Rákócziújfalu Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2012. (IV. 11.) önkormányzati rendelete

a szervezett köztisztasági szolgáltatás igénybe vételéről

Hatályos: 2012. 04. 15- 2013. 04. 30

Rákócziújfalu Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2012. (IV. 11.) önkormányzati rendelete

a szervezett köztisztasági szolgáltatás igénybe vételéről

2012.04.15.

Rákócziújfalu Községi Önkormányzata Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. Cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16. § (1) bekezdésében, valamint a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. tv. (a továbbiakban: Hg tv.) 23. §-ban és a helyi közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 1995. évi XLII. tv. 2. §-ban foglalt felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:

1. § A rendelet célja a települési szilárd hulladékkal összefüggő - közszolgáltatás útján megvalósuló - kötelező helyi közszolgáltatás szabályozása.

2. § (1) A rendelet területi hatálya Rákócziújfalu község közigazgatási területére terjed ki.

a) A kötelező közszolgáltatás begyűjtéssel Rákócziújfalu belterületére vonatkozik.

b) Külterületi ingatlanok esetében egyedi elszállítás a tulajdonos (használó, birtokos) kötelessége.

(2) A rendelet személyi hatálya valamennyi ingatlan tulajdonosára, birtokosára vagy használójára (továbbiakban: tulajdonos) kiterjed, függetlenül attól, hogy a tulajdonos természetes vagy jogi személy, illetve nem jogi személyiségű gazdasági társaság.

(3) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed az ingatlanokon keletkező háztartási és egyéb - kivéve veszélyes és radioaktív – szilárd halmazállapotú visszamaradt anyaggal kapcsolatos szolgáltatásra, elszállítására, ártalommentes elhelyezésére irányuló közszolgáltatásra, a közigazgatási területen lévő minden ingatlan tulajdonosára, használójára, ahol hulladék keletkezik.

Önkormányzati feladatok

3. § A képviselő-testület feladata:

a) a helyi közszolgáltatás körébe tartozó szilárd települési hulladék rendszeres összegyűjtésének, elszállításának és ártalmatlanításának megszervezése. A szilárd hulladék gyűjtésébe nem vont területek tulajdonosai a keletkezett hulladék kijelölt hulladék lerakóba történő szállításáról maguk kötelesek gondoskodni;

b) a települési hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás teljesítésére szolgáltató kijelölése;

c) a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás díjának megállapítása.

4. § (1) A települési szilárd hulladékot az erre a célra kijelölt ártalmatlanító helyen, a vonatkozó üzemeltetési szabályok és előírások szigorú betartásával szabad elhelyezni.

a) A kijelölt szilárd hulladék lerakó a Szolgáltató üzemeltetésében lévő szelevényi hulladék lerakó telep.

(2) A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatás teljesítésére az önkormányzattal kötött szerződés lapján a Hg tv. 28. § a) pontjában foglalt tartalmi szempontokat figyelembe véve a Remondis Hulladékgazdálkodási Kft. jogosult.

5. § (1) A közszolgáltatás igénybevételére kötelezett ingatlantulajdonos a közszolgáltatásból nem vonhatja ki magát arra hivatkozással, hogy a szolgáltatást a hulladéktermelés hiányában nem, illetve csak részben veszi igénybe.

(2) Nem köteles a tulajdonos a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatást igénybe venni azokon az ingatlanokon, melyeken hulladék nem keletkezik, nem gyülemlik fel (beépítetlen vagy használaton kívüli ingatlan).

(3) Szünetel a közszolgáltatás, ha a tulajdonos legalább 30 napos időleges távolléte miatt az ingatlanon hulladék nem keletkezik és azt írásban legalább 30 nappal előtte a szolgáltatónak bejelentette.

6. § (1) A tulajdonos a települési szilárd hulladék gyűjtésére, illetve elszállítására a szolgáltató által rendszeresített gyűjtő tartályt köteles igénybe venni, és kizárólag azt használni. A többlet szemetet szolgáltató csak az általa térítés ellenében kiadott emblémás zsákban szállítja el.

(2) A szolgáltató a komplex helyi közszolgáltatás területére rendszeresített szabvány méretű tartályokból a megfelelő méretű és számú gyűjtőtartályt köteles rendelkezésre bocsátani. A gyűjtőtartályok számának és méretének meghatározására a hetente keletkező hulladék mennyiségét kell alapul venni.

(3) A nem rendszeres egyéb szilárd hulladékkal kapcsolatos szolgáltatás igénybe vételére és teljesítésére a tulajdonos és a szolgáltató közötti szerződés az irányadó. A szolgáltatás igénybe vételéért fizetendő díjat a rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza.

7. § (1) A szolgáltató feladatai és kötelességei a köztisztasági közszolgáltatás végrehajtásához:

a) a rendelet hatálya alá tartozó szilárd hulladékot köteles hetente elszállítani a lerakó telepre;

b) köteles a szabványos gyűjtőtartály kiürítését kíméletesen az elvárható gondossággal elvégezni;

c) a háztartási hulladék gyűjtését, szállítását köteles úgy megszervezni, hogy az ünnep és a munkaszüneti nap miatt kimaradt szállítást haladéktalanul pótolja, a pótlás napját megfelelő időben közhírelje;

(d) a szolgáltató évi 1 alkalommal lomtalanítást végez a község területén.

(2) A szolgáltató csak az adott területen rendszeresített szabályos tartályban elhelyezett hulladékot köteles elszállítani. Az ezen felül keletkezett hulladékot a szolgáltató által térítés ellenében biztosított zsákban helyezhetik el.

