Újfehértó Város Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2012. (VII.26.) önkormányzati rendelete

a pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályairól

Hatályos: 2015. 03. 01- 2015. 06. 30

Újfehértó Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében, a  szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1.§ (2) bekezdésében, 10.§ (1) bekezdésében, 25.§ (3) bekezdés b) pontjában,  26.§-ában, 32.§ (1) bekezdés b) pontjában és (3) bekezdésében, 33.§. (7) bekezdésében, 37.§ (1) d) pontjában, 37/A§. (3) bekezdésében, 38.§. (9) bekezdésében, 45.§ (1)-(3) bekezdésében, 46.§ (1) bekezdésében, 50.§. (3) bekezdésében, 132.§. (4) bekezdés a), b), c),d) e) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LV. törvény 8.§. (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva  a következőket rendeli el:


1. Eljárási rendelkezések


1. §

 (1) Az ellátások megállapítása iránti kérelmeket az ellátás formájának megfelelő nyomtatvány kitöltésével a Polgármesteri Hivatalba kell benyújtani.   A kérelem és az esetleges jogorvoslat benyújtására elektronikus úton nincs lehetőség.

(2)  A jövedelemnyilatkozathoz csatolni kell:

a) havi rendszeres jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap nettó jövedelméről kiállított munkáltatói igazolást.

b) álláskeresők számára nyújtott támogatás esetén a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátást igazoló szelvényt, ennek hiányában a munkaügyi kirendeltség által kiállított igazolást.

c) a társadalombiztosítás keretében folyósított ellátások esetében a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátást igazoló szelvényt, ennek hiányában az utolsó havi bankszámla kivonatot.

d) a vállalkozásból, őstermelői tevékenységből származó, a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelem azon részéről mely az adóbevallással lezárt évben keletkezett  a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által kiadott igazolást, a fennmaradó időarányos részre a havi nettó átlag jövedelemre vonatkozó könyvelő által kiállított igazolást, ennek hiányában nyilatkozatot.

e) nem havi rendszerességgel szerzett jövedelmek esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelemről kiállított igazolást.

f) az adómentes bevétellel rendelkező mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó jövedelem esetén, a kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban elért nettó jövedelemről  kiállított nyilatkozatot, valamint az őstermelői igazolvány és a betétlap másolatát.

[1](3) A rendelet hatálya alá tartozó ellátásokra a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.), valamint a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet vonatkozó általános rendelkezéseit, fogalom meghatározásait kell alkalmazni.

(4) A rendszeres szociális ellátásokat havonta utólag, minden hónap 5. napjáig, a nem rendszeres szociális ellátásokat a határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül kell folyósítani átutalással a jogosult által megjelölt folyószámlára. A 9.§. (6) bekezdésében szabályozott esetben és külön kérelem esetén a szociális ellátás a Polgármesteri Hivatal házipénztárából is kifizethető.

[2](5)

2. Aktív korúak ellátása

[3]2§.

[4]3§.

[5]4.§.

[6]5.§.


3. Normatív lakásfenntartási támogatás

[7]6. §.



[8]4. Települési támogatás

7.§


(1) Az önkormányzat eseti jelleggel rendkívüli települési támogatásban részesíti azokat

a) A létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő – különösen az Szt. 45.§ (4) bekezdésében meghatározott – személyeket, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén 200 %-át nem haladja meg.

b) akik meghalt személy eltemettetéséről gondoskodtak, annak ellenére, hogy arra nem voltak kötelesek, vagy tartására köteles hozzátartozók voltak ugyan, de a temetési költségek viselése a saját, illetve a családjuk létfenntartását veszélyezteti, feltéve, hogy a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át.

c) akik elemi kár, bűncselekmény okozta megélhetést veszélyeztető vagy kivételes méltánylást érdemlő rendkívüli élethelyzetbe kerültek és a családjukban az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 300%-át nem haladja meg. 

d) akik rendszeres vagy alkalmi jelleggel felmerült gyógyszerkiadásukhoz, mint többletkiadáshoz kapcsolódóan megélhetést, létfenntartását veszélyeztető élethelyzetbe kerültek és a családjukban az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 200 %-át nem haladja meg, kivéve ha a gyógyszer közgyógyellátás keretében beszerezhető.

(2) A hatáskörrel rendelkező szerv az (1) bekezdésben foglalt jövedelemhatártól eltérhet, ha a települési támogatás hiánya a kérelmező életét, testi épségét veszélyezteti.

