Nagyiván Község Önkormányzata Képviselőtestületének 7/2003.(IV.25.) önkormányzati rendelete
Nagyiván Község Önkormányzata és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzata
Hatályos: 2019. 11. 12- 2024. 10. 27Nagyiván Község Önkormányzata Képviselőtestületének 7/2003.(IV.25.) önkormányzati rendelete
Nagyiván Község Önkormányzata és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzata
I.
Általános rendelkezés
1. § A Képviselőtestület és szervei számára az Mötv-ben és más jogszabályokban foglalt feladat- és hatásköri, valamint szervezeti és működési előírásokat a jelen SZMSZ-ben foglaltak figyelembevételével kell alkalmazni.
2. § (1) Az önkormányzat hivatalos megnevezése: Nagyiván Község Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat)
(2) Az önkormányzat illetékességi területe: Nagyiván község közigazgatási területe
(3) A Képviselőtestület hivatalos megnevezése: Nagyiván Község Képviselőtestülete (továbbiakban: Képviselőtestület)
(4) A Képviselőtestület hivatalának megnevezése: Tiszaigari Közös Önkormányzati Hivatal (továbbiakban: Hivatal)
(5) Az önkormányzat székhelye: 5363 Nagyiván, Hősök tere 5. - Községháza
(6) A Képviselőtestület tagjainak száma polgármesterrel együtt 7 fő, a névsort e rendelet 1.számú függeléke tartalmazza.
Az önkormányzat jelképei
3. § (1) Az Önkormányzat jelképei: címer, zászló, lobogó.
(2) Az Önkormányzat Képviselőtestülete által adományozott cím: Nagyiván község díszpolgára
(3) A jelképek használatának, és a díszpolgári cím adományozásának eljárását külön rendeletek szabályozzák.
II.
A helyi önkormányzás általános szabályai
Az önkormányzati jogok
4. § (1) A helyi önkormányzatokról szóló törvényben foglaltak - a jelen rendeletben foglaltakkal együtt - irányadóa
III.
A képviselőtestület működése
16. § A képviselőtestület összehívása:
(1) A képviselőtestület évente legalább 6 ülést tart (soros ülés), melyek tervezett napirendjét és idejét az évente, a tárgyévet megelőző év végéig elfogadott munkatervben határozza meg.
(2) A képviselőtestület soros ülésére:
a) az ülésen megtárgyalásra kerülő valamennyi előterjesztés megküldésével egyidejűleg meg kell hívni azokat, akiknek meghívását a helyi önkormányzatokról szóló törvény kötelezővé vagy a tárgyalt napirendi pont tárgya szükségessé tesz, valamint a napirend előadóját.
b) meghívásra kerülnek - az ülésen megtárgyalásra kerülő napirendek közül a tárgya szerint érintett előterjesztés megküldésével egyidejűleg - a bizottságok nem képviselő tagjai, a helyben működő önkormányzati intézmények vezetői, a képviselőtestülettel külön rendeletben foglaltak szerint együttműködő helyi önszerveződő közösségek (egyesületek, csoportok, klubok) vezetői, a helyi rendőri körzeti megbízott, a napirend tárgya szerint illetékes szervezet vezetőjének.
(3) A soros ülés meghívóját és előterjesztéseit az ülés előtt legalább 3 nappal korábban ki kell küldeni.
17. §
A képviselőtestület munkaterve
18. § (1) A képviselőtestület működésének alapja az éves munkaterv.
(2) A munkaterv tervezetét - a polgármester irányításával - a jegyző állítja össze és azt a polgármester terjeszti jóváhagyás céljából a képviselőtestület elé legkésőbb a tárgyévet megelőző év december 31.-ig.
(3) A munkaterv tervezetének előkészítése során a:
A képviselőtestület ülése, és az ülésvezetés szabályai
19. § (1) -(2),(3) (4)
(5) A polgármester a testületi ülés vezetése során.