(3) A közszolgáltató megtagadhatja a hulladék elszállítását, ha:

a) a hulladék nem rendszeresített és a közszolgáltatótól átvett gyűjtőtartályba kerül átadásra, és a megállapított súlytömeget jelentősen meghaladja;

b) a gyűjtőtartály az alkalmazott gépi ürítési módszerrel – az ingatlan tulajdonosnak felróható okból – nem üríthető;

c) a gyűjtőtartályba elhelyezett hulladék az ürítést, illetve a szállítást végző személyek életében, testi épségében, egészségében, továbbá a járműben vagy a berendezésben kárt okozhat, vagy a hasznosítás, illetve ártalmatlanítás során veszélyezteti a környezetet;

d) érzékszervi észleléssel megállapítható, hogy a gyűjtőtartály mérgező, robbanó, folyékony, vagy olyan anyagot tartalmaz, mely a települési szilárd hulladékkal együtt nem gyűjthető, nem szállítható, nem ártalmatlanítható, és nem minősül jelen rendelet szerint települési szilárd hulladéknak.

(4) A szolgáltató a tulajdonost írásban haladéktalanul értesíti a hulladék elszállítás megtagadásának tényéről.

(5) Az ingatlan tulajdonos legalább évi 2 alkalommal köteles gondoskodni a tartályok fertőtlenítéséről.

(6) Amennyiben a hulladék szállítása során kiszóródás történik, a terület szennyeződésmentesítéséről és eredeti állapotának helyreállításáról a szolgáltató köteles gondoskodni.

8. § (1) A tulajdonos kötelezettségei, feladatai a közszolgáltatás igénybevételekor:

a) jelen rendeletben meghatározott és részére biztosított gyűjtőedényt használni;

b) a gyűjtőedényt szállítási napokon a szolgáltató által meghatározott időpontig a gyűjtést végző gépjárművel megközelíthető helyre kihelyezni úgy, hogy az a közlekedést ne akadályozza. A gyűjtőedényt legkorábban a szállítási napot megelőző napon 18 órától lehet kihelyezni a közterületre.

c) A hulladék elszállítása céljából kihelyezett gyűjtőedény fedelének – a közterület szennyezésének elkerülése érdekében – lecsukott állapotban kell lennie.

d) A kihelyezett gyűjtőedényből még használható dolgokat kiválogatni (guberálni) tilos.

(2) A köztisztasági szolgáltatásba bevont területeken lévő nem lakás célú helyiségek tulajdonosai (üzletek, vállalkozások, stb.) a lakóházak gyűjtőedényeit nem használhatják, külön szabványos gyűjtőedényt kötelesek beszerezni, külön közszolgáltatási szerződést kötni a szolgáltatóval.

(3) Tilos a gyűjtőtartályba radioaktív, folyékony, mérgező, tűz- és robbanásveszélyes anyag, salak, állati tetem, trágya, vagy veszélyes hulladék (olajos rongy, olajos flakon, fáradt olaj, használt akkumulátor, festékes doboz, festékes rongy, festékek maradékai, lejárt szavatosságú gyógyszerek, növény-védőszeres göngyölegek, stb.) elhelyezése.

(4) A veszélyes hulladék tulajdonosai, birtokosai kötelesek a veszélyes hulladékot elkülönítetten gyűjteni, engedélyezett ártalmatlanító helyre szállítani.

9. § (1) A lakossági közszolgáltatás ellátásáért a tulajdonos az e rendelet 1. mellékletben meghatározott, a közszolgáltatás ellátásával arányos díjat köteles fizetni. A díjat a képviselő-testület évente felül vizsgálja.

(2) Gazdálkodó egyéb szervezetek, szervek külön szerződés alapján a szolgáltatóval kötött megállapodás szerint kötelesek a fizetést teljesíteni.

(3) A 80 l-es gyűjtőtartályba legfeljebb 20 kg , a 120 l-es gyűjtőtartályba legfeljebb 30 kg , az 1100 l-es gyűjtőtartályba legfeljebb 270 kg hulladék helyezhető el.

(4) A tulajdonos a szolgáltatás díját negyedévenként, utólag, a szolgáltató által meghatározott módon köteles megfizetni.

(5) A hulladékkezelési közszolgáltatás igénybevételéért az ingatlan tulajdonost terhelő díjhátralék, adók módjára behajtható köztartozás.

(6) A díjhátralék behajtására a Hg tv. 26. § (2) – (4) bekezdései az irányadóak.

(7) Aki a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos kötelezettségeit nem teljesíti, nem tagadhatja meg a közszolgáltatási díj megfizetését, ha a szolgáltató az ő részére a közszolgáltatást felajánlotta, illetve a közszolgáltatás teljesítésére vonatkozó rendelkezésre állását, vagy teljesítését igazolja.

(8) Mentes a díjfizetés alól a 70 év feletti, egyedül élő személy, a 80 l-es gyűjtőtartálya után. Ennek költségét az önkormányzat fizeti.

10. § (1) Ez a rendelet 2012. április 15-én lép hatályba.

(2) Hatályba lépésével egyidőben a szervezett köztisztasági szolgáltatás igénybevételéről szóló 1/2004.(I.26.) és az ezt módosító 23/2011.(XII.13.) sz. önkormányzati rendeleteket hatályukat vesztik.

(3) Ezen rendelet 9. §-nak (8) bekezdése 2012. július 1-től hatályát veszti.

11. § E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének figyelembevételével készült és azzal összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.