Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (III. 5.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat 2025. évi költségvetéséről
Hatályos: 2025. 03. 06Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (III. 5.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat 2025. évi költségvetéséről
[1] Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés b) pontjában rögzítettek alapján, a Képviselő-testület Pénzügyi és Ügyrendi Bizottsága véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
[2] Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testületének eredeti jogalkotói hatáskörét a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdése biztosítja. A rendelet megalkotásakor az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f. pontjában, valamint az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében jár el.
1. Általános rendelkezések
1. § (1) A rendelet hatálya Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testületére és szerveire, Tiszatenyő Községi Önkormányzat (továbbiakban: önkormányzat) irányítása alá tartozó költségvetési szerveire, valamint a támogatásban részesített magánszemélyekre, jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre terjed ki.
(2) Az önkormányzat költségvetési szervei:
a) önállóan működő és gazdálkodó szerve: Tiszatenyői Közös Önkormányzati Hivatal (továbbiakban: Hivatal)
b) önállóan működő költségvetési szerv:
c) Gyöngyvirág Művészeti Óvoda és Mini Bölcsőde
d) Tiszatenyő Szociális Szolgáltató Központ.
2. A költségvetés bevételei és kiadásai
2. § (1) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a 2025. évi költségvetését
a) 990 203 534 Ft költségvetési bevétellel,
b) 990 203 534 Ft költségvetési kiadással,
c) 0 Ft költségvetési egyenleggel,
d) 0 Ft - ebből működési (hiány, többlet)
e) 0 Ft - felhalmozási (hiány, többlet)
állapítja meg.
(2) A bevételi főösszegen belül a kiemelt előirányzatokat
a) 446 299 430 Ft működési célú támogatások államháztartáson belülről
b) 36 163 000 Ft közhatalmi bevételek
c) 78 440 477 Ft működési bevételek
d) 429 300 627 Ft finanszírozási bevételek
jogcímenkénti megoszlásban állapítja meg
(3) A kiadási főösszegen belül a kiemelt előirányzatokat
a) 585 239 127 Ft működési költségvetés kiadásai;
aa) 317 390 946 Ft személyi juttatások kiadásai;
ab) 39 535 137 Ft munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó kiadásai;
ac) 199 588 578 Ft dologi kiadások;
ad) 8 000 000 Ft ellátottak pénzbeli juttatásai;
ae) 20 724 466 Ft egyéb működési célú kiadások;
b) 17 495 600 Ft felhalmozási költségvetés kiadásai;
ba) 4 027 600 Ft beruházások;
bb) 2 500 000 Ft felújítások;
bc) 10 968 000 Ft egyéb felhalmozási kiadások;
c) 0 Ft tartalék;
d) 387 468 807 Ft finanszírozási kiadások;
jogcímenkénti megoszlásban állapítja meg.
(4) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvényben foglaltak figyelembevételéve a költségvetési címrendjét az 1. melléklet szerint határozza meg.
(5) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat, valamint a kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok bontásban a 2. melléklet alapján határozza meg.
(6) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatai mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 3. melléklet és a 4. melléklet határozza meg.
(7) A működési hiány belső finanszírozásának érdekében a képviselő-testület az előző év(ek) költségvetési maradványának felhasználását rendeli el.
(8) A felhalmozási hiány finanszírozása érdekében a képviselő-testület az előző év(ek) költségvetési maradvány felhasználását, valamint a saját bevételek működési kiadások finanszírozásán felüli rész felhasználását rendeli el.
3. A költségvetés részletezése
3. § (1) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit az 5. melléklet szerint határozza meg.
(2) Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 29/A. §-ában szabályozott középtávú tervezés részeként az önkormányzat és intézményei 2025. évi költségvetésének tervezéséhez Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény, valamint az adósságot keletkeztető ügyletekhez történő hozzájárulás részletes szabályairól szóló 353/2011. (XII.30.) Korm. rendelet szabályozására figyelemmel a saját bevételeit, valamint az adósságot keletkeztető ügyleteiből eredő fizetési kötelezettségeinek a költségvetési évet követő három évre várható összegéről a költségvetési pénzügyi kitekintő adatokat a rendelet 6. melléklet szerinti tartalommal határozza meg.
