Vaja Város Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2021. (VII.20.) önkormányzati rendelete

A települési támogatásokról

Hatályos: 2021. 08. 10

Vaja Város Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2021. (VII. 20.) önkormányzati rendelete

A települési támogatásokról

1. §

a) Általános rendelkezések

(1) A rendelet célja, hogy megállapítsa az önkormányzat által a helyi sajátosságoknak megfelelő, a szociális rászorultságtól függő pénzbeli, valamint természetben biztosított szociális támogatások formáit, szervezeti kereteit, az eljárási és jogosultsági szabályokat, valamint az igénybevétel módját, feltételeit

(2) A települési támogatások közül a rendszeres települési támogatás megállapításáról a jegyző, a rendkívüli települési támogatásról a képviselő-testület dönt..

2. Vaja Város önkormányzata által nyújtott települési támogatások

Vaja Város önkormányzata által nyújtott települési támogatások:

· a) rendszeres települési támogatások:

aa) lakásfenntartási kiadások támogatása-fűtési támogatás

· b) rendkívüli települési támogatások:

ba) rendkívüli települési támogatás

bb) temetési költségekhez biztosított rendkívüli települési támogatás

bc) gyógyszer támogatás

bd) időskorúak eseti támogatása

be) beteg hozzátartozót gondozó személy támogatása

bf) gyermeknevelési támogatás

2. § 3. Eljárási szabályok

(1) A 7. §. (10) bekezdésében meghatározott kivétellel pénzbeli és természetben nyújtott települési ellátások iránti kérelmet, ha magasabb szintű jogszabály vagy e rendelet másként nem rendelkezik év közben folyamatosan az erre rendszeresített formanyomtatvány kitöltésével a Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatán személyesen, postai úton, vagy elektronikusan lehet benyújtani.

(2) A kérelemhez csatolni kell a kérelmező és a család vagy háztartás tagjainak jövedelméről, illetve az adott támogatási formához e rendeletben meghatározott egyéb feltételekről szóló igazolásokat, ahol is a jövedelmek esetében az irányadó időszakra a Szt-ben meghatározottakat kell figyelembe venni.

(3) A jövedelem igazolható:

· a) munkabérből származó jövedelem esetén, a munkáltató által kiállított igazolással (amennyiben az adott hónapban 13. havi munkabér, illetve más jogcímen egy-egy többletjuttatás is kifizetésre került, annak összegét a havi munkabértől elkülönítve kell feltüntetni);

· b) munka elvesztése nyomán kapott ellátás esetén az ellátást megállapító hatóság által kiállított igazolással;

· c) nyugdíj vagy nyugdíjszerű ellátás esetén, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által a tárgyév elején megküldött elszámolási lappal, vagy a megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényével és a nyugdíjas igazolvány fénymásolatával;

· d) családtámogatási ellátások esetén a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátás igazoló szelvényével vagy a kifizető szerv igazolásával;

· e) őstermelők esetén a bevételről vezetett dokumentum fénymásolatával, illetve a NAV által kiállított igazolással, továbbá támogatás esetén a támogatás összegéről szóló igazolással;

· f) vállalkozásból származó jövedelem esetén a NAV igazolásával, továbbá az adóbevallással nem lezárt időszakra vonatkozóan az egy havi átlagjövedelemről szóló könyvelői igazolással, ennek hiányában az érintett nyilatkozatával;

· g) alkalmi munka esetén a havi átlagos nettó jövedelemre vonatkozó nyilatkozattal és az alkalmi munkavállalói könyv fénymásolatával;

· h) tartásdíj esetén a ténylegesen felvett tartásdíjról szóló irattal (elismervény, postai feladóvevény, stb.) és a szülők közötti egyezséget tartalmazó közokirattal, vagy teljes bizonyító erejű magánokirattal, illetve a tartásdíj megállapításáról szóló jogerős bírói ítélettel, állam által megelőlegezett gyermektartásdíjról a gyámhivatal határozatával;

· i) ösztöndíjról a felsőoktatási intézmény igazolásával;

· j) a munkaügyi kirendeltség igazolása arról, hogy a támogatást igénylő személy és nagykorú családtagja regisztrált álláskereső és támogatásban nem részesül;

· k) az a)-j) pontokba nem tartozó jövedelmek esetén egyéb, a jövedelem típusának megfelelő igazolással;

· l) amennyiben a c), d) és i) pontban meghatározott ellátások folyószámlára kerülnek átutalásra, úgy a jövedelem a bankszámlakivonattal is igazolható.

