Tiszavárkony Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2013 (III.14.) önkormányzati rendelete

Tiszavárkony Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2013. (III. 15.) önkormányzati rendelete az Önkormányzat 2013. évi költségvetéséről

Hatályos: 2013. 05. 03- 2013. 07. 26

Tiszavárkony Község Önkormányzata Képviselő-testületének

4/2013. (III. 15.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2013. évi költségvetéséről


Tiszavárkony Község Önkormányzatának Képviselőtestülete az Önkormányzat pénzügyi stabilitása, a kötelező- és az általa önként vállalt feladatok maradéktalan ellátásának biztosítása érdekében - figyelemmel a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény, valamint Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény, Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló 2012. évi CCIV. törvény, az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011 (XII. 31.) Korm. rendelet rendelkezéseire - az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (1) bekezdése alapján az Önkormányzat 2013. évi költségvetéséről – az alábbiakat rendeli el.


I. fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK


A rendelet célja


  1. §


Tiszavárkony Község Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat) 2013. évi költségvetése - mint az önkormányzat gazdálkodási alapja - egyensúlyának, és a közpénzekkel való szabályszerű, áttekinthető, gazdaságos, hatékony, eredményes és ellenőrizhető gazdálkodásának biztosítása. Az e rendeletben meghatározott bevételi előirányzatok azok teljesítésének kötelezettségét, a kiadási előirányzatok pedig - a bevételi előirányzatok teljesítésének figyelembevételével - azok felhasználásának jogosultságát jelentik.


Értelmező rendelkezések és hivatkozó rövidítések


  1. §


(1) E rendelet alkalmazásában:

a) adósságot keletkeztető ügylet: Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (továbbiakban: Stabilitási tv.) 3. § (1) bekezdésében meghatározott ügylet,

b) előirányzat-átcsoportosítás: a rendelet kiadási előirányzata főösszegének változatlansága mellett, a kiadási előirányzatok egyidejű csökkentésével és növelésével végrehajtott módosítás,

c) előirányzat-módosítás: a jóváhagyott kiadási előirányzat csökkentése vagy növelése a bevételi előirányzatok egyidejű növelése vagy csökkentése mellett,

d) likvid hitel: a naptári éven belül lejáró futamidejű hitel,

e) zárolás: a kiadási előirányzatok felhasználásának időlegesen, feltételhez kötötten történő korlátozása, felfüggesztése,

(2) E rendeletben alkalmazott további jogszabályi hivatkozások rövidített megjelölése:

a) Áhsz.: az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet

b) Áht.: az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény

c) Áht. vr: az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011 (XII.31.) Korm. rendelet

d) Költségvetési tv: Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló 2012. évi CCIV. törvény

e) Nv. tv.: a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény

f) Mötv.: Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CCIV. törvény


A rendelet hatálya


  1. §


(1) A rendelet hatálya az Önkormányzatra és az általa fenntartott költségvetési szervekre terjed ki.

(2) Az Önkormányzat költségvetése és költségvetési szervei költségvetései bevételeinek és kiadásainak előirányzat-csoportok szerinti bontása a működési költségvetés, felhalmozási költségvetés és a kölcsönök.

(3) A rendelet hatálya kiterjed továbbá mindazon magánszemélyekre, jogi személyekre és jogi személlyel nem rendelkező szervezetekre, amelyek a költségvetésben szereplő előirányzatokból részesülnek.


II. fejezet

RÉSZLETES RENDELKEZÉSEK


A rendelet szerkezete, mellékleteinek tartalma


  1. §


A Képviselő-testület – az Áht. 23. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezések alapján – a költségvetés táblarendszerét e rendelet 1-10 mellékletei szerint alakítja ki és hagyja jóvá. Az Önkormányzat 2013. évi I. féléves, valamint I-III. negyedéves gazdálkodásról szóló beszámoló és tájékoztató, továbbá a 2013. évi zárszámadás benyújtása a Képviselő-testület részére - a teljesítési adatokkal kiegészítve - ezen szerkezetben történik.


  1. §


Az Áht. 23. § (2) bekezdés a) pontja rendelkezésének megfelelően az Önkormányzat költségvetési bevételeit és költségvetési kiadásait előirányzat-csoportonkénti és kiemelt előirányzatonkénti bontásban e rendelet 1-5. számú melléklete tartalmazza.


  1. §


A képviselőtestület az egyes címek költségvetését a következők szerint határozza meg:

a) Az önállóan működő költségvetési szervek – a felsorolását e rendelet 4. melléklete tartalmazza.

b) Az Önkormányzat szakfeladatonkénti (címenkénti) kiadásait és bevételeit a 4/a sz. melléklet rögzíti.

c) Az Önállóan működő intézmények kiadásait és bevételeit a 4/b. melléklet rögzíti.

d) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő - nem intézményi kiadások - a 5. és a 9. sz. mellékletek szerinti felsorolásban mellékletenként egy-egy címet alkotnak.


