Bátaszék Város Önkormányzat Képviselő-testületének 27/2004 (XII.28.) KTR számú rendelete
Az állatok tartásának szabályairól
Hatályos: 2016. 04. 11Bátaszék Város Önkormányzat Képviselő-testületének 27/2004 (XII.28.) KTR számú rendelete
Az állatok tartásának szabályairól
Bátaszék város Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvényben foglaltakra - a következő rendeletet alkotja:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya kiterjed:
a) Bátaszék város közigazgatási területén folytatott állattartásra, az állattartással foglalkozó természetes személyre, jogi személyre és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra (a továbbiakban együtt: állattartó), valamint
b) azok tulajdonában lévő állattartó építményekre, továbbá
c) a gazdasági haszon céljából tartott, igénybe vett állatokra, a verseny- és sportcélra tartott állatokra, a pásztorebekre, az őrző-, védő-, mentő-, vakvezető, jelző- és terápiás kutyákra, a vadászatra alkalmazott állatokra (ha jogszabály másképpen nem rendelkezik), a kedvtelésből tartott állatokra, a veszélyes állatokra, a háziasított állatok gazdátlan egyedeire (kóborállat), továbbá a vadon élő fajok bármilyen célból fogva tartott egyedeire (ha külön jogszabály másként nem rendelkezik).
Alapfogalmak
2. § E rendelet alkalmazásában:
a) állattartó: az a személy, aki az állattal rendelkezni jogosult;
b)
c)
d)
e) közterület: különösen a városi, terek, árkok, hidak, lefolyók, parkok, sétányok, zöldterületek (kivéve a helyi közutakat és a részüket képező járdák, gyalogutak);
f)
g)1
h) zöldterület: parkok, sétányok, játszóterek, sportpályák, az utcák fával, virággal beültetett területei, a szobrok környéke, a temetők, a parkerdők, továbbá az a terület, ahol a fásítási, parkosítási munkát már megkezdték.
AZ ÁLLATTARTÁS SZABÁLYAI
Általános szabályok
3. § (1) A város területén állatot csak az érvényben lévő köz- és állategészségügyi előírások betartásával, mások nyugalmának, jogának és jogos érdekeinek tiszteletben tartása mellett és csak körülkerített udvarban lehet tartani. Az állattartás során fokozott figyelemmel kell lenni a levegő, a talaj, a felszíni és felszín alatti vizek szennyezésére, a káros rovarok és rágcsálók szaporodására, a zajterhelésre, valamint a közterületek tisztaságának megtartására.
(2) Az állattartó a 41/1997.(V.28.) FM rendelettel kiadott Állat-egészségügyi Szabályzat (a továbbiakban: Állateü. Szabályzat) 34. §-ában foglaltak alapján tesz eleget bejelenési kötelezettségének az állattartási tevékenységéről.2
(3) Az állatvédelemre, valamint az állattartásra vonatkozó szabályok megsértése esetén a város jegyzője – a települési önkormányzat jegyzőjének az állatok védelmével, valamint az állatok nyilvántartásával kapcsolatos egyes feladat- és hatásköréről szóló 245/1998.(XII.31.) Korm. számú rendeletben kapott hatáskörében eljárva - az állattartást korlátozhatja, illetve megtilthatja.
4. §3
5. § (1) Közterületen, zöldterületen állatot legeltetni, illetve e területekre kihajtani, kiengedni t i l o s .
(2) A belterületi ingatlan határától számított 15 méteren belül juhot, kecskét legeltetni t i l o s .
(3) Az állattartó folyamatosan köteles gondoskodni arról, hogy a tulajdonában lévő haszonállat más személy tulajdonában lévő ingatlanra ne tudjon átmenni, ott kárt tenni.4
(4) Az állattartó köteles az állatot úgy tartani, hogy az mások nyugalmát ne zavarja, testi épségét ne veszélyeztesse, anyagi kárt ne okozzon.
(5) Nem tartható tartósan állat a lakóépületek közös használatú helyiségeiben, illetve több lakást tartalmazó lakóépület, valamint társasházi lakáshoz tartozó erkélyen, loggián.5
Az állattartó épületek
6. § (1) Állattartásra szolgáló épületek csak építési engedély alapján, e rendelet 2. számú mellékletében szereplő védőtávolságok betartásával létesíthetők.
(2) Amennyiben az állattartásra szolgáló melléképületek a védőtávolságok betartása mellett elhelyezhetők - létesítésükkel - az építési telek beépítettsége nem haladhatja meg az OTÉK -ben megengedett maximális beépítettség százalékot.
(3) Lakóépületben és annak nem lakás céljára szolgáló egyéb helyiségeiben (pl. pince, fáskamra, mosókonyha, garázs stb.) haszonállatot nem tartható.
