Bölcske Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2019.(VII.5..) önkormányzati rendelete

az anyakönyvi szolgáltatások szabályozásáról és díjazásáról

Hatályos: 2022. 11. 01- 2022. 10. 31

Bölcske Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2019.(VII.5..) önkormányzati rendelete

az anyakönyvi szolgáltatások szabályozásáról és díjazásáról

2022.11.01.

Bölcske Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 96. § a) és b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed:

a) Bölcske Község illetékességi területén történő házzaságkötésre (a továbbiakban: házasságkötés),

b) mindazon személyekre, akik ezek során közreműködnek,

c) mindazon személyekre, akik a szolgáltatást igénybe veszik.

(2) E rendelet alkalmazásában:

a) hivatali helyiség: a Bölcskei Közös Önkormányzati Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) székhelyén a tárgyalóterem és a polgármesteri iroda,

b) hivatali munkaidő: a Hivatal Szervezeti és Működési szabályzatában meghatározott munkarend, kivéve, ha a jogszabály naptár szerinti munkarendtől eltérő munkarendet állapít meg.

2. § Bölcske Községi Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) a házasságkötés megrendezésével kapcsolatos szolgáltatásokat az anyakönyvvezető (a továbbiakban: anyakönyvvezető) és az anyakönyvvezető munkáját segítő közreműködő (a továbbiakban: közreműködő) útján biztosítja.

3. § Bölcske Község közigazgatási területén házasságkötéskor díjmentesek az alábbi alapszolgáltatások:

a) az anyakönyvvezető és a közreműködő hivatalos közreműködése,

b) ünnepi köszöntő,

c) gyűrűk ünnepélyes felhúzása,

d) szülőköszöntő, és

e) a gépi zene lejátszása.

4. § [2] (1) A hivatali helyiségen kívüli, vagy a hivatali munkaidőn kívüli házasságkötés megtartását kérelemre - a vonatkozó jogszabályi előírások megtartásával - a jegyző engedélyezi, mely után az 5. § (1) bekezdésében foglalt szolgáltatási díjakat kell megfizetni. A jegyző engedélyezésről szóló döntését megelőzően az anyakönyvvezető a helyszínen szemlét tart.

(2) Hivatali helyiségen kívüli házasságkötést csak hivatali munkaidőn kívül lehet lebonyolítani.

(3) Az (1) bekezdés szerinti kérelmet a vonatkozó jogszabályok alapján és betartásával írásban, indokolással ellátva lehet benyújtani a házasságkötés bejelentésével egyidejűleg.

(4) A hivatali helyiségen kívüli házasságkötést - a szolgáltatást igénybe vevők által meghatározott helyen - a jegyző akkor engedélyezi, ha a szolgáltatást igénybe vevők gondoskodnak:

a) a házasságkötés méltó helyszínéről,

b) a tanúk – szükség esetén tolmács vagy jelbeszédben jártas személy – jelenlétéről,

c) a házasságkötés méltó tárgyi feltételeiről,

d) a házasságkötéshez szükséges technikai eszközökről, különös tekintettel az esküvői zeneszolgáltatáshoz szükséges eszközökről,

e) az anyakönyvvezető és a közreműködő személy esküvői helyszínre határidőben és biztonságban történő szállításáról, majd az esküvő megtartását követően haladéktalanul a hivatali helyiségbe történő biztonságos visszaszállításáról és

f) az anyakönyvi alapiratok biztonságos kezelésének lehetőségéről a házasságkötés helyszínén

(5) Hivatali munkaidőn kívüli, vagy hivatali helyiségen kívüli házasságkötést munkanapon a munkaidő lejártát követően 19,00 óráig, vagy szombaton 10,00 - 19,00 óra között lehet lebonyolítani-

(6) Ha a munkanap szombati napra esik, úgy a hivatali munkaidőn kívüli, vagy a hivatali helyiségen kívüli házasságkötést 13,30 - 19,00 óra között lehet lebonyolítani.

(7) A jegyző a házasságkötés időpontját a szolgáltatást igénybe vevők kívánságának, a házasságkötés helyszínére korábban bejelentkezett és lefoglalt időpont figyelembevételével közreműködő anyakönyvvezetővel egyeztetett időpontra tűzi ki és engedélyezi.

5. § [3] (1) A házasságkötés szolgáltatási díjai a következők:

a) a házasságkötés a polgármesteri irodában a házasulók és két tanú részvételével munkaidőben megtartva díjmentes,

b) a házasságkötés a hivatal tárgyalótermében hivatali munkaidőben megtartva nettó 15.000. Ft/házasságkötés,

c) a házasságkötés hivatali munkaidőn kívül, vagy a hivatali helyiségen kívül megtartva

nettó 30.000.- Ft /házasságkötés.

