Bátaszék Város Önkormányzat Képviselő-testületének 25/2016 (XII.8.) önkormányzati rendelete
a helyi közművelődési feladatok ellátásáról
Hatályos: 2020. 12. 17Bátaszék Város Önkormányzat Képviselő-testületének 25/2016 (XII.8.) önkormányzati rendelete
a helyi közművelődési feladatok ellátásáról
Bátaszék Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 77. §-ában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. § A rendelet célja, hogy Bátaszék város polgárainak érdekeit szem előtt tartva meghatározza Bátaszék Város Önkormányzat (továbbiakban: önkormányzat) közművelődési feladatait, azok ellátási formáit, finanszírozásának formáját és mértékét.
2. § Az önkormányzat felelősségteljes kötelező feladatának tartja, hogy Bátaszék város minden polgárának joga van kulturális örökségünk megismeréséhez és elsajátításához, személyiségének a művelődés általi fejlesztéséhez, valamint a kulturális értékek birtokbavételéhez szükséges esélyegyenlőséghez.
3. § A rendelet hatálya kiterjed a közművelődési tevékenységben résztvevőkre, a közművelődési szervezetekre, azok fenntartóira, működtetőire és alkalmazottaira.
2. Az önkormányzat közművelődési céljai és feladatai
4. § Az önkormányzat kiemelt közművelődési céljai:
a) a közösségi művelődéshez méltó, esztétikus környezet és infrastruktúra biztosítása,
b) a település és a vonzáskörzete természeti, környezeti, kulturális, művészeti közösségi értékeinek közismertté tétele, és ennek érdekében találkozók, fesztiválok, bemutatók, kiállítások rendezése, a kulturális turizmus és az idegenforgalom fejlesztése, támogatása,
c) a város közművelődési, kulturális hagyományainak ápolása, továbbfejlesztése, a helyi értékek megismertetése és védelmének erősítése, hagyományőrző közösségek működésének segítése,
d) a helyi társadalom kiemelkedő közösségei, személyiségei szerepének növelése,
e) az egyetemes, nemzeti és nemzetiségi kultúra értékeinek megismertetése, gazdagítása,
f) együttműködés a helyi civil szervezetekkel, alapítványokkal, egyesületekkel,
g) a közművelődési esélyegyenlőség elősegítésének biztosítása,
h) a civil közösségek együttműködésének ösztönzése,
i) a kulturális nyilvánosság, tájékoztatás fejlesztése,
j) az ifjúság számára szabadtéri közösségi színtér kialakítása,
k) a turista információs szolgálat beépítése a város kulturális életébe,
l) bekapcsolódás az országos, a regionális, a térségi idegenforgalmi hálózatokba.
5. §1 (1) Az önkormányzat a helyi közművelődési tevékenység támogatása terén az alábbi alapszolgáltatásokat biztosítja:
a) művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása,
b) a közösségi és a társadalmi részvétel fejlesztése,
c) az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása,
d) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása,
e) az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása,
f) a tehetséggondozás és –fejlesztés feltételeinek biztosítása, valamint
g) a kulturális alapú gazdaságfejlesztés.
(2) Az önkormányzat feladatának tekinti továbbá
a) az iskolarendszeren kívüli öntevékeny, önképző, szakképző tanfolyamok és nyelvtanfolyamok szervezése, az egyéni kulcskompetenciák fejlesztése a közösségi művelődés különböző formáin keresztül,
b) a város környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, megismertetése, a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítása,
c) az egyetemes, a nemzeti, a nemzetiségi kultúra értékeinek megismertetése, a megértés, a befogadás elősegítése, az ünnepek kultúrájának gondozása,
d) az ismeretszerző, az amatőr alkotó, művelődő közösségek tevékenységének támogatása,
e) a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítése,
f) a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése,
g) a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a feltételek biztosítása,
h) az „európai lét” kulturális vetületének megvalósítása,
i) az önkormányzat fenntartásában működő közgyűjteményi intézmények közművelődési tevékenységének támogatása.
