Szakoly Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2015. (II.27.) önkormányzati rendelete

A szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátásokról

Hatályos: 2015. 07. 01- 2018. 11. 29

Szakoly Község Önkormányzata Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvényének 32. cikkének (1) bekezdés a) pontjában, (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló l993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ban, 32. § (1) bekezdés b) pontjában, 32. § (3) bekezdésében, 33. § (7) bekezdésének, 45. § (1) és (3) bekezdésében, 48. § (4) bekezdésében, 62. § (2) bekezdésében, 92. § (1) bekezdésében, 132. § (4) bekezdés a), d) és g) pontjaiban, a 134/E. §-ban foglaltak alapján a következőket rendeli el:

1. Rendelet célja


1. §


(1) A rendelet célja, hogy meghatározza az önkormányzat által a helyi sajátosságoknak megfelelő, és az önkormányzat anyagi teljesítő képességére is figyelemmel a szociálisan rászorulók részére nyújtható pénzben, valamint természetben biztosított szociális ellátások formáit, szervezeti keretei, az eljárási és jogosultsági szabályokat, továbbá azok igénybevételének feltételeit és garanciáit.

(2) A Képviselő-testület az ellátások biztosításával a szociális szempontokból rászorult családok életminőségén kíván javítani, egyidejűleg ösztönözni kívánja a kérelmezőket arra, hogy maguk is tegyenek meg minden tőlük elvárhatót annak érdekében, hogy családjuk eltartásáról elsősorban kereső tevékenységből származó jövedelemből tudjanak gondoskodni.

(3) Az önkormányzat a szociális igazgatásról és szociális eljárásokról szóló 1993. évi III. tv. (továbbiakban Szt.) 62.§ (1) bekezdése szerinti szociális étkeztetés, az Szt. 63.§ (1) bekezdés szerinti házi segítségnyújtás, az Szt. 64. § (1) bekezdése szerinti családsegítés, az Szt. 65/F § (1) bekezdése szerinti nappali ellátás feladatát a Dél-Nyírségi Többcélú Önkormányzati Kistérségi Társulás látja el, a szakolyi székhelyű és Szakoly község illetékességi területén működési engedéllyel rendelkező Szakoly Alapszolgáltatási Központ elnevezésű szociális intézményen keresztül.

2. Rendelet hatálya


2. §


(1) A rendelet hatálya kiterjed a Szakoly községben lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárokra, valamint a külön jogszabályokban meghatározott személyekre.

(2) A rendelet hatálya kiterjed a települési támogatás keretében adható alábbi ellátásokra:


a) rendkívüli települési támogatás

b) lakásfenntartási támogatás

c) gyógyszertámogatás

d) köztemetés.

3. Szociális ellátások általános szabályai


3. §


(1) A pénzbeli, természetbeni támogatások iránti kérelmet a Szakolyi Polgármesteri Hivatalnál (4234 Szakoly, Rákóczi u. 10.) és a Szakoly Alapszolgáltatási Központnál (4234 Szakoly, Bercsényi u. 2.) lehet előterjeszteni a támogatások fajtájától függő igénylőlapon. A kérelemnek Szakolyi Alapszolgáltatási Központhoz történő előterjesztése esetén a beérkezés napja az a nap, amikor a kérelem a Szakolyi Polgármesteri Hivatalhoz beérkezik. 

(2) A támogatások iránti eljárás hivatalból is megindítható.

(3) A kérelemre indult eljáráshoz minden kérelem esetében külön szükséges igazolni az erre rendszeresített igénylőlapon a személyazonosító adatokat, a családi viszonyokat, a kérelmezővel egy háztartásban élők számát, az eltartottak számát, a tartásra kötelezettek adatait, a jövedelmi és vagyoni helyzetet. A kérelmezőknek büntetőjogi felelősségük tudatában kell nyilatkozniuk jövedelmükről és vagyonukról, valamint a kérelemben feltüntetett adatok valódiságáról.

(4) A kérelemhez csatolni kell a kérelmező személyazonosító, vagy személyazonosságát igazoló más érvényes hatósági igazolványának másolatát, továbbá a lakcímet igazoló hatósági igazolvány másolatát.

(5) A különböző támogatási formákra való jogosultság megállapítása érdekében az előzőeken túl a kérelmezőnek csatolnia kell igazolást vagy nyilatkozatot arról, hogy más hatóságtól, munkáltatótól valamint szervezettől a kérelemben megjelölt célra támogatást nem kap, továbbá a kérelemben megjelölt indok bizonyításához szükséges iratot.

