Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 9/1998. (VI. 25.) önkormányzati rendelete

a település jelképeiről, valamint a Fadd nagyközségért” kitüntető díj alapításáról és adományozásának rendjéről

Hatályos: 2023. 12. 01

Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 9/1998. (VI. 25.) önkormányzati rendelete

a település jelképeiről, valamint a Fadd nagyközségért” kitüntető díj alapításáról és adományozásának rendjéről

Hatályos: 2023. 12. 01

A Fadd Nagyközség Önkormányzatának Képviselőtestülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 1. § (6) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyar Köztársaság kitüntetéseiről szóló 1991. évi XXXI. tv. 7. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján egyes kiemelkedő tevékenységek, teljesítmények elismerésére kitüntető címet, díjat, oklevelet, plakettet vagy más elismerést alapíthat és adományozhat, a település jelképeiről, azok használatának adományozásának rendjéről az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

AZ ÖNKORMÁNYZAT JELKÉPEI

1. § Fadd Nagyközség Önkormányzatának jelképei, mint a település múltjára és jelenére utaló szimbólumok, címer, a zászló és a pecsét.

2. §

A TELEPÜLÉS CÍMERÉNEK LEÍRÁSA:

Álló, csücskös talpú, markáns, ezüst vonallal keretezett pajzs, ezüst, hullámos vonallal, vörös és kék mezőre vágott. A pajzs felső vörös mezőjében a függőleges tengelyre szimmetrikusan két zöld dohánylevél ölel egy ezüstszínű dohányvágó kést. Az alsó kék mezőben ezüst színű hal a pajzstartó szerinti bal irányba úszik.
A címerpajzsot kétoldalt két-két pirospaprikát termő zöld, stilizált levelekkel díszített szűr támasztja. A szárak a pajzs alatt lebegő hármas tagolású, ezüsttel keretezett, fecskefark végződésű előoldalán kék, a hátoldalán piros színű szalag hullámos részéből nőnek ki. A szalagon ezüst színű, nagybetűs „FADD” felirat van.

3. §

A CÍMER HASZNÁLATÁNAK SZABÁLYAI

(1) Fadd Nagyközség címere a település történelmi múltjára és mai jellegzetességeire utaló jelkép, amely a Magyar Köztársaság címerét nem helyettesítheti.
(2) Az önkormányzat címerét, mint Fadd település jelképét, díszítő és utaló szimbólumként lehet használni:
- az önkormányzat körbélyegzőjén,
- az önkormányzat és szerveinek, intézményeinek, polgármesternek,
alpolgármesternek, jegyzőnek levélpapírjainak fejlécén, borítékokon,
- az önkormányzat által kiadott díszokleveleken, emléklapokon és kitüntető emlékérmeken,
- a Polgármesteri Hivatal épületének bejáratánál, a díszteremben, a Polgármesteri Hivatal helyiségeiben és más protokolláris célt szolgáló helyiségekben,
- az önkormányzat intézményeinek bejáratánál, vezetőinek irodahelyiségében,
- az önkormányzat és szervei által megjelentetett és a település életével foglalkozó kiadványokon, meghívókon, emléktárgyakon,
- a település közigazgatási határát jelző táblákon.
(3) 1 A (2) bekezdésben meghatározottakon kívül más személy számára az általa készített kiadványon, árun, terméken a település címerének használatát - kérelemre - a polgármester, valamint a Pénzügyi és Jogi Bizottság elnöke együttesen engedélyezi.

4. § (1) A Fadd település címerének engedély alapján kereskedelmi, vagy reklámcélokra történő felhasználása esetén gyártási és forgalmazási díjat kell fizetni.

(2)2 A címer használatáért fizetendő díj mértékét a polgármester valamint a Pénzügyi és Jogi Bizottság elnöke együttesen állapítja meg.

(3) A díj megállapítása történhet egyösszegben, évi átalánydíjban, vagy az elért árbevétel arányában.

5. § (1) A címer használatára vonatkozó kérelemnek tartalmaznia kell:

- a kérelmező nevét,
- a címerhasználat pontos célját,
- a címer felhasználásának darabszámát,
- az előállítás anyagát,
- a forgalmazás módját, időtartamát,
- valamint a címerrel díszített tárgy egy mintapéldányát.
(2) A címerhasználatra vonatkozó engedélynek tartalmaznia kell:
- az engedélyes pontos megnevezését, pontos címét,
- az engedélyezett címerhasználat célját, módját, határidejét,
- a felhasználás darabszámát,
- a forgalmazással kapcsolatos esetleges kikötéseket,
- a használatért fizetendő díjtétel összegét és módját.
(3) A kiadott címerhasználati engedélyekről a jegyző nyilvántartást vezet.
(4) Az önkormányzat képviselő-testülete a címerhasználatra vonatkozó engedélyben rögzítettektől való eltérés esetén a polgármester indítványára az engedély visszavonható.

