Bátaszék Város Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2011 (III.21.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak és közművek építéséhez kapcsolódó hozzájárulásról

Hatályos: 2021. 05. 10

Bátaszék Város Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2011 (III.21.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak és közművek építéséhez kapcsolódó hozzájárulásról

Bátaszék Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló módosított 1990. évi LXV. tv. 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 44/A. § (2) bekezdésében, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv. 28. § (2) bekezdésében kapott feladatkörében eljárva a következő rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya;

  • a)[1] a város közigazgatási területén a helyi építési szabályzatról szóló 13/2020. (VII. 14.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: HÉSZ), valamint az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet(a továbbiakban: OTÉK) előírásaival összhangban, önkormányzati beruházásban létesülő önkormányzati közút- és közműépítésekre, valamint
  • b) a helyi út- és közműépítéssel kiszolgált és érintett ingatlanokra és azok tulajdonosaira terjed ki, függetlenül, azok természetes, vagy jogi személy mivoltukra.

2. § E rendelet alkalmazása szempontjából;

  • a) beruházási költség: tervezési költségek, az engedélyezési költségek, forgalomba helyezési és üzemeltetési engedélyezési eljárás költségei illetékek, a kivitelezési munkák teljes költsége - beleértve az esetleges területkorrekciók költségeit -, közmű kiváltások áthelyezésének költségei, geodéziai bemérés költségei, lebonyolítói és műszaki ellenőri díj, valamint a munkát terhelő általános forgalmi adó;
  • b) ivóvíz- és csatornahálózat: a város kül- és belterületén elhelyezett ivóvíz gerinc- és elosztóhálózat a szükséges szerelvényekkel (tolózárak, tűzcsapok, stb.), bekötővezetékek nélkül;
  • c) ivóvíz- és csatornahálózat építés: mind belterületen, mind külterületen az ingatlanokat kiszolgáló gerincvezeték és elosztóhálózat kiépítése, a bekötővezetékekkel, az ingatlan határáig. A rendelet alkalmazása szempontjából nem minősül vízhálózat építésnek az előzőekben említett hálózati elemek rekonstrukciója.
  • d) jogi személy: a gazdasági (az állami vállalat, költségvetési szerv, szövetkezet, közös vállalat, Kft, Rt., Kht., leányvállalat, egyes jogi személyek vállalata), a társadalmi (egyesület, köztestület, alapítvány) és az egyéb szervezetek (egyesülés). Az egyéni vállalkozóra is a jogi személyekre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, ha tevékenységét nem a lakóingatlanában végzi;
  • e) közmű: az ivóvíz-gerinchálózat, a zárt csapadékvíz-csatorna, a szennyvízcsatorna;
  • f) közúttal kiszolgált ingatlan: az az önálló helyrajzi számmal rendelkező, illetve a HÉSZ vagy az OTÉK előírásai alapján önálló helyrajzi számmal ellátható földterület, melynek házszámozása a közúttal ellátandó utcából történik;
  • g) önkormányzati beruházás: minden olyan beruházás, melyben az önkormányzat - a költségviselés mértékétől függetlenül - részt vesz;
  • h) közművesítéssel érintett ingatlan: az az ingatlan, amely a közterületi ivóvízhálózat vagy szennyvízelvezető közhálózat közművesítési beruházás esetén közvetlenül vagy közvetve (például teleknyúlvánnyal, magánúttal, illetőleg a közvetlenül érintett ingatlanokon adott szolgalmi úton keresztül) a létesített közművezetékről elláthat;
  • i) közút: az önkormányzat tulajdonában lévő szilárd (kő, beton, aszfalt) burkolatú közút, földút, közterületi járda, a hozzá kapcsolódó felszíni vagy felszín alatti csapadékvíz-elvezető rendszerrel, továbbá a szilárd burkolatú parkoló;
  • j) szociálisan rászorult: az a természetes személy, akinek az egy főre jutó jövedelme nem haladja meg a nyugdíjminimum 200 %-át, egyedülálló esetén 250 %-át;
  • k) útépítés: a földutak szilárd burkolattal való kiépítése, a meglévő, nem szabványos, félszélességű útpályák szabványos méretűvé bővítése, a városi főközlekedési hálózathoz tartozó gyűjtő és főutak szilárd burkolattal való ellátása, a meglévő burkolatkapacitás bővítése, valamint a meglévő útburkolat teljes pályaszerkezetének átépítése (rekonstrukció);
  • l) út- és közműépítési hozzájárulás: az a befizetési kötelezettségként megállapított pénzösszeg, amelyet a közúttal és közművel kiszolgált ingatlan tulajdonosának e rendelet alapján fizetnie kell;
  • m) üzembe helyezés: a megvalósult beruházás pénzügyi és számviteli lezárása. Az üzembe helyezés időpontja az erről készült aktiválási bizonylat kiállításának napja.

