Ibrány Város Önkormányzata Képviselő Testületének 6/2000 (III.7.) önkormányzati rendelete
A díszpolgári cím, a Pro Urbe Emlékérem, Ibrányért Díszcímer, valamint a Város Kiváló Közalkalmazottja, a Város Kiváló Köztisztviselője kitüntetés adományozásáról
Hatályos: 2020. 06. 26- 2020. 07. 26Ibrány Város Önkormányzata Képviselő Testületének 6/2000 (III.7.) önkormányzati rendelete
A díszpolgári cím, a Pro Urbe Emlékérem, Ibrányért Díszcímer, valamint a Város Kiváló Közalkalmazottja, a Város Kiváló Köztisztviselője kitüntetés adományozásáról
Hatályos: 2020. 06. 26- 2020. 07. 26
IBRÁNY VÁROS KÉPVISELŐ TESTÜLETÉNEK
6/2000. /III.17./KT. sz.
r e n d e l e t e[1]
A díszpolgári cím, a Pro Urbe Emlékérem, Ibrányért Díszcímer, a Város Kiváló Közalkalmazottja, a Város Kiváló Köztisztviselője, valamint Ibrány Kiváló Tanulója kitüntetés adományozása
Ibrány Város Önkormányzata attól a céltól vezérelve, hogy a helyi közösség szolgálatában kiemelkedő érdemeket szerzett személyeket és szervezeteket méltó elismerésben részesíthesse, valamint személyüket és cselekedeteiket megfelelőképpen értékelve állíthassa példaként a jelen és utókor elé.
IBRÁNY VÁROS DÍSZPOLGÁRA CÍMET,
PRO URBE EMLÉKÉRMET, IBRÁNYÉRT DÍSZCÍMERT ÉS A VÁROS KIVÁLÓ KÖZALKALMAZOTTJA, A VÁROS KIVÁLÓ KÖZTISZTVISELŐJE KITÜNTETÉST
alapít, s ezen elismerések adományozásának feltételeit és az eljárás rendjét a következő rendeletben szabályozza:
A DÍSZPOLGÁRI CÍM
1. §.
- Az „Ibrány Város Díszpolgára” cím adományozható annak a magyar vagy külföldi állampolgárnak, aki valamely kiemelkedően jelentős munkájával vagy egész életművével mind a városon belül, mind pedig országosan vagy nemzetközi viszonylatban olyan általános elismerést szerzett, amely hozzájárult a város jó hírnevének öregbítéséhez, továbbá példamutató emberi magatartása miatt egyébként köztiszteletben áll.
- Díszpolgári cím évente egy adományozható.
- [2]A díszpolgári címmel külön erre a célra készített 11,5 cm átmérőjű, 0,8 cm vastagságú bronz emlékplakett jár. A plakett hátoldalán Ibrány város címere, első oldalán a város főtere épületeinek kontúrja, „ IBRÁNY VÁROS DÍSZPOLGÁRA” felirat valamint az elismerésben részesülő személy neve és az adományozás éve található. A plakett tárolására méretre készült egyedi , a város címerének dombornyomatával ellátott bőr tok szolgál. Az emlékplakett mellé díszoklevél jár.
- A díszpolgári cím adományozására javaslatot tehet a polgármester, a képviselő-testület tagja, vagy a képviselő-testület bármely bizottsága az adott évre vonatkozóan, április 15-ig.
2. §.
- A város díszpolgára az adományozástól kezdve viselheti a kitüntető címet, valamint élvezi azokat a kiváltságokat, amelyek e rendelet szerint a díszpolgárokat megilletik.
- A város díszpolgára:
- tanácskozási joggal részt vehet a képviselő-testület ülésein,
- az önkormányzat által rendezett minden ünnepségre hivatalos, és a lehetőségek szerint ezeken megkülönböztetett hely illeti meg.
(3) A város díszpolgárát az önkormányzat saját halottjának tekinti.
A PRO URBE EMLÉKÉREM
3. §.
- a Pro Urbe emlékérem adományozható azoknak a személyeknek, személyek csoportjának, társadalmi szervezeteknek, akik vagy amelyek a város fejlesztésében, a társadalmi, szociális, egészségügyi kulturális élet bármely ágazatában kiemelkedő hasznos munkát végeztek és ennek révén a város értékeit növelő, maradandó eredményeket értek el.
(2)[3] Pro Urbe Emlékérem évente legfeljebb 3 adományozható.
(3)[4] A PRO URBE Emlékérem kitüntetés külön erre a célra készített 11,5 cm átmérőjű, 0,8 cm vastagságú bronz emlékérem. Az emlékérem hátoldalán Ibrány város címere, első oldalán Ibrányi László (1659-1705) II. Rákóczi Ferenc ezredes kapitányának alakja, s felette az „ IBRÁNY VÁROS ÖNKORMÁNYZATA PRO URBE” felirat valamint az adományozás éve található. Az érem tárolására méretre készült egyedi , a város címerének dombornyomatával ellátott bőr tok szolgál.
