Önkormányzat Képviselő-testületének 22/2008. (IX.22.) önkormányzati rendelete

a közterületek és a közterület jellegű területek használatáról

Hatályos: 2009. 09. 29- 2010. 06. 09

Önkormányzat Képviselő-testületének 22/2008. (IX.22.) önkormányzati rendelete

a közterületek és a közterület jellegű területek használatáról

2009.09.29.

1. § Simontornya Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló módosított 1990. évi LXV. Tv. 16. § (1) bekezdésében biztosított jogkörében a közterületek és közterület jellegű területek használatának előírásairól az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

2. §

A rendelet célja és hatálya

(1) A rendelet célja, hogy a helyi szabályok megállapításával biztosítsa a közterületek rendeltetésszerű használatát, a közterületeken folytatható munkálatok és tevékenységek végzését, valamint az ezekkel kapcsolatos eljárásokat, jogokat és kötelezettségeket.
(2) A rendelet hatálya Simontornya város közigazgatási területére terjed ki.
(3) A rendelet hatálya kiterjed minden használóra, természetes és jogi személyre, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaságra.

3. §

Értelmező rendelkezések

(1) Közterület: közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló földterület, amelyet a rendeltetésének megfelelően bárki használhat, és az ingatlan-nyilvántartás ekként tart nyilván. Egyéb ingatlanoknak a közhasználat céljára átadott területrészére – az erről szóló külön szerződésben foglaltak keretei között – a közterületre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. Közterület rendeltetése különösen: a közlekedés biztosítása (utak, terek), a pihenő- és emlékhelyek kialakítása (parkok, köztéri szobrok, stb.), a közművek elhelyezése.
(2) E rendelet alkalmazásában:
a.) Járda: a közterületnek e gyalogosok közlekedésére szolgáló elkülönített része. Ahol az úttest nincs elkülönítve, ott az ilyen közterületből a vele határos ingatlanhoz csatlakozóan 1 méter széles területsávot kell járdának tekinteni.
b.) Zöldterület: a város belterületének azon parkosított közhasználatú része - függetlenül annak növényzettel borított mértékétől -, melynek rendeltetése a közlekedési utak lehatárolása, az emberi környezet esztétikusabbá tétele.
c.) Hirdetmény: a megállító tábla, felirat, plakát, szórólap, ábrázolás, tájékoztató, közterület fölé kifüggesztett transzparens, akár nyomdai úton, akár házilag készült, valamint minden olyan figyelemfelhívásra alkalmas közlés, információ, amely valamely áru kelendőségének növelésére, szolgáltatás igénybevételére vagy annak fokozására irányul, illetve valamely tevékenységet népszerűsít.
d.) Út: járművek közlekedésére szolgáló közterület, közút: az állami tulajdonban lévő országos közutak és önkormányzati tulajdonban lévő helyi közutak, valamint közforgalom elöl el nem zárt magánutak.
e.) Hirdető: akinek az érdekében a plakát (hirdetmény) kihelyezésre került, illetve aki a plakát (hirdetmény) kihelyezését megrendeli.
f.) Köztárgy: közterületen és közterület jellegű területen álló művészeti, kegyeleti szobor, emlékmű, dísz- és szökőkút, közvilágítási, közlekedésirányítási, hírközlési, postai, kertépítészeti műtárgy, illetőleg geodéziai jel, utcaszobor.
g.) Jótékony célú rendezvény: olyan program, melyet más(ok) megsegítése érdekében adománygyűjtés céljából tartanak.
h.) Közcélú rendezvény: közérdek érvényesítése érdekében tartott szervezett program.
i.) Pavilon: árusító fülke, bódé.
j.) Járműtárolás: jármű 20:00 óra és 6:00 óra közötti időben folyamatosan belterület közútján, illetve közterületi parkolóhelyen áll.
k.) Forgalomképtelen jármű:
- érvényes hatósági engedéllyel és jelzéssel nem rendelkező olyan jármű, amely a közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt,
- jogszabályban meghatározott műszaki követelményeknek nem felel meg.
(3) A közterület rendeltetéséről eltérő használata:
- Kereskedelmi tevékenység, árubemutatás,
- Hirdető tevékenység,
- Építési és bontási munkálatok, valamint építési anyagok tárolása,
- Házi tüzelőanyagok tárolása (tűzifa, szén, brikett, egyéb szilárd halmazállapotú ömlesztett vagy zsákos kiszerelésű tüzelőanyagok),
- Járművek tárolása

Közterületeken elvárt magatartásformák

4. § (1) A közterületek és az azokon elhelyezett köztárgyak csak rendeltetésüknek megfelelően használhatók.

