Dombóvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 40/2015. (XII.1.) önkormányzati rendelete

A magánszemélyek kommunális adójáról, az idegenforgalmi adóról és a helyi iparűzési adóról

Hatályos: 2017. 01. 01- 2018. 02. 23

Dombóvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 1. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés h) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 13. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a Tolna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint Dombóvár Város Önkormányzata Pénzügyi és Gazdasági Bizottsága véleményének kikérésével a következőket rendeli el:


I. fejezet
Általános rendelkezések

1. §


A rendelet hatálya Dombóvár város közigazgatási területére terjed ki.


2. §


Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: Htv.), valamint az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény rendelkezései az irányadóak.


3. §


Dombóvár Város Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) helyi adóként bevezeti
a)    a magánszemélyek kommunális adóját,
b)    az idegenforgalmi adót,
c)    a helyi iparűzési adót.


II. fejezet
Magánszemélyek kommunális adója

1.    Az adókötelezettség és az adó alanya
4. §


Adókötelezettség terheli a Htv. 24. §-ában meghatározott adóalanyokat.


2.    Adómentesség, adókedvezmény
5. §


(1) Mentes – a Htv. 13-13/A. §-ban foglaltakon túl – az adó megfizetése alól
a) a telek,
b) a Htv. 52. § 47. pontjában meghatározott egyéb nem lakás céljára szolgáló épület közül: raktárnak, üvegháznak, műhelynek, szerviznek, üzemnek, üzemcsarnoknak, pincének, hűtőháznak, gyárnak minősülő vagy ilyenként feltüntetésre váró épület, épületrész, továbbá a melléképület és a melléképületrész.

c)[1] a garázs, gépjárműtároló közül az ingatlan-nyilvántartásban teremgarázsként feltüntetett épületrész.


(2) A lakás után fizetendő magánszemélyek kommunális adója alól mentes az a magánszemély, aki a 70. életévét betöltötte. Az adómentesség először abban az évben illeti meg a magánszemélyt, amelyben a 70. életévét betölti.


(3) 50 %-os adókedvezmény illeti meg azt a magánszemélyt, aki a 65. életévét betöltötte. Az adókedvezmény abban az adóévben illeti meg először a magánszemélyt, amelyben a 65. életévét betölti.


(4) Az adómentesség és az adókedvezmény a magánszemélyt a tulajdoni hányada, bérlőtársak esetén a lakásbérleti jog bérlőtársra eső hányada után illeti meg.


(5) Több tulajdonos esetén abban az esetben, ha a 70. év feletti, illetve a 65. év feletti magánszemély a megállapodásban magára vállalja a fizetési kötelezettséget (Htv. 12. § (2) bek.), úgy csak a saját tulajdoni hányada után illeti meg az adómentesség és az adókedvezmény, a fennmaradó tulajdoni hányad adóköteles lesz. Bérlőtársak közötti megállapodás esetén a 70. év feletti, illetve a 65. év feletti magánszemély bérlőtársat csak a lakásbérleti jog rá eső hányada után illeti meg az adómentesség és az adókedvezmény.


(6) A használatbavételi engedély kiadását követő évtől számítva 2 évig mentes a magánszemélyek kommunális adófizetési kötelezettsége alól az a magánszemély, aki új építésű családi házat épít.


(7) Amennyiben a magánszemély több lakástulajdon után adózik, csak egy lakás utáni adó alól mentesül.


(8) 20%-os adókedvezmény illeti meg azt a magánszemélyt, akinek e Rendelet 1. melléklete I., II., vagy III. övezetébe sorolt lakóingatlana előtti közút nem rendelkezik aszfaltburkolattal. Az adókedvezmény igénybevételére évente kérelmet kell benyújtani a jegyzőhöz.


(9)[2] Adókedvezmény illeti meg azt a magánszemélyt, aki a Rendelet 1. melléklete szerinti I. vagy II. övezetben lakóingatlant vásárolt és ott állandó lakóhelyet létesített.
a) A kedvezmény igénybe vételéhez az adóalanynak
aa) igazolnia kell, hogy
1. az I. vagy a II. adóövezetben legalább 50 %-os tulajdoni hányad megszerzésével ingatlant vásárolt,
2. ezen ingatlanon állandó lakóhelyet létesített,
3. az ingatlan vásárlásának napjától számítva két éven belül nem rendelkezett dombóvári állandó lakóhellyel,
ab) nyilatkoznia kell arról, hogy az ingatlan vásárlásának napjától számítva két éven belül Dombóváron nem rendelkezett ingatlan-tulajdonnal.
b) Az adókedvezmény mértéke 75 %, melyet kérelem alapján állapít meg az adóhatóság.
c) A kérelem benyújtásának határideje az ingatlanszerzést követő év március 15. napja.
d) Az adókedvezmény az ingatlantulajdon megszerzésének évét követő év első napjától számított 3 adóévre adható meg. Az adóalanynak kérelmet csak az első évben kell benyújtania.
e) Amennyiben több személy lesz a lakóingatlan tulajdonosa és közülük csak az egyik tulajdonos esetében állnak fenn e bekezdésben foglalt feltételek, az adókedvezmény a tulajdoni hányadára vonatkozóan illeti meg.


(10)[3] Amennyiben az adóalanyt a (2), (3), (6) és (8) bekezdésekben foglalt adómentesség, illetve adókedvezmények közül több is megilleti, a számára kedvezőbb adófizetési kötelezettséget eredményező egyetlen mentességet vagy kedvezményt veszi figyelembe az adóhatóság.


3.    Az adó mértéke
6. §


(1) Lakás, lakásbérleti jog esetén az adó mértékét a lakásnagyság és a lakás helye szerinti, jelen rendelet 1. mellékletében foglalt övezeti besorolás alapján kell megállapítani.


