Nyírpazony Község Önkormányzat Képviselő-testületének 25/2005(XII.23.) rendelete
a helyi népszavazásról és a helyi népi kezdeményezésről
Hatályos: 2006. 01. 01- 2017. 08. 27Nyírpazony Község Önkormányzat Képviselő-testületének 25/2005(XII.23.) rendelete
a helyi népszavazásról és a helyi népi kezdeményezésről
Hatályos: 2006. 01. 01- 2017. 08. 27
Nyírpazony Község Képviselőtestületet a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16.§ (1) bekezdése, valamint az 50. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a helyi népszavazásról és a helyi népi kezdeményezésről az alábbi rendeletet alkotja:
I.
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1.§
(1) A helyi népszavazás és a helyi népi kezdeményezés közvetlen részvételt biztosít a hatalom helyi gyakorlásában.
(2) A Nyírpazony Község területén állandó lakóhellyel rendelkező minden nagykorú magyar állampolgárt és az Európai Unió más tagállamának Nyírpazony Község területén állandó lakóhellyel rendelkező nagykorú állampolgárát megilleti az a jog, hogy - amennyiben a helyi népszavazás napján a Magyar Köztársaság területén tartózkodik - a helyi népszavazásban és a helyi népi kezdeményezésben részt vegyen.(a továbbiakban: választópolgár)
(3) A helyi népi kezdeményezés, illetve helyi népszavazás választópolgári indítványa esetén a választójogosultság feltételeinek a kezdeményezés időpontjában kell fennállnia.
2.§
(1) A helyi népszavazás és a helyi népi kezdeményezés indítványozása érdekében minden választópolgár jogosult - közterületeken is - aláírásokat gyűjteni, aláírás céljából szervezőmunkát végezni.
(2) Az aláírás gyűjtésben, az aláírásgyűjtés szervezésében résztvevő, illetve a helyi népszavazást, helyi népi kezdeményezést támogató - és e rendeletben foglaltak szerint eljáró – választópolgárok közvetlenül vesznek részt a helyi hatalom gyakorlásában.
(3) Nem gyűjthető aláírás:
a.) munkahelyen munkaidőben, vagy munkaviszonyból, illetőleg munkavégzésre irányuló más jogviszonyból fakadó munkavégzési kötelezettség teljesítése közben,
b.) fegyveres erőknél, és rendvédelmi szerveknél szolgálati viszonyban lévő személytől a szolgálati helyen, vagy szolgálati feladat teljesítése közben,
c.) tömegközlekedési eszközön,
d.) egészségügyi intézmény betegellátó részlegén,
e.) az állami szervek, valamint a megyei önkormányzati hivatal és a község polgármesteri hivatala helyiségeiben.
II.
A HELYI NÉPSZAVAZÁS
3.§
Helyi népszavazás tárgya lehet - jelen rendeletben meghatározott kivételekkel - a Képviselőtestület hatáskörébe tartozó kérdés.
4.§
(1) A Képviselőtestület helyi népszavazást köteles kiírni a következő kérdésekben:
a.) a településnek a területével határos másik megyéhez történő átcsatolásra irányuló kezdeményezése,
b.) a településegyesítésnek és a településegyesítésének megszüntetésének kezdeményezése,
c.) új település kialakításának kezdeményezése,
d.) lakott területrész átadása, átvétele, cseréje,
e.) társult képviselő-testület alakítása, a társult képviselő-testületből való kiválás.
(2) Településegyesítés, településegyesítés megszüntetése esetén a helyi népszavazásban az érintett településrész választópolgárai vehetnek részt.
(3) A Képviselőtestület helyi népszavazást rendelhet el:
a.) a Képviselőtestület hatáskörébe tartozó ügyben,
b.) az önkormányzati rendelet megerősítésére.
(4) Nem rendelhető el helyi népszavazás:
a.) a költségvetésről való döntésre,
b.) a helyi adónemeket, illetőleg mértéküket megállapító rendelet tárgyában,
c.) a Képviselőtestület hatáskörében tartozó szervezeti, működési, személyi kérdésekben, a Képviselőtestület feloszlásának a kimondásáról,
d.) az önkormányzat tulajdonában álló ingatlanok elidegenítésével, és az önkormányzat vállalkozásával kapcsolatos döntéskörökben.