6. § (1) A címerhasználat során a település címerének kicsinyítése kizárólag olyan mértékű lehet, hogy a hiteles ábrázolást ne sértse.

(2) Amennyiben a település címerének eredeti színekben való ábrázolására nincs lehetőség, úgy azt a hordozótárgy anyagának színében kell ábrázolni, a heraldika szabályainak megtartásával.

7. § A település pecsétjének leírása és használata:

(1) A település pecsétje 35 mm átmérőjű, kör alakú pecsétlap, a szélé körkörös peremmel. A pecsétnyomó közepén Fadd település címerének kontúrrajzolata, melyet kétoldalról és felülről nagybetűs körirat övez: „FADD NAGYKÖZSÉG PECSÉTJE”.

(2) Az (1) bekezdésben leírt bélyegzőből 2 db készülhet, melynek anyaga gumi. A bélyegzőlenyomat készítésekor kizárólag zöld és fekete színű bélyegzőtinta használható fel.

8. § (1) A település címerével ellátott körbélyegző az önkormányzat, és más bel- illetve külföldi önkormányzatok közötti kapcsolatban megállapodások, szerződések hitelesítésekor, protokolláris célból, kitüntetés adományozása alkalmával, illetve kitüntető oklevelek hitelesítésekor használható fel.

(2) A település címerével ellátott körbélyegzőket a polgármester őrzi, azokat hatósági eljárás során nem lehet felhasználni.

II. Fejezet

9. §

A TELEPÜLÉS ZÁSZLÓJÁNAK ÉS

LOBOGÓJÁNAK LEÍRÁSA

(1) A település zászlója egyoldalú, álló, téglalap alakú, 2:1 méretarányú hosszirányban egyhatod, négyhatod, egyhatod arányban hármas tagolású textil. A hosszabb oldalak mentén, azokkal párhuzamosan egyhatod-egyhatod szélességű ezüst színű sáv fogja közre a négyhatod rész fehér alapszínű mezőt. A település színes címere a zászló hosszanti szimmetria tengelye mentén, annak felülről mért egyharmados osztásvonalán helyezkedik el.
(2) A település lobogója a zászló 90º– kal történő elforgatásával jön létre. A címer szimmetria tengelye a lobogót tartó rúdtól mért egyharmados osztásvonallal esik egybe.

10. § (1) A zászló, illetve a lobogó méretarányos változatai használhatók:

a) a hivatalos, állami ünnepek alkalmával, a Magyar Köztársaság zászlójával együtt,

b) a település életében jelentős események, ünnepségek és rendezvények alkalmából, más hivatalos zászlókkal együtt,

c) képviselő-testület ülésének helyszínén,

d) nemzeti gyászesemények alkalmával, a fekete zászlóval együtt félárbocra eresztve,

e) minden, a település életével összefüggő, vagy az önkormányzat részvételével rendezett eseményen.

(2) A zászló előállításának engedélyezésénél a címerre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

III. Fejezet

FADD NAGYKÖZSÉGÉRT KITÜNTETŐ DÍJ ALAPÍTÁSA ÉS ADOMÁNYOZÁSÁNAK RENDJE

11. § (1) Fadd Nagyközség Önkormányzata a településért hosszabb időn keresztül, folyamatosan kiemelkedő munkát végző állampolgárok, vagy közösségek tevékenységének elismerésére „Fadd Nagyközségért” elnevezéssel kitüntető díjat alapít.

(2) A Fadd Nagyközségért kitüntető díj adományozható azoknak a polgároknak, vagy közösségeknek, akik a Fadd település közművelődéséért, kulturális színvonalának emeléséért, sportéletének fejlesztéséért, illetve egyéb szellemi, erkölcsi és anyagi értékeinek gyarapítása, hírnevének öregbítése terén kiemelkedő munkát végeztek.

12. § (1)3 A „Fadd Nagyközségért” kitüntetést egyszerre legfeljebb két – az e rendeletben előírt feltételeknek megfelelő, arra érdemes- állampolgárnak, vagy közösségnek lehet adományozni. A kitüntetés posztumusz is adományozható.

(2)4 A kitüntetéssel járó emlékplakett: 100 mm átmérőjű kör alakú, öntött, csiszolt, lakkozott egyoldalas bronzplakett. A plaketten balról paprikanövény látható 4 db paprikaterméssel, jobbról virágzó dohánynövény, a háttérben Fadd nagyközség stilizált térképe a holt-Dunával látható, a felső részen „Fadd Nagyközség” felírással, vagy 100 mm átmérőjű kör alakú tűzzománc, melynek teljes szélességében Fadd színes címere van, alatta „KÖZSÉGÜNKÉRT” felirattal.

