Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2019. (III.29.) önkormányzati rendelete
a temetőkről és a temetkezésről
Hatályos: 2023. 01. 31Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2019. (III.29.) önkormányzati rendelete
a temetőkről és a temetkezésről
Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, és a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 41. § (3) bekezdésében, és 42. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:1
1. § (1) A rendelet szabályait Badacsonytomajon lévő köztemetők használatával, fenntartásával, ezzel összefüggésben a temetkezési szolgáltatással és a köztemetőben végzett vállalkozási tevékenységekkel kapcsolatos jogviszonyokra kell alkalmazni.
(2) Badacsonytomaj közigazgatási területén lévő köztemetők:
a) Badacsonytomaj 743 hrsz-ú Badacsonytomaj „Alsó temető”,
b) Badacsonytomaj 2374 hrsz-ú Badacsonytomaj „Felső temető”,
c) Badacsonytomaj 064/6 hrsz-ú Badacsonytomaj „Ú temető”,
d) Badacsonytomaj 1819 hrsz-ú „Badacsonyörsi temető”,
2. § Az önkormányzat a köztemetők üzemeltetéséről a Badacsonytomaj Városüzemeltető Nonprofit Közhasznú Kft-vel (a továbbiakban: üzemeltető) megkötött kegyeleti közszolgáltatási szerződés útján gondoskodik.
3. § (1) Az üzemeltető a temetőkről és a temetkezésről szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően fogalmazza meg a temetkezési szolgáltatás és a temetőben végzett egyéb vállalkozási tevékenységek ellátásának szabályait.
(2) Az üzemeltető a köztemető üzemeltetése során a temetőkről és temetkezésről szóló törvényben meghatározott feladatokat látja el.
4. § (1) Az üzemeltetőt a temetőkről és temetkezésről szóló törvényben meghatározottaknak megfelelően a rendelet 1. mellékletében meghatározott mértékű díjak illetik meg.
(2) A temetési hely megváltási vagy újraváltási díját a temetési hellyel rendelkezésre jogosult köteles megfizetni az üzemeltetőnek.
(3) A temető-fenntartási hozzájárulás díját – a temetkezési szolgáltató kivételével – a köztemetőben vállalkozásszerűen munkát végzők kötelesek megfizetni a temető üzemeltetőjének.
(4) A létesítmény-igénybevételi díjat, valamint az üzemeltető által biztosított szolgáltatások igénybevételi díját a temetkezési szolgáltató köteles megfizetni az üzemeltetőnek.
5. § A köztemető rendje a következő:
a) A temetőt reggel 7 órától este 18 óráig kell nyitva tartani. Ettől eltérni csak a „halottak napja” körüli időszakban lehet.
b) A temető rendjére és a nyitva tartási időre vonatkozó hirdetményeket a temető bejáratánál jól látható helyen ki kell függeszteni.
c) A temetőben csak a sírok, síremlékek stb. díszítésére szolgáló tárgyak (koszorúk, vázák, virágok, mécsesek, gyertyák stb.) helyezhetők el. Hulladékot kizárólag az arra kijelölt helyen szabad letenni.
d) A temetőben tilos járművel közlekedni, kivéve a temetkezési tevékenységben részt vevő járműveket és a hulladékszállítási közszolgáltatási tevékenységet végző járműveket, amelyek hétfőtől – péntekig 8,00-16,00 óráig tartózkodhatnak a köztemetők területén. Síremlékek elemeinek gépjárművel történő helyszínre szállítása esetén az üzemeltető előzetes hozzájárulását be kell szerezni.
e) A temetőben keletkezett hulladékok gyűjtéséről hulladékgyűjtő-hely kijelölésével az üzemeltetőnek kell gondoskodni. A keletkezett hulladékot legalább hetente egyszer el kell szállíttatni.
f) A temetőben vízvételi lehetőséget kell biztosítani.
g) A temető területén 12 éven aluli gyermek csak felnőtt felügyelete mellett tartózkodhat.
