Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlésének 26/2005. (VII. 15.) önkormányzati rendelete

az önkormányzati tulajdonban lévő nem lakás célú helyiségek bérletéről, valamint elidegenítésükről

Hatályos: 2007. 12. 13- 2011. 06. 30

Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlésének 26/2005. (VII. 15.) önkormányzati rendelete

az önkormányzati tulajdonban lévő nem lakás célú helyiségek bérletéről, valamint elidegenítésükről

2007.12.13.

Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdése, valamint a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló módosított 1993. évi LXXVIII. törvény 36. § (2), valamint 58. § (2) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva az önkormányzati tulajdonú nem lakás célú helyiségek bérletére és elidegenítésére az alábbi rendeletet alkotja:

I. rész

Bevezető rendelkezések

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed az önkormányzati vállalkozói vagyon körébe tartozó Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata (továbbiakban: önkormányzat) tulajdonában lévő nem lakás célú helyiségekre: üzlethelyiségek, irodák (továbbiakban együtt: üzlethelyiségek), garázsok, pincék, egyéb helyiségek (továbbiakban mind együtt: helyiségek).

(2) Nem kell alkalmazni e rendelet szabályait az önkormányzat és más személy közös tulajdonában lévő helyiségekre.

(3)1 Vagyonkezelői joggal átruházott üzlethelyiségek esetén Szolnok Megyei Jogú Város vagyonáról és a vagyonnal való gazdálkodás egyes szabályairól szóló 25/2003. (VII.9.) KR. rendelet II/A. fejezet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4)2 E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, továbbá a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló módosított 1993. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: lakástörvény), valamint Szolnok Megyei Jogú Város vagyonáról és a vagyonnal való gazdálkodás egyes szabályairól szóló 25/2003. (VII.9.) KR. rendelet (továbbiakban: vagyonrendelet) rendelkezései az irányadók.

Bérbeadói feladatokat teljesítő szervek

2. § (1) Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlését megilleti és terheli a bérbeadói jogok és kötelezettségek összessége, melyet részben saját maga, részben az SZMSZ szerint illetékes bizottság, a polgármester, továbbá az üzemeltető szerv útján e rendeletben szabályozott módon gyakorol.

(2) Ha e rendelet és a vagyonrendelet sem jelöli meg a bérbeadói jogokat gyakorló és a bérbeadói kötelezettségeket teljesítő szervet (személyt) a jogokat és a kötelezettségeket a polgármester gyakorolja.

II. Rész

Üzlethelyiségek bérbeadása és elidegenítése

I. fejezet

Üzlethelyiségek bérbeadása

A helyiségbérleti jogviszony létrejötte

3. § (1) Az üzlethelyiség bérbeadása történhet határozott időre legfeljebb 10 évre, határozatlan időre, vagy feltétel bekövetkeztéig. A bérbeadás időtartamára a polgármester tesz javaslatot. Amennyiben a közgyűlés az adott üzlethelyiségre vonatkozóan bérleti jog megváltásáról nem döntött, arról a (4) bekezdés szerinti hatáskör gyakorlója dönt.

(2) Megüresedett, vagy újonnan létesített üzlethelyiség bérbeadására a vagyonrendelet szerinti pályázati, vagy liciteljárás alkalmazásával kerülhet sor, melyről a vagyongazdálkodási hatáskör gyakorlója dönt.

(3) Nem kell a (2) bekezdést alkalmazni abban az esetben, ha a bérlő folytatni kívánja a bérleti jogviszonyt és a bérbeadó, valamint a bérlő a bérbeadás új feltételeiben megegyeznek.

(4) Ha a bérleti díj összege a bérbeadáskori bruttó bérleti díjjal számolva a bérlet időtartama alatt a 15 millió Ft-ot meghaladja, valamint határozatlan időre, továbbá 5 évet meghaladó bérbeadás esetén az SZMSZ szerint illetékes bizottság hozza meg a tulajdonosi döntést. Amennyiben a szerződésben foglalt feltételek teljesítése automatikusan a szerződés meghosszabbítását eredményezi, akkor a bérlet időtartamát a meghosszabbítás figyelembevételével kell megállapítani.

