DUNAFÖLDVÁR VÁROS ÖNKORMÁNYZATA KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK a 12/2007.(V.05.) KT, a 2/2009.(II.15.) KT a 29/2009.(XII.18.) KT, a 32/2011.(XII.30.) a 14/2012.(IV.30.) és a 17/2012.(V.31.) önkormányzati rendelettel módosított 18/2006 (XII.05.) önkormányzati rendelete a

DUNAFÖLDVÁR VÁROS HELYI ÉPÍTÉSI SZABÁLYZATRÓL ÉS SZABÁLYOZÁSI TERVÉRŐL (Egységes szerkezetben)

Hatályos: 2014. 07. 16- 2014. 08. 14



DUNAFÖLDVÁR VÁROS ÖNKORMÁNYZATA KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK a 12/2007.(V.05.) KT,  a 2/2009.(II.15.) KT  a 29/2009.(XII.18.) KT, a 32/2011.(XII.30.) a 14/2012.(IV.30.) és a 17/2012.(V.31.)  önkormányzati rendelettel módosított
18/2006 (XII.05.) SZÁMÚ RENDELETE
A
DUNAFÖLDVÁR VÁROS HELYI ÉPÍTÉSI SZABÁLYZATRÓL
ÉS
SZABÁLYOZÁSI TERVÉRŐL

(Egységes szerkezetben)



































2006. DECEMBER


TARTALOMJEGYZÉK

                                                                                                                                                                                                        old

I. FEJEZET - ÁLTALÁNOS HELYI SZABÁLYOK

A RENDELET HATÁLYA........................................................................................................................................................... 1.

FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK............................................................................................................................................ 2.

ÉPÍTÉSÜGYI ENGEDÉLYEZÉSI ELJÁRÁS SAJÁTOS RENDELKEZÉSEI.......................................................................... 3.

TELEKALAKÍTÁS..................................................................................................................................................................... 10.

ÉPÍTMÉNYEK ELHELYEZÉSE, KIALAKÍTÁSA.................................................................................................................. 10.

JÁRMŰVEK ELHELYEZÉSE..................................................................................................................................................... 13.

KÖRNYEZETALAKÍTÁS.......................................................................................................................................................... 14.

KÖZMŰTERÜLETEK, KÖZMŰELLÁTÁS............................................................................................................................ 17.

TÁJ-, TERMÉSZETVÉDELEM.................................................................................................................................................. 23.

MŰVI ÉRTÉKVÉDELEM............................................................................................................................................................ 26.

VÉDŐTERÜLETEK, VÉDŐTÁVOLSÁGOK............................................................................................................................ 30.

II. FEJEZET - TERÜLETFELHASZNÁLÁS, TELEPÜLÉSSZERKEZET

BELTERÜLETI HATÁRVONAL MEGÁLLAPÍTÁSA.......................................................................................................... 31.

BEÉPÍTÉSRE SZÁNT TERÜLETEK......................................................................................................................................... 31.

BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT TERÜLETEK............................................................................................................................... 14.

III. FEJEZET - SAJÁTOS JOGINTÉZMÉNYEK...................................................................................................................... 45.

IV. FEJEZET - VEGYES ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK.......................................................................................................... 47.

V. MELLÉKLETEK

1. A BEÉPÍTÉSRE SZÁNT TERÜLETEK TELEKALAKÍTÁSI ÉS BEÉPÍTHETŐSÉGI ELŐÍRÁSAI............................. 49.

2. A BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT TERÜLETEK TELEKALAKÍTÁSI ÉS BEÉPÍTHETŐSÉGI ELŐÍRÁSAI................... 53.

3. RÉGÉSZETI LELŐHELYEK.................................................................................................................................................... 54.

4. MŰEMLÉKVÉDELEM............................................................................................................................................................ 57.

5. HELYI VÉDELEM.................................................................................................................................................................... 60.

6. SAJÁTOS MŰVI ÉRTÉKVÉDELEM.................................................................................................................................... 62.

7. POTENCIÁLIS FELSZÍNMOZGÁS VESZÉLLYEL ÉRINTETT TERÜLETEKRŐL....................................................... 75.

8. A TERMÉSZETVÉDELMI OLTALOMMAL ÉRINTETT TERÜLETEKRŐL................................................................. 79.

9. A KÖZLEKEDÉSI TERÜLETEK SZABÁLYOZÁSÁRÓL................................................................................................ 87.

10. SZABÁLYOZÁSI TERV



Dunaföldvár Város Képviselő-testületének  a 12/2007.(V.05.) KT, a 2/2009.(II.15.),  a 21/2009.(X.01.),  a29/2009.(XII.18.), a   15/2010.(IX.30.), a 20/2011.(VI.30.), a 24/2011.(IX.05.),a  32/2011.(XII.30.), a 14/2012.(IV.30.), a 17/2012.(V.31.), a 36/2012.(XII.28.) és a 22/2013.(IX.20.)   önkormányzati  rendeletével módosított

18/2006 (XII.05.) számú rendelete

Dunaföldvár Város Helyi Építési Szabályzatáról és Szabályozási tervéről.

(Egységes szerkezetben)


Dunaföldvár Város Képviselő Testülete

Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló Törvény [1] (továbbiakban: Étv.) 13.§-a valamint az országos településrendezési és építési követelményekről szóló, többször módosított Kormányrendelet [2](továbbiakban: OTÉK) alapján a város közigazgatási területének felhasználásával és beépítésével, továbbá környezet természeti, táji és épített értékeinek védelmével kapcsolatos, a telkekhez fűződő sajátos helyi követelmények, jogok és kötelezettségek megállapítására az alábbi Helyi Építési Szabályzatot (továbbiakban: HÉSZ) alkotja.

I. FEJEZET

ÁLTALÁNOS HELYI SZABÁLYOK

1.§

A rendelet hatálya

1. A rendelet hatálya kiterjed Dunaföldvár Város közigazgatási területére, az ott lévő ingatlanok, építmények, épületek, nyomvonalas létesítmények tulajdonosaira, bérlőire, használóira terjed ki.

2. A HÉSZ hatálya alá tartozó területen belül területet felhasználni, telket alakítani, építményt, építményrészt, épületegyüttest építeni, átalakítani, bővíteni, felújítani, a rendeltetést megváltoztatni (továbbiakban együtt: építési munkát végezni) és ezekre hatósági engedélyt adni – a magasabb rendű jogszabályok megtartása mellett - jelen HÉSZ – alább felsorolt és annak elválaszthatatlan részét jelentő 1-10.sz Mellékletei - betartásával lehet.

3. Jelen HÉSZ az 1-9.sz. Mellékleteivel és a B & H Régió Bt. (felelős tervező: B. dr. Heller Márta vezető településrendező tervező – nysz: TT1-02-0097/2006) által készített (2006. november, jsz: V-003/12) szabályozási terve (10.sz. Melléklet) 8db belterületi és 11db külterületi tervlapjaival együtt érvényes.

4. Jelen HÉSZ Mellékletei

1. A beépítésre szánt területek telekalakítási és beépíthetőségi előírásai

2. A beépítésre nem szánt területek telekalakítási és beépíthetőségi előírásai

3. Régészeti lelőhelyek

4. Műemlékvédelem

5. Helyi védelem

6. Sajátos művi értékvédelem

7. Potenciális felszínmozgás veszéllyel érintett területekről


8. A természetvédelmi oltalommal érintett területekről

9. A közlekedési területek szabályozása

10. Szabályozási Terv

2.§

FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

Jelen HÉSZ alkalmazásában, a vonatkozó jogszabályok kiegészítéseként:

1. Kétlépcsős engedélyezési eljárás: az adott építési és/vagy telekalakítási engedélyezést megelőzően elvi engedélyezési eljárást kell lefolytatni.

2. Főépület: az egyes építési övezetben kialakítható funkciók rendeltetésszerű használatának céljából létesítendő épület(ek).

3. Melléképület: az építmények azon csoportja, melyek az egyes építési övezetben kialakítható épületek rendeltetésszerű használatát kiegészítik, attól különállóan épülnek, de nem minősülnek melléképítménynek.

4. A szabályozási terven lehatárolt városszerkezeti egységek

4.1 a „Városközpont” területe:

4.2 A „Kálvária domb” területe

5. Új építési telek: a telekalakítás darabszám növekedést eredményez

6. Belső építési telek: a telektömb belsejében lévő, csak magánútról megközelíthető építési telek

7. Új telekalakítású terület: új utcanyitás, vagy legalább 4 új építési telket adó úthosszabbítás történik, ahol a tömb vagy telekcsoport beépítettsége nem éri el a - tömb vagy telekcsoport egészére vetített - 10%-ot

8. Közterület:

8.1 A beépítésre nem szánt területen belül:

a) a közúti közlekedés célját szolgáló közhasználatra szánt – köz és magán – utak területe, valamint a

b) „Z” övezeti jelű zöldterületek.

8.2 Beépítésre szánt területfelhasználási egységeken belül az építési telek be nem építhető – közlekedési célú – közhasználatra szánt telekrésze.

9. Közterület-alakítási terv tartalmazza: az utak, járdák, térburkolatok, jelen HÉSZ 5.§. 8. pontjában leírt építmények kialakítását, a megtartandó, átépítendő, terepszint alá helyezendő - közművezetékek vízszintes és magassági paramétereit, a kertészeti terv (pl. növényzet, a köztéri szobrok, térplasztika, szökőkút, utcabútorok) elemeit, a közvilágítás oszlopainak és egyéb közműberendezések helyét, a közterületet határoló térfalak (telekhatárok) kialakítandó terepcsatlakozásának szintjét.


10. Mezőgazdasági építmény: A mezőgazdasági termeléssel, tárolással és feldolgozással összefüggő építmények (állattartó telep, terménytároló, szárító, stb.).

11. jelentős felszínmozgás: 30m-nél hosszabb, 2m-nél szélesebb, 5m-nél vastagabb (magasság) kőzettömeg elmozdulása

12. Aktív felszínmozgás: az altalaj mozgásos jelenséget mutat.

13. Tényleges homlokzatmagasság: Az építmény - OTÉK vonatkozó Melléklete[3] szerint figyelembe veendő -kontúrvonalának bármely pontjában mért - magassági értéke,

14. Beültetési kötelezettség: Az SZT-n jelölt építési telkeken belül feltüntetett telekhatár(ok) mentén - a konkrét tevékenység kapcsán fellépő környezetterhelésre rezisztens növényfajok elemeiből minimum 5 m szélességben háromszintű növényállomány: telepítendő..

15. Háromszintű növényállomány: három lombkorona szintű növénytársulás, mely szaktervező által készített kertészeti terv alapján alakítandó ki.


16.(11) Kapubejáró: a közterülettel határos „kerítés” és „áthajtó” kialakításának speciális esete, amikor az oldalhatáron álló épülethez tartozó oldalkert gépjárművel történő megközelítése (építési telekre való behajtás) céljából, az épület homlokvonalával egybeépített, megfelelő űrszelvénnyel kialakított, a zártsorú beépítés hatását keltő bejárat létesül.

17.(11) Hagyományos anyaghasználat: falazott épületszerkezet, közterületre néző homlokzati felületképzés vakolt, téglaburkolat,

18.(11) Építménymagasság („H”): az építmény valamennyi, a telek beépítettsége meghatározásánál figyelembe veendő építmény kontúrvonalára állított függőleges felületre vetített homlokzati vetületi-felület összegének (F) valamennyi, e vetületi-felület vízszintesen mért hosszának összegével (1) való osztásából (F/L) eredő érték.

Az építménymagasság megállapítása során:

18.a) az egyes homlokzati vetületi-felületeket az adott felületi síknak és a legfelső teljes építményszint záró szerkezetének felső síkjának metszésvonala vagy érintővonala és a síknak a rendezett tereppel való metszésvonala közötti magassággal kell megállapítani, legfeljebb 6,0 m magasságú két oromfal kivételével, amelyek nem az építmény hosszoldalán állnak,

18.b) az egyes homlokzatfelületekhez hozzá kell számítani - a kémény, a tetőszerelvények, a 0,5 m2-t meg nem haladó felületű padlásvilágító ablak és az 1,0 m2-t meg nem haladó felületű reklámhordozók kivételével - mindazoknak az építményrészeknek (attikafal, torony, kupola, tető, tetőrész vagy egyéb építményrész) a felületét, amelyek az a) pont szerinti metszésvonalra vagy érintővonalra az építmény irányában emelkedő 45° alatt vont sík fölé emelkednek, ezen építményrészeknek az illető homlokzat felületi síkjára ugyancsak 45° alatt vont - az előzővel párhuzamos - síkkal történő vetítéssel meghatározott magasságával,

18.c) a négy oldalról körülhatárolt légakna, légudvar, belső udvar homlokzatfelületeit, valamint a loggiák belső oldalfelületeit és azok vízszintesen mért hosszait figyelmen kívül kell hagyni,

18.d) az egy telken álló több épület magasságát külön-külön kell figyelembe venni.

Az épület egy homlokzatának magasságát a hozzá tartozó F/L érték alapján kell megállapítani.


19.(12) Erdő: a vonatkozó jogszabály szerint definiált.

20. (12) Fásítás: a vonatkozó jogszabály szerint definiált.




3.§(5)(11)

ÉPÍTÉSÜGYI ENGEDÉLYEZÉSI ELJÁRÁS SAJÁTOS RENDELKEZÉSEI

1. Jelen rendelet alkalmazás során minden országos érvényű jogszabály előírása betartandó. A jogszabályok megváltozása esetén a megváltozott tartalmú jogszabály veendő figyelembe. Amennyiben jelen rendelet valamely előírása ellentétes egy később megjelenő új magasabb hatáskörű jogszabállyal, úgy a magasabb rendű jogszabály előírásait kell alkalmazni. Jelen HÉSZ-t és Mellékleteit pedig a legrövidebb időn belül a magasabb rendű jogszabállyal összhangba kell hozni.

2. Jelen HÉSZ és annak 10.sz. Mellékletét képező – szabályozási terv (továbbiakban: SZT) által nem szabályozott esetekben építési tevékenység - az Étv-ben és annak végrehajtására kiadott rendeletekben valamint az egyes építményfajtákra vonatkozó hatályos jogszabályok által előírt építészeti – műszaki követelmények betartásával folytatható.

3. Jelen HÉSZ előírásai kötelező érvényűek, attól eltérni módosítási eljárás keretében lehet, kivéve:

a) Az SZT-ben - tervezett belterületi határvonallal lehatárolt területek - belterületbe vonását,

b) A helyi védelem alatt álló helyi művi és természeti érték törlését, újabb védetté nyilvánítását,

c) a sajátos művi értékvédelem alá tartozó érték törlését, újabb védetté nyilvánítását,

d) a régészeti lelőhelyek hrsz szerinti aktualizálását,

e) A sajátos jogintézmények körét

4. Jelen HÉSZ hatálybalépése előtt épült és a jelen rendelettel előírt építési övezeti, vagy övezeti előírásoknak nem megfelelő épületek bővítése, átalakítása, korszerűsítése esetében jelen HÉSZ –t az alábbiak szerint kell alkalmazni:


4.1 Jelen rendelet előírásainak megfelelően - vízszintes irányban bővíthetők abban az esetben, ha:

a) A bővítés az építési helyen belül történik,

b), Az építési telek beépítettsége kisebb a jelen HÉSZ által megengedettnél és a bővítés után sem haladja meg azt.

4.2 Jelen rendelet előírásainak megfelelően - függőleges irányban bővíthetők abban az esetben, ha a bővítés nem haladja meg a - jelen HÉSZ - által megengedett építménymagasságot,

5. Az SZT szerint lehatárolt építési övezetek azon építési telkei, melyek megfelelnek a jelen rendelet hatálybalépése előtt, az akkor hatályos előírásoknak, akkor is beépíthetők jelen HÉSZ által előírt építési övezeti előírások szerint, ha telekméreteik nem felelnek meg jelen rendelet által előírtaknak.

6. Lakó és településközpont vegyes területek építési övezeteiben - a kialakult beépítés fenntarthatósága érdekében - a kialakult, az OTÉK vonatkozó előírásainál kisebb oldalkerti és telepítési távolságok megtarthatók, újjáépíthetők az eredeti épületkontúrján belűl, azonos építménymagassággal a tűzvédelmi szakhatóság állásfoglalása alapján

7. Az Étv. – ben meghatározott - az épített környezet emberhez méltó és esztétikus kialakításával és a helyi építészeti örökség védelmével összefüggő - önkormányzati feladatot az Önkormányzat a városi – ennek hiányában a megyei - főépítész közreműködésével látja el. Ennek értelmében a városi főépítésszel véleményeztetni kell:

  1. A jelen - HÉSZ 10.§ 1 pontja szerinti - kulturális örökségvédelem fogalomkörébe tartozó ingatlanokat érintő építési munkák terveit,
  2. A jelen HÉSZ 10.§ 2 pontja szerinti helyi védelem alatt álló művi értékeket érintő építési munkák terveit,
  3. A jelen HÉSZ 10.§ 3 pontjában leírtaknak megfelelően, a sajátos művi értékeket hordozó építményeket érintő építési munkák terveit,
  4. A „Városközpont” területén belüli, valamint
  5. A tájképvédelmi területen történő építési munkák terveit,,
  6. Az F+II szintnél magasabb vagy 400m2 bruttó szintterület és azt meghaladó – meglévő és tervezett - építménnyel kapcsolatos építési munkák terveit
  7. az országos közutakkal határos, 1000m2-nél nagyobb ingatlant érintő építési munkák terveit,
  8. A beépítésre szánt „különleges területfelhasználási egységbe” tartozó területeket érintő építési munkák terveit,
  9. Az egyes építési övezetekben kivételesen engedélyezhető építmények létesíthetőségének feltételeit és azok műszaki terveit,
  10. A kétlépcsős – telekalakítási és építési - engedélyezési terveket
  11. Belső építési telekkel kapcsolatos építési munkák terveit,


  • A – jelen HÉSZ 3.§ 28. pontja szerinti - közterület alakítási terveket, valamint a közterületen elhelyezhető építmények terveit
  • Jelen HÉSZ 15.§. 2 pontja szerinti Építésjogi és településrendezési kötelezettségek körében felmerülő egyedi ügyekben,
  • Az SZT-n „Z” övezeti jelű zöldterületen belül - jelen HÉSZ 14.§. 6 pontja szerint - elhelyezendő építményeket,
  • Az SZT-n „Eg” és „Ee” övezeti jelű erdőterületeken belül - jelen HÉSZ 14.§. 7. pontja szerint - elhelyezendő építményeket,
  • Az építésügyi hatóság által véleményezendőnek minősített épületek és telekalakítások terveit.

8. A városi főépítésznek vizsgálnia és minősítenie kell, hogy a kialakítandó építmények:

a) Hogyan illeszkednek a környezet és a kialakult beépítés adottságaihoz, valamint

b) Építészeti megoldásaikkal hogyan járulnak hozzá a táj és településkép kulturált, esztétikus és attraktív alakításához

9. A városi főépítész e körben adott véleményének – az engedélyezési eljárásban történő - figyelmen kívül hagyását az eljáró építésihatóságnak – határozatában - indokolnia kell.

10. A városi főépítész – véleménye kialakításához – igénybe vehet szakértőket, állásfoglalást kérhet pl. a területi főépítésztől, Területi (kamarai) Tervtanácstól.

11. A fent leírtakon túl az alábbi terveket - véleményeztetés céljából - be kell mutatni a Dél-Dunántúli Területi Tervtanácson:

a)(11)

b) az SZT-n, valamint jelen HÉSZ 3.§ 28 pontjában felsorolt „közterület alakítási terv”-eket

c) a Dunapart alábbi - 13.f) pontjában leírt – szakaszára készítendő kétlépcsős építési engedélyezési terveket

12. (5) *

13. (5) *


14. Meglévő épület rendeltetésének részleges, vagy teljes megváltoztatása abban az esetben engedélyezhető, ha az új funkció az adott épületben lévő további - változatlan funkcióval működő - egységek, valamint a szomszédos ingatlanok rendeltetésszerű használatát nem korlátozza, továbbá az SZT-ben lehetővé tett területfelhasználást (fejlesztést) nem akadályozza.

15. A műemléki illetőleg helyi védelem alatt álló épületben a rendeltetési mód - részleges vagy teljes - megváltoztatására csak akkor adható engedély, ha a javasolt új rendeltetés, valamint az azzal együtt járó sajátos feltételek nem zavarják a védett létesítmény településképi értékeinek érvényesülését.

16. Az egyes építményekkel, építési munkákkal és építési tevékenységekkel kapcsolatos engedélyezési eljárásban az alábbi estekben be kell vonni a Magyar Geológiai Szolgálatot:

a) négy beépített szintnél magasabb vagy 7m-nél nagyobb fesztávú tartószerkezetet tartalmazó, előregyártott vagy vázas tartószerkezetű épületeknél,

b) a 10˚–nál meredekebb, valamint a csúszás-; vagy omlásveszélyesnek ismert földrészletek beépítésének kezdeményezésekor,

c) 5m-nél nagyobb szabad magasságú földet megtámasztó építményeknél,

d) 3m-nél nagyobb földvastagságot érintő tereprendezéssel járó építkezés esetén (feltöltés, bevágás),

e) SZT-n jelölt potenciális felszínmozgás veszéllyel érintett telkek esetében,

f) a fentieken túlmenően azon esetekben, mikor a lakosság, a tervezők vagy az Önkormányzat kedvezőtlen - az altalajjal összefüggő - jelenségeket észlel.

17. Ásványvagyon gazdálkodási követelmények:

a) A termőföldről szóló törvényben[4] meghatározott talaj kivételével – az ásványi nyersanyag vagyon kitermelésével járó építési, tereprendezési, vízrendezési tevékenységek eljárásaiban az illetékes bányahatóság[5] szakhatósági állásfoglalása szükséges, amennyiben a kitermelt ásványi nyersanyag a kitermelés helyszínéről elszállításra, ill. nem a kitermeléssel érintett területen deponálásra kerül ,és ennek során üzletszerűen hasznosul, értékesül.


b) A rendezési terv kivitelezéséhez szükséges ásványi nyersanyagokat (homok, kavics, agyag stb.) érvényes hatósági engedéllyel rendelkező kitermelőhelyről (bányából) kell beszerezni.

c) Az egykori bánya-, és feltöltött területek beépítését talajmechanikai, geotechnikai szakvéleményre kell alapozni.

d) A 8608, 8612, 8618 hrsz-ú terület az Országos Ásványvagyon Nyílvántartásban szereplő, megkutatott homok nyersanyag készlettel rendelkezik, ezért a tervezett ipari park ezen ingatlanjait érintő építési engedélyezési eljárásokba be kell vonni az illetékes[6] szakhatóságot.

18. Az SZT-n – fm- jellel jelölt potenciális felszínmozgás veszéllyel érintett telkek beépíthetőségére vonatkozó előírások:

Új építmény létesítése, meglévők bővítése, átalakítása esetén az építési eng. tervek földtani megalapozásaként – geotechnikai, mérnökföldtani szakértő által készített - geotechnikai, mérnökgeológiai szakvéleményt kell készítni. A szakvélemény – építéssel kapcsolatos – feltételeit, kijelölt védőtávolságait, az építészeti tervnél figyelembe kell venni.

19. A fenti „fm” megnevezésű – SZT-n ábrázolt határvonalat és az általa közbezárt - jelen HÉSZ 7.sz. Mellékletében felsorolt hrsz-ú területeket - jelentős felszínmozgás esetén, de legalább 5 évente – geotechnikai, mérnökföldtani szakértő által készített - mérnökgeológiai szakvélemény alapján aktualizálni kell. Ezen aktualizálás keretében kell elvégezni az SZT- n „Lp” jelű löszmagaspart geodéziai felmérését is.

20. Bárminemű (építési engedélyhez kötött vagy nem kötött, terepszint alatti vagy feletti, földmunkával járó, meglévő építmény épületszerkezeti elemet érintő) építési tevékenység esetén - a tervezést megelőzően - tisztázandók a kialakult (szomszédos) pince és üreg viszonyok, az azokkal összefüggő élet és vagyonbiztonság kérdései, valamint a fent leírtak alapján fennálló építési engedélyezési eljárás körülményei.

21. Aktív felszínmozgásos területen építmény nem helyezhető el.

22. A 300m2-nél nagyobb alapterületű, bányászati módszerekkel kialakított föld alatti térségek létesítésére, használatba vételére és megsemmisítésére irányuló építéshatósági eljárásokba a vonatkozó törvény[7] értelmében az illetékes Bányakapitányságot szakhatóságként be kell vonni, amennyiben a tárolótér felett természetes kőzetréteg található és a tárolótér nem szerves része a földfelszín feletti építményeknek.

23. A 15º-nál meredekebb dőlésű vagy 2 m-nél magasabb nyitott kőzetfallal (nyitott kőzetfal-partfallal, bevágással, mélyutakkal, tereplépcsőkkel) érintett területeken az építési hely kijelölését, valamint az építmények kialakításának egyedi feltételeit geotechnikai mérnökgeológiai vizsgálatokra kell alapozni.

24. Új telekalakítású területek beépítésének feltétele, hogy a felszíni vizek eróziómentes és akadálytalan elvezetése megoldott legyen

25. Az SZT-n lehatárolt mélyfekvésű területeken építményt elhelyezni, beleértve a térszín alattiakat is – az építés feltételeit tisztázó, a talajvíz várható szintjét is figyelembe vevő – talajmechanikai szakvélemény alapján lehet.


26. Az SZT-n jelölt „Ma-r-0 – övezeti jelű, jelenleg mezőgazdasági felhasználású - távlatban beépítésre szánt, rekreációs célú, idegenforgalmat vonzó - terület hasznosítását megelőzően konkrét fejlesztési program alapján szabályozási terv készítendő, melynek hatálybalépéséig változtatási tilalmat kell elrendelni a fenti övezeti jelű területre.

27. (11) * hatályon kívül helyezve

28. „Közterület alakítási terv” készítendő az alábbi – SZT-n lehatárolt területekre:

  • Béke tér,
  • Vak Bottyán tér
  • Kálvária domb
  • A Mélyútra és a
  • Rókus pincék területére

29. A Városközpont területén belül

29.1 A vonatkozó – építési tevékenységekkel kapcsolatos – hatósági engedélyezési eljárásokról szóló jogszabályban[8] meghatározott építési munkákon túl az alábbi építési munkák is engedélykötelesek:

  • Utcai homlokzaton színezés, védőrács-, légkondicionáló közműberendezések elhelyezése,
  • Mindenfajta hirdetési és reklám célú építmény, reklámszerkezet és reklám-, cég-, vagy címtábla, fényreklám felszerelése illetve elhelyezése
  • Önálló antenna elhelyezése,
  • Közterületek alakítása

29.2 Az építési engedélykérelmekhez - a vonatkozó jogszabályban leírtakon[9] túl - csatolni kell az alábbi munkarészeket is:

  • a Városi főépítész állásfoglalását,
  • a tervezett ingatlan legalább 2-2 szomszédját bemutató utcaképi fotómontázst,
  • közterület esetében legalább két jellemző irányú - a határoló térfalakat is tartalmazó - fotómontázst



30. Az SZT-n jelölt „Kálvária domb” városszerkezeti egységre vonatkozó előírások

30.1 A vonatkozó – építési tevékenységekkel kapcsolatos – hatósági engedélyezési eljárásokról szóló jogszabályban[10] meghatározott építési munkákon túl a fenti 29.1 pontban leírtak is engedélykötelesek.

30.2 Az építési engedélykérelmekhez - a vonatkozó jogszabályban leírtakon[11] túl - csatolni kell az alábbi munkarészeket is:

  • a Városi főépítész állásfoglalását,
  • a tervezett ingatlan legalább 2-2 szomszédját bemutató utcaképi fotómontázst,
  • közterület esetében legalább két jellemző irányú - a határoló térfalakat is tartalmazó – fotómontázst
  • tereprendezési tervet
  • melléképítmény és kiegészítő épület, kerítésépítés esetén legalább egy jellemző metszetet és alaprajzot, minden eltérő homlokzatot, fotómontázst, műszaki leírást a szerkezetről, anyaghasználatról, színtervről

31. A Dunameder korrekcióját érintő építési tevékenység (feltöltés, partmű építés, átépítés) - figyelembe véve jelen HÉSZ 8.§ 4. (10-16) pontokban leírtakat vízjogi engedély alapján folytatható.