(4) Önálló jövedelemmel nem rendelkező, s nappali rendszerű iskolai képzésben nem részesülő nagykorú személyek esetében a rendszeres ellátásra irányuló kérelem alkalmával igazolni kell, hogy a kérelmező, illetve vele együtt élő családtagja regisztrált álláskereső.

(5) A beadott kérelemben foglaltakat az elbíráló szerv a rendelkezésére álló nyilvántartások alapján jogosult ellenőrizni. (lakcímnyilvántartás, gépjármű nyilvántartás, stb..)

3. § (1) A havi rendszerességgel nyújtott pénzbeli ellátásokat utólag, minden hónap ötödik napjáig kell folyósítani. A kifizetés történhet postai úton, illetve a jogosult kérelme alapján annak bankszámlájára.

(2) A nem havi rendszerességgel nyújtott pénzbeli ellátás kifizetése, a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került személy kérelmére vagy hivatalból házipénztárból is kifizethető. Erről a határozatban rendelkezni kell.

(3) A támogatás biztosítható a kérelmező által meghatározott célra (élelmiszer, gyógyszer, stb..) természetbeni formában is az Egyesített Szociális Intézmények közreműködésével.

(4) A havi rendszerességgel nyújtott települési támogatás bármely okból történő megszüntetése esetén a jogosultságot a határozathozatal hónapjának utolsó napjával kell megszüntetni.

4. § (1) A 7. §. (10) bekezdésében meghatározott kivétellel a települési támogatás iránti kérelem benyújtója, illetve az ellátás jogosultja a támogatásra való jogosultság egyéb feltételeként köteles biztosítani lakókörnyezete rendezettségét az alábbiak szerint:

· a) az általa életvitelszerűen lakott ingatlant a hozzá tartozó területtel együtt teljes egészében tisztán tartani, rendeltetésszerüen használni,

· b) az ingatlanról a szemetet és lomot elszállíttatni,

· c) az ingatlan előtti járdát- annak hiányában az ingatlan mentén 1,5 m széles sávot – tisztán tartani, szeméttől, gyomtól, télen hótól, síkosságtól folyamatosan mentesíteni,

· d) az ingatlannal érintkező közterületet és gyepes árkot az útpadkáig, de legfeljebb 5 m szélességben gondozni, tisztán tartani és kaszálni,

· e) az ingatlanhoz tartozó kerítésének állagát megőrizni oly módon, hogy azon keresztül háziállat elkószálni ne tudjon.

· f) ingatlanán tartott, fellelhető eb/ebek összeírási-bejelentési kötelezettségének köteles eleget tenni, s az ebek veszettség elleni kötelező védőoltását és egyedi azonosítóval (chip) történő jelölését teljesíteni, - s azt igazolni tudja.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételek teljesítésére a kérelmezőt, vagy a már megállapított rendszeres támogatás jogosultját megfelelő, de legalább öt napos határidő tűzésével – az elvégzendő tevékenységek konkrét megjelölésével – fel kell szólítani. Amennyiben a kérelmező, vagy jogosult a feltételeknek felszólítás ellenére sem tesz eleget, a kérelmet el kell utasítani, vagy a már megállapított támogatást meg kell szüntetni.

(2) A (2) bekezdésben meghatározott döntés jogerőre emelkedésétől számított három hónapon belül települési támogatást a kérelmező részére nem lehet megállapítani.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott feltételek meglétét az önkormányzat a jogosultság megállapítása előtt, illetve bejelentés vagy hivatalos tudomásra jutást követően a támogatás folyósításának időtartama alatt környezettanulmány keretében jogosult ellenőrizni.

(4) A lakókörnyezet rendezettségének vizsgálata során jegyzőkönyv és digitális fénykép készül.

(5) A települési támogatás iránti kérelemhez csatolni kell a kérelmező lakókörnyezet rendezettségére vonatkozó nyilatkozatát.

4. Lakásfenntartási kiadások támogatása - fűtési támogatás

5. § (1) Települési lakásfenntartási támogatásra jogosult az a szociálisan rászoruló háztartás, melynek jelentős havi lakásfenntartási kiadásai vannak és teljesülnek az e rendeletben meghatározott egyéb feltételek.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában szociálisan rászorult az a háztartás, ahol a háztartásban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.

(3) A kérelem elbírálásakor figyelembe vehető, támogatható lakásfenntartási kiadások: a villanyáram, víz- és gázfogyasztás, a csatornahasználat díja, a hulladékszállítási díj és a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztés.

