Alsóörs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2016. (XI. 11.) önkormányzati rendelete

a helyi adókról

Hatályos: 2016. 11. 12- 2016. 11. 12

Alsóörs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2016. (XI. 11.) önkormányzati rendelete

a helyi adókról

2016.11.12.

Alsóörs Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 5. § a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés h) pontjában meghatározott feladatkörben eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § A Képviselőtestület határozatlan időre építményadót, telekadót, idegenforgalmi adót és helyi iparűzési adót vezet be.

2. § A rendelet hatálya az Önkormányzat illetékességi területén a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: Htv.) 3. §-ában meghatározott adóalanyokra terjed ki.

3. § A Htv. adókötelezettségre, adómentességre vonatkozó szabályait az e rendeletben foglaltakkal együtt kell alkalmazni.

2. Építményadó

4. § Az adó alapja az építmény m2-ben számított hasznos alapterülete.

5. § (1) Az évi adó mértéke: 780 Ft/m2.

(2) Az (1) bekezdés szerinti adómérték 25 %-ával csökkentett összegével kell az adót megállapítani, ha az adóévben az építmény a közüzemi csatornahálózatba nem köthető be, 55 %-ával csökkentett összegével kell az adót megállapítani, ha sem közüzemi ivóvíz-hálózatba, sem csatornahálózatba nem köthető be.

6. § (1) A Htv. 13. §-ában foglaltakon felül mentes az adó alól:

a) 100 m2 adóköteles hasznos alapterületig az a magánszemély tulajdonában levő lakás, amelyet a tulajdonos, vagy haszonélvező,vagy azok egyenes ágbeli hozzátartozója legalább 10 éve lakás céljára használ,

b) a magánszemély tulajdonában levő olyan építmény, amelyet a tulajdonos vagy haszonélvező, illetve ezek közeli hozzátartozója lakás céljára használ, személyenként 25 m2 adóköteles alapterületet figyelembe véve

c) a lakáshoz tartozó garázs alapterületéből 16 m2

d) a lakás kiegészítő helyiségei, valamint a közlekedő helyiségei alapterületéből 10 m2

e) vállalkozás üzleti célt szolgáló épülete, épületrésze , valamint azok kiegészítő helyisége, garázsa után a mentesség nem állapítható meg

(2) Az (1) bekezdés d) pontja szempontjából:

a) kiegészítő helyiségek: kazánház, tüzelőtér, tüzelő és salaktároló, pince, be nem épített

padlástér, mosó-, szárítóhelyiség, szerszámtároló, zöldség-,gyümölcstároló
b) közlekedő-helyiség: a folyosó, átjáró, belépő, belső lépcsőház és lépcsőfeljáró.
(3) Lakás céljára használt épület: ha az épületet (lakás, üdülő), az ingatlan tulajdonosa vagy
egyenesági hozzátartozója lakás céljára használ. Az épület használata nem rendszertelen, nem idényjellegű, nem a pihenés, üdülés, nyaralás célját szolgálja.
Az épület rendszeres, éven át tartó használata közüzemi számlákkal is alátámasztható (víz, csatorna, villany, gáz, szemétszállítás).

7. § (1)1 Adókedvezmény illeti meg az adózót az építményadóból az ivóvíz-, szennyvízcsatorna-, elektromos hálózat bővítése (együttesen: közmű) céljára befizetett önkéntes közműfejlesztési hozzájárulás után.

(2) A kedvezmény mértéke a befizetett hozzájárulás támogatással csökkentett összegének 50 %-a, amelyet a befizetést követő év adójának előírásakor kell figyelembe venni, a befizetés teljesítésének igazolása alapján.

(3) Amennyiben az éves adó összege nem éri el a megállapított adókedvezmény összegét, úgy a kedvezményt a megállapítását követő, maximum 4 naptári évben esedékes adó előírásánál lehet érvényesíteni.

(4) Vállalkozás üzleti célt szolgáló épülete, épületrésze után a kedvezmény nem állapítható meg.

3. Telekadó

8. § (1) Az adó alapja: a telek m2-ben számított területe.

(2) Az évi adó mértéke: 130 Ft/m2.

9. § (1) A Htv. 19. §-ában foglaltakon felül mentes az adó alól:

a) az a telek, amelynek tulajdonosa jogerős építési engedély vagy az Épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997 évi LXXVIII. törvény 33/A § (1) bekezdése szerinti egyszerű bejelentés birtokában, nyilatkozatban vállalja a telek beépítését, lakóépület építése esetén az építési engedély kiadását vagy az egyszerű bejelentés megtételét követő év január 1-től számított 4 éven belül, üdülőépület építése esetén 3 éven belül. A kedvezmény ugyanazon ingatlanra egy alkalommal vehető igénybe.2

b) vállalkozás üzleti célt szolgáló telke után a mentesség nem állapítható meg

(2) Az (1) bekezdésben biztosított mentességek esetén az adózó a mentességi idő lejárta előtt 15 nappal jogerős használatbavételi engedéllyel vagy az Épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997 évi LXXVIII. törvény 33/A § (2) bekezdés szerinti hatósági bizonyítvánnyal köteles igazolni a beépítési kötelezettség teljesítését. Ennek elmulasztása esetén az adót visszamenőleg köteles megfizetni az adóhatóság kivetése alapján.3

10. § (1) Adókedvezmény illeti meg az adózót a telekadóból az ivóvíz-, szennyvízcsatorna-, elektromos hálózat bővítése (együttesen: közmű) céljára befizetett önkéntes közműfejlesztési hozzájárulás után.4

(2) A kedvezmény mértéke a befizetett hozzájárulás támogatással csökkentett összegének 50 %-a, amelyet a befizetést követő év adójának előírásakor kell figyelembe venni, a befizetés teljesítésének igazolása alapján.

