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell a halotti anyakönyvi kivonatot.


(3) Az eltemettető az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulására igényelt önkormányzati segély iránti kérelmet az elhalálozás napjától számított 60 napon belül nyújthatja be.

(4) A Képviselő-testület a Polgármester hatáskörébe utalja a temetési költségekre való tekintettel adható önkormányzati segélyre való jogosultság megállapítását, kérelem elutasítását, a kérelem érdemi vizsgálat nélküli elutasítását, az eljárás megindítását, az eljárás visszavonását, a hiánypótlásra felszólítást, belföldi jogsegély iránti megkeresést, az eljárás felfüggesztését, a döntés módosítását, a döntés visszavonását, a döntés kiegészítését vagy kijavítását.

(5) A helyben szokásos legolcsóbb temetés összege 70.000 forint.”


3. §

A Rendelet 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:


Közgyógyellátás


9. §


(1) Közgyógyellátásra jogosult az a szociálisan rászorult személy, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedül élő esetén a 200%-át és a havi rendszeres gyógyító ellátás költsége az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25%-át meghaladja, és nem rendelkezik vagyonnal.


(2) A Képviselő-testület a Polgármester hatáskörébe utalja a méltányossági közgyógyellátásra való jogosultság megállapítását, kérelem elutasítását, a kérelem érdemi vizsgálat nélküli elutasítását, az eljárás megindítását, az eljárás megszüntetését, hatáskör vagy illetékesség hiányában áttétel a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatósághoz, hiánypótlásra felszólítást, belföldi jogsegély iránti megkeresést, a döntés módosítását, a döntés visszavonását, a döntés kiegészítését vagy kijavítását, a háziorvosi igazolás továbbítását az egészségbiztosítási szerv felé, a döntést közgyógyellátásra való jogosultság kezdő időpontjáról és a jogosult gyógyszerkeretéről – külön megjelölve az egyéni gyógyszerkeret összegét – a szakhatósági állásfoglalás alapján.”


4. §


(1) Ez a rendelet 2014. január 1. napján lép hatályba és az azt követő napon hatályát veszti.


(2) Hatályát veszti a Rendelet 8. §-a.


(3) Hatályát veszti Szakoly Község Önkormányzata Képviselő-testületének a gyermekvédelem helyi rendszeréről szóló 11/2005. (X. 24.) KT rendelet (továbbiakban: Gyvt. rendelet) 10. § (3) bekezdés b pontja.


(4) Hatályát veszti a Gyvt. rendelet 15. §-a.


(5) Hatályát veszti a Gyvt. rendelet 16. §-a.


(6) Hatályát veszti a Gyvt. rendelet 17. §-a.


(7) Hatályát veszti a Gyvt. rendelet 18. § (1) bekezdésében „és a rendkívüli” szövegrész.