Tiszaeszlár Község képviselő testületének 2/2015(II.27.) önkormányzati rendelete

A szociális rászorultságtól függő pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról

Hatályos: 2015. 03. 01- 2020. 07. 06

Tiszaeszlár Község képviselő testületének 2/2015(II.27.) önkormányzati rendelete

A szociális rászorultságtól függő pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról

2015.03.01.

Tiszaeszlár Község Önkormányzata Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvényének 32. cikkének (1) bekezdés a) pontjában, (2) bekezdésében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. és 10. pontjában, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény ( továbbiakban: Szt. ) 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 26. §-ában, 32. § (3) bekezdésében, 45. § (1) bekezdésében, 48. § (4) bekezdésében, 132. § (4) bekezdésében rögzített felhatalmazás alapján a szociális rászorultságtól függő pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó ellátások szabályozására az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

A rendelet célja

1. § (1) E rendelet célja, hogy a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében szabályozza a pénzbeli és természetbeni juttatások, valamint a szociális ellátások igénybevételének helyi szabályait, igénybevételük módját.

(2) A Képviselő-testület az ellátások biztosításával a szociális szempontból rászorult családok életminőségén kíván javítani, egyidejűleg ösztönözni kívánja a kérelmezőket arra, hogy maguk is tegyenek meg minden tőlük elvárhatót annak érdekében, hogy családjuk eltartásáról elsősorban kereső tevékenységből származó jövedelemből tudjanak gondoskodni.

A rendelet hatálya

2. § (1) E rendeletet kell alkalmazni a Tiszaeszlár Község Önkormányzat közigazgatási területén életvitelszerűen élő

a) lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárokra,

b) bevándoroltakra és letelepedettekre,

c) hontalanokra,

d) a magyar hatóság által menekültként, vagy oltalmazottként elismert személyekre,

e) az Sztv. a 7. § (1) bekezdésében meghatározott ellátások tekintetében az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően kiterjed az Európai Szociális Kartát megerősítő országoknak Magyarország területén jogszerűen tartózkodó állampolgárokra is.

Hatásköri szabályok és általános eljárási rendelkezések

3. § (1) Az e rendeletben szabályozott valamennyi szociális ellátásra érvényes értelmező rendelkezéseket és az általános eljárási szabályokat, az Szt. 4-16. §-a határozza meg.

(2) Az adott ellátásoknál alkalmazandó sajátos eljárási szabályokat, az adott ellátáshoz kapcsolódva kerülnek meghatározásra.

(3) Az e rendeletben szabályozott települési támogatás iránti kérelmet a Tiszaeszlár Község Önkormányzat Polgármesteri Hivatalánál ( továbbiakban: Hivatal ) lehet előterjeszteni.

A kérelmezőnek a kérelemben, illetve az annak mellékleteként benyújtott dokumentumokban feltüntetett jövedelem-adatokat az Szt. 10. §-ában meghatározottak szerint kell igazolnia.
(4) Amennyiben a szociális ellátást kérő az általa kérelmezett ellátás helyett más ellátásra lenne jogosult, erre a tényre a figyelmét fel kell hívni.
(5) A rendelet által alkalmazott fogalmak értelmezésére az Szt.-ben foglaltakat kell alkalmazni.
(6) Nincs szükség igazolásra azon adatok tekintetében, melyek a Hivatal nyilvántartásaiban fellelhetők.

4. § (1) A döntésre jogosult szerv a döntését a benyújtott kérelem, illetve annak mellékletei alapján köteles meghozni a kérelem benyújtásától számított 8 napon belül.

(2) A pénzbeli kifizetést elrendelő határozat rendelkezése alapján a kifizetést a Hivatal folyószámlára utalással, vagy házipénztárból történő kifizetéssel teljesíti.

(3) A természetbeni ellátásokat a Hivatal – a megállapító határozat rendelkezése szerint – számla kiegyenlítéssel; az ellátást, szolgáltatást nyújtó részére utalással; vagy harmadik személy részére utólagos elszámolással, a házipénztárból történő kifizetéssel teljesíti.

(4) A rendkívüli települési támogatást a határozat meghozatalától számított 3 napon belül kell kifizetni.

II. Fejezet

A települési támogatás formái

5. § Szociális rászorultság esetén a jogosult számára a települési önkormányzat képviselő-testülete az Szt.-ben, illetve e rendeletben meghatározott feltételek szerint

a) települési támogatást és

b) rendkívüli települési támogatást

állapít meg.