(3) A települési támogatás (rendkívüli és rendszeres) éves keretösszegét az önkormányzat költségvetési rendelete határozza meg.

(4) A rendkívüli települési támogatás alkalmankénti összege: legalább 2000.- (kettőezer) forint. 

(5) A rendkívüli települési támogatás megállapítása iránti kérelemhez mellékelni kell:

a) jövedelemnyilatkozatokat,

b) a jövedelemnyilatkozatokban feltüntetett jövedelmek valódiságának igazolására szolgáló iratot,

c) a létfenntartást veszélyeztető, valamint a többletkiadást előidéző körülmény igazolását,

d) a létfenntartást veszélyeztető, valamint a többletkiadást előidéző gyógyszerkiadás igazolását,

e) ha a meghalt személy eltemettetéséhez a rendkívüli települési támogatás megállapítását nem a haláleset helye szerint illetékes települési önkormányzattól kérik, az elhunyt személy halotti anyakönyvi kivonatát,

f)  a temetés költségeiről a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére kiállított számla eredeti példányát.

(6) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelemről a kérelem beérkezését vagy a hivatalbóli eljárás megindítását követő 15 napon belül kell dönteni.

(7) A meghalt személy eltemettetéséhez igényelt rendkívüli települési támogatás iránti kérelmet a haláleset bekövetkezésétől számított 60 napon belül lehet benyújtani a Polgármesteri Hivatalba.

(8) A meghalt személy eltemettetéséhez biztosított rendkívüli települési támogatás összege nem lehet kevesebb a helyben szokásos, legolcsóbb temetés költségének 10 %-ánál, de elérheti annak teljes összegét, ha a temetési költségek viselése a kérelmezőnek vagy családjának a létfenntartását veszélyezteti. A helyben szokásos legolcsóbb temetés összege: 150.000.- (egyszázötven-ezer) forint.

(9) Meghalt személy eltemettetéséhez nem állapítható meg rendkívüli települési támogatás annak a személynek, aki tartási vagy egyéb szerződés alapján a temetésről gondoskodni köteles.

(10) Az önkormányzat a szociális ellátásra biztosított költségvetési keretösszeg terhére rendkívüli települési támogatásban részesíteti azon személyeket akik, az alábbi együttes feltételeknek megfelelnek:

a) Újfehértón bejelentett lakóhellyel rendelkeznek,

b) a 65. életévüket a tárgyévben betöltik,

c) saját jogú nyugellátásban, vagy hozzátartozói nyugellátásban részesülnek.

(11) A (10) bekezdésben szabályozott rendkívüli települési támogatás évente egy alkalommal, 2000.- forint összegben természetbeni ellátásként nyújtható.

(12) A (10) bekezdésben szabályozott jogosultsági feltételeket igazoló dokumentumokat hivatalból kell beszerezni.   

(13) A (10) bekezdésben szabályozott jogosultságról nem kell külön határozatot hozni.

(14) A rendkívüli települési támogatás természetbeni ellátásként is megállapítható.


                                                                                                         [9]7/A. §


(1) Az önkormányzat települési támogatást nyújt a rendeletben meghatározott feltételek szerinti szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadásai viseléséhez, feltéve, hogy a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 140 %-át nem haladja meg és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.

(2) A (1) bekezdés szerinti települési támogatás havi rendszerességgel nyújtott támogatás, mely havonta 3000.- (háromezer) forint összegben kerül megállapításra. 

(3) Az (1) bekezdésben megjelölt települési támogatás megállapítása iránti kérelemhez mellékelni kell:

a) jövedelemnyilatkozatokat,

b) a jövedelemnyilatkozatokban feltüntetett jövedelmek valódiságának igazolására szolgáló iratot,

c) vagyonnyilatkozatot,

d) folyószámla hitelt érdemlő igazolása,

e) lakáshasználat jogcíme.

(4) A rendszeres települési támogatás iránti kérelemről a kérelem beérkezését követő 21 napon belül kell dönteni.

(5) Az (1) bekezdés szerinti támogatás egy évre kerül megállapításra.

(6) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától. Külön lakásnak kell tekinteni a társbérletet, az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit.

(7) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás megállapítása iránt azon személyek nyújthatnak be kérelmet, akik a kérelem benyújtása idején nem részesülnek a lakhatási kiadások csökkentését szolgáló egyéb szociális ellátásban.