(6) Az eljárás során a tényállás tisztázása érdekében a kérelmező lakásán környezettanulmányt kell készíteni. A környezettanulmányok elkészítését a Szakoly Alapszolgáltatási Központ végzi.

(7) A körülmények tisztázása során az igénylő a Szakolyi Polgármesteri Hivatallal és a Szakoly Alapszolgáltatási Központtal köteles együttműködni. Amennyiben együttműködési kötelezettségének nem tesz eleget, a szükséges igazolásokat nem csatolja, vagy nem teszi lehetővé környezettanulmány elkészítését, kérelmét el kell utasítani, a folyósított támogatást meg kell szüntetni.

(8) A rendeletben meghatározott pénzbeli, természetbeni ellátásra beadott kérelmet el kell utasítani, valamint a megállapított ellátás folyósítását meg kell szüntetni, ha a kérelemben, vagy az ahhoz kapcsolódó nyilatkozatban, és igazolásban szereplő adatok valódisága a környezettanulmány során megkérdőjelezhető, ha a kimutatott alacsony jövedelem és a család életvitele, körülményei nem állnak összhangban.

(9) Ha a kérelem benyújtása során a kérelmező valótlan tartalmú adatokat szolgáltat, kérelmét el kell utasítani, a folyósított támogatást meg kell szüntetni. Újabb kérelem benyújtására – a rendkívüli települési támogatás esetét kivéve – a valótlan adatokat tartalmazó kérelem benyújtását követő 12 hónap eltelte után kerülhet sor.

(10) A jogosulatlanul, illetve a rosszhiszeműen igénybe vett ellátások esetén a Szt. 17. §-ában foglaltak alapján kell eljárni.

4. §


(1) A rendszeres pénzbeli ellátások a jogosult bankszámlájára történő utalással kerülnek kifizetésre. A rendszeres pénzbeli ellátások folyósítása havonta utólag, kifizetése minden hónap 5. napjáig, nem rendszeres ellátások kifizetése a határozat meghozatalától számított 15 napon belül történik.

(2) Az eseti pénzbeli ellátások a Szakolyi Polgármesteri Hivatal házipénztárából a döntést követően azonnal, készpénzben is kifizetésre kerülhetnek, amennyiben az ellátás megállapítása létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került személy részére történik.

(3) A készpénzben megállapított települési támogatás felhasználásáról a jogosult az összeg felvételétől számított 30 napon belül elszámoltatható.

4. Rendkívüli települési támogatás


5. §


(1) Szakoly Község Önkormányzata rendkívüli támogatást nyújt a Szakoly községben állandó bejelentett lakóhellyel rendelkező, létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került személynek, aki emiatt önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni vagy alkalmanként jelentkező, nem várt többletkiadásai miatt anyagi segítségre szorul.

(2) Rendkívüli települési támogatás annak a személynek állapítható meg, amely háztartásban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120 %-át, egyedülálló kérelmező, illetve egyedül élő vagy gyermekét egyedül nevelő esetében, vagy ha a családban magasabb összegű családi pótlékkal rendelkező személy él, az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át és az Szt. 4. § (1) bekezdése b) pontja szerint vagyonnal nem rendelkezik.

(3) A megállapított rendkívüli települési támogatás a célzott felhasználás biztosítása érdekében a családgondozó részére is kiutalható. A pénz felvételére jogosult köteles a felhasználásról elszámolni.

(4) A rendkívüli települési támogatás összege háztartásonként évente nem haladhatja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 200%-át.

(5) Rendkívüli települési támogatás egy háztartásban élőknek, illetve egyedül élő kérelmező esetén egy személynek naptári évente legfeljebb három alkalommal nyújtható.

(6) Az (1)-(5) bekezdésekben meghatározottaktól különös méltánylást érdemlő esetekben el lehet térni, különösen:


a) krónikus, hosszantartó betegségből eredő jövedelem-kiesés,

b) nagyobb összegű, váratlan, vagy tervezhető, és önhibán kívüli kiadások,

c) elemi károsultság,

d) baleset,

e) egyéb támogatási formákból való kiszorulás.

