Jánoshida Község Önkormányzata képviselő-testületének 8/2020 (VII.15.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2020. 07. 16

Jánoshida Község Önkormányzatának képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló
1997. évi CXL. törvény 83/A § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:


1. Alapelv


Minden helyi lakosnak és közösségnek joga van ahhoz, hogy azonos feltételek mellett vegye igénybe a közművelődési alapszolgáltatásokat. A rendelet célja, hogy Jánoshida község polgárai és közösségei művelődési és kulturális szükségleteinek figyelembevételével meghatározza Jánoshida Község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) által ellátandó közművelődési alapszolgáltatásokat, azok ellátási formáját, módját és mértékét.


1.§

A rendelet hatálya kiterjed a közművelődési tevékenységben résztvevőkre, az Önkormányzat által fenntartott közösségi színterekre, közművelődési tevékenységet is ellátó természetes és jogi személyekre, egyéb szervezetekre, azok fenntartóira, működtetőire, alkalmazottaira, és a közművelődési alapszolgáltatást igénybe vevőkre.


2. Az önkormányzat közművelődési alapszolgáltatásainak köre


3.§

(1) Az önkormányzat a település minden lakosának biztosítja a kultúrához való hozzáférés jogát és lehetőségét.


(2) Az Önkormányzat adottságainak figyelembe vételével megszervezi a közművelődési alapszolgáltatásokat, melyek:


a) a művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működési támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása


b) a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése


c) az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása


d) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése, feltételeinek biztosítása


e) amatőr alkotó- és előadó- művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása




(3) A közművelődési alapszolgáltatások megszervezésének keretében biztosítja:


a) a művelődő közösségek rendszeres és alkalomszerű művelődési, vagy közösségi tevékenysége végzésének helyszínét,


b) a művelődő közösségek számára bemutatkozó lehetőségeket teremt.



3. A közművelődési feladatellátás formája, módja


4.§

(1) Az Önkormányzat az 1997. évi CXL. törvény 77. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján e rendelet 2.§-ában foglalt alapszolgáltatások folyamatos ellátása érdekében közösségi színteret működtet.


(2) A közművelődési feladatokat a Jánoshidai Faluház - közösségi színtér (5143 Jánoshida, Fő utca 26.) és a Zagyva-híd Közösségi Ház - Integrált Közösségi Szolgáltató Tér (továbbiakban: közösségi színterek) látják el.


Az Önkormányzat és a közösségi színterek a közművelődési célok és feladatok megvalósítása során egymással és a közművelődési tevékenységet is ellátó természetes és jogi személyekkel, egyéb szervezetekkel, azok fenntartóival, működtetőivel, alkalmazottaival szorosan együttműködik.


(3) Az (2) bekezdésben meghatározott együttműködés keretében az Önkormányzat polgármestere jogosult a közösségi színterek alkalmazottjától tájékoztatást, jelentést, adatszolgáltatást kérni, illetve a 4.§-ban meghatározott feladatellátással összefüggésben utasítást adni.



4. A közművelődési alapszolgáltatások ellátásában együttműködő partnerek


5.§

(1) Az Önkormányzat a közművelődési alapszolgáltatások nyújtásába az általa fenntartott közösségi színterek mellett más, közművelődési tevékenységet is ellátó természetes és jogi személyeket, egyéb szervezeteket, azok fenntartóit, működtetőit és alkalmazottait is bevonhatja, így különösen:


a) nevelési - oktatási intézményeket,


b) a településen működő civil szervezeteket, egyházat,


c) nemzetiségi önkormányzatot,


d) a helyi értéktár bizottságot,


e) gazdasági társaságokat.







3. A közművelődési tevékenység finanszírozása


6.§

Az Önkormányzat a közművelődési feladatait és a kapcsolódó színterek működését költségvetéséből finanszírozza, amelynek forrásait képezik a saját bevételek, a központi költségvetésből származó támogatások és pályázati forrásokból származó pénzösszegek.


7.§

A közösségi színterek működésére meghatározott előirányzatok keretein belül gazdálkodhat, a rendelkezésre álló forrásokat az előirányzatokon belül meghatározott feladatokra és célokra fordíthatja.



4. Záró rendelkezések


8.§

(1) Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba


(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Jánoshida község önkormányzata képviselő-testületének a helyi közművelődésről szóló 15/2018.(VII.16.) önkormányzati rendelete.




Eszes Béla                                                         dr. Voller Angéla

          polgármester                                                                 jegyző