7. §


(1)A képviselő-testület az Áht. 23. § (3) bekezdése, valamint az Áht. vr. 24. § (1) bekezdés bc) pontja alapján az Önkormányzat 2013. évre céltartalékot a rendeletben nem hagyja jóvá, mivel a rendelkezésre álló források nem teszik lehetővé.

(2)Rendkívüli esemény esetén a kiadási előirányzatok felülvizsgálatával, azok közötti átcsoportosításával biztosítja az önkormányzat a fedezetet.

(3)Ha az önkormányzatnak többletbevétele keletkezik intézményi működési bevétel és az önkormányzatok sajátos működése jogcímen az önkormányzatnak ezen összeget tartalékba kell helyezni az előre nem látható kiadásokra.


  1. §


Az Áht. vr. 24. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés alapján a költségvetési szervek önállóan működő és gazdálkodó, valamint az önállóan működő költségvetési intézmények 2013. évre engedélyezett létszámkerete 27 fő. Költségvetési szervenként és közfoglalkoztatottak létszámának részletezését a rendelet 8. sz. melléklete tartalmazza.


9. §


Az Áht. 24. § (4) bekezdés c) pontja és az Áht. vr. 28. §-a szerint az Önkormányzat a 2013. évi közvetett támogatásairól szóló kimutatást a rendelet 10 sz. melléklete tartalmazza.


10. §


A Képviselő-testület a 2013. évi költségvetés előirányzat felhasználási tervét e rendelet 7. sz. mellékletében foglaltak szerint hagyja jóvá.


A költségvetés bevételei és kiadásai


11. §


(1) A Képviselő-testület – figyelemmel az Áht. 23. § (2) bekezdés c) pontjában foglalt előírásra az Önkormányzat, az önállóan működő és gazdálkodó valamint az önállóan működő költségvetési szervek együttes 2013. évi költségvetését:


124 566

ezer Ft

költségvetési bevétellel

145 470

ezer Ft

költségvetési kiadással

20 904 

ezer Ft

költségvetési egyenleggel

20 904

ezer Ft

finanszírozási bevétellel

ebből:



11 335

ezer Ft

előző évi pénzmaradvány

9 569

ezer Ft

egyéb belső finanszírozási bevétellel



állapítja meg.

A bevételi és kiadási főösszeg forrásonkénti megbontását a rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.


(2) Ha az önkormányzatnak év közben likviditási gondjai keletkeznek, mivel a bevételei nem havonta egyenlő részletekben folynak be, akkor a hiány összegét az Önkormányzat éven belüli likvid hitellel kívánja finanszírozni.


12. §


A bevételi és kiadási főösszeg forrásonkénti megbontását a rendelet 3. sz. melléklete tartalmazza.

13. §



A Képviselő-testület - az Áht. 6. § (3) bekezdésében foglaltak alapján - a 2013. évi költségvetés kiemelt kiadási előirányzatait:



115 325

ezer Ft

működési költségvetéssel

                                                   ebből:  



22 703

ezer Ft

személyi juttatással

6 226

ezer Ft

munkaadókat terhelő járulékokkal és szociális hozzájárulási adóval

60 158

ezer Ft

dologi kiadással

3 300

ezer Ft

ellátottak pénzbeli juttatásai

22 627

ezer Ft

egyéb működési célú pénzeszközátadással

311

ezer Ft

tartalék

30 145

ezer Ft

felhalmozási költségvetéssel

                                    ebből:



29 956

ezer Ft

beruházások

189

ezer Ft

felhalmozási célú tartalék


állapítja meg.


14. §


A Képviselő-testület a költségvetési szervek kiadási-, ezen belül a kötelező kiemelt előirányzatait, valamint a költségvetési szervek támogatását a 4/a. és a 4/b. mellékletek szerint állapítja meg.


15. §


A Képviselő-testület az Önkormányzat költségvetésében szereplő működési feladatok kiadásait és bevételeit a 3/a. sz. melléklet, a működési célú támogatásokat a 9. sz. melléklet, felhalmozási feladatok kiadásait és bevételeit a 3/b. sz. melléklet szerint hagyja jóvá.


16. §


A Képviselő-testület az Áht. vr. 24. § (1) bekezdés b) pontja ba) alpontjában foglalt rendelkezés alapján:


a) a beruházási kiadásokat beruházásonként a rendelet 5 sz. melléklete szerint állapítja meg.


A költségvetés végrehajtásának szabályai


17. §


Az e rendeletben meghatározott címek közötti, a 4/a. és a 4/b., mellékleten belül a költségvetési szervek közötti, személyi juttatás növelést– tekintettel az Áht. vr. 42. §-nak előírásaira - csak a Képviselő-testület engedélyezhet.