32. A Dunameder korrekciójával összefüggő - az SZT-n jelölt „feltöltendő terület”- feltöltése és „V(s2)” övezeten belüli vízfelületek kialakítása „vízrendezési tanulmányterv” alapján történhet.

33. Szélerőmű park létesítése

A környezeti hatásvizsgálat és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló Kormány rendelet[12] értelmében a szélerőmű 600kW villamosteljesítménytől (védett természeti területeken 200 kW villamosteljesítménytől) előzetes (környezeti) vizsgálat köteles tevékenységnek minősül. A környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi hatóság az előzetes vizsgálati eljárás során dönt a környezeti hatásvizsgálat készítésének (környezetvédelmi engedély beszerzésének) szükségességéről. Szélmérő torony létesítése építési engedély köteles.

A szélerőmű park létesítéséhez – egyszerre az egész beruházásra - be kell szerezni:

  • Előzetes (környezeti) vizsgálat alapján lefolytatott eljárás határozatát,
  • Környezetvédelmi engedélyt (külön előírás esetén),
  • Építési engedélyt,
  • Építési használatba vételi engedélyt,
  • Erőmű létesítési engedélyt


34. Amennyiben az építési telk(ek)en belül közhasználatú vagy korlátozottan közhasználatú zöldfelület kerül kialakításra az építési engedélyezési dokumentációnak kertépítészeti terveket is tartalmaznia kell.


4.§

TELEKALAKÍTÁS

1. Telket alakítani úgy lehet, hogy a telekalakítással érintett telkek a telekalakítást követően megfeleljenek – vagy nem megfelelőség esetén a korábbinál jobb helyzetbe kerüljenek - jelen HÉSZ -ben, az Étv-ben és OTÉK-ban, valamint a telekalakításra[13] vonatkozó jogszabályban leírtakhoz képest.

2. Az SZT-n jelölt (TATK) területek hasznosítását megelőzően – a fenti 1.pont szerinti jogszabálynak megfelelően, településtervező vezetésével - „telekalakítási terv” készítendő.

3. A – településtervező által készítendő - „telekalakítási terv” keretében kiszolgáló út (közút és közhasználatra szánt magánút), valamint közkert kialakítható.

4. A közúti közlekedés célját szolgáló építési területek tervezett szélességét az SZT szerint kell kialakítani (szabályozási vonal, szabályozási szélesség).

5. Az újonnan kialakítandó – nyomvonalában, területében – módosuló, rekonstrukciós átépítéssel érintett közutak (magánutak) engedélyezési tervének tartalmaznia kell mindazon infrastrukturális elemeket (pl. közművek, járdaburkolatok, zöldsáv), melyek az SZT szerint lehatárolt szabályozási szélességen belül kialakítandók.

6. A fenti építési területek ütemezve is kialakíthatók, de

a) Az első ütemben kialakítandó építési területet úgy kell méretezni, hogy biztosítható legyen valamennyi tervezett közműlétesítmény elhelyezése, a csapadékvíz elvezetése, a szabályos közlekedési rend kialakítása,

b) A tervezett úttal határos építési telken belül az előkerti építési határvonalat az út számára véglegesen kialakítandó építési területének határvonalától, azaz a tervezett szabályozási vonaltól mérve kell meghatározni és az út területéhez tartozó telekrész nem vehető figyelembe a beépítettség számításánál.

7. Az SZT szerinti közterületek határvonalai telekalakítási eljárás keretében pontosíthatók, amennyiben:

a) A tervezett utak SZT szerinti szélessége a pontosítás után is biztosítható,

b) A korrekcióval az illetékes szakhatóságok is egyetértenek

5.§

ÉPÍTMÉNYEK ELHELYEZÉSE, KIALAKÍTÁSA

1. Az építési telken belül, az épülete(ke)t az SZT-n feltüntetett az elő-; oldal- vagy hátsókerti építési határvonal(ak) - vagy ennek hiányában az alább definiált elő-; oldal- és hátsókert által meghatározott - építési helyen belül kell elhelyezni

2. Azon építési telkek esetében, ahol feltüntetésre kerültek az elő-, oldal, vagy hátsókerti építési határvonalak, azaz ezzel meghatározásra került az építési hely lehatárolása, ott ezeket a határvonalakat kell figyelembe venni még akkor is, ha a tömb egészére, vagy az érintet utcaszakaszra vonatkozóan ettől eltérő általános előírás is szerepel.


3. Az előkert mélységét a jelen HÉSZ 4.§. 7.b) pontja szerint kell meghatározni , ha az SZT az építési telek (telek) egy részét közterületként szabályozza, de a terv szerinti közterület kialakítása (meglévő szélesítése) csak távlatban várható.

4. Az előkert mélysége: 5,0m. Az ettől eltérő értékeket az SZT jelöli az alábbiak szerint:

a) Az építési övezeti jel alatt közvetlenül, mely jelenti, hogy a tömb minden határoló útjára értendő a feltüntetett - „EK” jelű – számadat,

b) A tömb egy-egy határoló útjára – vagy annak egy töréspontig tartó szakaszára - illesztetve, mely jelenti, hogy a tömb konkrét határoló útjára (szakaszára) értendő a feltüntetett - „EK” jelű – számadat, még akkor is, ha a tömb egészére ettől eltérő általános előírás is szerepel.

c) Amennyiben a tömbön belül feltüntetésre kerül az építési határvonal, az előkert kialakításánál azt kell figyelembe venni, még akkor is, ha a tömb egészére ettől eltérő általános előírás is szerepel.

5. A hátsókert mélysége: 6,0m. Az ettől eltérő értékeket az SZT jelöli az alábbiak szerint:

  1. Az eltérő értéket az SZT „HK” jelű számadattal jelöli az építési övezeti jel alatt közvetlenül, mely a tömbben lévő építési telkek mindegyikére vonatkozik,

b) Amennyiben a tömbön belül feltüntetésre kerül az építési határvonal, a hátsókert kialakításánál azt kell figyelembe venni, még akkor is, ha a tömb egészére ettől eltérő általános előírás is szerepel.

6. A beépítetlen vagy a csak melléképület(eket) tartalmazó építési telken, az övezeti előírások szerint definiált építési helyen belül főépületet elhelyezni  úgy lehet, hogy az építési vonal az előkert által definiált építési határvonaltól számított 5m-mély területsávba kerül.

7. az SZT-n jelölt beültetési kötelezettségű területsávban ki kell alakítani a - jelen HÉSZ 2.§ 14.pont szerint definiált - növényzetet.

8. Közterületen – az OTÉK és a vonatkozó önkormányzati rendelet[14] előírásainak betartásával – az alábbi építmények helyezhetők el:

8.1 Legfeljebb 16m2 alapterületű autóbusz-váró helyiség, vagy –tető,

8.2 Legfeljebb 6m2 alapterületű, térelemes, önálló alapszerkezet nélküli árusító pavilon. A pavilont a városképbe illően, a közlekedésbiztonsági előírások figyelembe vételével, valamint a közterület tisztántarthatóságának biztosításával kell elhelyezni. Egy-egy közterületi szakaszon azonos formájú, anyagú és színű pavilon helyezhető el.

8.3 Jelen HÉSZ 13.§. 4.2 pontja szerinti építmények az SZT szerinti „Z” jelű zöldterületeken, valamint a közlekedési területek „zöldfelület” –nek jelölt részein belül,

8.4 Nyilvános WC épületek,

8.5 Telefonfülkék,

8.6 Közműépítmények (szivattyú-; trafóházak, átemelők, nyomáscsökkentők, telefon alközpontok stb). Ezek építménymagassága: max. 3,5m lehet.


8.7 Köztárgyak

8.8 Terepszint alatti építmények - max. 3,5m építménymagasságú - felépítményei.

9. Terepszint alatti építmény építési helyen kívül is létesíthető, ahol

a) Nem gátolják régészeti, hidrogeológiai, mérnökgeológiai vagy egyéb geotechnikai adottságok,

b) Nem veszélyeztet más építményeket és nyomvonalas létesítményeket.

10. A terepszint alatti építmény

a) Csak az építési helyen belül emelkedhet ki a terepszintből,

b) Terepszint fölé emelkedő alapterülete nem haladhatja meg jelen HÉSZ szerinti - építési övezetekre (övezetekre) vonatkozó - max. beépíthetőséget.

11. Az építési telkek területének – az övezeti előírásokban %-ban – meghatározott hányadát zöldfelületként kell kialakítani. A zöldfelület mértékének meghatározásában a tetőkertek területének, valamint a terepszint alatti építmények feletti zöldfelület területének csak 25%-a vehető számításba.

12. Az egyes terület-felhasználási egységeken belül, terepszint alatt elhelyezhetők:

a) önálló pince,

b) jármű-; és egyéb tároló,

c) közmű becsatlakozás építménye.

13. Állattartó épület – az állattartásra vonatkozó önkormányzati rendelet figyelembe vételével létesíthető.

14. Szélerőmű park létesítésére vonatkozó előírások

14.1 Szélerőmű park kialakítására igénybe vehető terület lehatárolását az SZT ábrázolja.

14.2 Elhelyezés feltételei:

  • megfelelő (erősség, gyakoriság, magasság) szélenergía,
  • környezetvédelmi hatástanulmány, ami kitér az alábbiakra:
  • természetvédelem,
  • mezőgazdaság (meliorált területek, repülőgépes növényvédelem),
  • közúti, légi közlekedés, bekötő úthálózat,
  • erdészet,
  • építésföldtani és altalaj adottságok,
  • zaj, rezgésártalom
  • légszennyezés, meteorológia,
  • A megtermelt villamos energia – kábelen történő – fogadása a meglévő rendszerbe.


6.§

JÁRMŰVEK ELHELYEZÉSE

  1. építmények rendeltetésszerű használatához igazodó, megfelelő számú gépjárműtároló- és várakozóhelyek folyamatos kialakításáról az Önkormányzat külön rendeletben gondoskodik.
  2. A fenti rendelet hatályba lépéséig az építmények, önálló rendeltetési egységek - OTÉK vonatkozó előírásának megfelelő - járműtároló és várakozóhelyei hozzájuk tartozó építési telken (telken) belül alakítandók ki.

7.§

KÖRNYEZETALAKÍTÁS

1. Általános követelmények

1.1 A beruházások nem okozhatnak olyan hatásokat, melyek a környező területek tervezett használati módját lehetetlenné teszik.[15]

1.2 Újabb területek belterületbe vonása, a termőföldön történő beruházások a környező területeken a talajvédő gazdálkodás feltételeit nem ronthatják, nem csökkenthetik a meglévő talajvédelmi létesítmények működőképességét. A beruházások megvalósítása és üzemeltetése során a termőföldről szóló jogszabályban foglaltaknak megfelelően kell eljárni.[16] Gondoskodni kell a termőréteg megmentéséről.

1.3 A beruházások megvalósítása, meglévő tevékenységek folytatása, rendeltetési mód változtatás(-ok), valamint a telepengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenység csak a környezetvédelmi kölcsönhatások ellenőrzése, a környezetvédelmi előírások és határértékek betartása alapján történhet, a szakhatóságok előírása szerint.[17]

1.4 Az SZT-n jelölt „zkv” jelű kiemelten védett zajvédelmi zóna területeken „telephely engedélyhez”-hez kötött tevékenység számára újonnan nem alakítható ki építmény.[18]

1.5 Az SZT-n jelölt „zfv” jelű fokozottan védett zajvédelmi zóna területeken az alábbi, “telepengedély”-hez kötött tevékenységekhez kapcsolódó létesítmények újonnan nem alakíthatók ki (a hatályos TEÁOR kódszámai csoportosítása szerint):

      vegyi anyag készítő és előállító, építési betontermékgyártás, előkevert beton gyártása, habarcsgyártás, egyéb beton-, gipsz-, cementtermék gyártása, kőmegmunkálás, csiszoló termék gyártása, vas, acél, vasötvözet-alapanyag gyártása, öntött cső gyártása, acélcső gyártás, hidegen húzott vas, acéltermék gyártása, alumíniumgyártás, ólom, cink, ón gyártása, rézgyártás, fémszerkezet gyártás (fémszerkezet lakatos), fémtartály gyártása, fémalakítás, porkohászat, fémfelület kezelés (pl. galvanizáló, ónozó, ólmozó, mártó), gépgyártás, autófényező, karosszérialakatos, autóbontó, gépjármű mosó, 3,5 t



össztömeg feletti közúti teherszállító gépjárművek számára építési telken belül tároló, tárolóhely, műanyagfeldolgozás, műanyagdarálás, -darabolás, építőanyagkereskedés.[19]

1.6 A zajvédelmi zónák kijelölése, valamint a lakóterületi övezetbe sorolás által érintett jelenleg meglévő üzemelő telephelyek esetén, valamint a fenti 1.5 pont szerinti kizáró listán szereplő tevékenységek esetén üzemelés-technológiai terv készítése, majd az érintett szakhatóságok értékelése alapján dönthető el a feltételekhez kötött telepengedélyek kiadása, módosítása..[20]

1.7 Az újonnan kijelölt építési övezetek területei beépítésének előfeltétele a - jelen HÉSZ  7.§ 1.9 pontjában leírt – közművesítés feltételeinek teljesítése.

1.8 A vízfolyásba csapadékvizet bevezetni vízjogi engedély alapján lehet..[21]

1.9 A parti sávok, vízjárta területek, valamint a fakadó vizek által veszélyeztetett területek használatáról és hasznosításáról szóló vízügyi követelményeket be kell tartani, valamint az előírásoknak megfelelő védősáv fennmaradását biztosítani kell. [22]

1.10 A vizek és közcélú vizilétesítmények karbantartás esetén a jogszabályi előírásokat érvényesíteni kell.[23]

1.11 Tilos a környezeti levegő olyan mértékű terhelése, amely légszennyezést vagy határértéken felüli légszennyezettséget okoz, valamint a környezeti levegő bűzzel való terhelése.[24]

1.12 Új jelentős levegőterhelést okozó vagy bűzös tevékenység esetén az engedélyezési eljárás során védelmi övezetet kell meghatározni.[25]

1.13 A település fejlesztése során előnyben kell részesíteni a hulladékszegény technológiák alkalmazását és a kevésbé vízigényes tevékenységeket.[26]



2. Környezetterhelési határértékek

2.1 Az új létesítmény kialakításánál, a meglévő, illetve új technológiák üzemeltetésénél teljesíteni kell a környezeti levegőtisztasági követelményeket és a levegőtisztaság-védelmi előírásokat, valamint határértékeket.[27]

2.2 Élővízbe és a közcsatorna-hálózatba történő vízbevezetés csak a hatályos[28] jogszabály alapján, vízjogi létesítési engedély alapján lehet.

2.3 Zajt kibocsátó berendezés, telephely, tevékenység úgy létesíthető, illetve üzemeltethető, hogy zajkibocsátása nem haladhatja meg az előírt zajterhelési határértéket a zajtól védendő területeken.[29]

2.4 Meglévő közlekedési útvonalak melletti, új telekalakítású és tervezésű, vagy megváltozott övezeti besorolású területeken, megfelelő beépítési távolság meghatározásával, az épületek védett homlokzatainak megfelelő tájolással, illetve műszaki intézkedésekkel kell biztosítani az előírt zajterhelési határértékek teljesülését.[30]

2.5 Új út létesítésének, a forgalmi viszonyok lényeges és tartós megváltozását eredményező felújítás, korszerűsítés tervezésekor a zajterhelési határértékeket érvényesíteni kell. Ennek érdekében a hosszú távra tervezett forgalom figyelembe vételével zajcsökkentő létesítmények, berendezések alkalmazását kell szükség esetén előírni.[31]

2.6 Épületek zajtól védendő helyiségeiben az épület rendeltetésszerű használatát biztosító különböző technikai berendezésektől és az épületen belől vagy azzal szomszédos épületben folytatott tevékenységből eredő együttes zaj nem haladhatja meg az előírt határértékeket.[32]


3. Speciális eljárási szabályok

3.1 A környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárások során állapítja meg a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi hatóság az elérhető legjobb technikán alapuló intézkedéseket..[33]

3.2 A felszín alatti vizek minőségének védelme érdekében a mindenkor hatályos ágazati jogszabályokat .[34] [35].

3.3 Erdőterületeket érintő beruházások során az erdő védelméről szóló jogszabályban foglaltaknak megfelelően kell eljárni.[36]

3.4 A telephelyengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenységek engedélyezése a környezeti kölcsönhatások ellenőrzése alapján történhet a szakhatóságok előírása szerint.[37]

3.5 Az üzletek és kereskedelmi egységek, vendéglátó üzletek a lakosság jogos érdekeit, nyugalmát sértő tevékenysége, működése esetén (pl. zavaró, határértéket meghaladó zajterhelés) a jegyző korlátozó intézkedéseket érvényesít.[38]

3.6 Beruházások megvalósítása során a termőföldről szóló jogszabályban foglaltaknak megfelelően kell eljárni.[39]

3.7 A vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezésének megelőzése, csökkentése érdekében érvényesíteni kell az előírásokat és a helyes mezőgazdasági gyakorlat” szabályait.[40]

3.8 Dunaföldvár településen állattartó létesítmények az állattartásra vonatkozó önkormányzati rendelet szerinti volumenben és az építmények közötti legkisebb távolságok megtartásával építhetők.

3.9 A hulladékok elhelyezéséről - különös tekintettel a termelési és veszélyes hulladékokra - gondoskodni kell. Hulladékok keletkezésével járó tevékenységek engedélyezése során a kérelmezőnek nyilatkoznia kell a hulladékok megfelelő elhelyezéséről, ártalmatlanításáról.[41]

3.10 Az engedélyezési tervdokumentációnak tartalmaznia kell az építési és bontási hulladékok kezelésére, a keletkezett hulladékok mennyiségének tervezésére és elszámolására, azaz építési és bontási hulladékokkal kapcsolatos tevékenységre vonatkozó tervlapokat.[42].

3.11 Gondoskodni kell a településen keletkező kommunális szennyvíz, szennyvíziszap elhelyezéséről. Kommunális szennyvíz, szennyvíziszap, egyéb nem veszélyes hulladék termőföldön történő elhelyezése a talajvédelmi hatóságok engedélyével lehetséges.[43]

8.§

Közmű területek, közműellátás

Általános előírások

A meglévő és a tervezett, építendő közcélú vízellátás, vízelvezetés (szenny- és csapadékvíz), energiaellátás (villamosenergia ellátás, földgázellátás), valamint az elektronikus hírközlés hálózatai és létesítményei, továbbá azok ágazati előírások szerinti biztonsági övezetei számára közterületen, vagy közműterületen kell helyet biztosítani. Ettől eltérő esetben (ha azt egyéb ágazati előírás nem tiltja) a közművek és biztonsági övezetük helyigényét a Földhivatalnál szolgalmi jog bejegyzésével kell fenntartani. Közművek számára új szolgalmi jogi bejegyzést csak olyan telekrészre szabad bejegyezni, ahol az építési korlátozást nem okoz. A már szolgalmi joggal terhelt telekrészen mindennemű építési tevékenység csak a szolgalmi joggal rendelkező érintett hozzájárulásával engedélyezhető.

A közműlétesítmények és közműhálózatok elhelyezésére vonatkozólag az OTÉK előírásai, a megfelelő ágazati szabványok és előírások mellett a jelen HÉSZ-ben rögzített szabályokat is figyelembe kell venni. Az ágazati előírásokban rögzített védőtávolságokat biztosítani kell. A védőtávolságon belül mindennemű tevékenység csak az illetékes üzemeltető, az érintett szakhatóság hozzájárulása esetén engedélyezhető.

A közmű létesítmények elhelyezésénél a településképi megjelenésre, illetve a környezetvédelmi szempontokra (zaj, rezgés, szag) figyelemmel kell lenni.

A közművesítésre kerülő területen levő telkenként kell a közterületi hálózathoz önálló bekötésekkel és mérési helyekkel csatlakozni.

Új út építésénél a tervezett közművek egyidejű megépítéséről, a csapadékvizek elvezetéséről, belterületen a közvilágítás megépítéséről, út rekonstrukciónál a meglévő közművek szükséges egyidejű felújításáról és a még hiányzó közmű kiépítéséről is gondoskodni kell.

A meglévő közművek egyéb építési tevékenység miatt szükségessé váló kiváltásakor a feleslegessé vált közművet el kell bontani, az indokoltan földben maradó vezeték tömedékelését, felhagyását szakszerűen kell megoldani.


A közművezetékek átépítésekor és új vezeték fektetésekor a gazdaságos területhasználatra figyelmet kell fordítani. Utak alatt a közművek elrendezésénél mindig a távlati összes közmű elhelyezési lehetőségét kell biztosítani. A beépítésre szánt területeken a területet kiszolgáló közművezetékek nyomvonalát és helyét úgy kell elrendezni, hogy az utcákban egyoldali, kedvező esetben kétoldali fasor telepítését ne akadályozzák meg. Beépítésre nem szánt területeken, külterületen a közműlétesítmények elhelyezésére elsődlegesen a meglevő utak, közműnyomvonalak területét, helyfoglalását kell igénybe venni, ettől eltérni csak indokolt esetben, az érintett terület tulajdonosával, kezelőjével történt egyeztetés alapján lehet.

A területen tereprendezési és feltárási munkát csak szakhatóságok és az érintett közmű üzemeltetők hozzájárulásával, szükség esetén felügyeletével szabad végezni.

A településen építés, vagy használati mód megváltoztatásának engedélyezése akkor lehetséges, ha:

a központi belterületen, a beépített, illetve beépítésre szánt területeken biztosított a villamosenergia, a vezetékes ivóvíz és a földgáz ellátás, valamint a jelen szabályozás szennyvízre és csapadékvízre vonatkozó előírásai teljesülnek;

a külterület beépítésre szánt és beépítésre nem szánt részén az ÁNTSZ által is elfogadott egészséges ivóvízellátás és a villamosenergia ellátás biztosított, valamint a jelen szabályozás szennyvízre és csapadékvízre vonatkozó előírásai teljesülnek.

Vízellátás - tűzvédelem

A kutak (termálvíz kút is), egyéb vízkivételek védelmére kijelölt hidrogeológiai védőterületeken belül építéshatósági engedélyezés és a területhasználat a 123/1997. (VII. 18.) Kormányrendelet előírásai szerint történhet. Amíg a kutak elérési idő alapján történő hidrogeológiai védőterületének kijelölése, jóváhagyása, bejegyzése nem történik meg, addig a mélyfúrású kutak körül 10 m-es sugarú kört kell belső védőterületként kezelni, amelyre a rendeletben előírt korlátozásokat figyelembe kell venni.

Beépítésre szánt területen új fejlesztési területen, új vízvezetéket építeni csak a közcsatorna hálózat kiépítésével egyidejűleg szabad. A vízvezetéken a vízszolgáltatást megkezdeni csak a szennyvízcsatorna üzembe helyezését követően lehet.

Új vízhálózat építésénél, rekonstrukciójánál dn 100-asnál kisebb keresztmetszetű vezeték építését engedélyezni nem szabad, a biztonságos tüzivíz ellátás érdekében. Az ágazati előírások szerinti távolságban föld feletti tűzcsapok elhelyezése kötelező.

A mértékadó külső tűzivíz szükségletet a 26/2005. (V. 28.) BM rendeletben foglalt Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSz) szerint biztosítani kell. Ha a közhálózatról a tüzivíz igény nem biztosítható, akkor helyi tüzivíz tározó létesítése szükséges. Építési engedély kiadása csak a szükséges tüzivíz ellátás biztosításával adható.

Új utak tervezése esetén a vízvételi helyek mellett úgy kell felállítási helyet biztosítani, hogy a tűzoltó gépjárművek mellett legalább egy forgalmi sáv szabadon maradjon.

A szükséges oltóvizet az egyes létesítmények használatbavételével egyidejűleg kell biztosítani.

A közterületi hálózatot a kétoldali betáplálás biztosítása érdekében – lehetőség szerint – körvezetékként kell kiépíteni, azbesztcement anyagú cső nem fektethető.


Mindenféle házi-kút létesítése engedélyköteles. (Amennyiben a tervezett kút házi vízszükséglet kielégítése céljából készül és a tervezett vízhasználat nem haladja meg az 500 m3/év mennyiséget, valamint a talajvíz réteget, illetve az első vízadó réteget csapolja meg, akkor az Önkormányzat jegyzője engedélyezi a kút létesítését. Minden egyéb esetben a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelet az engedélyező hatóság.)

Szennyvízelvezetés

A településen elválasztott rendszerű szennyvízelvezetést kell kiépíteni

A talaj, a talajvíz és a rétegvizek védelme érdekében a szennyvizekkel a környezetet nem szabad szennyezni, ezért:

A szennyvizek közvetlen talajba szikkasztása a település teljes közigazgatási területén tilos, az még átmenetileg sem engedélyezhető.

Nyílt árokra, egyéb időszakos, vagy állandó vízfolyásba való szennyvízrákötéseket, valamint felhagyott kutakba történő szennyvíz bevezetéseket meg kell szüntetni.

A jelenleg már csatornázott utcákban új építési engedély csak a közcsatornára történő rákötéssel adható. A közcsatornával érintett és rá nem csatlakozó ingatlanokat pedig kötelezni kell egy éven belül a közcsatorna hálózatra történő rácsatlakozásra. Kivételt tenni csak azoknál a már beépített ingatlanoknál lehet, amelyeken a szennyvizek gyűjtése-tárolása a közcsatorna hálózat kivitelezését megelőzően, ellenőrzötten vízzáróan kivitelezett helyi medencékben történik és a szennyvizek elszállíttatása számlával folyamatosan igazolható.

A majd csatornázásra kerülő utcákban, új beépítésre csak akkor adható engedély, ha a telkeken létesítendő építményekből a szennyvíz veszélymentesen, a környezet károsítása nélkül kivezethetők. A közcsatorna hálózat kivitelezését megelőzően szigorúan vízzáró gyűjtőmedencékbe kell a szennyvizeket összegyűjteni és szippantó kocsival a kijelölt lerakóhelyre szállíttatni. A szennyvízpótló műtárgy használata csak átmeneti lehet és ezt az építési engedélyben is rögzíteni kell. A közcsatorna kiépítését követő egy éven belül kötelezni kell az érintett telkeket a közcsatornára való rákötésre. Kivételt tenni azoknál az ingatlanoknál, amelyek az építési engedélyt átmenetileg engedélyezett házi műtárgyra kapták, nem lehet. Kivételt tenni csak azoknál a már beépített ingatlanoknál lehet, amelyeken a szennyvizek gyűjtése-tárolása a közcsatorna hálózat kivitelezését megelőzően, ellenőrzötten vízzáróan kivitelezett helyi medencékben történik és a szennyvizek elszállíttatása számlával folyamatosan igazolható.

A beépítésre nem szánt területén elhelyezhető építményben keletkező szennyvizeket ha
- a napi keletkező szennyvíz mennyisége nem haladja meg az 5 m3-t és a közcsatorna hálózat nem közelíti meg a területet 100 m távolságon belül, akkor a közcsatorna hálózat kiépítéséig, a szennyvizeket ellenőrzötten, zárt szennyvízgyűjtő medencébe kell összegyűjteni és szippantó kocsival a kijelölt lerakóhelyre szállítani. Ha a közcsatorna hálózat kiépítése a területet 100 m távolságon belül megközelíti, akkor az érintett ingatlanokat egy éven belül kötelezni kell a közcsatornára való rákötésre.
- a napi keletkező szennyvíz mennyisége meghaladja a 5 m3-t, a közcsatorna hálózathoz csatlakozni 200 m távolságon belül nem lehet, megfelelő befogadó rendelkezésre áll továbbá egyéb előírások, korlátok nem tiltják, valamint illetékes szakhatóságok (ÁNTSZ és a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség) hozzájárulnak, akkor a keletkező szennyvizek tisztítására


engedélyezhető helyben létesítendő szennyvíztisztító kisberendezés alkalmazása. A kisberendezés védőterület igénye nem nyúlhat túl a tárgyi telken. A tisztítóberendezéssel azt a tisztítási hatásfokot kell teljesíteni, amit a befogadóhoz igazítva az illetékes szakhatóság[44]  meghatároz. Amennyiben a keletkező szennyvíz mennyisége meghaladja a napi 5 m3-t, de bármelyik illetékes szakhatóság nem ad hozzájárulást, akkor helyi szennyvíztisztító kisberendezés létesítése nem engedélyezhető, ki kell várni a közcsatorna csatlakozás lehetőségét, különben addig új építési engedély nem adható.

