Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése 21/1996. (VII.1.) önkormányzati rendelete

Utcanév- és házszámtáblák elhelyezésének, a házszámozás rendjének szabályozásáról

Hatályos: 2013. 11. 01- 2014. 09. 28

Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése a helyi önkormányzatokról szóló többször módosított 1990. évi LXV. tv. 16. § (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva az utcanév- és házszámtáblák elhelyezésére, a házszámozás rendjére - mint a törvény által nem szabályozott helyi, társadalmi viszony szabályozására - az alábbi rendeletet alkotja:

1. §

A RENDELET HATÁLYA

(1) E rendelet hatálya Szolnok Megyei Jogú Város bel- és külterületére egyaránt kiterjed.

(2) Személyi hatálya alá tartozik minden természetes és jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezet, aki Szolnok város közigazgatási területén ingatlantulajdonnal rendelkezik, vagy annak állandó használója, kezelője.

2. §

UTCANÉVTÁBLÁKRA VONATKOZÓ SZABÁLYOZÁS

(1) A közgyűlés által megállapított nevet feltüntető táblával kell ellátni az út, utca, körút, tér, park, köz, mellékköz, sétány stb. (továbbiakban: utca) jellegű közterületeket.

(2) Az utcanévtáblát az utca mindkét oldalán az elején és végén, valamint az útkereszteződéseknél mindkét sarkon, a sarokingatlanokon - a vonatkozó építésügyi, városrendezési és egyéb szabályok betartásával - jól látható helyen (kerítésen, épületen, vagy önálló műtárgyként) kell elhelyezni.

(3) Az utcaneveket tartalmazó táblák egységes kivitelű elkészítéséről, elhelyezéséről, karbantartásáról a Polgármesteri Hivatal gondoskodik, melynek költségei az önkormányzatot terhelik.

(4) Utcanév megváltoztatása esetén a korábbi utcanévtáblát a tájékozódás megkönnyítése érdekében - áthúzással érvénytelenítve - 2 év időtartamig az új nevet jelző tábla mellett meg kell hagyni.

(5) Az ingatlan tulajdonosa (használója) az utcanévtábla elhelyezését tűrni köteles.

(6) Utcanévtábla megrongálása, beszennyezése, szövegének megváltoztatása, vagy olvashatatlanná tétele tilos!

(7) Tér, park, sétány, lakott hely, illetőleg az általánostól eltérő beépítettségű utca névtáblájának elhelyezése a (2) bekezdésben előírtaktól eltérhet - indokolt esetben - több, vagy kevesebb utcanévtábla is elhelyezhető.

(8) Az utcanévtábla egységes kivitelű legyen. A házszámtábla mérete, színe, betűtípusa, anyaga és elhelyezése az utcában kialakult formának megfelelő legyen.

3.§2

A házszámozás szabályai

(1) A névvel ellátott közterületeken házszámmal kell ellátni a beépített és beépítetlen ingatlanokat. A közterületen több ingatlan azonos házszámmal nem jelölhető.

(2) A házszámot ahhoz a közterülethez kapcsolódóan kell megállapítani, amellyel az ingatlan határos.

(3) Ha az ingatlan több közterülettel érintkezik, a házszámozást az ingatlannak az a közlekedési csatlakozása határozza meg, amelyről az ingatlan főépületének gyalogos megközelítése biztosított.

(4) Az ingatlanok számozását úgy kell elvégezni, hogy a számok a városközponttól kifelé haladva növekedjenek és a közterület jobb oldalán lévő ingatlanokat páratlan, bal oldalán lévő ingatlanokat páros számmal kell ellátni. Ha a közterület teret érint, akkor a számozás az óramutató járásával ellentételesen történik, melynek kezdőpontja északi iránytól indul. Egyoldalas beépítésű utcában a számozás folyamatos.

(5) Az ingatlanok számozására arab számokat kell használni. Kiegészítő jelzésként a számok alátöréseként a latin ábécé nagybetűi alkalmazhatók.

a) Ha a közterületen az ingatlanok számozása már megtörtént és az ingatlanon újabb lakások létesülnek, akkor a meglévő házszám a latin ábécé nagybetűivel történő alátörésével kell az új házszámokat megállapítani.

b) Ha a közterületen az ingatlanok számozása már megtörtént, de telekmegosztás révén új ingatlan ékelődik be, akkor a meglévő házszámot változatlanul hagyva, a latin ábécé nagybetűivel történő alátöréssel kell az új házszámokat megállapítani.

(6) Ha a társasház olyan ingatlanon létesül, ahol az ingatlanok számozása már megtörtént, az ingatlan eredeti házszámából kiindulva, lépcsőházanként kell megállapítani a házszámot, a latin ábécé nagybetűivel történő alátöréssel.

(7) Ha a társasház olyan ingatlanon létesül, ahol az ingatlanok számozása még nem történt meg, a házszámot lépcsőházanként kell megállapítani.

4.§3

(1) A már megállapított házszámok megváltoztatására csak indokolt esetekben, olyan rendezetlen állapotok megszüntetése érdekében kerülhet sor, amely az ingatlanok azonosítását akadályozza.