(4) A települési lakásfenntartási támogatást rendszeres települési támogatás formájában lehet nyújtani. A támogatást havi rendszerességgel, maximum 12 hónapra lehet megállapítani.

(5) Az egy hónapra megállapított rendszeres települési lakásfenntartási támogatás minimális összege 2000 Ft , maximális összege 4000 Ft , mely összeg a háztartásban együttélők számától függően a következők szerint állapítható meg:

  • a) 1 fős háztartás esetén 2000 Ft ,
  • b) 2 fős háztartás esetén 2500 Ft ,
  • c) 3 fős háztartás esetén 3000 Ft ,
  • d) 4 fős háztartás esetén 3500 Ft ,
  • e) 5 fős és afeletti háztartás esetén 4000 Ft .

(6) A kérelmeket a rendelet 1. mellékletében meghatározott, a képviselő-testület által rendszeresített nyomtatványon lehet benyújtani, melyek elérhetőek a Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán, vagy elektronikusan a város honlapján.

5. Rendkívüli települési támogatás

6. § (1) A létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, illetve időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő személy vagy kiskorú gyermeke részére, a nem várt többletkiadásai céljára, vagy valamely – elsősorban önhibáján kívüli okra visszavezethetően - kieső jövedelmének részbeni pótlására rendkívüli települési támogatás állapítható meg, feltéve, hogy családjukban az egy főre jutó havi nettó jövedelem a garantált bérminimumot, egyedül élő esetén annak 150 %-át nem haladja meg és vagyona a család tagjainak a Szoc. tv-ben meghatározott mértéket nem haladja meg.

(2) A támogatást megállapító felhívására a támogatás felhasználását megfelelő módon igazolni kell. Amennyiben a jogosult az elszámolási kötelezettségének nem tesz eleget, úgy részére egy évig újabb támogatás nem állapítható meg.

(3) A támogatás egyszeri összege nem lehet kevesebb 1.000,-Ft-nál, de alkalmanként a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 300 %-át nem haladhatja meg. A támogatás összegének differenciálása a kérelmező jövedelmi helyzetének és a támogatás iránti kérelemben meghatározott probléma anyagi vonzatának együttes mérlegelése alapján kerül meghatározásra,- figyelemmel arra is, hogy a kérelmező részesült-e már és mikor ezt megelőzően rendkívüli települési támogatásban.

(4) A támogatás összege háztartásonként évente összesen a (5) bekezdésben valamint a 12/D §-ban meghatározott kivételektől eltekintve a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 500 %-át nem haladhatja meg

(5) Abban az esetben, ha természeti csapás (vihar, felhőszakadás, árvíz, stb..) vagy tűzeset miatt lakhatatlanná vált lakóingatlan lakhatásra alkalmassá tétele azt indokolja és egyébként az ingatlan még a lakhatásra gazdaságosan alkalmassá tehető, úgy a legszükségesebb feltételek megteremtése érdekében kivételesen, de elsősorban természetben, a (4) bekezdéstől magasabb összegű, de maximum a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének hússzorosát meg nem haladó összegű támogatás nyújtható.

(6) Az (1) bekezdésben foglaltak szerinti támogatás adható elsősorban a kiskorú gyermeket nevelő családok részére, az intézményi térítési díjának részben, vagy teljes egészében való megtérítésére, gyermekek és felnőttek ruházatának pótlására, élelmezésre, tüzelő, illetve más, alapvető cikkek beszerzésére és gyógyító ellátással (kórházi kezeléssel, műtéttel stb.. gyógyászati segédeszköz,) kapcsolatos kiadások fedezésére, tankönyv-és tanszerellátás támogatására, tandíj megfizetésére, egészségügyi szolgáltatásért fizetendő térítési díjra, kapcsolattartás, utazás költségeihez hozzájárulásra, valamint természeti katasztrófa, elemi kár miatt bekövetkezett kiadások esetén.

(7) A rendkívüli települési támogatás pénzbeli ellátás helyett természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható. Ebben az esetben a támogatás biztosításában az Egyesített Szociális Intézmények működik közre.

(8) A kérelmeket a rendelet 2. mellékletében meghatározott, a képviselő-testület által rendszeresített nyomtatványon lehet benyújtani, melyek elérhetőek a Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán, vagy elektronikusan a város honlapján.