Bármely övezetben kibocsátott szennyvíz szennyezettségének meg kell felelnie a kommunális szennyvíz szennyezettség mértékének. A technológiai szennyezettségű vizeket telken belül létesítendő szennyvízkezeléssel, a szennyezettség megengedett mértékéig elő kell tisztítani. Állattartással összefüggően keletkező szennyvíz és hígtrágya kezelése-elhelyezése egyedi megoldást igényel. Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség folytatja le az érdekelt szakhatóságok bevonásával. Hígtrágya mezőgazdasági területen történő hasznosítását a talajvédelmi hatóság engedélyezi.

. Csapadékvíz elvezetés, árvíz-belvízvédelem

Csapadékvizet szennyvízcsatorna hálózatba bevezetni nem szabad!

A csapadékvíz elvezetésére:

a már beépített területeken a meglevő nyílt árkos felszíni vízelvezetés az útburkolat kiépítéséig, illetve a már burkolt utak soron következő rekonstrukciójáig fenntartható. Ezeken a területeken a szilárd burkolat kiépítésével, vagy rekonstrukciójával egyidejűleg kell a felszíni vízelvezetést hidraulikailag méretezett elvezetési rendszerrel kiépíteni. (Vízelvezetési tanulmányterv készítendő a vízelvezetési mód meghatározására),

a beépítésre nem szánt területeken legalább a nyílt árkos csapadékvíz elvezetési rendszert kell kiépíteni és annak zavarmentes üzemét folyamatos karbantartással, kell biztosítani.

A csapadékvíz élővízbe történő bevezetése előtt hordalékfogó műtárgy elhelyezése kötelező.

A csapadékvíz elvezetését biztosító rendszer szállítóképességét egészen a végbefogadóig ellenőrizni kell minden 0,5 ha-t meghaladó telekterületű beruházás, telekosztás engedélyezése esetén. A beruházásra építési engedély csak akkor adható, ha a többlet felszíni víz megfelelő biztonsággal továbbvezethető a végbefogadóig. (A Dunába történő vízbevezetésnél a magas vízállás esetén is biztosítani kell, szükség esetén árvízi átemelő segítségével a víz zavarmente továbbvezetésének megoldását.)

A 20, illetve annál több gépkocsit befogadó parkolókat kiemelt szegéllyel kell kivitelezni. Ezekről a parkoló felületekről és a szénhidrogén szennyezésnek kitett gazdasági területek belső útjairól összegyűlő csapadékvíz csak hordalék és olajfogó műtárgyon keresztül vezethető a csatornahálózatba. Szilárd burkolat nélkül, vagy gyephézagos burkolattal parkoló létesítése tilos.

A telekhatárra épített épületek ereszcsatornáit csak terepszint alatt szabad az utcai vízelvezető hálózatba vezetni. Ha az utcában, közterületen kiépített vízelvezető rendszer nem üzemel, akkor a csapadékvizet az utcára, közterületre kivezetni tilos, annak elhelyezését saját telken belül kell megoldani. A szomszédos telekre történő csapadékvíz elvezetést meg kell szüntetni.


Mélyfekvésű területen építeni csak talajmechanikai szakvélemény alapján lehet, az abban előírtak szigorú betartásával.

Élővízbe közvetlenül vizet bevezetni csak a hatóságok által előírt megfelelő kezelés után és vízjogi létesítési engedéllyel - az abban előírtak betartásával - lehet.

A Duna és a tavak part élétől 10 m-es, a patakok, a vízfolyások és az egyéb nevesített árkok, csatornák part éleitől 6-6 m-es sávot a meder-karbantartás számára szabadon kell hagyni. Amennyiben a karbantartó sávot közterületként nem lehet kijelölni, akkor arra a karbantartó számára szolgalmi jogi bejegyezéssel kell a karbantartás lehetőségét biztosítani.

A Duna és a Dunába torkolló patakok mederben tartását ha védmű (magas-part, gát) biztosítja, akkor a védmű és a meder közötti sávban, a védmű mentetlen oldalán, amely hullámtérnek minősül, csak a 21/2006 (I.31.)-es kormányrendelet figyelembe vételével adható építési, létesítési engedély.

A védmű mentett oldalán, a magas part-éltől, illetve a gáttest lábától 10 m-es sávot árvízi védekezésre szabadon kell hagyni, azon és alatta semmilyen építmény, közmű el nem helyezhető, azon átmeneti tárolás, átmeneti hasznosítása sem engedélyezhető.

(2)A védmű mentett oldalán, a magas part-éltől, illetve a gáttest lábától a mentett oldalon 110 m-es sávban fakadóvizek előfordulásával kell számolni. Fakadóvízzel veszélyeztetett területen a mértékadó árvízszint alatti építkezés csak annak figyelembe vételével engedélyezhető.

A szabályozási terven feltüntetett tervezett „fakadóvíz” határ a tervezett „magaspart” kialakítását követően vehető figyelembe.

Vízgazdálkodási területként lejegyzett területet (folyó (Duna), patak, árok, vízfolyás, stb. medrének földhivatali térképen rögzített telkét, vagy annak részét) egyéb célra hasznosítani, a medret érintő bármilyen korrekciót csinálni, új vízfelületet létesíteni csak vízjogi létesítési engedély alapján, az illetékes szakhatóság[45]  engedélyével szabad.

Hullámtérben, a hullámterek hasznosításáról szóló rendelet[46] alapján engedélyezhető, ideiglenesen, provizórikusan elhelyezendő létesítmény esetén, amely a vizes medret, vagy vízgazdálkodási célú területet közvetlen nem érinti, a víz mozgását nem befolyásolják, a vizes meder karbantartását, az árvízi- belvízi védekezést, csapadékvíz elvezetés lehetőségét nem akadályozzák, az érintett vizes meder kezelőjének a hozzájárulása esetén a jegyző adhat létesítési engedélyt. A létesítési engedélyben rögzíteni kell a létesítmény fenntarthatósági idejét és utána a helyreállítási kötelezettséget. A határidő lejártakor a jegyző köteles a létesítmény elbontatásáról és a helyreállítás végrehajtatásáról intézkedni.

A hullámtérben, a hullámterek hasznosításáról szóló rendelet alapján engedélyezhető, -akár végleges, akár provizórikus célú- beruházást, amely közvetlen érinti a vízgazdálkodási területet, vagy/és érinti a víz mozgását (akár felszín felett, akár felszín alatt), vagy/és befolyásolja-akadályozza a vizes meder karbantartását, az árvízi-belvízi védekezést, a csapadékvíz elvezetés lehetőségét, csak vízjogi létesítési engedély alapján, az illetékes szakhatóság[47]  engedélyével létesíthető. (Pl. Az úszóműállás és úszóműves kikötőhely, egyéb vízparthoz kötött létesítmények part éltől a mederbe való benyúlása nem okozhat vízvisszatorlódást, nem akadályozhatja a víz szabad mozgását, továbbá nem akadályozhatja a vízfolyás használatát, a legkisebb vízállásnál is a hajózási szélességet szabadon kell hagyni, ennek konkrét méretét az érintett vízfolyás kezelője határozza meg.)


A hullámtérben, a hullámterek hasznosításáról szóló rendelet alapján beruházást engedélyezni, csak a beruházással érintett terület hullámtérből történő kivételét követően szabad. A terület hullámtérből való kivételét vízjogi engedély alapján lehet megvalósítani. Építési, létesítési engedélyt adni csak a tervezett beruházás mentett oldalon való elhelyezése esetén szabad.

A nyílt árkos vízelvezető hálózat feletti kocsi behajtók az árok vízszállító képességét nem korlátozhatják. Az áteresz méretét úgy kell meghatározni, hogy az, víz-visszaduzzasztást ne okozzon, a vízszállítás akadálymentes legyen. Egy telekre csak és kizárólag egy áteresz létesíthető (gépkocsi és gyalogos beközlekedést is figyelembe véve!). Az áteresz szélessége telkenként nem lehet 5 m-nél nagyobb. A kocsi behajtó kerékfogó szegélye 10 cm-nél jobban nem emelkedhet ki a kocsi behajtó felszínéről és 6 cm-nél nem lehet szélesebb a szegély. A nyílt árok fenekét és max 50 cm magasságig az oldalát szint-, medertartás és a karbantarthatóság érdekében burkolni kell. Az árok burkolatlanul maradó rézsűjét erózió ellen gyeptelepítéssel kell megvédeni. A gyeptelepítést a rézsű kialakításával egy időben kell elvégezni. A talajminőség függvényében 1-3 %-ot meghaladó lejtésű árkot csak teljes szelvényében burkolt árokként szabad kialakítani a meder erózió elkerülése érdekében.

.Gázvezeték hálózatok

Előkerttel rendelkező épületeknél a telekhatár és az épület között gázvezeték csak földben építhető.

Házi gáznyomásszabályozó az épület utcai homlokzatára nem helyezhető el, a berendezés csak a telkek előkertjében, udvarán, vagy az épület alárendeltebb homlokzatára szerelhető.

Égéstermék elvezetésére utcai homlokzaton szerelt kémény nem építhető.

Villamosenergia-hálózatok

(2)A tervezett belterület beépítésre szánt területein belül, a új közép-, kisfeszültségű, valamint közvilágítási villamos energia ellátási hálózatokat építeni, valamint új villamos energia ingatlan bekötést kialakítani, csak föld alatti elhelyezéssel szabad az alábbi  területeken:

  • Városközpont területén (I/1 városszerkezeti egység),
  • Kálvária domb területén (IV/1 városszerkezeti egység,
  • Tervezett műemléki környezet területein
  • A dunaparton (Hősök tere, egyéb tervezett belterületi szakaszok esetében a vízparttól számított 100m-en belül)
  • A  Mély út területén és ahhoz csatlakozó földrészleteken

A villamosenergia ellátás hálózatainak föld feletti vezetése külterületen, beépítésre nem szánt területen fennmaradhat, de ott is területgazdálkodási okokból a villamosenergia elosztási, a közvilágítási tápkábeleket-szabadvezetékeket és a hírközlési hálózatokat közös egyoldali oszlopsorra kell fektetni, amelyre egyben a közvilágítást szolgáló lámpafejek is elhelyezhetőek.




. Elektronikus hírközlési hálózatok, létesítmények

A belterületen, a beépítésre szánt területeken vezetékes hírközlési hálózatokat célszerűbb föld alatti elhelyezéssel építeni. Ha a föld alatti elhelyezés nem valósítható meg, akkor egy oldali közös oszlopsoron kell ezeket a villamosenergia ellátási és hírközlési hálózatokat elhelyezni, amelyre egyben a közvilágítást szolgáló lámpafejek is elhelyezhetőek.

A tervezett új hálózatot a járdák alatt, vagy zöldsávban kell elhelyezni a fenti 6.1 pont alatt felsorolt területeken.

A hírközlési hálózatainak föld feletti vezetése külterületen, beépítésre nem szánt területen fennmaradhat, de ott is területgazdálkodási okokból a villamosenergia elosztási, a közvilágítási és a hírközlési szabadvezetékeket közös egyoldali oszlopsorra kell fektetni, amelyre egyben a közvilágítást szolgáló lámpafejek is elhelyezhetőek.

A nyilvános távbeszélő állomást elsősorban a nagyobb tömegeket vonzó épületek közterületi frontján kell elhelyezni.

Antenna (bázisállomás) torony belterületen, továbbá védett természeti területen belül nem helyezhető el.

A fenti antennatorony kialakításánál biztosítani kell a több szolgáltató telepítésének lehetőségét

9.§

TÁJ-; TERMÉSZETVÉDELEM

1. Védett természeti területek

1.1 A NATURA 2000-hálózat területei:

1.1.1 A meglévő természeti állapotok megőrzése, fenntartása - az országos jelentőséget túllépve - európai jelentőségű.

1.1.2 A Natura 2000 hálózattal érintett területeken a vonatkozó[48] Kormány rendeletben foglaltakat kell figyelembe venni.

1.2. Dél- Mezőföld Tájvédelmi Körzet

A Tájvédelmi Körzeten belül fokozottan védett területen belül a természetvédelmi kezelés és a természetvédelmi hatósággal egyeztetett élet-és vagyonvédelmi beavatkozás végezhető.

1.3 Országosan védett természetvédelmi területek:

  • Kálvária –domb
  • Macskalyuk környéke.
  • láp


1.4 A fenti védett területeknek a használata során a vonatkozó törvényben foglaltakat[49] továbbá a természetvédelmi terület kezelési tervében foglaltakat maradéktalanul be kell tartani.

1.5 Helyi jelentőségű természetvédelmi területek

1.5.1 (2) törölve

1.5.2 A védelemre javasolt területeknél a védelem alá helyezés során a vonatkozó törvényben[50] foglaltak betartandók. Helyi védettség esetén a települési önkormányzat feladata, országos védettség esetén a miniszter feladata a természetvédelmi terület kijelölése.

1.6 Tájképvédelmi területek:

1.6.1 Tájképvédelmi területen belül építési tevékenység az illetékes természetvédelmi szakhatósággal történt egyeztetés alapján, kertépítész tervező által készített kertépítészeti tervvel alátámasztott építési engedélyezési terv alapján folytatható.

1.6.2 A zöldfelületi-rendszer a tájra jellemző őshonos fafajok alkalmazásával alakítható.

1.6.3 A tájképvédelmi területnek minősített területeken a természeti-táji környezet védelme érdekében a kilátási-rálátási viszonyok - művi elemekkel történő - alakítása, valamint művelési ág váltás csak a természetvédelmi szakhatósággal történt előzetes egyeztetés alapján, táj(kert)építész által előzetesen elkészített tájrendezési (kertépítészeti) terv alapján történhet.

1.7 Egyedi tájértékek: Az egyedi tájértékek kataszterezését – a vonatkozó törvény szerint[51] - az Önkormányzatnak el kell végezni.

1.8. Források: A forráshelyeket a természetvédelem által védettnek kell tekinteni[52].

2. A természeti területek[53]:

2.1 A természeti területek használata és fejlesztése során a történelmileg kialakult természetkímélő hasznosítások figyelembe vételével kell biztosítani a táj jellegének, esztétikai, természeti értékeinek, a tájra jellemző természeti rendszerek, és egyedi tájértékek megóvását.

2.2 A gyepterületek – vonatkozó jogszabály[54], szerinti - szakszerű fenntartását biztosítani kell első sorban a gyeptípushoz igazodó legeltetéssel, kaszálással, valamint a vegyi anyagok mérsékelt, természetkímélő használatával.

2.3 A természeti területeken történő gazdálkodás - mező-erdő-nád-hal-vadgazdálkodás során - biztosítani kell a fenntartó használatot, ami magában foglalja a tartamosságot, a természetkímélő módszerek alkalmazását és a biológiai sokféleség védelmét.


2.4 A természeti területen művelési ág váltás, csak a Nemzeti Park Igazgatóság hozzájárulásával történhet.

2.5 Mocsaras területek- vizes élőhelyek:

a) A vizes élőhelyek[55] természetes növényállományát meg kell őrizni és védeni kell a terület ökológiai és látványértékeit.

b) Vízfolyások és tavak természetes, és természetközeli állapotú partjait a vizes élőhelyek védelme érdekében meg kell őrizni.

c) Vizes élőhelyek partvonalától számított 50 méteren, tavak partjától számított 100 méteren belül, valamint vízfolyások hullámterében új, mesterséges építmények nem létesíthetők.

2.6. Vízfelületek:

2.6.1 A halastavak és egyéb vízfelület vizének természetes tisztaságát, ökológiai rendszerének stabilitását védeni kell. Bármilyen vegyi anyag, vagy egyéb szennyező anyag vízbe juttatása tilos. A partvonal mentén hulladék lerakása – akár csak átmenetileg is tilos.

2.6.2 A tavak környezetében a jelenlegitől eltérő típusú hasznosítás esetében csak a táj - és környezetkímélő megoldás engedhető meg.

2.6.3 Új tó kizárólag vízjogi engedély birtokában alakítható ki.

3. Ökológiai folyosó

3.1 Az ökológiai folyosó területén - a vonatkozó törvényi előírásokat[56] betartva – a meglévő természeti állapotok megőrzése, fenntartása országos jelentőségű. Az ökológiai hálózaton belül „beépítésre szánt terület” nem alakítható.

3.2 Az ökológiai folyosó területén építményt elhelyezni csak a természetvédelemhez fűződő érdekek figyelembe vételével lehet.

3.3 Az ökológiai folyosó területén művelési ág váltása kizárólag a természetvédelmi szakhatóság hozzájárulásával történhet.

4. Táj-rehabilitációs területek

4.1 Amennyiben még fellelhető, anyagnyerés folytán roncsolt felszín, azt a térség tájhasznosításával összhangban rekultiválni kell, figyelembe véve a bányászatról szóló törvényben[57] foglaltakat.

4.2 Ásványi nyersanyag kitermelésével járó építési, tereprendezési, vízrendezési tevékenységek engedélyezési eljárásaiban a Pécsi Bányakapitányság szakhatósági állásfoglalása szükséges, amennyiben a kitermelt ásványi nyersanyag a kitermelés helyéről elszállításra, ill. nem a kitermeléssel érintett területen, deponálásra kerül, és ennek során üzletszerűen kerül hasznosításra, értékesítésre.


4.3 Anyagnyerés folytán roncsolt felszínt, - a térség tájhasznosításával összhangban - rekultiválni kell a vonatkozó jogszabályok[58]figyelembe vételével.

4.4 A fent leírtakon túl a rendezési terv kivitelezéséhez szükséges ásványi nyersanyagokat (homok, kavics, agyag, stb.) érvényes hatósági engedéllyel rendelkező kitermelőhelyről (bányából) kell beszerezni.

10.§

MŰVI ÉRTÉKVÉDELEM

1. A kulturális örökség fogalomkörébe tartozó jelen HÉSZ 3-4. sz. Mellékleteiben felsorolt, az SZT –n feltüntetett, ismert régészeti lelőhelyekkel és műemlékekkel kapcsolatosan a vonatkozó törvény[59] előírásai szerint kell eljárni.

1.1 Régészeti lelőhelyek védelmére vonatkozó előírások

1.1.1 A város nyilvántartott régészeti lelőhelyeit és régészeti érdekű területeit, azok hrsz szerinti beazonosítását az SZT, valamint jelen HÉSZ 3. sz. Melléklete mutatja be.

1.1.2„Régészeti érintettség esetén a 2005. évi LXXXIX. Tv-el módosított 2001. évi LXIV. törvény és a hozzá kapcsolódó végrehajtási rendeletek alapján kell elrendelni.

1.1.3 A fokozottan vagy kiemelten védett régészeti lelőhelyeken a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal hatóság.

1.1.4 Minden nyilvántartott régészeti lelőhelyet érintő, a talajt bolygató tevékenység, valamint a művelési ág megváltoztatása esetében a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal előzetes (szakhatósági) engedélye szükséges.

1.1.5 A régészeti érdekű területeken tervezett munkálatok esetében a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt (tovább: KÖH) véleményező szervként kötelezően be kell vonni még a tervezés fázisában.

1.1.6 Minden olyan esetben, amikor lelet, vagy jelenség kerül elő, a területileg illetékes múzeumot és a KÖH –t értesíteni kell.

1.1.7 A nagy felületeket érintő beruházások előtt a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal hatásvizsgálat készítését írhatja elő.

1.1.8 A régészeti örökséget érintő kérdésekben a rendezési tervhez készített hatástanulmányban foglaltak az irányadók.”

1.2 Műemlékek védelmére vonatkozó előírások

1.2.1 A város országos műemléki védelem alatt álló és védelem alá helyezendő művi értékeit, az SZT és  jelen HÉSZ 4. sz. Melléklete mutatja be.

1.2.2 (11)  * hatályon kívül helyezve.

2. Helyi művi értékek védelmére vonatkozó előírások:

2.1 Jelen HÉSZ jóváhagyásával helyi védelem alá helyezett művi értékek védelmének irányításáról és szervezéséről, nyilvántartásáról, fenntartásáról és annak támogatásáról, további művi értékek védetté nyilvánításáról és törléséről az Önkormányzat külön rendeletben gondoskodik.

2.2 A védettség alatt álló ingatlanokon – mindennemű építési és kertépítészeti tevékenység - a városi főépítész előzetes állásfoglalásának figyelembe vételével folytatható.

2.3 A városi főépítész állásfoglalásának beszerzése az engedélyezési eljárás megkezdése előtt kötelező, és ez az engedélyezési kérelemhez csatolandó.

2.4 Helyi egyedi védelmet kell biztosítani a – az Örökségvédelmi hatástanulmányban kimunkált - jelen HÉSZ 5..sz. mellékletében felsorolt:

  • H1 fokozat esetében a teljes építményre, valamint a hozzá tartozó földrészletre,
  • H2 fokozat esetében az építmény valamely részértékére,
  • közterületi műalkotásokra, építményekre (szobrokra, kőkeresztek, emlékművek, támfalakra) 

2.5 A helyi egyedi védelem általános szabályai

2.5.1 Védelem alatt álló épület, csak a védettség törlését követően bontható el.

2.5.2 A védelemmel érintett ingatlanon csak olyan építési munka végezhető, illetve csak olyan állapot fenntartása engedélyezhető, amely nem érinti hátrányosan a védett érték karakterét, megjelenését, eszmei értékét.

2.5.3 A helyi egyedi védelem alatt álló ingatlanokon illetve a védettség alá eső ingatlanrészeken meg kell őrizni, illetve helyre kell állítani az épületek illetve építmények eredeti építészeti karakterét, eredeti szerkezeteit. Ennek érdekében mind épületek, épületrészek, mind kiegészítő építmények (kerítések, kapuk, támfalak, kerti létesítmények, stb.) esetében:

  1. felújítások, átalakítások során törekedni kell az eredeti térrendszer, tömegformák, homlokzatok, építészeti részletek megőrzésére, helyreállítására,
  2. felújítások, átalakítások során törekedni kell az eredeti szerkezetek anyagában való megőrzésére, hasonló új anyagok használatára,


  1. új építések, bővítések során a meglévő részekkel, a környező városi szövettel tömegformálásban, anyaghasználatban harmonizáló megoldásokat kell alkalmazni.
  2. épület felszerelések (különösen tüzelőberendezések és tartozékaik, hírközlési felszerelések, klíma- és közműberendezések, hirdető és reklámfelületek) létesítése alkalmával meg kell őrizni az épület, építmény eredeti karakterét, megjelenését.
  3. A védett épületek közterületről látható homlokzatain újabb homlokzati füstgáz elvezető, hírközlési berendezés, közmű vezeték klímaberendezés nem helyezhető el. Törekedni kell arra, hogy a védett épületeken meglévő ilyen elemek mielőbb megszűnjenek.
  4. Védőtető, előtető, biztonsági rács, korlát, zászlótartó, világító berendezés és árnyékoló szerkezet létesítése építési engedély alapján létesíthető.

2.5.4 A helyi egyedi védettség alatt álló ingatlanokon a védettség sajátos követelményei és az értékek megőrzése érdekében – a hatályos építési jogszabályok keretei között – az Építésügyi Hatóság kötelezheti a védelem alatt álló, valamint a védett együttesek területén található épületek, illetve építmények tulajdonosá(ait), illetve használóját(it):

  • A jó karbantartásra, fenntartása való kötelezettség teljesítésére,
  • Az azokat eléktelenítő, idegen részek eltávolítására,
  • A védett értékek jellegének kifejezésére vagy hatásosabb érvényesülésére irányuló munkálatok elvégzésére.

2.6 A helyi egyedi védelem részletes szabályai

2.6.1 Védett építményekre vonatkozó előírások:

a) a védett épületeket hagyományos építészeti tömegükben meg kell tartani.

b) a védett épületek tetőformája megtartandó. A tető héjalása az eredetihez hasonló anyagú, színű és mintázatú korszerű építőanyaggal felváltható.

c) az épület homlokzati nyílásrendje és a nyílások osztása megtartandó, ezek változtatása csak az eredeti állapot helyreállítása esetén engedélyezhető.

d) a meglévő homlokzati tagozatok megtartandók vagy korábbi hiteles dokumentumok alapján eredeti formájukban visszaállíthatók.

e) a homlokzat burkolatai az eredeti állapolt szerint megtartandók vagy annak hatását keltve korszerű anyagok használatával cserélhetők.

f) a homlokzat színezését az eredeti állapotnak megfelelően kell elvégezni.  Amennyiben az eredeti állapot színezése nem igazolható, a homlokzat a szomszédos épületekhez illeszkedően színezhető.

g) a védett épületeket úgy lehet bővíteni, hogy az épület jellege homlokzati kialakítása, utcaképi szerepe ne változzon, illetve a legkisebb kárt szenvedje. A bővítésnek a védett épület formájával, szerkezetével, anyagaival összhangban kell lennie.

h) a védett épületekben belső átalakítási, korszerűsítési, felújítási munkák végezhetők, az eredeti szerkezet és a belső értékek tiszteletben tartásával.


2.6.2 Védett épületrészekre vonatkozó szabályozás:

a) Ha a védett épületrészt az épület utcai homlokzata képezi, az épületet hagyományos építészeti tömegével kell megtartani, megőrizve a homlokzati nyílásrendet, a nyílások osztását, - melyek indokolt esetben változtathatók – a homlokzati tagozatokat az eredeti építőanyagok felválthatók azokhoz hasonló megjelenést biztosító korszerű építőanyagokkal. A homlokzat színezését az eredeti állapotnak megfelelően kell meghatározni. Amennyiben ez nem lehetséges, az épület színezését a szomszédos két épület homlokzatához illeszkedően kell meghatározni.

b) egyéb védett épületrészek (pl. kapu, vakolatdísz, falfestmény, stb.) az eredeti állapotnak megfelelően megtartandók. Az épület átépítése esetén törekedni kell a védett épületrész eredeti helyén történő megtartására.

c) védett épületrész csak a védettség törlése után bontható el. A bontást megelőzően a védett épületrész tulajdonosának kötelessége az épületrész felmérési és fotódokumentációjának elkészítése. Amennyiben a védett épületrész a bontást követően nem kerül visszaépítésre, mérete lehetővé teszi, és arra a tulajdonos nem tart igényt, azt a helyi múzeumba be kell szállítani megőrzés céljából.

2.6.3 Védett közterületi műalkotásokra, építményekre (szobrokra, kőkeresztek, emlékművek, támfalak) vonatkozó szabályozás:

Védett képzőművészeti alkotások és emléktáblák az eredeti állapotnak megfelelő formában, anyaghasználatra a felújítási helyükön tartandók fenn.

2.7 Helyi területi védelmet kell biztosítani az SZT-n lehatárolt

- a A Kálvária domb SZT-n lehatárolt területének

- A Felső Burgundiai pincesornak,

2.8 A helyi területi védelem szabályai

A helyi védettség alatt álló területeken meg kell őrizni a védett terület eredeti térszerkezetének, közterületi rendszerének, telekosztásának, beépítési struktúrájának karakterét. Ennek érdekében

  1. a területen a telekalakítások nem okozhatnak durva beavatkozást a telekszerkezetbe,
  2. nem változtatható meg a beépítési struktúra jellege, az új beépítéseknek és bontásoknak ehhez kell igazodniuk,
  3. a településkép szempontjából meghatározó, közterületeket határoló térfalak megőrzendők, helyreállítandók.
  4. megőrzendő az adott terület növényállományának, táji alkotóelemeinek karaktere, a növénykivágásoknak és telepítéseknek ehhez kell igazodniuk.
  5. a közterületeket, azok burkolatát, berendezését a terület rangjának megfelelő minőséggel kell kialakítani,
  6. (2) törölve


3. A sajátos művi értékeket hordozó építményekre vonatkozó előírások

a) Jelen HÉSZ 6. sz. Mellékletében felsorolt, az SZT – n feltüntetett – sajátos művi értékeket hordozó építményeken - építésügyi hatósági engedélyhez kötött- építési tevékenység a városi főépítész véleményének figyelembe vételével folytatható,

b) a városi főépítész állásfoglalásának beszerzése az engedélyezési eljárás megkezdése előtt kötelező, mely az engedélyezési kérelemhez csatolandó

11.§

VÉDŐTERÜLETEK, VÉDŐTÁVOLSÁGOK

1. A főútvonalak tengelyvonalától számított - SZT-n ábrázolt távolságon – belül – a vonatkozó jogszabály [60]értelmében - építési tevékenység az illetékes közlekedési szakhatóság (kezelő) hozzájárulásával folytatható.