18. §


(1)     Az önállóan működő és gazdálkodó valamint az önállóan működő költségvetési intézmények e rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői felhasználási jogkörrel rendelkeznek.

(2)     Az önállóan működő költségvetési szerv felel a számára a saját költségvetésében meghatározott előirányzatok felhasználásáért, az előirányzatok gazdaságos, hatékony és takarékos felhasználásáért.

(3)     Az e rendeletben meghatározott kiemelt előirányzatokat valamennyi önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv, a saját és a hozzá tartozó önállóan működő intézmények tekintetében is köteles betartani, illetve betartatni. Az előirányzat túllépés megakadályozása az intézményvezető kiemelt feladata.


19. §


A Képviselő-testület – vagyontárgyai értékesítése tekintetében figyelemmel a költségvetési tv. 6. § (5) bekezdésében c pontjába foglalt egyedi bruttó 25 millió Ft-os értékhatárra és a Nv. tv. 13. § (1), 14. § (2) bekezdéseiben foglaltakra is - az ingatlanok értékesítéséből, a helyiség értékesítésből, a tervezett előirányzatokhoz képest befolyó többletbevételeket beruházásara fordíthatja és felhatalmazza a polgármestert a többletbevételek terhére helyi rendeletben meghatározott értékhatárig ilyen célú kötelezettség vállalásra, melyről a polgármester a munkaterv szerinti testületi ülésen tájékoztatja a képviselő-testületet.

20. §


(1) A polgármester az állampolgárok élet-, és vagyonbiztonságát veszélyeztető elemi csapás, illetőleg következményeinek elhárítása érdekében (veszély helyzetben) átmeneti intézkedést hozhat, amelyről a Képviselő-testület legközelebbi testületi ülésén be kell számolnia.

(2) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az önkormányzat fizetőképességének folyamatos biztosítása érdekében a költségvetésben szereplő feladatokra, célokra az esetenkénti szükségletnek megfelelő felhasználásra 10.5 millió Ft összegű likviditási célú hitel-keretszerződést írjon alá.

21. §


A 2013. évi költségvetés terhére kötelezettségvállalás tárgyévi kifizetésre – a saját bevételek teljesülési ütemére figyelemmel - előirányzaton belül vállalható. Tárgyéven túli kötelezettség csak olyan mértékben vállalható, amely a kötelezettségvállalás időpontjában ismert feltételek mellett az esedékesség időpontjában a rendeltetésszerű működés, az Önkormányzat kötelező feladatainak maradéktalan ellátása, a feladatellátás veszélyeztetése nélkül finanszírozható.


22. §


Az Önkormányzat által finanszírozott vagy támogatott gazdálkodó szervezetek, illetve természetes személyek számára számadási kötelezettséget kell előírni a részükre céljelleggel - nem szociális ellátásként – juttatott összegek rendeltetésszerű felhasználásáról, és ehhez kapcsolódóan a számadás nem teljesítése esetére visszafizetési kötelezettséget kell előírni. A döntéshozó ellenőrizni köteles a felhasználást és az elszámolást. Amennyiben a finanszírozott vagy támogatott gazdálkodó szervezet, illetve természetes személy az előírt számadási kötelezettségnek határidőre nem tesz eleget, és a támogatási szerződés alapján további támogatási összegre is jogosult lenne, támogatását fel kell függeszteni, és fel kell szólítani a már kifizetett támogatás visszafizetésére.


23. §


A költségvetési tv. 65. § alapján az Áht. 97. § (3) bekezdése alkalmazása során a kisösszegű követelés értékhatára 100.000,- Ft. Ezzel összhangban a 100 ezer Ft egyedi beszerzési ár, előállítási érték alatti immateriális javak, tárgyi eszközök beszerzési- vagy előállítási költsége folyó kiadásként egy összegben elszámolható. Az immateriális javak, tárgyi eszközök kis értékű – éven belüli amortizálható – eszköznek tekintendők.


24. §


(1) Az előirányzatok módosítása, átcsoportosítása lehet csak az adott költségvetési évben érvényesülő (a továbbiakban: egyszeri) vagy a költségvetési éven túl tartósan érvényesülő (a továbbiakban: tartós).

(2) A költségvetési bevételek a bevételi előirányzatokon felül is teljesíthetők.

(3) A bevételi előirányzatok kizárólag azok túlteljesítése esetén növelhetők, és a költségvetési bevételek tervezettől történő elmaradása esetén azokat csökkenteni kell.