Ilyen esetnek minősül különösen, ha:

a) több ingatlan azonos közterületnévvel és azonos házszámmal szerepel a hivatalos nyilvántartásban,

b) az ingatlan egyedi számszerű megjelölése nem a kialakult növekvő számsorban található,

c) az ingatlan házszáma téves, vagy

d) az ingatlan megosztására vagy egyesítésére került sor.

(2) Ha több ingatlan azonos házszámmal rendelkezik, vagy az ingatlanok számozása hibás, akkor az ingatlanokat a legkisebb érdeksérelemmel járó módon kell átszámozni.

5.§

(1) Az épület, a beépítetlen építési telek és az egyéb földterület házszámát a Polgármester határozattal állapítja meg.

(2) A házszámot a Polgármester hivatalból állapítja meg:

a) új közterület létrejötte

b) utcanyitás,

c) a kialakult házszámozási rendben fennálló hiba vagy hiány esetén.

(3) Több ingatlant érintő házszám megváltoztatása közterületenként, az összes érintett ingatlanra vonatkozóan, egy határozatban történik.

(4) A határozatnak a törvényben előírtakon túl tartalmaznia kell:

a) kérelemre indult eljárások esetén

aa) a kérelmező nevét, és

ab) a kérelmező bejelentett lakcímét,

ac) a házszám megállapítás okát,

ad) a házszám változásával érintett ingatlanok helyrajzi számát, és

ae) a házszám változásával érintett ingatlanok változás előtti és változás utáni pontos címét.

b) hivatalból indult eljárások esetén

ba) a házszám megállapítás okát,

bb) a házszám változásával érintett ingatlanok helyrajzi számát, és

bc) a házszám változásával érintett ingatlanok változás előtti és változás utáni pontos címét.

(5) Szolnok Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala ellátja a házszámozás döntés előkészítő munkáit és közli a határozatot az érintettek személyekkel, szervekkel a nyilvántartásokban történő átvezetés céljából.

(6) Az ingatlan vagy ingatlanok számozásával összegfüggő költségek a (7) bekezdésben foglaltak kivételével a kérelmet előterjesztő felet vagy feleket terhelik.

(7) A (2) bekezdés c) pontjában meghatározott esetben az ingatlan vagy ingatlanok számozásával összegfüggő költségek az önkormányzatot terhelik.

(8) A házszámozási eljárásra egyebekben a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

6.§

(1) Az ingatlanokat a közterületről jól látható, a nyilvántartással megegyező házszámtáblával kell megjelölni a határozat kézhezvételét követő 15 napon belül.

(2) Amennyiben az ingatlan más módon egyértelműen nem azonosítható, a közterületről jól látható táblán kell a helyrajzi számával jelölni.

(3) A Polgármester által megállapított házszámot megváltoztatni tilos.

(4) A házszámot az ingatlanon úgy kell feltüntetni, hogy az jól látható és azonosítható legyen.

(5) A beépítetlen építési telek esetén az előbbieket értelemszerűen kell alkalmazni.

(6) Az ingatlan (1)-(2) bekezdés szerinti táblával történő ellátásról, annak folyamatos karbantartásáról és szükség szerinti pótlásáról az ingatlan tulajdonosa, kezelője, használója köteles gondoskodni.

7. §4

(1) A közösségi együttélés szabályait megsérti és százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható az, aki

a) utcanévtábla elhelyezését akadályozza,

b) az elhelyezett utcanévtábla szövegét megváltoztatja,

c) a házszámtábla elhelyezési, karbantartási és pótlási kötelezettségének nem tesz eleget,

d) a polgármester által megállapított házszámot megváltoztatja.

(2) A közigazgatási bírság kiszabásával kapcsolatos hatáskört a Közgyűlés a jegyzőre ruházza át.

8. §

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

E rendelet kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti az utca és településrésznév (földrajzi nevek) megállapításának, megváltoztatásának, védelmének, valamint nyilvántartásának helyi szabályairól szóló 25/1991. (VIII.27.) sz. önkormányzati rendelettel módosított 5/1990. (X.12.) sz. tanácsrendelet.

Kelt: Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlésének 1996. június 27-i ülésén.

*Megjegyzés: A 7/2000. (II.29.) KR. sz. rendelet 2000. március 1-jén lépett hatályba.

A 34/2011. (X.27.) önkormányzati rendelet 2011. október 28-án lépett hatályba.

A 19/2012. (V.31.) önkormányzati rendelet 2012. május 31-én 17 óra 30 perckor lép hatályba és az azt követő napon hatályát veszti.

A 38/2012. (XI.29.) önkormányzati rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba és az azt követő napon hatályát veszti.

A 39/2013. (X.31.) önkormányzati rendelet 2013. november 1-jén lép hatályba és az azt követő napon hatályát veszti.

Dr.Krizsa Sándor s.k.

Várhegyi Attila s.k.

jegyző

polgármester


1

A rendelet jelölését módosította a 12/2010. (III.29.) önkormányzati rendelet

2

Módosította a 34/2011. (X.27.) önkormányzati rendelet 1. §-a

3

Módosította a 34/2011. (X.27.) önkormányzati rendelet 1. §-a

4

Hatályon kívül helyezte a 38/2012. (XI.29.) önkormányzati rendelet 1.§-a. Beemelte a 39/2013. (X.31.) önkormányzati rendelet 3.§-a