Tiszavárkony Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2010 (II.1.) önkormányzati rendelete
Tiszavárkony Községi Önkormányzatának 2/2010. (II. 01.) rendelete a helyi szociális ellátásokról (egységes szerkezetben)
Hatályos: 2014. 01. 01- 2015. 02. 27Tiszavárkony Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2010 (II.1.) önkormányzati rendelete
Tiszavárkony Községi Önkormányzatának 2/2010. (II. 01.) rendelete a helyi szociális ellátásokról (egységes szerkezetben)
2014-01-01-tól 2015-02-28-ig
Tiszavárkony Községi Önkormányzatának
2/2010. (II. 01.) rendelete
a helyi szociális ellátásokról
Tiszavárkony Községi Önkormányzat Képviselőtestülete a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 44/A. § (2) bekezdése, valamint a helyi Önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 8. § (4) bekezdése és a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdése, 25. § (3) bekezdés b) pontja, 37/D. § (3) bekezdése, 50. § (3) bekezdése, 92. § (1) bekezdése, a 132. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a községben folyó pénzbeli és természetbeni szociális ellátások és személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások szabályozására, a következőket rendeli el:
1. §
(1) Az e rendelet szerint szociális ellátásra jogosult részére pénzbeli és természetbeni ellátások és személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások biztosíthatók az alábbiak szerint:
a) A pénzbeli ellátások:
aa) hatályon kívül helyezte az 5/2012. (II.16.) önkormányzati rendelet 1. § (1 bekezdése
ab) hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 1. § (1) bekezdése
ac)[1] önkormányzati segély,
ad) hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése
ae) rendszeres szociális segély
b) Természetbeni ellátások:
ba) köztemetés,
bb) A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény III. fejezet 50. § (3) bekezdése szerinti közgyógyellátás
(c) Természetbeni szociális ellátásként is nyújtható az ac) pontban és az ae) pont szerinti pénzbeli ellátás
d) Személyes gondoskodást nyújtó kötelező alapszolgáltatások:
da) étkeztetés,
db) házi segítségnyújtás,
e) Személyes gondoskodást nyújtó nem kötelező alapszolgáltatások:
ea) családsegítés,
eb) jelzőrendszeres házi segítségnyújtáshoz való hozzáférés
ec) támogató szolgáltatáshoz való hozzáférés
ed) közösségi alapellátáshoz való hozzáférés
ee) tanyagondnoki szolgáltatás
(2) A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátási feladatok hatásköreit a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 9. § (3) bekezdése alapján a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulására ruházza a képviselőtestület.
(3) A Szolnoki Kistérség Többcélú Társulása intézményfenntartóként gondoskodik a személyes gondoskodást nyújtó szociális kötelező és nem kötelező alapszolgáltatásokról, Tiszavárkony Község közigazgatási területére is kiterjedő illetékességgel.
2. §
A képviselőtestület a hatáskörébe tartozó pénzbeli ellátásokat nem egészíti ki, és a szociálisan rászorultak részére más pénzbeli támogatásokat nem állapít meg.
Helyi lakásfenntartási támogatás***
3. §
***Hatályon kívül helyezte az 5/2012. (II.16.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése
4. §
***Hatályon kívül helyezte az 5/2012.(II.16.) önkormányzati rendelet 1. § (3) bekezdése
5. §
**Hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 4. § (1) bekezdése
6. §
**Hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 4. § (2) bekezdése
Önkormányzati segély[2]
7. §[3]
(1) Önkormányzati segélyben azon személyek részesülnek, akik a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 45. § (4) bekezdésében felsoroltakra tekintettel anyagi segítségre szorulnak.
(2) Önkormányzati segélyben az a kérelmező részesíthető, akinek a jövedelme:
- Egyedül élő esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át nem haladja meg,
- családban élők esetében nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-át,
(3) Tartósan nehéz anyagi helyzetben lévő személy részére - amennyiben a család rendszeres szociális vagy egyéb ellátásban nem részesül - az önkormányzati segély legfeljebb 6 hónapra előre ütemezetten, havi rendszerességgel is megállapítható. Az ilyen módon kifizetett segély összege nem haladhatja meg az egy naptári évben adható segély összegét.
(4) Az önkormányzati segély megállapításánál figyelembe vehető, egy főre számított havi családi jövedelemhatár az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-a.