2. A - közforgalmú és ipar - vasút tengelyvonalától - SZT-n ábrázolt – 50m –en belül építési tevékenység az OTÉK vonatkozó előírása[61] szerint folytatható.

3. Közműlétesítmények és közműhálózatok elhelyezésére vonatkozólag a jelen HÉSZ 7.§-nak előírásait figyelembe kell venni.

4. A helyi vízműkutak, kutak, források stb. védelmét biztosító 10m –n sugarú körön belül területet belső védőidomként kell kezelni, és arra vonatkozó előírásokat kell betartani[62]

5. A szennyvízcsatorna hálózatra telepített védelem nélküli átemelőknél legalább 150 m-es védőtávolságot kell biztosítani, amely megfelelő bűz-zaj elleni védelemmel 20m-re csökkenthető. Újonnan – beépített és beépítésre szánt területen – átemelőt csak védelemmel szabad.

6. A szennyvízátemelő védőtávolságán belüli területfelhasználásra ugyanaz az előírás vonatkozik, mint a szennyvíztisztító telep védőtávolságán belülre, azaz élelmiszer és gyógyszer alapanyag nem termelhető elő nem állítható, élelmiszer és gyógyszer nem gyártható, raktározható, forgalmazható. A védőterület aktív zöldfelületként hasznosítható, vagy az előzőekbe nem tartozó gazdasági jellegű övezetbe, kizárva szolgálati lakás létesítésének lehetőségét.

7. A parti sávok, vízjárta területek, valamint a fakadó vizek által veszélyeztetett területek használatáról és hasznosításáról szóló vízügyi követelményeket be kell tartani, valamint az előírásoknak megfelelő védősáv fennmaradását biztosítani kell. [63]

8. A vízgazdálkodási (meder kezelési, karbantartási) szakfeladatok elvégzéséhez a fenti hatályos jogszabályt és jelen HÉSZ 8.§ 4.9 pontjában leírtakat be kell tartani.

9. Az SZT-n jelölt – rekultiválandó – dögtér – engedélyezett módon való - lezárásig fenn kell tartani az 1000 m-es védőtávolságot. Felhagyott hulladéktemető (dögtér) területén 30 évig mezőgazdasági művelést folytatni tilos. Ezt a tilalmat a követelmények szerint az Önkormányzatnak az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni. A tervezett állati hulladékgyűjtő hely védőtávolsága: min. 500m.[64].


10. Az SZT-n jelölt potenciális felszínmozgás veszéllyel érintett telkek esetében építési tevékenység jelen HÉSZ 3.§ 18. pontjában leírtak szerint folytatható.


11.(2)  A „K – h” jelű építési övezetben olyan hulladék – gyűjtéssel, kezeléssel, hasznosítással, valamint ártalmatlanítással járó tevékenység végezhető, amelynek – a vonatkozó jogszabályok1 szerint – a védőtávolság, levegővédelmi távolság – igénye nem haladja meg az 500 m-t.


12. Az SZT –n jelölt honvédelmi terület 1000m-es védőtávolságán belül 30m-nél magasabb építmény nem létesíthető. Az 1000m-en túli területeken 30m-nél magasabb építmény az illetékes HM szakhatósági szerve[65] hozzájárulásával létesíthető.

II. FEJEZET

TERÜLETFELHASZNÁLÁS, TELEPÜLÉSSZERKEZET

12.§

A BELTERÜLETI HATÁR MEGÁLLAPÍTÁSA

1. A város - SZT –n feltüntetett tervezett - belterületét alakítani a tényleges területfelhasználás szándékának belterületbe csatolásról szóló közgyűlési rendelettel történő megerősítését, valamint a belterületbe vonáshoz szükséges földhivatali eljárás lefolytatását követően lehet.

2. Az SZT beépítésre szánt területei – a tervezett belterületi határtól függetlenül, a fent leírtak szerint belterületbe vonhatók.

3. A fenti területek belterületbe történő vonása - a konkrét fejlesztési igényeknek megfelelően – szakaszosan, az SZT módosítása nélkül is végrehajthatók.

13.§(9)(12)

BEÉPÍTÉSRE SZÁNT TERÜLETEK

1. Az építési övezetekben újonnan kialakítandó építési telkek méreteit jelen HÉSZ 1.sz. Melléklete tartalmazza.

2. Az 1 sz. Melléklet szerinti új telkek legkisebb szélessége, mélysége, területe a minimális méreteket jelentik.

3. A fenti 1 sz. Mellékletek szerinti min. telekterület – uj építési telek kialakítása vagy telekösszevonása esetén - max. kétszeresére növelhető a lakóterületek esetében.

4. (2)  Az elhelyezhető épületek tényleges homlokzatmagassága max. 1m-rel haladhatja meg a jelen HÉSZ 1.sz. Mellékletében feltüntetett max. kialakítható építménymagasságot. A HÉSZ 13. § 14. bek. alatt leírt „Gazdasági területek” azon építési övezeteiben, ahol a jelen HÉSZ 1.sz. Mellékletében feltüntetett legnagyobb építménymagasság nem éri el a 8,0 m-t – technológiai indok alapján – a megengedett építménymagasság max. 8,0 méter lehet.


5. A város beépített és beépítésre szánt területeit az SZT az alábbi területfelhasználási egységekre osztja:

5.1 Lakóterületek, ezen belül:

- Kisvárosias (Lk),


- Kertvárosias (Lke),

- Falusias (Lf)

5.2 Településközpont – vegyes terület (Vt),

5.3 Gazdasági területek, ezen belül:

5.3.1 Kereskedelmi, szolgáltató (Gksz)

5.3.2 Ipari, ezen belül:

- Egyéb ipari (Gip-e)

5.3.3 Mezőgazdasági jellegű üzemi területek (G-mg),

5.4 Különleges területek (K-...)

5.5 Hétvégi házas üdülőterület (Üh-..):

6. A fenti területfelhasználási egységeket az SZT építési övezetekre osztja, melyekben építési tevékenység jelen HÉSZ 1.sz. Melléklete szerinti telekalakítási és beépítési előírásokat figyelembe véve folytatható.

7. A területfelhasználási egységek építési övezeteiben – jellemzően – alkalmazandó beépítési módok:

- „sz” jelű szabadon álló,

- „o” jelű oldalhatáron álló,

- „z” jelű zártsorú

8. A fenti építési övezeteken belül:

8.1 az „o” jelű beépítési mód esetében:

a) az újonnan kialakított telektömbökben az építési helyet a telkek É-Ék-K-i oldalon lévő határvonala mellé kell illeszteni,

b) a már részben beépült telektömbökben az építési hely – kialakult állapothoz illeszkedő - határvonal mellé is illeszthető abban az esetben, ha a szomszédos telkek kialakult építési módja nem teszi lehetővé az a) pont szerinti építési hely kijelölését.

8.2 Eltérő építési övezetek találkozásánál a nagyobb építménymagasságú övezet építési telkén belül - a szomszédos  építési telekre nézően (pl. saroktelek, vagy hátsókert) - kialakítható épület tényleges homlokzatmagassága nem haladhatja meg az alacsonyabb építménymagasságú építési övezetben előírt max. építménymagasságot.

9. A „.....-T” jelű építési övezetben építési tevékenység az alábbiak szerint folytatható:

a) jelen HÉSZ 1.sz. Melléklete szerinti előírások az SZT szerint lehatárolt tömbtelekre teljesüljenek.

b) Telket alakítani, új épületet elhelyezni, meglévőt bővíteni – a kialakult állapot figyelembe vételével – a fenti tömbtelek egészét érintő kétlépcsős engedélyezési eljárás keretében lehet.


c)A „K-pi-T” jelű építési övezetben új építési telket alakítani jelen HÉSZ 13.§ 15.9.1 pontjában leírtak szerint lehet


d) a „K – pi  – T” építési övezetű tömbtelkes, kialakult présházas terület alakult és beépített építési telkén belül, meglévő épület elbontását követően új épület – a bontást megelőző állapot mértékig, de max. 70 m2 alapterülettel – visszaépíthető abban az esetben, ha a fenti a) pontban leírt (teljes tömbtelekre vonatkozó) beépíthetőséget nem lépi túl.



10. Jelen HÉSZ 1. sz. Mellékletében felsorolt telekalakítási és beépíthetőségi előírások
– a kizárólag lakófunkciójú épület létesítését kivéve – alkalmazhatók.

11. Kizárólag lakófunkciójú épület létesítése esetén az összes – fenti Mellékletben felsorolt 50%-nál magasabb beépíthetőséget tartalmazó – építési övezetben az alábbiakat kell figyelembe venni:

  • beépíthetőség: max 50%., a
  • min. zöldfelület: 30%
  • max. burkolt felület: max. 20%

12. A lakóterületek

12.1 A kisvárosias lakóterület

12.1.1 A kisvárosias lakóterületen belül elhelyezhető:

a)  legfeljebb 4 lakásos lakóépület,

b) a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó épület,

c) egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület,

d) sportépítmény,

e) a lakóépületek rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari épület, valamint

f) kivételesen vonatkozó OTÉK előírását figyelembe véve

fa) szálláshely szolgáltató épület,

fb) a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású gazdasági építmények,

12.1.2 A fent leírtakon túl elhelyezhető önálló parkolóterület és garázs a 3,5 t önsúlynál könnyebb gépjárművek és az ilyeneket szállító járművek számára

12.1.3 Az „Lk-6-o” építési övezeti jelű lakóterületi egységre vonatkozó előírások

12.1.3.1 A telekalakításokra vonatkozó előírásokat[66] az alábbiak szerint kell alkalmazni:

  1. telekegyesités max. 2db építési telek összevonásával engedélyezhető abban az esetben, ha az egyik alkalmatlan a beépítésre (pl. útkapcsolat hiánya), vagy mérete nem éri el a 140m2-t.


  1. telekhatárrendezés engedélyezhető abban az esetben, ha nem keletkezik beépítésre alkalmatlan és 140m2-nél kisebb építési telek.

12.1.3.2 Az építési övezetek építési telkein belül – a tereprendezéssel járó építési munkák során (támfalak, rézsük) természetes anyagokat (pl. terméskő) kell használni a látszó felületeken.

12.1.3.3 Új épületet kialakítani az alábbiak szerint lehet:

  1. Az épület alapterülete az építési övezeten belül kialakult szokásos – max. 100m2 - nagyságot nem haladhatja meg. Az épületek utcafronti szélességi mérete max. 7,0m
  2. Az épületek az építési vonalra merőlegesen, kontyolás nélküli, 40-45º hajlásszögű nyeregtetővel építhetők.
  3. Térdfal magasítás, erkély, loggia nem építhető.
  4. Tetőhéjalás: elsősorban mázatlan cserép, hullámlemezfedés nem alkalmazható.
  5. Az épület falazata: tégla, faház nem létesíthető.
  6. Az épület homlokzata lehet vakolt, fehérre meszelt, nyers vagy meszelt (fagyálló) tégla. Kőporos vakolat nem engedélyezhető.
  7. Az épületek tényleges homlokzatmagassága nem haladhatja meg a – jelen HÉSZ 1.sz. Mellékletében rögzített max. építménymagasságot (4,5m).

12.1.4 Az „Lk-7-z(p)” építési övezeti jelű lakóterületi egységre vonatkozó előírások

12.1.4.1 A lakóterületen belül présházak is elhelyezhetők.

12.1.4.2 Présházakat kialakítani jelen HÉSZ 13.§ 15.9.2 pont alatt leírtak szerint lehet.

12.1.4.3 Lakóépületet kialakítani az alábbiak szerint lehet:

  1. Az épületek kontyolás nélküli, 40-45º hajlásszögű nyeregtetővel építhetők.
  2. Térdfal magasítás, erkély, loggia nem építhető.
  3. (2) Tetőhéjalás: mázatlan cserép, természetes pala
  4. Az épület falazata: elsősorban tégla, faház nem létesíthető.
  5. Az épület homlokzata lehet vakolt, fehérre meszelt, nyers vagy meszelt (fagyálló) tégla. Kőporos vakolat nem engedélyezhető.

12.2 A kertvárosias lakóterületek

12.2.1 A kertvárosias lakóterületen belül elhelyezhető:

  1. Legfeljebb 4 lakásos lakóépület,
  2. a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó épület,


  1. egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület,
  2. a lakóépületek rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari épület, valamint
  3. kivételesen:

ea) Helyi lakosság közbiztonságát szolgáló építmény

eb) sportépítmény,

ec) a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,

d) üzemanyagtöltő.

12.2.2 (2)A fent leírtakon túl elhelyezhető önálló parkolóterület és garázs a 3,5 t önsúlynál könnyebb gépjárművek és az ilyeneket szállító járművek számára

                12.2.3. Az „Lke – 5 – sz” jelű építési övezetben


  1. Az építési helyen belül max. 1 lakóépület létesíthető.
  2. A lakóépületben max. 4 lakás alakítható ki.
  3. Szgk tárolás: építési telken belül.
  4. Az építési telken önálló garázs nem építhető.
  5. SZT szerinti építési telkek – az övezeti előírások betartásával – összevonhatók.
  6. A tervezett lakóépületek egységes építészeti arculattal alakítandók ki.
  7. Tető kialakítás: magas tető, hajlásszög: 20 – 45°.
  8. Kerítés: a tervezési területen belül nem kötelező jelleggel, egységes terv alapján, élő sövény kialakításával


12.3 A falusias lakóterületek

12.3.1 A falusias lakóterületen elhelyezhető:

  1. max. 2 lakásos lakóépület,
  2. mező- és erdőgazdasági (üzemi) építmény,
  3. kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó épület,
  4. szálláshely szolgáltató épület,
  5. kézműipari építmény,
  6. helyi igazgatási, egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épületek,
  7. sportépítmény,
  8. üzemanyagtöltő

12.3.2 önálló parkolóterület és garázs a 3,5 t önsúlynál könnyebb gépjárművek és az ilyeneket szállító járművek számára


12.3.3 Az „Lf-2-o(E)” építési övezeti jelű – tervezett, jelenleg mezőgazdasági művelésű - falusias lakóterületen belül, figyelembe véve a 8.9 pontban leírtakat, erdőtelepítés nem, fásítás a lakóterület kialakításáig nem engedélyezhető.


13.(11) A településközpont vegyes területek

13.1 A településközpont vegyes területen elhelyezhető:

13.1.1 lakóépület,

13.1.2 igazgatási épület,

13.1.3 kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület,

139.1.4 egyéb közösségi szórakoztató épület, a terület azon részén, amelyben a gazdasági célú használat az elsődleges,

13.1.5 egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület,


13.1.6 sportépítmény,

13.1.7 parkolóház, üzemanyagtöltő, valamint

13.1.8 kivételesen:

a) nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény,

b) termelő kertészeti építmény.

13.2 A fent leírtakon túl elhelyezhető önálló parkolóterület és garázs a 3,5 t önsúlynál könnyebb gépjárművek és az ilyeneket szállító járművek számára.


 13.3 A „Vt-14-z” jelű építési övezetre vonatkozó előírások

13.3.1 Az építési övezeten belül elhelyezhető:

a) Főépületként

- lakóépület,

- igazgatási épület,

- kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület,

b) Melléképületként

a fent leírt épületek rendeltetésszerű használatát kiegészítő épületek.

13.3.2 Telekalakítás

Vonatkozó jogszabály szerint


13.3.3 Épület elhelyezése

a) Főépületet elhelyezni

- amennyiben a meglévő, közterülettel határos épület elbontásra kerül, új épületet elhelyezni a kialakult, közterülettel határos homlokvonalon, a műemléképülethez tűzfallal csatlakozóan, az utcában (építési telken) kialakult, oldalhatáron álló (zártsorú) beépítéshez illeszkedően, az övezeti előírásoknak megfelelően lehet,

- amennyiben a meglévő, közterülettel határos épület – hatályos HÉSZ előírásainak megfelelően – átalakul (pl. bővül), új épületet elhelyezni, ahhoz illeszkedően, az övezeti előírásoknak megfelelően lehet.

b) Önálló melléképület nem létesíthető a – közterülettel határos – homlokvonalon,

c) Melléképület – a fenti b) pontban leírtakat figyelembe véve - a főépület szerinti anyaghasználattal, meglévő, vagy újonnan létesítendő főépület funkcionális kiegészítéseként, a közterülettel határos homlokvonaltól min. 10m-re építhető külön állóan, vagy a főépülethez csatlakoztatva

d) Épületet elhelyezni úgy lehet, hogy az építési telekre - gépjárművel történő - behajtás biztosítható legyen.

e) Amennyiben az építési telek – új épület elhelyezése esetén – homlokvonala nem épül be teljes szélességben, az épület homloksíkjával egybeépített – a gépjármű beközlekedését biztosító űrszelvénnyel - kapubejáró létesítendő.

13.3.4 Épület kialakítása

a) az építési övezet – több építési telek egyidejű - be(át)építésekor, az új épület(ek) - utcafronttal határos – tömegét és homlokzati elemeit tagolni kell a kialakult telekhatárok mentén.

b) épületet kialakítani hagyományos anyaghasználattal lehet.

c) tetőkialakítás

ba) a közterülettel határos főépület esetében főgerinc: utcával párhuzamos

bb) hajlásszög: 35-45°

bc) fedés: égetett agyagcserép

bd) tetőfelépítmény – a telektömböket határoló közutakra nézően - nem létesíthető,

be) tetőablak: tetősíkban alakítható


13.4 A „Vt-15-z” jelű építési övezetre vonatkozó előírások

13.4.1 Az építési övezeten belül elhelyezhető:

a) Főépületként

- lakóépület,

- igazgatási épület,

- kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület,

b) Melléképületként

a fent leírt épületek rendeltetésszerű használatát kiegészítő épületek.

13.4.2 Telekalakítás

A vonatkozó jogszabályok szerinti telekalakítási lehetőségek közül:

- nyeles telek kialakítása nem engedélyezhető,

13.4.3 Építmények elhelyezése

a) Az építési övezeten belül építményt elhelyezni - a közutakkal határos homlokvonallal, valamint a szabályozási terven építési határvonallal körülzárt - építési helyen belül lehet.

b) Az építési övezet be nem építhető területén belül építményt elhelyezni konkrét fejlesztési program alapján - a tömb egészére kiterjedő – a HÉSZ-t és szabályozási tervet érintő módosítási eljárást követően lehet.

c) Főépületet elhelyezni

- amennyiben a meglévő, közterülettel határos épület elbontásra kerül, új épületet elhelyezni a kialakult, közterülettel határos homlokvonalon, az utcában (építési telken) kialakult, oldalhatáron álló (zártsorú) beépítéshez illeszkedően, az övezeti előírásoknak megfelelően lehet,

- amennyiben a meglévő, közterülettel határos épület – hatályos HÉSZ előírásainak megfelelően – átalakul (pl. bővül), új épületet elhelyezni, ahhoz illeszkedően, az övezeti előírásoknak megfelelően lehet.

d) Önálló melléképület nem létesíthető a – közterülettel határos – homlokvonalon,

e) Melléképület – a fenti d) pontban leírtakat figyelembe véve - a főépület szerinti anyaghasználattal, meglévő, vagy újonnan létesítendő főépület funkcionális kiegészítéseként, a közterülettel határos homlokvonaltól min. 10m-re építhető külön állóan, vagy a főépülethez csatlakoztatva

f) Épületet elhelyezni úgy lehet, hogy az építési telekre - gépjárművel történő - behajtás biztosítható legyen.

g) Amennyiben az építési telek – új épület elhelyezése esetén – homlokvonala nem épül be teljes szélességben, az épület homloksíkjával egybeépített – a gépjármű beközlekedését biztosító űrszelvénnyel - kapubejáró létesítendő.

13.4.4 Épület kialakítása

a) az építési övezet – több építési telek egyidejű - be(át)építésekor, az új épület(ek) - utcafronttal határos – tömegét és homlokzati elemeit tagolni kell a kialakult telekhatárok mentén.

b) épületet kialakítani hagyományos anyaghasználattal lehet.

c) tetőkialakítás

ba) a közterülettel határos főépület esetében főgerinc: utcával párhuzamos

bb) hajlásszög: 35-45°

bc) fedés: égetett agyagcserép

bd) tetőfelépítmény – a telektömböket határoló közutakra nézően - nem létesíthető,

be) tetőablak: tetősíkban alakítható


13.5 A Vt-16-z” jelű építési övezetre vonatkozó előírások

13.5.1 Az építési övezeten belül elhelyezhető:

a) Főépületként

- lakóépület,

- igazgatási épület,

- kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület,

b) Melléképületként

a fent leírt épületek rendeltetésszerű használatát kiegészítő épületek.

13.5.2 Telekalakítás

A vonatkozó jogszabályok szerinti telekalakítási lehetőségek közül:

- Telekcsoport újraosztása, telekfelosztás nem folytatható,

13.5.3 Építmények elhelyezése

a) Az építési övezeten belül építményt elhelyezni - a közutakkal határos homlokvonallal, valamint a szabályozási terven építési határvonallal körülzárt - építési helyen belül lehet.

b) Az építési övezet be nem építhető területén belül építményt elhelyezni konkrét fejlesztési program alapján - a tömb egészére kiterjedő – a HÉSZ-t és szabályozási tervet érintő módosítási eljárást követően lehet.

c) Főépületet elhelyezni

- amennyiben a meglévő, közterülettel határos épület elbontásra kerül, új épületet elhelyezni a kialakult, közterülettel határos homlokvonalon, az utcában (építési telken) kialakult, oldalhatáron álló (zártsorú) beépítéshez illeszkedően, az övezeti előírásoknak megfelelően lehet,

- amennyiben a meglévő, közterülettel határos épület – hatályos HÉSZ előírásainak megfelelően – átalakul (pl. bővül), új épületet elhelyezni, ahhoz illeszkedően, az övezeti előírásoknak megfelelően lehet.

d) Önálló melléképület nem létesíthető a – közterülettel határos – homlokvonalon,

e) Melléképület – a fenti d) pontban leírtakat figyelembe véve - a főépület szerinti anyaghasználattal, meglévő, vagy újonnan létesítendő főépület funkcionális kiegészítéseként, a közterülettel határos homlokvonaltól min. 10m-re építhető külön állóan, vagy a főépülethez csatlakoztatva

f) Épületet elhelyezni úgy lehet, hogy az építési telekre - gépjárművel történő - behajtás biztosítható legyen.

g) Amennyiben az építési telek – új épület elhelyezése esetén – homlokvonala nem épül be teljes szélességben, az épület homloksíkjával egybeépített – a gépjármű beközlekedését biztosító űrszelvénnyel - kapubejáró létesítendő.

13.5.4 Épület kialakítása

a) az építési övezet – több építési telek egyidejű - be(át)építésekor, az új épület(ek) - utcafronttal határos – tömegét és homlokzati elemeit tagolni kell a kialakult telekhatárok mentén.

b) épületet kialakítani a környezethez illeszkedő hagyományos anyaghasz-nálattal lehet.

c) tetőkialakítás

ba) a közterülettel határos főépület esetében főgerinc: utcával párhuzamos

bb) hajlásszög: 35-45°

bc) fedés: égetett agyagcserép

bd) tetőfelépítmény – a telektömböket határoló közutakra nézően - nem létesíthető,

be) tetőablak: tetősíkban alakítható


13.6 A „Vt-17-z” jelű építési övezetre vonatkozó előírások

13.6.1 Az építési övezeten belül elhelyezhető:

a) Főépületként

- lakóépület,

- igazgatási épület,

- kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület,

b) Melléképületként

a fent leírt épületek rendeltetésszerű használatát kiegészítő épületek.

13.6.2 Épület elhelyezése a Sóház utca mentén

a) Főépületet elhelyezni

- a kialakult, közterülettel határos homlokvonalon, az utcában (építési telken) kialakult, oldalhatáron álló (zártsorú) beépítéshez illeszkedően, az övezeti előírásoknak megfelelően lehet,

- amennyiben a meglévő, közterülettel határos épület – hatályos HÉSZ előírásainak megfelelően – átalakul (pl. bővül), új épületet elhelyezni, ahhoz illeszkedően, az övezeti előírásoknak megfelelően lehet.

b) Önálló melléképület nem létesíthető a – közterülettel határos – homlokvonalon,

c) Melléképület – a fenti b) pontban leírtakat figyelembe véve - a főépület szerinti anyaghasználattal, meglévő, vagy újonnan létesítendő főépület funkcionális kiegészítéseként, a közterülettel határos homlokvonaltól min. 10m-re építhető külön állóan, vagy a főépülethez csatlakoztatva

d) Épületet elhelyezni úgy lehet, hogy az építési telekre - gépjárművel történő - behajtás biztosítható legyen.

13.6.3 Épület kialakítása a Sóház utca mentén

a) épületet kialakítani a környezethez illeszkedő hagyományos anyaghasz-nálattal lehet.

b) tetőkialakítás

ba) a közterülettel határos főépület esetében főgerinc: utcával párhuzamos

bb) hajlásszög: 35-45°

bc) fedés: égetett agyagcserép

bd) tetőfelépítmény – a telektömböket határoló közutakra nézően - nem létesíthető,

be) tetőablak: tetősíkban alakítható

c) Amennyiben az építési telek – új épület elhelyezése esetén – homlokvonala nem épül be teljes szélességben, az épület homloksíkjával egybeépített – a gépjármű beközlekedését biztosító űrszelvénnyel - kapubejáró létesítendő.


13.7 A „Vt-18-z” jelű építési övezetre vonatkozó előírások

13.7.1 Az építési övezeten belül elhelyezhető:

a) Főépületként

- lakóépület,

- igazgatási épület,

- kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület,

b) Melléképületként

a fent leírt épületek rendeltetésszerű használatát kiegészítő épületek.

13.7.2 Épület elhelyezése

a) Főépületet elhelyezni

- a kialakult, közterülettel határos homlokvonalon, az utcában (építési telken) kialakult, oldalhatáron álló (zártsorú) beépítéshez illeszkedően, az övezeti előírásoknak megfelelően lehet,

- amennyiben a meglévő, közterülettel határos épület – hatályos HÉSZ előírásainak megfelelően – átalakul (pl. bővül), új épületet elhelyezni, ahhoz illeszkedően, az övezeti előírásoknak megfelelően lehet.

b) Önálló melléképület nem létesíthető a – közterülettel határos – homlokvonalon,

c) Melléképület – a fenti b) pontban leírtakat figyelembe véve - a főépület szerinti anyaghasználattal, meglévő, vagy újonnan létesítendő főépület funkcionális kiegészítéseként, a közterülettel határos homlokvonaltól min. 10m-re építhető külön állóan, vagy a főépülethez csatlakoztatva

d) Épületet elhelyezni úgy lehet, hogy az építési telekre - gépjárművel történő - behajtás biztosítható legyen.

13.7.3 Épület kialakítása a Sóház utca mentén

a) épületet kialakítani a környezethez illeszkedő hagyományos anyaghasz-nálattal lehet.

b) tetőkialakítás

ba) a közterülettel határos főépület esetében főgerinc: utcával párhuzamos

bb) hajlásszög: 35-45°

bc) fedés: égetett agyagcserép

bd) tetőfelépítmény – a telektömböket határoló közutakra nézően - nem létesíthető,

be) tetőablak: tetősíkban alakítható

c) Amennyiben az építési telek – új épület elhelyezése esetén – homlokvonala nem épül be teljes szélességben, az épület homloksíkjával egybeépített – a gépjármű beközlekedését biztosító űrszelvénnyel - kapubejáró létesítendő.


14. A gazdasági területek

14.1 Az építési övezetek építési telkein belül - a konkrét tevékenység kapcsán fellépő környezetterhelésre rezisztens fajok elemeiből - speciális szerkezetben telepített – táj (kert) építész által tervezett - sávok alakítandók, melyek kiegészítendők a tervezett oldal-; és hátsókertek mentén történő minimum 5 m-es védőfásítással.

