Alsóörs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2014.(IV.25) számú önkormányzati rendelete

A települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállítására vonatkozó szervezett közszolgáltatás kötelező igénybevételéről

Hatályos: 2014. 07. 07- 2015. 03. 12

Alsóörs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2014.(IV.25) számú önkormányzati rendelete

A települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállítására vonatkozó szervezett közszolgáltatás kötelező igénybevételéről

2014.07.07.

A települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállítására vonatkozó szervezett közszolgáltatás kötelező igénybevételéről

2014-07-07-tól

Alsóörs Község Önkormányzata Képviselő-testületének

9/2014. (IV.25) önkormányzati rendelete

a települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállítására vonatkozó szervezett közszolgáltatás kötelező igénybevételéről

Alsóörs Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény 35. §-ában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a Közép-Dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
1. A települési szilárd hulladék kezelésével kapcsolatos közszolgáltatás tartalma, a Közszolgáltató megnevezése

1. § Alsóörs Község Önkormányzata a település közigazgatási területén a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást (továbbiakban: közszolgáltatás) a Balatonalmádi Kommunális és Szolgáltató KFT (8220 Balatonalmádi Rákóczi u. 43.) (továbbiakban: közszolgáltató) gazdálkodó szervezet útján biztosítja.

2. A közszolgáltatás igénybevétele

2. § (1) A közszolgáltatás igénybevétele kötelező.

(2) Gazdálkodó szervezet esetében a szerződés megkötésével jön létre a szolgáltatási jogviszony.

(3) Gazdálkodó szervezet köteles igénybe venni a közszolgáltatást, kivéve a háztartásihoz hasonló hulladék részét képező elkülönítetten gyűjtött hulladék esetében.

3. Közszolgáltatás rendje és módja

3. § (1) A közszolgáltatás igénybevétele kötelező:

a)lakóingatlan esetén egész évben, a szállítás gyakorisága heti egy alkalom, összesen 52 alkalom.

b)üdülő ingatlan és beépített külterületi ingatlanok esetén április 15. napjától az október 15. napjáig terjedő időszakban, szállítás gyakorisága heti egy alkalom, évente 26 alkalom,

c)gazdálkodó szervezet esetén a működés időtartama alatt a hulladékról szóló törvény előírásainak figyelembe vételével a közszolgáltatóval kötendő írásbeli megállapodásban rögzített módon, szállítás gyakorisága legalább hetente egy alkalom.
(2) A lakóingatlan nem lakás céljára szolgáló helyiségeiben gazdálkodó tevékenységet folytató tulajdonosokat, használókat a lakóingatlanra megállapított lakossági hulladékszállítási díj megfizetése nem mentesíti az 2. § (3) bekezdés szerinti szerződéskötési kötelezettség alól.
(3) A beépítetlen belterületi ingatlan használója akkor köteles a közszolgáltatás igénybevételére, ha a tevékenysége folytán az ingatlanon olyan hulladék keletkezik, amely megfelel a hulladékról szóló törvényben meghatározott települési hulladék fogalmának.
(4) Az üres, romos, használaton kívüli lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség után amelyet ténylegesen nem laknak, és amennyiben az ingatlanhasználó ezt az állapotot írásban jelzi a Szolgáltatónak, és nulla fogyasztást bizonyító közüzemi számlákat mutat be, a kérelmezett időszakra vonatkozóan, a hulladékgazdálkodási díjfizetés szüneteltethető. Az ingatlan használónak hitelt érdemlő dokumentumokkal kell alátámasztania kérelmét a Szolgáltató irányába. A mentesség az alapdíjra nem vonatkozik. A hulladékszállítás díját ebben az esetben is meg kell fizetni, melyből a szolgáltató a tárgyévet követő év március 31.-ig visszatéríti az ürítési díj összegét.
1. A közszolgáltatás a közszolgáltatást egész évben igénybe vevők esetében legfeljebb 60 nap időtartamra szüneteltethető, ha az ingatlan használója igazolja, hogy az ingatlant legalább 30 napon keresztül nem használja. A szüneteltetést írásban kell kezdeményezni a közszolgáltatónál. A közszolgáltatás szüneteltetésének időtartama alatt az alapdíjat meg kell fizetni.
(6) Az ürítési díj fizetés alóli mentesítés csak akkor lehetséges, ha az ingatlanhasználónak ürítési díjtartozása nem áll fenn.