(5) A helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének összege a temető mindenkori üzemeltetője által kiadott temetési költségekről szóló tájékoztató alapján kerül megállapításra.
8. §[4]
(1) Az önkormányzati segély összege évente nem haladhatja meg:
- a kiskorú gyermeket/gyermekeket nevelő családokban az öregségi nyugdíj legkisebb összegének a másfélszeresét;
- egyéb esetekben családonként, vagy egyedülállónak az öregségi nyugdíj legkisebb összegét.
(2) A megállapított segély folyósítása készpénzben vagy természetbeni ellátás formájában történik. A természetbeni ellátás a Szt. 47. § (3) bekezdésében felsorolt ellátási formákat tartalmazza.
(3) A havi rendszerességgel adott önkormányzati segélyt utólag, minden hónap 5. napjáig kell folyósítani.
(4) Az önkormányzati segély egyszeri összege minimum 2.000,-Ft, de nem haladhatja meg a (1) bekezdésben meghatározott éves összeg 50%-át.
(5) A jogosultság megállapításához a kérelmezőnek igazolnia kell a Szt. 10. § (2) bekezdésében foglaltakat.
(6) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás összege a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének 10%-a, de ha a temetési költségek viselése a kérelmező vagy családja létfenntartását veszélyezteti akkor a temetés teljes összege.
(7) Az eltemettető az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulására igényelt önkormányzati segély iránti kérelmét az elhalálozás napjától számított 60 napon belül nyújthatja be.
9. §
**Hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 4. § (3) bekezdés
10. §
**Hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 4. § (4) bekezdése
11. §
**Hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 4. § (5) bekezdése
Az aktív korúak ellátásának eljárási szabályai
12. §
(1) Az önkormányzat az aktív korúak ellátásában részesülő egészségkárosodottnak nem minősülő, rendszeres szociális segélyezett személy esetében a segély folyósításának feltételeként előírja, hogy működjön együtt:
a) Tiszavárkony Község Önkormányzattal, és
b) a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulása Humán Szolgáltató Központ Családsegítő Szolgálatával.
(2) hatályon kívül helyezte a 3/2011. (II.07.) önkormányzati rendelet
(3) A családsegítő szolgálat az ellátásban részesülőnek - szociális helyzetének, korának, mentális és egészségi állapotának megfelelő - egyénre szabott beilleszkedést segítő programot dolgoz ki, az együttműködésre kötelezett bevonásával, írásos megállapodás keretében.
(4) Az együttműködés formáját, tartalmát határozatban kell előírni, amelyben meg kell nevezni az együttműködésre kijelölt intézményt, az első jelentkezési határidőt és a jelentkezés elmulasztásának jogkövetkezményeit. A határozat egy példányát meg kell küldeni a családsegítő szolgálatnak, nyilvántartásba vétel céljából.
(5) A segélyezett köteles a Családsegítő Szolgálatot a rendszeres szociális segélyt megállapító határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül személyesen felkeresni és nyilvántartásba vetetni magát.
(6) Az együttműködésre kijelölt intézmény e szakasz (2) és (5) bekezdéseiben foglaltak, segélyezett általi nem teljesítése esetén 8 napon belül írásban értesíti a rendszeres szociális segélyt megállapító szervet, amely ismételten határozattal kötelezi a segélyezettet az együttműködési megállapodás megkötésére, illetve az együttműködési megállapodásban foglalt kötelezettségek teljesítésére. A teljesítésre megadott határidő 15 nap. A határozatban ismételten rendelkezni kell arról is, hogy az együttműködési kötelezettség két éven belüli ismételt megszegése az aktív korúak ellátására való jogosultság megszüntetését eredményezi.
13. §
(1) A Családsegítő szolgálat beilleszkedési programjainak típusai:
- a segélyezett saját erőforrásainak feltárására irányuló egyéni programok,
- egyéni és / vagy csoportos képességfejlesztő, életmódformáló tanácsadás/ foglalkozás.
- egyéni munkavégzésre felkészítő program,
- igény szerinti, csoportos munkavégzésre felkészülési program
(2) A beilleszkedési program a következőkre terjed ki:
- az együttműködésre kijelölt szervvel való kapcsolattartásra,
- az egyéni /csoportos képességfejlesztő vagy életmódformáló tanácsadáson/ foglalkozáson, illetve munkavégzésre történő felkészülési programon való részvételre.