(3a)[5] A Pro Urbe Emlékérem mellé díszoklevél és pénzjutalom jár, melynek értéke nem lehet egyének esetén nettó 75.000.-Ft-nál, csoport esetén nettó 150.000.-Ft-nál kevesebb.
- A Pro Urbe Emlékérem adományozására javaslatot tehet a polgármester, a képviselő-testület tagja, vagy a képviselő-testület bármely bizottsága adott évre vonatkozóan, április 15-ig.
3/A. §.
IBRÁNYÉRT DÍSZCÍMER
- Ibrányért Díszcímer adományozható azoknak a személyeknek, vagy személyek csoportjának, akik a munkájuk során a munkahelyükön kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, s a munkájukon kívül a város közéleti tevékenységében aktívan részt vesznek.
- [6]Ibrányért Díszcímer évente legfeljebb 3 adományozható.
(3)[7] Az Ibrányért Díszcímer kitüntetéshez külön erre a célra készített 11,5 cm átmérőjű kör alakú kristály emlékplakett jár. A plaketten gravírozással Ibrány város címere, található. A plakett tárolására méretre készült egyedi díszdoboz szolgál.
(3a[8]) Az Ibrányért Díszcímer mellé díszoklevél és pénzjutalom jár, melynek a nettó összege egy személy esetén 50.000.-Ft, csoport esetén 100.000.-Ft
(4)Az Ibrányért Díszcímer adományozására irányuló javaslatot, indítványt tehet:
- helyi társadalmi szervezet,
- polgármester,
- képviselő-testület tagja,
- képviselő-testület bizottsága,
- helyi intézmények vezetője.
A javaslatokat az adott évre vonatkozóan április 15-ig lehet megtenni.
3/B. §.
A VÁROS KIVÁLÓ KÖZALKALMAZOTTJA, A VÁROS KIVÁLÓ KÖZTISZTVISELŐJE
- A Város Kiváló Közalkalmazottja, Köztisztviselője cím adományozható azoknak a közalkalmazottaknak és köztisztviselőknek, akik a munkájuk során tartósan (minimum 10 éven át) kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, s munkahelyükön a tevékenységüket a közösség elismeri.
- [9]A Város Kiváló Közalkalmazottja, Köztisztviselője cím évente legfeljebb négy (kettő-kettő) adományozható.
- [10]A cím mellé díszoklevél és pénzjutalom jár, melynek az összege nettó 50.000.-Ft
- A Város Kiváló Közalkalmazottja, Köztisztviselője cím adományozására irányuló javaslatot, indítványt az adott évre vonatkozóan április 15-ig jogosult megtenni a munkahely, intézmény vezetője.
„ 3/C §
IBRÁNY KIVÁLÓ TANULÓJA
- Ibrány Kiváló Tanulója elismerés adományozható annak az ibrányi állandó lakcímmel rendelkező, felsőoktatási intézmény (BSc, MSc) nappali tagozatán államilag finanszírozott képzésben tanuló diáknak, aki a tanulmányi előmenetelében legalább az utolsó két, egymást követő félévben kiemelkedő (BSc képzés esetén minimum 4,51 százados, MSc illetve osztatlan képzés esetén minimum 4,01 százados tanulmányi eredmény ) teljesítményt nyújtott, ezáltal példát mutat a város fiatalságának, s ezt a teljesítményét a közösség elismeri.
- Nem adható kitüntetés annak a hallgatónak, aki a tanulmánya idején félévet ismételt, illetve halasztott.
- Az Ibrány Kiváló Tanulója elismerés évente legfeljebb kettő adományozható.
- [11]Az elismerés mellé díszoklevél és egyszeri pénzjutalom jár, melynek az összege nettó 50.000.-Ft.
- Az elismerés csak egy alkalommal adományozható egy személynek.
- Az Ibrány Kiváló Tanulója elismerés adományozására irányuló javaslatot, indítványt az (1) bekezdésben meghatározott feltételek egyidejű hitelt érdemlő igazolásával ( Tanulmányi Osztály által kiadott igazolás, leckekönyv másolat, stb..) adott évre vonatkozóan július 15-ig jogosult megtenni bárki, akinek a feltételeknek megfelelő hallgatóról információja van.
„ 3/D §[12]
KÖZÖSSÉGÜNK SZOLGÁLATÁÉRT
- „Közösségünk Szolgálatáért” kitüntetés adományozható azoknak, akik a város önkormányzati, illetve egyéb, más helyi intézménye, rendészeti szerve dolgozójaként, vezetőjeként, helyi civil szervezet tagjaként, önkormányzati bizottság tagjaként, tevékenységével, lelkiismeretes munkájával Ibrány lakosságát, közösségét példamutatóan szolgálja.