(2) A közterületeket úgy kell használni, hogy a tevékenység

a) a gyalogos, kerékpáros és gépjárműforgalmat ne akadályozza,

b) közegészségügyi, köztisztasági követelményeknek megfeleljen,

c) közterület használata során másokat a közterület igénybevételében – a (3) bekezdés b) pontjában foglaltak közfeladat ellátásában végzett munkák kivételével – nem zavarhat.

(3) Az (1) bekezdés hatálya nem terjed ki

a) a közút és a járda építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatos munkák végzése során a közterület meghatározott területének elfoglalására

b) figyelmeztető jelzést használó, közérdekből történő veszély-, hibaelhárítás és kommunális szolgáltatás során a közterületen végzett munka ellátására.

c) megkülönböztetést használó gépjárművek közterületen folyó tevékenységére,

d) zöldfelület gondozás során végzett kertészeti, kertépítési munka végzésére.

(4) Közfeladat végzése során a közterület-használat zavarása a szükséges mértéket nem lépheti túl.

(5) A közterületen tilos:

a) szemetelés,

b) üzemképtelen gépjárművet tárolni,

c) gépjárművek tárolására tároló helyet (sátorgarázst) kialakítani,

d) a közforgalom lebonyolítását biztosító területen törmeléket lerakni, tárolni,

e) engedély nélkül építési munkát végezni, burkolatot kialakítani.

(6) A közhasználatú zöldterületen az (5) bekezdésben foglaltakon túl tilos:

a) a kerti építmények, berendezések rendeltetésellenes használata, rongálása, helyükről elmozdítása,

b) virágok és dísznövények szedése, károsítása, a fák törzsét hirdetésre, ágait kötél, vagy kábel rögzítésére használni,

c) parkfenntartás kivételével élő növényt vagy annak részeit (virág, termés, lomb) bármilyen céllal gyűjteni,

d) járművel a zöldterületen parkolni, közlekedni,

e) síkosság elleni védekezésre használt anyagot és ilyennel leszórt havat zöldfelületen tárolni,

f) közhasználatú zöldfelületekre, illetve játszótérre állatot – ezek gyalogútjain pórázon vezetett állat kivételével – bevinni.

II. Fejezet

A KÖZTERÜLET-HASZNÁLAT SZABÁLYAI

Általános előírások

5. § (1) Közterület rendeltetésszerű használatához építési engedély alapján Simontornya Város Építési Szabályzatáról és Szabályozási Tervéről szóló 22/2005. (XII.19.) rendeletével meghatározott építmények helyezhetők el.

(2) Közterületen az országos településrendezési és építési követelményekről szóló többször módosított 253/1997. (XII.20.) Kormányrendelt (továbbiakban: OTÉK) 32. § szerinti építmények és nyomvonalas létesítmények alakíthatók ki.

(3) A közterület rendeltetéstől eltérő használatához (továbbiakban: közterület-használat) az (5) bekezdésben szabályozott esetek kivételével önkormányzati engedély szükséges.

(4) Közterület-használatra kérelmet kell benyújtani:

a) a közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, üzleti védőtető (előtető), ernyőszerkezet, hirdető-berendezés (fényreklám), továbbá cég- és címtábla elhelyezésére,

b) köztárgyak elhelyezésére, a közvilágítási és közlekedésirányítási köztárgy kivételével

c) építési munkával kapcsolatos állvány, daru és építőanyag, törmelékgyűjtő konténer, valamint szerszám, eszköz és gép elhelyezésére,

d) a közúti közlekedéssel és fuvarozással kapcsolatos állomáshelyek, indítófülke, pénztárfülke, fedett várakozóhelyiség elhelyezésére,