7. § (1) Az állattartásra szolgáló épületeket belterületen a telek hátsó kertjében - a lakóépület takarásában - kell elhelyezni az alábbiak szerint:
a) oldalhatáron álló beépítési mód esetében a telek azon részén, ahol a fő épület áll,
b) csurgó-távolságra épült beépítés esetén, csurgó-távolságra,
c) szabadonálló beépítés esetében a telekhatártól legalább 3 méter távolságra,
d) több melléképület létesítése esetén azokat egy tömegben (közös lefedéssel) úgy kell elhelyezni, hogy külsőleg egy épület egységét mutassák,
e) az nem lehet közelebb a szomszéd lakóépületéhez, mint az állattartó lakóépületéhez.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltak esetén az állattartásra szolgáló épületeket az ingatlanon úgy kell elhelyezni, hogy;
a) az ott keletkezett szennyvíz a talajt ne szennyezze, elvezetése zárt rendszerben történjék,
b) a szomszédos ingatlan irányában falnyílása ne legyen,
c) azokban az állategészségügyi beavatkozások balesetmentesen elvégezhetők legyenek,
d) szellőztetésük biztosított legyen, azonban ez a szomszédos ingatlan felé, valamint közterületre nem történhet.
(3) A gazdasági udvart a telek többi részétől kerítéssel vagy élő sövénnyel kell elválasztani, továbbá a gazdasági udvart úgy kell kialakítani, hogy az ott szabadon tartott állatok a szomszédos ingatlanon lévő épületek falazatában, kerítésében, ültetvényében kárt ne okozzanak.
8. §6
A haszonállattartás közegészségügyi, állat-egészségügyi és környezetvédelmi
követelményei
9. § (1) Minden olyan ingatlanon, ahol nagy és közép haszonállat tartása folyik, legalább egy havi mennyiségű tárolásra alkalmas, zárt trágya- és trágyalétároló megépítése kötelező. Mindaddig, amíg ez nem áll rendelkezésre, addig új állattartást nem lehet elkezdeni.
(2) A trágya- és trágyalétárolót - az e rendelet 2. számú mellékletében meghatározott védőtávolságok betartása mellett - az ingatlanon elhelyezni úgy lehet, hogy ürítésükkor, szippantásukkor a járművel való megközelítésük biztosított legyen.
(3) A tárolót megfelelő - zárást biztosító - fedlappal kell ellátni.
10. § (1) Az állattartónak biztosítania kell, hogy szennyvíz, trágyalé a szomszéd telkére, vagy közterületre ne folyhasson át, valamint a saját építési telkét ne szennyezze és a talajt ne fertőzze.
(2) Az állattartó egyébként köteles az állattartás során az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. tv.-ben (a továbbiakban: Ávtv.), a mezőgazdasági haszonállatok tartásának állatvédelmi szabályairól szóló 32/1999.(III.31.) FVM rendeletben, valamint az Állateü. Szabályzatban foglaltakat betartani.
11. § (1) Az elhullott állati tetemek és egyéb állati hulladékok megsemmisítése (ártalmatlanítása) az állattartó feladata és kötelessége. Az ártalmatlanításra a nem emberi fogyasztásra szánt állati eredetű melléktermékekre vonatkozó állategészségügyi szabályok megállapításáról szóló 45/2012.(V.8.) VM rendelet 9. – 11. §-ában foglaltak alapján kerülhet sor.
(2) Közterületen elhullott állati hulla begyűjtéséről - ha az állat tartója nem állapítható meg - a BÁT-KOM 2004. Kft. (Bátaszék, Baross u. 1/a.) gondoskodik.7
12. §8
13. § (1) A városi Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokon haszonállat tartásához – átruházott hatáskörben – a város polgármesterének az előzetes hozzájárulása szükséges.
(2) A város polgármestere – a képviselő-testület nevében eljárva, átruházott hatáskörben - bíróságnál kezdeményezheti az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanon és szolgálati lakásban kedvtelésből tartott állatok további tartásának korlátozását vagy megtiltását, ha az állattartás és tenyésztés;
a) a többi bérlő jogait és jogos érdekeit sérti, vagy az ingatlan illetve, a lakás rendeltetésszerű használatában akadályozza őket, vagy
b) nem felel meg a köz- és állat-egészségügyi előírásoknak, vagy ha
c) az állattartáshoz előzetesen nem járult hozzá.
Méhészet
14. § (1) Méhészkedni kizárólag a méhészetről szóló 15/1969.(XI.6.) MÉM. számú és a méhállományok védelméről és a mézelő méhek betegségeinek megelőzőséről és leküzdéséről szóló 70/2003.(VI.27.) FVM számú rendeletben foglaltak betartásával szabad.