14.2 A kereskedelmi, szolgáltató területen elhelyezhető:

14.2.1 mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenységi célú épület,

14.2.2 a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások,

14.2.3 igazgatási, egyéb irodaépület,

14.2.4 parkolóház, üzemanyagtöltő,

140.2.5 sportépítmény, valamint

14.2.6 kivételesen:

a) egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület,

b) egyéb közösségi szórakoztató épület.


14.2.7 A „Gksz-4-sz(E)” építési övezeti jelű – tervezett, jelenleg jellemzően mezőgazdasági művelésű – szolgáltató területen belül, figyelembe véve a 8.9 pontban leírtakat, erdőtelepítés nem, fásítás a szolgáltató jellegű gazdasági terület kialakításáig nem engedélyezhető.


14.3 ipari területek

14.2.1 Az egyéb ipari terület (Gip-e) építési övezeti jelű területfelhasználási egység építési telkekein belül az OTÉK vonatkozó pontjaiban[67] feltüntetett építmények helyezhetők el.

14.2.2 A fenti ipari gazdasági területen kivételesen elhelyezhetők: a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások,

14.4 A mezőgazdasági üzemi terület (G-mg) építési telkein belül zavaró hatású mezőgazdasági üzemek (állattartó telep, terménytároló, szárító, stb.) építményei helyezhetők el.


14.4.1 a mezőgazdasági üzemek területén  belül - a vonatkozó törvény[68] értelmében - gondoskodni kell a használaton kívül lévő építmények új funkciójának megállapításáról, vagy elbontásáról.

14.4.2 Az SZT-n jelölt „G-mg-2 sz(L)” jelű építési övezetben a - kialakult - lakófunkciójú épületeken:

  • a meglévő építmények állagmegóvási, valamint
  • a terület jövőbeni rendeltetésének megfelelő átalakításával, korszerűsítésével, bővítésével járó építési munkák, továbbá
  • új, önálló lakást nem eredményező átalakítása, legfeljebb egy alkalommal 25m²-el történő bővítése és felújítása végezhető.

15. A különleges területek

15.1 A „K-okt” jelű építési övezet, ahol oktatás célját szolgáló épület, valamint annak működéséhez szükséges gazdasági és tároló épület, kivételesen szállás-; és lakóépület helyezhető el.

15.2 A „K-v” jelű építési övezet, ahol kereskedelmi, szolgáltató és vendéglátó épület helyezhető el.

15.3 A „K-tp” jelű építési övezet kialakult, templom épülettel

15.4 A „K-sp” jelű építési övezet, ahol sportpálya, uszoda, sportcsarnok valamint annak működéséhez szükséges gazdasági és tároló épület, kivételesen szállásépület helyezhető el.

15.5 (11) * hatályon kívül helyezve

15.6 A „K-id” jelű építési övezet, ahol kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, közösségi szórakoztató épület, sportépítmény, kemping, üdülőtábor valamint annak működéséhez szükséges gazdasági és tároló épület, kivételesen szállás-; és lakóépület helyezhető el.

15.7 A „K-Hm” jelű építési övezet kialakult honvédelmi terület.

15.8 A „K-vs” jelű építési övezet a vásártér

15.9 A „K-pi-….” jelű építési övezeti jelű területek a kialakult pincék, présházak területe,

15.9.1 A „K-pi-T” jelű építési övezetben új építési telket alakítani a tömb területére készítendő szabályozási terv alapján lehet.

15.9.2 A „K-pi-T” és „K-pi-z” építési övezetek présházak (pincék) területére vonatkozó előírások

  1. Az építési övezetekre vonatkozó övezeti előírásokat jelen HÉSZ 1.sz. Melléklete tartalmazza.


  1. Az építési övezeten belül pince, présház, vagy a turizmust, idegenforgalmat szolgáló építmény létesíthető.
  2. Új épület - a meglévő épületek által meghatározott építési vonalon – foghíjként, vagy a meglévő pincelejárókhoz (lyukpincékhez) igazodva létesíthető.
  3. Az épület alapterülete az építési övezeten belül kialakult szokásos nagyságot nem haladhatja meg. Az épületek szélességi mérete max. 6,0m.
  4. Az épületek az építési vonalra merőlegesen, kontyolás nélküli, 40-45º hajlásszögű nyeregtetővel építhetők.
  5. Térdfal magasítás, erkély, loggia nem építhető.
  6. Tetőhéjalás: elsősorban nád, mázatlan cserép, természetes pala. Hullámpala- és hullámlemezfedés nem alkalmazható.
  7. Bejárat az épület főhomlokzatának tengelyében, vagy ahhoz közel létesíthető.
  8. Ajtó kétszárnyú, hagyományos, faszerkezetű, tömör kialakítású lehet. A főhomlokzaton max. 2 azonos, max. 60cm széles, faszerkezetű ablak helyezhető el a bejárati ajtó két oldalán. Vasrács kerülendő.
  9. A hátsó és oldalhomlokzatokra, oromfalakra csak szellőzőnyílások kerülhetnek, az oromzatokon a középtengelyre szimmetrikusan.
  10. Az épület falazata: elsősorban tégla, vályog, vert fal. faház nem létesíthető.
  11. Az épület homlokzata lehet vakolt, fehérre meszelt, nyers vagy meszelt (fagyálló) tégla. Kőporos vakolat nem engedélyezhető.

15.10 A „K-va” jelű építési övezet, ahol a vasúti pályaudvar működtetéséhez szükséges üzemi és kiegészítő építményei, kivételesen szállás-; kereskedelmi, szolgáltató és vendéglátó épület helyezhető el.

15.11 A „K-au” jelű építési övezet, ahol az autóbusz pályaudvar működtetéséhez szükséges üzemi és kiegészítő építményei, kivételesen kereskedelmi, szolgáltató és vendéglátó épület helyezhető el.

15.12 A „K-vár” jelű építési övezet, a Vár területe

15.13 A „K-te” jelű építési övezet, ahol a temetők és temetkezések rendjéről szóló önkormányzati rendelet szerinti építmények helyezhetők el.

15.14 A „K-nk” jelű építési övezet az  intenzíven növényesítendő, korlátozott közhasználatú „Növénykert” területe,

15.15 (11) * hatályon kívül helyezve

15.16 A „K-rek” jelű építési övezet, ahol vendéglátás, eü. ellátás, szálláshely és egyéb szolgáltatás, valamint sportolás célját szolgáló építmények helyezhetők el.

15.17 A „K-szoc” jelű építési övezet, a Szociális otthon területe

15.18 A „K-kz” jelű építési övezet, ahol az – SZT szerint megnevezett - területigényes közműlétesítmény üzemi és kiegészítő építményei helyezhetők el.

15.19.(12) A „K-kz(E)” építési övezeti jelű - területigényes közműlétesítmény üzemi és kiegészítő építményei számára lehatárolt – területén belül fásítás nem engedélyezhető.


15.19(2) A „K-h” jelű építési övezet – hulladékgazdálkodási terület

15.20 A „K-h(sz)” jelű építési övezet – szelektív hulladéklerakó

15.21 A „K-D” jelű építési övezet – dögtér

15.22.(2) A „K – szh” jelű építési övezet a „Különleges szálláshely szolgáltató” 100 férőhelyes „wellnes” szálló területe, ahol idegenforgalmat vonzó – szelíd turizmus fogadására, egészségvédő programok szervezésére, konferencia és egyéb rendezvények megtartására alkalmas – épületek helyezhetők el az alábbiak szerint:


  1. Előkert: közforgalom számára megnyitott park és fásított parkoló kialakításával.
  2. Hátsókert: közforgalom számára korlátozottan megnyitott rekreációs jellegű
    • Panorámához kötött pihenőterületek, valamint
    • Játék és lakóterületet nme zavaró „wellnes” programok kialakulásával
  3. Kerítés – a korlátozott közforgalmú  terület határán – áttört/élő sövény
  4. Főfunkció szabadon állóan, egy épületben alakítandó
  5. Tetőkialakítás: lapos/magastető. Hajlásszög: magastető esetén: 20 – 45°
  6. Szgk tárolás: építési telken belül
  7. Az építési telken önálló garázs nem építhető
  8. Melléképítmények közül az OTÉK 1. sz. Melléklet a), b – h), m), n) pont alatt felsoroltak helyezhetők el.


15.23.(8)(9) A „K-int” övezeti jelű különleges intézményterületen belül igazgatási, szálláshely szolgáltató, egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület, valamint azok működéséhez szükséges nem zavaró hatású gazdasági és tároló épületek helyezhetők el.




16. Az „Üh” jelű hétvégi házas üdülő területek

Az építési telkeken belül - az OTÉK vonatkozó bekezdéseinek[69].– megfelelő épület(ek), lakóépület, valamint kivételesen a terület rendeltetését szolgáló építmények helyezhetők el.

14.§(11)(12)

BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT TERÜLETEK

1. Az övezetekben újonnan kialakítandó telkek méreteit jelen HÉSZ 2.sz. Melléklete tartalmazza.

2.(2) Az elhelyezhető épületek tényleges homlokzatmagassága max. 1 m-el haladhatja meg a jelen HÉSZ 2. sz. Mellékletében feltüntetett max. kialakítható építménymagasságot. A HÉSZ 2. számú mellékletében feltüntetett övezetekben – technológiai indok alapján – a megengedett építmény magasság max. 8,0 méter lehet.


3. A város beépítésre nem szánt területeit az SZT az alábbi területfelhasználási egységekre osztja:

3.1 Közlekedési és közmű terület

3.1.1. A közúti közlekedési területe (KÖu), ezen belül

a) Településszerkezeti jelentőségű úthálózat

aa) „KÖu-1” – gyorsforgalmi út

ab) Köu-(2-4)”, „Köu-(6-7)” - I. és II. rendű főutak és a gyűjtőúthálózat kül és belterületi szakaszai

b) Kiszolgáló úthálózat

„Köu-5”, „Köu-8” – kiszolgáló utak kül és belterületi szakaszai

c) Önálló kerékpárút

„KÖu-9” – kerékpárút

d) Önálló gyalogút

„KÖu-10” – gyalogút

3.1.2 Kötöttpályás (vasúti) közlekedési (KÖ-k) terület

3.2 Zöldterület (Z)

3.3 Erdőterület, ezen belül a:


3.3.1 Védőerdő (Ev),

3.3.2 Gazdasági (Eg)és

3.3.3 Turisztikai (Ee) erdők területe

3.4 Mezőgazdasági terület, ezen belül a:

3.4.1 Kertes szőlő (Mk- sz),

3.4.2 Kertes kiskert (Mk-k) - kert, szőlő, gyümölcsös, valamint az

3.4.3 Általános szántó (Ma-sz)

3.4.4 Általános ültetvény (Ma-ü)

3.4.5 Általános rét, legelő (Ma-r) területek

3.5 Vízgazdálkodási terület (V)

4. A fenti területfelhasználási egységeken (övezeteken) belül építési tevékenység jelen 2. sz. Melléklete szerinti telekalakítási és beépítési előírásokat figyelembe véve folytatható.

5. A közlekedési és közműterületek (KÖ)

5.1 A közhasználatra szánt utak és vasút - jelen HÉSZ 9.sz. Melléklete szerint SZT-n jelölt - területét biztosítani kell.

5.2 A közlekedési és közműterületeken belül elhelyezhető a közlekedést és közműellátást kiszolgáló:

5.2.1 közlekedési-; és közműépítmények,

5.2.2 kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület,

5.2.3 igazgatási épület,

5.2.4 gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakás.

5.3 A „KÖu-gy(s)” a dunaparti sétány területe.

5.4 A „KÖu-p(s)” a Vak Bottyán téren - időszakos rendezvények és parkolás céljára - kialakítandó terület.

5.5 A „KÖu-v(s)” jelű vegyes használatú (gépjármú, gyalogos) útburkolattal kialakítandó közterület, melynek kialakításánál (pl. útburkolat, rézsük, támfalak) természetes anyagokat (pl. kő, fagyálló tégla) kell használni.

5.6 A fenti 5.3 -5.6 pontok szerinti - területeket kialakítani, átalakítani, bármilyen építési tevékenységet folytatni, a fenti a növényesítést, utcabútorok elhelyezését tartalmazó kertépítészeti terv alapján lehet.

5.7(12) A „KÖu-2,4,5,8(E)” övezeti jelű közutak – szabályozási terven lehatárolt – területén belül, azok kialakításáig fásítás nem engedélyezhető.


6. A zöldterületek (Z)

6.1 Az SZT-n szerinti „Z” övezeti jelű területfelhasználási egységek a közparkok, közkertek területei.


6.2 A város közparkjait – kivéve a Béke-tér és a Csonka-torony térségégét - kert vagy tájépítész által készített kertépítészeti terv alapján fel kell újítani, majd jó minőségben fenn kell tartani, a beteg, vagy elöregedett fák pótlásáról, szakmailag megfelelő módon gondoskodni kell.

6.3 A zöldterületeken – az OTÉK –nak megfelelően[70] elhelyezhetők:

a) pihenést és a testedzést szolgáló építmény (sétaút, pihenőhely, tornapálya, gyermekjátszótér stb.),

b) vendéglátó épület,

c) a terület fenntartásához szükséges épület.

6.4 A zöldterületeket kialakítani szaktervező által készítendő kertészeti terv alapján lehet.

6.5 A „Z(s1)” övezeti jelű közpark elsősorban a pihenés és szabadidő eltöltését szolgáló létesítmények, zöldfelületek, gyalogutak és gyalogos térburkolatok együttese.

6.5.1 Az övezetben elhelyezhetők:

  1. A pihenés célját szolgáló építmények, műtárgyak,
  2. Vendéglátó épület,
  3. A terület fenntartásához szükséges épület,
  4. A közúti közlekedéssel kapcsolatos várakozóhelyek,
  5. Köztisztasággal kapcsolatos gyűjtők,
  6. Az OTÉK vonatkozó melléklete[71] szerinti melléképítmények,
  7. Távbeszélő fülke,
  8. Fix árusító pavilon,
  9. Illemhely, pihenő és elsősegélynyújtó helyiséggel, szociális blokkal (kerékpáros, gyalogos pihenőhelyek),

6.5.2 Az övezetben az épületek szabadon állóan létesíthetők.

6.5.3 Építménymagasság: max. 4,5m.

6.5.4 Beépíthetőség: max. 2%

  1. 6.6 (11)  * hatályon kívül helyezve


6.7 A „Z(s3)” övezeti jelű közpark elsősorban a pihenés célját szolgáló építmények elhelyezését szolgálja.

6.7.1 Az övezetet a 6.6 pontban leírtak szerint kell kialakítani.

6.7.2 Az övezetben létesíthető zöldfelületi elemek, építmények, műtárgyak megvalósítására - mérnökgeológiai szakvélemény alapján - kertépítészeti terv készítendő, melyben a tervezett gyalogoslépcsőket és pihenőhelyeket - a löszfaltól függetlenített - önálló mérnökszerkezetként kell megoldani.

6.8 A fenti 6.5-6.7 pontok szerinti területeket kialakítani, átalakítani, bármilyen építési tevékenységet folytatni, a fenti a növényesítést, utcabútorok elhelyezését tartalmazó kertépítészeti terv alapján lehet. 

6.9 A „Z(s4)” övezeti jelű közpark területén belül „vízhúzó szélkerék” (szivattyú) elhelyezhető, mely nem korlátozhatja a szomszédos – beépítésre szánt – lakó és gazdasági – területek – jelen HÉSZ szerinti – beépíthetőségét.

6.10 A „Z-id” övezeti jelű közhasználatra szánt magánkert terület a fenti 6.3 és 6.4 pontban leírtak szerint alakítható

7. Az erdőterületek (E)

7.1 A meglévő erdőterületeken a gazdálkodó tevékenység végzése során az erdőről, és az erdő védelméről szóló törvényi előírásokat, valamint annak végrehajtási utasításáról szóló FM rendeletben foglaltakat[72] be kell tartani.

7.2 Erdők művelése, az erdők letermelése, és új erdő telepítése kizárólag a szakmai felügyeletet biztosító Erdészeti Szolgálat ellenőrzése és szakmai felügyelete mellett végezhető.

(6)Erdőtelepítés és fásítás során a telekhatártól 3 méter védőtávolságot kell betartani.

7.3 A NATURA 2000 hálózat területére eső erdőterületeken a fenti vonatkozó jogszabályokon túl az általános NATURA 2000 területi előírások is betartandók[73].

7.4 A természetvédelem oltalma alatt álló lápok erdőterületeinek esetében a természet védelméről szóló jogszabályokat[74] figyelembe kell venni.

7.5 A természeti területek erdőterületeinek kezelése során az arra vonatkozó jogszabályi előírásokat[75] be kell tartani.

7.6 A tervezett mezőgazdasági, ill. út menti erdősávok esetében az un. mezővédő erdősávok tervezett szélessége minimálisan 25m.

7.7 A tervezett autópálya mellett telepítendő véderdősáv szabályozása: a tervezett autópálya mellett telepítendő véderdősávot a forgalom okozta terhelések miatt minimálisan 50m szélességben kell kialakítani.


7.8 A fenti 7.6 és 7.7 pontok szerinti erdősávokat tájépítész által készített terv alapján kell kialakítani.

7.9 Az SZT-n szerinti „Ev” (védőerdő), „Eg” (gazdasági erdő), „Ee” (turisztikai erdő), övezeti jelű erdőterületeken – erdészeti ütemterv szerint – erdőt kell létesíteni, fenntartani.

7.10 Az „Ev” jelű (környezetvédelmi célú) védelmi rendeltetésű erdőterületen belül épületet elhelyezni nem lehet.

7.11 Az „Eg” jelű gazdasági rendeltetésű 100 000m2-t (10ha) meghaladó erdőterületen belül függetlenül a nyilvántartott művelési ágtól – a 2.sz Melléklet szerinti beépítettséggel - elhelyezhetők:

a) Erdőműveléshez és erdőhasználathoz, valamint a

b) Vadgazdálkodáshoz szükséges építmények

7.12 Az „Ee” jelű turisztikai rendeltetésű 100 000m2-t (10ha) meghaladó erdőterületen belül függetlenül a nyilvántartott művelési ágtól – a 2.sz Melléklet szerinti beépítettséggel - elhelyezhetők:

a) Turisztikai és egészségügyi-szociális, valamint az

b) Erdőműveléshez, erdőhasználathoz szükséges építmények

7.13 Az „Eg” és „Ee” övezeti jelű erdőterületeken – a tornyokat és kilátókat kivéve – a 2.sz Melléklet szerinti építménymagasságú épületek helyezhetők el.

 7.14(12) Az „Ev(E)” övezeti jelű védelmi rendeltetésű erdő területén fásítás nem, erdőtelepítés a „KÖu-2(E)” övezeti jelű I. rendű főút kialakításával párhuzamosan, vagy azt követően engedélyezhető.


8. A mezőgazdasági területek (Mk, Ma)

8.1 A mezőgazdasági területeken - az OTÉK vonatkozó[76] előírásainak keretei között – a telek övezeti besorolásától, művelési ágától és méretétől függően elhelyezhetők:

a) A növénytermesztés és állattenyésztés gazdasági építményei, továbbá

b) Az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és –tárolás építményei, valamint

c) Lakóépületek

8.2 Az „Mk-k” övezeti jelű kertes övezetben lévő telkek elsősorban kert, gyümölcsös céljára hasznosíthatók ennek megfelelően rajtuk az azokhoz szükséges építmények és lakóépület helyezhetők el.

(6)* 22/2012.(IX.20.) önkormányzati rendelettel hatályon kívül helyezve.

  8.2.1.(12) Az övezet földrészei – figyelembe véve jelen HÉSZ 2.§ 16-17.pontjai szerinti jogszabályi előírásokat, valamint a 14.§ 7.2 pont (6) jelű bekezdése szerinti védőtávolságot - erdő és fásítás céljára is hasznosíthatók. Erdő (min. 5000m2 összefüggő területként) kialakítható úgy is, hogy – amennyiben a szomszéd ingatlanon már létezik csatlakozó erdő művelési ágú terület – a szomszédos erdőterülettel összeszámítható.

8.2.2(12) A művelési ág váltásával járó, az eljáró hatóság által engedélyezett erdőtelepítést a hatályos településrendezési eszközökön – módosítási eljárás keretében – át kell vezetni.


8.3 Az „Mk-sz” övezeti jelű kertes szőlőterületeken lévő telkek elsősorban szőlőművelés céljára hasznosíthatók és azokon a szőlőművelést és feldolgozást, a bortárolást és borturizmus céljait szolgáló építmények és lakóépület helyezhető el.

(6) * 22/2013.(IX.20.) önkormányzati rendelettel hatályon kívül helyezve.

8.3.1 A jelenlegi szőlő művelési ágú területeken a jövőben is törekedni kell a szőlő művelési ág megtartására. A termőhelynek megfelelően a fehérbort adó szőlőfajtákat kell telepíteni, korszerű művelésmód alkalmazásával, a hegyközség szakmai elvárásainak betartása mellett.

8.3.2 A szőlőművelésű területeken a vonatkozó törvényben foglaltakat[77] be kell tartani.

(12)8.3.3. Az övezet földrészei – figyelembe véve jelen HÉSZ 2.§ 16-17.pontjai szerinti jogszabályi előírásokat, valamint a 14.§ 7.2 pont (6) jelű bekezdése szerinti védőtávolságot - erdő és fásítás céljára is hasznosíthatók. Erdő (min. 5000m2 összefüggő területként) kialakítható úgy is, hogy – amennyiben a szomszéd ingatlanon már létezik csatlakozó erdő művelési ágú terület – a szomszédos erdőterülettel összeszámítható.

(12)8.3.4 A művelési ág váltásával járó, az eljáró hatóság által engedélyezett erdőtelepítést a hatályos településrendezési eszközökön – módosítási eljárás keretében – át kell vezetni.

(12)8.3.5 Az „Mk-sz(E)” övezeti jelű kertes szőlőterületeken belül erdőtelepítés és fásítás nem engedélyezhető.



8.4 Az „Ma-sz” övezeti jelű általános szántó és az „Ma-ü” övezeti jelű ültetvényterületen a telek rendeltetésszerű használatát szolgáló építmények helyezhetők el. A szántóterületek esetében:

8.4.1 A külterület mezőgazdasági tájhasznosítását, a már történelmileg kialakult szántóföldi növénykultúráját  a jövőben is meg kell őrizni.

8.4.2 Bármilyen, a jelenlegitől eltérő tájhasználati szándék esetében a földvédelmi szempontokat, a termékenység védelmét szolgáló földhasználói kötelezettségeket - a vonatkozó - termőföldről szóló – törvény[78] szerint figyelembe kell venni.

8.4.3 Művelési ág változtatás engedélyezését a Földhivatal végzi. Termőföldet érintő beruházás esetén, (bele értve a földvédelmet szolgáló létesítményeket is) a beruházás megvalósításához és üzemeltetéséhez a talajvédelmi hatóság hozzájárulását meg kell kérni a vonatkozó törvény[79] értelmében. A termőföld időleges károsításával járó beruházások esetén az időleges művelési ág változtatás engedélyezését szintén a Földhivatal végzi, amihez a talajvédelmi és természetvédelmi hatóság szakhatósági hozzájárulását is be kell szerezni.

8.4.4 Művelési ág váltás szándéka esetén (különösen a szélerózióval érintett területeken) erdősítést kell előtérbe helyezni.

8.5 Az „Ma-r” övezeti jelű általános gyep, rét, legelő művelési ágú területeken - megfelelő telekméret esetén – a hagyományos, almos állattartó és lakófunkciót is kielégítő építmények helyezhetők el.

8.5.1. Az „Ma-r(k)” jelű művelési ágba tartozó meredek, csúszásveszélyes löszpartfal területén belül-

  1. növényesítés és – önálló mérnökszerkezetként - gyalogosfeljárók létesíthetők kertépítészeti és mérnökgeológiai szakvélemény alapján.
  2. beépíthetőség: 0%
  3. telekösszevonás engedélyezhető, telekfelosztás nem

8.6 Külterületen történő bármilyen jellegű új beruházás, építés, létesítés tervezése és kivitelezése során a vonatkozó törvényben leírtakat[80] figyelembe kell venni, ill. be kell tartani.

8.7 Külterületi - mezőgazdasági területeken történő - reklámtáblák elhelyezése építési engedély köteles tevékenység és a vonatkozó jogszabályokat[81] be kell tartani.

8.8 A mezőgazdaságilag hasznosított területeken a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezésének megelőzésére, ill. csökkentése érdekében a vonatkozó kormányrendeletben[82] leírtakat be kell betartani.

  8.9 A mezőgazdasági művelésű területet érintő felhasználási övezet módosítása esetén mezőgazdasági művelést kell folytatni mindaddig, amíg az eltérő tevékenység engedélyezése és az esetleges beruházások beindulása nem történik meg.



9. A vízgazdálkodási területek (V)

9.1(11) Az SZT-n lehatárolt vízgazdálkodási területek:

a) meglévő vízfelületek (patakok, árkok, csatornák, tavak)

b) árvízvédelmi töltés

c) tervezett vízfelületek

d) mocsár

      e) „V-k” jelű – különleges területhasználatra szánt – terület



9.2 A fenti területeken építményt elhelyezni a vonatkozó jogszabályokban[83] foglaltak szerint lehet.

9.3 A „V(s1)” övezet – a hullámtéren belül kialakítandó (átépítendő) – sétaút területe, ahol az építésnél csak természetes anyagok (kő, fa, facölöpök) használhatók.

9.4 A „V(s2)” övezet – a kikötőhöz és strandhoz kapcsolódó – vizfelület (öböl) területe, ahol az építésnél csak természetes anyagok (kő, fa, facölöpök) használhatók.

   9.5(11) A „V-k” jelű - különleges területhasználatra szánt - övezetre vonatkozó előírás

A FÜGGELÉK szerinti funkciók - a mederrendezés és kishajó kikötő műszaki tervei alapján történő - szabályozási tervi szintű lehatárolásáig és konkrét területfelhasználási kategóriába sorolásáig, az övezetben építési tevékenység a vonatkozó jogszabály szerint folytatható.


10. (4)A „szabadidő park” („Kk-szp”)

10.1 Az övezeten belül elhelyezhetők:

  1. a pihenést és testedzést (sétaút, pihenőhely, sport-; tornapálya, gyermekjátszótér stb.),
  2. vizisportot, horgászatot,
  3. vendéglátást,
  4. a terület fenntartását szolgáló építmények,
  5. üdülőtábor,
  6. kemping


10.2 az övezeten belül kialakítandó építmények, önálló rendeltetési egységek - OTÉK vonatkozó előírásának megfelelő - járműtároló és várakozóhelyei telken belül biztosítandók. Az övezetben önálló garázs nem építhető


10.3 Építési tevékenység a HÉSZ 9.§ 1.6 pontja szerint a Tájképvédelmi területekre vonatkozó előírás figyelembe vételével folytatható az alábbiak szerint:

  1. Beépíthetőség: max.2%,
  2. burkolt felületek aránya: max. 3%
  3. Zöldfelület: min. 95%
  4. Építménymagasság: max. 5,5m,
  5. Beépítési mód: szabadon álló,
  6. Telekterület: kialakult, telekalakítás nem folytatható


10.4 A vonatkozó jogszabályt - 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet (24.§ (2).bek. c) pont - figyelembe véve építési tevékenység az övezet (telek) egészére készítendő elvi építésügyi hatósági engedély alapján folytatható.


10.5 A tervezett építmények egységes építészeti arculattal alakítandók ki.


10.6 Melléképítmény az OTÉK 1.sz. Melléklete 67. a)-e) pontok szerinti, valamint j) pontban leírtak közül zászlótartó oszlop helyezhető el:


10.7 Az építési engedélyezési dokumentációnak tartalmaznia kell kertépítészeti tervet.


10.8 Az övezetet legalább – az OTÉK 8.§ (2) bek. b) pontja szerinti részleges közművesítettséggel kell ellátni.


10.9 Szennyvízelvezetés vonatkozásában a hatályos HÉSZ 8.§ 3.2.5 pontjában leírtak figyelembe vételével folytatható építési tevékenység.


10.10 Az övezetben közművezetékeket és járulékos közműépítményeket tájba illesztett módon, a természetvédelmi célok megvalósulását nem akadályozó műszaki megoldások alkalmazásával - beleértve a felszín alatti vonalvezetést is - kell elhelyezni.