h) A temetőben gyertyát, vagy mécsest gyújtani legkésőbb a zárás előtt fél órával szabad. A tűzveszély elkerüléséhez szükséges intézkedéseket annak kell megtennie, aki a gyertyát, vagy mécsest meggyújtotta.
i) A temetőbe állatokat – a vakvezető kutyát kivéve – bevinni tilos.
j) A sírok növénnyel való beültetését, díszítését a hozzátartozók végzik, a sírhely rendben tartása a hozzátartozó feladata.
k) A temetőben történő munkavégzés bejelentésével kapcsolatosan a temetőkről és temetkezésről szóló kormányrendelet szabályait kell alkalmazni.
l) Fát, cserjét a köztemető területén magánszemély nem ültethet. Ez alól kivételt képez a sírra vagy attól max. 30 cm távolságra ültetett az az örökzöld, amely teljes kifejlettségében nem magasabb 1,5 m-nél, és átmérője nem több 0,6 m-nél. A 2 méter magasságot elérő, nem gondozott ültetvényeket a temető üzemeltetője eltávolíttathatja.
m) Temetést kizárólag kegyeleti szolgáltatói engedéllyel rendelkező vállalkozó végezhet.
6. § A temetői munkákat úgy kell elvégezni, hogy az ne sértsen kegyeleti érdekeket, ne járjon károkozással.
7. § (1) A temetőben a sírhelytáblák, sorok kialakítása, számozása, nyilvántartása során a temetőkről és temetkezésről szóló kormányrendelet szabályait kell alkalmazni.
(2) A nyilvántartásban a díszsírhelyeket és a sírbolthelyeket külön kell jelölni.
8. § (1) A temetési helyek típusait mint koporsós temetés, mint hamvasztásos temetés esetén a temetőkről és temetkezésről szóló kormányrendelet határozza meg.
(2) A megváltott sírbolthelyen a sírbolt építését a megváltási díj kifizetését követően két éven belül meg kell kezdeni, és három éven belül be kell fejezni.
(3) A temetést megelőzően az új sírhely kijelölése, illetve az előreváltott sírhely bemutatása a hozzátartozó, a temetkezési vállalkozó és a temető üzemeltetőjének együttes jelenlétében történhet. A sírhely megváltási díj befizetése kizárólag a temető üzemeltetőjénél történhet.
(4) Az építési tevékenységgel járó sírhely kialakítás – a sírbolt kivételével – csak az üzemeltető megbízásából történhet és azokkal a temetés alkalmával történő értékesítésig az üzemeltető rendelkezik.
9. § (1) A sírhelyek (sírgödrök) méretei:
a) egyes sírhely: hossza 2,1m, szélessége 0,9 m, mélysége legalább 1,8 méter,
b) kettős sírhely: hossza 2,1m, szélessége 1,9 m, mélysége legalább 1,8 méter,
c) négyes sírhely: hossza 2,1m, szélessége 3,8 m, mélysége legalább 2 méter,
(2) A sírhelyek (sírboltok) egymástól való legkisebb távolsága 0,9 m. A régi temetők esetében a feltételeket adottnak kell tekinteni. A sorok közötti távolságnak 0,6-1,0 méternek kell lennie. Sírhelytáblák között legalább 2 méteres utat kell hagyni.
(3) A sírgödröt kifalazni tilos, azonban lebomló anyaggal: papír, fa, nád kibélelni engedélyezett, de ezt a tevékenységet a temetési szolgáltatást végző köteles az üzemeltetővel előzetesen egyeztetni és jóváhagyni. Koporsós rátemetés esetén a felülre kerülő koporsó tetejére a föld felszínétől legalább 1,6 m mélyre kell kerülnie.
(4) A sírbolthelyek méretei:
a) egyszemélyes: 2,3 x 0,9 x 1,9 m,
b) kétszemélyes: 2,3 x 1,5 x 1,9 m,
c) négyszemélyes: 2,3 x 3 x 1,9 m.