(7) Nem kell ürítési díjat fizetni, ha a szolgáltatás igénybevételének feltételei nem állnak fenn. A szolgáltatás igénybevételének feltételei akkor állnak fenn, ha az ingatlan közterületi bejáratától számított 50 méteres távolságon belül található a Szolgáltató által kijelölt hulladéklerakó pont. Amennyiben az ingatlanhasználó vállalja a nagyobb távolságra lévő hulladéklerakó pont használatát és a díjat megfizeti a Szolgáltató köteles a hulladékát elszállítani.
(8) A települési hulladék rendszeres gyűjtésével, elszállításával valamint ártalmatlanításával kapcsolatos kötelező közszolgáltatásért kéttényezős közszolgáltatási díjat kell fizetni. A kéttényezős közszolgáltatási díj, rendelkezési állási díjból és ürítési díjból tevődik össze.

4. Nagy darabos hulladék elszállítása, a házhoz menő lomtalanítás

4. § . (1) Az ingatlanon nem rendszeresen képződő nagydarabos lomhulladék elszállítására a közszolgáltató évente egy alkalommal, előre egyeztetett, a közszolgáltató által visszaigazolt időpontban házhoz menő lomtalanítást biztosít.

(2) Lomtalanításkor a közszolgáltató külön díj fizetése nélkül szállítja el a lomhulladékot.

(3) A lomtalanítás nem terjed ki a veszélyes hulladékok, autógumi, elektronikai hulladék, építési törmelék, és minden olyan hulladék elszállítására, amelynek az összegyűjtése az összegyűjtést végző dolgozók testi épségét veszélyezteti.

(4) A lomtalanítást azon szolgáltatást igénybe vevő veheti igénybe, akinek nincs közszolgáltatási díjtartozása.

1. Lomhulladékot közterületre kihelyezni csak a közszolgáltató által meghatározott időpontban lehet.

(6) Társasházak esetén a közös képviselő egyeztet a közszolgáltatóval a lomtalanítás időpontjáról.

5. A települési szilárd hulladék gyűjtése, átvétele és szállítása

5. § (1) A közszolgáltatás igénybevételére kötelezett természetes személy, gazdálkodó szervezet a települési szilárd hulladékot rendszeresített zárt szabványos gyűjtőedényben köteles összegyűjteni és a megadott szállítási napon a Közszolgáltatónak elszállításra átadni.

1. Rendszeresített zárt, szabványos gyűjtőedénynek minősül:

1. 60, 80, 110, 120, 240, 660, 1100 literes kukaedény, szabványos gyűjtőedényzet,

2. 110 -120 literes edényzetet helyettesítő piros színű emblémázott zsák

3. többlethulladék elszállítására használható sárga színű emblémázott zsák

4. avar és kerti hulladék, valamint a biológiailag lebomló egyéb hulladékok elszállítására használható zöld színű zsák

1. Az ingatlanhasználó vagy a közszolgáltatást igénybe vevő köteles a (2) bekezdés a), pontjában meghatározott rendszeresített zárt, szabványos gyűjtőedény vagy a (2) bekezdés b) pontjában meghatározott zsák beszerzésére.

1. A szokásos mennyiségen felül keletkező hulladék eseti összegyűjtésére díjfizetés mellet a Közszolgáltató által biztosított (2) bekezdés c) pontja szerinti zsákot kell alkalmazni.

1. A települési szilárd hulladék gyűjtéséhez az ingatlanhasználó olyan űrtartalmú, illetve darabszámú gyűjtőedényt köteles igénybe venni, hogy abban, illetve azokban a megadott szállítási napok között keletkező háztartási hulladék az előírásoknak megfelelően mindenkor elhelyezhető legyen.

