Cibakháza Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 27/2018.(XII.12.) önkormányzati rendelete

Cibakháza Tanulmányi Ösztöndíjáról

Hatályos: 2019. 01. 01

Cibakháza Nagyközségi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében eljárva az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. Általános rendelkezések


1. § (1) E rendelet hatálya – a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel – Cibakháza Nagyközség közigazgatási területén állandó lakcímmel rendelkező 18. életévüket betöltött, de 30. életévüket még be nem töltött személyek természetes személyekre terjed, akik a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) szerinti teljes idejű nappali képzésben, levelező, vagy esti tagozaton részt vevő hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.

(2) E rendelet hatálya nem terjed ki

a) a honvéd tisztjelöltekre,

b) a rendvédelmi oktatási intézmény tisztjelöltjeire,

c) a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú, valamint a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományú hallgatóira, valamint 

d) a Bursa Hungarica Felsőoktatási Ösztöndíjban részesülőkre.

2. § E rendelet alkalmazásában:

  1. öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege: a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény végrehajtásáról szóló 168/1997. (X. 6.) Korm. rendeletben meghatározott összeg;
  2. háztartás: az egy lakásban életvitelszerűen együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek közössége;
  3. közeli hozzátartozó: a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 8:1. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott személyek.
  4. nettó jövedelem: a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 4. § (1) bekezdése szerinti jövedelem adóval és járulékokkal csökkentett része;

5. szociális rászorultság: egy háztartásban élő, vagy vele együtt költöző közeli hozzátartozó, élettárs egy főre jutó havi nettó igazolt jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kétszeresét nem haladja meg


2. Cibakháza Tanulmányi Ösztöndíj


3. § (1) A Cibakháza Tanulmányi Ösztöndíj (a továbbiakban: ösztöndíj) pénzbeli, szociális és tanulmányi juttatás. Az ösztöndíj, pályázat alapján megállapított juttatás.

(2) Ösztöndíjban részesülhetnek azok a szociálisan rászoruló személyek, akik teljes idejű nappali munkarend szerinti alapképzésben, mesterképzésben, osztatlan képzésben, felsőfokú szakképzésben, felsőoktatási szakképzésben (a továbbiakban együtt: felsőoktatási intézmény) folytatják tanulmányaikat.

(3) A felsőoktatási intézményi hallgatói jogviszonnyal rendelkező személy részére az ösztöndíj havi bruttó 10 000 ezer forint.

(4) Az ösztöndíjban részesíthető személyek száma félévente legfeljebb 5 fő.

(5) A megállapított ösztöndíj kizárólag a pályázó szociális rászorultsága és tanulmányi eredménye alapján ítélhető meg.

4. § (1) Az ösztöndíj odaítéléséről minden év szeptember utolsó napjáig, valamint február utolsó napjáig a Képviselő-testület dönt.

(2) Az ösztöndíj megállapítása félévre történik.

(3) Az ösztöndíjas részére megállapított ösztöndíjra való jogosultsága a hallgatói jogviszonya fennállásáig, de legfeljebb az 1. § (1) bekezdésében meghatározott életkor betöltéséig tart.

(4) Az ösztöndíj folyósítása október, valamint március hónapban kezdődik.

(5) Az ösztöndíj egy oktatási félévre (5 hónapra) szól, és az Önkormányzat havonta, minden hónap 15-ig utalja a hallgatónak az esedékes összeget.

(6) Azokban a hónapokban, amelyekben az ösztöndíjas hallgatói jogviszonya szünetel, az ösztöndíj folyósítása – a folyósítás véghatáridejének módosítása nélkül – teljes egészében szünetel. Amennyiben az ösztöndíjas az ösztöndíj folyósítása feltételeinek nem felel meg, az Önkormányzat az ösztöndíj folyósítását megszünteti.

5. § (1) Az ösztöndíjas köteles az ösztöndíj folyósításának időszaka alatt minden, az ösztöndíj folyósítását érintő változásról a legrövidebb időn, legfeljebb 15 napon belül írásban értesíteni az Önkormányzatot.

(2) Az az ösztöndíjas, aki értesítési kötelezettségének nem tesz eleget, az ösztöndíj folyósításából következő félévi fordulójából kizárható.

(3) Az ösztöndíjas 15 napon belül köteles a jogosulatlanul felvett ösztöndíjat az önkormányzat részére jegybanki alapkamattal növelten visszafizetni. Az az ösztöndíjas, aki értesítési kötelezettségének elmulasztása miatt esik el az ösztöndíj folyósításától, a tanulmányi félév lezárását követően (június 30-ig, illetve január 31-ig) ki nem fizetett ösztöndíjára már nem tarthat igényt.


3. Pályázat benyújtása, döntés


6. § (1) Az ösztöndíj pályázat útján – az 1. melléklet szerinti adatlap kitöltését követően az önkormányzathoz történő benyújtásával - félévente igényelhető.

(2) A pályázat benyújtásának határideje minden év február 15. és szeptember 15. napja.

(3) A felsőoktatási intézmény hallgatója által benyújtott pályázat, érdemben akkor bírálható el, ha már rendelkezik a beiratkozott felsőoktatási intézménynél lezárt féléves tanulmányi átlaggal.

(4) A pályázati eljárásban hiánypótlásnak helye nincs.

(5) A Képviselő-testület a pályázatot elutasítja, ha

a) a pályázat benyújtásának e rendelet szerinti feltétele hiányzik, vagy

b) azt nem az előírt formában terjesztették elő, vagy

c) az a határidő letelte után érkezett.

7. § (1) A pályázathoz csatolandó

a) a lakcímkártya fénymásolata,

b) az felsőoktatási intézmény igazolása a hallgatói jogviszonyról,

c) a felsőoktatási intézmény igazolása az utolsó lezárt félév tanulmányi eredményéről,

d) a pályázó és a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozó, vagy élettárs jövedelméről szóló igazolás.

(2) A jövedelemigazolásnak a pályázat benyújtását megelőző három havi nettó jövedelemről szóló igazolást kell tartalmaznia.

8. § (1) Az ösztöndíj odaítéléséről, a Kulturális, Szociális és Sport Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) véleményének figyelembe vételével a Képviselő-testület dönt.

(2) A Bizottság véleménye tartalmazza a pályázatok rangsorolását.

9. § (1) A felsőoktatási intézményi hallgatók pályázatainak bírálata külön rangsorolással történik.

(2) A rangsorolásnál előnyben kell részesíteni

a) a szociálisan rászorultak közül azt, akinél az egy főre jutó jövedelem alacsonyabb,

b) az adott intézményben elért tanulmányi eredmények közül a magasabb tanulmányi átlagot,

(3) A pályázatok bírálati szempontonként külön kerülnek pontozásra. Az egyes pontok értékét a bírálati szempont alapján felállított sorrend száma adja.

(4) Az egyes pályázatok összpontszámát a bírálati szempontok alapján meghatározott értékek összege adja. A legkevesebb pontszámot kapó pályázók jogosultak ösztöndíjra.

10. § A pályázó a Képviselő-testület döntését követő 15 napon belül értesítést kap a pályázat eredményéről.


4. Záró rendelkezések


11. § Ez a rendelet 2019. január 1. napján lép hatályba.

Mellékletek