(8) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás természetbeni ellátásként is megállapítható.


5. Temetési segély

[10]8.§


6. Helyi közlekedési támogatás

9.§.

(1) Helyi közlekedési támogatásra jogosult az a helyi autóbuszjáratra érvényes bérlettel rendelkező személy, aki a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendeletben szabályozott  tanulóbérlet vagy nyugdíjas bérlet igénybevételére jogosult feltéve, hogy a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 350%-át.

(2) Jövedelemvizsgálat nélkül jogosult helyi közlekedési támogatásra a helyi autóbuszjáratra érvényes tanuló bérlettel rendelkező, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő személy.

(3) A helyi közlekedési támogatást az Újfehértón közlekedő helyi autóbuszjáratra érvényes bérletre lehet igénybe venni.

(4) A kérelemhez mellékelni kell:

a) jövedelemnyilatkozatot,

b) a jövedelemnyilatkozatban feltüntetett jövedelmek  valódiságának  igazolására  szolgáló iratot,

c) a  (2) bekezdésben meghatározott jogosultsági feltételeket igazoló okiratot valamint  igényléskor be kell mutatni a helyi autóbuszjáratra érvényes bérletet és tanulóbérlet esetén a diákigazolványt, nyugdíjas bérlet esetén az ellátottak utazási utalványát.

(5) A helyi közlekedési támogatás összege azonos az (1)-(2) bekezdésben meghatározott jogosultak által fizetendő a menetrendszerinti helyi autóbuszra érvényes bérlet árával.

(6) A megállapított helyi közlekedési támogatást a határozat jogerőre emelkedését követően a Polgármesteri Hivatal házi pénztárából kell kifizetni.


7. Közgyógyellátás


[11]10. §.



8. Záró rendelkezések

11. §


(1)  A rendelet 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet rendelkezéseit a  hatályba lépést követően indult ügyekben kell alkalmazni.

(3)  Hatályát veszti

1. a pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályairól szóló 6/2007. (I.26.) önkormányzati rendelet

2. a pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályairól szóló 6/2007. (I.26.) rendelet módosításáról szóló 18/2007. (V.25.) önkormányzati rendelet.

3. az egyes szociális tárgyú rendeletek módosításáról szóló 4/2008. (I.29.) önkormányzati rendelet.

4. egyes szociális tárgyú rendeletek módosításáról szóló 11/2009. (III.27.) önkormányzati rendelet.


[1]

A 16/2012. (VII. 26.) önkormányzati rendelet 1. § (3) bekezdése a 2/2015. (I. 29.) önkormányzati rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg. Hatályos: 2015. 03. 01.

[2]

A 26/2013. (XII. 19.) önkormányzati rendelet 3.§. a) pontja hatályon kívül helyezte. Hatályos: 2014. 01. 01.

[3]

A 26/2013. (XII. 19.) önkormányzati rendelet 3.§. b) pontja hatályon kívül helyezte. Hatályos: 2014. 01. 01.

[4]

A 26/2013. (XII. 19.) önkormányzati rendelet 3.§. c) pontja hatályon kívül helyezte. Hatályos: 2014. 01. 01.

[5]

A 2/2015. (I. 29.) önkormányzati rendelet 6. §-a hatályon kívül helyezte. Hatályos 2015. 03.01

[6]

A 2/2015. (I. 29.) önkormányzati rendelet 6. §- a hatályon kívül helyezte. Hatályos: 2015. 03. 01.

[7]

A 26/2013. (XII. 19.) önkormányzati rendelet 3.§. d) pontja hatályon kívül helyezte. Hatályos: 2014. 01. 01.

[8]

A 18/2012. (VII. 26.) önkormányzati rendelet 4. alcím 7. §-a a 2/2015. (I. 29.) önkormányzati rendelet 2. § -ának megfelelően módosított szöveg. Hatályos: 2015. 03.01.

[9]

A 18/2012. (VII. 26.) önkormányzati rendelet 7/a. § -át a 2/2015. (I. 29.) önkormányzati rendelet iktatta be. Hatályos: 2015. 03. 01.

[10]

A 26/2013. (XII. 19.) önkormányzati rendelet 3.§. e) pontja hatályon kívül helyezte. Hatályos: 2014. 01. 01.

[11]

A 2/2015. (I. 29.) önkormányzati rendelet 6. §-a hatályon kívül helyezte. Hatályos: 2015. 03. 01.