(2) A házasságkötés szolgáltatási díjait az igénybe vevők az (1) bekezdésben meghatározott esetekben, az ott megjelölt összegben kötelesek megfizetni, kivéve, ha a hivatali helyiségen kívüli, vagy a hivatali munkaidőn kívüli házasságkötésre a házasulók lakásán, vagy gondozási helyén rendkívüli körülmények miatt kerül sor, mely esetben a házasságkötésért nem kell szolgáltatás díjat fizetni.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott rendkívüli körülménynek minősül különösen, ha valamelyik szolgáltatást igénybevevő súlyos mozgáskorlátozottsága, mozgásképtelen állapotot okozó betegsége, közeli halállal fenyegető egészségi állapota miatt nem tud a hivatali helyiségben személyesen megjelenni. A rendkívüli körülmény fennállását írásban igazolni kell.

6. § (1) az 5. §-ban meghatározott szolgáltatásokon kívül, igény szerint térítés ellenében az alábbi szolgáltatások vehetők igénybe:

a) anyakönyvi kivonat borító, mely költsége a számla szerinti bruttó ár,

b) emléklap borító, melynek költsége a számla szerinti bruttó ár,

c) gyertya, melynek költsége a számla szerinti bruttó ár

(2) Az 5. § (1) bekezdésében és a 6. § (1) bekezdésében feltüntetett és igénybevett szolgáltatásokról a Hivatal számlát állít ki, amelynek a házasságkötést megelőző 10. munkanapig történő megfizetése a szolgáltatást igénybe vevő kötelezettsége, és az erről szóló bizonylatot legkésőbb a házasságkötést megelőző 2. munkanapig az anyakönyvvezetőnek be kell mutatni.

(3) A szolgáltatást igénybevevők a befizetett díj 100 %-ának visszatérítésére jogosultak, amennyiben a házasságkötés megtartása iránti kérelmüket az engedélyezett házasságkötési időpontot megelőző 30. munkanapig írásban visszavonják.

(4) A szolgáltatást igénybevevők a befizetett díj 50 %-ának visszatérítésére jogosultak, amennyiben a házasságkötés megtartása iránti kérelmüket az engedélyezett házasságkötési időpontot megelőző 10. munkanapig írásban visszavonják.

(5) A szolgáltatást igénybevevők a befizetett díj visszatérítésére nem jogosultak, amennyiben nem írásban jelentik be a házasságkötési szándékuk megszűnését, és a (3) – (4) bekezdésben foglalt határidő lejártát követően tesznek írásban bejelentést.

7. § (1) Az anyakönyvvezető közreműködése a házasságkötés lebonyolításában hivatali munkaidőben díjmentes.

(2) Az anyakönyvvezetőt segítő személy közreműködése a házasságkötés lebonyolításában hivatali munkaidőben díjmentes.

(3) Az anyakönyvvezetőt megilleti:

a) hivatali munkaidőn kívüli közreműködése esetén házasságkötésenként nettó 10.000.- Ft díjazás, és

b) az ünnepi öltözet használata címén ruházati költségtérítés, amelynek éves nettó mértéke a midenkori köztisztviselői illetményalap 220 %-a és a vonatkozó jogszabályok alapján kell elszámolni.

(3) A közreműködőt megilleti:

a) házasságkötésenként nettó 2.000.- Ft díjazás, és

b) az anyakönyvvezetőre vonatkozó szabályok figyelembevételével ruházati költségtérítés, amelynek éves nettó mértéke a mindenkori köztisztisztviselői illetményalap 100 %-a és a vonatkozó jogszabályok alapján kell elszámolni.

8. § (1) Ez a rendelet 2019. július 08. napján lép hatályba.

(2) Hatályát veszti Bölcske Községi Önkormányzat Képviselő-testületének az anyakönyvi szolgáltatások szabályairól és díjazásáról szóló 8/2016. (IX.16.) önkormányzati rendelete

Záradék:
A rendelet egységes szerkezetbe foglalva Bölcske Községi Önkormányzat Képviselő-testületének az anyakönyvi szolgáltatások szabályozásáról és díjazásáról szóló 11/2019. (VII.5.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló 15/2020. (VIII.27.) önkormányzati rendelettel. Az egységes szerkezetbe foglalt rendelet 2020. szeptember 1. napjától hatályos.