(3) Amennyiben az aktív korúak ellátásában részesülő, egészségkárosodottnak nem minősülő, rendszeres szociális segélyben részesülő személynek
- a segély folyósításának időtartama alatt együttműködési kötelezettségét neki felróhatóan két éven belül ismételten megszegi, vagy
- a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény II. Fejezet III. Cím 34. § szerinti körülmények valamelyike rá vonatkozóan bekövetkezett, vagy
- az aktív korúak ellátására való jogosultság feltételeinek vagy összegének felülvizsgálatára irányuló, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény II. Fejezet I.Cím 25. § (4) - (6) bekezdése szerinti eljárást akadályozza, így különösen, ha a nyilatkozattételi, iratbemutatási kötelezettségének írásbeli felszólítás ellenére sem tesz eleget
az aktív korúak ellátására való jogosultságát meg kell szüntetni.
14. §
(1) A rendszeres szociális segély megállapított összegének 20%-a - védelembe vett gyermekenként - de összesen legfeljebb 60%-a, természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható, ha a családban a Gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény VIII. Fejezet 68. §-a szerinti védelembe vett gyermek él.
(2) Természetbeni ellátás különösen:
- élelmiszer csomag, és
- tüzelő vásárlás, és
- gyermekintézményi térítési díj, és
- közoktatási intézmény - 1-12. osztályában tanulmányokat folytató gyermek vonatkozásában tankönyv kifizetése.
(3) A rendszeres szociális segélyt megállapító határozatban rendelkezni kell a természetbeni ellátás:
- mértékéről, és
- Formájáról (élelmiszer csomag, tüzelő stb.)
(4) A természetbeni ellátás a segély fennmaradó részének kifizetésével egyidejűleg kerül átadásra a jogosult részére. A jogosult a számlán aláírásával igazolja a természetbeni ellátás átvételét. Az átvételt igazoló eredeti példányú számlát a segély kifizetési listájához kell csatolni.
14/A. §
A foglalkoztatást helyettesítő támogatásra való jogosultság egyéb feltétele, hogy az ellátást kérelmező, illetve az ellátás jogosultja a lakókörnyezete rendezettségének biztosítását a következők szerint együttesen teljesítse:
- az általa életvitelszerűen lakott lakást vagy házat és annak udvarát, kertjét, a kerítéssel kívül határos területet, járdát, tartsa tisztán, gyommentesen az alábbiak szerint:
aa) a háztartási hulladékot, szemetet egy erre rendszeresített edénybe gyűjtse, takarítson szükség szerint, de hetente legalább egyszer, valamint az udvart, kertet, a kerítéssel kívül határos területet tartsa gyommentesen, a fű, a talajtakaró növényzet magassága ne haladja meg a 15 cm-t.
- az általa életvitelszerűen lakott ingatlanát, annak állagának megőrzése érdekében, folyamatosan tartsa karban és rendeltetésszerű használhatóságát biztosítsa az alábbiak szerint:
ba) a rágcsálók, kártevők irtásáról gondoskodjon.
bb) a legszükségesebb karbantartási munkákat végezze el, úgymint tetőjavítás, aláfalazás, ablaküvegezés.
bc) legalább udvari illemhellyel rendelkezzen, és azt folyamatosan tartsa tisztán.
Természetbeni ellátások
Köztemetés
15. §
(1) A polgármester az eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségeinek megtérítési kötelezettsége alól 50 %-ban mentesíti különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén.
(2) Különös méltánylást érdemlő körülmény, ha
- a családban az egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét nem haladja meg, vagy
- egyedül élő esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg.
(3) A jogosultság megállapításához a kérelmezőnek igazolnia kell a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény I. Fejezet III. Cím 10. § (2) bekezdésében foglaltakat.
Méltányossági közgyógyellátás[5]
16. §
(1)[6] Méltányossági közgyógyellátásra jogosult az a szociálisan rászorult személy, akinek esetében a következő feltételek fennállnak:
- az egy főre számított havi családi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedül élő esetén annak 200%-át nem haladja meg, és
- a havi rendszeres gyógyító ellátás költségének mértéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 24%-át eléri.***
(2) A jogosultság megállapításához a kérelmezőnek igazolnia kell a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény I. Fejezet III. Cím 10. § (2) bekezdésében foglaltakat.