6. § Az önkormányzat a 4-5. §-ban meghatározott kiemelt célok, feladatok megvalósítása érdekében
a) éves költségvetésében támogatási keretet határoz meg,
b) támogatja a helyi székhelyű alapítványokat, közalapítványokat, egyesületeket és történelmi egyházak helyi közösségeit külön rendeletében megállapított feltételek alapján,
c) támogatja a városi nagyrendezvények, fesztiválok megrendezését.
3. A közművelődési feladatellátás szervezeti keretei
7. § (1) Az önkormányzat az e rendelet 4-5. §-ában foglalt célok és kötelező feladatok ellátására közművelődési intézményeket, közösségi színtereket biztosít, melyek működtetése érdekében közművelődési megállapodást köt.
(2)2 A város közművelődési életét az önkormányzat által alapított Bátaszékért Marketing Nonprofit Kft. (Nonprofit Kft.) e rendeletben és az önkormányzattal kötött közművelődési megállapodásban foglaltak szerint szervezi, és vesz részt a közművelődési feladatok ellátásában.
(3) Közművelődési tevékenységet lát el egyéb feladatai mellett az önkormányzat fenntartásában működő Keresztély Gyula Városi Könyvtár.
(4)34 Az önkormányzat a Nonprofit Kft. útján működteti a Petőfi Sándor Művelődési Házat (7140 Bátaszék, Szent István tér 7.), mint közművelődési intézményt. Közösségi színtér önkormányzati döntéstől függően kerülhet kialakításra.
(5) Bátaszék Város Önkormányzatának Képviselő-testülete (továbbiakban: képviselő-testület) az éves munkatervében meghatározott időpontban megtárgyalja a tárgyév közművelődési munkaprogramját, a végrehajtásról szóló beszámolót, továbbá jóváhagyja az éves városi rendezvénynaptárt.
4. Közművelődési tevékenység irányítása és ellenőrzése
8. § A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény és e rendelet által meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos fenntartói, felügyeleti és más jogköröket a képviselő-testület, illetve átruházott hatáskörben a közművelődési, oktatási, ifjúsági és sport bizottság gyakorolja.
5. A közművelődési feladatellátás finanszírozása
9. § (1) A képviselő-testület a közművelődési tevékenység finanszírozásához szükséges pénzügyi feltételeket az állami feladatfinanszírozásból, a központi érdekeltségnövelő támogatásból, saját bevételeiből és pályázatokon elnyert forrásokból biztosítja.
(2)5 E rendelet 4-5. §-ában megjelölt feladatok ellátásának mértékét a képviselő-testület a mindenkori költségvetési lehetőségek ismeretében határozza meg.
(3)6 A közművelődési közösségek, egyesületek, szervezetek előzetes igénylés alapján használhatják a közművelődési intézményt és közösségi színtereket. A használat módja, mértéke és díja a Nonprofit Kft.-vel kötött közművelődési megállapodásban kerül meghatározásra.
(4) A közművelődési helyszín és alapellátás biztosításán túl a finanszírozás módja elsősorban feladatfinanszírozás, amely pályázati keretek között zajlik külön önkormányzati rendeletben meghatározott feltételek szerint, és a feladatok ellátásához szükséges részbeni vagy teljes támogatás pályázati úton nyerhető el.
6. Záró rendelkezések
10. § (1) E rendelet 2017. január 1. napján lép hatályba.
(2) Hatályát veszti a helyi közművelődési feladatok ellátásáról szóló 17/2011.(XII.28.) önk-i rendelet.
az 5. § a 6/2018. (V. 31.) önk.-i rendelet 1. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2018. június 1-jétől.
a 7. § (2) bekezdése a 6/2018. (V. 31.) önk.-i rendelet 2. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2018. június 1-jétől.
a 7. § (4) bekezdés a 22/2020. (XII. 16.) önk.-i rendelet 1. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2020. december 17.-étől.
a 7. § (4) bekezdés 2. mondatát a 6/2018. (V. 31.) önk.-i rendelet 3. §-a iktatta be. Hatályos: 2018. június 1-jétől.
a 9. § (2) bekezdés a 22/2020. (XII. 16.) önk.-i rendelet 2. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2020. december 17.-étől.
a 9. § (3) bekezdés a 22/2020. (XII. 16.) önk.-i rendelet 3. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2020. december 17.-étől.