Rákóczifalva Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2008. (XII. 3.) önkormányzati rendelete

a település környezetének védelméről, valamint az állattartás szabályairól

Hatályos: 2013. 11. 30- 2021. 02. 07

Rákóczifalva Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2008. (XII. 3.) önkormányzati rendelete1

a település környezetének védelméről, valamint az állattartás szabályairól

2013.11.30.

Rákóczifalva Város Önkormányzata a helyi Önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 10. § (2) bekezdésében, 46. § (1) bekezdésének c) pontjában és 48. § (3) bekezdésének b) pontjában, a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 31. § (2) bekezdésében, valamint a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 85. § (1) bekezdésének e) pontjában kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § E rendelet területi hatálya Rákóczifalva település közigazgatási területére, személyi hatálya a Rákóczifalván tartózkodó természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetekre terjed ki.

2. § (1) A település környezetvédelmében, a köztisztaság megőrzésében mindenki köteles közreműködni és a települési környezet elszennyeződését, fertőzését okozó tevékenységétől tartózkodni.

(2) A település környezetvédelmét, köztisztasági szolgáltatásait - kivéve a települési szilárd és folyékony hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési helyi közszolgáltatást - e rendeletben foglaltak alapján kell megszervezni, igénybe venni és ellenőrizni.

(3)2 A köztisztasági és település-tisztasági szolgáltatások jogszabályokban is előírt színvonalú biztosítását az önkormányzat kiemelten fontos feladatának tekinti, amelyhez a szükséges személyi és tárgyi feltételeket biztosítja.

(4) A környezet védelme érdekében a település közigazgatási területén működő gazdálkodó szervezetek, intézmények, illetve természetes személyek az Önkormányzat, annak szervei és intézményei felé indítványokkal, javaslatokkal élhetnek.

II. Fejezet

A köztisztaság fenntartása

3. § (1) A városban3 hulladéklerakóhely nem működik.

(2)4 A bezárt, 072/3 helyrajzi számú lerakóhely rekultivációt megelőző kezelését az Önkormányzat látja el.

(3) A bezárt lerakóhelyen guberálni, égetni, bármilyen hulladékot elhelyezni tilos.

4. §5 A közterületek tisztántartása – külön jogszabályban foglalt kivételekkel – az Önkormányzat feladatkörébe tartozik.

5. § Vendéglátó egységek, üzletek, intézmények előtt az üzemeltető (a tényleges használó) köteles legalább 20 liter űrtartalmú hulladéktároló elhelyezni, azt szükség szerint karbantartani és rendszeresen üríteni.

III. Fejezet

A közterület és az ingatlanok általános rendjének biztosítása

6. § (1) Közterületen haszongépjárművet (így különösen tehergépkocsit, autóbuszt, mezőgazdasági vontatót, lassú járművet), valamint rendszámtábla nélküli járművet tárolni tilos. Tárolásnak minősül a 24 órát meghaladó várakozás is.

(2) Közterületen járművet mosni, olajcserét vagy más olyan tevékenységet végezni, amely szennyeződést okoz, tilos. Lakóházhoz tartozó udvarban ilyen munkákat úgy kell végezni, hogy a szennyeződés a talajra, talajvízbe, felszíni vízbe vagy közterületre ne juthasson.

(3) Közterületen szeszes ital fogyasztása - kivéve szilveszterkor, önkormányzat által, vagy közreműködésével szervezett rendezvényeken, valamint vendéglátóipari üzletek kerthelyiségeiben - tilos.

(4) Közterületen bódító hatású szer használata (így különösen: oldószerek, ragasztóanyagok belélegzése), illetve fogyasztása jogszabály eltérő rendelkezése hiányában tilos.

7. § (1) Szemetet, hulladékot csak az arra a célra rendszeresített és felállított szeméttartóba lehet elhelyezni.

(2) Aki a közterületet, valamint az itt elhelyezett felszerelési, berendezési tárgyakat beszennyezi, köteles annak megtisztításáról azonnal gondoskodni.