10.11 Antenna (bázisállomás) torony az övezeten belül nem helyezhető el.


10.12 A Felső tó partjától számított 100 méteren belül:

  1. Az erdőfoltokat is tartalmazó természetközeli állapot megtartásával vízvédelmi gyepsáv alakítandó, 
  2. Új építmény nem helyezhető el,
  3. Meglévő épületet bővíteni a HÉSZ 3.§ 4.2 pontjában leírtak figyelembe vételével lehet


„11. A - „Kk-gy” jelű gyerektáborra vonatkozó előírások:

11.1 A beépítésre nem szánt „különleges területfelhasználási egységbe tartozó gyerektábor övezetén belül

- kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó,

- egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület

- egyéb közösségi szórakoztató rendeltetésű épület

- sportépítmény, valamint

- azok működéséhez szükséges nem zavaró hatású gazdasági és tároló épületek helyezhetők el.

11.2 A területfelhasználási egységen belül új építményt létesíteni, meglévőt bővíteni, átalakítani jelen HÉSZ 3.§ 18-19., valamint a 8.§ 4.14-16. pontjaiban leírtak figyelembe vételével lehet.




III. FEJEZET

15.§

SAJÁTOS JOGINTÉZMÉNYEK

1. Az Önkormányzat a településrendezési feladatok megvalósítását biztosító – az Étv. vonatkozó fejezetében felsorolt – sajátos jogintézmények közül a következőket alkalmazza:

  • Építésjogi követelmények,
  • változtatási tilalom
  • telekalakítás,
  • Elővásárlási jog,
  • Kisajátítás,
  • Helyi közút céljára történő lejegyzés,
  • Útépítési és közművesítési hozzájárulás,
  • Településrendezési kötelezettségek

2. Építésjogi követelmények

Az Étv vonatkozó fejezetében[84] leírt építésjogi követelmények érvényesítését az Önkormányzat

  • Általánosan jelen HÉSZ megalkotásával,


  • Egyedi ügyekben pedig a városi főépítész véleményezési tevékenységén keresztül biztosítja

3. Változtatási tilalom

Változtatási tilalmat kell elrendelni az SZT-n jelölt területekre.

4.Telekalakítás

A telekalakítások szakszerű végrehajtását az Önkormányzat az építésjogi követelmények érvényesítésével megegyezően biztosítja

Jelen HÉSZ 4.§ 2-3 pontaiban leírtak szerint Telekalakítási terv készítendő az SZT-n jelölt területekre.

5. Elővásárlási jog

Elővásárlási jog illeti meg az Önkormányzatot a külön rendeletében felsorolt esetekben, a HÉSZ-el összhangban.

6. Kisajátítás

Az Önkormányzat akkor kezdeményez a vonatkozó jogszabály[85] szerinti kisajátítási eljárást, ha a közérdekű célra szükséges ingatlanok feletti rendelkezési jogot más módon nem lehet megszerezni.

7. Helyi kiszolgáló és lakóút út (tovább kiszolgáló út) céljára történő lejegyzés,

7.1 Az Önkormányzatot városi érdekből kezdeményez kiszolgáló út céljára történő lejegyzést.

7.2 Az érdekeltek kérelmére történő lejegyzés esetén az Önkormányzat esetenként dönt a kiszolgáló út céljából szükséges terület átvételéről.

7.3 Az Önkormányzat csak - minimum - olyan szélességű területet vehet át, amely alkalmas

  • a gyalogosok és a járművek biztonságos közlekedéséhez és várakozásához szükséges sávok és a megfelelő forgalmi csomópontok kialakítására,
  • a csapadékvíz elvezetés megoldására és minden közmű biztonságos elhelyezésére,
  • legalább egyoldali fasor telepítésére

8. Útépítési és közművesítési hozzájárulás,

Az Önkormányzati beruházásban létesülő helyi közutak és közművek költségeihez történő - az érintett ingatlanok tulajdonosait érintő - hozzájárulás mértékét és arányát a Képviselőtestület a vonatkozó[86] rendeletében állapítja meg.

9. Településrendezési kötelezettségek közül beültetési kötelezettség terheli az SZT-n feltüntetett ingatlanokat.



IV. FEJEZET

16.§(1)(3)(10)

VEGYES ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

1. 1. Jelen rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a Képviselő-testület hatályon kívül helyezi az alábbi rendeleteket:

  • a Dunaföldvári Önkormányzat Képviselő-testületének a 16/1997.(VII.01.) KT és a 17/1998.(VII.05.) KT rendeletével módosított 4/1990.(I.1.) KT. számú rendeletét az Összevont Rendezési Terv Szabályozási Előírásairól,
  • a Dunaföldvár Város Képviselő-testületének a 21/1995.(X.15.) KT rendelettel módosított 14/1991.(XII.17.) KT rendeletét a Dunaföldvár Béke tér tömbbelső Részletes Rendezési Terv Szabályozási Előírásairól,
  • a 4/1993.(V.10.) KT és a 12/2000.(IV.05.) KT  rendeletével  módosított 5/1992.(IX.15.) KT. számú rendeletét a Dunaföldvár autóbusz- pályaudvar részletes rendezési tervéről.

2. Jelen HÉSZ 3.§ 6 pontjában leírtak eltérnek vonatkozó Korm. rendelet (OTÉK) előírásaitól, mely eltérésekhez az FVM Dél-dunántúli Területi Főépítészi Iroda az engedélyét megadta.

3.(10) *

4.E rendelet 2007. január hónap első napján lép hatályba.

„ 5. (1)A G-mg-1-sz besorolású telektömbre ( a telektömböt É-i irányból a Belső Kertek köze és a Reiter köz, K-i irányból a 4135/2. hrsz-ú ingatlan, D-i irányból  KÖu-8 tervezett út és Ny-i irányból KÖu-8 tervezett ú t határolja)  e rendelet szabályai nem vonatkoznak. (1)


(6)(3) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.




Dunaföldvár, 2006. november 28.


                    


               Nagy Gáborné                                                                         Bárdos Lászlóné dr.

               Polgármester                                                                                 címzetes főjegyző


                                                                                                                                            

Záradék:

E rendelet a mai napon kihirdetésre került.

Dunaföldvár, 2006. december 05.                                                                


                                                                                                        Bárdos Lászlóné dr.

                                                                                                                  címzetes főjegyző



(1)Jelölést a 12/2007.(V.05.) KT rendelet módosította

(2) Jelölést a 2/2009.(II.15.) KT rendelet módosította

(3)Jelölést a 21/2009.(X.01.) KT rendelet módosította, hatályos 2009. X.01-től, mely rendelet 2009. X.02.napján hatályát veszti

(4)Jelölést a 29/2009.(XII.18.) KT rendelet módosította, hatályos 2009.december 18.

(5)Jelölést a 15/2010.(IX.30.) önkormányzati rendelet módosította, hatályos 2010. október 01.

(6) Jelölést a 20/2011.(VI.30.) önkormányzati rendelet módosította, hatályos 2011. július1-jén lép hatályba és 2011. július 10-én hatályát veszti.

(7)Jelölést a 24/2011.(IX.05.) önkormányzati rendelet módosította, hatályos 2011. IX.06., és e rendelet 2011. szeptember 16-án hatályát veszti.

(8) Jelölést a 32/2011.(XII.30.) önkormányzati rendelet módosította, hatályba lép 2012. február 01.

(9) Jelölést a 14/2012.(IV.30.) önkormányzati rendelet módosította, hatályos 2012.június 01.

(10) Jelölést a 17/2012.(V.31.) önkormányzati rendelet módosította, hatályos 2012. június 01-től.

(11) Jelölést a 36/2012.(XII.28.) önkormányzati rendelet módosította, hatályos kihirdetését követő 31. napon

(12)Jelölést a 22/2013.(IX.20.) önkormányzati rendelet módosította, hatályos kihirdetését követő 31. napon



V.

DUNAFÖLDVÁR VÁROS

HELYI ÉPÍTÉSI SZABÁLYZATA

MELLÉKLETEI



































1. SZÁMÚ MELLÉKLET(8)(9)(11)


A BEÉPÍTÉSRE SZÁNT TERÜLETEK TELEKALAKÍTÁSI

 ÉS BEÉPÍTHETŐSÉGI ELŐÍRÁSAI



A.

B

C

D

F

G

H

I

J

K

1


A.

Építési övezet jele

Megengedett legnagyobb beépítettség (%)

Legkisebb zöldfelület (%) /max. burkolt felület (%)

Megengedett legnagyobb építménymagasság (m)

Új építési telek legkisebb szélessége, mélysége, területe a beépítési mód függvényében (m/m/m2)

Területfel-használási kategória

Oldalhatáron álló

Szabadon álló

zártsorú



2

Lakóterület- kisvárosias

Lk-1-z(2)

50

20

4,5



12/35/400



3

Lk-2-z

40

20

4,5



16/50/1000



4

Lk-3-T

30

40/15

7,5


30/60/1800




5

Lk-4-sz

40

30/15

6,5


K




6

Lk-5-o

50

20

4,5

16/20/450





7

Lk-6-o

60

20

4,5

K





8

Lk-7-z(p)

60

20

4



100 m²



9

Lakóterület- kertvárosias

Lke-1-o

30

50

4,5

10/25/400





10

Lke-2-o

30

60

4,5

16/40/900





11

Lke-3-o(2)

30

50

4,5

16/35/600





12

Lke-4-o

30

60

4,5

14/60/1200





13

Lke-5-sz(2)

25

60/15

4,5


20/30/650




14

Lakóterület- falusias

Lf-1-o

30

40

4,5

14/40/700





15

Lf-2-o(2)

30

60

4,5

14/60/1000





16

Lf-3-o

30

40

4,5

18/20/400





17

Lf-4-o

30

40

4,5

18/50/1000





18










Településköz-pont vegyes

HÉSZ 13.§ 10.bek. figyelembe véve









Településköz-pont vegyes

HÉSZ 13.§ 10.bek. figyelembe véve 

Vt-1-z

50

20

6



14/35/500



19

Vt-2-z

50

20

4,5



10/25/400



20

Vt-3-z(2)

45

25

5,5



16/35/550



21

Vt-4-z

60

10

7,5



16/40/800



22

Vt-5-z

50

20

6,5



16/30/600



23

Vt-6-T

50

20

12,5



200 m²



24

Vt-7-T

40

20

10,5



500 m²



25

Vt-8-z

60

10

K



300 m²



26

Vt-9-z

60

10

5



200 m²



27

Vt-10-sz

60

20

8,5


2000 m²




28

Vt-11-sz

80

10

6



200 m²



29

Vt-12-sz(2)

30

40

6


800




30

Vt-13-o(2)

30

60

4,5

2000





31

Vt-14-z

80

10

4,5-6,5



600



32

Vt-15-z

60*

30*

4,5-6,5



400



33

Vt-16-z

50*

30*

4,5-6,0



500



34

Vt-17-z(2)

50

30/30

6,0



2500



35

Vt-18-z(2)

50

20

4,5



800












36

Gazdasági terület –kereskedelmi, szolgáltató



Gksz-1-sz

60

20

6,5


2000




37

Gksz-2-sz

40

30

5,5


20/40/1000




38

Gksz-3-sz

50

20

5,5


800 m²




39

Gksz-4-sz

40

20

4,5


1000 m²




40

Gksz-5-T

50

20

5,5


600 m²




41

Gksz-6-sz)

40

50/20

5,5


20/40/1000




42

Gksz-7-sz

40

30/15

4,5


1000 m²




43

Gazdasági terület – egyéb ipari

Gip-e-1-sz

50

25/20

15


40/60/4000




44

Gip-e-2-sz

50

25/20

6,5


50/60/3000




45

Gazdasági terület – mezőgazdasá-gi  jellegű üzemi terület

G-mg-1-sz

30

50/15

12


100/100/10000




46

G-mg-2-sz

30

okt.50

4,5


50/50/2500




47

























Különleges területek







































Különleges területek


K-okt

25

50/20

15


50/50/3000




oktatási intézmény

48

„K-v”

K

K

K


K




id. forg. Vendéglátás

49

K-tpl

K

K

K 0


K




templom

50

K-sp

40

40/20

15


50/50/2500




sportterület

51

K-id

40

40

5,5


1000




idegenforgalom, rendezvény terület

52

K-Hm honvédelmi

30

40

4,5


-




terület

53

K-vs

10

40

6


50/50/3000




vásártér

54

K-pi-T

40

40

3,5


30 m²




Pince-tömbtelkes

55

K-pi-z(2)

80

10

3,5



50



Pince-egyeditel-kes

56

K-va vasutállom-ás

40

40

7,5


-




57

K-au

15

40

7,5


-




autóbusz pályaudvar

58

K-vár


K

K

K


-





várterület




59

K-te

10

40

6


-




temető

60

K-szoc

35

50

6






idősek otthona

61

K-nk

15

70/15

6,5


2000 m²




növénykert

62

K-int

40

40

7,5



 kialakult



Intézményi

63

K-rekr

30

40

7,5


2000 m²




rekreációs

64

K-kz

10

40

6






közműterü-let

65

K-h(2)

40

50

4,5


100/100/15000




Hulladék-gazdálko-dási  terület

66

K-h(sz)

10

50

4,5


3500 m²




Szelektiv

hulladék lerakó

67

K-D

10

50

4,5


10000 m²




Rekultiválandó

dögtér

Tervezett

állati hulladék-gyűjtő

hely

68

K-szh(2)

16

60/20

9


SZT szerint




Különleges szálláshely szolgáltató

69

Üdülőterület

„Üh-1-sz” jelű építési övezet – a vonatkozó övezeti előírásaival együtt – törlésre kerül(2)

70

Üh-2-T

20

60

4,5


2500 m²
























2. SZÁMÚ MELLÉKLET(6)(11)

A BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT TERÜLETEK TELEKALAKÍTÁSI ÉS BEÉPÍTHETŐSÉGI ELŐÍRÁSAI




A

B

C

D

E

F


Területfelhasználási kategória

Övezeti jele

Megengedett legnagyobb beépítettség
szabadon álló beépítéssel
(%)

Legkisebb zöldfelület (%) /max. burkolt felület
(%)

Megengedett legnagyobb építménymagasság (m)

telek


Beépíthető
terület

(min. m²)

Újonnan kialakítható terület (min.  m²)


1

Közlekedési terület

KÖ-u

Közúti közlekedési terület

5,0


5,5




KÖ-k

vasúti közlekedési terület

5,0


5,5




2

Zöldterület

Z

közpark

2,0

90

5,5


2500


3

Erdőterület

Ev

véderdő

-


-


5000


Eg

Gazdasági erdő

0,5

95

6,0

100 000 m²

5000


Ee

Turisztikai erdő

5,0

85

7,5


4

Mezőgazdasági terület

kertes

Mk-sz

Szőlő

3,0

85

4,5

720 m²

1000

Mk-k

kert

Általános(2)

Ma-sz

szántó

3,0

95

5,5

6 000 m²

5000

Ma-ü

Ma-r

Rét, legelő

5

Vízgazdálkodási terület

„V-k”

különleges területfelhasználásra szánt terület

Övezeti előírások jelen HÉSZ 14.§ 9. pontja szerint


6

Terület-felhasználási kategória

Építési övezet jele

Megengedett legnagyobb beépítettség (%)

Legkisebb zöldfelület (%)/max. burkolt felület(%)

Megengedett legnagyobb építmény-magasság (m)

Új építési telek legkisebb szélessége, mélysége, területe a beépítési mód függvényében (m/m/m2)


Oldalhatá-ron álló

Szabadon álló

Zárt sorú


7

Különleges „szabadidő központ”

Kk-szp

2,0

95/30

5,5


kialakult



8

Különleges - gyerektábor

Kk-gy

5,0


5,5


2000



















3. SZÁMÚ MELLÉKLET

RÉGÉSZETI LELŐHELYEK


Jel

Megjelölés

Helyrajzi szám

Besorolás

Régészeti érdekű területek

Megjegyzés

R1

római limesút

084 közút, 0102/9, 0102/10, 0103 út, 0104/8, 0104/10, 104/11, 0104/7, 0104/4, 0104/5, 0100, 012 közl.út, 0111/24, 0114/1 út, 0115/10, 016/5, 8514, 8513, 8505/9, 8503, 8500, 8499, 8498, 8495, 8493, 8492, 0372 árok, 8491/1, 8491/2, 8489, 8474 út, 8457, 8456, 8455, 8454, 8453, 8452, 8450, 8449, 8448, 8447, 8446, 8445, 8443/1, 8442/1, 8442/2, 8441, 8440, 8439, 8419/2 út, 8409, 8408, 8407, 8406/1, 8405, 8404/3, 8404/1, 8404/2, 8403, 8402, 8394/2 út, 8290/13, 4994, 4993, 1861, 1862, 1863, 1868, 1883 utca, 1884/1 járda, 1869 járda, 1884/2, 2221, 2223 út, 2224, 2225, 2226, 2227, 2217 utca, 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209, 2210, 2211, 2199 út, 2167, 2166, 2165, 2164, 2163, 2162 utca, 2161, 2160, 2159, 2158, 1885/1 utca, 1885/9, 1885/10, 1964, 1965, 1968, 1969/2, 1971, 1973/1, 1974/1, 1975/1, 1976, 1977, 1979, 1981, 1980, 1983, 1984, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996 utca, 2090, 2089, 1997, 1998 1999, 2000, 2001, 2002, 7974, 7973, 7972, 7971, 7970, 7969/1, 7969/2, 7966, 7965, 7964, 7963, 7953 út, 7943/2, 7944, 7945, 7947/2, 7947/5, 7947/6, 7948, 7949, 7947/10, 7950/1, 7950/2, 7947/4, 7951, 7947/7, 7947/8, 7947/9, 7952/1, 7952/2, 2052, 2053, 2054, 0558 vasút, 7444/1, 7446/1, 7446/2, 7443 út, 7442, 7447 közl.út, 7448, 7675 út, 7476, 7482, 7483/1, 7483/2, 7484, 7485, 7486, 7488, 7489/1, 7489/2, 7490, 7491, 0382/20, 0382/21, 0382/25, 0382/28, 0383 út, 0384/24 árok, 0384/35, 0384/36, 0384/37, 0386/2, 0386/1, 0388/2 út, 0393, 0394/1 árok, 0394/2 út, 0397/2, 0336 árok, 0395/3, 0399 út, 0400/1, 0357 út, 0358/7, 0358/8, 0358/9, 0358/21, 0358/22, 0358/23, 0358/54, 0358/55, 0358/56, 0358/57, 0358/58, 0358/59, 0312 út, 0313/16, 0313/8 út, 0314/36, 0314/37, 0314/7 út, 0314/47, 0314/48, 0314/49, 0314/66, 0314/67, 0314/67, 0314/68, 0314/69, 0314/5 út, 0314/99, 0314/124, 0314/4 út.


nyilvántartott, azonosított



R2

bronzkori telep

091/1

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R3

római temető

052/10

nyilvántartott, azonosított



R4

római erőd (?)

052/2

nyilvántartott, azonosított



R5

római őrtorony

081/85

nyilvántartott, azonosított



R6

bronzkori földvár; késői rézkori (péceli kultúrás) telep; középső bronzkori (mészbetétes edények kultúrájának népe) telep


0102/7, 0105/2, 0102/8


nyilvántartott, azonosított



R7

kuruckori erődítmény

0102/8, 0105/2

nyilvántartott, azonosított



R8

római őrtorony

081/4, 026, 027/3

nyilvántartott, azonosított



R9

neolitikus telep

017/12, 017/13, 017/14, 017/15, 017/16, 017/17, 0594 út, 0595/12

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R10

bronzkori telep

6158 út, 6167, 6168, 6169/2, 6170, 6171, 6172/1, 6172/2, 6173, 6174, 6179, 6180, 6181

nyilvántartott, azonosított



R11

bronzkori urnatemető

6119, 6120/1, 6120/2, 6127 út, 6128, 6131/1, 6131/2, 6132, 6133, 6134, 6135, 6121, 6122, 6123/1, 6123/3, 6123/4, 6123/5, 6124, 6125/1, 6125/2

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R12

római őrtorony

67/5, 67/6

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R13

kora római telep; Árpád-kori telep

0537/18, 0537/19, 0537/20, 0537/21, 0537/22, 0537/23, 0537/24, 0537/25, 0537/26, 0537/27, 0537/28, 0537/29

nyilvántartott, azonosított



R14

újkori temető

175/1, 175/4, 207,970, 971/1, 971/2, 972, 973, 974

nyilvántartott, azonosított



R15

újkori temető

985/2, 986/1, 986/2, 987, 988, 989/2, 990

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R16

18. századi égetőkemence

1167, 1166, 1146 utca, 1193, 1194, 1085 utca

nyilvántartott, azonosított



R17

római őrtorony

999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1013, 1045/1, 1015/2, 1017, 1018, 1019

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R18

neolitikus telep; kora bronzkori (kisapostagi) telep; középső bronzkori (mészbetétes edények kultúrájának népe) telep; késő bronzkori (urnasíros) telep; avar telep; középkori vár; törökkori vár


1030, 1013, 1031, 1032, 1033

nyilvántartott, azonosított



R19

középkori, (kora?) újkori temető

1047, 1048, 1049/1

nyilvántartott, azonosított



R20

késő rézkori (kosztoláci csoport) telep; kora bronzkori (proto-nagyrévi, nagyrévi) erődített tell-telep; Árpád-kori telep

4312/2, 4329, 4330, 4332/1, 4332/2, 4335, 4333, 4334 út, 4332/3, 4332/4

nyilvántartott, azonosított



R21

mészbetétes telep

6302 út, 6303/4, 6304/2, 6304/3, 6304/4, 6305

nyilvántartott, azonosított



R22

középkori bencés apátság temploma, kolostora és temetője

6306, 6307, 6309, 6308 út, 6544, 6545, 6546/1, 6546/2, 6546/3, 6659/6

nyilvántartott, azonosított, regionálisan védett


Bemutatásra alkalmas

Regionálisan védett

R23

bronzkori telep; bronzkori urnatemető; kelta hamvasztásos temető

6544, 6545, 6546/1, 6546/2, 6546/3, 6547, 6548/1, 6548/2, 6551/1, 6551/2, 6542 út, 6538/2, 6539/1, 6539/2, 6539/3, 6539/4, 6540, 6541, 6310/1, 6310/2, 6311/1, 6311/2, 6312/1, 6312/2, 6312/3, 6312/4, 6504/3 út

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R24

18. századi teleprészlet

3103 utca, 3062, 3063, 3102 utca, 3096, 3095, 3094, 3093, 3201, 3200, 3199, 3198, 3197, 3196

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R25

csontvázas kelta temető

4516 utca, 4468, 4469, 4470, 4471, 4472, 4473, 4545, 4544, 4538, 4540, 4537, 4536, 4530, 4529

nyilvántartott, azonosított



R26

római épület

0512/19, 0509 út, 0503/39, 0503/38, 0510/8

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R27

csontvázas kelta sír (temető?)

0384/7, 0384/14, 0384/15, 0384/16, 0384/17, 0384/38 út

nyilvántartott, azonosított



R28

neolitikus telep

0373/3

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R29

paleolit telep; bronzkori temető (?)

6505/8, 6505/9, 6505/10, 6505/11, 6505/12, 6584 út, 6590, 6589/1, 6589/2, 6589/3, 6588, 6587, 6586/1, 6586/2, 6586/3, 6503, 6502, 6486, 6485, 6359, 6362/1, 6362/2, 6352 vm, 6361/1, 6361/2, 6360, 6359, 6358, 6357

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R30

római vaseszközlelet

0128/1 (Duna).

nyilvántartott, azonosított



R31

ismeretlen korú (?) erődítés (?)

0420/65, 0420/41, 0420/42

nyilvántartott, azonosított



R32

középkori temető

0419/1, 0421, 0422/1, 0422/2, 0422/5, 0422/7, 0422/8

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R33

római őrtorony

0305

nyilvántartott, azonosított



R34

római őrtorony

0314/99

útépítés; nyilvántartott, azonosított



R35

római őrtorony

0314/7 út, 0304 közl.út, 0314/99

útépítés; nyilvántartott, azonosított



R36

római őrtorony (?)

0135/4, 0135/12, 0135/13, 6424/1 út, 6424/6, 6424/7, 6424/8, 6424/9

nyilvántartott, azonosítatlan



R37

kelta urnatemető

0194/45, 0194/49

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R38

honfoglalás kori sír (?); török kori temető

0434/8, 0434/17, 0434/11, 0434/6

nyilvántartott, azonosítatlan

Régészeti érdekű terület


R39

római kori (?) temető

0343 út, 0456/49, 0340/2.

nyilvántartott, azonosított



R40

neolitikus telep

0322/2, 0318/29, 0318/30

nyilvántartott, azonosított



R41

Árpád-kori telep

0318/30, 0322/2

nyilvántartott, azonosított



R42

középső bronzkori telep

0318/30, 0318/31, 0318/32

nyilvántartott, azonosított



R43

bronzkori telep

0318/32, 0318/33

nyilvántartott, azonosított



R44

római telep

0336/7

nyilvántartott, azonosított



R45

bronzkori telep

0336/14, 0336/15, 0336/16, 0336/7

nyilvántartott, azonosított



R46

bronzkori telep

0336/16

nyilvántartott, azonosított



R47

bronzkori telep

0336/13, 0336/16

nyilvántartott, azonosított



R48

neolitikus telep

0336/4, 0336/5, 0336/16

nyilvántartott, azonosított



R49

késő bronzkori telep

0349 út, 0336/13, 0327/1

nyilvántartott, azonosított



R50

neolitikus (a dunántúli vonaldíszes kerámiájának népe) telep

0327/1, 0327/3

nyilvántartott, azonosított



R51

rézkori (péceli kultúrához tartozó) telep

0327/3

nyilvántartott, azonosított



R52

római temető (?)


0327/3

nyilvántartott, azonosított



R53

középkori település

0327/1, 0327/3

nyilvántartott, azonosított



R54

késő bronzkori urnatemető

0327/1, 0327/3

nyilvántartott, azonosított






4.  SZÁMÚ MELLÉKLET - MŰEMLÉKVÉDELEM

4.1 MŰEMLÉKI VÉDELEMMEL ÉRINTETT FÖLDRÉSZLETEK


Sorszám

Megnevezés

Cím

Helyrajzi szám

Műemléki törzsszám

Műemléki környezet

Meglévő

tervezett

Hrsz

HATÁLYOS,
azaz a vonatkozó jogszabály (2001. évi LXIV. Törvény 40.§) szerint kötelező

Hrsz

Terv szerint

1.


Kálvária

Kálvária

4332/2

MIII 4156

4265, 4276, 4277, 4280, 4281, 4282,  4312/2, 4313/1, 4316, 4325, 4329, 4330, 4331, 4332/1, 4332/3, 4332/4, 4334, 4335, 4336, 4341, 4342


2.


Gör. Kel. Templom

Kossuth utca 7.

1332

MII 4157

1068/3, 1097, 1099, 1218, 1219, 1331/8, 1331/4, 1333

3.


Nepomuki Szent János-kápolna

Fehérvári utca

1638

MIII 4155

1637, 1639, 4117, 4118/4, 1340/2, 1340/3, 1636, 1340/1, 4168, 1382

4.


Lakóház

Béke tér 1.

4179

MIII 4154

4178/3, 1636, 4168, 4167, 4180, 4166, 4165, 4178/2, 4178/1, 4143,  4205, 4206, 4169, 1060, 1061, 1059,  1336/2, 4207/1

5.


R.k. ferences templom

Rákóczi utca

1078

MI 4158

943, 1027, 1028, 1029, 1038, 1039, 1051, 1052, 1057, 1077, 1079/2, 1080, 1081

6.


R. k. plébánia hivatal és gimmnázium

Rákóczi utca

1079/1

MI 4159

943, 1027, 1028, 1029, 1038, 1039, 1051, 1052, 1057, 1077, 1079/2, 1080, 1081

7.


„csonka”, „öreg”, „török” torony

Rátkay köz 2.

1030

MI 4160

1013, 1014, 1015/1, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036

9.


R.k. templom

Templom utca

992

MII 4161

198, 199,  200, 201,  207, 207/1, 943, 991, 993, 995, 996, 997, 1013, 1021, 1022, 1082, 1085, 1164

10.


Szentháromság szobor

Templom utca

992

4163

198, 199,  200, 201,  207, 207/1, 943, 991, 993, 995, 996, 997, 1013, 1021, 1022, 1082, 1085, 1164


13.