e) vendéglátóipari előkert kialakítására,

f) kiállítás, sport és kulturális rendezvények, továbbá cirkuszi és mutatványos tevékenységek céljára,

g) családi eseményekkel kapcsolatos rendezvényekre, ha az közterületet érint

h) kerékpár megőrzésére és kerékpártároló kihelyezésére,

i) lakodalmi és egyéb célú sátor közterületen történő elhelyezésére,

j) zöldfelület bármilyen célú igénybevételére,

k) egyes ünnepekhez kapcsolódó alkalmi cikkek, kellékek (pl. húsvéti, karácsonyi, szilveszteri stb.) árusítására,

l) tűzijáték rendezésére,

m) építmények (árusító pavilonok, hirdető berendezések stb.) elhelyezéséhez.

(5) Nem kell közterület-használati engedélykérelmet benyújtani és nem minősül közterület-használatnak:

a) az úttartozékok és közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezése,

b) a közterületen, illetőleg az alatt, vagy felett elhelyezett közművek rendkívüli esetben történő hibaelhárítása érdekében végzett munka,

c) magánszemélyek esetén építőanyagok, építéshez szükséges szerkezetek, berendezések, tárolók, illetve tüzelő és egyéb anyag közterületen történő tárolása, rakodása legfeljebb 48 órán át, ha az a forgalmat nem akadályozza. Anyagtárolás miatt történő közterület károsítás esetén az érintett helyreállítási kötelezettséggel tartozik,

d) a lakosság részére az önkormányzat által évente meghirdetett, kizárólag a lomtalanítási akció időtartama alatt elhelyezett anyagok tárolásához,

e) az önkormányzat költségvetése terhére megvalósuló bármely építési munkával összefüggő közterület-használat esetén,

f) az önkormányzat hivatalos rendezvényei közterület-használata esetén.

6. §

Az engedély iránti kérelem

(1) A közterület-használati engedély kérelemre indul. A kérelmet annak kell benyújtania, aki a közterületet használni kívánja.
(2) A közterület használatra vonatkozó kérelmet írásban az 1. számú melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.
(3) Az közterület használatra vonatkozó kérelemnek tartalmaznia kell:
a.) az engedélyt kérő nevét és állandó lakó-(szék-, telep-) helyének címét, elérhetőségét
b.) a közterület-használat helyét, nagyságát, célját és időtartamát. Bontás esetén igénybevétel tervezett kezdésének és befejezésének időpontját.
c.) Magánszemély kérelmező esetén az adóazonosító jelet, jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság esetén az adóazonosító számot.
d.) A közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlásra jogosító okirat megnevezését és számát.
e.) Közterület-bontás esetén a bontással érintett burkolat mennyiségét és minőségének megjelölését, az érintett zöldterület nagyságát.
(4) A kérelemhez mellékelni kell:
a) kulturális rendezvény, búcsú, vásár, cirkuszi és mutatványos tevékenység és egyéb rendezvény esetében a terület takarítására vonatkozó megrendelés, illetve szerződés másolatát,
b) építési törmelék tároló konténer elhelyezése esetén a törmelék elszállításának és tárolásának helyét, módját, gyakoriságának idejét, valamint felelős műszaki vezető nevét és címét.
c) fenyőfa árusítás esetén a fenyőfa származását bizonyító okiratot,
d) mutatványos tevékenység esetén a berendezésre vonatkozó érvényes biztoságtechnikai jegyzőkönyvet, tanúsítványt.
e) közterületen folytatni kívánt kereskedelmi, vendéglátóipari illetve ipari tevékenység esetében a közterület-használat elbírálásához az I. fokú kereskedelmi hatóság hozzájárulását.
f) fakivágás esetén a fakivágásra vonatkozó engedélyt.
(5) A közterület használatra vonatkozó engedélyt az 5. § (4) a)-m) pontjai tekintetében megállapodásban kell rögzíteni.
(6) Az engedély megadására vonatkozó megállapodást az Önkormányzat nevében a polgármester köti meg. Az engedély megadásának előkészítését a Polgármesteri Hivatal végzi.