(3) Állati hullát, valamint olyan anyagot, amely a környék levegőjét szennyezi, az egészséget veszélyezteti, vagy élősdiek részére táptalajt nyújthat, sem közterületen, sem magánterületen elhelyezni vagy elhagyni nem szabad.

(4)6 Elhullott állat tetemét a tulajdonos köteles haladéktalanul a dögtelepre szállítani.

(5) A közterületen szemetelni, veszélyes hulladékot, állati tetemet, trágyát, fertőző vagy robbanásveszélyes anyagot, tűzveszélyes hulladékot, vagy egyéb bármilyen jellegű környezetszennyező anyagot elhelyezni tilos.

(6) Tilos a közterületen elhelyezett gyűjtőedényzetből szemetet kiöntetni, kivenni, abban guberálni vagy égetni.

(7) Tilos a közterületen hulladékgyűjtési célból elhelyezett hulladékban guberálni, azt szétszórni vagy meggyújtani.

8. § (1) Az ingatlan tényleges használójának kötelessége a járdán vagy amellett növő gaz kiirtása, a járdára nyúló ágak és bokrok megfelelő nyesése, oly módon, hogy azok a biztonságos közlekedést ne zavarják. Tényleges használónak – amennyiben a tulajdonos mást nem bizonyít – az ingatlan-nyilvántartás szerinti tulajdonost vagy haszonélvezőt kell tekinteni.

(2) Az ingatlan tulajdonosa (használója) által létesített vagy hasznosított zöldterület gondozása (így különösen locsolása, metszése, a kártevők elleni védekezés) a tulajdonos (használó) feladata.

(3) Ónos esőtől, jégtől, hótól síkossá vált járdát a szükséghez képest naponta többször síkosságmentesíteni kell. A felhintésre bomló, szerves anyagot nem tartalmazó szóróanyagot (homok, hamu, fűrészpor, kőporliszt) kell használni. E célra tüzelés után visszamaradt darabos, sérülést okozó anyagot használni nem szabad. A szóróanyag beszerzéséről a tisztántartásra kötelezettnek kell gondoskodni.

(4) Járműbehajtók átereszeinek építése, jókarban és tisztántartása minden esetben az ingatlan használójának, illetve tulajdonosának kötelessége.

(5) Az ingatlantulajdonosok közterület tisztántartásával kapcsolatos feladatai:

Az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni:
a) az ingatlan előtti járdaszakasz, járda hiányában egy méter széles területsáv, illetőleg, ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület - kivéve a rendszeres parkfenntartásba bevont területeket - gondozásáról, tisztántartásáról, szemét- és gyommentesítéséről, (különös tekintettel a pollen allergiát okozó növényekről) hóeltakarításról és síkosságmentesítésről.
b) járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai tisztántartásáról,
c) a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról,
d) lakott, beépítetlen vagy nem lakott telekingatlan tisztántartásáról és gyommentesítéséről,
e) a járdán felburjánzó gaz kiírtásáról, valamint a telekingatlanról a járdára és az úttest fölé nyúló ágak és bokrok megfelelő nyeséséről.

9. § (1) Az épület tulajdonosa gondoskodik arról, hogy az épület tetőzetéről az esővíz, hólé a járdára ne csorogjon.

(2) A járdáról a havat hóesés után azonnal (szükség esetén egy napon több alkalommal is) el kell takarítani.

(3) A járdáról letakarított jeget, havat a közút és a járda között úgy kell elhelyezni, hogy sem a gyalogos-, sem a járműforgalmat ne akadályozza.

(4) Tilos az összerakott hó elhelyezése:

a) a gyalogos közlekedési útvonalon, kerékpárúton,

b) az útkereszteződésben,

c) az úttorkolatban,

d) a kapubejárat elé, annak szélességében,

e) a tömegközlekedésre szolgáló jármű megállóhelyénél, a jármű megállóhelye és a járda között,

f) a közüzemi, szolgáltatási, felszerelési tárgyon és annak közérdekű létesítményein,

g) olyan helyen, ahol a közlekedés biztonságát, más ingatlanok megközelítését, illetve építmények állékonyságát veszélyezteti.

