Alattyán Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2021. (V. 11.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásokról

Hatályos: 2021. 05. 12

Alattyán Község Önkormányzat Képviselő-testülete 11/2021. (V. 11.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásokról

Alattyán Község Önkormányzata Képviselő-testületének feladat- és hatáskörében Alattyán Község Polgármestere a katasztrófavédelemről szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében biztosított hatáskörében, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § (1) bekezdés b) pontjában, 32. § (3) bekezdésében, 45. § (1) bekezdésében, 48. § (4) bekezdésében, 132. § (4) bekezdés g) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, továbbá a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. FEJEZET 1.Általános rendelkezések

A rendelet célja

1. § A rendelet célja, hogy a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében meghatározza a pénzben és természetben nyújtható szociális ellátások formáit, igénybevételük szabályait, az ellátásokra való jogosultság feltételeit, a folyósításuk és ellenőrzésük szabályait.

A rendelet hatálya

2. § A rendelet hatálya kiterjed a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 3. § (1) – (3) bekezdésében meghatározott, Alattyán község közigazgatási területén élő személyekre.

Értelmező rendelkezések

3. § (1) A rendelet alkalmazásában a szociális igazgatásban alkalmazott fogalmakat az Szt. 4. §-a tartalmazza, jövedelemszámítás során az Szt. 10. §-ának rendelkezései az irányadók.

(2) A rendelet 10. §-ának alkalmazásában gyógyszerköltség a társadalombiztosítás által támogatott és nem támogatott gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök, protetikai és fogszabályozó eszközök, illetve azok javításának, kölcsönzésének költsége.

Eljárási szabályok

4. § (1) A szociális igazgatási eljárása vonatkozó eljárási szabályokat az Szt. 5. § (1) bekezdése szerint kell alkalmazni.

(2) Az eljárást

  • a) az Alattyáni Polgármesteri hivatalban előterjesztett kérelemre vagy
  • b) hivatalból

lehet megindítani.

(3) A kérelmet az e rendeletben meghatározott dokumentumokkal együtt kell benyújtani.

(4) A hiányosan előterjesztett kérelem esetén 8 napon belül a kérelmezőt – határidő megjelölésével – hiánypótlásra kell felhívni.

(5) A hatáskör gyakorlója a döntéshozatalt megelőzően környezettanulmány készítését rendelheti el a jogosultsági feltételek alátámasztása érdekében.

(6) A megállapított ellátások folyósítása történhet

  • a) folyószámlára utalással,
  • b) házipénztári kifizetéssel,
  • c) postai úton történő kifizetéssel.

(7) A folyósítás módjáról a támogatás megállapítását elrendelő határozatban kell rendelkezni.

(8) A rendelet alapján megállapított támogatások jogosulatlan és rosszhiszemű igénybevétele esetén az Szt. 17. § rendelkezései az irányadók.

5. § (1) A települési támogatásra való jogosultság megállapításához szükséges adatok igazolása

  • a) aktív kereső esetén: jövedelemről szóló munkáltatói igazolás
  • b) vállalkozó esetén: a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző 12 hónap alatt szerzett jövedelem egyhavi, elismert költségekkel és befizetési kötelezettséggel csökkentett átlagáról szóló, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által kiállított igazolás,
  • c) nyugellátásban részesülő személy esetén: a kormányhivatali szerv éves értesítése a nyugellátás összegéről, a nyugellátás postai kifizető szelvénye (vagy folyószámla kivonat), esetleges évközbeni, visszamenőleges nyugdíjemelés összegét tartalmazó nyugdíjszelvény, vagy folyószámla kivonat, méltányossági nyugdíjemelésről szóló értesítés, özvegyi nyugdíj megszüntetéséről szóló határozat,
  • d) jövedelemmel nem rendelkező esetén: a kormányhivatali szerv igazolása arról, hogy nevezett munkanélküli ellátásban nem részesül,
  • e) munkanélküli ellátásban részesülő esetén: a folyósított ellátást megállapító határozat, az ellátás összegét igazoló postai kifizető szelvény, vagy folyószámla kivonat, megszüntetés esetén a megszüntető határozat,
  • f) táppénzes állomány esetén: munkáltatói igazolás, vagy a kormányhivatali szerv által kiadott igazolás a táppénz összegéről,
  • g) gyermektartásdíj esetén kifizetési szelvény, vagy folyószámla kivonat, valamint bírósági végzés,
  • h) nappali tagozaton felsőfokú tanulmányokat folytató személy esetén hallgatói jogviszony igazolás,
  • i) amennyiben a kérelmező a házastársától/élettársától külön él és a házasságból/élettársi kapcsolatból gyermek született a különélő szülők gyámhivatal előtti megállapodását csatolni kell, mely rögzíti, hogy a gyermek – megállapodásuk alapján – melyik szülőnél kerül elhelyezésre.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt – jövedelem igazolására vonatkozó – igazolások, nyilatkozatok a kérelem benyújtását megelőző hónap jövedelmének igazolására szolgálnak.