(3)[7] A képviselő-testület a polgármester hatáskörébe utalja a méltányossági közgyógyellátásra való jogosultság megállapításával kapcsolatos feladatokat.
Alapszolgáltatások
Étkeztetés
17. §
(1) Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkeztetésről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen
- 60 éven felüli, vagy
- egészségi állapotuk, vagy
- fogyatékosságuk, vagy
- pszichiátriai vagy szenvedélybeteg vagy
- hajléktalanságuk
miatt.
(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti egészségi állapot nem teszi lehetővé a napi egyszeri étkezés biztosítását annak, aki krónikus betegségben szenved, vagy három hónapot meghaladóan gondozásra szorul, melyet a háziorvos igazol.
(3) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti fogyatékossága miatt nem tudja önmagát illetve eltartottját ellátni az, aki fogyatékossági támogatásban részesül. A súlyos fogyatékosságot igazolni lehet
a) az ellátás megállapítását, illetve folyósítását igazoló határozattal, vagy más okirattal,
b) az ellátás megállapításának alapjául szolgáló, a fogyatékosság fennállását igazoló szakvéleménnyel.
(4) Az (1) bekezdés d) pontjában foglalt esetben az ellátás igénybe vételének jogosultságát háziorvos/ szakorvos igazolhatja. A pszichiátriai betegséget pszichiáter vagy neurológus szakorvos szakvéleményének bemutatásával kell igazolni.
(5) Az életkort az érvényes személyazonosításra alkalmas okmánnyal; a hajléktalanságot pedig lakcímkártyával, illetve a hajléktalan szállón kiállított igazolvánnyal kell bizonyítani.
(6) Az étkeztetés intézményi térítési díját e rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza.
Házi segítségnyújtás
18. §
(1) Házi segítségnyújtás keretében a szolgáltatást igénybe vevő személy saját lakókörnyezetében kell biztosítani az önálló életvitel fenntartása érdekében szükséges ellátást.
(2) A házi segítségnyújtás keretében biztosítani kell
a) az alapvető gondozási, ápolási feladatok elvégzését,
b) az önálló életvitel fenntartásában, az ellátott és lakókörnyezete higiéniás körülményeinek megtartásával való közreműködést,
c) a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében, illetve elhárításában való segítségnyújtást.
(3) Házi segítségnyújtás intézményi térítési díját e rendelet 2. sz. melléklete tartalmazza.
Tanyagondnoki szolgáltatás
19. §
(1) A tanyagondnoki szolgáltatás célja, hogy szabályozott keretek között biztosítja külterületen élők alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatásokhoz, egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutását.
(2) A tanyagondnoki szolgálat ellátási területe: Tiszavárkony Község külterülete.
(3) A tanyagondnoki szolgálat keretében ellátandó alapszolgáltatási feladatok:
- étkeztetésben való közreműködés,
- házi segítségnyújtásban való közreműködés,
- egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása.
(4) Szociális étkeztetés keretében való közreműködés során a tanyagondnoki szolgálat biztosítja az étel házhozszállítását a szociális étkeztetésben részesülők részére.
(5) Házi segítségnyújtás keretében történő közreműködése során a tanya gondnoki szolgálat biztosítja a házi gondozó munkájába tartozó nem szakmai jellegű feladatok ellátását, egy pl.: takarítás (eseti, kisebb), bevásárlás
(6) Egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása során feladata:
- Háziorvosi rendelésre szállítás,
- Egyéb egészségügyi intézménybe szállítás,
- Gyógyszerkiváltás és gyógyászati segédeszközhöz való hozzájutás biztosítása.
20. §
A tanyagondnoki szolgáltatás térítésmentes.
21. §
(1) A személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások iránti kérelmet az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője az ellátást biztosító intézménynél, a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulása Egyesített Szociális Intézményénél nyújthatja be.
(2) A kérelem döntésre való előkészítése - az intézmény szervezeti és működési szabályzata előírásainak figyelembe vételével - az intézmény feladata, elbírálása pedig az intézményvezető hatáskörébe tartozik. A kérelmek nyilvántartását, elintézési módját az intézményvezető köteles szabályozni.