IV. Fejezet7

V. Fejezet8

16. §9

VI. Fejezet

Az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok

17. § (1) Avar és kerti hulladék ártalmatlanítását elsősorban komposztálással, illetve az Önkormányzat által szervezett elszállítással kell megoldani.

(2) Avart és kerti hulladékot csak jól kialakított tűzrakóhelyen szabad égetni, saját telken, minden évben szeptember 1. napjától november 30. napjáig. Ettől eltérő időpontban, valamint közterületen az avar és a kerti hulladék égetése tilos. Egy ingatlanon az avar és kerti hulladék égetése legfeljebb kéthetente és alkalmanként legfeljebb két órát meg nem haladó időtartamban történhet, továbbá nem sértheti a többi ingatlan tulajdonosának (használójának) jogos érdekeit.

(3) Az égetés során úgy kell eljárni, hogy az az emberi egészséget és a környezetet ne veszélyeztesse, és az égetés hősugárzása kárt ne okozzon.

(4) Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat más kommunális, illetve ipari eredetű hulladékot (pl. PVC, veszélyes hulladék).

(5) A szabadban tüzet gyújtani, tüzelőberendezést használni csak úgy lehet, hogy az a környezetére tűz- vagy robbanásveszélyt ne jelentsen.

(6) A szabadban a tüzet és üzemeltetett tüzelőberendezést őrizetlenül hagyni nem szabad, s veszély esetén, vagy ha arra szükség nincs, a tüzet azonnal el kell oltani.

(7) A tüzelés, a tüzelőberendezés használatának színhelyén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétbe helyezni, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg a tűz eloltható.

(8) A hatóságilag elrendelt általános tűzrakási tilalom alól e rendelet nem ad felmentést.

VII. Fejezet

Záró rendelkezések

18. §10

19. § (1) E rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépését követően indult eljárásokban kell alkalmazni.

(2) A védőtávolságra vonatkozó rendelkezések csak a hatálybalépést követően épült épületekre és építményekre vonatkoznak.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a település környezetének védelméről szóló 12/2003. (VI. 13.) önkormányzati rendelet, valamint a Rákóczifalva zajvédelmi és levegőtisztaság védelmi előírásairól szóló 13/2000. (VI. 2.) önkormányzati rendelet és az azt módosító 11/2001. (IX. 14.) önkormányzati rendelet hatályát veszti.

(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a képviselő-testület hatáskörébe tartozó egyes önkormányzati hatósági ügyekben a hatáskör átruházásáról szóló 16/2005. (VI. 24.) önkormányzati rendelet 1. számú mellékletének 2. pontja hatályát veszti.

(5) A zajvédelmi előírásokról a Rákóczifalva Város11 Helyi Építési Szabályzatáról (HÉSZ), valamint Szabályozási Tervéről szóló 21/2005. /IX.21./ önkormányzati rendelet rendelkezik.

20. §12 Ez a rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelvvel összeegyeztethető rendelkezéseket tartalmaz.

1

A 15/2009. (IX. 4.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 23/2013. (XI. 29.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

3

A 15/2009. (IX. 4.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

4

A 23/2013. (XI. 29.) önkormányzati rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

5

A 23/2013. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

6

A 23/2013. (XI. 29.) önkormányzati rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.

7

A IV. fejezetet a 30/2012. (X. 19.) önkormányzati rendelet 1. §-a hatályon kívül helyezte.

8

Az V. fejezetet a 23/2013. (XI. 29.) önkormányzati rendelet 5. §-a hatályon kívül helyezte.

9

A 16. §-t a 30/2012. (X. 19.) önkormányzati rendelet 7. §-a hatályon kívül helyezte.

10

A 18. §-t a 21/2012. (VI. 01.) önkormányzati rendelet 1. §- a hatályon kívül helyezte.

11

A 15/2009. (IX. 4.) önkormányzati rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.