(3) Amennyiben az éves adó összege nem éri el a megállapított adókedvezmény összegét, úgy a kedvezményt a megállapítását követő, maximum 4 naptári évben esedékes adó előírásánál lehet érvényesíteni.

(4) Vállalkozás üzleti célt szolgáló telke után a kedvezmény nem állapítható meg.

4. Idegenforgalmi adó

11. § A tartózkodás utáni idegenforgalmi adó mértéke: 500 Ft/fő/vendégéjszaka.5

5. Helyi iparűzési adó

12. § (1) Állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó évi mértéke: az adóalap 1.9 %-a.

(2) Ideiglenes jelleggel végzett tevékenység esetén az adó mértéke: naptári naponként 5.000 Ft/nap

(3) Mentes a helyi iparűzési adó megfizetése alól a háziorvos, védőnő vállalkozó, amennyiben annak vállalkozási szintű iparűzési adóalapja az adóévben a 20 millió forintot nem haladja meg.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott adókedvezmény formájában nyújtott támogatás csekély összegű támogatásnak minősül, amelyet kizárólag az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2013. december 18-i 1407/2013/EU bizottsági rendelet (HL L 352, 2013. 12.24. 1.o) (a továbbiakban 1407/2013/EU bizottsági rendelet) szabályai alapján lehet nyújtani.

(5) A kedvezményezett az adókedvezmény következtében megszerzett előnyt – az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 1. cikke (2) bekezdésének kivételével – nem használhatja az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 1. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kivételek szerinti célokra, továbbá – az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikk (2) bekezdésének megfelelően – közúti kereskedelmi árufuvarozás ellenszolgáltatás fejében történő végzése céljából teherszállító jármű vásárlására.

(6) A kedvezményezettnek az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 5. cikkének (1) bekezdése figyelembevételével – az ott meghatározott feltételek teljesítésének megállapítására alkalmas módon – nyilatkoznia kell a részére a támogatás odaítélésének évében és az azt megelőző két pénzügyi évben nyújtott csekély összegű támogatások támogatástartalmáról.

(7) A kedvezményezett és az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 2. cikk (2) bekezdése szerinti, egy és ugyanazon vállalkozás részére a folyó pénzügyi évben, valamint az azt megelőző két pénzügyi év során az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalma tagállamonként nem haladhatja meg a 200.000 eurónak, közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében végző vállalkozások esetében a 100.000 eurónak megfelelő forintösszeget, figyelembe véve az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikkének (8) és (9) bekezdését is. [Az átváltásnál az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 35. §-a alapján kell eljárni.]

(8) Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott csekély összegű támogatás az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének az általános gazdasági érdekű szolgáltatást nyújtó vállalkozások számára nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2012. április 25-i 360/2012/EU bizottsági rendeletnek (HL L 114., 2012.4.26., 8. o.) megfelelően nyújtott csekély összegű támogatással a 360/2012/EU bizottsági rendeletben meghatározott felső határig halmozható. Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet szerinti csekély összegű támogatás más csekély összegű támogatásokról szóló rendeleteknek megfelelően nyújtott csekély összegű támogatással az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében meghatározott felső határig halmozható.

(9) A csekély összegű támogatás nem halmozható azonos támogatható költségek vonatkozásában vagy azonos kockázatfinanszírozási célú intézkedés vonatkozásában nyújtott állami támogatással, ha a támogatások halmozása túllépi bármely csoportmentességi rendeletben vagy a Bizottság által elfogadott határozatban az egyes esetek meghatározott körülményeire vonatkozóan rögzített maximális intenzitást vagy összeget.

(10) A kedvezményezettnek a támogatáshoz kapcsolódó iratokat az odaítélést követő 10 évig meg kell őriznie, és a támogatást nyújtó ilyen irányú felhívása esetén a támogatott köteles azokat bemutatni. A csekély összegű támogatási jogcímen nyújtott támogatásokról az Európai Bizottság kérésére 20 munkanapon belül információt kell szolgáltatni.

(11) A csekély összegű támogatásról szóló nyilatkozatot a rendelet 1. melléklete tartalmazza.. Az 1. melléklet szerinti nyilatkozatot első alkalommal a 2016.évről benyújtott iparűzési adóbevallás mellékleteként 2017. május 31.-ig kell a vállalkozónak az önkormányzati adóhatósághoz benyújtania. A nyilatkozat kitöltési útmutatóját az 1. függelék tartalmaza.

(12) Állami támogatás: az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Atr.) 2. § 1. pontja szerinti támogatás. Egy és ugyanazon vállalkozás: az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 2. cikk (2) bekezdése szerinti vállalkozás.

6. Záró rendelkezések

13. § (1) Ez a rendelet a kihirdetést követő 30. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Alsóőrs Községi Önkormányzat Képviselő-testületének a helyi adókról szóló 9/2005 (XII.16) önkormányzati rendelete.

Hebling Zsolt Báró Béla
polgármester jegyző
Kihirdetés dátuma: 2014. november 28.
1

Módosította a 9/2015.(IV.01.) önkormányzati rendelet (hatályos 2016.01.01-től)

2

Módosította a 2/2016.(III.02.) önkormányzati rendelet (hatályos 2016.03.03-tól)

3

Módosította a 2/2016.(III.02.) önkormányzati rendelet (hatályos 2016.03.03-tól)

4

Módosította a 14/2016.(XI.11) önkormányzati rendelet (hatályos 2017.01.01-től)

5

Módosította a 14/2016.(XI.11) számú önkormányzati határozat (hatályos:2017.01.01-től)