Illetékfizetési kötelezettség

7. § A közterület használatra vonatkozó engedélyezési eljárás illetékköteles.Ezért minden esetben az elsőfokú államigazgatási eljárásért előírt általános tételű eljárási illetéket kell a kérelmezőnek megfizetnie.

A közterület-használatra vonatkozó engedély

megadásának feltétele

8. § (1) A közterület-használati engedélynek tartalmaznia kell:

a) Az engedélyes nevét, lakó- (szék-, telep-) helyének címét,

b) a közterület–használat célját és időtartamát, vagy azt, hogy az engedély minden feltétel bekövetkezéséig érvényes,

c) a közterület-használat helyének, módjának, mértékének és feltételeinek meghatározását,

d) az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában foglalt előírásokat,

e) az engedély megszüntetése, vagy visszavonása esetén az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kötelezettség előírását,

(2) Építési, bontási munkák, valamint az anyagok és szerkezetek tárolásával kapcsolatos engedélyben kikötést arra, hogy a tárolás csak munka-, baleset és egészségvédelmi óvórendszabályokban előírt módon történhet. Az engedélyben a törmelékszállítás gyakoriságának meghatározására ki kell térni.

(3) Az engedély megadása, vagy megtagadása ügyében a hozott határozatot közölni kell:

a) kérelmezővel,

b) az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságokkal,

c) a közterület-használati díj beszedésével megbízott szervvel.

(5) A közterület-használati engedély jogosultja (továbbiakban: engedélyes) köteles a közterület-használati engedélyt, valamint a tevékenység folytatásához szükséges engedélyeket a helyszínen tartani és azokat ellenőrzés esetén kérésre felmutatni.

9. § (1) A közterület-használati engedély másra nem ruházható át. Ha az engedélyes alkalmazottal kíván a területen árusítani, azt az engedély iránti kérelemben fel kell tüntetnie, vagy az engedély kiadása után ezt a módosulást írásban be kell jelenteni.

(2) Az engedélyes köteles az általa igénybe vett területet tisztán tartani és az engedély érvényének megszűnését követően annak eredeti állapotát határidőre szakszerűen visszaállítani.

(3) Az engedélyes köteles a használt területen található növényzetet, felszíni és felszín alatti vezetékeket megóvni, az esetlegesen okozott károkat az engedélyező által meghatározott módon megtéríteni.

(4) Az igénybevétel megszűnését követően a terület helyreállításának befejezését az engedélyes köteles írásban bejelenteni. Amennyiben a közterületen bontási munkát végeztek, a területet átadás-átvételi eljárás keretében köteles az üzemeltetőnek átadni.

(5) A közterületen a bontást végző kivitelező, vagy megbízottja köteles a munkavégzés területét táblával megjelölni, amelyen fel kell tüntetni a kivitelező nevét, telephelyét, a munkavégzés kezdetét, befejezésének időpontját és elérhetőségét.

10. § (1) Nem adható közterület-használati engedély, és nem köthető megállapodás az alábbi tevékenységekre:

a.) közterületen zajos, bűzös, tűz-, és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlása, erotikus termékek bemutatására és értékesítésére, kivéve a 11. §-ban szereplő tevékenységeket;
b.) a közlekedés biztonságát veszélyeztető berendezések és anyagok elhelyezésére;
c.) a városképi követelményeket nem kielégítő építmények, berendezések létesítésére;
d.) garázs és sátorgarázs létesítésére;
e.) játékautomaták üzemeltetésére;
f.) autójavító, autókölcsönző vagy használt autókereskedő tevékenységgel összefüggő gépjárművek, szerelvények, alkatrészek tárolására, kölcsönzésére;
g.) a lakosság nyugalmát erősen zavaró, vagy közerkölcsöt sértő tevékenység végzésére.

A közterületre vonatkozó egyéb rendelkezések

11. § (1) Simontornya város közigazgatási területén a közterületen megrendezendő tűzijáték, vagy más hanghatást, füstöt, stb. eredményező pirotechnikai termék felhasználásával járó, illetve a 155/2003. (XI.01.) sz. Korm. rendelet hatálya alá eső rendezvény esetén közterület-használati engedélyt kell kérni.

