JÁSZJÁKÓHALMA KÖZSÉG KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 1/2020(I.15.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELETE

a helyi termelői piac működéséről és üzemeltetéséről

Hatályos: 2020. 01. 15- 2023. 04. 30

JÁSZJÁKÓHALMA KÖZSÉG KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 1/2020(I.15.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELETE

a helyi termelői piac működéséről és üzemeltetéséről

Hatályos: 2020. 01. 15- 2023. 04. 30

Jászjákóhalma Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében rögzített eredeti jogalkotói hatáskörében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) 14. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a vásárokról, a piacokról és a bevásárlóközpontokról szóló 55/2009. (III.13.) Korm. rendeletben foglaltak alapján a helyi termelői piac működéséről és üzemeltetéséről a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed Jászjákóhalma, Szent József tér 4. szám alatti 984 helyrajzi számú 647 m2 alapterületű ingatlanon található helyi termelői piac (a továbbiakban: piac) területére, személyi hatálya pedig a piac fenntartójára, üzemeltetőjére, a piacon kereskedelmi és értékesítési tevékenységet folytatókra és a piac területén tartózkodó magánszemélyekre, vásárlókra.

(2) A rendelet hatálya alá tartozó piaci területeken folytatott kereskedelmi és szolgáltatási tevékenységeknek meg kell felelniük a jogszabályban előírt kereskedelmi, építésügyi, közegészségügyi, élelmiszerlánc-biztonsági, élelmiszerhigiéniai, állategészségügyi, növény-egészségügyi, környezetvédelmi, munkavédelmi és tűzvédelmi követelményeknek.

2. A piac fenntartása, üzemeltetése

2. § (1) Jászjákóhalma Község Önkormányzata – továbbiakban: Önkormányzat - a termelői termékekkel történő jobb ellátás érdekében e rendeletnek megfelelően helyi termelői piacot, valamint vizesblokkot tart fenn.

(2) A piac üzemeltetési feladatait az Önkormányzat saját hatáskörben szakfeladatként végzi a polgármester irányításával.

(3) Az önkormányzat, mint tulajdonos látja el a piac területén lévő épület, (piacfelügyelői iroda, gombaszakértő helyiség, vizesblokk) takarítási, karbantartási üzemeltetési feladatait. Ellátja a piac területének tisztántartását, a piaci napokon keletkezett kommunális hulladék gyűjtését, megfelelő hulladéktároló elhelyezését, szükség szerinti fertőtlenítését, téli időszakban a hó eltakarítást, síkosság mentesítést. A piac rendjének biztosítását, a kapcsolódó jogszabályi rendelkezések folyamatos betartásának ellenőrzését, a nyitási, zárási feladatokat, az odaérkező árusok elhelyezését, a helypénzek beszedését, befizetések ellenőrzését, és elszámolását. A piac nyitva tartásáról, működési rendjéről, a piaci díjtételekről, a piaci árusítás szabályairól, mint üzemeltető jól látható helyen, hirdetményben tájékoztatja az árusokat.

3. A piac működésének rendje és az árusítás feltételei

3. § (1) A piac elsősorban termelői piac, ezért elsőbbséget élveznek az alábbi termékeket előállító piaci árusítók:

a) a saját gazdaságban előállított növényi eredetű alaptermékek (zöldség, gyümölcs, virág);

b) a saját gazdaságban előállított mezőgazdasági termékből származó, nem hőkezelt, savanyított termékek és egyéb feldolgozott növényi eredetű termék;

c) méz;

d) saját tenyésztésű, nevelésű állatból származó tej, tejtermék, tojás;

e) sertéshúsból előállított füstölt hús, étkezési zsír az élelmiszerek előállítására és forgalmazására vonatkozó külön jogszabály szerint;

f) kistermelő által a vonatkozó jogszabályi előírások szerint a gazdaságban nevelt, tulajdonában lévő sertés, juh, kecske és szarvasmarha saját gazdaságban történt feldolgozása útján előállított húskészítmények;

g) élő kisállat, hal.