A közút- és közműépítéssel kapcsolatos rendelkezések

3. § (1) Jelen rendeletben meghatározott közút- és közműépítések elsősorban önkormányzati beruházás keretében valósulnak meg. Az önkormányzati beruházásként megvalósuló közút- és közműépítések esetében a beruházási költségek meghatározott részét az önkormányzat a beruházással érintett ingatlan tulajdonosaira hárítja át közút- és közműfejlesztési hozzájárulás (a továbbiakban: hozzájárulás) kivetése és beszedése formájában.

(2) A természetes és jogi személyek által fizetendő hozzájárulás összegét jelen rendelet melléklete tartalmazza. A hozzájárulás összegének meghatározásánál az érintett ingatlannak azon telekmérete a mérvadó, mellyel párhuzamosan épült a gerincvezeték, az útszakasz, vagy az az oldal, melyről a bekötés történik.

4. § (1)[2] Az önkormányzat által kezdeményezett közút- és közműépítési beruházást a Bátaszéki Közös Önkormányzati Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) bonyolítja le.

(2) Az önkormányzat által végzett közút- és közműépítésről, a prioritás és a komplexitás elvének, valamint az önkormányzat anyagi lehetőségeinek figyelembe vételével, a képviselő-testület dönt.

5. § (1)[3] Az ivóvízhálózat-bővítést és szennyvízelvezető-hálózat bővítést, mint közműépítést, az E.R.Ö.V. Egyesült Regionális Önkormányzati Víziközmű Zrt. (a továbbiakban: közműszolgáltató) beruházásaként is el lehet végezni, amennyiben az önkormányzat és a közműszolgáltató erről megállapodást köt. Ebben az esetben a rendelet mellékletében meghatározott beruházási hozzájárulást a közműszolgáltató jogosult beszedni.

(2) Egyéb nem önkormányzati beruházás részeként megépülő víz-, csatorna- és csapadékvíz-elvezető rendszer vagy közút esetében, melyre az építéssel határos ingatlanok is rácsatlakoznak, az önkormányzat által kivetett közműfejlesztési hozzájárulás a közmű, illetve a közút építőjét illeti meg.

A lakossági hozzájárulások kivetésének és megfizetésének szabályai

6. § (1)[4] A Hivatal a beruházási munkák megkezdése előtt az érintett ingatlanok tulajdonosait tájékoztatja a beruházási munkák megindulásának időpontjáról, valamint a fizetendő hozzájárulás mértékéről és fizetésének időpontjairól.

(2) A fizetési kötelezettség az ingatlan tulajdonosát, tulajdonközösség esetén a tulajdonos-társakat tulajdoni hányaduk arányában terheli.

(3) A fizetési kötelezettség az ingatlan bérlőjét, használóját, haszonélvezőjét (a továbbiakban: használó) terheli, amennyiben az ingatlan tulajdonosával erről írásban megállapodott.

(4) Azzal a tulajdonossal szemben, aki a rendeletben meghatározott hozzájárulási kötelezettségét nem teljesíti, a végrehajtási eljárásban késedelmi pótlékot kell felszámolni.

7. § (1) A hozzájárulást a város polgármestere határozattal veti ki a beruházás üzembe helyezését követően. A hozzájárulást egy összegben, a határozat jogerőre emelkedésétől számított 90 napon belül lehet kamatmentesen megfizetni.