22. §
(1) Ez a rendelet 2010. február 15. napján lép hatályba.*
(2) Hatályát veszti a helyi szociális ellátásokról szóló 2/2009. (II. 03.) rendelet, a helyi szociális ellátásokról szóló 2/2009. (II. 03.) rendeletet módosító 10/2009. (VI. 29.) önkormányzati rendelet, a helyi szociális ellátásokról szóló 2/2009. (II. 03.) rendeletet módosító 12/2009. (VIII. 29.) rendelet, a helyi szociális ellátásokról szóló 2/2009. (II. 03.) rendeletet módosító 19/2009. (XII. 01.) rendelet.
Tiszavárkony, 2010. január 28.
Mészáros Zoltán sk. polgármester | Hatvani Júlia sk. jegyző |
A rendelet kihirdetésének időpontja: 2010. február 01.
Hatvani Júlia sk. jegyző |
* egységes szerkezetben a 3/2011. (II.07.) önkormányzati rendelettel
** egységes szerkezetben a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelettel
***egységes szerkezetben az 5/2012. (II.16.) önkormányzati rendelettel
Egységes szerkezetben a 11/2012. (VIII.09.) önkormányzati rendelettel
1. számú melléklet 2/2010 (II.01.) önkormányzati rendelet 17. § (6) bekezdéshez
Hatályon kívül helyezte a 9/2011. (V.25.) önkormányzati rendelet 2. §-ra, 2011. július 01-i hatállyal.
2 számú melléklet a 6/2010 (III.26.) önkormányzati rendelethez
Hatályon kívül helyezte a 9/2011. (V.25.) önkormányzati rendelet 2. §-ra, 2011. július 01- i hatállyal.
3. melléklet a 2/2010. (II. 01.) rendelethez
Kérelem
önkormányzati segély megállapításához
I. Az igénylő adatai
1. Személyes adatok:
Név: …………………………………., Születési név:….…………………….………..….
Születési helye:……………….., ideje: …..….év ………..…………hó ……….. nap
Anyja neve: ……………….………………, Állampolgársága: ……………..………….
TAJ szám: ccc ccc ccc Adóazonosító jel: cccccccccc
Nyugdíjas esetén nyugdíjas igazolvány törzsszáma: cccccccccc
2. családi állapot:
Nyilatkozom, hogy házas, élettárs, egyedülálló (hajadon, nőtlen, özvegy, elvált, házastársamtól külön élek és nincs élettársam) vagyok. (a megfelelő szövegrész aláhúzandó).
3. Bejelentett lakóhelye: .…………………………..…………………………………
Bejelentett tartózkodási helye: ….……………………….……...…….………………
Kijelentem, hogy életvitelszerűen lakóhelyemen vagy tartózkodási helyemen élek (a megfelelő rész aláhúzandó)
4. A nyilatkozat benyújtásának időpontjában a támogatást kérővel közös háztartásban élő, az egy főre jutó jövedelem számítása szempontjából figyelembe vehető közeli hozzátartozók adatai:
Név | Születési hely és idő | Anyja neve | Rokoni fok |
család: egy lakásban, vagy személyes gondoskodást nyújtó bentlakásos szociális, gyermekvédelmi intézményben együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók közössége.
közeli hozzátartozó:
a) a házastárs, az élettárs,
b) a húszévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező; a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató; a huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató vér szerinti, örökbe fogadott, illetve nevelt gyermek,
c) korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, illetve nevelt gyermek, amennyiben ez az állapot a gyermek 25. életévének betöltését megelőzően is fennállt (a továbbiakban: fogyatékos gyermek),
d) a 18. életévét be nem töltött gyermek vonatkozásában a vér szerinti és az örökbe fogadó szülő, illetve a szülő házastársa vagy élettársa;
háztartás: az egy lakásban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek közössége.)
II. Az önkormányzati segély igénylésének indoka
- átmenetileg nehéz anyagi helyzetre tekintettel a család kiadásainak mérséklésére
- a családban nevelkedő gyermekre tekintettel a család létfenntartási vagy rendkívüli élethelyzetbe kerülése okán
- elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra kérem.