1. A gyűjtőedényt úgy kell kiválasztani, hogy arányos legyen a keletkező hulladék mennyiségével, azzal, hogy lakóingatlanonként – a heti ürítési gyakoriságtól függetlenül – legalább heti 60 liter tárolókapacitás igénybevétele kötelező.

1. Abban az esetben, ha a szolgáltatás igénybevevője a keletkező települési szilárd hulladék meghatározott gyűjtéséhez és elszállításra való átadásához 5. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott, szükséges űrtartalmú, illetve darabszámú gyűjtőedénnyel megfelelő mértékben, illetve mennyiségben nem rendelkezik, köteles nagyobb űrtartalmú, illetve több gyűjtőedényt beszerezni és azt a szolgáltatónak bejelenteni.

1. Az alkalmazott zárt gyűjtőedény űrtartalma, vagy darabszáma az adott ürítési gyakoriság figyelembe vételével akkor csökkenthető, ha rendszeresen kisebb mennyiségű hulladék keletkezik, mint amennyinek a gyűjtésére a korábban alkalmazott edényzetet alkalmazták. A csökkentett űrtartalmú, vagy darabszámú gyűjtőedénynek mindenkor alkalmasnak kell lennie a keletkezett hulladék előírás szerinti gyűjtésére és elszállításra való átadására.

6. § (1) A települési szilárd hulladék zárt gyűjtőedényének átadása-átvétele az ingatlan bejáratától legfeljebb 10 méterre történik, kivéve, ha a rendszeresített szállító járművel az ingatlan nem közelíthető meg. Ebben az esetben az átadás-átvétel helyét és módját a közszolgáltató és a szolgáltatást igénybe vevő az írásos megállapodásban külön rögzíti. A megállapodásban a 3. § (7) bekezdésben foglaltakra tekintettel kell lenni.

1. A települési szilárd hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedény közterületre csak a szolgáltatói szerződésben rögzített napokon helyezhető ki átadás céljára, ürítés után a hulladékgyűjtő edényzetet annak tulajdonosa a közterületről 24 órán belül köteles az ingatlanára visszahelyezni, kivéve ha a gyűjtőedény tárolása csak közterületen lehetséges.

1. A gyűjtőedénybe csak olyan mennyiségű hulladék helyezhető el, hogy az edény teteje az elszállításra való átadáskor lecsukható legyen. A gyűjtőedénybe a hulladékot úgy kell elhelyezni, hogy az a szállítás során a járműbe való beürítést ne akadályozza. Tilos a gyűjtőedénybe olyan anyagot, tárgyat elhelyezni, amely a testi épséget és egészséget veszélyezteti, a szállító jármű műszaki berendezéseit rongálja. Tilos a gyűjtőedénybe folyékony, vagy veszélyes hulladékot elhelyezni.

1. Éles, csorbult szélű, törött hulladékgyűjtő használata tilos.

1. A szolgáltatást igénybe vevő köteles a tulajdonában, vagy használatában lévő zárt gyűjtőedényzet rendszeres tisztításáról és fertőtlenítéséről gondoskodni.

1. Az elszállítás céljára kihelyezett, vagy tartósan a közterületen elhelyezett gyűjtőedény környékének rendszeres tisztításáról a szolgáltatást igénybe vevő köteles gondoskodni. Ha ezt a kötelezettségét felszólítás ellenére elmulasztja, a tisztántartásról az önkormányzat gondoskodik a kötelezett költségére.

1. A hulladék elszállítása során a szolgáltató által előidézett közterületi szennyezést a szolgáltató köteles megszüntetni. A hulladékgyűjtő szigeteknél keletkező – nem a szolgáltató által előidézett – közterületi szennyezés megszüntetése az önkormányzat feladata.