6. § E rendeletben meghatározott települési támogatás és rendkívüli települési támogatás iránti kérelmek elbírálása a polgármester hatáskörébe tartozik.

Gyógyszertámogatás

7. § (1) a polgármester évente maximum 2 esetben a létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő személy részére gyógyszertámogatást állapít meg, ha

a) egyedül élő esetén a jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át nem haladja meg,

b) családban élő esetén az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg.

(2) Gyógyszertámogatás összege a kiváltható recepten (recepteken) meghatározott gyógyszerek ellenértéke, de alkalmanként legfeljebb maximum 3.000.- Ft lehet.

A gyógyszertámogatás kifizetése a tiszaeszlári Írisz Gyógyszertár részére, számla ellenében történik. Gyógyászati segédeszközről szóló recept/javaslat esetén a támogatás kifizetése házipénztár útján történik.
(3) A gyógyszertámogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell a jövedelemigazoláson kívül háziorvosi vagy szakorvosi igazolást, valamint a gyógyszertár igazolását az orvosi igazoláson szereplő gyógyszerek, illetve gyógyászati segédeszközök költségéről.
(4) Gyógyszertámogatásra nem jogosult a közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkező kérelmező.
(5) A gyógyszertámogatás iránti kérelmet e rendelet 1. számú melléklete szerinti nyomtatványon kell benyújtani.
Rendkívüli települési támogatás

8. § (1) A település képviselő-testülete rendkívüli települési támogatásban részesíti

a) azt az egyedül élő személyt, akinek jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg,

b) azt a családot, ahol az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét nem haladja meg

és a kérelmezőnek/családnak vagyona nincs.

(2) Rendkívüli élethelyzetnek kell tekinteni különösen, ha a kérelmezőnek

a) tartós betegség miatt jelentős jövedelem-kiesése van,

b) elemi kár, baleset, tragikus helyzet miatt anyagi segítségre szorul,

c) rendszeres pénzellátás iránti kérelme folyamatban van, és megélhetését ezen időszak alatt más jövedelemből, megtakarításból biztosítani nem tudja.

(3) Elutasítható annak a személynek rendkívüli települési támogatás iránti kérelme, aki önhibájából (alkoholizmus, munkakerülés, játékszenvedély stb.) került nehéz anyagi helyzetbe, ugyanakkor anyagi helyzetének javítására, munkavégzésre, fizikai, szellemi és lelkiállapota figyelembevételével nehézségek nélkül képes.

(4) A polgármester különös méltánylást érdemlő esetben értékhatárra, jövedelemre és egyéb pénzbeli ellátásokra tekintet nélkül, - a rendkívüli körülmények figyelembevételével – rendkívüli települési támogatásban részesítheti a kérelmezőt.

9. § (1) A települési támogatás egyszeri összegét a rászorultsághoz igazodóan 10.000.- Ft-ig terjedő összegben lehet megállapítani, és naptári éven belül legfeljebb 4 alkalommal.

(2) Különös méltánylást érdemlő esetben az egyszeri kifizethető összeg legfeljebb 30.000.- Ft. Az ilyen kifizetésről a polgármester a soron következő ülésen beszámol a képviselő-testületnek. A kifizetés naptári évben egy család részére kifizetett átmeneti segélyek összege ebben az esetben nem haladja meg a 60.000.- Ft-ot.

(3) Katasztrófa helyzet esetén a polgármester maximum 100.000.- Ft települési támogatást biztosíthat mindenféle jövedelmi helyzet vizsgálata nélkül. Az ilyen jellegű kifizetésekről a képviselő-testületnek a következő ülésen beszámol.

(4) A megállapított támogatás folyósítása készpénzben, vagy az igénylő költségeinek közvetlen átvállalásával valósul meg. Amennyiben az ügy összes körülményeire tekintettel feltételezhető, hogy a kérelmező a készpénz-támogatás nem rendeltetésének megfelelően használja fel, a segélyt részben vagy egészben közvetlen számlakiegyenlítés formájában kell adni.

(5) Települési támogatás kérelemre vagy hivatalból is megállapítható.

(6) A települési támogatás kifizetése folyószámlára utalással, vagy házipénztár útján történik.

(7) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelmet e rendelet 2. számú melléklete szerinti nyomtatványon kell benyújtani.