(2) A kérelemnek a 6. § (3) bekezdésében előírtakon kívül tartalmaznia kell:

- a területileg illetékes tűzoltó parancsnokság szakhatósági állásfoglalását,
- a tüzijáték pontos idejét, időtartamát
- kapcsolódó rendezvény rövid ismertetését.
(3) A lakosság nyugalma érdekében az engedély az alábbi esetekben és feltételekkel adható ki:
- a tűzijáték időpontját úgy kell meghatározni, hogy az legkésőbb 24.00 óráig befejeződjön,
- engedély adható ki a városi rendezvénytervben szereplő városi szintű rendezvényekhez kapcsolódó, valamint magáncélú rendezvényekhez kapcsolódó tűzijátékra,
- az engedélyt az illetékes rendőr-főkapitányságnak tájékoztatásképpen meg kell küldeni,
- az engedélyes a tűzijátékról hely és időpont megjelöléssel tájékoztatja a lakosságot.

Közterület-használat díja

12. § (1) A közterület használatért az igénybevevő közterület-használati díjat köteles fizetni.

(2) A közterület-használati díjat a rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.

(3) A díjfizetési kötelezettség megállapítása során:

a) a létesítmény által elfoglalt közterület nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és a használathoz szükséges legfeljebb 1 m szélességű csatlakozó terület mértékét kell figyelembe venni,

b) reklámtábla elhelyezése esetén a reklámmal borított felület a díjfizetés alapja,

c) minden megkezdett nap és töredék felület (m2 –ben) egésznek számít,

d) a sportcsarnok területén – végleges megoldásig – a sportcsarnok öltöző épületéből vételezett villamos energia szolgáltatásért az önkormányzat közterület-használati díjon felül 500 Ft/nap rendelkezésre állási díjat, hitelesített mérőállás alapján megállapított tényleges fogyasztás után az E-ON által kiszámlázott díjat állapít meg, amit a közterület-használati engedélyben meghatározott módon kell megfizetni.

(4) A közterület-használati díjat

a) határozatlan idejű használat esetén minden megkezdett félév első hónapjának 15. napjáig,

b) határozott idejű használat esetén az engedély kiadását követő 8 napon belül, de legkésőbb a tényleges használat megkezdése előtt 72 órával kell megfizetni.

(5) A közterület-használati díjat postai utalványon, vagy átutalással kell megtéríteni. A befizetés tényét a Polgármesteri Hivatal felszólítására igazolni kell.

(6) Az engedélyes a közterület-használati díjat a közterület tényleges használatára, illetőleg a közterületen létesítmény üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.

(7) A díjfizetés nyilvántartásáról, kezeléséről és felhasználásáról, továbbá a be nem fizetett közterület-használati díjak behajtásáról a Polgármesteri Hivatal gondoskodik.

Mentesség a közterület-használati díj

fizetése alól

13. § Nem kell közterület-használati díjat fizetni:

a) fegyveres erők, fegyveres testületek, rendészeti szervek, mentők, továbbá a polgári védelem, katasztrófavédelem és polgárőrség, valamint a vízügyi szolgálat létesítményei elhelyezéséhez,

b) a közműveknek, postai és távközlési, valamint a köztisztasági szerveknek a feladatuk ellátását szolgáló közérdekű létesítményei elhelyezéséhez és a hibaelhárítási munkák végzéséhez,

c) a közforgalmú közúti közlekedési feladatot ellátó szerveknek a feladatuk ellátását szolgáló létesítmények elhelyezéséhez,

d) díszítés acéljából a Polgármesteri Hivatal felé történő bejelentési kötelezettség mellett kihelyezett virágládák, virágkosarak elhelyezéséhez, függetlenül attól, hogy ki helyezi el,

e) a közvetlen életveszély elhárításának céljára szükséges területek igénybevételéhez,

f) jótékony közcélú, sport- és kulturális rendezvények esetén,

g) országos és helyi választásokkal kapcsolatos hirdetések elhelyezése esetén,

h) az önkormányzat és az önkormányzati intézmények rendezvénynaptárban megjelölt rendezvényeinek megtartásához.