1. A közszolgáltató a települési szilárd hulladék elszállítását megtagadhatja, ha

1. az nem a 5 § (2) bekezdés szerinti zárt gyűjtőedényben került átadásra,

2. érzékszervi észleléssel megállapítható, hogy a települési szilárd hulladéktól eltérő, vagy a (3) bekezdés szerinti anyagot tartalmaz a gyűjtőedény,

3. a gyűjtőedény balesetveszélyes, éles, csorbult, törött.

1. Amennyiben a közszolgáltató a (8) bekezdésben meghatározott okok miatt a hulladék elszállítását megtagadja, a szolgáltatást igénybe vevő köteles gondoskodni a hulladék szétválogatásáról valamint a közszolgáltatás körébe nem tartozó hulladéknak a hulladékról szóló törvényben meghatározottak szerinti kezeléséről, illetve megfelelő gyűjtőedényről.

(10) A közszolgáltató felel az edény állagában keletkezett olyan kárért, amelyet a szállítás során szándékos vagy gondatlan magatartásával, vagy szakszerűtlen ürítéssel okozott. A közszolgáltatói felelősség a természetes elhasználódásból eredő károkra nem terjed ki.

7. § (1) Az elkülönítetten gyűjtött hulladék elszállítása a közszolgáltatás része.

(2) A település területén üzembe helyezett hulladékgyűjtő szigetek gyűjtőedényeibe a felirat szerinti, külön gyűjtött, szennyeződés mentes csomagolási hulladék helyezhető el. Ezek a hulladékok a vegyesen gyűjtött települési szilárd hulladékhoz nem keverhetők.

(3) Az hulladékgyűjtő szigetekre az edényzet felirataitól eltérő hulladék nem helyezhető el.

(4) A gyűjtőedényeket a közszolgáltató üríti szükség szerinti gyakorisággal.

(5) A szolgáltató a rendelet 1. számú függelékében felsorolt utcák tekintetében biztosítja az elkülönítetten gyűjtött hulladék házhoz menő gyűjtését. A szállítás rendjéről, igénybevételének módjáról, idejéről tájékoztatja az igénybevevőt.

8. § (1) Az ingatlanhasználó vagy a közszolgáltatást igénybe vevő köteles az avar és kerti hulladék valamint a biológiailag lebomló egyéb hulladékok kezelésére az alábbi módokat alkalmazni:

a) házi komposztálás,

b) gyűjtés és elszállítás egész évben a szolgáltatónál megvásárolható zöld zsákban.

c) közszolgáltató általi összegyűjtés:

ca) A közszolgáltató által meghirdetett és üzemeltett házhoz menő zöld hulladékgyűjtés során a közszolgáltató által meghatározott zöld hulladék helyezhető el a közszolgáltató által meghatározott edényben és módon április 1-től november 30-ig páratlan heteken. A házhoz menő gyűjtésbe bevont utcákat az 1. számú függelék tartalmazza.
cb) A közszolgáltató által meghirdetett tavaszi, őszi kampányszerű zöld hulladékgyűjtés során a közszolgáltató által meghatározott zöld hulladék helyezhető el a közszolgáltató által meghatározott módon és időben. A tavaszi és őszi zöldhulladék gyűjtésbe bevont utcákat a 2. számú függelék tartalmazza.

(2) A közszolgáltató köteles írásban tájékoztatni a az ingatlanhasználót az ingatlanra biztosított zöldhulladék gyűjtés, elszállítás módjáról és időpontjáról.

(3) Az ingatlanhasználó az ingatlanán keletkezett zöldhulladékot – kivéve, az 5 cm átmérőt meghaladó fának gyökérzetével együtt lévő farönkjét - a közszolgáltató tájékoztatójában szereplő módon köteles gyűjteni és elszállításra átadni.

6. A települési szilárd hulladék elhelyezése

9. § (1) Közterületen települési szilárd hulladék elhelyezése tilos, kivétel a 6. § (2) bekezdésben meghatározott eset.

1. Alsóörs Község közigazgatási területén keletkező települési szilárd hulladék kezelésének létesítménye az Észak-Balatoni Térség Regionális Települési Szilárdhulladék-kezelési Önkormányzati Társulás tulajdonában lévő Királyszentistváni Regionális Hulladékkezelő Központ.