1. megállapítja, hogy a képviselőtestületet az SZMSZ szerint hívták-e össze;
2. megállapítja az ülés határozatképességét, melyet az ülés ideje alatt folyamatosan köteles ellenőrizni;
3. javaslatot tesz az ülés napirendjére;
4. napirendi pontonként megnyitja, vezeti, lezárja és összefoglalja a vitát;
5. napirendi pontonként szavazásra bocsátja a javaslatot és kihirdeti a döntést;
6. biztosítja a képviselők interpellációs és kérdezési jogát, valamint a tanácskozási jogot;
7. előterjeszti a sürgősségi indítványt;
8. tájékoztatást ad az előző képviselőtestületi ülésen elhangzott bejelentések nyomán tett intézkedésekről, valamint az előző képviselőtestületi ülés óta történt fontosabb eseményekről, az általa tett intézkedésekről, a lejárt határidejű határozatok végrehajtásának állásáról.
(6) 27A képviselőtestület a napirendről vita nélkül határoz. A képviselőtestület a napirendek után megtárgyalja a tájékoztatókat.
Az előterjesztés
20. § (1) Előterjesztésnek minősül a munkatervbe felvett és új napirendi anyag, a képviselőtestület vagy a képviselőtestület bizottsága által előzetesen javasolt rendelet- és határozat tervezet, beszámoló, jelentés és tájékoztató.
(2) 64 A képviselőtestületi ülésre szóló előterjesztés, határozati javaslat és rendelet-tervezet írásban kerül benyújtásra. Az előterjesztéseket, valamint a rendelet- és határozati tervezeteket kiküldés előtt a jegyző ellenőrzi, s azon azzal kapcsolatos megjegyzést tehet. Halaszthatatlan esetben a polgármester engedélyezheti az írásba foglalt előterjesztésnek és határozati javaslatnak az ülésen történő kiosztását.
(3) Az előterjesztés főbb elemei:
1. Az első részben meg kell határozni az előterjesztés címét, tárgyát, ismertetni kell az előzményeket (testületi megállapodásokat, a hozott határozatok eredményeit), a tárgykört rendező jogszabályokat az előkészítésben résztvevők véleményét, s mindazokat a körülményeket, összefüggéseket, tényeket, adatokat, amelyek lehetővé teszik az értékelést s a döntést indokolják.
2. A második rész az egyértelműen megfogalmazott határozati javaslatot tartalmazza, a végrehajtásáért felelősök megnevezésével és a határidők (részhatáridők) megjelölésével.
Sürgősségi indítvány
21. § (1) A polgármester, alpolgármester, a bizottságok elnökei, a képviselők és a jegyző, valamint a helyi kisebbségi önkormányzat testületének elnöke javasolhatják a képviselőtestületnek valamely előterjesztés vagy önálló indítvány sürgős tárgyalását. E sürgősségi indítványt - a sürgősség tényének rövid indokolásával - legkésőbb a testületi ülés napját megelőző nap 14.00 óráig lehet a polgármesterhez írásban benyújtani.
(2) Amennyiben a polgármester vagy valamelyik képviselő ellenzi az azonnali tárgyalást, akkor a sürgősség kérdését vitára kell bocsátani. A polgármester ismerteti az indítványt, majd alkalmat ad az indítványozónak a sürgősség tényének rövid indokolására.
(3) Ha a képviselőtestület minősített többséggel:
a) helyt ad a sürgősségi indítványnak, azt első napirendi pontként tárgyalja;
b) nem ismeri el a sürgősséget, úgy az indítványt egyszerű napirendként kell kezeli, s a napirend meghatározásakor kell állást foglalni arról, hogy tárgyalja-e a testület az adott ülésen vagy sem.
A vita, szavazás
22. § (1) A polgármester a napirendek sorrendjében minden előterjesztés felett külön-külön nyit vitát, amelynek során:
a) az előterjesztő a napirendhez a vita előtt szóban kiegészítést tehet,
b) az előadóhoz a képviselőtestület tagjai, a tanácskozási joggal résztvevők kérdéseket
tehetnek fel, amelyre az előadó köteles rövid választ adni.