(9) A rendkívüli települési támogatás hivatalból - különösen nevelési, oktatási, egészségügyi intézmény, gyámhatóság vagy más családvédelemmel foglalkozó intézmény, illetve természetes személy vagy a gyermek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet kezdeményezésére – is megállapítható

6.Temetési költségekhez biztosított rendkívüli települési támogatás

7. § (1) Temetési költségekhez való hozzájárulásként települési támogatásban részesíthető az a kérelmező – a temetést követő 3 hónapon belül - aki elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott, feltéve, hogy a családjában az egy főre jutó havi jövedelem a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított garantált bérminimum 300 %-át, egyedül élő esetén pedig a 350%-át nem haladja meg.

(2) A temetési költségekhez biztosított települési támogatás összege függetlenül a temetési költségek nagyságától az eltemettető családjának egy főre jutó jövedelméhez igazodóan a következő:

· a) az (1) bekezdésben meghatározottak szerinti garantált bérminimum 50 %-áig 40.000 Ft

· b) az (1) bekezdésben meghatározottak szerinti garantált bérminimum 100 %-áig 30.000 Ft

· c) az (1) bekezdésben meghatározottak szerinti garantált bérminimum 150 %-áig 20.000 Ft

· d) az (1) bekezdésben meghatározottak szerinti garantált bérminimum 200 %-áig 15.000 Ft

· e) az (1) bekezdésben meghatározottak szerinti garantált bérminimum 300 %-áig 10.000 Ft

(3) Az egyedül élő temettető esetén a (2) bekezdésben meghatározott jövedelemhatároknál plusz 50%-kal magasabb jövedelemmel kell számolni.

(4) Egy elhunyt esetén csak egy eltemettetőnek állapítható meg a temetési támogatás.

(5) A kérelemhez csatolni kell:

· a) a kérelmező és családja kereseti-jövedelmi igazolásait

· b) az eltemettetés költségeiről szóló, a kérelmező nevére szóló eredeti számlákat

· c) a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.

(6) A támogatás megállapítása esetén annak összegét, s tényét a számlára rá kell vezetni.

(7) A támogatás iránti kérelmet a 3. melléklet szerinti, a képviselő-testület által rendszeresített formanyomtatványon lehet benyújtani, mely elérhető a Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán, vagy elektronikusan a város internetes honlapján.

7. Gyógyszer támogatás

8. § (1) Önkormányzati települési támogatásként gyógyszertámogatás annak a kérelmezőnek nyújtható, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem, családban élő esetén az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő estén annak 200%-át nem haladja meg és a havi rendszeres gyógyszerfogyasztás költsége, és/vagy gyógyászati segédeszközének térítési díja eléri, vagy meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25%-át.

(2) A támogatás összege személyenként évente 30.000,-Ft-.

(3) Annak indokolt gyógyszertámogatást megállapítani, aki közgyógyellátásra nem jogosult. Ezt a kérelmező a Járási Hivatal 30 napnál nem régebbi jogerős elutasító határozatával igazolja.

(4) A kérelemhez :

· a) a háziorvos által a kérelmező által rendszeresen szedett gyógyszerekről és/vagy használt gyógyászati segédeszközökről kiadott igazolást, ami alapján a gyógyszertár az adott hatóanyagra vonatkozó legalacsonyabb költségű gyógyszer, gyógyászati segédeszköz bekerülési költségét kiszámolta,

· b) gyógyszertárban nem forgalmazott gyógyászati segédeszköz esetén a szakorvosi javaslatot és az árajánlatot vagy számlát

kell csatolni.

(5) A támogatás természetben kerül biztosításra, - a háziorvos által igazolt, rendszeresen szedett gyógyszerekre, illetve használt gyógyászati segédeszközökre - a támogatott által megjelölt gyógyszertár részére az önkormányzat nevére kiállított számla ellenében történő közvetlen átutalással. A gyógyszertár a támogatott részére a határozatban megállapított támogatási összeg erejéig ingyenesen biztosítja a részére felírt gyógyszert, majd az erre vonatkozó számlát a támogatott nevének megjelölésével az önkormányzat részére állítja ki.

(6) A segély iránti kérelmet a 4. melléklet szerinti, a képviselő-testület által rendszeresített formanyomtatványon lehet benyújtani, mely elérhető a Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán, vagy elektronikusan a város internetes honlapján.

8. Időskorúak eseti támogatása

9. § (1) Az önkormányzat a szociális ellátásokra biztosított keretösszeg terhére hivatalból karácsonyi, egészségügyi támogatást nyújthat az arra jogosult személynek.