A közterület-használat megszüntetése és az engedély

megvonása

14. § (1) A közterület-használat közérdekből kártalanításai és elhelyezési kötelezettség nélkül bármikor megszüntethető.

(2) Ha a közterület-használat az (1) bekezdésben meghatározott okból szűnik meg, a közterület-használati díjat az engedély megvonásáig terjedő időszakra kell megfizetni, az ezen felül befizetett közterület-használati díjat az engedély jogosultjának vissza kell téríteni.

(3) Meg kell vonni az engedélyt, ha az engedélyes a közterületet nem az engedélyezett módon és célra használja, vagy a díjfizetési kötelezettségének az esedékesség időpontjáig nem tesz eleget.

A közterületet engedély nélkül, illetve a kiadott engedélytől eltérően használót az engedély nélküli közterület-használat azonnali megszüntetésére, illetve az engedély szerinti állapot fenntartására kell kötelezni.
(4) Ha az engedélyes a közterület használatát meg kívánja szüntetni, kezdeményezi a megállapodás felbontását.
(5) Ha az engedélyes a közterület használatát meg kívánja szüntetni, kezdeményezi a megállapodás felbontását.
(6) Ha az engedély érvényét veszti, az engedélyes a saját költségén köteles az eredeti állapotot – kártalanítás igénye nélkül- helyreállítani. A kötelezést az engedélyben elő kell írni.
(7) Ha a közterület-használat a (3), illetve az (5) bekezdés szerinti módon szűnik meg, a már esedékessé vált és befizetett közterület-használati díjat visszakövetelni nem lehet.

Közterület engedély nélküli használatának

jogkövetkezményei

15. § (1) A 12. § (1) bekezdés szerinti használati díj fizetésének elmulasztása esetén a használati díjat be kell hajtani.

(2) Aki közterületet engedélyhez kötött esetben engedély nélkül vagy az engedélyben foglalt feltételektől eltérő módon használja, az engedély nélküli vagy az eltérő használat tartamára az egyébként fizetendő közterület-használati díj összegén túl pótdíjat köteles fizetni. A pótdíj mértéke 5.000 Ft/nap, de maximum 100.000 Ft ..

III. Fejezet

EGYES, KÖZTERÜLETEKEN FOLYTATOTT TEVÉKENYSÉGEK

KÜLÖN SZABÁLYOZÁSA

Vásáros, mutatványos és kereskedelmi tevékenységekre vonatkozó

külön rendelkezések

16. § (1) Cirkuszi, mutatványos és kereskedelmi tevékenység csak az e célra kijelölt közterületen folytatható.

(2) Vásár, búcsú-vásár, cirkuszi és mutatványos tevékenység kizárólag, engedéllyel tartható, engedélyt csak kereskedelmi, vendéglátó ipari, illetve mutatványos tevékenységet végzők részére adható.

(3) Üzlettel nem rendelkező kereskedő kereskedelmi tevékenységét csak vásáron és piacon, külön feltételekkel folytathatja.

(4) Hangos bemondásra a város területén 08.00 és 20.00 óra közötti időszakban adható engedély.

Vendéglátó előkertekre vonatkozó külön

rendelkezések

17. § (1) Vendéglátóegységek üzemeltetői az üzletük előtti közterületre közvetlenül a homlokzattal érintkezve, szezonális jelleggel a gyalogos közlekedés részére legalább 1,5 m széles gyalogos sávot meghagyva, kizárólag asztalokat, székeket, ezek fölé napellenzőt, valamint a kitelepülés köré városképi követelményeknek megfelelő kerítést, vagy dísznövényeket helyezhetnek el.

(2) A vendéglátó előkertben a vendéglátáshoz szorosan kapcsolódó berendezés az ÁNTSZ, valamint az Állategészségügyi Állomás szakhatósági hozzájárulásával helyezhető el.

(3) A kerthelyiség használata 22.00 óráig engedélyezhető.

(4) A közérdek sérelmére okozott, a köznyugalmat tartósan és rendszeresen zavaró tevékenység esetén a közterület-használatot a Polgármesteri Hivatal megszünteti.

Gépjárművek tárolására vonatkozó

külön jogszabályok

18. § (1) Közúti közlekedési szolgáltatáshoz használt 3.500 kg legnagyobb össztömeget meghaladó gépjármű közterületen 2000 és 600 óra közötti időben csak engedéllyel tárolható.