(3) A bronzplakett hátoldalára gravírozással kerül a kitüntetett neve, az adományozás évszáma.

(4) Az Emlékplakettet Fadd nagyközség címerével díszített díszdobozban kell elhelyezni.

13. § (1) A kitüntetést minden évben október 23-a alkalmából kell adományozni, az első alkalommal, 1998. évben.

(2)5 A kitüntetéssel a 10. § (2), (3) bekezdésében leírt bronzplakett, oklevél jár és bruttó 100000,- Ft, azaz Egyszázezer forint összegű jutalom jár.

14. § (1) A Fadd Nagyközségért kitüntetés adományozására javaslatot tehet az önkormányzat képviselő-testületének tagja, bizottsága, a polgármester, az önkormányzat intézményeinek vezetői, továbbá a község polgárai.

(2) A kitüntetésre vonatkozó javaslatokat minden évben legkésőbb szeptember 15-ig írásban kell eljuttatni a polgármesterhez.

(3) A javaslatnak tartalmaznia kell a kitüntetésre javasolt személyek, közösségek nevét, munkásságuk ismertetését. A javaslatokat a polgármester terjeszti a Képviselő-testület elé.

(4) A kitüntetésben részesült állampolgár, vagy közösségek a díjat egy alkalommal kaphatják meg.

(5)6 A kitüntető díj adományozására vonatkozó javaslatra való felhívást a „Faddi Hírek”-ben, illetve minimálisan 5 db plakáton évente legkésőbb szeptember 1. napjáig az állampolgárok tudomására kell hozni, illetve közzé kell tenni.

15. § (1) A kitüntetések adományozására a képviselő-testület jogosult. Határozatát zárt ülésen, minősített többségű szavazással kell hoznia.

(2) A kitüntetések átadása ünnepélyes keretek között a polgármester feladata.

(3) A kitüntetett személyekről, közösségekről a jegyző nyilvántartást vezet.

16. § (1) Az önkormányzat által adományozott kitüntető díjat vissza kell vonni, ha a kitüntetett szándékos bűncselekmény elkövetésével arra érdemtelenné válik.

(2) A kitüntetés visszavonásáról a képviselő-testület minősített többségű szavazással dönt.

Életmentő emlékérem alapítása és adományozásának rendje7

17. §8 (1) Fadd Nagyközség Önkormányzata életmentő emlékérmet alapít és adományoz az életmentés során tanúsított hősies magatartás elismerésére.

(2) Az emlékérem leírása: 50 mm átmérőjű bronzszínű érem, melynek 2,5 cm belsejébe színes, domború, műgyantázott érembetét van a település címerével, alatta 6 mm-es szalagban „Életmentésért” felirattal.

(3) a) Az emlékérem annak adományozható, aki az életveszélyből történő mentés közben saját életét, testi épségét vagy egészségét közvetlen veszélynek teszi ki, és vele szemben a b) pontban foglalt kizáró ok nem áll fenn.

b) Nem adományozható emlékérem annak, akinek a veszély vállalása hivatásbeli kötelezettsége és a veszélyhelyzetből történő életmentésre szolgálatteljesítés közben került sor, továbbá annak, aki az életveszélyt szándékos, vagy gondatlan magatartásával maga idézte elő, vagy az életmentés során, illetve azt követően tanúsított magatartása miatt arra érdemtelen.

(4) Az emlékérem adományozására bárki javaslatot tehet, aki részese vagy tanúja volt az életmentésnek, továbbá az állami vagy önkormányzati szerv, amely hivatalos tudomással bír a veszélyhelyzetről és az abból történő mentésről. A javaslat szóban személyesen vagy írásban a Polgármesteri Hivatal jegyzőjénél terjeszthető elő.

(5) A jegyző a javaslat alapján kezdeményezi a Művelődési és Jóléti Bizottságnál az emlékérem adományozását, vagy a jogszabályi feltételek hiánya esetén erről a javaslattevőt írásban tájékoztatja.

(6) A Művelődési és Jóléti Bizottság a kezdeményezést megvizsgálja és annak alapján előterjesztést készít a Képviselő-testület részére a kitüntetés adományozására.