6. § A települési gyógyszertámogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a gyógyszertár vagy a gyógyászati ellátást nyújtó személy, szervezet által leigazolt havi gyógyszerköltségről szóló kimutatást.

Hatásköri szabályok

7. § A képviselő-testület a rendkívüli települési támogatással, a gyógyszertámogatással és a köztemetési költségek megtérítési kötelezettségének támogatásával kapcsolatos valamennyi hatáskörét a polgármesterre ruházza át.

II. FEJEZET Szociális ellátások formái

8. § Szociális rászorultság esetén a jogosult részére a képviselő-testület az alábbi támogatásokat biztosítja:

  • a) rendkívüli települési támogatás,
  • b) gyógyszertámogatás,
  • c) köztemetési költségek megtérítési kötelezettségének támogatása.

Rendkívüli települési támogatás

9. § (1) Rendkívüli települési támogatásban részesíthető az a kérelmező, aki

  • a) önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon gondoskodni nem tud az alábbi esetben: a kérelmező családjában bekövetkezett halálesetből eredő jövedelem- kiesés miatt
  • b) kérelmező különösen az alábbiakban felsorolt nem várt eseményekhez kapcsolódó kiadásai miatt anyagi segítségre szorul:
    • ba) kérelmező nevelésbe vett gyermekével való kapcsolattartás,
    • bb) kérelmező gyermeke családba való visszakerülésének elősegítése,
    • bc) kérelmező gyermeke óvodai, iskolai térítési díj nem fizetéséből adódó hátralékának rendezése,
    • bd) kérelmező talajterhelési díjhátralékának rendezése,
    • be) kérelmező érdekeltségi hozzájárulás hátralékának rendezése,
    • bf) ingó- vagy ingatlanvagyont ért elemi kár (belvíz, árvíz, tűzeset, vihar) esetén
  • c) egyéb rendkívüli élethelyzet (betegség, baleset) esetén.

(2) Rendkívüli települési támogatás nyújtása az (1) bekezdésben felsorolt esetekben eseti jelleggel történik.

(3) Az (1) bekezdés bf) és c) pontjában meghatározott károkat, élethelyzeteket jellegének megfelelően dokumentálni kell.

(4) A rendkívüli települési támogatás akkor ítélhető meg, ha a kérelmező, illetve családja jövedelmi viszonyait figyelembe véve a családban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át, egyedül élő, vagy egyedülálló esetén 150 %-át.

(5) A kifizetett támogatás összege évente a 15.000.-Ft-ot nem haladhatja meg.

(6) Rendkívüli települési támogatás pénzügyi szolgáltatási tevékenységnek nem minősülő kamatmentes kölcsön formájában nem nyújtható.

Gyógyszertámogatás

10. § (1) Gyógyszertámogatásra jogosult az a kérelmező, akinek a havi rendszeres gyógyszerköltsége az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 20 %-át eléri és az egy főre jutó havi családi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő, egyedülálló esetén 200 %-át és közgyógyellátási igazolvánnyal nem rendelkezik.

(2) A gyógyszertámogatást a polgármester eseti jelleggel állapítja meg.

(3) A gyógyszertámogatás naptári évenként két alkalommal nyújtható.

(4) A gyógyszertámogatás összege a háziorvos által kiállított igazolás alapján a gyógyszertár, vagy gyógyászati ellátást nyújtó személy, szervezet által leigazolt gyógyító ellátás havi költségének 75 %-a, legfeljebb 5.000.-Ft alkalmanként.

Köztemetési költségek megtérítési kötelezettségének támogatása

11. § (1) Különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén az Szt. 48. § (3) bekezdés b.) pontja szerinti megtérítési kötelezettség alól kérelmének megfelelően részben, vagy egészben mentesül az eltemettetésre köteles személy, amennyiben családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át.

(2) Különös méltánylást érdemlő körülmény különösen, ha

  • a) az eltemettetésre köteles személynek és a családjába tartozó személyeknek vagyona nincsen, és
  • b) az elhuny személy után hagyatéki vagyon nem maradt, vagy az nem olyan mértékű, amely a köztemetés költségeit fedezné.

III. FEJEZET Záró rendelkezések

12. § Ez a rendelet 2021. május 12-én lép hatályba.

13. § Hatálybalépésével egyidejűleg a települési támogatásokról szóló 2/2015.(II.27.) önkormányzati rendelet hatályát veszíti.