(2) Egyes létesítményekhez külön indokolt esetekben gépjárműparkoló bérbe adható.

(3) Forgalomképtelen gépjárművet főútvonalon, járdán nem, más közterületen engedély nélkül legfeljebb 30 napig lehet tárolni. A tárolás kezdő napjának számít a jármű forgalomképtelen gépjárművek nyilvántartásba történő felvételének naptári napja.

(4) Forgalomképtelen járműre 30 nap eltelte után legfeljebb 15 napig közterület-használati engedély adható a mellékletben meghatározott díj fizetése mellett. A határidő leteltéig a tulajdonos a forgalomképtelen járművet saját költségén köteles elszállítani.

Zöldfelületek fenntartása, felügyelete

19. § (1) A közhasználatú zöldfelületek fenntartásáról, az ott lévő növényzet és köztárgyak megóvásáról és felújításáról a költségvetésben e célra elkülönített keret terhére a Polgármesteri Hivatal gondoskodik.

(2) A zöldfelületek gondozására a Polgármesteri Hivatal szerződést köt.

(3) A megbízott feladatait a kezelt zöldfelületek megjelölésével szerződésben kell rögzíteni és szabályozni.

Játszó-és játékterek, labdaterek használatára vonatkozó

külön jogszabályok

20. § (1) A játszóterek játszófelszereléseit csak 14 éven aluli gyermekek 07.00-21.00 óra között használhatják.

(2) A 6 éven aluli gyermekek a játszótéren csak felnőtt személy felügyeletével tartózkodhatnak.

(3) A játszótereket nyilvántartásba kell venni.

(4) A játszóterek és játszófelszerelések csak rendeltetésszerűen a játszótér típusának és a korcsoportnak megfelelően vehetők igénybe. A korcsoportnak nem megfelelően használó engedély nélküli használónak minősül, ellene a vonatkozó jogkövetelményeket kell érvényesíteni.

IV. Fejezet

KÖZTERÜLET BONTÁS UTÁNI HELYREÁLLÍTÁSÁRA VONATKOZÓ KÜLÖN SZABÁLYOK

Közterület-bontás feltételei

21. § (1) Közterületet építési célra igénybe venni, így különösen felbontani a kezelő hozzájárulásának birtokában és az abban foglalt előírás szerint szabad.

(2) Közterület-bontás iránti kérelmet a 6. § (39, (4) bekezdés előírásai szerint kell megkérni.

(3) A közterület november 15. és február 28. közötti időszakban történő felbontása, valamint új burkolat elkészültétől számított 5 éven belül ismételt felbontás csak a kezelő külön hozzájárulásával történhet.

(4) A közterület bontással történő igénybevételéért a rendelet 2. sz. melléklete szerint megállapított díjat kell fizetni.

(5) Amennyiben az igénybe vevő olyan mértékű közterület-bontáshoz kér hozzájárulást, amely munkát valamilyen okból szakaszolni kell, a hozzájárulást szakaszolva kell megoldani. Ilyen esetben:

a) az ideiglenes helyreállítás határidejét,

b) a végleges helyreállítás határidejét külön-külön kell megállapítani.

(69 Amennyiben a hozzájárulásban foglalt határidő lejárt, a munkavégzés engedély nélkülinek minősül és arra az engedély nélküli használat előírásait kell alkalmazni.

(7) Közútkezelő forgalombiztonsági okból a közterület azonnali helyreállítását előírhatja.

(8) A közútkezelő műszakilag indokolt esetben a közművezeték építését csak átfúrással (sajtolással) engedélyezheti.

Közterület helyreállítása

22. § (1) A közterület helyreállítása csak a hozzájárulásban meghatározott és arra jogosultsággal rendelkező felelős műszaki vezető irányításával végezhető. A munkálatok végzésével kapcsolatosan a tulajdonos felelősséggel tartozik.

(2) A munkaárokba szerves anyagot, építési törmeléket, szemetet visszatölteni tilos. A munkaárok csak földdel, vagy az előírt anyaggal tölthető fel. A visszatöltött anyagokat a vonatkozó szabványok szerint tömöríteni kell, az ezt igazoló bizonylatokat az útkezelő részére be kell nyújtani.

