Demecser Város Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (V. 30.) önkormányzati rendelete
az avar és kerti hulladék nyílttéri égetéséről
Hatályos: 2024. 06. 01Demecser Város Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (V. 30.) önkormányzati rendelete
az avar és kerti hulladék nyílttéri égetéséről
Demecser Város Önkormányzat Képviselő-testülete a környezet védelemének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 48. § (4) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás, valamint az 1995.évi LIII. törvény 46. § (1) bekezdés c) pontjában biztosított feladatkörében eljárva valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály Szakági Engedélyezési, Ellenőrzési és Jogi Osztály véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
1. A rendelet célja és hatálya
1. § A rendelet célja az avar és kerti hulladék belterületen történő nyílttéri égetésére vonatkozó olyan helyi szabály megállapítása, ami a levegő tisztaságának védelmét elvárható és betartható módon biztosítja, ezzel elősegítve a társadalmi együttélés szabályainak betartását, egymás szükségtelen zavarásának csökkentését. Biztosítja továbbá a tűzvédelmi szabályok betartását, a tűz- és robbanásveszély elkerülését, gondatlanságból elkövetett károkozás megelőzését.
2. § A rendelet területi hatálya Demecser Város belterületére terjed ki.
3. § A rendelet személyi hatálya Demecser Város belterületén avart, kerti hulladékot szabadban égető személyekre terjed ki.
2. Értelmező rendelkezések
4. § E rendelet alkalmazásában:
a) avar és kerti hulladék: az ingatlanokon (ide értve a közterületeket is), azok tisztántartása, ápolása, gondozása, vagy egyéb kertészeti munkálatok végzése során keletkezett fű, lomb, ág, gyökérmaradvány, szár, levél, kaszálék, és egyéb növénymaradvány (a továbbiakban: kerti hulladék), ide nem értve a lábon álló száraz növényzetet.
b) belterület: a település közigazgatási területének elsősorban összefüggő, beépített, illetőleg beépítésre szánt területeket tartalmazó kijelölt része, azon ingatlanok melyek földhivatali nyilvántartás szerinti helyrajzi száma nem 0 számjeggyel kezdődik.
c) ingatlantulajdonos: az a természetes vagy jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, tulajdonközösség, aki az ingatlant használja függetlenül attól, hogy tulajdonosa, haszonélvezője, birtokosa, kezelője, használója, bérlője az ingatlannak.
3. Avar és kerti hulladék égetésének szabályai
5. § A település területén az avar és kerti hulladékot elsősorban hasznosítani, komposztálni kell! Égetéssel csak a nem komposztálható (nem lebomló), illetve a komposztálásra alkalmatlan (pl.: vírusos, baktériumos, gombás vagy egyéb fertőzött) avar és kerti hulladék ártalmatlanítható.
6. § (1) Az avar és kerti hulladék belterületen történő nyílttéri égetése szeptember 1-től május 31-ig – ünnepnapok és vasárnap, valamint az elrendelt füst-ködriadó kivételével – hétfőtől, szombatig, 8:00 órától, 21:00 óráig megengedett. Június 1. és augusztus 31. közötti időszakban az égetés csak akkor engedélyezett, ha annak ténye az önkormányzathoz bejelentésre kerül azt megelőzően két munkanappal. A bejelentés a kérelem személyes vagy elektronikus benyújtásával, vagy annak postára adásával teljesítettnek minősül. Az égetést az Országos Tűzvédelmi Szabályzat rendelkezéseivel összhangban, az egyéb jogszabályokban és e rendeletben meghatározott feltételekkel lehet végezni.
(2) A lábon álló növényzet, tarló égetése tilos.
(3) Tilos égetni egészségügyi, oktatási, kulturális és szociális intézmények, nyitott sportlétesítmények 100 méteres körzetében az intézmény működésének ideje alatt, valamint az egyházi és vallási rendeltetésű ingatlanok 100 méteres körzetében az egyházi szertartások, rendezvények ideje alatt.
(4) Tilos égetni kisfeszültségű, középfeszültségű és nagyfeszültségű vezetékek alatt.
(5) Tilos égetni távközlési vezetékek alatt.
7. § (1) Nyílttéri égetés során a meteorológiai viszonyokra folyamatosan figyelemmel kell lenni. Égetni csak szélcsendes időben szabad. Tilos az avar és kerti hulladék égetése a 6. §-ban engedélyezett időszakon kívül, valamint szeles, párás, ködös, esős időben.
(2) Az avart és kerti hulladékot égetni nagykorú, cselekvőképes személy folyamatos felügyelete mellett a tűzvédelmi előírások betartásával csak olyan helyen és területen szabad, ahol az égetés és annak hősugárzása a személyi és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti, vagyoni és környezeti kárt nem okoz.
(3) A tűz őrzéséről és veszély esetén annak eloltásáról a tűz gyújtója köteles gondoskodni. A tűz helyszínén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétben tartani, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg eloltható, így különösen kerti locsolótömlőt, vagy legalább 50 l vizet edényben, tűz oltására alkalmas tűzoltó készüléket, lapátot, ásót, vasvillát vagy egyéb kézi szerszámot. Az összegyűjtött égetni valót lehetőleg egy gödörben, vagy süllyesztett vashordóban kell elégetni a nehezebb tűzterjedés megakadályozása érdekében.
(4) A füstképződés csökkentése érdekében a nem komposztálható avart és a kerti hulladékot előzetesen szikkasztani, szárítani kell. Az eltüzelés csak olyan adagokban történhet, amely nem veszélyezteti a tűz környezetét. Nyers, megázott avar és kerti hulladék égetése tilos.
(5) Az égetendő növényi hulladék nem tartalmazhat semmilyen más kommunális, állati vagy ipari eredetű, illetve veszélyes anyagot tartalmazó hulladékot.
(6) Az égetés végén a tüzet el kell oltani, a parázslást maradéktalanul meg kell szüntetni.
8. § Demecser város belterületén lévő közterületein az avar és kerti hulladék égetése – a település köztisztaságával kapcsolatos, a polgármester utasítására végzett égetés kivételével – tilos.
9. § Egyéb biztonságtechnikai vagy tűzvédelmi szabályok előírásai, vagy tartós szárazság miatt elrendelt általános hatósági tűzgyújtási tilalom alól e rendelet nem ad felmentést.
4. Eljáró hatóságok és jogkövetkezmények
10. § (1) Aki az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó előírásokat nem tartja be hulladékgazdálkodási bírsággal, valamint levegőtisztaság-védelmi bírsággal sújtható.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott bírság összegére a mindenkor hatályos jogszabályok – jelenleg a hulladékgazdálkodási bírság mértékéről, valamint kiszabásának és megállapításának módjáról szóló 271/2001. (XII.21.) Korm. rendelet – valamint a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet szabályai vonatkoznak.
11. § Ez a rendelet 2024. június 1-jén lép hatályba.