Kisújszállás Város Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2020. (XI.26.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2021. évi átmeneti gazdálkodásáról

Hatályos: 2021. 01. 01

Kisújszállás Város Polgármestere, Kisújszállás Város Önkormányzata feladat és hatáskörében eljárva, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXX törvény 46. § (4) bekezdése, a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 25. §-ában meghatározott feladatkörében eljárva, Kisújszállás Város Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló 28/2014. (X. 21.) önkormányzati rendelet 17. § a) pontja szerinti véleményező feladatkörében eljáró Kisújszállás Város Önkormányzata Képviselő-testületének Humán Erőforrás Bizottsága véleményének kikérésével, a Kisújszállás Város Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló 28/2014. (X. 21.) önkormányzati rendelet 18. § a) pontja szerinti véleményező feladatkörében eljáró Kisújszállás Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi és Gazdálkodási Bizottsága véleményének kikérésével, a Kisújszállás Város Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló 28/2014. (X. 21.) önkormányzati rendelet 19. § a) pontja szerinti véleményező feladatkörében eljáró Kisújszállás Város Önkormányzata Képviselő-testületének Ügyrendi és Jogi Bizottsága véleményének kikérésével a következőket rendeli el.


1. § A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert  és a Polgármesteri Hivatal vezetőjét és az intézményvezetőt, hogy a költségvetési gazdálkodás folyamatosságának biztosítása érdekében a 2021. évi költségvetési rendelet hatálybalépéséig, e rendeletben szabályozott keretek között, hogy az önkormányzat és az intézmények bevételeit a hatályos jogszabályi keretek között folytatólagosan beszedje, és kiadásait – külön eljárás nélkül – az előző évi kiadási előirányzatokon belül folytatólagosan teljesítse, a központi szabályozással, forrásbővítő pályázatokkal összefüggő, illetve a képviselő-testület által korábban elhatározott, pénzügyi kihatással járó intézkedéseket megtegye.


2. § (1) Az átmeneti gazdálkodás időszakában az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szerv, az önkormányzat és a Polgármesteri Hivatal működési feladatainak finanszírozása az átmeneti gazdálkodás időszakában az előző évi kiadási előirányzatokon belül, időarányosan történhet.

(2) Az időarányostól eltérően, a szükségletnek megfelelően finanszírozhatók az egyes szezonális jellegű feladatokkal kapcsolatos kiadások, támogatások.

(3) Eseti önkormányzati támogatás csak akkor folyósítható, ha a támogatásban részesülő a vele kötött, előző évről szóló megállapodásban rögzített – jogszabály által előírt – számadási kötelezettségének eleget tett, továbbá nyilatkozik arról, hogy esedékessé vált, és még meg nem fizetett köztartozása nincs.

(4) A sportszervezetek számára a költségvetési rendelet elfogadásáig – a 2021. év folyamatos működése érdekében – előleg folyósítható, amely nem lehet több. mint a 2020. évi támogatási szerződésben meghatározott összeg időarányos része.

(5) A jogszabályban elrendelt, a 2020. évben megkezdett, valamint a működéshez elengedhetetlenül szükséges bérintézkedések az önkormányzat, a Polgármesteri Hivatal és a költségvetési szervek dolgozóit érintően az átmeneti gazdálkodás időszakában végrehajthatóak.

(6) A Polgármesteri Hivatalban foglalkoztatott köztisztviselők illetményalapjának összege 46 380 Ft.

(7) Az első lakáshoz jutók vissza nem térítendő támogatására az átmeneti időszakban legfeljebb 900.000.-Ft használható fel.

(8) A hitel és kamattörlesztéseket az érvényes szerződések alapján kell pénzügyileg teljesíteni.


3. § (1) Az átmeneti gazdálkodás időszaka alatt beruházási, felújítási kiadások csak az alábbi esetekben teljesíthetőek:

a) rendeltetésszerű működést, megfelelő színvonalú feladatellátást akadályozó hiba javítása;

b) balesetveszély elhárítása;

c) előző évben előkészített, megkezdett beruházások, felújítások áthúzódó költségei,

d) előző évben előkészített, megkezdett pályázatokból eredő kötelezettségek;

e) működéshez szükséges kis értékű tárgyi eszközök beszerzése;

f) jogszabály előírása, jogerős hatósági döntés;

g) Képviselő-testület döntése alapján.


4. § A 2021. évi költségvetési rendelet megalkotásáig új működési, beruházási, felújítási feladatra kötelezettség nem vállalható, a hiba- és balesetveszély-elhárítási feladatok, valamint a 2021. évi pályázati lehetőségek megtartása érdekében a pályázatok benyújtásához szükséges tervezési, előkészítési feladatok kivételével.


5. § Az önkormányzat 2021. évi költségvetési rendeletébe az átmeneti gazdálkodás időszakában teljesített kiadásokat és beszedett bevételeket be kell illeszteni.


6. § Ez a rendelet 2021. január 1-jén lép hatályba.





Általános indoklás


Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 25. § bekezdése lehetővé teszi az önkormányzat számára, hogy az átmeneti gazdálkodásról rendeletet alkosson, amelyben felhatalmazást ad arra, hogy a helyi önkormányzat és költségvetési szervei a bevételeiket folytatólagosan beszedhessék, kiadásaikat teljesítsék, illetve meghatározza, milyen intézkedéseket tehetnek a rendelet keretein belül.


Részletes indoklás


1. §

A 2021. évi költségvetési rendelet megalkotásáig a gazdálkodás folyamatosságát és a pénzügyi egyensúly fenntartását szükséges biztosítania az önkormányzatnak. A szakasz felhatalmazást ad a polgármesternek és az intézmények vezetőinek a bevételek folytatólagos beszedésére és a kiadások teljesítésére.


2.-3. §

Ezek a részek a működési és felhalmozási kiadások teljesítésére vonatkozó rendelkezéseket tartalmazzák. Az átmeneti időszakban a működési és felhalmozási kiadások az előző évi módosított előirányzatnak megfelelően időarányosan teljesíthetőek, kivételt képeznek a szezonális feladatok kiadásai.


4. §

A költségvetési rendelet megalkotásáig új feladatokra kötelezettséget csak e szakaszban meghatározott esetekben lehet vállalni.


5. §

A költségvetési rendeletbe be kell építeni a felhatalmazás időtartama alatt beszedett bevételeket és a teljesített kiadásokat.


6. §

Az átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet 2021. január 1-jén lép hatályba, a rendelkezéseit az új költségvetési rendelet hatálybalépésének napjáig kell alkalmazni.