Lakóház

Béke tér 15.

1336/2

----

1059, 1060, 1061, 1062, 1064/1, 1336/1, 1337, 1636, 4140, 4141/2, 4143, 4165, 4166, 4167, 4168, 4169, 4179


14.

Napközi otthon

Templom utca 13.

1164

----

943, 991, 992, 1082, 1084, 1085, 1163, 1165

11.


Ref. templom

Kossuth Lajos utca 18.

1199

11183


Nyilvántartásba véve: 1092/1, 1092/7, 1092/8, 1196, 1198, 1200, 1326, 1327/1, 1328, 1330/5, 1085, 1099, 1218, 1219

12.


Parókia

Ilona utca 3/A

1197

I.

TERVEZETT  MŰEMLÉKI JELENTŐSÉGŰ TERÜLET

VÁROSKÖZPONT

943, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1005, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015/1, 1015/2, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1049/1, 1050, 1051, 1052, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063/1, 1063/2, 1063/3, 1063/4, 1063/5, 1064/1, 1064/2, 1064/3, 1064/4, 1065, 1066, 1067/1, 1067/2, 1068/1, 1068/2, 1068/3, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079/1, 1079/2, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088/1, 1088/2, 1090, 1091, 1092/1, 1092/4, 1092/5, 1092/6, 1092/7, 1092/8, 1093/2, 1094/1, 1094/2, 1094/3, 1094/4, 1094/5, 1094/6, 1094/7, 1094/8, 1095, 1096, 1097, 1099, 1164, 1197, 1198, 1199, 1218, 1219, 1332, 1333, 1335, 1336/1, 1336/2, 4169, 4179, 4206,

----

----

198, 199, 200, 201, 207, 943, 991, 1010, 1039, 1040, 1041/1, 1042, 1043/1, 1043/2, 1044, 1046, 1047, 1048, 1049/2, 1050, 1053, 1054, 1055, 1056, 1099, 1146, 1163, 1165, 1166, 1193, 1194, 1195, 1196, 1200, 1218, 1219, 1326, 1327/1, 1328, 1329/5, 1330/5, 1331/11, 1331/12, 1331/15, 1331/21, 1331/4, 1331/8, 1334, 1337, 1338/3, 1339, 1340/1, 1340/2, 1340/3, 1382, 1634, 1635, 1636, 1637, 1638, 1639, 1826, 1852/4, 4014, 4115, 4116, 4117, 4118/4, 4124, 4126, 4127, 4138, 4139/1, 4140, 4141/2, 4143, 4165, 4166, 4167, 4168, 4171, 4172, 4173, 4174, 4175, 4176, 4177, 4178/1, 4178/2, 4178/3, 4180, 4181, 4182, 4183, 4184, 4185, 4186, 4187, 4188, 4189, 4190, 4192, 4194, 4196, 4197, 4198, 4199/1, 4199/2, 4200, 4201, 4202, 4203, 4205, 4207/1, 4207/2, 4208

8.


Szt. Rókus kápolna

Rókusi pincék

898

MIII 4162

889/4, 902, 901, 900, 899, 897, 887, 885, 932, 933, 934


II.

TERVEZETT  MŰEMLÉKI JELENTŐSÉGŰ TERÜLET

SZT. RÓKUS KÁPOLNA KÖRNYÉKE

421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 884, 885, 887, 888, 889/2, 889/3, 889/4, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931

----

----

132, 133, 135, 138, 139, 140, 141, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 224, 225, 419, 420, 880, 881, 882/1, 882/2, 883, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939


15.

Fakereszt

6.sz.út, Baross dűlő sarok

0321

----

----

----


16.

Fakereszt

Alsórév utca

6584

----

----

----



4.2 TERVEZETT MŰEMLÉKI TERÜLETEK, EGYEDI MŰEMLÉKEK






5. SZÁMÚ MELLÉKLET - HELYI VÉDELEM

5.1 HELYI VÉDELEM ALATT ÁLLÓ ÉPÜLETEK


FOKOZATOK

HRSZ

UTCANÉV, HÁZSZÁM

FUNKCIÓ, VÉDETT ÉRTÉK (VÉ)

H1

1486

Attila u. 19.

Lakóház, melléképületekkel

H1

4141/2

Béke tér 2.

cukrászda, emeleten lakások

H2

4592

Belső Bölcske u. 20.

Lakóház,
VÉ:  fő és melléképület homlokzatrészletek

H2

4215

Beszédes sor 2.

Állatkórház,
VÉ:  tömeg, boltozatos pince és fsz-i helyiségek

H1

4248

Beszédes sor 3.

Elektromos művek – majd konzervraktár.

H1

3792

Dézsma sor 27.

lakóház

H1

4226

Duna u. 3.

lakóház

H1

2921

Dózsa György u. 18.

lakóház

H2

1616

Fehérvári u. 35

Lakóház,
VÉ: tornác, kerítés és kapu

H1

1193

Ilona u. 9.

Művelődési ház

H1

197

Hősök tere 11.

Lakóház,

H1

1166

Ilona u.11.

lakóház

H2x

3204

Iskola u. 16.

Lakóház,
VÉ: tömeg, homlokzat

H1

3555

Paksi u. 70.

volt csendőr laktanya, ma idősek otthona

H1

1066

Jókai u. 1.

Lakóház és üzletek

H1

939

Kossuth L. tér 30.

lakóház

H1

1100

Kossuth L. tér 44.

lakóház, volt késes műhely

H1

1095

Kossuth L. u. 10.

üzlet és lakások

H1

1326

Kossuth L. u. 19.

Iskola fő és melléképület

H1

1062

Kossuth L. u. 2.

Polgármesteri Hivatal

H1

1333

Kossuth L. u. 5.

Lakóház és irodák

H1

2341

Móra F. u. – Sallai u.

fogadalmi kápolna

H1

1169

Petőfi u. 6.

lakóház

H1

1059

Rákóczi u. 2.

Lakóház és üzletek

H1

1049/1

Rákóczi u. 8.

Kisegítő iskola

H1

1058

Sóház u. 3. (Rákóczi 2-4 között)


H1

1028

Templom u. 6.

lakóház

H1

1081

Templom u. 9.

Általános iskola

H1

1082

Templom u. 11.

R.k. plébánia hivatal

H1

984

Templom u. 30.

lakóház

H1

978

Templom u. 38

Evangélikus lelkészi  hivatal

H1

980

Templom u. 38.

Evangélikus templom

H2

1031

Várdomb u. 5

Lakóház,
VÉ: tömeg, beépítés, bádogfedés



5.2 HELYI VÉDELEM ALATT ÁLLÓ KÖZTERÜLETI MŰALKOTÁSOK, ÉPÍTMÉNYEK (SZOBROK, KŐKERESZTEK, EMLÉKMŰVEK, TÁMFALAK)(7)


  1. Alsórév utca: tégla támfalak és lépcső - Hrsz: 6639/1 6637-38
  2. Alsó Bölcske utca: játszótér fogadalmi jellegű kőkereszt - Hrsz: 4698
  3. Deák tér: Kőkereszt - Hrsz: 3953
  4. Hősők tere: Hősi emlékmű – Hrsz:177/1
  5. Kéri u: Köztéri szobrok, keresztek – Hrsz: 2032
  6. Rákóczi utca páratlan oldali támfalak Várdomb u. 1 - Rákóczi u.13. között, 1010-1039;1009; 1008 között
  7. Vak Bottyán tér: támfalak
  8. Váralja utca 1; 2; 3 sz. telkeket határoló felső támfalak
  9. Béke téren - 4167. hrsz.- közterületi díszkút.


6. SZÁMÚ MELLÉKLET - SAJÁTOS MŰVI ÉRTÉKVÉDELEM

6.1 SAJÁTOS MŰVI ÉRTÉKEKET HORDOZÓ ÉPÜLETEK


hrsz

utcanév, házszám

funkció

4187

Ady Endre u. 6.

v. Ipartestületi székház, ma söröző

4189

Ady E. u. 10.

lakóépület

1492

Attila u. 7.

lakóépület

3441/1

Baross dűlő 12.

Lakóház melléépülettel

3295

Baross u. 22.

lakóépület

3309

Baross u. 50.

lakóépület

3239

Baross u. 17.

lakóépület

4140

Béke tér 3.

üzlet?

4139/1

Béke tér 4.

üzlet

4138

Béke tér 5. (Reiter köz 1.)

üzlet

4126

Béke tér 6.

üzlet

4124

Béke tér 8.

üzlet

4212

Beszédes sor 5.

volt vágóhíd, ma panzió

4634

Alsó Bölcske u. 50.

Lakóépület

4636

Alsó Bölcske u. 54.

Lakóépület

4716

Alsó Bölcske u. 63.

Lakóépület

2893

Damjanich u. 2.

Lakóépület

2894

Damjanich u. 4.

Lakóépület

2895

Damjanich u. 6.

Lakóépület

3911/5

Deák tér 3.

Lakóépület

3869

Deák tér 4.

lakóépület

4050

Deák tér 8.

lakóépület

3793

Dézsma sor 25.

lakóépület

3797

Dézsma sor 17.

lakóépület

3791

Dézsma sor 29.

lakóépület

3210

Dobó u. 12.

lakóépület

3205

Dobó u. 2.

lakóépület

3206

Dobó u. 4.

lakóépület

3207

Dobó u. 6.

lakóépület

3208

Dobó u. 8.

lakóépület

2987

Dózsa György u. 15.

Lakóépület melléképülettele

4227

Duna u. 1.

lakóépület

4224

Duna u. 5.

lakóépület

4221

Duna u. 11.

lakóépület

4220

Duna u. 13.

lakóépület

4236

Duna u. 8.

lakóépület

4237

Duna u. 10.

lakóépület

4238

Duna u. 12.

lakóépület

4239

Duna u. 14.

lakóépület

4244

Duna u. 18.

lakóépület

4246

Duna u. 22.

emeletes lakóépület

4247

Duna u. 22.

emeletes lakóépület

4216

Duna u. 26.

lakóépület

571

Előszállási u. 2.

lakóépület

573

Előszállási u. 6.

lakóépület

1635

Fehérvári u. 1.

lakóépület

1634

Fehérvári u. 3.

lakóépület

1624

Fehérvári u. 23.

Lakóépület

1621

Fehérvári u. 27.

Lakóépület

1618

Fehérvári u. 31.

Lakóépület

1610

Fehérvári u. 43.

Lakóépület

1513

Fehérvári u. 49.

Lakóépület

1405

Fehérvári u. 109.

Lakóépület

1345

Fehérvári u. 6.

Lakóépület

1348/1

Fehérvári u. 10.

Lakóépület

1350

Fehérvári u. 14.

Lakóépület

1354

Fehérvári u. 24.

Lakóépület

1358

Fehérvári u. 32.

lakóház

1363/1

Fehérvári u. 42.

Lakóépület

1365

Fehérvári u. 46.

Lakóépület

1366

Fehérvári u. 48.

Lakóépület

1367

Fehérvári u. 50.

Lakóépület

1368

Fehérvári u. 52.

Lakóépület

1380

Fehérvári u. 74.

lakóépület

4514

Felső Bölcske u. 39

lakóház

1102

Flórián u. 3.

lakóház

1134

Flórián u. 7.

Lakóház

1133

Flórián u. 9.

Lakóház

1132

Flórián u. 11.

Lakóház

1138

Flórián u. 4.

Lakóház

1140

Flórián u. 8.

Lakóház

1141

Flórián u. 10.

Lakóház

1142

Flórián u. 12.

Lakóház

1143

Flórián u. 14.

Lakóház

1144

Flórián u. 16

Lakóház

1196

Ilona u. 3/b.

Lakás

1195

Ilona u. 5.

Lakóház

1194

Ilona u. 7.

Lakóház

1087

Ilona u. 6.

Lakóház

1086

Ilona u. 8.

Lakóház

1075

Ilona u. 10.

Lakóház

3093

Iskola u. 11.

Lakóház melléképülettel

3063

Iskola u. 3.

Lakóház

3096

Iskola u. 5.

Lakóház

3202

Iskola u. 12.

Lakóház

3203

Iskola u. 14.

lakóház

3545

Jobbágy Ősök útja

pince

3546

Jobbágy Ősök útja

pince

3547

Jobbágy Ősök útja

pince

3548

Jobbágy Ősök útja

pince

3264/2

Jobbágy Ősök útja 22.

lakóház

1077

Jókai u. 2.

Ált. Isk. Napközi otthon

1071

Jókai u. 11.

lakóház

1072

Jókai u. 13.

Lakóház

1074

Jókai u. 15.

Lakóház

3264/1

Kereszt u. 17.

lakóház

3264/3

Kereszt u..

pince

3265

Kereszt u.

pince

3221

Kereszt u. 23.

lakóház

3224

Kereszt u. 25.

Lakóházak


3225

Kereszt u. 27.

3226

Kereszt u. 29.

3227

Kereszt u. 31.

2999

Kereszt u. 62.

Lakóház

2996

Kereszt u. 66.

lakóház

1843

Kéri u. 15.

lakóház

3056

Kéri u. 41.

lakóház

3060

Kéri u. 49.

Lakóház és m.épület

3340

Kéri u. 95..

lakóház

1802/2

Kéri u. 18.

italbolt

3022

Kéri u. 44.

lakóház

3019

Kéri u. 48.

lakóház

3015

Kéri u. 52.

lakóház

3013

Kéri u. 54.

lakóház

2031

Kéri u. 90.

lakóház

733

Korvin  u. 24.

lakóház

808

Korvin u. 31.

lakóház

1221

Kossuth L. tér 1.

Lakóház

1222

Kossuth L. tér 2.

lakóház

1223

Kossuth L. tér 3.

Italbolt

1224

Kossuth L. tér 4.

Lakóház

1225

Kossuth L. tér 5.

Lakóház

1230

Kossuth L. tér 8.

Lakóház

1232

Kossuth L. tér 9.

lakóház

1234

Kossuth L. tér 11.

Lakóház

1239

Kossuth L. tér 15.

Lakóház

1240/1

Kossuth L. tér 16.

Lakóház

1243

Kossuth L. tér 20.

Lakóház

1244

Kossuth L. tér 21.

Lakóház

881

Kossuth L. tér 23.

lakóház

882/1

Kossuth L. tér 24.

lakóház majd vízmű

935

Kossuth L. tér 28.

lakóház

937

Kossuth L. tér

pince

938

Kossuth L. tér 29.

Lakóház

942

Kossuth L. tér 32.

Lakóház

1116

Kossuth L. tér 33.

Lakóház

1112

Kossuth L. tér 37.

Lakóház

1111

Kossuth L. tér 38.

Lakóház

1107

Kossuth L. tér 41.

Lakóház

1106

Kossuth L. tér 42.

Lakóház

1096

Kossuth L. u. 8.

Lakóház

1200

Kossuth L. u. 20.

Lakóház

1201

Kossuth L. u. 22.

lakóház

1202

Kossuth L. u. 24.

lakóház

1203

Kossuth L. u. 26.

lakóház

1204

Kossuth L. u. 28.

lakóház

1206

Kossuth L. u. 32.

lakóház

1210/1

Kossuth L. u. 40.

lakóház

1211

Kossuth L. u. 42.

lakóház

1212

Kossuth L. u. 44.

lakóház

1215

Kossuth L. u. 50.

lakóház

1216

Kossuth L. u. 52.

lakóház

1217/1

Kossuth L. u. 54.

lakóház

1217/2

Kossuth L. u. 56.

lakóház

1136

Kossuth L. u. 58.

lakóház

1330/5

Kossuth L. u. 13.

Irodák, bolt

1328

Kossuth L. u. 15.

posta

1327/1

Kossuth L. u. 17.

rendörség

1325

Kossuth L. u. 21.

bolt

1319/1

Kossuth L. u. 29.

Lakóház

1316/1

Kossuth L. u. 35.

lakóház

1315

Kossuth L. u.

lakóház

1317

Kossuth L. u. 33/a

lakóház

1313/2

Kossuth L. u. 37.

Iroda

1311

Kossuth L. u. 41.

lakóház

1309

Kossuth L. u. 45.

bolt

1305

Kossuth L. u. 49.

lakóház

3899/5

Külsö kertek köze 15

Lakatlan

3889/4

Külső kertek köze 33

lakatlan

3163

Mednyánszky u. 16.

Lakóház

3162

Mednyánszky u. 18.

Lakóház

3161

Mednyánszky u. 20.

Lakóház

3160

Mednyánszky u. 22.

Lakóház

3168

Mednyánszky u. 21.

Lakóház

4177

Mészáros u. 3.

üzletek

4176

Mészáros u. 5

üzletek

4175

Mészáros u. 7.

üzletek, lakás

4174

Mészáros u. 9.

Lakóépület

4173

Mészáros u. 11.

Üzlet

4173

Mészáros u. 13.

Üzlet

4172

Mészáros u. 15.

üzletek, lakás

4144/23-47

Mészáros u. 2. – 4..

szolgáltató pavilonok

4150

Mészáros u. 12.

lakóház

1645

Paksi u. 10.

volt lakóház, ma üzletek

1648

Paksi u. 14.

lakóház

1657

Paksi u. 18.

lakóház

1658

Paksi u. 20.

Udvari tornácos melléképület

1815

Paksi u. 26.

lakóház

1814

Paksi u. 28.

lakóház

1837

Paksi u. 44.

lakóház

1838

Paksi u. 46.

lakóház

4115

Paksi u. 5.

Lakóház

4109

Paksi u. 7.

Lakóház

4108

Paksi u. 9.

Lakóház

4107

Paksi u. 11.

Lakóház

4105

Paksi u. 15.

Lakóház

4104/1

Paksi u. 17.

Lakóház

4100

Paksi u. 21.

Lakóház

4099/1

Paksi u. 25.

lakóház

4094

Paksi u. 29.

Illatszer bolt

4090

Paksi u. 33.

lakóház

4070

Paksi u. 51.

Lakóház

4035

Paksi u. 61.

Lakóház

419

Pentelei u. 2.

Lakóház

417

Pentelei u. 4.

lakóház

376/1

Pentelei u. 44.

Lakóház

374

Pentelei u. 46.

lakóház

506

Pentelei u. 67.

Lakóházak


503

Pentelei u. 69.

502

Pentelei u. 71.

501

Pentelei u. 73.

498

Pentelei u. 75.

497

Pentelei u. 77.

496

Pentelei u. 79.

322/1

Pentelei u. 90.

Lakóház

321/1

Pentelei u. 92.

Lakóház

319

Pentelei u. 94.

Lakóház

318/1

Pentelei u. 96.

lakóház

317/1

Pentelei u. 98.

Lakóház

316

Pentelei u. 100.

lakóház

1168

Petőfi u. 4.

Lakóház

1171

Petőfi u. 10.

Lakóház

1172

Petőfi u. 12.

Lakóház

1174

Petőfi u. 16.

Lakóház

1176

Petőfi u. 20.

Lakóház

1177

Petőfi u. 22.

Lakóház

1178

Petőfi u. 24.

Lakóház

1149

Petőfi u. 26.

Lakóház

1192

Petőfi u. 1.

Lakóépület

1189

Petőfi u. 7.

Lakóépület

1185

Petőfi u. 15.

lakóház

1181

Petőfi u. 21/b.

lakóház

1180

Petőfi u. 23.

Lakóház

1179

Petőfi u. 25.

Lakóépület

1145

Petőfi u. 27.

Lakóház

1144

Petőfi u. 29-Flórián u.16?

Lakóház

3553

Pince köz 1.

Lakóház

3544

Pince köz

Lakóház

3232

Püspök u. 21.

Lakatlan lakóház

3233

Püspök u. 23.

lakóház

3234

Püspök u. 25.

lakóház

1063/1

Rákóczi u. 1.

gyógyszertár

1037

Rákóczi u. 5.

Lakóház

1035

Rákóczi u. 9.

Lakóház

1034

Rákóczi u. 11.

lakóház

1057

Rákóczi u. 4.

Lakóház

1052

Rákóczi u. 6.

lakóház

1042

Rákóczi u. 14.

Lakóház

1043/1

Rákóczi u. 16.

v. Stefánia mulató, ma lakóház

1025

Rátkay köz 1.

Lakóház

4135/1

Reiter köz 7.

volt lakóház, ma raktár

4125/2

Reiter köz 2.

lakóház

1060

Sóház u. 1.

lakóház, üzlet

1056

Sóház u. 5.

lakóház

1055

Sóház u. 7.

lakóház

4183

Sóház u. 8.

lakóház

4199/1és2

Sóház u. 10.

Lakóház (egy db házról van szó!)

4201

Sóház u. 14.

lakóház

4202

Sóház u. 16.

lakóház

1053

Templom u. 1.

lakóház

1051

Templom u. 3.

lakóház

1162

Templom u. 17.

lakóház

1161/6

Templom u. 19.

lakóház

1160

Templom u. 21.

lakóház

1156

Templom u. 29.

lakóház

1150

Templom u. 39.

lakóház

1128

Templom u. 49.

lakóház

1127

Templom u. 51.

lakóház

1126

Templom u. 53.

lakóház

1038

Templom u. 2.

lakóház

1029

Templom u. 4.

lakóház

1027

Templom u. 8.

lakóház

1024

Templom u. 10.

lakóház

1023

Templom u. 12.

lakóház

991

Templom u. 16.

lakóház

990

Templom u. 18.

lakóház

988

Templom u. 22.

lakóház

987

Templom u. 24.

lakóház

986/2

Templom u. 26.

volt Tolbuhin marsall ház, lakóház

985/1

Templom u. 28.

lakóház

983

Templom u. 32.

iskola, mindkét épületszárny

975

Templom u. 44.

lakóház

974

Templom u. 46.

lakóház

971/3

Templom u. 52.

lakóház

969

Templom u. 56.

lakóház

959

Templom u. 64.

lakóház

958

Templom u. 66.

lakóház

946

Templom u. 74.

lakóház

944

Templom u. – Mély u. sarok

lakóház

133

Templom u. 82.

Lakóépület?

1530

Toldi tér 1.

Lakóépület

1531

Toldi tér 2.

Lakóépület

1525/1

Toldi tér 3.

Lakóépület

1523

Toldi tér 4.

Lakóépület

1535

Toldi tér 8.

Lakóépület

1536

Toldi tér 9.

Lakóépület

1538

Toldi tér 11.

Lakóépület

4156/1

Vak Bottyán tér 16.

lakóépület

4230

Vak Bottyán tér 1.

lakóház

4229

Vak Bottyán tér 2.

lakóház

4228

Vak Bottyán tér 3.

lakóház

1005

Vár Alja u. 3.

lakóház

1001

Várdomb u. 6.

Lakóépület

1014

Várdomb u. 7.

Lakóépület

994

Várdomb u. 12.

Lakóépület

1605

Vörösmarty u. 5.

Lakóépület

1604

Vörösmarty u. 7.

Lakóépület

1603

Vörösmarty u. 9.

lakóépület

1602

Vörösmarty u. 11.

Lakóépület



6.2 SAJÁTOS MŰVI ÉRTÉKEKET HORDOZÓ UTCAKÉPEK

  • Béke tér 2-10
  • Alsó Bölcske u.8-40; az utca elejétől - 39.
  • Duna u mindkét oldal, teljes hosszban
  • Előszállási u. 1-7; 2-16;
  • Fehérvári u.1-9; 4-14
  • Flórián utca: mindkét oldal, teljes hosszban
  • Alsó Kálvária u.: 10-13.
  • Kereszt u.:23-31.
  • Korvin u.29-37
  • Mednyánszky u.16-22.
  • Kossuth u. 1-29; és 20-58;
  • Paksi utca 4-32; 34-64, 5-41
  • Pentelei u.2-14; 1-5, 90-100;67-79.
  • Petőfi Sándor u.:1-7; 21b-27; 4-26.
  • Püspök u.13-29.
  • Rákóczi u.: mindkét oldal, teljes hosszban
  • Sóház u.: mindkét oldal, teljes hosszban
  • Templom u.: 1-41; 2-52; 72-82;
  • Toldi tér: 7-11
  • Vak Bottyán tér:
  • Várdomb u.: mindkét oldal,
  • Vörösmarty utca: 3-11, 13-35a; 4-24




6.3 SAJÁTOS MŰVI ÉRTÉKEKET HORDOZÓ KÖZTERÜLETI MŰALKOTÁSOK, ÉPÍTMÉNYEK

  • Kökereszt a Kéri utca 88-90. sz. lakóházak előtt – Hrsz:2067/2
  • Korvin u: Kerekes kút a 41. sz ház előtt – Hrsz:782
  • Kossuth tér: kőkereszt a 44. sz. ház előtt
  • Móra-Erkel utca találkozása - kilátópont – Hrsz:2341-2162
  • Pentelei utca 164 udvarán kőkereszt
  • Petőfi u: Kőkereszt – Hrsz:114