- A kitüntetésből évente legfeljebb kettő adományozható.
- A kitüntetés mellé díszoklevél és pénzjutalom jár, melynek az összege nettó 30.000.- Ft.
- Az elismerés adományozására irányuló javaslatot, indítványt tehet:
- polgármester,
- képviselő-testület tagja,
- képviselő-testület bizottságának elnöke,
- helyi intézmények, rendészeti szervek vezetője
- helyi civil szervezet.
- A javaslatokat 2020. évben az adott évre vonatkozóan július 15-ig, ezt követően az adott évben április 15-ig lehet megtenni”
Az elismerések adományozásának rendje
4. §.
- A kitüntetéseket az államalapítás ünnepének (augusztus 20) alkalmával kell átadni, azonban ezektől egyéb, kiemelt esemény kapcsán a képviselő-testület döntése alapján el lehet térni.
- Az elismerések odaítélését és átadását megelőző eljárást a Képviselő-testület Szavazatszámláló Ügyrendi Jogi Bizottsága folytatja le. A Bizottság a 3/C §-ban meghatározott kitüntetés kivételével a javaslatok benyújtására rendelkezésre álló határidőt követő 60 napon belül folytatja le a megelőző eljárást, s terjeszti a javaslatát a Képviselő-testület elé. Az Ibrány Kiváló Tanulója elismerés esetén legkésőbb július 31-ig folytatja le az előkészítő eljárást, s terjeszti javaslatát a Képviselő-testület elé.
(2a)[13] A Bizottság megelőző eljárása során megtartott ülésére - a 3/C §-ban meghatározott kitüntetési javaslat előkészítésének kivételével – a javaslat tevőt is meg kell hívni.
- Az előkészítő bizottság a javaslatát a közvéleményt is figyelembe véve alakítja ki. Egyetértés hiányában rangsor szerinti alternatív javaslatot terjeszt a Képviselő-testület elé.
- Az elismerésre érdemes személy elhalálozása esetén posztumusz kitüntetés is adományozható. Ebben az esetben az elismerés átvételére a legközelebbi hozzátartozó jogosult.
- A képviselő-testület az elismerések odaítéléséről minősített többséggel, azaz a megválasztott képviselők több, mint felének a szavazatával dönt.
- [14] A képviselő-testületnek lehetősége van arra, hogy a javasolt személy/személyek csoportja részére a javaslatban szereplő kitüntetési fajtától eltérő kitüntetés adományozásáról döntsön.
Az elismerések visszavonása
5. §.
- A díszpolgári cím, a Pro Urbe Emlékérem, az Ibrányért Díszcímer és a Város Kiváló Közalkalmazottja, Köztisztviselője cím visszavonható, ha az elismerésben részesített személy arra érdemtelenné válik.
- Érdemtelen az elismerésre különösen az, akit a bíróság közügyek gyakorlásától jogerősen eltiltott. Ebben az esetben az elismerést vissza kell vonni.
- A visszavonással kapcsolatos eljárásra a 4. §-ban foglalt szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
Vegyes rendelkezések
6. §.
- Az elismerésben részesített személyekről és szervezetekről a Polgármesteri Hivatal nyilvántartást vezet és gondoskodik a 2. §. (2) bekezdésében foglalt rendelkezések érvényesüléséről.
- Az elismerések és juttatások költségeinek fedezetét az önkormányzat éves költségvetésében kell biztosítani.
7. §.
Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.
Ibrány, 2000. március 7.
Berencsi Béla Csongrádi Zoltánné dr.
polgármester jegyző
Egységes szerkezetbe a 1/2017 (I.27.), 16/2017 (V.31.), 1/2018 (II.7.) és 6/2018 (III.27.) és a 13/2020 (VI.25.) módosító önkormányzati rendeletekkel. Hatályos: 2020. június 26-tól.
Módosította az 1/2017 (I.27.) önkormányzati rendelet 1.§-a
Módosította az 1/2018 (II.7.) önkormányzati rendelet 1.§-a
Módosította az 1/2018 (II.7.) önkormányzati rendelet 2.§-a.
Módosította az 1/2017 (I.27.) önkormányzati rendelet 3.§-a
Módosította az 1/2017 (I.27.) önkormányzati rendelet 3.§-a
Módosította az 1/2018 (II.7.) önkormányzati rendelet 3.§-a
Módosította az 1/2017 (I.27.) önkormányzati rendelet 4.§-a
Módosította az 1/2017 (I.27.) önkormányzati rendelet 5.§-a
Módosította a 13/2020 (VI.25.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2020. június 26-tól.
Módosította a 16/2017 (V.31.) önkormányzati rendelet 1.§-a
Módosította a 16/2017 (V.31.) önkormányzati rendelet 1.§-a