(3) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete 2025. évi adósságot keletkeztető fejlesztési céljait a 7. melléklet szerint határozza meg.
(4) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 8. melléklet szerint határozza meg.
(5) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a felújítások kiadásait felújításonként a 9. melléklet szerint határozza meg.
(6) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az EU-s támogatással megvalósuló programokat és projekteket, valamint az önkormányzaton kívül megvalósuló projektekhez való hozzájárulást a 10. melléklet szerint hagyja jóvá.
(7) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat bevételeit és kiadásait, kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok bontásban 12. melléklet szerint határozza meg.
(8) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szerveinek bevételeit és kiadásait, kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok bontásban a 13. melléklet, 14. melléklet és 15. melléklet szerint határozza meg.
(9) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a kiadások között 0 Ft tartalékot állapít meg. A tartalékot a Képviselő-testület engedélyével lehet felhasználni, átcsoportosítani.
(10) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat és az irányítása alá tartozó költségvetési szervek tárgyévi és az előző három év mérlegét a 16. melléklet szerint határozza meg.
(11) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat többéves kihatással járó döntéseit számszerűsítése évenkénti bontásban és összesítve célok szerint a 17. melléklet szerint határozza meg.
(12) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat által adott közvetett támogatások tervezését a 18. melléklet szerint határozza meg.
(13) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat előirányzat felhasználási tervét a 19. melléklet szerint határozza meg.
(14) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat bevételi kormányzati funkciók szerinti jogcímeit a 20. melléklet szerint határozza meg.
(15) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat kiadási kormányzati funkciók szerinti jogcímeit a 21. melléklet szerint határozza meg.
(16) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat céljelleggel tervezett támogatásait a 22. melléklet szerint határozza meg.
(17) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat a költségvetési évet követő három év tervezett bevételeit és kiadásait a 23. melléklet szerint határozza meg.
(18) Tiszatenyő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat és az irányítása alá tartozó költségvetési szervek engedélyezett létszámait a 24. melléklet szerint határozza meg.
4. A költségvetés végrehajtásának szabályai
4. § (1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester (továbbiakban: polgármester), a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.
(2) Az önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(3) A költségvetési egyensúly fenntartása érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.
(4) A fizetési számlához kapcsolódóan a bankszámla hozzájárulás mértéke 1 000 forint/hó/fő az önkormányzat és intézményei közalkalmazotti, munka törvénykönyve alá tartozó munkavállalói, egészségügyi szolgálati, köznevelési foglalkoztatotti és köztisztviselői jogviszonyban foglalkoztatott dolgozói vonatkozásában.
(5) A költségvetési szerv vezetője e rendelet 11. melléklet szerinti adatlapon köteles a tartozásállományról adatot szolgáltatni. A költségvetési szerv az általa lejárt esedékességű elismert tartozásállomány tekintetében – nemleges adat esetén is – havonta a tárgyhó 25-i állapotnak megfelelően a tárgyhónapot követő hó 5-ig az önkormányzat jegyzője részére köteles adatszolgáltatást teljesíteni.
(6) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.
(7) A finanszírozási kiadásokkal kapcsolatos jogköröket az önkormányzat által irányított költségvetési szervek tekintetében az intézményvezetők gyakorolják. Amennyiben év közben az intézmény költségvetésében előre nem tervezett jelentős bevétel keletkezik az intézményvezető joga, hogy a keletkezett pénzügyi többletet a számlavezető pénzintézeténél betétként elhelyezze.
(8) A finanszírozási kiadásokkal kapcsolatos jogköröket az önkormányzat összesített költségvetésében szereplő finanszírozási kiadások tekintetében a Képviselő-testület gyakorolja.
(9) A (8) bekezdés alól kivételt képez a szabad pénzeszközök folyószámlán betétként való elhelyezése, melyre értékhatár nélkül jogosult a polgármester. A betét elhelyezésről a betét elhelyezést követő Képviselő-testületi ülésen a testületet tájékoztatni köteles.