Temetési segély

10. § (1) A polgármester temetési segélyt nyújthat annak a helybeli lakosnak, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodik, amennyiben a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át.

(2) Temetési segély nem állapítható meg annak a személynek, aki a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV. törvény alapján temetési hozzájárulásban részesül.

(3) A települési temetési segély összege a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének 10 %-a.

A helyben szokásos legolcsóbb temetés költsége: 150.000.- Ft.
(4) Ha a kérelmező szociális körülményei indokolttá teszik a települési temetési segély a temetés költségeinek kifizetésére előre is adható. Ilyen esetben a határozatban meg kell jelölni azt a határidőt ameddig a kérelmező köteles a temetés igazoló számláit bemutatni.
(5) A temetési segély iránti kérelmet a haláleset bekövetkezésétől számított 60 napon belül kell előterjeszteni. A kérelemhez a halotti anyakönyvi kivonatot és a temetési számla másolatát csatolni kell.
(6) Amennyiben a kérelem elbírálásához szükséges információk rendelkezésre állnak a döntés lehetőleg azonnal meghozatalra kerül, egyébként az eljárási határidő 15 nap.
(7) A települési temetési támogatás iránti kérelmet e rendelet 3. számú melléklete szerinti nyomtatványon kell benyújtani.
Köztemetés

11. § (1) A polgármester gondoskodik a Tiszaeszlár Község Önkormányzata illetékességi területén elhunyt személy közköltségen történő eltemettetéséről.

(2) A természetben nyújtott köztemetés költsége legfeljebb 150.000.- Ft. A köztemetés során biztosítani kell a temetés szükséges költségeit, valamint egy élővirág koszorút.

(3) A polgármester az Szt. 48. § (3) bekezdése szerinti megtérítési kötelezettség alól egészben mentesítheti az eltemettetésre köteles személyt, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét és a kötelezettség teljesítése a család mindennapi megélhetését veszélyeztető, aránytalan terhet jelent.

III. Fejezet

Személyes gondoskodást nyújtó ellátások

12. § (1) Az önkormányzat a szociálisan rászorult állampolgárok részére a személyes gondoskodást nyújtó formákat önkormányzati fenntartású intézményein keresztül biztosítja.

(2) Az alapszolgáltatások megszervezésével a települési önkormányzat segítséget nyújt a szociálisan rászorultak részére saját otthonukban és lakókörnyezetükben, önálló életvitelük fenntartásában, valamint egészségi állapotukból, mentális állapotukból, vagy más okból származó problémáik megoldásában.

Az önkormányzat szociális alapszolgáltatás keretében
- családsegítést,
- étkeztetést,
- gyermekjóléti szolgáltatást,
- házi segítségnyújtást
biztosít.
Családsegítés

13. § (1) A családsegítés célja a községi önkormányzat közigazgatási területén élő szociális vagy mentális problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára, az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetésére, valamint az életvezetési képesség megőrzése.

(2) A családsegítés az életvezetési problémákkal, szociális gondokkal küzdő családok, illetve személyek szociális és mentális ellátása.

(3) A családsegítő szolgálat tevékenysége körében

a) közreműködik az igénylő családi gondjainak rendezésében, életvitelét hátrányosan befolyásoló okok feltárásában, illetve megszüntetésében, mentális problémáinak megoldásában,

b) az igénylő kérelmére, problémáinak rendezése érdekében életvezetési és egyéb tanácsokat ad, segítséget nyújt,

c) folyamatosan figyelemmel kíséri a működési területén élő lakosság szociális helyzetét,

d) kezdeményezi a települési önkormányzatnál az önkormányzat kötelező feladatának nem minősülő ellátás helyben történő megszervezését, új szociális ellátások bevezetését, egyes szociálisan rászoruló csoportok, személyek e törvényben meghatározott vagy más speciális ellátását.

(4) A családsegítést az önkormányzat Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálaton keresztül biztosítja.

(5) A családsegítők a jegyző szakmai irányítása mellett végzik feladatukat, külön munkaköri leírás alapján.

(6) A Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat székhelye: Tiszaeszlár, Rákóczi F. utca 91. szám alatt van, ahol az ellátás igénybevétele önkéntes és térítésmentes.