(2) Karácsonyi, egészségügyi támogatásra jogosult az a személy, aki az alábbi együttes feltételeknek megfelel:

· a) Vaján bejelentett állandó lakóhellyel rendelkezik, és életvitelszerűen a településen él

· b) a 65. életévét a tárgyévben betölti,

· c) családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 700 %-át, egyedül élő esetén annak 50%-al növelt összegét.

(3) A karácsonyi, egészségügyi támogatás évente szükség szerint, alkalmanként legfeljebb 10.000 Ft összegben, pénzbeli, vagy természetbeni ellátásként (ajándékcsomag) állapítható meg.

9. Rendkívüli települési támogatás beteg hozzátartozót gondozó személy részére

10. § . (1) Beteggondozási támogatás állapítható meg annak az állandó lakóhellyel rendelkező nagykorú hozzátartozónak, aki 18. életévét betöltött, tartósan beteg, állandó és tartós gondozásra szoruló személy ápolását, gondozását végzi, és a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem a nyugdíjminimum kétszeresét nem haladja meg és a kérelmező az ápolttal, gondozottal egy háztartásban él.

(2) Beteggondozási támogatásban csak az a személy részesülhet, aki az Szt. 43. §-ban és a 43/A. §-ban meghatározott ápolási díjra nem jogosult.

(3) A beteggondozási támogatásra irányuló kérelemhez csatolni kell a 6. § (3) bekezdésében meghatározottakon túlmenően a háziorvos által kiállított igazolást arra nézve, hogy a gondozott állandó és tartós gondozásra szorul, valamint azt a háziorvosi igazolást, mely tanúsítja, hogy a gondozó személy alkalmas az ápolási feladatok ellátására.

(1) Nem jogosult beteggondozási támogatásra a hozzátartozó, ha

a) a gondozásra szoruló ellátása házi segítségnyújtás keretében biztosítható –kivéve, ha a gondozott családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegét nem haladja meg.

b) a gondozott személy két hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, valamint nappali ellátást nyújtó vagy bentlakásos szociális intézményi ellátásban, óvodai elhelyezésben vagy gyermekvédelmi szakellátást nyújtó bentlakásos intézményi elhelyezésben részesül, köznevelési intézmény tanulója vagy felsőoktatási intézmény nappali képzésben részt vevő hallgatója, kivéve, ha

ba) a köznevelési intézményben eltöltött idő a nemzeti köznevelésről szóló törvényben a köznevelési intézményben való kötelező tartózkodásra meghatározott időtartamot nem haladja meg,

bb) az óvoda vagy a nappali ellátást nyújtó szociális intézmény igénybevételének, vagy a felsőoktatási intézmény látogatási kötelezettségének időtartama átlagosan a napi 5 órát nem haladja meg, vagy

bc) a köznevelési, a felsőoktatási intézmény látogatása, vagy a nappali ellátást nyújtó szociális intézmény igénybevétele csak az ápolást végző személy rendszeres közreműködésével valósítható meg,

c) ha rendszeres pénzellátásban részesül, és annak összege meghaladja a beteggondozási támogatás összegét, ide nem értve azt a táppénzt, amelyet a beteggondozási támogatás folyósításának időtartama alatt végzett keresőtevékenységéből adódó biztosítási jogviszony alapján - keresőképtelenné válása esetén - folyósítanak,

d) szakiskola, középiskola nappali rendszerű képzésének tanulója, vagy felsőoktatási intézmény nappali képzésben részt vevő hallgatója, vagy

e) keresőtevékenységet folytat és munkaideje - az otthon történő munkavégzés kivételével - a napi 4 órát meghaladja.

(2) A beteggondozási támogatás összege megegyezik a nyugdíjminimum összegével. A beteggondozási támogatást egy évre kell megállapítani.

(3) A beteggondozási támogatás egészségügyi szolgáltatásra és szolgálati időre nem jogosít.

(4) A beteggondozási támogatást meg kell szüntetni, ha

a) a gondozást végző személy vonatkozásában a 14. § (2) bekezdésében meghatározott kizáró ok következik be,

b) a gondozott személy állapota az állandó gondozást már nem teszi szükségessé,

c) a gondozást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti, a gondozott érdekeit, egészségét, emberi méltóságát sértő magatartást tanúsít,

d) a gondozott személy elhalálozik,

e) a gondozást végző, vagy a gondozott személy lakcíme megszűnik.