(2) A város belterületén lévő lakóövezetbe tarozó ingatlanokon maximum 10 (tíz), míg 2000 m2 nagyságot el nem érő külterületi mezőgazdasági rendeltetésű földterületen maximum 20 méhcsaládot szabad tartani.
15. §9
Kóbor ebek10
16. § (1) A város területén kóborló ebeket az önkormányzat befogatja. A befogott ebek tartásának helye: BÁT-KOM 2004. Kft. udvara, Bátaszék, Baross u. 1/a.
(2) A veszettség ellen igazoltan oltott ebek tizennégy napon belül az állattartónak visszaadhatók, amennyiben az eb befogásának, tartásának, ellátásának költségeit megfizette.
(3) A tizennégy napig ki nem váltott ebek értékesíthetők vagy altatással kiirthatók. Értékesítés esetén az új ebtartó köteles az ebet veszettség ellen haladéktalanul beoltatni az állatorvossal.
17. §11
Veszélyes ebek és állatok tartásának szabályai
18. § (1) Az egyéb veszélyes állatok tartására az Ávtv.-ben, valamint a veszélyes állatokról és tartásuk engedélyezésének részletes szabályairól szóló 8/1999.(VIII.13.9 KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendeletben foglaltak az irányadóak.12
(2) A veszélyes és veszélyesnek minősített állatot egyedi azonosító jellel kell ellátni.
VEGYES ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
19. §13
20. § (1) – (3)14
(4) – (6)15
21. § (1) A rendelet 2005. január 1.-jén lép hatályba.
(2) A rendelet kihirdetéséről - a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján történő kifüggesztés útján - a jegyző gondoskodik.
(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az állattartásról szóló 1/1982. (II.15.) ÖKR. számú és az ebtartásról szóló 6/1993.(III.31.) ÖKR. számú rendeletek hatályukat veszítik.
1. melléklet
2. melléklet
Állatok ketrece, ólja |
Lakóépülettől |
Ásott kúttól |
Fúrt kúttól |
Kerti csaptól |
---|---|---|---|---|
Kis haszonállat |
10 |
6 |
6 |
2 |
Közép haszonállat |
10 |
8 |
8 |
4 |
Nagy haszonállat |
20 |
12 |
12 |
8 |
a 2. § b) – d) és f) – g) pontokat hatályon kívül helyezte a 13/2012.(X.1.) önk.-i rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2012. október 1-jétől.
a 3. § (2) bekezdése a 13/2012.(X.1.) önk.-i rendelet 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. Hatályos 2012. október 1-jétől.
a 4. §-t hatályon kívül helyezte a 13/2012.(X.1.) önk.-i rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2012. október 1-jétől.
az 5. § (3) bekezdését beiktatta a 21/2010.(XII.30.) önk.-i rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 2011. január 01-jétől.
az 5. § (4) – (5) bekezdését beiktatta a 4/2016.(III.5.) önk.-i rend. 22. § (2) bekezdés b.) pontja. Hatályos 2016. március 16-ától.
a 8. §-t hatályon kívül helyezte a 7/2016.(IV.4.) önk.-i rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 2026. április 11-től.
a 11. § a 13/2012.(X.1.) önk.-i rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. Hatályos 2012. október 1-jétől.
a 12. §-t hatályon kívül helyezte a 13/2012.(X.1.) önk.-i rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2012. október 1-jétől.
a 15. §-t hatályon kívül helyezte a 4/2012.(III.30.) önk.-i rendelet 18. § (4) bekezdés c.) pontja. Hatályos 2012. március 30-tól.
a címet beiktatta a 13/2012.(X.1.) önk.-i rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2012. október 1-jétől.
a 17. §-t hatályon kívül helyezte a 4/2012.(III.30.) önk.-i rendelet 18. § (4) bekezdés c.) pontja. Hatályos 2012. március 30-tól.
a 18. § (1) bekezdése a 21/2010.(XII.30.) önk.-i rendelet 4. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. Hatályos 2011. január 01-től.
a 19. §-t hatályon kívül helyezte a 4/2012.(III.30.) önk.-i rendelet 18. § (6) bekezdés a.) pontja. Hatályos 2012. április 15-től.
a 20. § (1) – (3) bekezdését hatályon kívül helyezte a 4/2012.(III.30.) önk.-i rendelet 18 § (6) bekezdés a.) pontja. Hatályos 2012. április 15-től.
a 20. §-ának (4) – (6) bekezdését hatályon kívül helyezte a 13/2012.(X.1.) önk.-i rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2012. október 1-jétől.
az 1. számú mellékletet hatályon kívül helyezte a 13/2012.(X.1.) önk.-i rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2012. október 1-jétől.
a 2. számú melléklet a 13/2012.(X.1.) önk.-i rendelet 1. § (3) bekezdésével megállapított szöveg. Hatályos 2012. október 1-jétől.