A családsegítő fogadóórát tart :
hétfő – szerda – csütörtök – péntek 8-12 óráig.
Szociális étkeztetés

14. § (1) Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkeztetéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen

a) koruk,

b) egészségi állapotuk,

c) fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük,

d) szenvedélybetegségük, vagy

e) hajléktalanságuk

miatt.

(2) Kora miatt jogosult a szociális étkeztetés igénybevételére az, aki 60. életévét betöltötte. Ezt a tényt a személyi adat- és lakcímnyilvántartásból szolgáltatott adat igazolja.

Egészségi állapota miatt jogosult a szociális étkeztetés igénybevételére az, aki ezt a tényt 2 évnél nem régebbi szakorvosi vagy háziorvosi véleménnyel igazolja.
A fogyatékosságot, pszichiátriai betegséget, szenvedélybetegséget a kiállító szerv határozatával, okiratával, szakvéleményével kell igazolni.
(3) Étkeztetésben részesíti az önkormányzat azt az egyedülálló igénylőt, aki jövedelmétől függetlenül kora vagy egészségi állapota miatt nem képes az étkezéséről más módon gondoskodni.
Családban élő, jogosultsági feltételeknek megfelelő igénylőt abban az esetben részesíti az önkormányzat szociális étkezésben, ha nincs olyan személy vele közös háztartásban, aki az étkeztetéséről gondoskodni tudna.
(4) Az ellátás iránti kérelmet a kérelmező lakóhelye szerinti települési önkormányzathoz lehet benyújtani. Az ellátás iránti kérelemről a polgármester dönt.
(5) Az önkormányzat által biztosított étkeztetésre az a szociálisan rászoruló jogosult, akinél az egy főre számított havi családi jövedelem határa az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, egyedül élő esetén annak 300 %-át nem haladja meg.
(6) Különös méltánylást érdemlő esetben (pl.: gyógyszerköltség, magas rezsidíjak, súlyos betegség) jövedelemhatár átlépése esetén is megállapítható a jogosultság, feltéve, hogy napi egyszeri meleg étkezés más módon nem biztosítható.
(7) Az étkeztetési térítési díj alapja az élelmezés nyersanyagköltségének egy ellátottra jutó összege.
(8) Az önkormányzat az ellátást igénybevevők részére térítésmentes kihordással biztosítja az étkeztetést.
Házi segítségnyújtás

15. § (1) Házi segítségnyújtás keretében kell gondoskodni :

a) azokról az időskorú személyekről, akik otthonukban önmaguk ellátására saját erőből nem képesek és róluk nem gondoskodnak,

b) azokról a pszichiátriai betegekről, fogyatékos személyekről, valamint szenvedélybetegekről,

c) azokról, akik állapotukból adódóan az önálló életvitellel kapcsolatos feladataik ellátásában segítséget igényelnek, de egyébként önmaguk ellátásra képesek,

d) azokról az egészségi állapotuk miatt rászoruló személyekről, akik ezt az ellátási formát igénylik,

e) azokról a személyekről, akik a rehabilitációt követően a saját lakókörnyezetükbe történő visszailleszkedés céljából támogatást igényelnek önálló életvitelük fenntartásához.

(2) Házi segítségnyújtás keretében biztosítani kell :

a) az alapvető gondozási, ápolási feladatok elvégzését,

b) az önálló életvitel fenntartásában, az ellátott és lakókörnyezete higiénés körülményeinek megtartásában való közreműködést,

c) a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében, illetve azok elhárításában való segítségnyújtást.

(3) Az ellátás iránti kérelmet a Hivatalban lehet benyújtani. Az ellátás iránti kérelemről a polgármester dönt.

(4) A házi segítségnyújtás keretében biztosított ellátás térítésmentes.

Térítési díjak

16. § (1) A gyermekétkeztetésnek nem minősülő étkeztetés intézményi térítési díját külön rendelet szabályozza.

(2) Házi segítségnyújtás keretében biztosított ellátás ingyenes.

IV. Fejezet

Záró rendelkezések

17. § (1) E rendelet 2015. március 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépése után indult

ügyekben kell alkalmazni.
(2) E rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.
(3) E rendeletet a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvénnyel, valamint a törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletekkel együtt kell alkalmazni.
(4) 2015. március 1-jén hatályát veszti a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 6/2013. (XII.19.) önkormányzati rendelet.
Tiszaeszlár, 2015. február 27.
Nagy Tibor Badicsné Kormos Éva
polgármester jegyző