Simontornya Város Önkormányzat Képviselő-testületének 23/2008. (XII.1.) önkormányzati rendelete

a helyi adókról

Hatályos: 2014. 01. 01- 2014. 12. 31

Simontornya Város Önkormányzat Képviselő-testületének 23/2008. (XII.1.) önkormányzati rendelete

a helyi adókról

2014.01.01.

Simontornya Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a város lakosságának mind teljesebb ellátása, az infrastruktúra fejlesztése, környezetvédelmi, belvíz elvezetési, út-, járdaépítési feladatok ellátása céljából, valamint illetékességi területén a feladatai ellátásához szükséges pénzügyi források kiegészítése érdekében a helyi adókról szóló, többször módosított 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 1. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. § Az önkormányzat e rendeletével

a.) vagyoni típusú adót
- építményadót
b.) kommunális jellegű adót
- magánszemélyek kommunális adóját
- idegenforgalmi adót
c.) helyi iparűzési adót vezet be
határozatlan időre.

2. § A rendelet hatálya Simontornya város közigazgatási területére terjed ki.

3. §1

Építményadó

(1) Az adó alapja az építmény m2-ben számított hasznos alapterülete.
(2) Az adó évi mértéke a (3) bekezdésben foglaltak kivételével: 200 Ft/m2.
(3) Az adó mértéke termelési célra szolgáló építmény esetén 100 Ft/m2.
(4) Vegyes használatú épületrész esetén a (2)-(3) bekezdésekben meghatározott adómértékeket az adótárgy eltérő használati módjához tartozó hasznos alapterület arányában kell alkalmazni.
(5) Mentes az adó alól az önkormányzat illetékességi területén lévő valamennyi lakás vagy nem lakás céljára szolgáló olyan épület, épületrész (a továbbiakban együtt: építmény), amely nem gazdasági tevékenység céljára szolgál, és amely után a magánszemélyek kommunális adóját fizetik.

4. §

Magánszemélyek kommunális adója

(1) Kommunális adókötelezettség terheli a Htv. 12. §-ában, valamint a 18. §-ában meghatározott magánszemélyt, továbbá azt a magánszemélyt is, aki az önkormányzat illetékességi területén nem magánszemély tulajdonában álló lakás bérleti jogával rendelkezik.
(2) Mentes az adó alól
a.) a magánszemély tulajdonában álló lakás és nem lakás céljáró szolgáló külterületi építmény, amely után építményadót fizetnek;
b.) az adóalany tulajdonában lévő belterületi földrészlet (telek), amelyen lakás, és a nem lakás céljára szolgáló épület, épületrész áll;
c.) az adóalanynak a lakástulajdonával azonos helyrajzi számon lévő minden nem lakás céljára szolgáló egyébként adóköteles építmény;
d.) az adóalany tulajdonában álló garázs.
(3) Az adó mértéke adótárgyanként: 7.000 Ft .

5. §

Idegenforgalmi adó

(1) Idegenforgalmi adókötelezettség terheli azt a magánszemélyt, aki nem állandó lakosként az önkormányzat illetékességi területén legalább egy vendégéjszakát eltölt. (Htv. 30. § (1) bek. a.) pont)
(2) Az adóbeszedésre kötelezett az adó összegét közli a magánszeméllyel, és az adót beszedi. A beszedett adóról köteles az adó alapjának és összegének megállapítására alkalmas nyilvántartást vezetni. Az adómentes tartózkodás jogcíméről az adóalany nyilatkozatát be kell szereznie. A nyilatkozat formáját e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
(3) Az adó alapja: a megkezdett vendégéjszakák száma.
(4) 2 Az adó mértéke személyenként és vendégéjszakánként 300 Ft.

5/A. §3 (1) Az adót az adóbeszedésre kötelezett önadózás útján állapítja meg.

(2) Az adóbeszedésre kötelezett az általa beszedett idegenforgalmi adóról olyan nyilvántartást – ideértve az elektronikus nyilvántartást is – vezet, amely alkalmas az adó alapjának, az adó összegének és a mentesség jogcímének megállapítására, valamint ellenőrzésére.