(2) Amennyiben a hozzájárulás megfizetésének kötelezettje szociálisan rászorult és emiatt nem képes egy összegben a megjelölt határidőre fizetési kötelezettségének eleget tenni, részletfizetési kedvezmény iránti kérelmet terjeszthet elő a város polgármesterénél, aki legfeljebb 18 havi, kamatmentes részletfizetési kedvezményt engedélyezhet részére.

(3) A részletfizetés időtartama tulajdonosonként:

  • a) 50 000 Ft-ot meg nem haladó hozzájárulás esetén 8 hónap,
  • b) 50 001-100 000 Ft közötti hozzájárulás esetén 14 hónap,
  • c) 100 001 Ft feletti hozzájárulás esetén 18 hónap.

8. § (1) A hozzájárulás megfizetésének kötelezettsége alól felmentés nem adható.

(2) A hozzájárulást akkor is meg kell fizetni, ha az ingatlan közhálózatra való rákötése nem történik meg, illetve ha az ingatlan tulajdonosa a már meglévő közterületi ivóvízhálózatra vagy szennyvízelvezető közhálózatra, illetve zárt- vagy burkolt csapadékcsatornára kíván csatlakozni.

(3) Az ingatlantulajdonos személyében bekövetkezett változás esetén az ingatlan új tulajdonosát terheli a jogelődje által még meg nem fizetett hozzájárulás, az ingatlan tulajdonjogának, használatának megszerzése napját követő 90 napon belül.

9. § (1) Nem lehet hozzájárulást kivetni, ha a tulajdonos a megállapított hozzájárulást előzetesen, önként már befizette.

(2) Egynél több beruházás - egy naptári évben történő - építése esetén a hozzájárulást a létesült legmagasabb összegű beruházás után kell megfizetni.

(3) Ha egy adott közút vagy közmű után az ingatlan tulajdonosa már fizetett hozzájárulást, még egyszer - ugyanazon közút vagy közmű után - nem kötelezhető hozzájárulás fizetésére.

10. § [5]

Záró rendelkezések

11. § (1) A rendelet 2011. április 01-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak és közművek építéséhez kapcsolódó hozzájárulásról szóló 18/2000.(VII.05.) ÖKR. számú rendelet, valamint az ezt módosító a 22/2000.(IX.15.) ÖKR számú rendelet hatályát veszíti.

(3)[6] A hozzájárulások kivetését önkormányzati hatósági ügyként kell kezelni, a határozat meghozatalára és a be nem fizetett hozzájárulás végrehajtására az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény szabályait kell alkalmazni.

(4) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének való megfelelést szolgálja


melléklet az 5/2011.(III.21.) önkormányzati rendelethez

Út- és közműépítési hozzájárulás összege

a.) Természetes személyek esetében


Beruházás megnevezés

Hozzájárulás összege (kizárólag a burkolt felület, út, parkoló és épület tetőfelülete után)m2-re vetített fajlagos költség esetén (Ft/m2)

Hozzájárulás összege m-re vetített fajlagos költség esetén (Ft/m)

1.

útépítés

1300.-

2.

ivóvíz gerinchálózat építése, bővítése

3000.-

3.

zárt csapadékvíz-csatorna, burkolt árok építése


200.-

4.

járda építése

500.-

5.

szennyvízcsatorna építése

7500.-


b.) Jogi személyek esetében

Sor-szám


Beruházás megnevezés

Hozzájárulás összege (kizárólag a burkolt felület, út, parkoló és épület tetőfelülete után)m2-re vetített fajlagos költség esetén (Ft/m2)

Hozzájárulás összege m-re vetített fajlagos költség esetén (Ft/m)

1.

útépítés

2500.-

2.

ivóvíz gerinchálózat építése, bővítése

5000.-

3.

zárt csapadékvíz-csa-torna, burkolt árok építése

400.-

4.

járda építése

1000.-

5.

szennyvízcsatorna építése

10000.-