7. SZÁMÚ MELLÉKLET

A POTENCIÁLIS FELSZÍNMOZGÁS VESZÉLLYEL ÉRINTETT TERÜLETEKRŐL







7.1 CSÚSZÁS- ÉS OMLÁSVESZÉLYES TERÜLETEK

7.2 CSÚSZÁS- ÉS OMLÁSVESZÉLYES TERÜLETEKKEL ÉRINTETT FÖLDRÉSZLETEK – BELTERÜLET

1

102

142/9

188

970

4231/1

4291

4332/4

4380

4402

4450

4499

4940/1

3

105

151

189

971/1

4232

4292

4333

4381

4403

4451

4500

4940/2

5

106

152

190

971/2

4233

4293

4334

4382

4405

4452

4501

4941/1

6

107

153

191

972

4234

4294

4335

4383

4406

4453

4502

4941/2

7

108/1

154/1

192

973

4235

4295

4336

4384

4407

4454

4503

4942

8

108/2

154/2

193

974

4242

4296

4337

4385

4408

4455

4504

4943

12

109/8

154/3

194

975

4248

4297

4338

4386

4409

4456

4505

4944

14

110

155

195

976

4249

4298

4339

4387

4410

4457

4506

4945

15

111

156

196

980

4250

4299

4340

4389

4411

4458

4507

4946

16

112/2

157

197

981

4251

4300

4341

4390

4412

4459

4508

4947

17

113

158/1

198

982

4252

4301

4342

4391

4413

4460

4509

5004

18

114

158/2

199

984

4253

4302

4343

4392/1

4414

4461

4510

5005

19

115

158/3

200

985/2

4255

4303

4344

4392/2

4415

4462

4511


20

116

158/4

201

986/1

4256

4304

4345

4392/3

4416

4463

4512


21/2

117/1

158/5

202

987

4257

4305

4346

4393/1

4417

4464/1

4513


22

117/2

159

203

988

4258

4306

4347

4393/2

4418

4464/2

4514


24

118/1

160

204

989/2

4259

4307

4348

4393/3

4419

4466/1

4515


25

118/2

161

205

990

4260

4308

4349

4393/4

4420

4466/2

4516


26/1

119

162

206

991

4261

4309

4350/1

4393/5

4421

4468

4517


29/1

120

163

207

992

4262

4310

4350/2

4393/6

4422

4469

4578


29/2

121

164

207/1

995

4264

4311

4351

4394/2

4423

4470

4762


30

122

165

207/2

996

4265

4312/1

4352

4394/3

4424

4471

4763


31

123

166

208

997

4265

4312/2

4353

4394/4

4425

4472

4764


32

124

167

209

998

4266

4313/1

4354

4394/8

4426

4473

4765/1


33

125

168

210

999

4267/1

4313/2

4355

4394/9

4427

4474

4765/2


34

126

169/1

211

1000

4267/2

4313/3

4356

4394/10

4428

4475

4766


35

127

169/2

212

1001

4268

4313/4

4357

4394/11

4428

4476

4776


55/1

128

169/3

213

1002

4269

4314

4358

4394/12

4429

4477

4777


55/2

129

170/4

214

1003

4270

4315

4359

4394/13

4430

4478

4778


75

130/1

170/6

215

1004

4271

4316

4360

4394/14

4432

4479

4779/1


77

130/2

170/7

216

1005

4272

4317

4361

4394/15

4433

4480

4779/2


78

130/3

170/8

217

1006

4273

4318

4362

4394/16

4434

4481

4780


80

131/1

170/9

218

1013

4274

4319

4363

4394/17

4435

4482

4781


81

134

171

219/1

1013

4275

4320

4364

4394/18

4436

4483

4782


83

136

171

219/2

1017

4276

4321

4365

4394/19

4437

4484

4783


84

137/2

172

220

2139/2

4277

4322

4366

4394/20

4438

4485

4784


86

137/2

173

220

2140

4278

4323

4367

4394/21

4439

4486

4785


87/2

142/1

175/1

221

2866/1

4279

4324/1

4368

4394/22

4440

4487

4786


87/3

142/12

175/2

222

2866/2

4280

4324/2

4369

4394/23

4441

4488

4787


88

142/13

175/4

223

2867/1

4281

4325

4370

4394/24

4442

4489

4788/1


90

142/14

175/5

224

2867/2

4282

4326

4371

4394/25

4443

4489

4788/2


93

142/15

176

297

2867/3

4283

4327

4372

4394/25

4443

4490

4789


94/2

142/16

177/1

943

2868

4284

4328

4373

4395

4444

4491

4800


95

142/2

178

943

4209/2

4285

4329

4374

4396

4445

4492

4801


96/2

142/3

181

944

4209/3

4286

4330

4375

4397

4446/1

4493

4935


97

142/4

183

954

4209/4

4287

4331

4376

4398

4446/2

4494

4936


98/2

142/5

185

955

4212

4288

4332/1

4377

4399

4447

4495

4937


99

142/7

186

967

4213

4289

4332/2

4378

4400

4448

4496

4938


101

142/8

187

968

4214

4290

4332/3

4379

4401

4449

4498

4939




7.3 CSÚSZÁS- ÉS OMLÁSVESZÉLYES TERÜLETEKKEL ÉRINTETT FÖLDRÉSZLETEK – KÜLTERÜLET

011/1

0107/11

0132/36

0164/2

0169/18

6131/1

6172/2

6323

6361/3

011/3

0107/12

0132/37

0164/3

0169/19

6131/2

6173

6324

6362/1

011/4

0107/2

0132/38

0164/4

0169/20

6132

6174

6325

6362/2

011/5

0107/3

0132/39

0164/5

0169/21

6133

6175

6326

6362/3

011/6

0107/4

0132/4

0164/6

0169/22

6134

6176

6327/1

6362/4

011/7

0107/5

0133/2

0164/7

0169/23

6140

6177

6327/2

6362/5

011/8

0107/6

0133/3

0164/8

0169/24

6141

6179

6327/3

6362/6

012

0107/7

0134

0164/9

0169/25

6142

6180

6327/4

6362/7

084

0107/8

0135/10

0164/10

0169/26

6143

6181

6328

6362/8

087/5

0107/9

0135/11

0164/11

0169/27

6144

6182

6329/1

6362/9

087/7

0116/5

0135/12

0164/12

0169/28

6145/3

6183/1

6329/2

6362/11

087/8

0122

0135/13

0165/1

0169/3

6145/3

6183/2

6330

6362/12

087/9

0123/4

0135/14

0165/3

0169/31

6145/4

6183/3

6331

6363

087/10

0123/5

0135/15

0165/4

0169/32

6146/1

6301

6332

6364

087/11

0123/6

0135/16

0165/5

0169/33

6146/2

6302/1

6333

6365

087/12

0123/8

0135/17

0165/6

0169/34

6147

6302/2

6334

6366

087/14

0123/9

0135/29

0165/9

0169/35

6148

6302/3

6335

6367

087/16

0123/10

0135/30

0165/10

0169/36

6149/2

6302/4

6336

6368

087/18

0123/11

0135/31

0165/11

0169/37

6150

6303/1

6337

6369

087/19

0123/12

0135/32

0165/12

0169/38

6150/2

6303/3

6338/1

6370

087/20

0123/16

0135/33

0165/13

0169/39

6151

6303/4

6338/2

6371

089

0123/17

0135/34

0165/14

0169/4

6152

6304/2

6338/3

6372

090

0123/18

0135/35

0165/15

0169/46

6153

6304/3

6339

6373/2

091/1

0123/19

0135/36

0165/16

0169/8

6154

6304/4

6340

6374/1

091/2

0123/20

0135/37

0165/18

0169/9

6155

6305

6341

6374/2

092

0123/22

0135/38

0167

0170/3

6156

6306

6342

6374/3

093

0123/23

0135/39

0168/10

0170/4

6157/1

6307

6343

6374/4

094

0123/24

0135/4

0168/12

0170/5

6157/2

6308

6344

6374/5

095

0125

0135/8

0168/15

0170/6

6157/3

6309

6345

6374/9

096

0126

0135/9

0168/16

0170/7

6158

6310/1

6346/1

6374/10

097/4

0127/1

0136/1

0168/18

0170/8

6159/1

6310/2

6346/2

6374/11

097/5

0128/1

0136/10

0168/19

5008

6159/2

6310/3

6347

6374/12

097/6

0128/2

0136/11

0168/21

5010

6160

6311/1

6348

6374/14

097/7

0129

0136/12

0168/22

5011

6161/1

6311/2

6349

6374/15

098

0130/1

0136/13

0168/23

5012

6161/2

6312/1

6350/1

6374/28

099/1

0130/2

0136/14

0168/3

5013

6161/3

6312/2

6350/2

6375/1

0100

0130/3

0136/15

0168/4

5014

6161/4

6312/3

6351

6375/2

0102/10

0132/10

0136/4

0168/5

5015

6162

6312/4

6352

6376

0102/11

0132/11

0136/5

0168/6

6101

6163

6313/1

6353

6377

0102/12

0132/12

0136/6

0168/8

6102

6164

6313/2

6354

6378

0102/13

0132/13

0136/7

0168/9

6103

6165

6314

6355

6379/1

0102/14

0132/14

0136/8

0169/10

6104

6166

6315

6356

6379/2

0102/15

0132/2

0136/9

0169/11

6105

6167

6316

6357

6380

0102/5

0132/21

0137/1

0169/12

6119

6168

6317

6358

6381

0102/7

0132/22

0137/2

0169/13

6120/1

6169/1

6318

6359

6382

0102/8

0132/23

0137/3

0169/14

6120/2

6169/2

6319

6359

6383

0102/9

0132/24

0138

0169/15

6128

6170

6320

6360

6384

0105/2

0132/25

0161

0169/16

6129

6171

6321

6361/1

6385/1

0107/10

0132/35

0163

0169/17

6130

6172/1

6322

6361/2

6385/2

6385/3

6415/2

6441

6468/7

6484

6514

6545

6614/1

6657

6385/4

6415/5

6442

6468/8

6485

6515/3

6546/1

6614/3

6658

6385/5

6415/6

6443

6468/11

6486

6515/4

6546/2

6614/4

6659/2

6385/6

6415/7

6444

6468/13

6487

6515/5

6546/3

6614/5

6659/2

6386

6415/8

6445

6468/16

6488

6515/6

6547

6616

6659/3

6387

6415/9

6446

6468/17

6489

6516

6551/2

6617/1

6659/4

6388

6415/10

6447/2

6468/18

6490

6517

6552

6617/2

6659/5

6389

6415/11

6447/3

6468/21

6491

6518

6553

6621/1

6659/6

6390

6417

6447/4

6468/22

6492/1

6519

6554

6621/2

6660

6391

6418/1

6447/5

6468/23

6492/3

6520

6555

6622

6661

6392/2

6418/2

6447/6

6468/24

6492/4

6521

6558

6623

6674

6392/2

6418/3

6447/7

6468/25

6492/7

6522

6559/2

6625


6393

6419/2

6448

6468/26

6492/8

6523/1

6560

6626


6394

6420

6449/1

6468/27

6492/9

6523/2

6561

6627/1


6396

6421/1

6449/2

6468/28

6492/10

6523/3

6562

6627/2


6397

6421/3

6450

6468/29

6492/11

6523/4

6566

6628


6398

6421/4

6451/1

6468/30

6492/12

6523/6

6567

6629


6399/2

6421/5

6451/2

6468/31

6493

6523/65

6568

6630


6399/3

6422

6452

6468/32

6494/1

6525

6569

6631


6399/4

6423

6453

6468/33

6494/4

6526

6570

6632


6399/5

6424/1

6454/1

6470

6495

6527

6571

6633


6399/6

6424/2

6454/2

6471

6496

6528

6572

6634/1


6399/7

6424/3

6455

6472

6497

6529

6573

6634/2


6399/8

6424/4

6456

6473

6498

6530

6574

6634/5


6400/1

6424/5

6457

6474

6499

6531

6581

6635


6400/3

6424/6

6458/1

6475

6500

6532

6582

6637


6400/4

6424/7

6458/2

6476

6501

6533

6584

6638


6400/5

6424/8

6459

6476

6502

6534

6583/1

6639/1


6400/8

6424/9

6460

6477

6503

6535/1

6583/2

6639/2


6400/9

6425

6461

6478/1

6504/3

6535/2

6583/5

6640


6400/10

6427

6462

6478/2

6505/2

6535/3

6583/6

6641


6400/11

6428

6463

6478/5

6505/3

6535/4

6585

6642


6401/1

6429

6464

6478/7

6505/4

6535/5

6586/1

6643


6401/2

6430/1

6465

6478/8

6505/5

6536/1

6586/2

6644/1


6402

6430/2

6466

6478/8

6505/6

6536/2

6586/3

6644/3


6403

6430/3

6467/1

6478/13

6505/7

6536/3

6587

6644/4


6404

6430/4

6467/2

6478/15

6505/8

6536/4

6588

6645


6405

6431

6467/3

6478/16

6505/9

6537

6589/1

6646


6406/1

6432/1

6467/4

6478/17

6505/10

6538/2

6589/2

6647


6406/2

6432/2

6467/5

6478/18

6505/11

6538/3

6589/3

6648


6407

6435/1

6467/6

6478/19

6505/12

6538/4

6590

6649


6408

6435/2

6467/7

6478/20

6506

6539/1

6591

6650


6409

6433

6467/8

6478/21

6507

6539/2

6592

6651


6410

6434

6467/9

6478/22

6508

6539/3

6593

6652


6411

6434

6467/10

6478/23

6509

6539/4

6595/3

6653


6412/1

6437

6467/11

6478/24

6510

6540

6598

6654


6412/2

6438

6468/2

6481

6511

6541

6608/1

6654/4


6413

6439

6468/4

6482

6512

6542

6611

6655


6414

6440

6468/6

6483

6513

6544

66  /3

6656




8. SZÁMÚ MELLÉKLET(4)



A Dunaföldvári Önkormányzat Képviselő – testületének 29/2009. (XII.18.) KT rendelete - a Dunaföldvár város helyi építési szabályzatáról szóló 18/2006. (XII.05.) KT rendelet módosításáról, - alapján törlésre került.


9. SZÁMÚ MELLÉKLET

A KÖZLEKEDÉSI TERÜLETEK SZABÁLYOZÁSA


Út

Közlekedési terület jele

Kategória

Közlekedési terület szélessége

Jelenleg

távlatban

M-6 autópálya

KÖu-1



külterületi gyors-forgalmi út, autópálya (K.I.B.)

60 m

6. sz. Budapest – Pécs – Barcs főút


6. sz. út új elkerülő nyomvonala

KÖu-2


külterületi I. rendű főút (K.III.B.)

külterületi I. rendű főút (K.III.B.)


külterületi I. rendű főút (K.III.B.)

meglévő

(16-32 m)


40 m

52. sz. Kecskemét – Solt – Dunaföld-vár főút


61.sz. Dunaföldvár – Kaposvár – Nagykanizsa főút

KÖu-3


külterületi II. rendű főút (K.IV.B.)


külterületi II. rendű főút (K.IV.B.)

külterületi II. rendű főút (K.IV.B.)


külterületi II. rendű főút (K.IV.B.)


(18-50 m)



meglévő

(16-20 m)

5111. sz. Dunaföldvár - Paks összekötő út


6228. sz. Dunaföldvár – Seregélyes összekötő út


6229. sz. Dunaföldvár – Németkér összekötő út

KÖu-4





külterületi mel-lékút, összekötő út (K.V.B.)


külterületi mel-lékút, összekötő út (K.V.C.)



külterületi mel-lékút, összekötő út (K.V.B.)


külterületi mel-lékút, összekötő út (K.V.B.)


külterületi mel-lékút, összekötő út (K.V.C.)



külterületi mel-lékút, összekötő út (K.V.B.)


meglévő

(20-22 m)



meglévő

(12-18 m)




meglévő

(16-32 m)

Mezőgazdasági utak

KÖu-5

külterületi mellékút, egyéb út (K.VIII.B-C.)

külterületi mellékút, egyéb út (K.VIII.B-C.)

meglévő

(4-12 m)

szélesítéskor min. 10 m

6. sz. út jelenlegi belterületi szakasza

KÖu-6


belterületi I. rendű főút (B.III.a.C.)

belterületi II. rendű főút (B.IV.B.)

meglévő

(22-30 m)


Meglévő gyűjtő utak:

Előszállási utca




Kossuth L. utca, Pentelei utca,

Kéri u. – Paksi u.,

Kéri u. nyugati sz.

Ságvári– Kereszt u. Fehérvári utca

Mészáros utca Bölcskei utca

Tervezett gyűjtő utak:

Ipari Park keleti csp – Duna-part iparterület közötti gyűjtőút


Ipari Park északi csp – fenti nyomvonal közötti gyűjtőút


Belső kertek köze- Dézsma u.


Dankó Pista u.

Kinizsi u.– Derecskei u.

Vágóhíd u.



KÖu-7



belterületi II. rendű főút,  (B.IV.b.C.)


belterületi mellékút, gyűjtőút (B.V.c.B-C.)








Belterületi mellékút, kiszolgáló út (B.VI.d.C.)



belterületi mellékút, gyűjtőút (B.V.c.C.)


belterületi mellékút, gyűjtőút (B.V.c.B-C.)








belterületi mellékút, gyűjtőút (B.V.c.B.)




belterületi mellékút, gyűjtőút (B.V.c.C.)







meglévő

(22-36 m)


meglévő

14-30 m

18-22 m

20-25 m

16 m

14 m

14 m

16 m


Meglévő de min. 16m




22 m

14 m


16 m

meglévő

(11-18 m)

16 m

Meglévő kiszolgáló utak

Tervezett kiszolgáló utak

KÖu-8


(B.VI.d.C.-D.)

(B.VI.d.C.-D.)


(B.VI.d.B.-D.)

meglévő

(8-20) m

7,0-16 m

Kerékpárút

KÖu-9


(B.IX.)

min. 6,0m

Gyalogút

KÖu-10


(B.X.)

min. 4,0 m




Vasút

Közlekedési terület jele

Kategória

Közlekedési terület szélessége

Jelenleg

távlatban

vasút

KÖu-k

meglévő

meglévő

meglévő




18/2006.(XII.05.) önkormányzati rendelet


10. számú Melléklete(12)




Dunaföldvár Város Szabályozási Terve













































[1] Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló, többször módosított 1997. évi LXXVIII. törvény

[2] az országos településrendezési és építési követelményekről szóló, többször módosított 253/1997.(XII.20.) Korm. Rendelet

[3] OTÉK 1.sz. Melléklete 23.a) pontjában leírt

[4] A termőföldről szóló 1994.évi LV. Tv. 3.§ e) bek.

[5] Pécsi Bányakapitányság

[6] Magyar Geológiai Szolgálat Dél-Dunántúli Területi Hivatala

[7] A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. Tv. 46.§ (1). bek.

[8] a 46/1997.(XII.29.) KTM rendelet 9.§

[9] az építészeti – műszaki tervdokumentációk tartalmi követelményeiről szóló 45/1997. .(XII.29.) KTM rendelet

[10] a 46/1997.(XII.29.) KTM rendelet 9.§

[11] az építészeti – műszaki tervdokumentációk tartalmi követelményeiről szóló 45/1997. .(XII.29.) KTM rendelet

[12] 314/2005. (XII.25.) Korm. rendelet

[13] 85/2000. (XI.8.) FVM rendelet a telekalakításról

[14] Dunaföldvári Önkormányzat Képviselő-testületének 21/2003. (XI.05) KT. sz. rendelete a közterületek használatáról és a közterületek rendjéről

[15] A követelményeket a környezetvédelem általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény, a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVI. törvény és a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény tartalmazza.

[16] Az előírásokat a 1994. évi LV. törvény 70.§-a határozza meg.

[17] A környezeti hatásvizsgálat és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII.25.) Kormányrendelet, vagy a “telepengedély” alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenységeket a 80/1999. (VI.11.) Korm. rendelet határozza meg.

[18] Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselőtestületének a zaj- és rezgésvédelem helyi szabályairól szóló, módosítandó 19/2001. (XI.05.) KT. számú rendelete történik.

[19] A "telepengedély” szerinti tevékenységek tartalmi meghatározását a Gazdasági Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere (Központi Statisztikai Hivatal kiadványa) meghatározásai tartalmazzák az azonosító számok szerint:

vegyi anyag készítő és előállító [24.1, 24.2], építési betontermékgyártás [26.61], előkevert beton gyártása [26.63], habarcsgyártás [26.64], egyéb beton-, gipsz-, cementtermék gyártása [26.66], kőmegmunkálás [26.70], csiszoló termék gyártása [26.81], vas, acél, vasötvözet-alapanyag gyártása [27.10], öntött cső gyártása [27.21], acélcső gyártás [27.22], hidegen húzott vas, acéltermék gyártása [27.31], alumíniumgyártás [27.42], ólom, cink, ón gyártása [27.43], rézgyártás [27.44], fémszerkezet gyártás (fémszerkezet lakatos) [28.11], fémtartály gyártása [28.21], fémalakítás, porkohászat [28.40], fémfelület kezelés (pl. galvanizáló, ónozó, ólmozó, mártó) [28.51], gépgyártás [29.24, 29.31, 29.32, 29.42, 29.43, 29.51, 29.52, 29.53, 29.54, 29.55, 29.56], autófényező, karosszérialakatos, autóbontó, gépjármű mosó [50.20], 3,5 t össztömeg feletti közúti teherszállító gépjárművek számára építési telken belül tároló, tárolóhely [60.24], műanyagfeldolgozás, műanyagdarálás, -darabolás [25.24], építőanyag-kereskedés [51.53, 52.46].

[20] A “telepengedély” alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenységeket a 80/1999. (VI.11.) Korm. rendelet határozza meg.

[21] A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény, valamint a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996. (V.22.) Kormányrendelet szerint kell eljárni.

[22] A vízügyi követelményeket a 21/2006. (I.31.) Kormányrendelet tartalmazza.

[23] A követelményeket a 120/1999. (VIII.6.) Kormányrendelet tartalmazza.

[24] Az előírásokat jelenleg a levegő védelmével kapcsolatosan kiadott 21/2001. (II.14.) Korm. rendelet 5.§-a tartalmazza.

[25] A levegővédelmi övezet meghatározását a 21/2001. (II.14.) Korm. rendelet 6.§-a és 2. sz. melléklete szerint kell elvégezni.

[26] A hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény elvárásai figyelembe vételével.

[27] Az új létesítmény kialakításánál, a meglévő, illetve új technológiák üzemeltetésénél a levegő védelmével kapcsolatosan kiadott és többször módosított 21/2001. (II.14.) Korm. rendelet és a végrehajtására kiadásra kerülő jogszabályok szabályait kell alkalmazni. A légszennyezettségi határértékeket, a helyhez kötött légszennyező pontforrások kibocsátási határértékeit a többször módosított 14/2001. (V.9.) KöM-EüM-FVM együttes rendelet tartalmazza. Az egyes tevékenységek és berendezések illékony szerves vegyület kibocsátásának korlátozásáról a 10/2001. (IV.19.) KöM, a 140 kWth és az ennél nagyobb, de 50 MWth-nál kisebb névleges bemenő hőteljesítményű tüzelőberendezések légszennyező anyagainak technológiai kibocsátási határértékeiről a 23/2001. (XI.13.) KöM rendelet rendelkezik.

[28] Az élővízbe és a közcsatorna-hálózatba bocsátott szennyvíz vagy folyékony hulladék esetén a szennyezőanyag-tartalomra vonatkozó határértékeket, küszöbértékeket a felszíni vizek minősége védelmének szabályairól szóló, módosított 220/2004. (VII.21.) Kormányrendelet és a vízszennyező anyagok kibocsátásaira vonatkozó határértékekről és alkalmazásuk egyes szabályairól szóló 28/2004. (XII.25.) KvVM rendelet határozza meg.

[29] Zajt kibocsátó berendezés, telephely, tevékenység létesíthetésének, illetve üzemeltetésének zajkibocsátási, zajterhelési határértékeit, a zajtól védendő területeken a 8/2002. (III.22.) KöM-EüM együttes rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza, mely a kibocsátási határérték megállapításának az alapja.

[30] Meglévő közlekedési útvonalak melletti, új telekalakítású és tervezésű, vagy megváltozott övezeti besorolású területeken, valamint új út létesítése, a forgalmi viszonyok lényeges és tartós megváltozását eredményező felújítás, korszerűsítés esetén az érvényesítendő zajterhelési határértékeket a 8/2002. (III.22.) KöM-EüM együttes rendelet 3. sz. melléklete tartalmazza.

[31] Meglévő közlekedési útvonalak melletti, új telekalakítású és tervezésű, vagy megváltozott övezeti besorolású területeken, valamint új út létesítése, a forgalmi viszonyok lényeges és tartós megváltozását eredményező felújítás, korszerűsítés esetén az érvényesítendő zajterhelési határértékeket a 8/2002. (III.22.) KöM-EüM együttes rendelet 3. sz. melléklete tartalmazza.

[32] Épületek zajtól védendő helyiségeiben az épület rendeltetésszerű használatát biztosító különböző technikai berendezésektől és az épületen belől vagy azzal szomszédos épületben folytatott tevékenységből eredő érvényesítendő zajhatárértékeket a 8/2002. (III.22.) KöM-EüM együttes rendelet 4. sz. melléklete tartalmazza.

[33] A környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárás szabályait a 314/2005. (XII.25.) Korm. rendelet határozza meg.

[34] A kockázatos anyagok elhelyezése, továbbá a felszín alatti vízbe történő közvetlen és közvetett bevezetésének engedélyezése a felszín alatti vizek védelméről szóló, a 367/2004. (XII.26.) Korm. rendelettel módosított 219/2004. (VII.21.) Kormányrendelet és a felszín alatti víz állapota szempontjából érzékeny területen levő települések besorolásáról szóló, módosított 27/2004. (XII.25.) KvVM rendelet előírásai szerint történhet.

[35] A felszíni vizek vízminősége védelmének szabályairól szóló 220/2004. (VIII.21.) Kormányrendelet és a vízszennyezőanyagok kibocsátásaira vonatkozó határértékekről és alkalmazásuk egyes szabályairól szóló 28/2004. (XII.25.) KvVM rendelet szerint.

[36] Erdőterületeket érintő beruházásokra az erdő védelméről szóló 1996. évi LIV. törvény és a 29/1997. (IV.30.) FM rendelet előírásai vonatkoznak.

[37] A telephelyengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenységek engedélyezése a 80/1999. (VI.11.) Korm. rendelet előrásai szerint történhet.

[38] Az üzletek és kereskedelmi egységek, vendéglátó üzletek a lakosság jogos érdekeit, nyugalmát sértő tevékenysége, működése a jegyző az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló többször módosított 4/1997. (I.22.) Kormányrendelet 17.§ (4) bekezdése és 18.§-a alapján korlátozó intézkedéseket érvényesíthet.

[39] Beruházások megvalósítása során a termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény 70.§-a előírásainak megfelelően kell eljárni.

[40] A 27/2006. (II.7.) Kormányrendelet, valamint a 49/2001. (IV.3.) Korm. rendelet és az 1. sz. melléklete szerint.

[41] A hulladékok elhelyezésével, ártalmatlanításával kapcsolatos tevékenységek végzése során a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény és a 98/2001. (VI.15.) Kormányrendelet előírásait kell figyelembe venni és betartani, illetve a hulladékgazdálkodási törvény végrehajtására hatályba kerülő jogszabályokat. A hulladékok jegyzékét a többször módosított 16/2001. (VII.18.) KöM rendelet tartalmazza.

[42] Az építési és bontási hulladékok kezelésének részletes szabályairól szóló 45/2004. (VII.26.) BM-KvVM együttes rendelet 2. és 3. sz. melléklete tartalmazza.

[43] Az előírásokat az 1994. évi LV. törvény 66.§-a, a szennyvizek és szennyvíziszapok mezőgazdasági felhasználásának és kezelésének szabályairól szóló 50/2001. (IV.3) Korm. rendelet, illetve a biohulladék kezeléséről és a komposztálás műszaki követelményeiről szóló 23/2003. (XII.29.) KvVM rendelet tartalmazza.

[44] Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség

[45] Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség

[46] 21/2006. (I.31). Korményrendelet

[47] Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség

[48] 275/ 2004.(X.8.) Kormány rendelet

[49] 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről 28, 31, 41 §.-ok

[50] 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről24§-27§

[51] 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről 6-7 §.-ok

[52] 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről. 23, 28. §.-ok

[53] A természeti területeket az 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről 4-15 §.-ok definiálják.

[54] 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről 16.§. (4)

[55] 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről 4-15 és 16-18 §-ok.

[56] 2003. évi XXVI. törvény az Országos Területrendezési Tervről, 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről 53.§.

[57] 1993.évi XLVIII.törvény a bányászatról valamint a természet védelméről szóló 1996.éviLIII.törvény 7.§2/f)

[58] 1993. évi XLVIII. törvény a bányászatról, 1993. évi XLVIII. .törvény végrehajtásáról szóló 115/1993.(VIII.12.) Korm .rendelet

[59] 2001. évi LXIV. törvény a kulturális örökség védelméről

[60] A közúti közlekedésről szóló 1988 évi I. törvény 42.§.(1) bek.

[61] OTÉK 36.§. (7)bek.

[62] 123/1997. (VII.18). Kormányrendelet 5.sz Melléklet

[63] A vízügyi követelményeket a 21/2006. (I.31.) Kormányrendelet tartalmazza.

[64] Az állati hulladékok gyűjtésének és kezelésének szabályait a 71/2003. (VI.27.) FVM rendelet rögzíti.

[65] HM Hadműveleti és Kiképzési Főosztály

[66] Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló, többször módosított 1997. évi LXXVIII. Törvény 24.§ (1) bek.

[67] OTÉK 20.§. (4).bek. valamint a 19.§. (2)bek. 1. pontja szerinti építmények

[68] 1996.éviLIII.törvény7§2/b

[69] OTÉK 23.§ (1) és (5) bek.

[70] OTÉK 27.§

[71] OTÉK 1.sz. Melléklete 54. c) e)-f) g) h) m) n) pontjaiban leírt melléképítmények

[72] 1996. évi LIV törvény az erdőről, és az erdő védelméről, 29/1997.(IV.30.) FM rendelet

[73] 275/2004.(X.8.) Korm.rendelet az európai közösségi jellegű természetvédelmi rendeltetésű területekről

[74] 8005/2001. (MK 156.) KöM rendelet, a védett lápok jegyzékéről, 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről

[75] 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről 4-15 §.-ok

[76] OTÉK 29.§ (3) – (4) bekezdéseiben leírtak szerint

[77] 1997.évi CXXI.törvény a borvidékekről, 1994.évi CII.törvény a hegyközségekről, 1997.évi CXXII törvény a hegyközségekről szóló törvény módosításáról

[78] 1994. évi LV. törvény a termőföldről 58 §

[79] 1994. évi LV. törvény a termőföldről 70§ (1), (2)

[80] 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről 19, 20,52 §-ok.

[81] 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről, 46/1997.(XII.29) KTM rendelet az egyes építményekkel, építési munkákkal és építési .tevékenységekkel kapcsolatos építési engedélyezési eljárásokról

[82] A 27/2006. (II.7.) Kormányrendelet és a 49/2001. (IV.3.) Korm. rendelet és az 1. sz. melléklete szerint

[83] 1995.évi LVI. tv és a  46/1999 (III.18.) Kormányrendelet

[84] Étv. 18.§.

[85] 1976 évi 24. Tv. erejű rendelet a kisajátításról.

[86] Dunaföldvári Önkormányzata Képviselő-testületének 18/1998 VII.5 Kt. sz. rendelete az útépítési és közművesítési hozzájárulás kivetésének szabályozásáról.