(2) A felszólalásokra a jelentkezés sorrendjében kerülhet sor. A felszólalás időtartama legfeljebb 5 perc. Ugyanazon napirend keretében az ismételt felszólalás időtartama a 2 percet nem haladhatja meg. Az idő túllépése miatt a polgármester megvonhatja a szót a felszólalótól.
(3) A polgármester soron kívül felszólalást is engedélyezhet.
(4) Az önkormányzati bizottság bármely előterjesztéshez - az ezekhez benyújtott módosító javaslatokat is értékelő - ajánlást nyújthat be a képviselőtestülethez.
(5) Az előterjesztő a javaslatot, illetve a települési képviselő a módosító javaslatát a vita bezárásig megváltoztathatja és a szavazás megkezdéséig azt bármikor vissza is vonhatja. Ha a képviselő a módosító javaslatát megváltoztatja, akkor a polgármester azt újabb javaslatként véleményezésre a tárgy szerint érintett bizottságnak átadja.
(6) A vita lezárása, a hozzászólások időtartamának a korlátozására a testület bármely tagja tehet javaslatot. E javaslatról a képviselőtestület vita nélkül határoz. A vita lezárása után a napirend előadója válaszol a hozzászólásokra.
(7) A vita lezárása után, a határozathozatal előtt a jegyzőnek szót kell adni, ha a javaslatok törvényességét illetően észrevételt kiván tenni.
(8) 5 A polgármester az előterjesztésben szereplő és a vitában elhangzott határozati javaslatokat egyenként bocsátja szavazásra. Először az elhangzás sorrendjében a módosító és kiegészítő indítványokról, dönt a képviselőtestület, majd pedig az elfogadott módosítások és kiegészítő indítványok szerinti, azokkal egybefoglalt határozati javaslat szavazásra bocsátására kerül sor.
(9) 66 A javaslat elfogadásához a jelenlévő települési képviselők több mint felének igen szavazata szükséges. A szavazás nyílt szavazással, kézfelemeléssel történik.
(10) 49
(11) Szavazategyenlőség esetén a polgármester szünetet rendel el, majd újra elrendeli a szavazást.
(12) -(13) 49
(14) Titkos szavazást tarthat mindazokban az ügyekben, amelyekben zárt ülést köteles tartani vagy zárt ülést tarthat. A polgármester nyomatékosan felhívja a figyelmet a tárgyalt ügy bizalmas kezelésére és az azzal kapcsolatos titoktartási kötelezettségre
(15) Név szerinti szavazást kell elrendelni, ha:
a) azt a törvény írja elő,
b) az a polgármester és a bizottsági elnökök többsége kéri, de
ügyrendi kérdésben név szerinti szavazást tartani nem lehet.
(16) A név szerinti szavazás úgy történik, hogy a jegyző felolvassa a tagok nevét, a jelenlévő tagok pedig a nevük felolvasásakor „igen”-nel vagy „nem”-mel szavaznak, vagy tartózkodnak a szavazástól.
(17) A név szerinti szavazásról mindig kötelező külön jegyzőkönyvet készíteni. A külön hitelesített névsort a jegyzőkönyvhöz kell csatolni.
(18) . A szavazatok összeszámlálásáról a levezető elnök gondoskodik. Ha a szavazás eredménye felől kétség merül fel, vagy ha azt valamelyik képviselő kéri, az elnök a szavazást köteles megismételni.
(19) A képviselőtestület határozatait külön-külön – a naptári év elejétől kezdődően - folyamatos sorszámmal és évszámmal kell ellátni a következők szerint:
A titkos szavazás
23. § (1) Titkos szavazást kell tartani:
a) választás
b) kinevezés
c) felmentés
d) vezetői megbízás adás, visszaadása, valamint
e) fegyelmi eljárást lezáró érdemi döntés (büntetés kiszabása) esetén.