(2) A piaci árusítók a termékeik árát kötelesek árcédulán vagy összesített árjegyzéken feltüntetni. Az árusítók kötelesek az árusító helyen, a vásárlók számára jól láthatóan és olvashatóan feltüntetni, a nevüket, címüket, székhelyüket, telefonszámukat.

(3) A piaci árusítás során kizárólag hitelesített mérleget, súlyt vagy egyéb mérőeszközt szabad használni. Ha az áru mérlegelése külön (kosár, doboz, stb. felhasználásával) történik, azon a mérőedény súlyát maradandó módon, a vásárlók által jól láthatóan fel kell tüntetni.

(4) Tilos az árusításra ki nem jelölt helyeket, közlekedési útvonalakat árusításra igénybe venni. A piac közlekedő útjait folyamatosan szabadon kell tartani, ezeken a területeken árut, göngyöleget, kézikocsit vagy egyéb tárgyat tárolni tilos.

(5) A piacon gyűjtött, szedett gombát csak gombaszakértővel történt átvizsgálás után szabad árusítani.

(6) A piac teljes területén a nyitvatartási idő alatt csak gyalogosforgalom engedélyezett (kivéve áruszállítás, a piac működési rendjének megzavarása nélkül). A piac területére kutyát (vakvezető és szolgálati rendőrkutya kivételével) és egyéb nem eladásra szánt állatot bevinni tilos.

(7) Az üzemeltető által elrendezett piaci árusítóasztalokat elvinni, megbontani vagy más módon mozgatni tilos. Az árusítóasztalok elhelyezési rendszerének megváltoztatása nem engedélyezett.

4. § (1) A piac nyitvatartási ideje hétfő, szerda, péntek és szombat 05.00 órától 13.00 óráig. A meghatározott rendszeres piaci napokon túl az önkormányzat lehetőséget biztosít alkalmi árusításra is. Az alkalmi vásáron a piaci árusításra vonatkozó díjakat kell alkalmazni.

(2) A nyitvatartási időről és a piac működési rendjéről fenntartó a piac területén jól látható helyen közzétett hirdetmény útján tájékoztatja a kereskedőket és a vásárlókat.

(3) A piac területére - indokolt esetben - gépjárművel történő áruszállítás csak a piac működésének megzavarása nélkül.

(4) Az árusítóhelyek elfoglalása az üzemeltető iránymutatása szerint történik.

(5) A piac területét az árusoknak legkésőbb 13.00 óráig - rendezett és tiszta állapotban - kell elhagyniuk.

4. A helyhasználat ideje, díja

5. § (1) A piacon az üzemeltető napi és alkalmi helyhasználati engedélye alapján és az általa kijelölt helyen szabad árusítani. A helypénzt az üzemeltető alkalmazott dolgozója kiállított számla, vagy nyugta alapján szedi be.

(2) A helyhasználó kizárólag a kifizetett árusításra szánt területnagyságot foglalhatja el, a területnagyság túllépéséért pótdíj számítható fel.

(3) Az alkalmi helyhasználati engedélyt az üzemeltető írásban adja ki.

(4) Engedélyhez kötött kereskedelmi tevékenység esetén a helyhasználati engedélyt csak az árusításra jogosító engedély bemutatása után szabad kiadni. Őstermelő esetében az engedélyben megjelölt termékeken kívül más termék árusítása nem megengedett. Ennek megsértése esetén első alkalommal figyelmeztetésben, ismétlődés esetén pedig 6 hónapra kitiltásra kerül a piacról.

(5) Az alkalmi helyhasználat jogának megszerzése helyhasználati díj megfizetésével történik a piacnapokon. A helyhasználati díj megfizetéséről kiadott nyugtának naptár-szerűen tartalmaznia kell az időpontot is. A helyhasználati díj megfizetését igazoló nyugtát az árusítást végző személy a területhasználat megszűnéséig köteles megőrizni, azt az ellenőrzést végző személynek (a jegyző által ellenőrzésre feljogosító igazolvánnyal ellátott személy) felhívásra bemutatni. A helyhasználati díj megfizetését igazoló, bármilyen okból elveszett nyugta, csak újabb helyhasználati díj megfizetésével pótolható.

5. Záró rendelkezések

6. § (1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.