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
III. Jövedelmi adatok
Jövedelemnyilatkozat
A jövedelmek típusai | A kérelmező jövedelme | A kérelmezővel közös háztartásban élő házastárs (élettárs) jövedelme | A kérelmezővel közös háztartásban élő egyéb rokon jövedelme | Összesen | ||
1. Munkaviszonyból, munka-végzésre irányuló egyéb jogviszonyból származó jövedelem és táppénz | ||||||
2. Társas és egyéni vállalkozásból származó jövedelem | ||||||
3. Ingatlan, ingó vagyon-tárgyak értékesítéséből származó jövedelem | ||||||
4. Nyugellátás, baleseti nyugellátás, egyéb nyugdíj-szerű ellátások | ||||||
5. A gyermek ellátásához és gondozásához kapcsolódó támogatások (különösen: GYED, GYES, GYET, családi pótlék, gyermektartásdíj, árvaellátás) | ||||||
6. Munkaügyi szervek által folyósított rendszeres pénzbeli ellátás | ||||||
7. Föld bérbeadásából származó jövedelem | ||||||
8. Egyéb (különösen: kapott tartás-, ösztöndíj, értékpapírból származó jövedelem, kis összegű kifizetések stb.) | ||||||
9. A család összes nettó jövedelme [9-(10+11+12)] | ||||||
10. A család összes nettó jövedelmét csökkentő tényezők (tartásdíj összege) | ||||||
11. Önkormányzat által folyósított rendszeres pénzbeli ellátás [a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. 4. § (1) bek. i) pontja] | ||||||
Összes jövedelem |
Egy főre jutó havi családi nettó jövedelem (ügyintéző tölti ki):
___________________________________________ Ft/hó.
A kérelemhez mellékelni kell a feltüntetett jövedelmi adatok valódiságát igazoló iratokat, melyek 30 napnál régebbiek nem lehetnek.
IV. Egyéb nyilatkozatok:
Tudomásul veszem, hogy a kérelemben közölt jövedelmi adatok valódiságát a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. §-ának (7) bekezdése alapján a szociális hatáskört gyakorló szerv - a NAV hatáskörrel és illetékességgel rendelkező igazgatósága útján - ellenőrizheti.
Hozzájárulok a kérelemben szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárás során történő felhasználásához.
Büntetőjogi felelősségem teljes tudatában kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek.
Tudomásul veszem, hogy valótlan adatközlés esetén a támogatás megszüntetésre kerül a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevett támogatást a folyósító szerv kamattal megemelt összegben visszaköveteli.
Tiszavárkony, 20___ év_________________hó _____nap
_____________________________ a kérelmező házastársa/élettársa aláírása | _____________________________ a kérelmező aláírása |
Kijelentem, hogy az önkormányzati segély megállapítása iránti kérelmemnek teljes egészében helyt adó döntés elleni fellebbezési jogomról lemondok. (Nemleges válasz esetén kérjük a szövegrészt áthúzással törölni!)
Tiszavárkony, 20___ év_________________hó _____nap
_____________________________ a kérelmező házastársa/élettársa aláírása | _____________________________ a kérelmező aláírása |
Tájékoztató a kérelem kitöltéséhez
I. Személyi adatok
Egyedülálló az a személy, aki hajadon, nőtlen, özvegy, elvált vagy házastársától külön él, kivéve, ha élettársa van.
II. Jövedelmi adatok: A kérelmező a kérelemben saját, valamint a vele egy háztartásban lakó személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól köteles nyilatkozni, továbbá a jövedelmi adatokra vonatkozó bizonyítékot, igazolást a kérelem benyújtásával egyidejűleg becsatolni szükséges. A családtagok jövedelmét külön-külön kell feltüntetni
Jövedelem: az elismert költségekkel és a befizetési kötelezettséggel csökkentett a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint meghatározott, belföldről vagy külföldről származó - megszerzett - vagyoni érték (bevétel), ideértve a jövedelemként figyelembe nem vett bevételt és az adómentes jövedelmet is, és azon bevétel, amely után az egyszerűsített vállalkozói adóról, illetve az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerint adót, illetve hozzájárulást kell fizetni.
A jövedelmi adatokat alatt a havi nettó jövedelmet kell érteni. A nettó jövedelem kiszámításakor a bevételt és az elismert költségekkel és a befizetési kötelezettséggel csökkentett összegben kell feltüntetni.
Jövedelem típusai:
1. Munkaviszonyból és más foglalkoztatási viszonyból származó jövedelem: különösen a munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati jogviszonyban, bírósági, ügyészségi, igazságügyi szolgálati jogviszonyban, honvédség, rendvédelmi szervek, a NAV, polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos és szerződéses szolgálati jogviszonyában folytatott munkavégzésre irányuló tevékenységből, továbbá szövetkezet tagjaként folytatott - személyes közreműködést igénylő - tevékenységből származó jövedelem.
2. Társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, illetve szellemi és más önálló tevékenységből származó jövedelem: itt kell feltüntetni a jogdíjat, továbbá a bérbeadó, a választott könyvvizsgáló tevékenységéből származó jövedelmet, a gazdasági társaság magánszemély tagja által külön szerződés szerint teljesített mellékszolgáltatást.
3. Táppénz, gyermekgondozási támogatások: táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, családi pótlék, gyermektartásdíj.
4. Nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások: öregségi, özvegyi és szülői nyugdíj, árvaellátás, baleseti hozzátartozói nyugellátások, korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék, az átmeneti bányászjáradék, rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka, rokkantsági járadék, rehabilitációs járadék, politikai rehabilitációs ellátások, házastársi pótlék, házastárs után járó jövedelempótlék, közszolgálati járadék.
5. Önkormányzat és munkaügyi szervek által folyósított ellátások: különösen az időskorúak járadéka, a rendszeres szociális segély, a bérpótló juttatás, az ápolási díj, az adósságcsökkentési támogatás; munkanélküli járadék, álláskeresési járadék, álláskeresési segély, képzési támogatásként folyósított keresetpótló juttatás.
6. Egyéb jövedelem: például az ösztöndíj, szakképzéssel összefüggő pénzbeli juttatások, nevelőszülői díj, szociális gondozói díj, végkielégítés és állampapírból származó jövedelem, ingatlan és ingó tárgyak értékesítéséből, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem, életjáradékból, föld és más ingatlan bérbeadásából származó jövedelem, illetve minden olyan jövedelem, amely az előző sorokban nem került feltüntetésre.
A jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelmekről a jövedelem típusának megfelelő iratot vagy annak másolatát a kérelemhez mellékelni szükséges.
III. Csatolandó mellékletek:
A jövedelme igazolására:
a) a munkabérről, munkáltató által fizetett táppénzről a munkáltató által kiállított jövedelemigazolás vagy munkabér jegyzék,
b) vállalkozó vagy őstermelő esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelemről a Nemzeti Adó és Vámhivatal igazolása és a tárgyévben elért jövedelemről nyilatkozat,
c) álláskeresési támogatás esetén a Munkaügyi Központ) megállapító határozata és a kérelem benyújtását megelőző havi ellátás összegét igazoló szelvény vagy bankszámlakivonat,
d) nyugdíj, nyugdíjszerű rendszeres pénzellátás és árvaellátás esetén a kérelem benyújtását megelőző havi igazolószelvény (nyugdíjösszesítő), bankszámlakivonat,
e) a gyermekgondozási támogatások esetében a kérelem benyújtását megelőző havi összegről szóló szelvény vagy bankszámlakivonat,
f) a gyermektartásdíj esetén a kérelem benyújtását megelőző havi postai feladóvevény vagy bankszámlakivonat, vagy az összeg átadásáról szóló és büntetőjogi felelősség tudatában tett nyilatkozat,
g) a magasabb összegű családi pótlékra való jogosultságot igazoló szakorvosi igazolás
h) a házasság felbontását, gyermekelhelyezést megállapító bírósági végzés, vagy a gyermekelhelyezésről és gyermektartásdíjról szóló szülői egyezségről kiállított irat,
i) állam által megelőlegezett gyermektartásdíj esetén Gyámhivatal határozata,
j) ösztöndíj és egyéb juttatások esetén az oktatási intézmény által kiállított igazolás,
k) nem havi rendszerességgel szerzett jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett egyhavi átlagról szóló nyilatkozat
l) amennyiben a kérelmező, közeli hozzátartozója vagy a háztartásában életvitelszerűen vele együtt lakó más személy rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik, úgy az erről szóló nyilatkozat és a Munkaügyi Központ igazolása arról, hogy regisztrált álláskereső és ellátásban nem részesül,
m) egyéb jövedelmek esetén a kérelmező büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozat
- 14 évnél idősebb gyermek tanulói jogviszony igazolását
- Elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás igénylése esetén az eltemettető nevére kiállított számla eredeti példányát és a halotti anyakönyvi kivonatot.
- minden olyan okirat (pl. kórházi zárójelentés, orvosi igazolás, hatósági határozat stb.), amely igazolja a létfenntartási gondot, illetve létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetet.
Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.
Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.
Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.
Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.
Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.
Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.
Beiktatta a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.