(5) A kolumbáriumban az urnák tárolása 40 x 40 x 45 cm-es belméretű és szilárd alappal légmentesen lezárt urnafülkében történhet.
(6) Urna földbetemetése esetén az urnasírhely mérete általában 80 x 60 cm, mélysége legalább 1 méter.
10. § (1) Síremléket csak a nyilvántartási könyvbe bejegyzett eltemettető, vagy az általa felhatalmazott személy állíthat vagy távolíthat el.
(2) A síremléket szilárd alapra kell helyezni. A síremlék nem foglalhat el a sírhelynél nagyobb területet. A felállítandó síremlék tervét a temető üzemeltetőjének be kell mutatni. Kegyeletet vagy a közízlést sértő síremléket felállítani tilos.
(3) A temetőben felállított síremléket lebontani, áthelyezni, csak a temető üzemeltetőjének történő előzetes bejelentés után lehetséges. Ha az előváltott síremlékkel rendelkező sírhely mérete a rendelet hatálybalépése előtt hatályban volt szabályok alapján került meghatározásra, és a koporsó behelyezésére szolgáló – rendelkezésre álló – hely szélessége 70 cm-nél kisebb, vagy hosszúsága 170 cm-nél kevesebb, be- és rátemetésre csak akkor kerülhet sor, ha a sírhelynyitást megelőzően a síremléket szétbontják.
(4) Síremlék állítását csak arra engedéllyel rendelkező vállalkozás végezheti, házilagos síremlék állítása nem lehetséges. Síremlék az a sírhely, urnakripta vagy sírbolt felett elhelyezett építmény, mely anyagát tekintve cement és zúzalék keverék, mészkő, márvány, gránit, üveg vagy fém, és amelynek összeállításához szakirányú képesítés szükséges.
(5) A temető üzemeltetőjének kérésére a vállalkozó köteles vállalkozói engedélyét bemutatni. A vállalkozó a síremlék állítására vonatkozó megrendelést vagy szerződést a temetési hely felett rendelkezési joggal bíró megrendelővel köteles aláíratni.
(6) A vállalkozó a síremlék készítés megkezdését az üzemeltetőnek köteles bejelenteni, az alapozás kizárólag az üzemeltető által meghatározott méretben történhet. A munka befejezésekor közös helyszíni bejárás során az üzemeltető ellenőrzi a síremlék állítási engedélyben foglaltak betartását.
11. § (1) A temetési hely felett rendelkezési jogosultságot annak megváltásával lehet szerezni.
(2) A sírhelyek használata a megváltástól számítva 25 évre szól. (Rátemetés esetén az utolsó koporsós rátemetés napjától, a kettes sírhely estén az utolsó koporsós temetés napjától számított 25 év, azzal, hogy az eredeti és az új lejárati idő közötti időtartamra meg kell fizetni az időarányos megváltási díjat.)
12. § (1) A temetési helyek használatáért az önkormányzat által fenntartott temetőkben megváltási díjat kell fizetni. A díjtételeket a rendelet 1. melléklete tartalmazza.
(2) A megváltási díjat az első megváltás alkalmával a temetési hely felett rendelkezni jogosult vagy az általa megbízott, az újraváltáskor a temetési hely felett rendelkezni jogosult vagy annak örököse, illetve az általa megbízott köteles megfizetni. A díjakat minden esetben a temetést, kihantolást, rátemetést megelőzően kell megfizetni.
(3) Ha kettős sírnál az első temetés napjától számított 25 éven belül újabb temetés nem történik, a használati jog megszűnik, kivéve, ha az arra jogosult a használati jogot ismételten megváltja.
(4) Ha a sírhely nem váltható meg újra, de a hozzátartozó – a használati idő lejárta előtt – a holttest maradványokat (hamvakat) a kiürítéskor ugyanabban a temetőben, vagy másik köztemetőben levő új sírba helyezi el, az új sírhely megváltási díja az eredeti sírhely megváltási árának időarányos összegével csökken.