(2) Az I. övezetbe tartozó lakás, lakásbérleti jog esetén az adó évi mértéke adótárgyanként
a) amennyiben a lakás nagysága nem haladja meg a 70 m2-t 10.080,-Ft,
b) amennyiben a lakás nagysága meghaladja a 70 m2-t de nem haladja meg a 100 m2-t 12.960,-Ft,
c) amennyiben a nagysága meghaladja a 100 m2-t 17.280,-Ft.


(3) Az II. övezetbe tartozó lakás, lakásbérleti jog esetén az adó évi mértéke adótárgyanként
a) amennyiben a lakás nagysága nem haladja meg a 70 m2-t 8.640,-Ft,
b) amennyiben a lakás nagysága meghaladja a 70 m2-t de nem haladja meg a 100 m2-t 11.520,-Ft,,
c) amennyiben a nagysága meghaladja a 100 m2-t 14.400,-Ft.


(4) Az III. övezetbe tartozó lakás, lakásbérleti jog esetén az adó évi mértéke adótárgyanként
a) amennyiben a lakás nagysága nem haladja meg a 70 m2-t 6.000,-Ft,
b) amennyiben a lakás nagysága meghaladja a 70 m2-t de nem haladja meg a 100 m2-t 8.400,-Ft,
c) amennyiben a nagysága meghaladja a 100 m2-t 9.600,-Ft.


(5) Az IV. övezetbe tartozó lakás, lakásbérleti jog esetén az adó évi mértéke adótárgyanként
a) amennyiben a lakás nagysága nem haladja meg a 70 m2-t 4.000,-Ft,
b) amennyiben a lakás nagysága meghaladja a 70 m2-t de nem haladja meg a 100 m2-t 6.000,-Ft,
c) amennyiben a nagysága meghaladja a 100 m2-t 7.000,-Ft.


(6) Présház esetén az adó évi mértéke adótárgyanként 4.800,-Ft.


(7) Garázs, gépjárműtároló esetén az adó évi mértéke adótárgyanként 1.800,-Ft.


III. fejezet
Idegenforgalmi adó

4.    Az adókötelezettség és az adó alanya
7. §


Adókötelezettség terheli a Htv. 30. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott adóalanyokat.


5.    Az adó alapja
8. §


Az adó alapja a megkezdett vendégéjszakák száma.


6.    Az adó mértéke
9. §


Az adó mértéke személyenként és vendégéjszakánként 300,-Ft.


7.    Adómentesség, adókedvezmény
10. §


Mentes a magánszemély az idegenforgalmi adó megfizetése alól a Htv. 31. §-ban foglaltakon túl a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet 2. § h) pontja alá tartozó szálláshelyen eltöltött vendégéjszaka után.


8.    Az adó megállapítása, megfizetése és a vendégek nyilvántartása
11. §


(1)    Az adóbeszedésre kötelezett az általa beszedett idegenforgalmi adóról nyilvántartást (továbbiakban: nyilvántartás) köteles vezetni. A nyilvántartás vezetésének mintáját a 2. melléklet tartalmazza, az adóbeszedésre kötelezett által vezetett nyilvántartásnak a minta szerinti adatokat tartalmaznia kell.


(2)    A nyilvántartást úgy kell vezetni, hogy az idegenforgalmi adó alapjának, összegének, továbbá a mentesség megállapítására és ellenőrzésére alkalmas legyen.


(3)    A nyilvántartásnak folyamatosan, kihagyás nélkül kell tartalmaznia az idegenforgalmi adó, valamint a mentesség megállapítását megalapozó dokumentumok, bizonylatok megnevezését, a munkavégzési célú tartózkodás esetén a munkáltató megnevezését, pontos székhelyének vagy telephelyének címét.


(4)    A nyilvántartás számítógéppel is vezethető. A számítógéppel kitöltött nyilvántartást nyomtatott formában – havonként összesítetten, tételes napi bontásban kinyomtatva – kell az adózás rendjéről szóló törvény előírásai szerint megőrizni.


IV. fejezet
Az iparűzési adó

9.    Az adókötelezettség és az adó alanya
12. §


(1) Adóköteles a Htv. 35. § (1) bekezdése szerinti iparűzési tevékenység.


(2) Az adó alanya a Htv. 52. § 26. pontja szerinti vállalkozó, továbbá a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti bizalmi vagyonkezelési szerződés alapján kezelt vagyon.


10. Adómentesség
13. §


Adómentesség illeti meg a vállalkozót, ha a Htv. 39. § (1) bekezdése, illetőleg a 39/A. §-a vagy 39/B §-a alapján számított (vállalkozási szintű) adóalapja nem haladja meg a 2,5 millió Ft-ot.



11. Az adó mértéke
14. §


(1) Állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó évi mértéke az adóalap 2%-a.


(2) Az ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó mértéke naptári naponként 5.000,- Ft.


V. fejezet
Záró rendelkezések
15. §


(1)    E rendelet 2016. január 1. napján lép hatályba.


(2)    E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének való megfelelést szolgálja.


(3)    E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a helyi adókról szóló 28/2014. (XI.14.) önkormányzati rendelet.


    Szabó Loránd                                                                             dr. Letenyei Róbert
    polgármester                                                                                        jegyző

[1]

Beiktatta a 47/2016. (XI. 30.) R., hatályba lép 2017. január 1-jén.

[2]

Beiktatta a 47/2016. (XI. 30.) R., hatályba lép 2017. január 1-jén.

[3]

Beiktatta a 47/2016. (XI. 30.) R., hatályba lép 2017. január 1-jén.