(10) A finanszírozási bevételeken belül a betét megszüntetésének jogkörét az önkormányzat által irányított költségvetési szervek tekintetében az intézményvezetők gyakorolják. Az intézményvezető az irányító szervi támogatást, mint finanszírozási bevételt a költségvetésében meghatározott kiadásokra jogosult felhasználni. Az intézményi pénzmaradvány igénybevételéről, a finanszírozási bevétellel kapcsolatos jogkör gyakorlása során a jogszabályokban meghatározott módon rendelkezhet.
(11) A finanszírozási bevételekkel kapcsolatos jogköröket az önkormányzat összesített költségvetésében szereplő finanszírozási bevételek tekintetében a Képviselő-testület gyakorolja.
(12) A (11) bekezdés alól kivételt képez a folyószámlán elhelyezett betétek megszüntetése értékhatár nélkül.
(13) A polgármester 1 000 ezer forint értékhatárig jogosult dönteni az előre nem látható, ezért a költségvetésben nem szereplő, év közben keletkezett forrás felhasználásról. A Polgármester a forrás felhasználásra vonatkozó döntéséről a következő testületi ülésen tájékoztatja a képviselő-testületet.
(14) A polgármester jogosult dönteni, olyan kötelezettségvállalásokról, amely közüzemi szerződés (energia ellátás, közvilágítás, közszolgáltatás biztosítása) megkötésére vonatkozik, valamint ha a több költségvetési évet terhelő kötelezettségvállalás fedezetét európai uniós vagy hazai költségvetési forrásból származó támogatás képezi, és a támogatási cél megvalósításához szükséges saját forrás az esedékesség szerinti költségvetési évben az önkormányzat tárgyévi költségvetésében rendelkezésre álló szabad kiadási előirányzatok átcsoportosításával biztosítható.
5. Az előirányzatok módosítása
5. § (1) Az önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a (2) bekezdésben foglalt kivétellel a Képviselő-testület dönt.
(2) Az önkormányzat polgármestere 10 000 e Ft értékhatárig jogosult a költségvetési kiadások kiemelt kiadási előirányzatai közötti, illetve kiemelt kiadási előirányzatokon belüli rovatok közötti átcsoportosítására. Ezen döntéséről utólagosan a következő testületi ülésen tájékoztatja a Képviselő-testületet.
(3) A költségvetési szerv a költségvetése kiemelt előirányzatain belüli rovatok között átcsoportosítást hajthat végre.
(4) A Képviselő-testület előirányzat átcsoportosítás és előirányzat módosítás miatt:
a) bekövetkezett változások alapján igény szerint,
b) bekövetkezett változások alapján az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig (és december 31-i hatállyal)
módosítja a költségvetési rendeletét.
(5) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.
(6) A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési szerv köteles betartani. Az előirányzat túllépés fegyelmi felelősséget vonhat maga után.
6. A gazdálkodás szabályai
6. § (1) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.
(2) A költségvetési szervek az alapfeladatai ellátását szolgáló személyi juttatásokkal és az azokhoz kapcsolódó járulékok és egyéb közterhek előirányzataival minden esetben, egyéb előirányzatokkal a munkamegosztási megállapodás(ok)ban foglaltaknak megfelelően rendelkezik.
(3) A Hivatal által kiadott, az önkormányzatra és a költségvetési szervekre kiterjesztett belső szabályzatban rögzített, a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles betartani és betartatni. A szabályozásbeli tartalom megsértéséért a felelősség a költségvetési szerv vezetőjét terheli.
(4) A Hivatal, valamint a költségvetési szervek az évközi előirányzat-módosításokról a jegyző által elrendelt formában kötelesek naprakész nyilvántartást vezetni.
7. A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése
7. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.
(2) Az önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról külső vállalkozó útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.
8. Záró rendelkezések
8. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 2025. év január 1. napjától kell alkalmazni.
9. § Ez a rendelet 2025. március 6-án lép hatályba.