(4) A helyi önkormányzati költségvetési szerv bevételi és kiadási előirányzatai a Kormány rendeletében meghatározott esetekben saját hatáskörben módosíthatók, a kiadási előirányzatok egymás között átcsoportosíthatók. A polgármester a költségvetési szerv saját hatáskörében végrehajtott előirányzat-módosításokról, átcsoportosításokról a Képviselőt-testületet harminc napon belül tájékoztatja.

(5) Ha az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei elmaradnak a tervezettől, e tényről a polgármester a Képviselő-testületet tájékoztatja.

(6) A Képviselő-testület - az első negyedév kivételével negyedévenként, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés – a helyi önkormányzatot érintő módon meghatározott hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a Képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

(7)Az Áht. vr. 35. § (10) bekezdésére hivatkozással többletbevétel felhasználása annak mértékéig történhet.


25. §


(1) A költségvetési szervek a pénzeszközeiket, az Önkormányzat által meghatározott belföldi banknál nyitott bankszámlán kezelik, más banknál bankszámlát nem nyithatnak.

(2) A költségvetési szervek – figyelemmel a Stabilitási tv. 3. § (1) bekezdésében foglaltakra, valamint az Áht. 41. § (4) bekezdésében foglaltakra az önkormányzati gazdálkodási körbe tartozó gazdálkodás esetében saját nevükben:

a) a Stabilitási tv. 3. § (1) bekezdése szerinti adósságot keletkeztető ügyletet érvényesen nem köthetnek, garanciát és kezességet nem vállalhatnak,

b) értékpapírt törvényben meghatározott kivétellel nem vásárolhatnak és nem bocsáthatnak ki.


26. §


(1) Az Áht. 71. § (4) bekezdésében foglaltak alapján a költségvetési szervek az Önkormányzat gazdálkodási körébe tartozó előirányzatok esetében a költségvetésük éves eredeti előirányzatának 10 %-át vagy az 150 millió Ft-ot elérő, 30 napon túli tartozásállományukról - amennyiben e tartozást 1 hónap alatt nem képesek 30 nap alá szorítani - kötelesek haladéktalanul a Polgármestert írásban tájékoztatni.

(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a Polgármester önkormányzati biztos kijelölését kezdeményezi. Az önkormányzati biztos kijelöléséről a Képviselő-testület dönt.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott önkormányzati biztos, illetve a független külső szakértő tevékenységével kapcsolatos költségek az Önkormányzatot terhelik, annak fedezetét az Önkormányzat költségvetésében kell biztosítani.


27. §


(1) A Képviselő-testület a költségvetési szervek költségvetési támogatását – figyelemmel a költségvetési szervek saját bevételeinek teljesítésére is – a feladatellátáshoz szükséges kiadások esedékességének megfelelő ütemben biztosítja.

 (2) A Képviselő-testület az Önkormányzat költségvetési egyenlegének a tervezettől eltérő, kedvezőtlen alakulása esetén a költségvetési szervek támogatási előirányzatait – a (3) bekezdésben foglalt kivételekkel – zárolhatja, csökkentheti, törölheti.

(3) A zárolás nem vonatkozhat:

a) az európai uniós források, vagy más támogatások igénybevételével megvalósuló projektekhez biztosítandó önkormányzati támogatás,

b) meghatározott személyi juttatások és járulékaik finanszírozásához szükséges önkormányzati támogatás,

c) a részben vagy teljes körűen fejlesztési célú hitel igénybevételével megvalósuló beruházások, felújítások, valamint

d) a segélyek

előirányzataira.

(4) A Képviselő-testület a (2) bekezdésben meghatározott zárolás feloldásáról vagy a zárolt összegnek megfelelő előirányzat csökkentéséről, törléséről legkésőbb a költségvetési év zárását megelőzően dönt.


III. fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK


Hatályba léptető rendelkezések


28. §


(1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, rendelkezéseit a 2013. évi költségvetés végrehajtása során kell alkalmazni.

(2) E rendeletben foglaltak végrehajtásáról a 2013. évi zárszámadásról szóló rendeletben kell számot adni.

(3) Az Áht. 25. § (3) bekezdése szerinti előirányzat teljesítések e rendelet által meghatározott kiadási és bevételi előirányzatokba beépültek.

(2) A rendelet kihirdetéséről, a jegyző gondoskodik.


Rákóczifalva, 2013. március 14.


k.m.f.


Mészáros Zoltán

polgármester

Török István

jegyző


A rendelet a mai napon kihirdetésre került.


Rákóczifalva, 2013. március 14. 1900 óra


Török István

     jegyző


(1) E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, rendelkezéseit 2013. április 01-től kell alkalmazni.


Tiszavárkony, 2013. április 30.





Mészáros Zoltán

polgármester

Török István

jegyző




Záradék:

A rendeletet a Képviselő-testület 2013. április 30-i ülésén fogadta el.

A rendelet 2013. május 02.-án került kihirdetésre.





Török István

jegyző