1. Az elkülönítetten gyűjtött hulladékok a hulladékgyűjtő szigeten helyezhetők el, kivételt képeznek a 7. § (5) bekezdésben valamint a 8§. (1) bekezdésben meghatározott esetek..

7. A szolgáltatás igénybevétele

10. § (1) A szolgáltató az ingatlan használót, a gazdálkodó tevékenységet folytató szervezetet a hulladékszállítás kötelező igénybevételéről, annak lehetséges módozatairól és feltételeiről, az önkormányzati rendelet hatálybalépését követő 30 napon belül köteles értesíteni.

1. A szolgáltató a szolgáltatást igénybe vevő személlyel, gazdálkodó szervezettel, társasházi közös képviselővel írásban megállapodást köt, melyben rögzíteni kell az igénybe vevő 11. § szerinti adatait, az alkalmazott – 5. § (2) bekezdésben meghatározott – zárt gyűjtőedényzet fajtáját, a szállítási napokat, az edényzet átadásának helyét a 6. § (1) bekezdése figyelembe vételével, a fizetendő díj mértékét, a díjfizetés módját, határidejét.

1. A tizenöt vagy annál több lakóegységes társasházak – az 5. § (6) bekezdésben foglaltakra is figyelemmel – a szükséges számú 110, 120, 240, 660, 1100 literes méretű gyűjtőedény biztosításával vehetik igénybe a hulladékszállítást. Erről a szolgáltató és a társasház a közös képviselő útján írásban állapodnak meg.

8. Vegyes és záró rendelkezések

11. § (1) A szolgáltató a közszolgáltatást kötelezően igénybe vevőre vonatkozóan az információs önrendelkezési jogról és az információ szabadságról szóló 2011 évi CXII. Törvény rendelkezései szerinti nyilvántartást vezet, a nyilvántartást csak a közszolgáltatással összefüggő ügyben használja fel és kezeli.

(2) Gazdálkodó szervezet a nevét, székhelyének, telephelyének címét, adószámát kötelező megadnia.

(3) Természetes személy a családi és utónevét, lakóhelyének, tartózkodási és értesítési helyének címét kötelező megadnia.

12. § (1) A rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.

Hebling Zsolt Báró Béla
Polgármester jegyző
1. számú függelék Alsóörs Község Önkormányzata Képviselő-testületének a települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállítására vonatkozó szervezett közszolgáltatás kötelező igénybevételéről szóló 9/2014. (IV.25.) önkormányzati rendeletéhez
A házhoz menő gyűjtésbe bevont utcák jegyzéke:

B

C

D

közterület megnevezése

Sorszám

közterület megnevezése

1

Ady Endre utca

50

Lovasi út

2

Akácfa utca

51

Madách Imre utca

3

Alkotás köz

52

Május 1. utca

4

Alkotmány utca

53

Málnás utca

5

Arany János utca

54

Mandula utca

6

Babits Mihály köz

55

Március 15. utca

7

Bagolyvár utca

56

Margaréta köz

8

Bajcsy-Zsilinszky utca

57

Marx Károly utca

9

Balassi Bálint utca

58

Mátyás király utca

10

Balaton utca

59

May János utca

11

Barátság utca

60

Merse út

12

Bartók Béla utca

61

Mihálkovics sétány

13

Béke utca

62

Mikszáth Kálmán utca

14

Bihari utca

63

Nagy László utca

15

Blaha Lujza utca

64

Nyírfa köz

16

Csokonai utca

65

Orgona utca

17

Deák Ferenc utca

66

Óvoda utca

18

Diófa utca

67

Patak utca

19

Dózsa György utca

68

Petőfi köz

20

Egressy Béni utca

69

Pilóta utca

21

Endrődi Sándor utca

70

Prés köz

22

Erkel Ferenc utca

71

Rege köz

23

Fábián József utca

72

Révész utca

24

Fő utca

73

Rizling köz

25

Frankel Leó utca

74

Sarló utca

26

Füredi utca

75

Sebők Soma köz

27

Gagarin utca

76

Séd köz

28

Galamb utca

77

Suhatag utca

29

Gárdonyi Géza utca

78

Szabadnép utca

30

Gyöngyvirág utca

79

Szabadság tér

31

Halász utca

80

Széchenyi utca

32

Hamvas Béla utca

81

Szegfű utca

33

Hársfa utca

82

Szent István utca

34

Honvéd utca

83

Szilvás köz

35

Hunyadi utca

84

Szőlősor utca

36

Ifjúság utca

85

Táncsics Mihály utca

37

Iklódy Szabó János utca

86

Templom utca

38

Iskola utca

87

Tokaj utca

39

Jegenye köz

88

Tompa Mihály köz

40

Jókai utca

89

Úttörő utca

41

József Attila utca

90

Vadrózsa utca

42

Kalász utca

91

Varga Lajos utca

43

Katona József utca

92

Vasút utca

44

Kinizsi utca

93

Viola utca

45

Kodály Zoltán utca

94

Vízöntő utca

46

Kossuth Lajos utca

95

Völgy utca

47

Kőris köz

96

Vörösmarty utca

48

Liszt Ferenc utca

97

Zrínyi Ilona utca

49

Loki út

2. számú függelék Alsóörs Község Önkormányzata Képviselő-testületének a települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállítására vonatkozó szervezett közszolgáltatás kötelező igénybevételéről szóló 9/2014. (IV.25.) önkormányzati rendeletéhez
A tavaszi és őszi zöldhulladék gyűjtésbe bevont utcák jegyzéke

közterület megnevezése

1

Almádi utca

2

Aranybánya utca

3

Berkenye köz

4

Búzavirág köz

5

Cinege köz

6

Csillag utca

7

Ezerjó köz

8

Fácán köz

9

Fekete rigó utca

10

Felső-Máli út

11

Fogoly köz

12

Fügefa köz

13

Halacs-Birs köz

14

Halacs-Cserehegyi Kilátó utca

15

Halacs-Erdőalja út

16

Halacs-Fenyő köz

17

Halacs-Hóvirág utca

18

Hegyalja út

19

Ildikó utca

20

Józsika köz

21

Kajszi utca

22

Kakukk utca

23

Kermencsi út

24

Kisloki utca

25

Köcsi tó utca

26

Középmál köz

27

Mély köz

28

Mogyoró köz

29

Muskotályos köz

30

Napsugár utca

31

Nyúl sétány

32

Óbor köz

33

Otelló köz

34

Őszibarack köz

35

Pacsirta utca

36

Panoráma köz

37

Pál köz

38

Pipacs utca

39

Présház utca

40

Római út

41

Rózsafa utca

42

Sas utca

43

Seregély utca

44

Siske köz

45

Szépkilátó köz

46

Szépkilátó utca

47

Szilva utca

48

Szőlőskert utca

49

Telekfői utca

50

Tölgyfa utca

51

Tulipán köz

52

Tulipános utca

Tájékoztató az előzetes hatásvizsgálat eredményéről
Rendelet-tervezet címe: A települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállítására vonatkozó szervezett közszolgáltatás kötelező igénybevételéről szóló 9 /2014.(IV.25.) önkormányzati rendelet
Rendelet-tervezet valamennyi jelentős hatása, különösen társadalmi, gazdasági hatás.
Költségvetési hatás: nincs
Környezeti, egészségügyi következmények: van
Adminisztratív terheket befolyásoló hatás: van
Egyéb hatás: van
Az új törvénynek való megfelelés: van
Előterjesztés készítési kötelezettség van.
A rendelet megalkotása szükséges, mert a szolgáltatás igénybevételének módját rendeletben kell meghatározni, melyről célszerű külön rendeletet alkotni.
A rendelet alkalmazásához szükséges feltételek: főépítész véleménye
Személyi: Rendelkezésre áll.
Szervezeti: Rendelkezésre áll.
Tárgyi: részben rendelkezésre áll.
Pénzügyi: Rendelkezésre áll.