13. § (1) Az újra nem váltott, gondozatlan sírok esetében a sírhelyeket újra lehet értékesíteni, ha az üzemeltető hat hónapon belül legalább kétszer országos és helyi lapban, valamint a temetőben hirdetményt tesz közzé, és ezt követően a sírokat nem váltják meg újra.
(2) A temetési helyek magánforgalomban adás-vétel tárgyát nem képezhetik.
(3) Ha a temetési hely felett rendelkezni jogosult bejelenti, hogy a temetési helyet nem kívánja igénybe venni, úgy a használati díj időarányos részét – a visszatérítéskor érvényben lévő díjtételek alapul vételével – vissza kell téríteni. A megváltott, de fel nem használt temetési helyről érvényesen csak a köztemető üzemeltetőjénél tett nyilatkozattal lehet lemondani.
14. § A temető, temetőrész, sírhelytábla, temetési hely lezárására, megszűntetésére lezárt temetési hely kiürítésére a temetőkről és temetkezésről szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
15. § (1) A temető, temetőrész, sírhelytábla, temetési hely lezárásával kapcsolatos hirdetmény kifüggesztésével, közzétételével kapcsolatosan a temetőkről és temetkezésről szóló kormányrendelet szabályait kell alkalmazni.
(2) Lezárt sírhelytáblával történő temetéssel kapcsolatosan a temetőkről és temetkezésről szóló kormányrendelet szabályait kell alkalmazni.
16. § (1) Temető, temetőrész, temetési helyek kiürítésével kapcsolatosan a temetőkről és temetkezésről szóló kormányrendelet szabályait kell alkalmazni.
(2) A temetési helyek áthelyezésével kapcsolatosan a temetőkről és temetkezésről szóló kormányrendelet szabályait kell alkalmazni.
17. § (1) Az elhaltakat általában – az elhalálozás ideje szerinti sorrendben – a következő sírokba kell temetni, kivéve a kettős sírhelyeket és a sírboltokat. Lezárt sírhelytáblában lévő sírboltokba, vagy családi (kettős) sírhelyekben a tábla lezárása után is szabad temetni.
(2) Urnát urnafülkébe elhelyezni, urnasírba temetni, vagy sírhelyre rátemetni egyaránt szabad. A rátemetésnél ilyen esetben sírnyitási engedély nem szükséges, azonban ügyelni kell arra, hogy az urna a talaj szintjétől legalább egy méter mélységbe kerüljön.
18. § (1) Az üzemeltető nyilvántartó- és sírboltkönyvet vezet.
(2) A nyilvántartó könyvbe – minden temetés (urnaelhelyezés) alkalmával – az alábbi adatok kerülnek:
a) folyószám,
b) térképi azonosító szám,
c) a ravatalozás helye és ideje, a temetés, az urnaelhelyezés napja,
d) az elhalt neve, születési neve, születési ideje, utolsó állandó lakcíme, foglalkozása, elhalálozásának időpontja,
e) a sírhelyparcella, sírhelysor, temetési hely száma,
f) az eltemettető neve, lakcíme,
g) a temetést végző temetkezési vállalkozó neve,
h) a szertartás jellemzői, a szokásostól eltérő események,
i) a síremlékre (sírkőre) vonatkozó jellemző adatok.
(3) Nyilvántartást kell vezetni azokról a síremlékekről, amelyek a köztemető fenntartójának a tulajdonába kerültek.
(4) A temetői nyilvántartásokat a köztemető fennállásáig meg kell őrizni.
19. § (1) A rendelet 2019. április 1. napján lép hatályba.
(2) Hatályát veszti Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének a köztemetők rendjéről, használatuknak, igénybevételüknek szabályairól szóló 14/2004. (IV.5.) önkormányzati rendelet.
A bevezető a Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (I. 30.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 2. mellékletet a Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (I. 30.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.