(5)3 Üzlethelyiség ingyenes, vagy jelképes ellenértékű bérbeadásáról a közgyűlés egyedi határozattal dönt, melyben rendelkezni kell a bérleti díj, valamint az üzemeltetési és fenntartási költségek viseléséről.

4. § (1) A bérleti szerződést írásba kell foglalni. Az önkormányzat nevében a hatáskör gyakorlójának döntése alapján a szerződést a polgármester köti meg.

(2) A felek (a bérbeadó és a bérlő) a helyiségbér mértékében szabadon állapodnak meg.

(3) Az üzlethelyiségbe más személy nem fogadható be, albérletbe nem adható, közösen nem üzemeltethető.

(4) A bérleti szerződésnek tartalmaznia kell:

- a bérbeadás időtartamát,

- bérleti díjat,

- az üzlethelyiség átadásával, rendeltetésszerű használatával, karbantartásával, felújításával, a szerződés megszűnésekor az üzlethelyiség visszaadásával kapcsolatos megállapodást,

- bérbeadó és a bérlő jogait, kötelességeit,

- bérbeadó elővásárlási jogának biztosítását az üzlethelyiség bérleti jogára,

- annak kikötését, hogy az üzlethelyiség albérletbe nem adható, abba más személy nem fogadható be, közösen nem üzemeltethető,

- jogcím nélküli használat esetére a használati díj összegére vonatkozó rendelkezéseket.

Bérleti jog átruházása, cseréje

5. § (1) A bérlő bérleti jogát a 3. § (4) bekezdés szerinti hatáskör gyakorlójának előzetes hozzájárulásával másra átruházhatja, vagy elcserélheti. Az erre vonatkozó szerződést írásba kell foglalni.

(2)4 A hozzájárulást abban az esetben lehet megadni, ha:

- a bérleti jog átadójának bérleti díj, és közüzemi és helyi adó tartozása nincs,

- a bérleti jog átvevőjének adó- és köztartozása nincs,

- az új bérlő elfogadja a bérbeadó új szerződéses feltételeit,

- az új bérlő tevékenysége folytatása ellen hatósági eljárás nincs folyamatban,

- bérleti jog átadója a bérleti jog eladására kötött szerződésben meghatározott eladási ár

- csere esetén értékkülönbözet - 75%-ának a bérbeadó részére való megfizetését vállalja.

A bérleti jog megszűnése

6. § (1) Az üzlethelyiséget jogcím nélkül használó a jogcím nélküli használat kezdetétől az üzlethelyiség rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban történő visszaadásáig használati díjat köteles fizetni, melynek összege a jogcím nélküli használat kezdetét közvetlenül megelőző bérleti díj. A jogcím nélküli használat kezdetétől számított 6 hónap elteltét követő naptól a fizetendő használati díj összege a korábban fizetett használati díj ötszöröse.

(2)5 Amennyiben a bérleti szerződés bérleti díj hátralék miatt kerül felmondásra, és a bérlő a hátralékot a felmondás kézhez vételétől számított 30 napon belül megfizeti, egy alkalommal, változatlan feltételekkel ismételten bérbe kaphatja az adott bérleményt. Az ismételt bérbe adásról a 3. § (4) bekezdése szerinti hatáskör gyakorlója dönt.

(3)6 A jogcím nélküli használó által használt üzlethelyiséget az (1) bekezdés szerinti visszaadását követően e rendelet 3. §-ában vagy 7. §-ában foglaltak alkalmazásával kell ismételten hasznosítani.

II. Fejezet

Üzlethelyiségek elidegenítése

7. § (1) Üzlethelyiséget csak forgalmi értékbecsléssel megalapozottan lehet értékesíteni. A hatáskör gyakorlóját az értékbecslésben megállapított bruttó forgalmi érték figyelembe vételével kell meghatározni a hatályos vagyonrendelet szerint, az (5) bekezdésben foglaltak kivételével.