Helyi népszavazás kezdeményezése
5. §
(1) Az aláírásgyűjtő ívek egy példányát az aláírásgyűjtés megkezdése előtt hitelesítés céljából be kell nyújtani a Helyi Választási Iroda vezetőjéhez, aki azt a benyújtástól számított 15 napon belül hitelesíti.
(2) Meg kell tagadni az aláírásgyűjtő ív hitelesítését, ha
a.) a kérdés nem tartozik a Képviselőtestület hatáskörébe,
b.) a kérdésben nem lehet helyi népszavazást tartani,
c.) ugyanabban a kérdésben egy éven belül helyi népszavazást tartottak,
d.) ha az aláírásgyűjtő ív nem tartalmazza a következőket:
- a helyi népszavazásra javasolt kérdés (kérdések) pontos és egyértelmű megfogalmazását,
- sorszámot,
- a választópolgár olvasható családi és utónevét,
- lakcímét,
- személyi azonosítóját,
- saját kezű aláírását.
(3) A Helyi Választási Iroda vezetője az aláírásgyűjtő ív hitelesítésével kapcsolatos döntését a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján közzé teszi.
(4) Az aláírásgyűjtő ív hitelesítését elutasító döntés elleni kifogást a határozat közzétételétől számított 15 napon belül a Nyíregyházi Városi Bírósághoz lehet benyújtani.
(5) A Helyi Választási Iroda vezetője hitelesítési záradékkal látja el az aláírásgyűjtő ív mintapéldányát. Az aláírásgyűjtést a hitelesítési záradékkal ellátott aláírásgyűjtő ív másolatával lehet megkezdeni.
(6) a.) A helyi népszavazást a Polgármesternél kezdeményezheti:
- a települési képviselők legalább egynegyede,
- a Képviselőtestület bizottsága,
- a helyi társadalmi szervezet vezető testülete.
b.) A helyi népszavazást a város választópolgárainak legalább 20%-a is kezdeményezheti aláírásával a Polgármesternél.
(7) A Képviselőtestület köteles kitűzni a helyi népszavazást, ha azt a község – vagy az érintett településrész – választópolgárainak 20 %-ánál több kezdeményezte.
(8) A helyi népszavazás kitűzésére irányuló választópolgári kezdeményezést az aláírásgyűjtő ív hitelesítését követő egy hónapon belül egyszer lehet benyújtani a Polgármesterhez.
(9) Az aláírások ellenőrzését a Helyi Választási Bizottság végzi, aki haladéktalanul gondoskodik az aláírások hitelesítéséről a személyiadat- és lakcímnyilvántartás adatai alapján. A hitelesítés a rendelet által előírt számszerűség ellenőrzését és a választópolgárok azonosítását jelenti kizárólag a választó jogosultság és az állandó lakóhely megállapítása céljából. A hitelesítést 15 napon belül kell elvégezni.
(10) Ha az aláírások ellenőrzése során alapos gyanú merül fel a meghatározott aláírások eredetiségét illetően, és az ilyen aláírások érvényessége, vagy érvénytelenség befolyásolja a kezdeményezés érvényességét a Helyi Választási Bizottság a személyazonosságot tételesen ellenőrizheti. Ilyen esetben az aláírások ellenőrzésének határideje 30 nappal meghosszabbodik.
Helyi népszavazás elrendelése és kitűzése
6. §
(1) A Polgármester a helyi népszavazás elrendelésére irányuló kezdeményezést a Helyi Választási Bizottságnak az aláírások ellenőrzésének eredményéről szóló tájékoztatását követően a legközelebbi Képviselőtestületen bejelenti.
(2) Amennyiben a helyi népszavazásra irányuló állampolgári kezdeményezést késve nyújtották be, vagy az aláírások ellenőrzésének eredményeként a Helyi Választási Bizottság azt állapította meg, hogy az érvényes aláírások száma nem éri el a települési képviselők számának egynegyedét, illetve a város választópolgárainak legalább 20%-át, a kezdeményezést a Polgármester elutasítja.
(3) A helyi népszavazás elrendelésére irányuló kezdeményezésről a Polgármester bejelentését követő 30 napon belül dönteni kell a Képviselőtestületnek.