(7) Az alkalmanként jelentkező többletkiadások között a lakhatás feltételeinek biztosítására tekintettel csak abban az esetben állapítható meg rendkívüli települési támogatás, ha a kérelmező, illetve a családja nem részesül lakásfenntartási támogatásban.

6. §


(1) [1] Települési támogatásként elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás nyújtható annak a személynek, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott. A kérelemhez csatolni kell a 3. § (3)-(5) bekezdésekben foglaltakon kívül a temetési számla másolatát és a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.

(2) [2] A segély mértéke 40.000 Ft.

(3) A támogatás összegét 1.000 Ft-ra kerekítve kell megállapítani.

(4) A Képviselő-testület a Polgármester hatáskörébe utalja a temetési költségekre való tekintettel adható támogatásra való jogosultság megállapítását, kérelem elutasítását, a kérelem érdemi vizsgálat nélküli elutasítását, az eljárás megindítását, az eljárás visszavonását, a hiánypótlásra felszólítást, belföldi jogsegély iránti megkeresést, az eljárás felfüggesztését, a döntés módosítását, a döntés visszavonását, a döntés kiegészítését vagy kijavítását.

5. Köztemetés


7. §


(1) A köztemetési költség megtérítése elengedhető,


a) ha az elhalt vagyontalan,

b) ha az elhalt gyermeke intézeti nevelésben volt, vagy a szülők különélése miatt nem tartották a kapcsolatot, az elhalt a gyermek neveléséről, gondozásáról soha nem gondoskodott,

c) ha az eltemetésre köteles személy családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át.

(2) A Képviselő-testület a Polgármester hatáskörébe utalja a köztemetésre vonatkozó eljárás megindítását, az eljárás visszavonását, a hiánypótlásra felszólítást, belföldi jogsegély iránti megkeresést, az eljárás felfüggesztését, a döntés módosítását, a döntés visszavonását, a döntés kiegészítését vagy kijavítását, továbbá a köztemetési költség megtérítésének elengedését.

6. Gyógyszertámogatás


8. §


(1) Gyógyszertámogatás adható a szociálisan rászorult személy részére egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó kiadásainak csökkentése érdekében.

(2) Gyógyszertámogatásra jogosult az a kérelmező, akinek az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg:


a) háztartás esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, és krónikus, hosszantartó betegségére tekintettel háziorvos vagy szakorvos által vényre felírt havi gyógyszerköltsége eléri az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 15%-át,


b) egyedül élő esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, és krónikus, hosszantartó betegségére tekintettel háziorvos vagy szakorvos által vényre felírt havi gyógyszerköltsége eléri az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 15%-át,


c) különös méltánylást érdemlő esetben háztartás esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át és a háziorvos vagy szakorvos általi gyógyszer felírás akut betegség esetén eltartott részére történik.

(3) Nem állapítható meg gyógyszertámogatás annak a kérelmezőnek, aki közgyógyellátásban részesül.

(4) Gyógyszertámogatás iránti kérelemhez csatolni kell a 3. § (3)-(5) bekezdésekben foglaltakon kívül az orvosi igazolást, vényt.

(5) Gyógyszertámogatás évente legfeljebb három alkalommal adható, a támogatás eseti összege maximum 5.000.- Ft lehet.

(6) A Képviselő-testület a Polgármester hatáskörébe utalja a gyógyszertámogatásra való jogosultság megállapítását, kérelem elutasítását, a kérelem érdemi vizsgálat nélküli elutasítását, az eljárás megindítását, az eljárás visszavonását, a hiánypótlásra felszólítást, belföldi jogsegély iránti megkeresést, az eljárás felfüggesztését, a döntés módosítását, a döntés visszavonását, a döntés kiegészítését vagy kijavítását.

7. Lakásfenntartási támogatás


9. §


(1) Az önkormányzat a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez lakásfenntartási támogatást nyújthat.

(2) Lakásfenntartási támogatás adható annak a kérelmezőnek, aki egynél több lakás tulajdoni vagy bérleti, haszonélvezeti jogával nem rendelkezik, lakás hasznosításából jövedelme nem származik, az Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontja szerinti vagyona nincs.

(3) Lakásfenntartási támogatás természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható. Indokolt esetben a támogatás a jogosult részére készpénzben is kiutalható.

(4) Lakásfenntartási támogatás akkor adható, ha a háztartásban élők egy főre jutó jövedelme nem haladja meg több személy esetén a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 120 %-át, egyedül élő esetén a 150 %-át.