(3) Az engedélyes a helyreállításért szavatossággal tartozik. A szavatosság időtartama 10 év, melyet az engedélyben ki kell kötni.

A beruházóra vonatkozó előírások

23. § (1) A beruházó köteles:

a) A kivitelezés megkezdése előtt 3 nappal a közút kezelőjét értesíteni.

b) Új burkolat készítése előtt, valamint a közterület alatt húzódó vezetékrendszer építése esetén fel kell hívni az érintett ingatlan tulajdonosainak (kezelőinek, használóinak) figyelmét, hogy a megadott határidőn belül végeztessék el a közműbekötéseket és gondoskodjanak a szükséges védőcsövek elhelyezéséről, valamint megépítéséről.

c) A jelentősebb, útépítési korszerűsítési, magas és mélyépítési, felújítási munkálatok megkezdése

előtt az illetékes hatóságok, az érintett közművek kezelői és kivitelezők bevonásával egyeztető tárgyalást tartani az egyes részmunkák határidőre történő elvégzése és szakszerű végrehajtása érdekében.
d) A közterület-bontással kapcsolatos közútkezelői hozzájárulást megkérni.
e) A közterület (burkolt, zöld) végleges helyreállítását megrendelni.
f) Amennyiben az érintett területen forgalomkorlátozásra, útlezárásra kerül sor, vagy a munkák nagyobb területet érintenek, a lakókat a bontási munkák megkezdése előtt 8 nappal a sajtó útján értesíteni kell a bontás kezdésének és helyreállítás befejezésének várható időpontjáról. Forgalomelterelés, forgalomkorlátozás esetén a lakosságot sajtó útján vagy írásos értesítéssel kell tájékoztatni.
g) A munkaterület átadásáról a műszaki átadás-átvételéig a nem megfelelő munkavégzésből, táblázásból adódó károkért, balesetekért a felelősség a beruházót terheli.
h) A beruházó a vezetékek bemérésére vonatkozó helyszínrajzot – a közműtérképekre történő átvezetés érdekében – köteles az illetékes közműkezelő szervnek benyújtani. A bemérést csak arra jogosult személy végezheti.

A közterület-bontás utáni helyreállítás ellenőrzése

24. § (1) A közterület-bontási hozzájárulást a helyszínen kell tartani, az ellenőrzést végző szerv felkérésére fel kell mutatni.

(2) Az ellenőrzésre jogosultak:

a) a Polgármesteri Hivatal kijelölt dolgozója,

b) közútkezelő.

V. Fejezet

VEGYES ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

25. § (1) Aki ezen rendelet 4. § (1), (2) és az (5) bekezdés b), c), d) e) pontjaiban, az 5. § (4) bekezdés a), b), c), d), e), f), g) pontjaiban, a 9. § (1), (2), (3), (4), (5) bekezdéseiben, a 11. § (1) bekezdésében, a 16. § (1) bekezdésében, a 17. § (1) bekezdésében, a 20. § (1) bekezdésében, a 21. § (3) bekezdésében, a 23. § (1) bekezdés a), d), e), f), h) pontjaiban, a 24. § (1) bekezdésében foglalt kötelezettségeknek nem tesz eleget, illetve a tilalmakat megszegi – amennyiben a cselekmény nem minősül bűncselekménynek, illetve magasabb szintű jogszabály eltérően nem rendelkezik -, szabálysértést követ el és 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a Polgármesteri Hivatal erre felhatalmazott köztisztviselője vagy a rendőrség 3.000 Ft-tól 20.000 Ft-ig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki.

(3) A 19. § (2) bekezdés megszegése esetén a 6 éven aluli gyermek törvényes képviselője tartozik felelősséggel.

(4) A közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos ügyekben a polgári jog által nem szabályozott kérdésekben e rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

Záró rendelkezés

26. § E rendelet rendelkezései 2008. október 1. napján lépnek életbe.

27. §1 E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.

1

Kiegészítette a 17/2009.(IX.29.) számú rendelet 1. §-a.