(2) A titkos szavazás eljárása:
Kérdés, interpelláció
24. § (1) Kérdés az önkormányzati hatáskörbe tartozó szervezeti, működési, döntési, előkészítési jellegű felvetés vagy tudakozódás.
(2) A kérdésre a képviselőtestület ülésén köteles választ adni a megkérdezett.
A tanácskozás rendjének fenntartása
25. § .
(1) A tanácskozás rendjének fenntartásáról a polgármester gondoskodik, ennek során:
1. figyelmezteti azt a hozzászólót, aki eltért a tárgyalt témától, vagy a tanácskozáshoz nem illő, sértő kifejezéseket használ;
2. rendre utasíthatja azt a személyt, aki a képviselőtestület tagjához méltatlan magatartást tanúsít.
(2) A nyilvános ülésen megjelent állampolgárok a számukra kijelölt helyet foglalják el. A tanácskozás rendjének megzavarása esetén a polgármester rendreutasíthatja a rendzavarót, ismétlődő rendzavarás esetén pedig az érintettet a terem elhagyására is kötelezheti.
(3) A polgármesternek a rendfenntartás érdekében tett intézkedései ellen felszólalni, azokat visszautasítani, velük vitába szállni nem lehet.
A jegyzőkönyv
26. § .
(1) 49
(2) 64 76 A képviselő-testületi és a bizottsági ülésről az Mötv-ben foglalt tartalmi követelményeknek megfelelő jegyzőkönyv készül. A jegyzőkönyvet két példányban kell elkészíteni, első példányát a jegyző kezeli, a második példány pedig a lakosság által való megismerhetőség miatt - a zárt ülés jegyzőkönyvei kivételével - az önkormányzati hivatal titkárságán kerül elhelyezésre.
(3) 50 A képviselőtestület üléséről készített jegyzőkönyv első példányához csatolni kell a meghívót és a mellékleteit, az elfogadott rendeleteket, a jelenléti ívet. A képviselő kérelmére az írásban is benyújtott hozzászólást mellékelni kell a jegyzőkönyvhöz.
IV.
Az Önkormányzati rendeletalkotás
27. § .49
A rendeletalkotási eljárás főbb szabályai
28. § (1) A rendeletalkotás kezdeményezése:
V.
A települési képviselő
29. § .48,64
1. A képviselőtestület tagjainak névsorát a rendelet 1. függeléke tartalmazza.
1. A képviselők és bizottsági tagok tiszteletdíját és juttatásait külön önkormányzati rendelet állapítja meg.
1. A képviselő legkésőbb a döntéshozatal előtt köteles bejelenteni személyes érintettségét.”
30-33. §. 49
VI.
A képviselőtestület bizottságai
A bizottsági feladatok és szervezet
34. § (1) A képviselőtestület- meghatározott önkormányzati feladatok ellátására- állandó vagy ideiglenes bizottságokat választ.
(2) 31 A képviselőtestület állandó bizottságai:
1. Pénzügyi Bizottság77
A bizottság működésének főbb szabályai
35. § . 31,48,49,64
1. A bizottság szükség szerint ülésezik. A bizottság ülését az elnök - akadályoztatása esetén a bizottság képviselő tagja - hívja össze és vezeti. A bizottság ülésére szóló meghívót meg kell küldeni azon települési képviselőknek is, akik a bizottságnak nem tagjai.
1. A bizottság ülését az Mötv-ben foglaltakon túl össze kell hívni a képviselőtestület döntése alapján vagy a bizottsági tagok indítványára.
1. A Képviselőtestület a munkatervében határozza meg azokat az előterjesztéseket, amelyeket bizottság nyújt be, illetve azokat amelyek csak a bizottság állásfoglalásával nyújthatók be.
1. Bármely képviselő javaslatot tehet valamely - a bizottság feladatkörébe tartozó - ügy megtárgyalására. A bizottság elnöke az indítványt a bizottság legközelebbi ülése elé terjeszti, melyekre köteles meghívni az indítványozó képviselőt
1. A bizottság tevékenységéről 5 évente beszámol a képviselőtestületnek.
VII.
