Zagyvarékas Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2025. (V. 23.) önkormányzati rendeletének indokolása

a 2024. évi költségvetésének végrehajtásáról

Hatályos: 2025. 05. 24

Zagyvarékas Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2025. (V. 23.) önkormányzati rendeletének indokolása

2025.05.24.
a 2024. évi költségvetésének végrehajtásáról
Végső előterjesztői indokolás
Zagyvarékas Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 15.) rendeletével fogadta el az önkormányzat 2024. évi költségvetését.
A 2024. évi költségvetést működési forráshiány nélkül került elfogadásra.
A működési forráshiányra az önkormányzat rendkívüli önkormányzati támogatásként, 2 alkalommal összesen 24.306.370.- Ft-ot kapott az év folyamán. Az önkormányzat a további forráshiányt a maradvány felhasználásával, kiadási megtakarításokkal, illetve az elért többletbevételekkel ellentételezte.
A 2024. évi költségvetésünket az előző évekhez hasonlóan a kiadások csökkentése és a takarékosság jellemezte. A kiadások lehetséges csökkentésével, átütemezésével sikerült a fizetőképességet biztosítani.
Hitelfelvétel a tárgy évben nem történt.
Az önkormányzat felügyelete alá tartozó költségvetési szervek az éves beszámolási kötelezettségnek eleget tettek, melyek továbbítása megtörtént, elfogadásuk a Magyar Államkincstár által 2025. április 24-én teljesült.
II.
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 91. § (2) bekezdés a)-d) pontjaiban előírt indoklások
Az önkormányzat költségvetési mérlege, pénzeszközök változása
Az önkormányzat pénzkészlete (bankszámlák, pénztárak) 2024. január 1-jén 84.441.349.- Ft volt, a 2024. december 31-i záró pénzkészlet pedig 34.826.596.- Ft.
Többéves kihatással járó döntések
Többéves kihatással járó döntésekből származó működési és felhalmozási célú kötelezettsége az önkormányzatnak nincs.
Az önkormányzat hitelállománnyal 2024. december 31-én nem rendelkezett, valamint kezességvállalása sem volt.
Közvetett támogatások
Az önkormányzat által nyújtott közvetett támogatásokat a 18. sz. tájékoztató tábla tartalmazza.
Adósság állomány alakulása
2024. december 31-én az önkormányzatnak külföldi hitelező felé adósság állománya nem volt. A 2024. évi költségvetést, valamint a következő évet terhelő belföldi szállítói kötelezettségként a mérlegben 35.694.510.- Ft került kimutatásra, melyből nem lejárt 20.449.678.- Ft, a lejárat pedig 15.244.832.- Ft.
Vagyoni helyzet alakulása
Az immateriális javak állománya 1.745.411.- Ft-ra változott.
A tárgyi eszközök állománya 2024-ben csökkenést mutat, melynek oka, hogy önkormányzati szinten a tárgyévi aktivált beruházások értéke nem haladta meg a tárgyévben elszámolt amortizáció összegét.
A pénzeszközök állománya 49.426.020.- Ft-tal csökkent. Ezt befolyásolta, hogy a Magyar Falu programban útfelújítás címen nyert 19.999.139,- Ft 2023. évben folyósítva lett, de a felhasználása csak 2024-ben történt meg, illetve a 2023. évi 3. rendkívüli önkormányzati támogatás, mely 2023. december 27-én lett folyósítva, de a felhasználása szintén 2024. évben történt meg, ennek összege 14.189.438,- . A további maradvány része a 2024. december hónapban folyósított 2024. január havi megelőlegezés. 2024. év végén az önkormányzat szabad pénzmaradvánnyal nem rendelkezett.
A követelések jelentősen csökkentek az előző évhez képest.
Az egyéb sajátos eszközoldali elszámolások összege tartalmazza az általános forgalmi adó, valamint a decemberi havi illetmények összegét.
A 2024. évi költségvetési rendeletben megfogalmazott célok a végrehajtás során szükségessé vált módosításokkal együtt teljesültek.
A fenntartható fejlődés érdekében 2025. évben is folyamatosan elemeznünk kell a gazdasági folyamatokat, figyelembe véve az önkormányzat erre irányuló döntéseit.
Az önkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségek, részesedések alakulása
Az önkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségek összes állományát a 23. sz. tájékoztató tábla tartalmazza. A részesedések a kimutatásban szereplő tételekből tevődnek össze.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény (Jat.) 17. §-a alapján a zárszámadási rendeletet előkészítő jegyző előzetes hatásvizsgálatot végzett, melyben felmérte a szabályozás várható következményeit.