(2) Az üzlethelyiség elidegenítése történhet:

a) az üzlethelyiség bérlője részére, ha az üzlethelyiséget a lakástörvény alapján elővásárlásra jogosult bérlő veszi meg, a vételár mértéke a helyi forgalmi érték.

b) üres üzlethelyiség esetén a vagyonrendelet szerinti hatáskör gyakorlója dönt az üzlethelyiség licit, vagy pályázati úton történő értékesítéséről.

(3) Üres üzlethelyiség esetén a limitár nem lehet kevesebb az üzlethelyiségre készített forgalmi értékbecslésben megállapított bruttó forgalmi értéknél.

(4) Az üzlethelyiség vételárának megfizetése történhet:

a) készpénzzel vagy,

b) csereingatlannal vagy,

c) készpénzzel és csereingatlannal.

(5) A (4) bekezdés b) és c) pontja szerinti vételár megfizetéssel történő értékesítés esetén a tulajdonosi döntést a közgyűlés hozza meg.

(6) A vételárként fizetett készpénzt egy összegben kell megfizetni, kivéve (7) bekezdésben foglaltakat.

(7) Amennyiben az üzlethelyiség készpénzben fizetett vételára, vagy vételárának a készpénz összege a 100 millió forintot meghaladja, a vevő kérelmére a közgyűlés legfeljebb két részletben történő fizetést engedélyez. A második részletet a vevő kérelmében meghatározott időpontban, de legkésőbb a szerződés aláírásától számított 12 hónapon belül kell megfizetni.

III. Rész

Garázsok, pincék, egyéb helyiségek bérbeadása, elidegenítése

I. Fejezet

Garázsok bérbeadása

8. § (1) Garázsok bérbeadására e rendelet szabályait kell alkalmazni e fejezetben meghatározott eltérésékkel.

(2)7 Garázst határozott időre, legfeljebb 10 évre, határozatlan időre, vagy feltétel bekövetkeztéig lehet bérbe adni.

(3) A garázs bérbeadása történhet:

a) külső ajánlat alapján,

b) önkormányzat részéről pályázati vagy liciteljárás útján.

9. § (1) A bérlő Szolnok Megyei Jogú Városban csak egy önkormányzati tulajdonban lévő garázs bérletével rendelkezhet.

(2)8 A bérleti jog másik önkormányzati tulajdonú garázs bérleti jogára cserélhető a bérbeadó előzetes hozzájárulása alapján. A cseréhez abban az esetben lehet hozzájárulni, ha:

- a bérlőknek bérleti díj, köztartozása, illetve közüzemi tartozása nincs,

- az új bérlő elfogadja a bérbeadó új szerződéses feltételeit.

II. Fejezet

Pincék és egyéb helyiségek bérbeadása

10. § (1) Pincék és egyéb helyiségek bérbeadására e rendelet szabályait kell alkalmazni e fejezetben meghatározott eltérésékkel.

(2)9 Pincét és egyéb helyiséget határozott időre, legfeljebb 10 évre vagy határozatlan időre lehet bérbe adni.

(3) Pince és egyéb helyiség bérbeadása történhet:

- külső ajánlat alapján,

-önkormányzat részéről pályázati vagy liciteljárás útján.

(4)10 Pince bérletére szóló bérleti jog másik önkormányzati tulajdonú pince bérleti jogára cserélhető a bérbeadó előzetes hozzájárulása alapján. A cseréhez abban az esetben lehet hozzájárulni, ha:

- a bérlőknek bérleti díj, köztartozása, illetve közüzemi tartozása nincs,

- az új bérlő elfogadja a bérbeadó új szerződéses feltételeit.

(5)11 Egyéb helyiségek a bérbeadó előzetes írásbeli hozzájárulásával albérletbe adhatók, amennyiben a bérlő érvényesíti az albérlővel szemben, a vele szemben támasztott követelményeket.