(3) A nyilvántartást vezető adóbeszedésre kötelezett a fizetendő adó megállapításának alátámasztásául bejelentőlapot használ, mely tartalmazza

a) vendég nevét és születési nevét,

b) a vendég születési helyét és idejét,

c) a vendég lakcímét,

d) a vendég útlevelének vagy személyazonosító igazolványának számát, továbbá ha van, a diákigazolványának számát,

e) az érkezés időpontját, valamint a távozás várható napját, és

f) az eltöltött vendégéjszakák számát,

g) a vendég aláírását.

(4) Az adóbeszedésre kötelezett a (3) bekezdés szerinti bejelentőlap alapján az 1. mellékletben meghatározott nyilvántartás folyamatos és naprakész vezetéséről gondoskodik, melyet a szálláshelyen tart, és az ellenőrzésre feljogosított személynek kérésre átad.

(5) Az adó beszedésére kötelezett a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 31. §-ában meghatározott valamely idegenforgalmi adómentességi jogcímre jogosító tartózkodást a 2. mellékletet képező nyomtatványon tett adókötelezett nyilatkozatával igazolja az önkormányzati adóhatóság felé.

(6) Ha az adókötelezett nem igazolja megfelelően az adómentesség jogcímét, és az adóbeszedésre kötelezett nem szedte be az idegenforgalmi adót, azt az adóbeszedésre kötelezett fizeti meg az önkormányzati adóhatóságnak.

(7) A Htv. 37. § (2) bekezdésében meghatározott tevékenység miatti, a Htv. 31. § c) pontja szerinti mentesség igénybevétele esetén a 2. melléklet szerinti nyilatkozat kitöltése mellett az önkormányzati adóhatóság által kiállított igazolás csatolása is szükséges, mely tartalmazza

a) azt a tényt, hogy az ideiglenes jellegű iparűzési tevékenységet végző vállalkozás az ideiglenes jellegű iparűzési tevékenység hatálya alá az önkormányzati adóhatósághoz bejelentkezett,

b) mely munkavállalója,

c) mely időszakra – az érkezés és távozás időpontjának megjelölésével – és

d) mely szálláshelyen vesz igénybe adómentességet.

6. §

Helyi iparűzési adó

(1) Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén állandó vagy ideiglenes jelleggel végzett vállalkozási tevékenység (a továbbiakban: iparűzési tevékenység). (Htv. 35. § (1) bek.)
(2) 4 Az adó mértéke
a) az állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adóalap 1,9 %-a;
b) az ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén naptári naponként 5.000 Ft.”
(3)
a.) Az adózónak – amennyiben a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint az átalányadózást választotta – minden, a bevétel megszerzése, és a tevékenység folytatása érdekében felmerült, a nettó árbevételt csökkentő kiadásról bizonylattal igazolt költségnyilvántartást kell vezetnie, az adóhatóság által ellenőrizhető módon, kivéve, ha élt a Htv. 39/A. § (2) bekezdésében foglalt lehetőséggel.
b.) Az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá tartozó vállalkozó, amennyiben nem él a Htv. 39/B. § (1) bekezdésében foglalt lehetőséggel, az (1) bekezdés szerinti költségnyilvántartást köteles vezetni.

7. §

Záró rendelkezések

(1) Jelen rendeletben nem szabályozott kérdésekben (adókötelezettség keletkezése, az adó alanya, mentességek, kedvezmények, adóelőleg fizetés, önadózás, stb.) a Htv., valamint az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény rendelkezései az irányadóak.
(2) Ez a rendelet 2009. január 1-jén lép hatályba.
Egyidejűleg hatályát veszti Simontornya Város Önkormányzata Képviselő-testületének a helyi adókról és az adózás rendjéről szóló 15/1999.(XII.15.) számú rendelete, és az azt módosító
- 14/2000.(XII.27.)
- 15/2001.(XII.15.)
- 5/2002.(V.15.)
- 10/2002.(XII.23.)
- 2/2005.(II.10.)
- 19/2006.(XII.22.)
- 7/2007.(V.10.)
- 19/2007.(XII.10.)
számú önkormányzati rendeletek.
1

Módosította a 4/2013.(II.15.) számú módosító rendelet 1.§-a.

2

Módosította a 26/2012.(XI.30.) számú módosító rendelet 2. §-a.

3

Kiegészítette a 21/2013.(XI.29.) számú módosító rendelet 1. §-a.

4

Módosította a 4/2011.(III.4.) számú módosító rendelet 1. §-a.