A polgármester, az alpolgármester, a jegyző
A polgármester
36. § (1) 21,66 A polgármester tisztségét főállásban78 látja el. A polgármester ellátja az Mötv-ben, valamint más jogszabályokban számára meghatározott képviseleti, irányítási, végrehajtási, koordinációs, szervezési, államigazgatási, kapcsolattartási és tájékoztatási feladatokat
(2) 49,64 A polgármester hétfőn és szerdán 8.00 órától 12.00 óráig ügyfélfogadást tart.
(3) 33, 49,67; (4)49,67; (5)34,67; (6)-(8) 49,67
Az alpolgármester
37. § .48,71
A polgármester, alpolgármester helyettesítése
38. § .
A jegyző
39. § .48
40. § . 49
VIII.
Az önkormányzat hivatala64
41. § . 48,64
(1) Az önkormányzat közös önkormányzati hivatalt tart fenn, melynek :
a) elnevezése: Tiszaigar Közös Önkormányzati Hivatal
b) székhelye: 5361 Tiszaigar, Dózsa Gy. út 19.
(2) A Hivatalnak Nagyiván településen állandó kirendeltsége működik, melynek:
a) elnevezése: Tiszaigari Közös Önkormányzati Hivatal Nagyiváni Kirendeltsége
(továbbiakban: önkormányzati hivatal)
IX.
A társulások
A társulásra vonatkozó átfogó szabályok
42. § .
(1) Az önkormányzat feladatainak hatékonyabb, célszerűbb, gazdaságosabb és észszerűbb megoldása érdekében társulásokban vesz részt. A képviselőtestület elsősorban a megyei közgyűléssel, más települések képviselőtestületeivel, gazdasági szolgáltató szervezetekkel, közszolgáltatásokat nyújtó intézményekkel alakít társulásokat. Társulásos formákat keres a vezetékes szolgáltatásokkal, valamint a nyomvonalas fejlesztésekkel kapcsolatos tervek és elképzelések megvalósításánál.
(2) A képviselőtestület a rendelkezésre álló ( szellemi és anyagi ) eszközökkel támogatja a választópolgárok olyan öntevékeny társulásait is, amelyek céljuk és rendeltetésük szerint a helyi önkormányzati feladatok ( közügyek ) megoldására irányulnak.
(3) A társulások célja és rendeltetése:
a) a tervek, fejlesztési koncepciók, programok egyeztetése,
b) a lakossági szükségletek kielégítésére szolgáló beruházási és településfejlesztési
X.
A lakossággal való kapcsolati formák, lakossági fórumok
Helyi népszavazás, népi kezdeményezés
43. § .
(1) A képviselőtestület önálló rendeletben szabályozza a helyi népszavazás és népi
Lakossági fórumok
44. § .
(1) 64 A képviselőtestület szükség szerint, de évente egy esetben közmeghallgatást tart :
a) A közmeghallgatás alkalmával az állampolgárok és a településen működő társadalmi
XI.
Az önkormányzat vagyona
45. § .
(1) 36Az önkormányzat tulajdonára és gazdálkodására vonatkozó legalapvetőbb rendelkezéseket külön önkormányzati rendelet tartalmazza.
(2) -(3) 37
(4) A képviselőtestület hitelt csak abban az esetben vehet fel, amennyiben más finanszírozási
46. § .
(1) A képviselőtestület a költségvetését önkormányzati rendeletben határozza meg.
XII.
Záró rendelkezések
50. § .
(1) E rendelet a kihírdetését követő hó 1. napjától lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Nagyiván Község Önkormányzata és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 9/1998.(XII.01.) számú rendelet, valamint az azt módosító 4/1999.(IV.21.), 9/2000.(V.05.) 12/2001.(XII.27.) és 11/2002.(X.30.) számú rendeletek.
(3) 14,50 Az SZMSZ és módosításai, valamint függelékei folyamatos nyilvántartásáról, illetve naprakész vezetéséről a jegyző gondoskodik.