III. Fejezet

Garázsok, pincék és egyéb helyiségek elidegenítése

11. § Garázsok, pincék és egyéb helyiségek elidegenítése történhet:

a) a garázs, pince, egyéb helyiség bérlője részére, ha a garázst, pincét, egyéb helyiséget a lakástörvény alapján elővásárlásra jogosult bérlő veszi meg, a vételár mértéke a helyi forgalmi értéket nem haladhatja meg.

b) üres garázs, pince, egyéb helyiség esetén a vagyonrendelet szerinti hatáskör gyakorlója dönt a garázs, pince, egyéb helyiség licit, vagy pályázati úton történő értékesítéséről.

c) 10 millió Ft forgalmi értéket meg nem haladó üres garázs, pince, egyéb helyiség esetén a hatáskör gyakorlója dönthet külső ajánlatra történő értékesítésről is.

IV. Fejezet

Vegyes rendelkezések

Olyan ingatlan értékesítése, vagy bérbeadása esetén, amely több önállóan is használható ingatlanrészből áll, vizsgálni kell azt, hogy az ingatlanrész el-, vagy bérbeadása miként hat az önkormányzat tulajdonában maradó ingatlanrészek forgalmi értékére, hasznosíthatóságára.

IV. Rész

Hatálybaléptető és módosító rendelkezések

12. § (1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A helyiség bérlője által e rendelet hatálybalépése előtt benyújtott vételi szándék elbírálásakor a benyújtáskor hatályos szabályokat kell alkalmazni.

(3) E rendelet hatálybalépésével az önkormányzati tulajdonú lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek vételi jogának és feltételeinek szabályozásáról szóló 16/1994. (IV.11.) KR. valamint az azt módosító 27/1994. (VII.1.) KR. a 20/1995. (IV.13.) KR., a 31/1995. (VII.4.) KR., a 37/ 1995. (X.3.) KR., a 44/1995. (XI.1.) KR. a 26/1996. (IX.27.) KR., a 14/1997. (VI.24.) KR., a 8/1998. (III.31.) KR., az önkormányzati tulajdonban lévő helyiségek bérletéről szóló 18/1994. (IV.29.) és az azt módosító 18/2000. (V.3.) KR., a 7/2004.(III.29.) KR., 6/2005 (II.28) KR. és a 13/2005. (IV.29.) KR. rendeletek hatályukat vesztik.

13. § (1) E rendelet hatályba lépésének napjával a vagyonrendelet 1. § (1) bekezdése az alábbi mondattal egészül ki: _Nem lakás célú helyiségekre e rendelet szabályait abban az esetben kell alkalmazni, ha az önkormányzati tulajdonban lévő nem lakás célú helyiségek bérletéről, valamint elidegenítésükről szóló rendelet rendelkezéseket nem tartalmaz.

(2) E rendelet hatályba lépésének napjával a vagyonrendelet 10. § (5) bekezdése az alábbiakra módosul:

„(5) Vállalkozói vagyontárgy bérbeadása:

a) nem lakás célú helyiségek bérbeadásának szabályait külön rendelet tartalmazza.

b) az a) pontba nem tartozó vállalkozói vagyontárgy bérbeadása esetén, ha a bérleti díj összege a bérbe-adáskori bruttó bérleti díjjal számolva a bérlet időtartama alatt a 15 millió Ft-ot meghaladja, valamint határozatlan időre, továbbá 5 évet meghaladó bérbeadás esetén az SZMSZ szerint illetékes bizottság hozza meg a tulajdonosi döntést. Amennyiben a szerződésben foglalt feltételek teljesítése automatikusan a szerződés meghosszabbítását eredményezi, akkor a bérlet időtartamát a meghosszabbítás figyelembevételével kell megállapítani.”

(3) E rendelet hatályba lépésének napjával a vagyonrendelet 19. § (1) bekezdésének első mondatában a hivatkozás 18. § (3)-re módosul.

(4) E rendelet hatályba lépésének napjával a vagyonrendelet 12. § (2) a) pontja és a nem lakás célú helyiség szövegrész, valamint a 12. § (2) b) pontja hatályát veszti.

2

Számozását módosította az 55/2007. (XII.13.) önkormányzati rendelet 1.§-a.

6

Számozását módosította az 55/2007. (XII.13.) önkormányzati rendelet 4.§-a.