(5) Lakásfenntartási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és családok számától.

10. §


(1) A támogatást legalább 3 és legfeljebb 12 hónapra, a kérelem elbírálásáról szóló határozat meghozatalát követő hónap 1. napjától kell megállapítani.

(2) A megállapított támogatást a közüzemi szolgáltatók részére is átutalható. Az átutalást követően a támogatottak adatait és az átutalt összeget az érintett szolgáltatókkal közölni kell.

(3) A kérelmet évközben folyamatosan lehet benyújtani.

(4) A lakásfenntartási támogatás havonta legfeljebb 5.000,- Ft.

(5) Nem állapítható meg lakásfenntartási támogatás, ha a támogatás folyósítása alatt a jogosult másik lakásba költözik. Újabb kérelem benyújtására 5 hónap eltelte után kerülhet sor.

(6) A Képviselő-testület a Jóléti Bizottság hatáskörébe utalja a lakásfenntartási támogatásra való jogosultság megállapítását, kérelem elutasítását, a kérelem érdemi vizsgálat nélküli elutasítását, az eljárás megindítását, az eljárás visszavonását, a hiánypótlásra felszólítást, belföldi jogsegély iránti megkeresést, az eljárás felfüggesztését, a döntés módosítását, a döntés visszavonását, a döntés kiegészítését vagy kijavítását.

8. Étkeztetés


11. §


(1) Az önkormányzat közigazgatási területén külön társulási megállapodásban foglaltak alapján – a Dél-Nyírségi Többcélú Önkormányzati Kistérségi Társulás keretében – a Szakoly Alapszolgáltatási Központon keresztül biztosítja az étkeztetést.

(2) Az étkeztetés igénybevétele esetén szociálisan rászorultnak minősül:


a) az, aki a 60. életévét betöltötte.

b) az, akinek a háziorvos által igazolt egészségi állapota olyan, hogy a betegsége jellege következtében nem képes biztosítani önmaga ellátását.

c) az, akinek a háziorvos által – a vonatkozó orvosi szakvélemények alapján – igazolt fogyatékossága, pszichiátriai betegsége olyan, hogy a betegség jellege miatt az érintett nem képes biztosítani önmaga ellátását.

d) az, aki rokkantsági ellátásban, vagy rehabilitációs ellátásban részesül.

e) az, akinek a háziorvos által – a vonatkozó orvosi szakvélemények alapján – igazolt szenvedélybetegsége olyan, hogy a betegség jellege miatt az érintett nem képes biztosítani önmaga ellátását.

f) az a hajléktalan, aki nyilatkozatában tartózkodási helyeként a rendelet területi hatálya alá tartozó területet jelöli meg.

g) az, aki „Szakoly Község Önkormányzata által elnyert” közfoglalkoztatási program keretében van foglalkoztatva.

9. Szociálpolitikai Kerekasztal


12. §


(1) A Képviselő-testület Szociálpolitikai Kerekasztalt hoz létre, a szolgáltatástervezési koncepcióban meghatározott feladatok megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérésére. 

(2) A helyi szociálpolitikai kerekasztal évente egy alkalommal ülést tart.


A szociális kerekasztal tagjai:

a) védőnő

b) háziorvosok

c) iskolavezető

d) óvodavezető

e) Szakoly Alapszolgáltatási Központ vezetője

f) családgondozók

g) polgármester

h) Jóléti Bizottság elnöke

i) iskola gyermekvédelmi felelősei

j) óvoda gyermekvédelmi felelősei

k) Nyugdíjas Klub elnöke

l) Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke

m) Polgármesteri Hivatal szociális ügyintézői

n) Községi Polgárőrség Szakoly elnöke

o) Biztos Kezdet Gyerekház vezetője

10. Záró Rendelkezések


13. §


(1) Ez a rendelet 2015. március 01. napján lép hatályba.


(2) Hatályát veszti Szakoly Község Önkormányzata Képviselő-testületének a szociális ellátásokról szóló 13/2012. (IX. 03.) önkormányzati rendelete.

[1]

A rendelet szövegét a 7/2015. (VI. 30.) önkormányzati rendelet 1. §-a módosította. Hatályos: 2015. 07. 01-től.

[2]

A rendelet szövegét a 7/2015. (VI. 30.) önkormányzati rendelet 1. §-a módosította. Hatályos: 2015. 07. 01-től.