(4) A Képviselőtestület minősített többséggel – az eredetileg megválasztott képviselők több mint felének a szavazatával - meghozott határozatában dönt:
a.) a helyi népszavazás időpontjáról,
b.) a helyi népszavazás elrendeléséről és a helyi népszavazásra bocsátandó kérdés(ek)ről,
c.) a rendelet-megerősítő helyi népszavazás esetén a megfelelő tájékoztatás tartalmáról.
(5) A helyi népszavazásra feltett kérdéseket úgy kell megfogalmazni, hogy arra egyértelműen igennel, nemmel, meghatározott alternatíva kiválasztásával lehessen válaszolni.
(6) A helyi népszavazás elrendeléséről szóló határozatot a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján közzé kell tenni.
(7) A helyi népszavazást az elrendeléstől számított négy hónapon belül kell megtartani.
Helyi népszavazás lebonyolítása
7. §
(1) A helyi népszavazás lebonyolítására a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló módosított 1990. évi LXIV. törvény rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.
A szavazatszámláló bizottságokba és a Helyi Választási Bizottságba a kezdeményezést benyújtók választási bizottságonként egy közös megbízottat, megbízottat delegálhatnak.
(2) A község egy részére kiterjedő helyi népszavazás esetén a helyhatósági választások során kialakított szavazóköröket kell figyelembe venni, amennyiben indokolt az ettől való eltérés, a szavazóköröket a Képviselőtestület határozza meg. Ez utóbbi esetben a szavazatszedő bizottság tagjaira a Polgármester tesz javaslatot a Képviselőtestületnek, s megválasztásuk minősített többségi szavazattal történik. Megbízatásuk a helyi népszavazás befejezéséig tart.
(3) A helyi népszavazás költségei az önkormányzat költségvetését terhelik.
8. §
(1) Két helyi népszavazás között legalább 2 hónapnak kell eltelnie.
(2) Egy alkalommal legfeljebb négy kérdés bocsátható helyi népszavazásra.
Helyi népszavazás érvényességének, eredményességének megállapítása, közzététele
9. §
(1) A helyi népszavazás akkor
a.) érvényes, ha a választópolgárok számának több mint fele érvényesen szavazott,
b.) eredményes, ha az érvényesen szavazók több mint 50 %-a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.
(2) Több választási lehetőség esetén akkor is eredményes az érvényes helyi népszavazás, ha az adott kérdésre a legtöbb azonos választ adták.
(3) A helyi népszavazás eredményéről a Polgármester a helyi rádió és sajtó útján, valamint a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján tájékoztatja a község lakóit.
(4) Eredménytelen a helyi népszavazás esetén a helyi népszavazásra bocsátott kérdésben a Képviselőtestület dönthet.
III.
HELYI NÉPI KEZDEMÉNYEZÉS
10. §
(1) Helyi népi kezdeményezés útján Képviselőtestület elé terjeszthető minden olyan ügy –azon ügyek kivételével, amelyek esetében a Képviselőtestület köteles helyi népszavazást kiírni - melynek elbírálása a Képviselőtestület hatáskörébe tartozik.
(2) Az aláírásgyűjtő ív hitelesítésének eljárására a helyi népszavazásra vonatkozó rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni.
(3) Helyi népi kezdeményezéshez a község választópolgárai legalább 5%-ának írásbeli indítványa szükséges, melyet a Polgármesterhez kell benyújtani.
(4) A Képviselőtestület köteles napirendre tűzni azt a helyi népi kezdeményezést, melyet a város választópolgárainak legalább 5 %-a indítványozott.
(5) A Képviselőtestület a helyi népi kezdeményezés tárgyalásáról a legközelebbi ülésén, de legkésőbb egy hónapon belül dönt.
(6) A Képviselőtestület döntéséhez minősített többség szükséges.
(7) A helyi népi kezdeményezés eredményéről a Polgármester a helyi népszavazásra vonatkozó szabályok szerint tájékoztatja a város lakosságát.
IV.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
11. §
E rendelet 2006. január hó 1. napján lép hatályba. A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a helyi népszavazás és helyi népi kezdeményezés szabályairól szóló 3/1996. (IV. 25.) rendelet, illetve azt módosító 6/2001. (IV. 19.) rendelet.
Nyírpazony, 2005. december 22.
Vas Miklós Dr. Ilosvai István
polgármester jegyző
Jelen rendeletet 2005. december 23-án kihirdetem.
Nyírpazony, 2005. december 23.
Dr. Ilosvai István
jegyző