(5) A gondozott személy érdekeit, egészségét, emberi méltóságát sértő magatartásnak minősül különösen:

a) a gondozott személyt körülvevő környezet tisztaságának elhanyagolása,

b) a gondozott személyi higiéniájának elhanyagolása,

c) a gondozott állapotának megfelelő élelmezés biztosításának elmulasztása,

d) ha a gondozó a gondozottnak az orvos által előírt kezeléseken történő megjelenéséről, részvételéről nem gondoskodik, a gondozott mielőbbi felépülését szolgáló, előírt rehabilitációs kezeléseken való részvételét nem biztosítja,

e) a gondozó az orvos által a gondozott részére előírt gyógyszerezés szabályait nem tartja be, vagy a gondozott megfelelő gyógyszerekkel való ellátásáról nem gondoskodik,

f) a gondozó a gondozott orvosi ellenőrzéseken való részvételét nem biztosítja, vagy azt akadályozza, vagy

g) a gondozott személytől való életvitelszerű különélés.

(6) A beteggondozási támogatást - a 16. § (1) bekezdésében foglaltak fennállása esetén - a határozat meghozatala hónapjának utolsó napjával kell megszüntetni.

(7) A beteggondozási támogatást a megállapító döntés jogerőre emelkedését követően, legkésőbb 30 napon belül kell folyósítani.

10. Köztemetés

11. § (1) Közköltségen csak a legolcsóbb, a legalacsonyabb szintű temetés rendezhető meg.

(1) Ha az elhunyt személynek olyan ingó vagy ingatlan vagyona maradt, melyből a temetés költsége visszaigényelhető, a temetés költségét hagyatéki teherként az illetékes közjegyzőnél be kell jelenteni, vagy az eltemettetésére kötelezett személyt a köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezi, mely alól a polgármester különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén mentesítheti az eltemettetésre köteles személyt.

(2) Különös méltánylást érdemlő körülménynek minősül ezen §. alkalmazása során, ha az eltemettetésre köteles személy családjában az egy főre eső jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, egyedül álló esetén annak másfélszeresét.

11. Gyermeknevelési támogatás

12. § (1) Települési gyermeknevelési támogatásra jogosult az a személy, akik létfenntartását veszélyeztető élethelyzetbe került a gyermekneveléshez kapcsolódó, alkalmanként jelentkező többlet kiadások miatt, és ezért anyagi segítségre szorul.

(1) Az (1) bekezdés szerint támogatást kérelmezni lehet

  • a) a gyermek iskoláztatásához, vagy
  • b) válsághelyzetben lévő várandós anya által, a gyermekének megtartásához, vagy
  • c) a gyermek fogadásának előkészítéséhez, vagy
  • d) a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez

szükséges anyagi támogatásra.

(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatást kérelmező akkor van létfenntartást veszélyeztető élethelyzetben, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg.

(3) A (2) bekezdés a) pontja szerinti kérelemhez be kell csatolni a gyermek iskolalátogatási igazolását, vagy az iskolai felvételről szóló igazolást.

(4) A (2) bekezdés b), vagy c) pontja szerinti kérelemhez a kérelmezőnek be kell nyújtani a várandóságot igazoló szakorvosi igazolást, illetve a (2) bekezdés c) pont szerinti esetben a már megszületett gyermek születési anyakönyvi kivonatát.

(5) A (2) bekezdés d) pontja szerinti kérelemhez csatolni kell a nevelésbe vétellel kapcsolatos határozatokat.

(6) A települési gyermeknevelési támogatást eseti jelleggel kell nyújtani.

(7) Az egy alkalommal megállapított eseti települési gyermeknevelési támogatás maximális összege

  • a) a (2) bekezdés a) pontja szerinti okból benyújtott kérelem esetén 5000 Ft ,
  • b) a (2) bekezdés b) és c) pontja szerinti okból benyújtott kérelem esetén 10000 Ft ,
  • c) a (2) bekezdés d) pontja szerinti okból benyújtott kérelem esetén 5000 Ft .

(8) A kérelemről a kérelem beérkezését követő 30 napon belül dönteni kell.

Záró rendelkezés

Ez a rendelet 2021. augusztus 10-én lép hatályba, egyidejűleg a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról szóló 4/2015.(II.28.) önkormányzati rendelet hatályát veszti.

13. § Ez a rendelet 2021. augusztus 10-én lép hatályba.

Egyidejűleg a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról szóló 4/2015.(II.28.) önkormányzati rendelet hatályát veszti.

1. melléklet

üres cím

települési lakásfenntart.tám..pdf

4. melléklet

üres cím

gyógyszertámogatás.pdf