(7) a) A kitüntetési javaslatok előkészítéséért felelős az adományozásra vagy a visszavonásra irányuló eljárásban a kitüntetésre érdemesség megállapítása és a többszöri kitüntetés megelőzése céljából kezelheti az indítványozott és a javaslatban megjelölt személy nevét, születési helyét és idejét, valamint az életútjára és a kitüntetésre méltatott érdemeire közvetlenül vonatkozó, a kitüntetés adományozásához vagy visszavonásához figyelembe vett adatokat, a javaslatot tartalmazó előterjesztésről való döntés időpontjáig.

b) A kitüntetés adományozására irányuló előterjesztésben a megalapozott döntéshez szükséges részletességgel be kell mutatni a kitüntetés alapjául szolgáló érdemeket, továbbá tájékoztatást kell adni arról, hogy a jelölt előzetesen nyilatkozott a kitüntetés elfogadásáról.

(8) Az emlékérmet a kitüntetett részére a polgármester adja át.

(9) Az emlékérem adományozásával bruttó 100.000,- Ft összegű pénzjutalom jár.

(10) A kitüntetések adományozásáról és visszavonásáról a jegyző nyilvántartást vezet. A nyilvántartás a kitüntetett (elismerésben részesített) személy nevét, születési helyét és idejét, az elismerés megjelölését, valamint az adományozás rövid indokolását, az átadás időpontját, továbbá a kitüntetés, elismerés visszavonása esetén a visszavonás tényét, okát és időpontját tartalmazza.

18. §9

Jogharmonizációs záradék

E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének figyelembevételével készült és azzal összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.

19. §10 (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A kihirdetésről az SZMSZ előírásai szerint a jegyző gondoskodik.

1. függelék a 9/1998. (VI. 25.) önkormányzati rendelethez11

KEZDEMÉNYEZÉS

..........................................................................

”Fadd Nagyközségért” Kitüntető Díj elismerésre

Javasolt személy/közösség neve:
Lakcíme/székhelye:
Elérhetősége:
Munkásságának, tevékenységének bemutatása:
INDOKOLÁS:
Javaslattevő neve, címe, aláírása

2. függelék a 9/1998. (VI. 25.) önkormányzati rendelethez12

KEZDEMÉNYEZÉS

..........................................................................

Életmentő emlékérem elismerésre

NÉV:
Születési hely, idő:
Lakcíme:
Elérhetősége:
Az életmentés időpontja, helye, rövid leírása:
Javaslattevő neve, címe, aláírása

3. függelék a 9/1998. (VI. 25.) önkormányzati rendelethez13

Nyilatkozat

Alulírott, hozzájárulok ahhoz, hogy az Életmentő Emlékérem kitüntetés adományozását előkészítő eljárásban Fadd Nagyközség Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala, Képviselő-testülete, Művelődési és Jóléti Bizottságága természetes személyazonosító adataimat (név, születési hely, születés dátuma, anyja neve), lakcím adataimat, valamint az adományozásra irányuló javaslat megalapozásához szükséges személyes adataimat nyilvántartsa.
Kijelentem, hogy velem szemben az önkormányzat 9/1998.(VI.25.)Kt. rendelet 17. § (2) b) pontjában rögzített kizáró ok nem áll fenn.
Elismerésben részesítésem esetére hozzájárulok nevemnek Fadd hivatalos lapjában (Faddi Hírek), valamint a település honlapján (www.fadd.hu) való közzétételéhez.
Fadd, .....................................................

....................................................

elismerésre javasolt aláírása

1

Megállapította: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2023. (XI. 30.) önkormányzati rendelete 1. §. Hatályos: 2023. XII. 1-jétől.

2

Megállapította: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2023. (XI. 30.) önkormányzati rendelete 2. §. Hatályos: 2023. XII. 1-jétől

3

Megállapította: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2004. (V.15.) Kt. számú rendelete 1. §. Hatályos: 2004. V. 15-től.

4

Módosította: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2009.(X. 8.) Kt. számú rendelete 1. §.

5

Megállapította: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2009.(X. 8.) Kt. számú rendelete 2. §. Hatályos: 2009. X. 8-tól.

6

Beiktatta: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2001. (II. 1.) rendelete 3. §. Hatályos: 2001. II. 1-től.

7

Beiktatta: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2009.(X. 8.) Kt. számú rendelete 3. §. Hatályos: 2009. X. 8-tól.

8

Beiktatta: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2009.(X. 8.) Kt. számú rendelete 3. §. Hatályos: 2009. X. 8-tól.

9

Beiktatta: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2009.(X. 8.) Kt. számú rendelete 3. §. Hatályos: 2009. X. 8-tól.

10

Számozását módosította: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2009.(X. 8.) Kt. számú rendelete 3. §.

11

Módosítva: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2009.(X. 8.) Kt. számú rendelete alapján.

12

Módosítva: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2009.(X. 8.) Kt. számú rendelete alapján.

13

Módosítva: Fadd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2009.(X. 8.) Kt. számú rendelete alapján.